LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PRIVALOMŲJŲ ČESNAKŲ, ŠPARAGINIŲ PUPELIŲ, ŠPINATŲ IR LAPKOTINIŲ SALIERŲ KOKYBĖS REIKALAVIMŲ

 

2000 m. lapkričio 27 d. Nr. 328

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 112 „Dėl rinkos prekių (paslaugų) kokybės priežiūros priemonių“ (Žin., 1998, Nr. 12-279; 1999, Nr. 42-1337) patvirtintų priemonių sąrašo 8.11 punktą,

Tvirtinu pridedamus:

1. Privalomuosius česnakų kokybės reikalavimus;

2. Privalomuosius šparaginių pupelių kokybės reikalavimus;

3. Privalomuosius špinatų kokybės reikalavimus;

4. Privalomuosius lapkotinių salierų kokybės reikalavimus.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO Ministras                                                                  Kęstutis Kristinaitis

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės

ūkio ministro 2000 11 27

įsakymu Nr. 328

 

privalomIEJI Česnakų kokybės reikalavimai

 

Privalomieji česnakų kokybės reikalavimai parengti remiantis:

Europos Komisijos 1997 m. lapkričio 18 d. reglamentu 2288/97/EC, nustatančiu česnakų kokybės reikalavimus;

Europos Tarybos 1996 m. spalio 28 d. reglamentu 2200/96/EC dėl bendros vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.

 

I. BENDROSios NUOSTATOS

 

1. Šie privalomieji kokybės reikalavimai taikomi paruoštiems realizuoti česnakams, išaugintiems iš Allium sativum L. veislių, klasifikuojamiems Kombinuotosios prekių nomenklatūros pozicijoje 0703.20.00, išskyrus atvejus, nurodytus 2 punkte.

2. Šie privalomieji kokybės reikalavimai netaikomi:

2.1. nedžiovintiems česnakams su lapais ir nesubrendusiomis skiltelėmis;

2.2. pramoniniam perdirbimui skirtiems česnakams, jei jų kokybę liudijančiuose dokumentuose yra žyma „Perdirbimui“;

2.3. Lietuvoje užaugintiems česnakams:

2.3.1. kuriuos augintojai parduoda rūšiavimo, pakavimo ar sandėliavimo įmonėms;

2.3.2. kurie iš sandėliavimo patalpų ar įmonių siunčiami arba parduodami rūšiavimo ar pakavimo įmonėms;

2.3.3. kuriuos fiziniai asmenys užaugina asmeniniame pagalbiniame ūkyje ar sodininkų bendrijos sklype ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami dokumentus, patvirtinančius žemės valdymą arba naudojimą;

2.3.4. kuriuos fiziniai asmenys užaugina ūkininko ūkyje, įregistruotame Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą arba šį pažymėjimą ir įgaliojimą, jei prekiauja ūkininko įgaliotas ūkio narys;

2.3.5. kuriuos užauginusios įmonės galutiniam vartotojui parduoda savo teritorijoje.

3. Česnakai skirstomi į šias kategorijas:

3.1. nedžiovinti česnakai, kurių žiedstiebis ir ropelės dengiamasis lukštas yra švieži;

3.2. pusiau sausi česnakai, kurių žiedstiebis ir ropelės dengiamasis lukštas nėra visiškai išdžiūvę;

3.3. sausi česnakai, kurių žiedstiebis, ropelės dengiamasis lukštas ir skiltelių lukštai yra visiškai išdžiūvę.

 

II. BENDRIEJI KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

4. Česnakų ropelės, be kiekvienai klasei nustatytų reikalavimų ir leistinų nukrypimų, turi būti sveikos, švarios, kietos, sausos, nepažeistos kenkėjų, nepašalusios ir nepakenktos saulės spindulių, nesudygusios, be pašalinio kvapo ir skonio, jei nerūkytos, tolygaus pjūvio, jei žiedstiebiai pjaunami.

5. Česnakų būklė turi būti tokia, kad jų kokybė nenukentėtų transportuojant ir ruošiant prekybai ir į paskirties vietą būtų atvežti tinkamos kokybės.

