LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJA
N U T A R I M A S
DĖL GYVYBĖS DRAUDIMO ŠAKOS IR NE GYVYBĖS DRAUDIMO ŠAKOS DRAUDIMO GRUPIŲ APRAŠYMO PATVIRTINIMO
2004 m. kovo 23 d. Nr. N-33
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (Žin., 2003, Nr. 94-4246) 7 straipsnio 5 dalimi ir įgyvendindama 1973 m. liepos 24 d. pirmąją Tarybos direktyvą 73/239/EEB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su tiesioginio draudimo, išskyrus gyvybės draudimą, veiklos pradėjimu ir plėtojimu, suderinimo, 1984 m. gruodžio 10 d. Tarybos direktyvą 84/641/EEB, iš dalies pakeičiančią, kiek tai susiję su pagalba turistams, Pirmąją direktyvą (73/239/EEB) dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su tiesioginio draudimo, išskyrus gyvybės draudimą, veiklos pradėjimu ir plėtojimu, suderinimo, 2002 m. lapkričio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/83/EB dėl gyvybės draudimo, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija nutaria:
1. Patvirtinti Gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakos draudimo grupių aprašymą (pridedama).
2. Nustatyti, kad šiame nutarime vartojama sąvoka „draudimo įmonė“ apima Lietuvos Respublikoje įsteigtą užsienio valstybės draudimo įmonės filialą.
3. Pripažinti netekusiais galios:
3.1. Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1996 m. gruodžio 11 d. nutarimą Nr. 12 „Dėl gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakai priskiriamų draudimo grupių aprašymo patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 121-2862);
3.2. Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1997 m. spalio 3 d. nutarimą Nr. 458 „Dėl Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1996 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 12 „Dėl gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakai priskiriamų draudimo grupių aprašymo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1997, Nr. 92-2320);
3.3. Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1998 m. sausio 7 d. nutarimą Nr. 3 „Dėl Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1996 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 12 „Dėl gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakai priskiriamų draudimo grupių aprašymo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1998, Nr. 5-109);
3.4. Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 2000 m. birželio 27 d. nutarimą Nr. 177 „Dėl Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1996 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 12 „Dėl gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakai priskiriamų draudimo grupių aprašymo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 54-1600);
3.5. Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 2001 m. birželio 26 d. nutarimą Nr. 155 „Dėl Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1996 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 12 „Dėl gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakai priskiriamų draudimo grupių aprašymo patvirtinimo“ papildymo“ (Žin., 2001, Nr. 58-2125);
3.6. Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 2001 m. gruodžio 27 d. nutarimą Nr. 291 „Dėl Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 1996 m. gruodžio 11 d. nutarimo Nr. 12 „Dėl gyvybės draudimo šakos ir ne gyvybės draudimo šakai priskiriamų draudimo grupių aprašymo patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 1-44).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
draudimo priežiūros komisijos
2004 m. kovo 23 d. nutarimu Nr. N-33
GYVYBĖS DRAUDIMO ŠAKOS IR NE GYVYBĖS DRAUDIMO ŠAKOS DRAUDIMO GRUPIŲ APRAŠYMAS
I. GYVYBĖS DRAUDIMO ŠAKAI PRISKIRIAMŲ DRAUDIMO GRUPIŲ APRAŠYMAS
1. Gyvybės draudimo grupė, kiek nenumatyta 2–5 punktuose, apima šias draudimo rūšis:
1.1. gyvybės draudimą, kai draudimo išmoka mokama tik sulaukus nustatyto amžiaus, tik mirties atveju, tik sulaukus nustatyto amžiaus arba mirties atveju, nesulaukus nustatyto amžiaus;
1.2. anuitetą, kai numatomos periodinės draudimo išmokos pradedamos mokėti įsigaliojus draudimo sutarčiai arba sulaukus nustatyto amžiaus, arba įvykus kitam numatytam įvykiui. Anuiteto mokėjimo pabaigos terminas turi priklausyti nuo asmens, gaunančio anuitetą, ar kelių asmenų, gaunančių anuitetą, gyvenimo trukmės;
1.3. draudimo sutartyje numatytą papildantį draudimą dėl žalos asmeniui, kuris taip pat apima apdraustojo darbingumo netekimą, draudimą mirties dėl nelaimingo atsitikimo atveju, draudimą invalidumo dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos atveju. Šiame papunktyje numatytos draudimo rūšys draudimo sutartyje gali būti numatytos tik kaip papildančios pagrindinę draudimo riziką.
2. Sutuoktuvių ir gimimų draudimo grupė apima tokias gyvybės draudimo rūšis, kuriose draudimo išmoka mokama sutuoktuvių ar vaiko gimimo atvejais.
