LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1994 M. LAPKRIČIO 18 D. NUTARIMO NR. 1156 „DĖL VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2007 m. birželio 27 d. Nr. 668

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 18 d. nutarimu Nr. 1156 „Dėl Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 91-1781; 2005, Nr. 83-3066; 2005, Nr. 113-4125; 2007, Nr. 26-959):

1.1. Išdėstyti 23.4 punktą taip:

23.4. valstybinės archyvų sistemos įstaigų ar savivaldybių archyvų pažymomis, patvirtintomis vadovo parašu ir antspaudu, arba šiose įstaigose ir archyvuose saugomų dokumentų nuorašais ar išrašais;“.

1.2. Išdėstyti 231.2 punktą taip:

231.2. Pensijų įstatymo 54 straipsnio 2 dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodyti laikotarpiai, 54 straipsnio 2 dalies 5 punkte nurodytas faktinis karinės, pasienio ir vidaus reikalų tarnybos Lietuvos teritorijoje laikas, taip pat būtinosios karinės tarnybos sovietinėje armijoje laikas, 54 straipsnio 2 dalies 6 punkte nurodyti prisiekusių Lietuvos Respublikai (perėjusių tarnauti Lietuvos Respublikai) valstybės saugumo pareigūnų tarnybos Lietuvos teritorijoje laikotarpiai, 54 straipsnio 2 dalies 9 punkte nurodytas ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyvių faktinis laikas, išbūtas laisvės kovotojų struktūrose, 54 straipsnio 3 dalies 3 punkte nurodytas karo tarnybos Lietuvos kariuomenėje laikas;“.

1.3.Išdėstyti 232 punktą taip:

232. Skiriant našlių ir našlaičių pensijas, mirusiojo stažu, įgytu dirbant Lietuvos įmonėse, įstaigose ar organizacijose (Pensijų įstatymo 34 straipsnio 1 dalies 2 punktas), taip pat laikomas invalidumo pensijų, paskirtų pagal pensijų įstatymus, galiojusius Lietuvos Respublikoje iki 1995 m. sausio 1 d., bei valstybinių socialinio draudimo invalidumo ir netekto darbingumo pensijų, paskirtų pagal Pensijų įstatymą, gavimo laikas (Pensijų įstatymo 8 straipsnio 4 dalis).“

1.4. Papildyti šiuo 233 punktu:

233. Skiriant našlių ir našlaičių pensijas, laikoma, kad miręs asmuo atitinka Pensijų įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas, jeigu iki mirties jam buvo paskirta ar (ir) mokėta senatvės, invalidumo ar ištarnauto laiko pensija Lietuvos Respublikoje (arba asmeniui mirus – maitintojo netekimo pensija už jį), tačiau šios pensijos byla socialinio draudimo skyriuje neišsaugota (nesvarbu, dėl kokių priežasčių). Ši nuostata taikoma, jeigu socialinio draudimo skyriuje yra duomenys apie pensijos mirusiajam (arba asmeniui mirus – maitintojo netekimo pensijos už jį) paskyrimo ar (ir) mokėjimo faktą. Jeigu duomenys apie konkrečiu laikotarpiu paskirtas ar (ir) mokėtas pensijas socialinio draudimo skyriuje visai ar iš dalies neišsaugoti, tačiau asmuo, kuris kreipiasi dėl našlių ar našlaičių pensijos, pateikia pensijos mirusiajam paskyrimo ir (ar) mokėjimo faktą patvirtinančius dokumentus, laikoma, kad miręs asmuo atitinka Pensijų įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas. Jeigu socialinio draudimo skyriuje visi duomenys apie konkrečiu laikotarpiu paskirtas ar (ir) mokėtas pensijas išsaugoti, tačiau juose nėra duomenų apie pensijos paskyrimo ir mokėjimo faktą mirusiam asmeniui, šio punkto nuostatos netaikomos.“

1.5. Išdėstyti 30 punktą taip:

30. Draudžiamosios pajamos nuo 1994 m. sausio 1 d., o Pensijų įstatymo 55 straipsnio 2 dalies 3 punkte nurodytų asmenų – nuo 1995 m. sausio 1 d. įrodomos Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų informacinėje duomenų bazėje (registre) esančiais duomenimis. Iki minėtųjų datų asmens draudžiamosios pajamos įrodomos darbdavių (atskiru susitarimu jų įgaliotų juridinių asmenų, teikiančių jiems dokumentų saugojimo paslaugas ir turinčių licenciją tokiai veiklai) pažymomis, išduotomis remiantis įmonės, įstaigos, organizacijos turimais dokumentais apie asmeniui apskaičiuotas (išmokėtas) pajamas, likviduotų institucijų, įstaigų ar įmonių funkcijų perėmėjų, o jeigu jų nėra – steigėjo funkcijų vykdytojų (atskiru susitarimu jų įgaliotų juridinių asmenų, teikiančių jiems dokumentų saugojimo paslaugas ir turinčių licenciją tokiai veiklai) pažymomis, išduotomis remiantis turimais dokumentais ir patvirtintomis vadovo parašu ir antspaudu, taip pat valstybinės archyvų sistemos įstaigų ar savivaldybių archyvų pažymomis, patvirtintomis vadovo parašu ir antspaudu, arba šiose įstaigose ir archyvuose saugomų dokumentų apie asmeniui apskaičiuotas (išmokėtas) pajamas nuorašais ar išrašais.“