 

III. KLASIFIKAVIMAS

 

6. Česnakai pagal kokybę klasifikuojami taip:

6.1. ekstra klasė: česnakai aukščiausios kokybės, tipingi veislei, ropelės taisyklingos, itin švarios, prigludusiomis skiltelėmis, sausų česnakų šaknys nupjautos lygiai su ropele; dengiamasis lukštas gali būti su nedidelėmis dėmelėmis, kurios nekenkia išvaizdai, kokybei ir išsilaikymui; jei česnakai rūkyti, jie gali būti veislei netipingos spalvos;

6.2. pirma klasė: česnakai geros kokybės, tipingi veislei, ropelės pakankamai taisyklingos, gali būti mažiau prigludusiomis skiltelėmis ir su nedideliais dengiamojo lukšto įplyšimais, kurie nekenkia išvaizdai, kokybei ir išsilaikymui; jei česnakai rūkyti, jie gali būti veislei netipingos spalvos;

6.3. antra klasė: česnakai neatitinka aukštesnių klasių reikalavimų, tačiau atitinka II skyriuje nurodytus bendruosius kokybės reikalavimus. Ropelės gali būti netaisyklingos formos, dengiamasis lukštas įtrūkęs ar vietomis nukritęs, skiltelės gali būti su užgijusiais pažeidimais, nedideliais sumušimais, ropelėje gali trūkti ne daugiau kaip trijų skiltelių.

 

IV. DYDŽIO reikalavimai

 

7. Česnakų dydis nustatomas pagal ropelės skersmenį.

8. Ekstra klasės česnakų ropelių skersmuo turi būti ne mažesnis kaip 45 mm, pirmos ir antros klasės – ne mažesnis kaip 30 mm.

9. Skirtumas tarp mažiausios ir didžiausios ropelės skersmens palaidų ir fasuotų česnakų pakuotėje ir bendroje pakuotėje neturi viršyti:

9.1. 15 mm, jei mažiausios ropelės skersmuo mažesnis kaip 40 mm;

9.2. 20 mm, jei mažiausios ropelės skersmuo yra 40 mm ar daugiau.

 

V. LEISTINi NUKRYPIMai

 

10. Pakuotėje arba bendroje pakuotėje gali būti tam tikras kiekis česnakų, neatitinkančių nurodytos klasės kokybės ir dydžio reikalavimų.

11. Leistini kokybės nukrypimai:

11.1. ekstra klasės pakuotėje arba bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 5 proc. viso svorio česnakų, kurie neatitinka šios klasės reikalavimų, bet atitinka pirmos klasės reikalavimus arba bent jau neviršija jai leistinų nukrypimų;

11.2. pirmos klasės pakuotėje arba bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso svorio česnakų, kurie neatitinka šios klasės reikalavimų, bet atitinka antros klasės reikalavimus arba bent jau neviršija jai leistinų nukrypimų, taip pat ne daugiau kaip 1 proc. viso svorio ropelių, kuriose yra sudygusių skiltelių su iš išorės matomais ūgliais;

11.3. antros klasės pakuotėje arba bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso svorio česnakų, kurie neatitinka nei šios klasės, nei bendrųjų kokybės reikalavimų, tačiau tarp jų negali būti pradėjusių pūti ar kitaip gesti, pašalusių ar pakenktų saulės spindulių ir dėl to netinkamų vartoti. Be to, pakuotėje arba bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 5 proc. viso svorio ropelių, kuriose yra sudygusių skiltelių su iš išorės matomais ūgliais.

12. Leistini dydžio nukrypimai. Pakuotėje arba bendroje pakuotėje gali būti:

12.1. ne daugiau kaip 10% viso svorio ropelių, neatitinkančių 9 punkte nurodytų vienodumo reikalavimų, bei ropelių, kurios yra šiek tiek mažesnės arba didesnės, nei nurodyta ant pakuotės;

12.2. ne daugiau kaip 3 proc. viso svorio ropelių, mažesnių nei nurodyta 8 punkte, bet ropelių skersmuo negali būti mažesnis kaip 25 mm.

 

VI. ĮPAKAVIMO reikalavimai

 

13. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje turi būti tos pačios veislės, kategorijos (pagal 3 punkto nuostatas), kokybės klasės ir dydžio kategorijos (jei rūšiuota pagal dydį) česnakai.

14. Matomoji kiekvienos pakuotės ir bendros pakuotės dalis turi būti būdinga visam jos turiniui.

15. Česnakai pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti tiek palaidi, tiek ir fasuoti. Be to, sausi ir pusiau sausi česnakai gali būti tiekiami pynėmis.

