LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS PRAMONĖS IR PREKYBOS MINISTERIJOS
R A Š T A S
KASOS APARATŲ, KOMPIUTERINIŲ KASŲ SISTEMŲ, ĮTRAUKIAMŲ Į VALSTYBINĮ REGISTRĄ, TECHNINIAI REIKALAVIMAI (II ETAPAS)
Nr. 21-02
Finansų ministras Pramonės ir prekybos ministras
A. Križinauskas K. J. Klimašauskas
1996 m. vasario 29 d. 1996 m. vasario 29 d.
BENDROJI DALIS
1. Šis dokumentas nustato Lietuvos Respublikos kasos aparatų, kompiuterinių kasų sistemų ir su jais susijusių techninių įrengimų, įtraukiamų į Valstybinį registrą, techninius reikalavimus. Šiame dokumente kasos aparato sąvoka aprėpia elektroninius, kompiuterinius kasos aparatus, kasos terminalus bei visus įrengimus, kurie atlieka prekybines (paslaugų) operacijas, kartu apskaičiuodami mokesčius, atitinka finansinių duomenų saugojimo reikalavimus ir gali būti naudojami kaip mokesčių kontrolės priemonė.
Reikalavimai įsigalioja nuo 1996 m. liepos 1 d. Bendru Finansų bei Pramonės ir prekybos ministerijų sprendimu jie gali būti papildomi ir keičiami.
2. Importuotojas (gamintojas), kurio teikimu kasos aparatai yra įtraukti į Valstybinį registrą, turi garantuoti, kad visų Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamų (gaminamų) kasos aparatų modelių darbo programos ir elektroninė įranga bus tokia pat, kaip įtrauktojo į Valstybinį registrą pavyzdžio.
Kasos aparato modelio techniniai ir programiniai pakeitimai, kurie gali turėti įtakos finansinių duomenų saugumui, turi būti įteisinami nauju Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos sprendimu, pateikus išvadas, kad modifikuotas kasos aparatas atitinka šiuos reikalavimus.
3. Iš Valstybinio registro išbrauktieji kasos aparatai gali būti naudojami ne ilgiau kaip devynerius metus nuo pirmojo jų įregistravimo miesto (rajono) valstybinėje mokesčių inspekcijoje.
VARTOJAMŲ TERMINŲ APIBRĖŽIMAI
4. Bendrieji terminai
4.1. Kasos aparatas – įrengimas, kuris registruoja prekybines (paslaugų) operacijas, apskaičiuoja mokesčius ir bendrą mokėtiną sumą, kaupia šių operacijų duomenis, saugo juos bei spausdina dokumentus.
4.2. Finansinių duomenų saugojimo (fiskalinė) atmintis – finansinius duomenis kaupiantis ir saugantis atminties įrenginys, kuriuo galima juos vieną kartą įrašyti ir daug kartų perskaityti. Šių duomenų neįmanoma pakeisti ar panaikinti, nesunaikinus paties atminties įrenginio, o jiems išsaugoti nereikalingas maitinimo šaltinis.
4.3. Finansinių duomenų skaičiavimo ir saugojimo (fiskalinis) blokas – tai įrenginys, kuris registruoja, apdoroja, kaupia ir saugo finansinius duomenis bei įrašo juos į fiskalinę atmintį.
4.4. Fiskalinės atminties inicijavimas – fiskalinės atminties paruošimas darbui gamintojo nustatyta vienkartine procedūra.
4.5. Kasos aparato finansiniai dokumentai:
4.5.1. pirkėjo kvitas – kasos aparato išspausdintas pirkėjui išduodamas dokumentas, kuriame pateikti prekybinių (paslaugų) operacijų duomenys;
4.5.2. fiskalinė dienos ataskaita – kasos aparato išspausdintas dokumentas, kuriame pateikti dienos finansinių operacijų suminiai duomenys; ataskaitą atspausdinus, šie duomenys įrašomi į fiskalinę atmintį, juos grąžinus nepanaikinamoje elektroninėje atmintyje į nulinę reikšmę;
5. Kasos aparatų kategorijos
5.1. Elektroninis kasos aparatas – elektroninis įrengimas su individualia darbo programa, įrašyta tik vieną kartą programuojamame (ROM tipo) atminties įrenginyje, registruojantis ir kaupiantis kasos operacijų duomenis nepanaikinamoje elektroninėje atmintyje (RAM tipo) bei fiskalinėje atmintyje. Kasos aparatas ir jo darbo programa sudaro vientisą konstrukciją. Elektroninis kasos aparatas gali turėti įvedimo-išvedimo sąryšio priemones (interfeisus).
5.2. Kompiuterinis kasos aparatas – kompiuterinės architektūros pagrindu sukonstruotas kasos aparatas.
5.3. Kasos terminalas – sistemos kasos aparatas, veikiantis kartu su sistemos kompiuteriu (serveriu) arba valdančiu kasos aparatu.