1.6. Išdėstyti 43 punktą taip:

43. Kai vietoj I invalidumo grupės pensijos arba netekto darbingumo pensijos, paskirtos netekus 75–100 procentų darbingumo, senatvės pensijos amžių sukakusiam asmeniui nuo 2005 m. liepos 1 d. ir vėliau skiriama senatvės pensija, kartu su šia pensija skiriamas ir mokamas 0,5 valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų specialiajam nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiui tenkinti. Šis priedas skiriamas ir iki 2008 m. sausio 1 d. mokamas tik tiems asmenims, kurie negauna priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, nustatytos Lietuvos Respublikos valstybinių šalpos išmokų įstatyme (Žin., 1994, Nr. 96-1873; 2005, Nr. 71-2556).“

1.7. Išdėstyti 55 punktą taip:

55. Prašymą skirti pensiją su visais reikiamais dokumentais asmuo paduoda nuolatinės gyvenamosios vietos socialinio draudimo skyriui. Šis asmuo turi pateikti skyriui Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos valstybės narės piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę, arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje. Jeigu socialinio draudimo skyrius pagal duomenų teikimo sutartis tiesiogiai gauna iš atitinkamų institucijų ar įstaigų dokumentus ar duomenis apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, bet Lietuvos Respublikos gyventojų registre nėra duomenų apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčio gyvenamosios vietos – apie įtraukimą į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, asmuo privalo pateikti seniūnijos (savivaldybėse, kuriose yra įsteigtos seniūnijos) arba kito savivaldybės administracijos padalinio (savivaldybėse, kuriose seniūnijos neįsteigtos, arba savivaldybių teritorijose, kurios nepriskirtos seniūnijoms) išduotą pažymą apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturintis gyvenamosios vietos – pažymą apie įtraukimą į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą.“

1.8. Įrašyti 82 punkte vietoj skaičiaus „2“ skaičių „1“.

1.9. Įrašyti 83 punkte vietoj skaičiaus „2“ skaičių „1“.

1.10. Įrašyti 84 punkte vietoj skaičiaus „2“ skaičių „1“.

1.11. Išdėstyti 98 punktą taip:

98. Pensininkui persikėlus nuolat gyventi į kitą valstybę, Pensijų įstatymo 43 straipsnio 1 dalyje nustatytais pensijos mokėjimo į užsienį atvejais pensijų mokėjimo tvarką nustato Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Išmokant pensiją pagal Pensijų įstatymo 43 straipsnio 2 dalį, išvykimo mėnesiu laikomas mėnuo, kurį išvykstantis gyventi į užsienį asmuo deklaruoja savo išvykimą. Jeigu socialinio draudimo skyrius pagal duomenų teikimo sutartis tiesiogiai gauna iš atitinkamų institucijų ar įstaigų dokumentus ar duomenis apie asmens nuolatinę gyvenamąją vietą, bet Lietuvos Respublikos gyventojų registre nėra duomenų apie asmens išvykimą nuolat gyventi į užsienį, pensininkas privalo pateikti seniūnijos (savivaldybėse, kuriose yra įsteigtos seniūnijos) arba kito savivaldybės administracijos padalinio (savivaldybėse, kuriose seniūnijos neįsteigtos, arba savivaldybių teritorijose, kurios nepriskirtos seniūnijoms) išduotą pažymą, kad jis nustatytąja tvarka deklaravo savo išvykimą.“

2. Nustatyti, kad iki 2007 m. spalio 1 d. asmenys, kurie kreipiasi dėl valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo, gali pateikti Lietuvos Respublikos gyventojų registro tvarkymo įstaigų arba asmens gyvenamosios vietos teritorinės policijos įstaigos migracijos skyriaus, poskyrio, grupės ar pasų poskyrio iki 2007 m. liepos 1 d. išduotas pažymas apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvoje arba apie įtraukimą į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą.

3. Šio nutarimo 1.2–1.4 punktų nuostatos taikomos skiriant valstybines socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensijas nuo Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo ir Valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų išankstinio mokėjimo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 139-5295) įsigaliojimo.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                   GEDIMINAS KIRKILAS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