16. Palaidų česnakų žiedstiebiai turi būti nupjauti ir ne ilgesni kaip:

16.1. 10 cm, jei česnakai nedžiovinti ar pusiau sausi;

16.2. 3 cm, jei česnakai sausi.

17. Jei česnakai fasuoti, grynasis fasuočių svoris turi būti beveik vienodas arba jose turi būti vienodas ropelių skaičius.

18. Fasuotų česnakų žiedstiebiai turi būti vienodo ilgio.

19. Jei česnakai tiekiami pynėmis, grynasis pynių svoris turi būti beveik vienodas arba jose turi būti vienodas ropelių skaičius, bet ne mažiau kaip 6 ropelės.

20. Česnakai turi būti įpakuoti taip, kad būtų tinkamai apsaugoti. Tačiau jei česnakai tiekiami pynėmis, jos gali būti pakraunamos į transporto priemonę neįpakuotos.

21. Tiek česnakų pakuotėse, tiek tarp pynių negali būti jokių priemaišų.

22. Pakuotė ir bendroji pakuotė turi atitikti Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatytus reikalavimus. Jei pakuotės viduje naudojamos medžiagos česnakams apsaugoti, jos turi būti naujos, švarios ir nepakenkti česnakų kokybei.

23. Prekinius skirtukus leidžiama naudoti tuo atveju, jeigu jų spausdinimui arba klijavimui naudojami dažai arba klijai, atitinkantys higienos normų reikalavimus.

 

VII. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

24. Ženklinama Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Be to, ant kiekvienos česnakų pakuotės ir bendros pakuotės toje pačioje pusėje turi būti įskaitomi, lengvai nenutrinami ir matomi įrašai, kuriuose nurodoma:

24.1. pakuotojo ir/arba siuntėjo pavadinimas ir adresas; identifikavimo kodas nurodomas pasirinktinai;

24.2. produkcijos pavadinimas: „česnakai“;

24.3. nuoroda „nedžiovinti“, „pusiau sausi“ arba „sausi“, jei tara nepermatoma;

24.4. veislė ar prekinis tipas („baltieji“, „rausvieji“ ar kt.);

24.5. nuoroda „rūkyti“, jei taip yra;

24.6. kilmės šalis (importuojamai ir eksportuojamai produkcijai);

24.7. kokybės klasė;

24.8. dydis, nurodant minimalų ir maksimalų ropelių diametrą (jei pagal dydį skirstyta).

25. Jei tara daugkartinio naudojimo, 24 punkte nurodyta informacija gali būti pateikiama kortelėje, įdėtoje matomoje vietoje taros viduje.

26. Jei česnakai tiekiami pynėmis ir pakraunami į transporto priemonę nepakuoti, 24 punkte nurodyta informacija turi būti pateikiama česnakų kokybę liudijančiame dokumente bei transporto priemonės kėbule matomoje vietoje esančioje kortelėje.

27. Mažmeninės prekybos įmonės korteles su 24 punkte nurodyta informacija pateikia matomoje vietoje šalia česnakų.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės

ūkio ministro 2000 11 27

įsakymu Nr. 328

 

privalomIEJI šparaginių PUPELIŲ kokybės reikalavimai

 

Privalomieji šparaginių pupelių kokybės reikalavimai parengti remiantis:

Europos Komisijos 1962 m. birželio 15 d. reglamentu Nr. 58, nustatančiu bendrus kokybės standartus, taikomus tam tikriems produktams, išvardytiems reglamento Nr. 23 dėl vaisių ir daržovių rinkos bendros organizavimo sistemos laipsniško kūrimo I B priede;

Europos Tarybos 1996 m. spalio 28 d. reglamentu 2200/96/EC dėl bendros vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie privalomieji kokybės reikalavimai taikomi paruoštoms realizuoti šparaginėms pupelėms, išaugintoms iš Phaseolus vulgaris L. ir Phaseolus coccineus L. veislių, klasifikuojamoms Kombinuotosios prekių nomenklatūros pozicijoje 0708.20, išskyrus atvejus, nurodytus 2 punkte.

