LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS 2002 M. KOVO 8 D. ĮSAKYMO NR. 112 „DĖL VAISTŲ RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTŲ IŠDAVIMO (PARDAVIMO)“ PAKEITIMO

 

2004 m. balandžio 29 d. Nr. V-292

Vilnius

 

 

Siekdamas įgyvendinti Europos Tarybos reglamentą Nr. 1408/71/EEC „Dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims ir jų šeimų nariams, persikeliantiems Bendrijoje“ ir Europos Tarybos reglamentą Nr. 574/72/EEC, nustatantį reglamento Nr. 1408/71/EEC įgyvendinimą sveikatos apsaugos srityje:

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112 „Dėl receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo)“ (Žin., 2002, Nr. 28-1013; 2003, Nr. 116-5306) patvirtintas Vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo) gyventojams taisykles:

1.1. 7.3 punktą išdėstau taip:

7.3. Kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms – 3 formos blankas. Jį sudaro du tuo pačiu eilės numeriu pažymėti receptų blankai, kurių antrasis spausdinamas ant savaiminio kopijavimo popieriaus. Minėtiems vaistams ir MPP išrašyti gali būti naudojamas ir 3 formos (išimties atvejams) seno pavyzdžio blankas. Tokį receptą gydytojas išrašo, jei apdraustasis neturi kompensuojamųjų vaistų paso, o vaisto neskyrimas gali sukelti grėsmę asmens gyvybei, arba jei kompensuojamieji vaistai ir MPP yra skiriami Europos Sąjungos (toliau ES) šalies narės piliečiui.“

1.2. 55 punktą išdėstau taip:

55. Kompensuojamieji vaistai rašomi bendriniais pavadinimais.“

1.3. 63 punktą išdėstau taip:

63. Skiriant ES šalies narės piliečiui kompensuojamuosius vaistus ar MPP, arba jei apdraustasis neturi kompensuojamųjų vaistų paso, tačiau kompensuojamasis vaistas jam būtinas, t. y. jei neskyrus vaisto gali kilti grėsmė jo gyvybei, naudojamas 3 formos (išimties atvejams) receptas. Naudojant šį receptą apdraustiesiems vienu metu galima skirti kompensuojamųjų vaistų ar MPP ne ilgesniam kaip 7 dienų gydymo kursui, o ES šalių narių piliečiams – viešnagės Lietuvoje laikotarpiui, tačiau ne ilgesniam kaip 1 mėnesio gydymo kursui.“

1.4. 64 punktą išdėstau taip:

64. Gydytojas, išrašydamas apdraustiesiems kompensuojamųjų vaistų ir MPP 3 formos receptą (išimties atvejams), turi užpildyti jo 1 – 10 punktus bei patvirtinti receptą gydytojo tapatybės lipduku ir ASPĮ antspaudu. Skirdamas vaistus, kurių kompensacijos rūšies žymuo neišspausdintas, gydytojas į 3 formos recepto (išimties atvejams) 6 punktą įrašo šį skaičių ranka ir tai patvirtina savo parašu. Įklijavus gydytojo tapatybės lipduką, leidžiama nepildyti recepto 7 punkto. Per 3 darbo dienas gydytojas turi pateikti TLK apdraustojo (ar jį globojančio asmens) paaiškinimą bei savo paaiškinimą, kodėl buvo išrašytas 3 formos receptas (išimties atvejams). Apdraustojo (ar jį globojančio asmens) paaiškinime turi būti nurodyta apdraustojo vardas, pavardė, asmens kodas, adresas, telefonas bei priežastis, dėl kurios buvo išrašytas 3 formos receptas (išimties atvejams). Gydytojo paaiškinime turi būti nurodytas apdraustojo vardas, pavardė, asmens kodas, adresas, vaisto pavadinimas, stiprumas, dozuotė, kiekis, vartojimo dažnumas, gydymo kurso trukmė, 3 formos recepto blanko serija ir numeris, receptą išrašiusio gydytojo specialybės kodas, asmens ambulatorinio gydymo apskaitos kortelės numeris ar išvykusio iš stacionaro asmens statistinės kortelės numeris, gydytojo vardas, pavardė, ASPĮ pavadinimas ir priežastis, dėl kurios buvo išrašytas 3 formos receptas (išimties atvejams). Kompensuojamųjų vaistų ir MPP 3 formos receptas (išimties atvejams) galioja apdraustąjį asmenį aptarnaujančios TLK teritorijoje arba TLK teritorijoje, kurioje yra ASPĮ, išrašiusi šį receptą.“

1.5. Įsakymą papildau 65 punktu:

