LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS 2001 M. GRUODŽIO 29 D. ĮSAKYMO NR. 682 „DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS HN 53-1:2001 „LEIDŽIAMI VARTOTI MAISTO PRIEDAI. LEIDŽIAMOS VARTOTI KVAPIOSIOS MEDŽIAGOS IR KVAPIŲJŲ MEDŽIAGŲ GAMYBOS ŽALIAVOS“ TVIRTINIMO“ PAPILDYMO
2003 m. gruodžio 31 d. Nr. V-786
Vilnius
Vykdydamas Teisės derinimo priemonių 2003 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2003 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 25-1019), 3.1.6-T34 priemonę ir įgyvendindamas 2000 m. liepos 18 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1565/2000, nustatantį priemones, kurių reikia įvertinimo programai priimti taikant Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2232/96,
1. Papildau Lietuvos higienos normą HN 53-1:2001 „Leidžiami vartoti maisto priedai. Leidžiamos vartoti kvapiosios medžiagos ir kvapiųjų medžiagų gamybos žaliavos“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 682 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 53-1:2001 „Leidžiami vartoti maisto priedai. Leidžiamos vartoti kvapiosios medžiagos ir kvapiųjų medžiagų gamybos žaliavos“ tvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 24-891) šiuo 4 priedu:
Lietuvos higienos normos
HN 53-1:2001 „Leidžiami
vartoti maisto priedai. Leidžiamos vartoti
kvapiosios medžiagos
ir kvapiųjų medžiagų gamybos žaliavos“
4 priedas
PRIEMONĖS KVAPIŲJŲ MEDŽIAGŲ ĮVERTINIMO PROGRAMAI PRIIMTI
1. Pradedant kvapiųjų medžiagų įvertinimo programą (toliau – įvertinimo programa) kiekvienai šios higienos normos 2 priede nurodytai kvapiajai medžiagai turi būti priskirtas FL numeris, kaip apibrėžta Flavis duomenų bazės sistemoje, kurioje kaupiama informacija, reikalinga moksliškai vertinti kvapiąsias medžiagas, ir visos kvapiosios medžiagos, suskirstytos į susijusių medžiagų chemines grupes pagal pateiktą sąrašą:
1.1. Linijinės grandinės pirminiai alifatiniai alkoholiai, aldehidai, rūgštys, acetaliai ir esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra sočiojo alkoholio, ir acetalius, kuriuose yra sočiųjų aldehidų. Esteryje ar acetalyje nėra aromatinės ar heteroaromatinės sudedamosios dalies.
1.2. Šakotosios grandinės pirminiai alifatiniai alkoholiai, aldehidai, rūgštys, acetaliai ir esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra šakotosios grandinės alkoholio, ir acetalius, kuriuose yra šakotosios grandinės aldehidų. Esteryje ar acetalyje nėra aromatinės ar heteroaromatinės sudedamosios dalies.
1.3. α, ß nesotieji (alkeno ar alkino) linijinės grandinės ir šakotosios grandinės alifatiniai pirminiai alkoholiai, aldehidai, rūgštys, acetaliai ar esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra α, ß nesočiojo alkoholio, ir acetalius, kuriuose yra α, ß nesočiųjų alkoholio ar aldehidų. Esteryje ar acetalyje nėra aromatinės ar heteroaromatinės sudedamosios dalies.
1.4. Nekonjuguotieji ir akumuliuoti nesotieji linijinės grandinės ir šakotosios grandinės alifatiniai pirminiai alkoholiai, aldehidai, rūgštys, acetaliai ir esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra nesočiojo alkoholio, ir acetalius, kuriuose yra nesočiųjų alkoholio ar aldehidų. Esteryje ar acetalyje nėra aromatinės ar heteroaromatinės sudedamosios dalies.
1.5. Sotieji ir nesotieji alifatiniai antriniai alkoholiai, ketonai, ketaliai, esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra antrinio alkoholio. Esteryje ar ketalyje nėra aromatinės ar heteroaromatinės sudedamosios dalies.
1.6. Alifatiniai, alicikliniai ir aromatiniai sotieji ir nesotieji tretiniai alkoholiai ir esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra tretinio alkoholio. Esteriuose gali būti bet kokia rūgščių sudedamoji dalis.
1.7. Pirminiai alicikliniai sotieji ir nesotieji alkoholiai, aldehidai, rūgštys, acetaliai, esteriai, įskaitant esterius, kuriuose yra aliciklinio alkoholio. Esteriuose ar acetaliuose gali būti alifatinių aciklinių ar aliciklinių rūgščių ar alkoholio sudedamoji dalis.
1.8. Antriniai alicikliniai sotieji ir nesotieji alkoholiai, ketonai, ketaliai, esteriai, įskaitant ketalius, kuriuose yra aliciklinio alkoholio, ar ketonus ir esterius, kuriuose yra antrinio aliciklinio alkoholio. Esteriuose gali būti alifatinių aciklinių ar aliciklinių rūgščių sudedamoji dalis.
1.9. Pirminiai alifatiniai sotieji ar nesotieji alkoholiai, aldehidai, rūgštys, acetaliai, esteriai su antra pirmine, antrine ar tretine deguonine funkcine grupe, įskaitant alifatinius laktonus.
1.10. Antriniai alifatiniai sotieji ar nesotieji alkoholiai, ketonai, ketaliai, esteriai su antra antrine ar tretine deguonine funkcine grupe.