2. Šie privalomieji kokybės reikalavimai netaikomi:

2.1. gliaudymui skirtoms pupelėms;

2.2. pramoniniam perdirbimui skirtoms šparaginėms pupelėms, jei pupelių kokybę liudijančiuose dokumentuose yra žyma „Perdirbimui“;

2.3. Lietuvoje užaugintoms šparaginėms pupelėms:

2.3.1. kurias augintojai parduoda rūšiavimo, pakavimo ar sandėliavimo įmonėms;

2.3.2. kurios iš sandėliavimo patalpų ar įmonių siunčiamos arba parduodamos rūšiavimo ar pakavimo įmonėms;

2.3.3. kurias fiziniai asmenys užaugina asmeniniame pagalbiniame ūkyje ar sodininkų bendrijos sklype ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami dokumentus, patvirtinančius žemės valdymą arba naudojimą;

2.3.4. kurias fiziniai asmenys užaugina ūkininko ūkyje, įregistruotame Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą arba šį pažymėjimą ir įgaliojimą, jei prekiauja ūkininko įgaliotas ūkio narys;

2.3.5. kurias užauginusios įmonės galutiniam vartotojui parduoda savo teritorijoje.

 

II. BENDRIEJI KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

3. Pupelių ankštys, be kiekvienai klasei nustatytų reikalavimų ir leistinų nukrypimų ribų, turi būti sveikos, švarios, sausos, be pašalinio kvapo ir skonio, nepažeistos colletotricum (gloeeosporium) lindemuthianum amaro.

4. Šparaginių pupelių subrendimas ir būklė turi būti tokia, kad jų kokybė nenukentėtų transportuojant ir ruošiant prekybai ir į paskirties vietą būtų atvežtos tinkamos kokybės.

 

III. KLASIFIKAVIMAS

 

5. Smulkios šparaginės pupelės pagal kokybę klasifikuojamos taip:

5.1. ekstra klasė: pupelių ankštys be defektų, būdingos veislei formos, dydžio ir spalvos, neperaugusios, stangrios, be sėklų ir ankšties siūlelio;

5.2. pirma klasė: pupelių ankštys geros kokybės, neperaugusios, stangrios, būdingos veislei formos, dydžio ir spalvos, gali būti su nedideliais spalvos pokyčiais, smulkiomis sėklomis viduje, trumpais ir minkštais ankšties siūleliais;

5.3. antra klasė: pupelių ankštys neatitinka 5.2 punkte nurodytų pirmos klasės reikalavimų, tačiau atitinka II skyriuje nurodytus bendruosius kokybės reikalavimus. Jos neperaugusios, gali būti su nedidelėmis sėklomis viduje ir paviršinėmis dėmelėmis.

6. Kitų rūšių šparaginės pupelės pagal kokybę klasifikuojamos taip:

6.1. pirma klasė: pupelių ankštys geros kokybės, neperaugusios, stangrios, būdingos veislei formos, dydžio ir spalvos, be ankšties siūlelio (išskyrus skirtas pjaustymui), be dėmelių; sėklos smulkios ir būdingos veislei, ankštys nesuaižėjusios;

6.2. antra klasė: pupelių ankštys neatitinka 6.1 punkte nurodytų pirmos klasės reikalavimų, tačiau atitinka II skyriuje nurodytus bendruosius kokybės reikalavimus. Jos neperaugusios, sėklos būdingos veislei, tačiau gali būti didesnės nei pirmos klasės pupelių, ankštys gali būti su siūleliu ir nedidelėmis paviršinėmis dėmelėmis, atsiradusiomis dėl vėjo.

 

IV. dydžiO reikalavimai

 

7. Dydžio reikalavimai taikomi tik smulkioms šparaginėms pupelėms.

8. Dydis nustatomas pagal maksimalų smulkių šparaginių pupelių skersmenį.

9. Ekstra klasės smulkių šparaginių pupelių ankščių skersmuo turi būti ne didesnis kaip 6 mm; pirmos klasės – ne didesnis kaip 9 mm.

 

V. LEISTINi NUKRYPIMai

 

10. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti tam tikras kiekis šparaginių pupelių, neatitinkančių nurodytos klasės kokybės ir dydžio reikalavimų.

11. Leistini kokybės nukrypimai:

11.1. ekstra klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 5 proc. viso svorio smulkių šparaginių pupelių, kurios neatitinka šios klasės reikalavimų, bet atitinka pirmos klasės reikalavimus;

11.2. pirmos klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso svorio šparaginių pupelių, kurios neatitinka šios klasės reikalavimų, bet atitinka antros klasės reikalavimus;

11.3. antros klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso svorio šparaginių pupelių, kurios neatitinka šios klasės reikalavimų, tačiau tarp jų negali būti pradėjusių pūti ar kitaip gesti ir dėl to netinkamų vartoti.

