LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ASMENŲ IKI AŠTUONIOLIKOS METŲ PROFESINIO PASIRENGIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2003 m. sausio 29 d. Nr. 139

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 277 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Asmenų iki aštuoniolikos metų profesinio pasirengimo sąlygas ir tvarką (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ

______________

 

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. sausio 29 d. nutarimu

Nr. 139

 

ASMENŲ IKI AŠTUONIOLIKOS METŲ PROFESINIO PASIRENGIMO SĄLYGOS IR

TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmenų iki aštuoniolikos metų profesinio pasirengimo sąlygos ir tvarka (toliau vadinama – Tvarka) nustato saugos ir sveikatos reikalavimus organizuojant ir vykdant asmenų iki aštuoniolikos metų (toliau vadinama – jauni asmenys) profesinį pasirengimą (praktinį mokymą profesinio mokymo įstaigose ir įmonėse).

2. Ši Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 277 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatymu (Žin., 1997, Nr. 98-2478), be to, joje atsižvelgta ir į Europos Sąjungos direktyvos 94/33/EB dėl jaunimo apsaugos darbe nuostatas.

3. Ši Tvarka taikoma visų lygių profesinio mokymo įstaigoms, kuriose jauni asmenys mokosi ir pagal mokymo programas atlieka praktinius darbus, taip pat visų rūšių ir nuosavybės formų įmonėms, kuriose pagal sutartis su profesinio mokymo įstaigomis šie asmenys mokomi profesinių įgūdžių.

4. Jauni asmenys nei profesinio mokymo įstaigose, nei įmonėse praktinio mokymo metu negali būti skiriami dirbti:

4.1. darbo, kuris yra fiziškai ir psichofiziologiškai per sunkus;

4.2. darbo, kuriame naudojamos toksinės, kancerogeninės, mutageninės ar kitos sveikatą veikiančios medžiagos;

4.3. darbo, kur galimas jonizuojančiosios radiacijos poveikis, kitų sveikatai kenksmingų ir (ar) pavojingų veiksnių poveikis;

4.4. darbo, kur yra didesnė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė, taip pat darbo, kurio dėl nepakankamo atsargumo jausmo ar patirties asmuo saugiai dirbti gali nesugebėti.

5. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

Jaunas asmuo – iki aštuoniolikos metų asmuo.

Paauglys – jaunas asmuo, kuriam yra ne mažiau kaip šešiolika ir ne daugiau kaip aštuoniolika metų.

Vaikas – jaunas asmuo iki šešiolikos metų.

Praktinis mokymas – profesinių įgūdžių ugdymas profesinio mokymo įstaigose ir/ar įmonėse.

Profesijos mokytojas – asmuo, vykdantis teorinį arba (ir) praktinį profesinį mokymą.

 

II. PROFESINIO PASIRENGIMO ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

6. Teorines žinias jauni asmenys įgyja profesinio mokymo įstaigose ar įmonėse.

7. Jauni asmenys, kurių teorinės žinios įvertinamos teigiamai, mokomi profesinių įgūdžių profesinio mokymo įstaigose, o paaugliai ir įmonėse.

8. Praktinio mokymo metu jauni asmenys negali būti skiriami dirbti jiems draudžiamų darbų, darbų, nurodytų šios Tvarkos 4 punkte, taip pat kitų darbų, jeigu darbo aplinkoje esančių veiksnių dydžiai viršija darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose nustatytus dydžius.

9. Prieš pradėdamas mokymo programoje numatytą mokymąsi, jaunas asmuo pasitikrina sveikatą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365) nustatyta tvarka ir pateikia mokymo įstaigos vadovui asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą.

10. Profesinio mokymo įstaigose ir įmonėse, kuriose vykdomas praktinis mokymas, nustatant darbus, parenkant ir parengiant darbo vietas, kuriose bus vykdomas praktinis mokymas, turi būti įvertinta:

10.1. jauno asmens gebėjimas suvokti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus ir jų laikytis;

10.2. ar darbo, gamybos procesų organizavimas, darbo aplinka, darbo priemonių techninė būklė, jų išdėstymas, cheminių medžiagų (iš jų ypač pavojingų) naudojimas atitinka darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus.

11. Jaunų asmenų praktinis mokymas profesinio mokymo įstaigose vykdomas taip:

11.1. Jaunų asmenų praktinio mokymo šiose įstaigose metu turi būti laikomasi šioje Tvarkoje ir kituose darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose nustatytų reikalavimų, susijusių su darbuotojų apsauga nuo sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių poveikio.

11.2. Jaunus asmenis privaloma instruktuoti prieš praktinius darbus įmonėse, prireikus – ir bet kuriuo praktinių darbų metu, kad jie būtų apsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų darbe ar kito poveikio sveikatai, įgytų praktinių žinių, kurių reikia profesiniam pasirengimui. Įvadinio instruktavimo metu jauniems asmenims būtina paaiškinti ir akivaizdžiai parodyti, kaip saugiai atlikti kiekvieną praktinio darbo operaciją, jie turi būti supažindinti su priešgaisrinės saugos reikalavimais profesinio mokymo įstaigose.

11.3. Praktinį mokymą vykdo profesijos mokytojas, atestuotas darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais kaip padalinio vadovas, socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2002 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. 76/261 „Dėl Instruktavimo, mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 69-2849) nustatyta tvarka. Praktinio mokymo metu grupėje negali būti daugiau kaip 13 jaunų asmenų. Mokymo programose turi būti numatyti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai praktinių darbų metu ir mokymas, kaip taikyti šiuos reikalavimus praktinio mokymo metu.

11.4. Profesijos mokytojas privalo nuolat prižiūrėti jaunus asmenis, atliekančius praktinius mokymo darbus. Mokymo įstaigos vadovo įsakymu paskirtas darbuotojas, atestuotas darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais, kontroliuoja praktinio mokymo eigą.

12. Paauglių praktinis mokymas įmonėje vykdomas taip:

12.1. Profesinio mokymo įstaigos su įmonėmis sudaro sutartis dėl paauglių praktinio mokymo įmonėse. Sutartys praktiniam mokymui įmonėje atlikti sudaromos švietimo ir mokslo ministro 1998 m. kovo 20 d. įsakymu Nr. 464 „Dėl pagrindinio profesinio mokymo sutarties“ (Žin., 1998, Nr. 39-1045; 2000, Nr. 102-3242) ir socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. 89 „Dėl Darbo rinkos profesinio mokymo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 92-2906) nustatyta tvarka.

12.2. Paauglių praktinio mokymo metu įmonėje turi būti laikomasi šioje Tvarkoje ir kituose darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktuose nustatytų reikalavimų, susijusių su darbuotojų apsauga nuo sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių poveikio.

12.3. Paauglius privaloma instruktuoti prieš pradedant dirbti darbus įmonėje, numatytus praktinio mokymo programoje, prireikus – ir bet kuriuo praktinio mokymo įmonėje metu, kad jie būtų apsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų darbe ar kito poveikio sveikatai, įgytų praktinių žinių, kurių reikia profesiniam pasirengimui, iš jų darbuotojų saugos ir sveikatos srityje. Įvadinio instruktavimo metu kiekvienas paauglys supažindinamas su darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimais, taikomais įmonėje, taip pat su įmonėje esančiais pavojingais objektais ar pavojingomis zonomis, naudojamais saugos ir sveikatos ženklais. Supažindinus su saugos ir sveikatos ženklais, apklausos būdu turi būti įsitikinta, ar paauglys žino kiekvieno įmonėje naudojamo ženklo paskirtį. Paaugliams būtina paaiškinti ir akivaizdžiai parodyti, kaip saugiai atlikti kiekvieną darbo operaciją gamybinės praktikos metu, jie turi būti supažindinti su priešgaisrinės saugos reikalavimais įmonėje, taip pat su įmonės bei jos padalinių darbuotojų evakuacijos gaisro ar stichinių nelaimių atveju planais.

12.4. Įmonės vadovo įsakymu kiekvienai ne daugiau kaip 5 paauglių grupei turi būti paskirtas praktinio mokymo įmonėje vadovas, privalantis užtikrinti grupėje praktinio mokymo priežiūrą ir darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų laikymosi kontrolę. Praktinio mokymo įmonėje vadovas turi būti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistas arba kitas įmonės darbuotojas, atestuotas darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais pagal tą pačią mokymo programą kaip ir atliekantys praktinį mokymą įmonėje paaugliai, ir turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo šioje srityje patirtį.

12.5. Profesinio mokymo įstaigos profesijos mokytojas privalo kontroliuoti, kad paaugliai dirbtų tik mokymo programoje numatytus darbus.

 

III. PRAKTINIO MOKYMO IR POILSIO LAIKAS

 

13. Jaunų asmenų praktinio mokymo laikas profesinio mokymo įstaigoje ar įmonėje negali trukti ilgiau kaip 8 valandas per parą (kartu su kasdiene pamokų (paskaitų) trukme) ir ne ilgiau kaip 40 valandų per savaitę (kartu su savaitės pamokų (paskaitų) trukme).

14. Jaunų asmenų praktinio mokymo profesinio mokymo įstaigoje ar įmonėje laikas nustatomas mokymo programoje.

15. Kasdien, ne vėliau kaip po 4 valandų nuo praktinio mokymo profesinio mokymo įstaigoje ar įmonėje pradžios, jauniems asmenims suteikiama pertrauka. Ji skirta pailsėti ir pavalgyti, jos trukmė – ne ilgesnė kaip 2 valandos ir ne trumpesnė kaip 30 minučių.

16. Paaugliams, kurių praktinis mokymas įmonėje trunka ilgiau kaip 4 valandas, privaloma suteikti mažiausiai 30 minučių trukmės papildomą pertrauką, įskaitomą į praktinio mokymo laiką. Kitos papildomos pertraukos paaugliams gali būti suteikiamos sutartyje tarp profesinio mokymo įstaigos ir įmonės nustatyta tvarka.

17. Paros nepertraukiamo poilsio laikas vaikams per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 14 valandų paeiliui, paaugliams – ne trumpesnis kaip 12 valandų paeiliui ir apimti laiką nuo 22 valandos iki 6 valandos ryto.

18. Jauniems asmenims, atliekantiems praktinį mokymą įmonėje, turi būti suteikiamos ne mažiau kaip 2 poilsio dienos paeiliui per savaitę, viena iš jų turi būti sekmadienį.

19. Jaunų asmenų praktinis mokymas nakties laiku draudžiamas.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Šios Tvarkos reikalavimų laikymąsi jaunų asmenų praktinio mokymo metu profesinio mokymo įstaigose ir įmonėse kontroliuoja įstaigos, nustatytos Profesinio mokymo įstaigų priežiūros tvarkoje, patvirtintoje švietimo ir mokslo ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro 2001 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. 9/6 (Žin., 2001, Nr. 4-112). Valstybinė darbo inspekcija tikrina, kaip laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų paauglių praktinio mokymo įmonėse metu.

______________