5.4. Specializuotas kasos aparatas – kasos aparatas, skirtas prekybos (paslaugų) operacijoms registruoti ten, kur technologinės darbo sąlygos reikalauja specializuotų veiksmų; šie aparatai gali spausdinti specialios formos ir turinio dokumentus.
6. Programinės įrangos rūšys
6.1. Kasos aparato darbo programa – programa, skirta konkrečiam kasos aparato modeliui ir valdanti visas kasos aparato funkcijas. Programa dirba įjungus kasos aparatą.
TECHNINIAI REIKALAVIMAI
7. Kasos aparato ekspertizei turi būti pateikta ši techninė dokumentacija:
7.2. Firmos gamintojos techniniai dokumentai (užsienio gamintojo – anglų kalba):
7.3. Kompiuterinių kasų sistemų ar kasos terminalų elektrinė, blokinė schema, informacinių srautų schemos ir jų aprašymai;
8. Bendri reikalavimai
8.1. Kasos aparatas gali būti kompaktinės (visi pagrindiniai funkciniai moduliai yra viename korpuse) arba modulinės konstrukcijos (pagrindiniai moduliai pagaminti kaip atskiri įrengimai).
8.2. Kompaktinės konstrukcijos kasos aparatuose turi būti plombuojamas korpusas.
Modulinės konstrukcijos kasos aparatuose turi būti plombuojamas modulis, kuriame patalpintas fiskalinis blokas, bei kitos Ekspertinės įmonės nurodytos vietos.
8.3. Kasos aparate turi būti kvitų ir kontrolinė juostos, kuriose kasos aparato unikalaus numerio, prekybinių operacijų ir ataskaitų duomenų bei jų atlikimo datos ir laiko įrašai turi būti tapatūs.
8.4. Kasos aparato darbas turi būti savaime blokuojamas, jeigu:
8.5. Kasos aparatas negali atlikti šių funkcijų:
8.5.3. koreguoti ir anuliuoti pardavimo informaciją, neatspausdinus kvito, jei prekė nebuvo įregistruota skyriuje, į kurį ji grąžinama;
2. Grąžinimo funkcija kasos aparate galima tik kaip nefinansinė operacija ir įforminama nustatyta tvarka. Grąžinimai neturi daryti įtakos finansinių duomenų skaitiklių parodymų ir įregistruotų mokesčių sumoms.
8.6. Kasos aparatu galima apskaičiuoti tik tokius antkainius ir nuolaidas:
8.6.1. papildomą procentinį prekės kainos antkainį, jei jis apmokestinamas tuo pačiu prekės mokesčiu;
8.6.2. procentinę arba suminę prekės kainos nuolaidą, jei ji apmokestinama tuo pačiu prekės mokesčiu;
8.7. Kvitai ir ataskaitos turi būti spausdinami Lietuvos Respublikos valstybine kalba. Spausdinamų specialių simbolių ir sutrumpinimų paaiškinimai turi būti pateikti kasos aparato techniniame pase.
8.8. Su kasos aparatu susijusios matavimo priemonės turi būti metrologiškai įteisintos Lietuvos Respublikoje nustatyta tvarka.
8.9. Kasos aparato korpuse turi būti pažymėtas kasos aparato modelis (modifikacija), rėmo numeris (gamyklos serijos numeris), firmos gamintojos pavadinimas ir prekės ženklas (TM).
9. Techninė įranga
9.1. Kasos aparate privalo būti šie funkciniai blokai:
9.1.1. Fiskalinis blokas – procesorius, darbo programų atmintis, nepanaikinama elektroninė atmintis ir fiskalinė atmintis; šis blokas vykdo duomenų registravimą, apdorojimą ir kaupimą per dieną bei automatišką jų įrašymą į fiskalinę atmintį, atspausdinus fiskalinę dienos ataskaitą;
9.2. Kompiuterizuotos kasų sistemos arba kasų terminalai kiekvienoje prekybos (paslaugų) atsiskaitymo grynais pinigais vietoje turi turėti fiskalinį bloką, valdantį fiskalinių duomenų spausdintuvą.
9.3. Kasos aparato konstrukcija turi būti tokia, kad per įvedimo-išvedimo ryšio priemonę (interfeisą) ar klaviatūrą nebūtų galima pakeisti darbo programos ir finansinių duomenų. Aptarnavimo metu, kilus būtinybei, leidžiama nepanaikinamos elektroninės atminties duomenų dalį arba visus duomenis grąžinti į nulinę reikšmę, įforminus procedūrą nustatyta tvarka.
9.4. Su kasos aparatais susiję techniniai įrenginiai ir atsarginės dalys turi turėti tokias technines savybes, kad juos prijungus (ar pakeitus atitinkamus blokus ir mazgus), nepakistų kasos aparatų sugebėjimas apsaugoti finansinius duomenis.