12. Leistini smulkių šparaginių pupelių dydžio nukrypimai: bet kurios klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso svorio pupelių, neatitinkančių IV skyriuje nustatytų dydžio reikalavimų.

13. Ekstra klasės smulkių šparaginių pupelių pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso svorio pupelių, kurios neatitinka šiai klasei nustatytų kokybės ir dydžio reikalavimų; pirmos klasės smulkių šparaginių pupelių pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 15 proc. viso svorio pupelių, kurios neatitinka šiai klasei nustatytų kokybės ir dydžio reikalavimų.

 

VI. ĮPAKAVIMO reikalavimai

 

14. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje turi būti tos pačios veislės ir kokybės klasės šparaginės pupelės, be priemaišų.

15. Matomoji kiekvienos pakuotės ir bendros pakuotės dalis turi būti būdinga visam jos turiniui.

16. Šparaginės pupelės turi būti supakuotos taip, kad būtų tinkamai apsaugotos.

17. Pakuotė ir bendroji pakuotė turi atitikti Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatytus reikalavimus. Jei pakuotės viduje naudojamos medžiagos šparaginėms pupelėms apsaugoti, jos turi būti naujos, švarios ir nepakenkti šparaginių pupelių kokybei.

18. Prekinius skirtukus leidžiama naudoti tuo atveju, jeigu jų spausdinimui arba klijavimui naudojami dažai arba klijai, atitinkantys higienos normų reikalavimus.

 

VII. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

19. Ženklinama Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Be to, ant kiekvienos šparaginių pupelių pakuotės ir bendros pakuotės toje pačioje pusėje turi būti įskaitomi, lengvai nenutrinami ir matomi įrašai, kuriuose nurodoma:

19.1. pakuotojo ir/arba siuntėjo pavadinimas ir adresas arba identifikavimo kodas;

19.2. produkcijos pavadinimas: „pupelės“;

19.3. nuoroda apie pupelių tipą ar veislę: „prancūziškos“, „vijoklinės“, „smulkios“, jei tara nepermatoma;

19.4. kilmės šalis (importuojamai ir eksportuojamai produkcijai);

19.5. kokybės klasė.

20. Jei tara daugkartinio naudojimo, 19 punkte nurodyta informacija gali būti pateikiama kortelėje, įdėtoje matomoje vietoje taros viduje.

21. Mažmeninės prekybos įmonės korteles su 19 punkte nurodyta informacija pateikia matomoje vietoje šalia šparaginių pupelių.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės

ūkio ministro 2000 11 27

įsakymu Nr. 328

 

PRIVALOMIEJI ŠPINATŲ KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

Privalomieji špinatų kokybės reikalavimai parengti remiantis:

Europos Komisijos 1987 m. birželio 5 d. reglamentu 1591/87/EEC, nustatančiu kopūstų, Briuselio kopūstų, lapkotinių salierų, špinatų ir slyvų kokybės standartus;

Europos Tarybos 1996 m. spalio 28 d. reglamentu 2200/96/EC dėl bendros vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie privalomieji kokybės reikalavimai taikomi paruoštiems realizuoti špinatams, išaugintiems iš Spinacia oleracea L. veislių, klasifikuojamiems Kombinuotosios prekių nomenklatūros pozicijoje 0709.70.00.0, išskyrus atvejus, nurodytus 2 punkte.

2. Šie privalomieji kokybės reikalavimai netaikomi:

2.1. pramoniniam perdirbimui skirtiems špinatams, jei jų kokybę liudijančiuose dokumentuose yra žyma „Perdirbimui“;

2.2. Lietuvoje užaugintiems špinatams:

2.2.1. kuriuos augintojai parduoda rūšiavimo, pakavimo ar sandėliavimo įmonėms;

2.2.2. kurie iš sandėliavimo patalpų ar įmonių siunčiami arba parduodami rūšiavimo ar pakavimo įmonėms;

2.2.3. kuriuos fiziniai asmenys užaugina asmeniniame pagalbiniame ūkyje ar sodininkų bendrijos sklype ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami dokumentus, patvirtinančius žemės valdymą arba naudojimą;

2.2.4. kuriuos fiziniai asmenys užaugina ūkininko ūkyje, įregistruotame Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą arba šį pažymėjimą ir įgaliojimą, jei prekiauja ūkininko įgaliotas ūkio narys;

2.2.5. kuriuos užauginusios įmonės galutiniam vartotojui parduoda savo teritorijoje.