65. Gydytojas, išrašydamas ES šalių narių piliečiams kompensuojamųjų vaistų ir MPP 3 formos receptą (išimties atvejams), į 1-ąjį jo punktą įrašo paciento vardą ir pavardę, o asmens kodo laukelio nepildo; į 2-ąjį punktą – kompetentingosios institucijos numerį bei Europos sveikatos draudimo kortelės arba laikinai ją pakeičiančio ES šalies narės piliečio sertifikato ar E formos pažymos numerį (tuo atveju, kai jis yra nurodytas); į 3-iąjį punktą – paciento asmens tapatybę patvirtinančio dokumento seriją ir numerį; į 4-ąjį punktą – asmens ambulatorinio gydymo apskaitos kortelės (AAGA) ar išvykusio iš stacionaro asmens statistinėms kortelės (ISAS) numerį; į 5-ąjį punktą – ligos kodą pagal TLK-10; į 6-ąjį punktą – kompensacijos rūšį (skirdamas vaistus, kurių kompensacijos rūšies žyma neišspausdinta, gydytojas į 3 formos recepto (išimties atvejams) 6 punktą šį skaičių įrašo ranka ir tai patvirtina parašu); į 7-ąjį punktą įklijuoja gydytojo tapatybės lipduką. Receptas tvirtinamas ASPĮ antspaudu. Kompensuojamųjų vaistų ir MPP 3 formos receptas (išimties atvejams) galioja apdraustąjį asmenį aptarnaujančios TLK teritorijoje arba TLK teritorijoje, kurioje yra ASPĮ, išrašiusi šį receptą.“

1.6. 65–104 punktus laikau 66–105 punktais.

1.7. 68 punktą papildau ir išdėstau taip:

68. Receptiniai vaistai išduodami (parduodami) tik pagal gydytojo receptus, taip pat ir pagal ES šalių narių gydytojų receptus, jei nekyla neaiškumų dėl jų užpildymo.“

1.8. 71 punktą pakeičiu ir išdėstau taip:

71. Vaikams iki 18 metų draudžiama išduoti (parduoti) vaistų, kuriais piktnaudžiaujant gali išsivystyti priklausomybė ar toksikomanija: narkotinių ir psichotropinių vaistų, narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių), etanolio ir jo tirpalų, klonidino, antidepresantų, antihistamininių vaistų. Farmacijos specialistas turi teisę paprašyti, kad receptą pateikęs asmuo parodytų asmens dokumentą.“

1.9. 94 punktą papildau antra pastraipa ir išdėstau ją taip:

„Išduodant kompensuojamuosius vaistus ir MPP ES šalių narių piliečiams, šie turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei Europos sveikatos draudimo kortelę ar ją laikinai pakeičiantį ES šalies narės piliečio sertifikatą, arba E formos pažymą.“

1.10. 101 punktą išdėstau taip:

101. Išduodamas kompensuojamuosius vaistus pagal 3 formos receptus (išimties atvejams), farmacijos specialistas pildo recepto blanko 11–14 punktus, kitoje recepto pusėje deda spaudą ir pažymi vaisto išdavimą 77 punktu nustatyta tvarka, nurodo savo vardą ir pavardę bei pasirašo, taip pat nurodo datą, iki kurios pacientui pakaks išduoto vaisto (t. y. nurodoma diena, kurią bus suvartota visa paskutinioji paros dozė), jeigu tai galima apskaičiuoti (skaičiuojama nuo vaisto išdavimo vaistinėje, bet ne ankstesnės kaip gydymo kurso pabaigos dienos, kuri nustatoma pridedant 2 dienas prie gydytojo nurodytos recepto įsigaliojimo datos). Per mėnesį sukaupti 3 formos receptai (išimties atvejams), pagal kuriuos apdraustiesiems buvo išduoti kompensuojamieji vaistai ir MPP, ir atskira sąskaita, kurioje nurodoma išduotų vaistų ir MPP kompensavimo sumos (arba šie duomenys atskira eilute gali būti įrašomi į bendrąją sąskaitą), pateikiami kitą mėnesį sutartyje su TLK numatytomis sąlygomis ir terminais. Per mėnesį sukaupti 3 formos receptai (išimties atvejams), pagal kuriuos ES šalių narių piliečiams buvo išduoti kompensuojamieji vaistai ir MPP, bei atskira sąskaita, kurioje nurodytos išduotų vaistų ir MPP kompensavimo sumos, pateikiami kitą mėnesį sutartyje su TLK numatytomis sąlygomis ir terminais. Taip pat teikiama ataskaita (elektroniniu būdu) apie ES šalių narių piliečiams per mėnesį išduotus vaistus ir MPP, kurioje nurodomi kiekvieno paciento vardas, pavardė, kompetentingosios institucijos numeris ir Europos sveikatos draudimo kortelės ar ją laikinai pakeičiančio ES šalies narės piliečio sertifikato arba E formos pažymos numeris (jei jis pateikiamas) bei kiekvieno recepto serija ir numeris.“

1.11. 103 punktą išdėstau taip:

103. Pirminės sveikatos priežiūros įstaigose (medicinos punktuose), per kurias Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka vykdomas kaimo gyventojų aprūpinimas vaistais, kompensuojamieji vaistai ir MPP išduodami vadovaujantis šia tvarka, tačiau 98, 99 ir 101 punktais nustatytais atvejais kompensuojamuosius vaistus gali išduoti tik farmacijos specialistas.“

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1.2. punktas įsigalioja nuo 2004 m. liepos 1 d.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS