LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL DOTACIJŲ IR SUBSIDIJŲ FINANSINĖS APSKAITOS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1999 m. kovo 16 d. Nr. 65

Vilnius

 

1. Tvirtinu Dotacijų ir subsidijų finansinės apskaitos tvarką (pridedama).

2. Nustatau, kad ši tvarka įsigalioja nuo 1999 m. gegužės 1 dienos.

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                                  ALGIRDAS ŠEMETA

______________


 

Patvirtinta

finansų ministro

1999 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. 65

 

Dotacijų ir Subsidijų finansinės apskaitos tvarka

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Ši tvarka reglamentuoja įmonių, įstaigų ir organizacijų (toliau vadinama – įmonių) iš valstybės ir savivaldos institucijų, tarptautinių institucijų, organizacijų ir fondų, taip pat iš kitų trečiųjų asmenų gaunamų dotacijų ir subsidijų (toliau vadinama – subsidijų) finansinę apskaitą, jeigu tai neprieštarauja atitinkamų įmonių veiklą reglamentuojantiems įstatymams.

2. Ši tvarka bei jos nuostatos taip pat taikomos labdaros, paramos ir kitos rūšies gaunamos pagalbos registravimui finansinėje apskaitoje.

3. Ši tvarka bei jos nuostatos netaikomos biudžetinių įstaigų apskaitai.

4. Subsidija – tikslinė pagalba įmonėms, skiriama ilgalaikiam arba trumpalaikiam turtui įsigyti, prekių gamybai arba paslaugų teikimui finansuoti, parduodamų prekių arba teikiamų paslaugų kainai sumažinti, mokslo, meno, sveikatos apsaugos, gydymo bei įvairioms kitoms programoms remti, įmonių skoloms apmokėti arba veiklos nuostoliams kompensuoti ir panašiems tikslams.

5. Finansinėje apskaitoje pripažįstamos ir registruojamos dvi subsidijų rūšys:

5.1. kapitalo subsidijos – subsidijos, kurios gaunamos ilgalaikio turto forma arba kurios skiriamos pirkti, statyti arba kitaip įsigyti ilgalaikiam turtui. Teikiant tokias subsidijas gali būti nustatomos ir papildomos sąlygos, susijusios su turto rūšimi, vieta arba laikotarpiu, per kurį turtas turi būti įsigytas arba išlaikytas;

5.2. pajamų subsidijos – subsidijos, kurių gavimas susijęs su ataskaitinio ar praeito laikotarpio išlaidų kompensavimu, taip pat visos kitos subsidijos, nepriskirtinos kapitalo subsidijoms.

 

II. Subsidijų pripažinimas ir registravimas finansinėje apskaitoje

 

6. Subsidija (ar jos dalis) pripažįstama ir registruojama finansinėje apskaitoje tada, kai yra pagrįstas užtikrinimas arba sprendimai, kad subsidija bus gauta, ir kai subsidijos gavėjas atitinka subsidijos suteikimui keliamas sąlygas.

7. Kai nėra pagrįsto užtikrinimo, kad subsidija bus gauta, arba nėra tvirto sprendimo, kokia dalis išlaidų bus kompensuojama, subsidija (ar jos dalis) pripažįstama ir registruojama finansinėje apskaitoje tada, kai yra faktiškai gauta.

8. Gautina kapitalo subsidija registruojama subsidijos gavėjo finansinėje apskaitoje taip:

jeigu subsidijos gavėjas atitinka visas subsidijos davėjo keliamas sąlygas ir yra pagrįstas užtikrinimas, kad subsidija bus gauta, finansinėje apskaitoje registruojama gautina kapitalo subsidija (ar jos dalis) kredituojant 351 sąskaitą „Gautinos dotacijos ir subsidijos“ ir debetuojant 256 sąskaitą „Įvairios gautinos sumos“. Subsidijos davėjui suteikus subsidiją (ar jos dalį), debetuojama 351 sąskaita „Gautinos dotacijos ir subsidijos“ ir kredituojama 350 sąskaita „Gautos dotacijos ir subsidijos“, taip pat debetuojama atitinkama 1 arba 2 klasės sąskaita ir kredituojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“.

9. Gautina pajamų subsidija registruojama subsidijos gavėjo finansinėje apskaitoje taip:

9.1. gautina pajamų subsidija jau patirtoms ataskaitinio laikotarpio sąnaudoms arba nuostoliams kompensuoti arba kuria yra siekiama skubiai suteikti finansinę pagalbą įmonei, nesiejant šios subsidijos su ateinančių laikotarpių išlaidomis, pripažįstama ataskaitinio laikotarpio finansinės ir investicinės veiklos pajamomis. Šiuo atveju finansinėje apskaitoje kredituojama 53 sąskaita „Finansinės ir investicinės veiklos pajamos“ ir debetuojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“. Subsidijos davėjui suteikus subsidiją (ar jos dalį), kredituojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“ ir debetuojama atitinkama 2 arba 4 klasės sąskaita;

9.2. gautina pajamų subsidija praėjusių laikotarpių nuostoliams ar netikėtiems praradimams kompensuoti pripažįstama ataskaitinio laikotarpio pagaute. Šiuo atveju finansinėje apskaitoje kredituojama 54 sąskaita „Pagautė (ypatingasis pelnas)“ ir debetuojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“. Subsidijos davėjui suteikus subsidiją (ar jos dalį), kredituojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“ ir debetuojama atitinkama 2 arba 4 klasės sąskaita;

9.3. gautina pajamų subsidija būsimoms išlaidoms kompensuoti pripažįstama ateinančių laikotarpių pajamomis. Šiuo atveju finansinėje apskaitoje kredituojama 491 sąskaita „Ateinančių laikotarpių pajamos“ ir debetuojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“. Subsidijos davėjui suteikus subsidiją (ar jos dalį), kredituojama 256 sąskaita „Įvairios gautinos sumos“ ir debetuojama atitinkama 2 klasės sąskaita.

 

III. Subsidijų panaudojimo finansinė apskaita

 

10. Kapitalo subsidija pripažįstama pajamomis tais laikotarpiais, kuriais yra patiriamos ilgalaikio turto (kuris buvo gautas kaip subsidija arba kuriam pirkti, statyti arba kitaip įsigyti buvo gauta subsidija) nusidėvėjimo sąnaudos.

11. Pajamų subsidija pripažįstama pajamomis tais laikotarpiais, kuriais yra patiriamos subsidijuojamos išlaidos (subsidija panaudojama). Tuo atveju, kai pajamų subsidija skiriama jau patirtoms sąnaudoms ar nuostoliams kompensuoti, gautina pajamų subsidija nedelsiant pripažįstama ataskaitinio laikotarpio pajamomis.

12. Kapitalo subsidijų panaudojimas finansinėje apskaitoje registruojamas taip:

12.1. kapitalo subsidija amortizuojama proporcingai jos sąskaita įsigyto ilgalaikio turto nusidėvėjimui, amortizuotą dalį pripažįstant ataskaitinio laikotarpio finansinės ir investicinės veiklos pajamomis. Šiuo atveju, finansinėje apskaitoje užregistravus ilgalaikio turto nusidėvėjimą, ta pačia suma debetuojama 352 sąskaita „Dotacijų ir subsidijų sumos, pervestos į rezultatus (-)“ ir kredituojama 53 sąskaita „Finansinės ir investicinės veiklos pajamos“;

12.2. visiškai amortizuota kapitalo subsidija nurašoma debetuojant 350 sąskaitą „Gautos dotacijos ir subsidijos“ ir kredituojant 352 sąskaitą „Dotacijų ir subsidijų sumos, pervestos į rezultatus (-)“.

13. Kapitalo subsidijos, gautos ilgalaikio turto forma, kurio nusidėvėjimas neskaičiuojamas (žemės, bibliotekų fondų, meno kūrinių, muziejų eksponatų, į kultūros vertybių registrą įtraukto turto, taip pat ilgalaikio ir trumpalaikio turto, turinčio kultūrinę vertę), neamortizuojamos (išskyrus atvejus, kai, gavus kaip subsidiją žemę, ant jos bus statomas nekilnojamasis ilgalaikis turtas; tuomet subsidija gali būti amortizuojama proporcingai to ilgalaikio turto nusidėvėjimo sumai). Nurašius turtą, kurio nusidėvėjimas neskaičiuojamas, kartu nurašoma ir su šiuo turtu susijusi subsidija debetuojant 350 sąskaitą „Gautos dotacijos ir subsidijos“ ir kredituojant 53 sąskaitą „Finansinės ir investicinės veiklos pajamos“.

14. Pajamų subsidijų panaudojimas finansinėje apskaitoje registruojamas taip:

pajamų subsidijos, skirtos būsimoms išlaidoms kompensuoti, panaudota dalis (11 punktas) pripažįstama atitinkamo ataskaitinio laikotarpio finansinės ir investicinės veiklos pajamomis. Šiuo atveju finansinėje apskaitoje kredituojama 53 sąskaita „Finansinės ir investicinės veiklos pajamos“ ir debetuojama 491 sąskaita „Ateinančių laikotarpių pajamos“.

_____________