3. Špinatai pagal pateikimo būdą skirstomi į šiuos prekinius tipus:

3.1. špinatų lapai;

3.2. špinatų skrotelės.

 

II. BENDRIEJI KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

4. Visi špinatai, be kiekvienai klasei nustatytų reikalavimų ir leistinų nukrypimų, turi būti sveiki, šviežios išvaizdos, švarūs, be kenkėjų, nusausinti, be priemaišų, be pašalinio kvapo ir skonio, nepradėję pūti ar kitaip gesti ir dėl to netinkami vartoti. Jei pateikiamos špinatų skrotelės, jos turi būti nupjautos prie pat pamatinių lapų.

5. Špinatų subrendimas ir būklė turi būti tokia, kad jų kokybė nenukentėtų transportuojant ir ruošiant prekybai ir į paskirties vietą būtų atvežti tinkamos kokybės.

 

III. KLASIFIKAVIMAS

 

6. Špinatai pagal kokybę klasifikuojami taip:

6.1. pirma klasė: špinatai geros kokybės, tipingos veislei bei derliaus nuėmimo laikotarpiui spalvos ir išvaizdos, neapšalę, nepažeisti kenkėjų ir ligų tiek, kad būtų netinkami vartojimui ar pakenkta jų išvaizdai. Jeigu tiekiami špinatų lapai, lapkotis neturi būti ilgesnis negu 10 cm;

6.2. antra klasė: špinatai neatitinka pirmos klasės reikalavimų, tačiau atitinka II skyriuje nurodytus bendruosius kokybės reikalavimus.

 

V. LEISTINI NUKRYPIMAI

 

7. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti tam tikras kiekis špinatų, neatitinkančių nurodytos klasės kokybės reikalavimų.

8. Leistini kokybės nukrypimai:

8.1. pirmos klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 % viso svorio špinatų, kurie neatitinka šios klasės reikalavimų, bet atitinka antros klasės reikalavimus arba bent jau neviršija jai leistinų nukrypimų;

8.2. antros klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 % viso svorio špinatų, kurie neatitinka nei šios klasės, nei bendrųjų kokybės reikalavimų, tačiau tarp jų negali būti špinatų, kurie yra pradėję pūti ar kitaip gesti ir dėl to netinkami vartoti. Be to, 10 % skrotelėmis teikiamų špinatų svorio gali sudaryti skrotelės su šaknies dalimi, ne ilgesne kaip 1 cm, matuojant nuo pamatinių lapų.

 

VI. ĮPAKAVIMO REIKALAVIMAI

 

9. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje turi būti tos pačios veislės, kokybės ir prekinio tipo (pagal 3 punkto nuostatas) špinatai.

10. Matomoji kiekvienos pakuotės ir bendros pakuotės dalis turi būti būdinga visam jos turiniui, jose negali būti jokių priemaišų.

11. Špinatai turi būti supakuoti taip, kad būtų tinkamai apsaugoti.

12. Pakuotė ir bendroji pakuotė turi atitikti Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatytus reikalavimus. Jei pakuotės viduje naudojamos medžiagos špinatams apsaugoti, jos turi būti naujos, švarios ir nepakenkti špinatų kokybei.

13. Prekinius skirtukus leidžiama naudoti tuo atveju, jeigu jų spausdinimui arba klijavimui naudojami dažai arba klijai, atitinkantys higienos normų reikalavimus.

 

VII. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

14. Ženklinama Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Be to, ant kiekvienos špinatų pakuotės ir bendros pakuotės toje pačioje pusėje turi būti įskaitomi, lengvai nenutrinami ir matomi įrašai, kuriuose nurodoma:

14.1. pakuotojo ir/arba siuntėjo pavadinimas ir adresas; identifikavimo kodas nurodomas pasirinktinai;

14.2. produkcijos pavadinimas: „špinatų lapai“, „špinatų skrotelės“, jei tara nepermatoma;

14.3. kilmės šalis (importuojamai ir eksportuojamai produkcijai);

14.4. kokybės klasė.

15. Jei tara daugkartinio naudojimo, 14 punkte nurodyta informacija gali būti pateikiama kortelėje, įdėtoje matomoje vietoje taros viduje.