1.14. Furfurilo ir furano dariniai, kuriuose yra arba nėra papildomų šoninės grandinės pakaitalų ir heteroatomų.
1.15. Feniletilo alkoholis, fenilacto rūgštys, susiję esteriai, fenoksiacto rūgštys ir susiję esteriai.
1.20. Alifatiniai ir aromatiniai mono- ir ditioliai ir mono-, di-, tri- ir polisulfidai, kuriuose yra arba nėra papildomų deguoninių funkcinių grupių.
1.22. Pakeisti pirminiai aril- alkoholio, aldehido, rūgšties, esterio ir acetalio dariniai, įskaitant nesočiuosius.
1.23. Benzilo alkoholis, aldehidai, rūgštys, esteriai ir acetaliai, įskaitant benzilo ir benzoato esterius. Taip pat juose gali būti alifatinė aciklinė ar aliciklinė esterio ar acetalio sudedamoji dalis.
1.25. Fenolio dariniai, kuriuose yra cikloalkilo, cikloalkoksio ir šoninių grandinių su deguonine funkcine grupe.
2. Medžiagų, kurios yra įtrauktos į registrą ir jau suklasifikuotos Europos Komisijos Maisto produktų mokslo komiteto (SCF) 1 kategorijoje (medžiagos, kurių vartojimas laikomas saugiu) arba Europos Tarybos Kvapiųjų medžiagų ekspertų komiteto (CEFS) A kategorijoje (medžiagos, kurias galima vartoti maisto produktuose), arba Jungtinio maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Maisto priedų ekspertų komiteto (JECFA) kaip nekeliančios susirūpinimo dėl saugumo esant dabartiniam suvartojimo lygiui, išskyrus medžiagas, kurios buvo priimtos remiantis tuo, kad jų apskaičiuotas suvartojimas yra mažesnis negu ribinė vertė – 1,5 µg asmeniui per dieną, pagal įvertinimo programą iš naujo vertinti nereikia, jeigu pateikiama informacija apie medžiagos grynumą ir cheminius duomenis, nurodytus šio priedo 4 punkte, ir jeigu SCF negauna naujos informacijos, galinčios pakeisti vertinimo rezultatus.
3. Medžiagas, kurios yra įtrauktos į registrą ir ateityje bus suklasifikuotos JECFA kaip nekeliančios susirūpinimo dėl saugumo esant dabartiniam suvartojimo lygiui, nagrinės SCF, kuris gali nuspręsti, kad tolesnis vertinimas nereikalingas.
4. Įvertinant kvapiąją medžiagą turi būti pateikiami šie cheminiai duomenys:
4.2. sisteminis Tarptautinės teorinės ir taikomosios chemijos sąjungos (IUPAC) pavadinimas, jei skiriasi nuo registre vartojamo cheminio pavadinimo, sinonimai.
4.11. fiziniai parametrai, susiję su grynumu: virimo temperatūra (skysčiams), tirpimo temperatūra (kietiems kūnams), lūžimo rodiklis (skysčiams), specifinis sunkis (skysčiams).
5. Jeigu SCF nusprendžia, kad reikia atlikti tolesnį šio priedo 2 ar 3 punkte nurodytos medžiagos vertinimą, asmuo, atsakingas už medžiagos, įtrauktos į registrą, pateikimą į rinką, pateikia standartine forma, nurodyta šio priedo 7 punkte, informaciją, kad būtų galima medžiagą įvertinti:
5.4. įprasti ir didžiausi medžiagos vartojimo lygiai maisto produktų kategorijose, išvardytose šio priedo 6 punkte.
6. Maisto produktų kategorijos, kuriose vartojamos kvapiosios medžiagos:
6.4. Apdoroti vaisiai ir daržovės (įskaitant grybus, pievagrybius, šakniagumbius ir ankštinius augalus), taip pat riešutai ir sėklos:
6.6. Grūdai ir grūdiniai produktai, įskaitant šakniavaisių, šakniagumbių ir ankštinių augalų krakmolą ir miltus, išskyrus kepinius.
6.14. Gėrimai, išskyrus pieno produktus:
7. Šio priedo 5 punkte nurodyta informacija turi būti pateikiama anglų kalba standartine elektronine forma – „Flavis duomenų bazės įvesties forma“ (IF-FL). IF-FL formą galima rasti internetiniame puslapyje http://www.flavis.net arba užsisakyti iš koordinuojančios institucijos adresu: Danish Veterinary and Food Administration, Institute of Food Safety and Toxicology, Flavis, Morkhoi Bygade 19, DK-2860 Soborg.
8. Užpildyta IF-FL forma siunčiama koordinuojančiai institucijai elektroniniu paštu (adresu input@flavis. net) arba paštu šio priedo 7 punkte nurodytu adresu.
9. Komisija gali paprašyti, kad asmuo, atsakingas už tam tikros kvapiosios medžiagos pateikimą į rinką, pateiktų papildomos informacijos, svarbios tai medžiagai įvertinti, ypač apie įprastus ir didžiausius tam tikrų medžiagų vartojimo lygius šio priedo 6 punkte nurodytose maisto produktų kategorijose.
10. Jeigu nepateikiama šio priedo 5 punkte nurodyta informacija arba šio priedo 9 punkte nurodyta papildoma informacija, medžiaga negali būti vertinama.
11. Informaciją, nurodytą šio priedo 5 punkte, įskaitant apie jau įvertintas medžiagas, atnaujina asmuo, atsakingas už atitinkamų medžiagų pateikimą į rinką, kai tik gauna naujų duomenų.
12. Pirmiausia vertinamos į registrą įtrauktos medžiagos, kurios šios higienos normos 2 priedo 1, 2 ir 3 lentelių skiltyje „Pastaba“ pažymėtos skaičiais (2) arba (3).