3. Gyvybės draudimo, susijusio su investiciniais fondais (kai investavimo rizika tenka draudėjui), grupė apima tokias gyvybės draudimo rūšis, kuriose draudimo sutarties galiojimo metu sukauptų lėšų investavimo rizika ar jos dalis tenka draudėjui, o šių lėšų kaupimas yra susijęs su investicinių fondų ar tam tikro indekso vertės pasikeitimu, išskyrus 4 punkte numatytą draudimo grupę.
4. Tontinų draudimo grupė apima tokias gyvybės draudimo rūšis, kai steigiama narių draugija, siekianti bendrai kapitalizuoti narių įnašus ir vėliau paskirstyti tokiu būdu sukauptą turtą išgyvenusiems nariams ar mirusių narių naudos gavėjams.
5. Pensijų kaupimo veiklos draudimo grupė apima valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimą, numatytą Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatyme (Žin., 2003, Nr. 75-3472) ir kituose teisės aktuose.
II. NE GYVYBĖS DRAUDIMO ŠAKAI PRISKIRIAMŲ DRAUDIMO GRUPIŲ APRAŠYMAS
6. Draudimo nuo nelaimingų atsitikimų grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką draudėjo (apdraustojo) mirties, žalos sveikatai ar darbingumo (pastovaus, laikino ar dalinio) netekimo dėl nelaimingo atsitikimo atveju. Draudimo nuo nelaimingų atsitikimų draudimo grupė apima nelaimingus atsitikimus (įskaitant gamybines traumas ir profesines ligas), kai:
7. Draudimo ligos atvejui grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką draudėjo (apdraustojo) ligos atveju. Draudimo ligos atvejui grupė apima:
8. Sausumos transporto priemonių, išskyrus geležinkelio transporto priemones, draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su sugadinimu ar netekimu:
9. Geležinkelio transporto priemonių draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su geležinkelio transporto priemonių sugadinimu ar jų netekimu.
10. Skraidymo aparatų draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su skraidymo aparatų sugadinimu ar jų netekimu.
11. Laivų (jūrų ir vidaus vandenų) draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su sugadinimu ar netekimu:
12. Vežamų krovinių draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su vežamų krovinių (įskaitant prekes, bagažą ir kitus krovinius) sugadinimu ar jų netekimu, nepriklausomai nuo jų vežimo būdo.
13. Turto (išskyrus numatyto 8–12 punktuose) draudimo nuo gaisro ar gamtinių jėgų grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su turto (išskyrus numatyto 8–12 punktuose) sugadinimu ar netekimu dėl:
14. Turto draudimo nuo kitų rizikų (išskyrus 13 punktą) grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su turto (išskyrus numatyto 8–12 punktuose) sugadinimu ar netekimu dėl krušos ar šalčio ir bet kokių kitų įvykių, tokių kaip vagystė, išskyrus numatytus 13 punkte.
15. Su sausumos transporto priemonių valdymu susijusios civilinės atsakomybės draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kurios susijusios su draudėjo (apdraustojo) civiline atsakomybe, valdant sausumos motorines transporto priemones, ir kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su žalos padarymu nukentėjusiam trečiajam asmeniui. Ši draudimo grupė apima ir vežėjo civilinę atsakomybę.
16. Su skraidymo aparatų valdymu susijusios civilinės atsakomybės draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kurios susijusios su draudėjo (apdraustojo) civiline atsakomybe, valdant skraidymo aparatus, ir kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su žalos padarymu nukentėjusiam trečiajam asmeniui. Ši draudimo grupė apima ir vežėjo civilinę atsakomybę.
17. Su laivų (jūrų ir vidaus vandenų) valdymu susijusios civilinės atsakomybės draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kurios susijusios su draudėjo (apdraustojo) civiline atsakomybe, valdant laivus (jūrų ir vidaus vandenų), ir kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su žalos padarymu nukentėjusiam trečiajam asmeniui. Ši draudimo grupė apima ir vežėjo civilinę atsakomybę.
18. Bendrosios civilinės atsakomybės draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis (išskyrus numatytas 15–17 punktuose), kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su žalos padarymu nukentėjusiam trečiajam asmeniui. Šios grupės draudimo rūšių objektas negali būti susijęs su bet kokios rūšies kreditu ar paskola bei jų grąžinimu.
19. Kredito draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su:
20. Laidavimo draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su draudėjo (apdraustojo) prievolių neįvykdymu. Šios grupės draudimo rūšių draudimo objektas negali būti susijęs su bet kokios rūšies kreditu ar paskola bei jų grąžinimu, profesine bei deliktine civiline atsakomybe. Laidavimo draudimo grupė apima:
21. Finansinių nuostolių draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl nuostolių, susijusių su:
22. Teisinių išlaidų draudimo grupė apima tokias draudimo rūšis, kuriose draudimo įmonė įsipareigoja išmokėti draudimo išmoką dėl išlaidų, susijusių su bylos nagrinėjimu.