16. Mažmeninės prekybos įmonės korteles su 14 punkte nurodyta informacija pateikia matomoje vietoje šalia špinatų.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės

ūkio ministro 2000 11 27

įsakymu Nr. 328

 

privalomIEJI LAPKOTINIŲ SALIERŲ kokybės reikalavimai

 

Privalomieji lapkotinių salierų kokybės reikalavimai parengti remiantis:

Europos Komisijos 1987 m. birželio 5 d. reglamentu 1591/87/EEC, nustatančiu kopūstų, Briuselio kopūstų, lapkotinių salierų, špinatų ir slyvų kokybės standartus;

Europos Tarybos 1996 m. spalio 28 d. reglamentu 2200/96/EC dėl bendros vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie privalomieji kokybės reikalavimai taikomi paruoštiems realizuoti lapkotiniams salierams, išaugintiems iš Apium graveolens L. var. dulce Mill. veislių, klasifikuojamiems Kombinuotosios prekių nomenklatūros pozicijoje 0709.40.00.0, išskyrus atvejus, nurodytus 2 punkte.

2. Šie privalomieji kokybės reikalavimai netaikomi:

2.1. pramoniniam perdirbimui skirtiems lapkotiniams salierams, jei jų kokybę liudijančiuose dokumentuose yra žyma „Perdirbimui“;

2.2. Lietuvoje užaugintiems lapkotiniams salierams:

2.2.1. kuriuos augintojai parduoda rūšiavimo, pakavimo ar sandėliavimo įmonėms;

2.2.2. kurie iš sandėliavimo patalpų ar įmonių siunčiami arba parduodami rūšiavimo ar pakavimo įmonėms;

2.2.3. kuriuos fiziniai asmenys užaugina asmeniniame pagalbiniame ūkyje ar sodininkų bendrijos sklype ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami dokumentus, patvirtinančius žemės valdymą arba naudojimą;

2.2.4. kuriuos fiziniai asmenys užaugina ūkininko ūkyje, įregistruotame Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, ir parduoda galutiniam vartotojui, prekybos vietoje turėdami ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą arba šį pažymėjimą ir įgaliojimą, jei prekiauja ūkininko įgaliotas ūkio narys;

2.2.5. kuriuos užauginusios įmonės galutiniam vartotojui parduoda savo teritorijoje.

 

II. BENDRIEJI KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

3. Lapkotiniai salierai, be kiekvienai klasei nustatytų reikalavimų ir leistinų nukrypimų ribų, turi būti šviežios išvaizdos, neapšalę, be atžalų ir žiedynstiebių, švarūs, nepažeisti kenkėjų, nusausinti, be kenkėjų, ertmių, pašalinio kvapo ir skonio, nepradėję pūti ar kitaip gesti ir dėl to netinkami vartoti.

4. Viršūnės gali būti apipjaustytos. Pagrindinė šaknis turi būti nuvalyta ir ne ilgesnė kaip 5 cm.

5. Lapkotiniai salierai, atsižvelgiant į jų auginimo laikotarpį, turi būti normaliai išsivystę. Lapkotinių salierų subrendimas ir būklė turi būti tokia, kad jų kokybė nenukentėtų transportuojant ir ruošiant prekybai ir į paskirties vietą būtų atvežti tinkamos kokybės.

 

III. KLASIFIKAVIMAS

 

6. Lapkotiniai salierai pagal kokybę klasifikuojami taip:

6.1. pirma klasė: lapkotiniai salierai geros kokybės, taisyklingos formos, nepažeisti ligų, lapkočiai nenulūžę, be skaidulų, nesumaigyti ir neįtrūkę; jei lapkočiai nulupti, mažiausiai 1/2 jų ilgio turi būti nuo balto iki gelsvai arba žalsvai balto atspalvio;

6.2. antra klasė: lapkotiniai salierai neatitinka pirmos klasės reikalavimų, tačiau atitinka II skyriuje nurodytus bendruosius kokybės reikalavimus. Lapkotiniai salierai gali būti su rūdžių pėdsakais, šiek tiek deformuoti, su nedideliais sumušimais. Skrotelėje ne daugiau kaip 2 lapkočiai gali būti sulūžę, sumaigyti arba įtrūkę; jei lapkočiai nulupti, mažiausiai 1/3 jų ilgio turi būti nuo balto iki gelsvai arba žalsvai balto atspalvio.

 

IV. dydžiO reikalavimai

 

7. Lapkotinių salierų dydis nustatomas pagal jų svorį.

8. Vieno lapkotinio saliero svoris turi būti ne mažesnis kaip 150 g.

9. Pirmos klasės lapkotiniai salierai pagal svorį skirstomi į šias dydžio kategorijas:

9.1. stambūs, kurie sveria 801 g ir daugiau;

9.2. vidutiniai, kurie sveria nuo 500 g iki 800 g;

9.3. smulkūs, kurie sveria nuo 150 g iki 499 g.

10. Pirmos klasės pakuotėje arba bendroje pakuotėje sunkiausio ir lengviausio lapkotinio saliero svorio skirtumas neturi viršyti:

10.1. 200 g, jei lapkotiniai salierai stambūs;

10.2. 150 g, jei lapkotiniai salierai vidutiniai;

10.3. 100 g, jei lapkotiniai salierai smulkūs.

 

V. LEISTINi NUKRYPIMai

 

10. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti tam tikras kiekis lapkotinių salierų, neatitinkančių nurodytos klasės kokybės ir dydžio reikalavimų.

11. Leistini kokybės nukrypimai:

11.1. pirmos klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso kiekio lapkotinių salierų, kurie neatitinka šios klasės reikalavimų, bet atitinka antros klasės reikalavimus arba bent jau neviršija jai leistinų nukrypimų;

11.2. antros klasės pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti ne daugiau kaip 10 proc. viso kiekio lapkotinių salierų, kurie neatitinka nei šios klasės reikalavimų, nei bendrųjų kokybės reikalavimų, tačiau tarp jų negali būti pradėjusių pūti ar kitaip gesti ir dėl to netinkamų vartoti.

12. Leistini dydžio nukrypimai: bet kurios klasės pakuotėje arba bendroje pakuotėje ne daugiau kaip 10% viso kiekio lapkotinių salierų gali neatitikti dydžio reikalavimų.

 

VI. ĮPAKAVIMO reikalavimai

 

13. Pakuotėje ir bendroje pakuotėje turi būti tos pačios kokybės klasės, atspalvio (jei lupti) ir dydžio kategorijos (jei reikalaujama skirstyti pagal dydį) lapkotiniai salierai.

14. Matomoji kiekvienos pakuotės ir bendros pakuotės dalis turi būti būdinga visam jos turiniui.

15. Lapkotiniai salierai pakuotėje ir bendroje pakuotėje gali būti tiek palaidi, tiek ir ryšeliais. Vienos pakuotės ar bendros pakuotės ryšeliuose turi būti vienodas kiekis lapkotinių salierų.

16. Lapkotiniai salierai turi būti įpakuoti taip, kad būtų tinkamai apsaugoti.

17. Lapkotinių salierų pakuotėse negali būti jokių priemaišų.

18. Pakuotė ir bendroji pakuotė turi atitikti Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatytus reikalavimus. Jei pakuotės viduje naudojamos medžiagos lapkotiniams salierams apsaugoti, jos turi būti naujos, švarios ir nepakenkti lapkotinių salierų kokybei.

19. Prekinius skirtukus leidžiama naudoti tuo atveju, jeigu jų spausdinimui arba klijavimui naudojami dažai arba klijai, atitinkantys higienos normų reikalavimus.

 

VII. ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

 

20. Ženklinama Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka. Be to, ant kiekvienos lapkotinių salierų pakuotės ir bendros pakuotės toje pačioje pusėje turi būti įskaitomi, lengvai nenutrinami ir matomi įrašai, kuriuose nurodoma:

20.1. pakuotojo ir/arba siuntėjo pavadinimas ir adresas; identifikavimo kodas nurodomas pasirinktinai;

20.2. produkcijos pavadinimas: „lapkotiniai salierai“;

20.3. nuoroda „nulupti“ arba nuoroda apie spalvą, jei tara nepermatoma;

20.4. kilmės šalis (importuojamai ir eksportuojamai produkcijai);

20.5. kokybės klasė;

20.6. dydžio kategorija: „stambūs“, „vidutiniai“, „smulkūs“, jei privaloma skirstyti pagal dydį;

20.7. lapkotinių salierų ar jų ryšelių kiekis pakuotėje arba bendroje pakuotėje.

21. Jei tara daugkartinio naudojimo, 20 punkte nurodyta informacija gali būti pateikiama kortelėje, įdėtoje matomoje vietoje taros viduje.

22. Mažmeninės prekybos įmonės korteles su 20 punkte nurodyta informacija pateikia matomoje vietoje šalia lapkotinių salierų.

______________