9.5. Kasos aparato (arba fiskalinio bloko) darbo programos turi būti saugomos vienkartinio programavimo (ROM tipo) atminties įrenginyje.
9.6. Nepanaikinama elektroninė atmintis
9.6.1. Kasos aparate turi būti nepanaikinama elektroninė (nemagnetinė) atmintis, kurioje yra kaupiami ir saugomi finansinių operacijų duomenys.
9.6.2. Nepanaikinama elektroninė atmintis turi turėti autonominį maitinimo šaltinį – bateriją ar akumuliatorių, kurie įgalina saugoti atmintyje esančią informaciją ne mažiau kaip 30 dienų po aparato išjungimo iš maitinimo šaltinio.
9.6.3. Nepanaikinamoje elektroninėje atmintyje turi būti saugoma ši informacija:
9.6.4. Tik išspausdinus fiskalinę dienos ataskaitą, galima atlikti šias procedūras:
9.6.5. Atspausdinus fiskalinę dienos ataskaitą, finansiniai duomenys turi būti įrašomi į fiskalinę atmintį. Darbo programos būsenų pakeitimas neturi daryti įtakos šiai procedūrai.
9.7. Fiskalinė atmintis
9.7.2. Fiskalinėje atmintyje turi būti saugoma ši informacija:
9.7.2.7. nepanaikinamos elektroninės atminties duomenų grąžinimo į nulinę reikšmę eilės numeris ir data.
Pastaba. Specializuotų kasos aparatų, kuriuose pirkinio (paslaugos) grąžinimo funkcija yra būtina, fiskalinėje atmintyje turi būti saugomos kiekvieną mokesčio dydį atitinkančios sumos už grąžintas prekes.
9.7.3. Nurodyto laikotarpio fiskalinės ataskaitos duomenys turi sutapti su atitinkamų dienos fiskalinių ataskaitų duomenimis.
9.7.4. Fiskalinė atmintis turi sutalpinti ne mažiau kaip 1500 fiskalinių dienos ataskaitų duomenų įrašų.
9.7.5 Apie tai, kad fiskalinė atmintis baigiama užpildyti, turi būti pranešama, įrašius paskutiniųjų 30 fiskalinių dienos ataskaitų duomenis (kiekvieno įrašymo metu).
9.7.6. Kasos aparate turi būti galimybė spausdinti:
DOKUMENTAI
10. Pirkėjo kvite turi būti galima spausdinti ryškius, lengvai įskaitomus operacijos duomenis:
10.4. prekės (paslaugos) kaina(ne mažiau kaip 7 ženklai, iš kurių 2 vartojami šimtosioms dalims reikšti, neskaitant dešimtainio taško);
11. Fiskalinis logotipas ir unikalus kasos aparato numeris
Fiskalinį logotipą sudaro trijų raidžių LTF junginys (pavaizduotas žemiau), o unikalųjį kasos aparato numerį – du raidiniai ženklai, kuriuos suteikia Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, – pirmasis ženklas nusako gamintoją, antrasis – modelio tipą, – ir bent 6 skaitmenys, nusakantys kasos aparato fiskalinės atminties arba aparato rėmo serijos numerį.
0 0.5 1.0 1.5
12. Dienos fiskalinėje ataskaitoje turi būti spausdinami ryškūs, lengvai įskaitomi duomenys:
12.8. nepanaikinamos elektroninės atminties duomenų grąžinimo į nulinę reikšmę data ir eilės numeris (būtinas, jei tą dieną nepanaikinamos elektroninės atminties duomenys buvo grąžinti į nulinę reikšmę);
13. Nurodyto laikotarpio fiskalinėje ataskaitoje, spausdinamoje iš fiskalinės atminties, turi būti ryškūs, lengvai įskaitomi duomenys:
13.9. paskutiniojo nepanaikinamos elektroninės atminties duomenų grąžinimo į nulinę reikšmę data ir eilės numeris (būtinas po pirmojo grąžinimo);
14. Specializuoti kasos aparatai
14.1. Degalinėse naudojami kasos aparatai:
14.1.1. turi būti sujungti su degalų įpylimo kolonėlėmis taip, kad neįregistravus prekybinės operacijos kasos aparate, būtų neįmanoma įpilti degalų;
14.1.2. turi valdyti kolonėles taip, kad įpiltų degalų kiekis sutaptų su įregistruotu kasos aparate;
14.2. Portatyvus kasos aparatas – konstruktyviai pritaikytas nešioti kasos aparatas, turintis autonominį maitinimo šaltinį – gali neturėti šių funkcinių blokų:
14.3. Bilietų kasos aparatas keleiviniam transportui – konstruktyviai pritaikytas naudoti transporto priemonėse – gali: