LIETUVOS RESPUBLIKOS

DARBO SUTARTIES ĮSTATYMO 5, 12, 15, 17, 18, 241, 26, 29, 30, 32, 41 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. balandžio 17 d. Nr. I-1285

Vilnius

 

(Žin., 1991, Nr. 36-973, 979; 1993, Nr. 30-684; 1994, Nr. 42-759;

1995, Nr. 46-1119; 1996, Nr. 15-385)

 

1 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti 5 straipsnio pavadinimą, pirmąją dalį, papildyti trečiąja dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Darbdavys, jo įgaliotas asmuo

Darbdaviu pagal šį įstatymą yra visų rūšių įmonių, įstaigų, organizacijų (toliau – įmonės) savininkai, jų vadovai, paskirti, išrinkti ar kitokia tvarka įgiję įgalinimus pagal atitinkamų įmonių, tarp jų ūkinių bendrijų ir individualių (personalinių) įmonių įstatymus (įstatus, nuostatus, steigimo dokumentus) įmonės vardu sudaryti, pakeisti ir nutraukti darbo sutartį, taip pat atlikti kitokius veiksmus vykdant darbo įstatymų nuostatas.

Kai darbo sutartis sudaroma tarp fizinių asmenų patarnavimo darbams atlikti, darbdavys yra fizinis asmuo.

Darbdavio įgaliotas asmuo – asmuo, kuriam darbdavys perdavė dalį savo teisių ir pareigų Darbo sutarties įstatymo klausimais.“

 

2 straipsnis. 12 straipsnio trečiosios dalies papildymas ir pakeitimas

Papildyti 12 straipsnio trečiąją dalį nauju 4 punktu, o buvusį 4 punktą laikyti 5 punktu ir visą šią dalį išdėstyti taip:

„Išbandymas siekiant patikrinti, ar darbuotojas tinka jam pavestam darbui, nenustatomas priimant į darbą:

1) asmenis, kuriems nesukako 18 metų;

2) asmenis, darbdavių susitarimu perkeliamus dirbti iš kitos įmonės;

3) asmenis, kurie turi būti įdarbinti į kvotomis nustatytą darbo vietų skaičių;

4) asmenis konkurso būdu arba išlaikiusius kvalifikacinius egzaminus;

5) kitais įstatymų numatytais atvejais.“

 

3 straipsnis. 15 straipsnio antrosios dalies papildymas

Papildyti 15 straipsnio antrąją dalį – po žodžių „gimimo liudijimą“ įrašyti žodžius „mokyklos, kurioje jis mokosi“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Jeigu darbo įstatymai sieja priėmimą į darbą su tam tikru išsimokslinimu ar profesiniu pasirengimu, sveikatos būkle, darbdavys privalo pareikalauti, kad priimamasis pateiktų tą išsimokslinimą, profesinį pasirengimą, sveikatos būklę patvirtinančius dokumentus, o priimdamas į darbą nepilnametį nuo 14 iki 16 metų – jo gimimo liudijimą, mokyklos, kurioje jis mokosi, ir vieno iš tėvų ar kito jį faktiškai auginančio asmens raštišką sutikimą. Darbdavys turi teisę pareikalauti ir kitų įstatymuose numatytų dokumentų.“

 

4 straipsnis. 17 straipsnio antrosios dalies pakeitimas

Pakeisti 17 straipsnio antrąją dalį ir ją išdėstyti taip:

„Darbo sutartis turi būti sudaroma raštu pagal tipinę šios sutarties formą (pridedama). Darbo sutartį dviem egzemplioriais pasirašo darbdavys ir darbuotojas. Kiekviena darbo sutartis turi būti registruojama įmonės darbo sutarčių registravimo žurnale, kurio formą ir darbo sutarčių registravimo taisykles Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Už darbo sutarties sudarymą, jos registravimą yra atsakingas darbdavys. Jeigu darbdavys pažeidžia šios nuostatos reikalavimus, jis traukiamas atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.“

 

5 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

18 straipsnis. Giminaičių darbo apribojimas

Draudžiama eiti tarnautojų pareigas vienoje valstybės ir savivaldybės institucijoje bei valstybės (vietos savivaldybės) įmonėje asmenims, kuriuos sieja artimi giminystės ar svainystės ryšiai (tėvai, įtėviai, sutuoktiniai, broliai, seserys, vaikai, įvaikiai, taip pat sutuoktinių broliai, seserys, tėvai ir vaikai), jeigu jų tarnyba kartu yra susijusi su vieno iš jų tiesioginiu pavaldumu kitam arba su vieno teise kontroliuoti kitą. Šios taisyklės išimtis gali nustatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybė.“

 

6 straipsnis. Įstatymo papildymas 241 straipsniu

Papildyti Įstatymą 241 straipsniu:

241 straipsnis. Prastova, jos įforminimas ir darbuotojo teisinė padėtis

Prastova ne dėl darbuotojo kaltės yra padėtis įmonėje, kai darbdavys neduoda darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo dėl tam tikrų objektyvių priežasčių (gamybinių ir kt.).

Prastova, trunkanti ne ilgiau kaip darbo dieną, žymima darbo laiko apskaitos žiniaraštyje, o viršijanti darbo dienos trukmę – įforminama dar ir darbdavio įsakymu (potvarkiu), su kuriuo supažindinami dėl prastovos nedirbantys darbuotojai.

Prastovos laikui darbuotojai, atsižvelgiant į jų profesiją, specialybę, kvalifikaciją ir sveikatos būklę, jų raštišku sutikimu perkeliami į kitą darbą toje įmonėje. Jeigu darbuotojas sutinka, jis gali būti perkeliamas į kitą darbą neatsižvelgiant į profesiją, specialybę, kvalifikaciją.

Jei dėl prastovos perkeltojo darbuotojo darbo užmokestis sumažėja ne dėl nuo jo priklausančių aplinkybių, jam mokamas iki perkėlimo buvęs vidutinis darbo užmokestis.

Jeigu darbuotojui prastovos atveju nepasiūloma įmonėje esančio kito darbo, kurį jis galėtų dirbti nepakenkdamas savo profesijai, specialybei, kvalifikacijai, sveikatos būklei, jam už kiekvieną prastovos valandą mokamas jo dviejų trečdalių vidutinio valandinio darbo užmokesčio dydžio, buvusio iki prastovos, atlygis, bet ne mažesnis nei valstybės patvirtintas minimalus valandinis atlygis už kiekvieną prastovos valandą.

Jeigu darbuotojas atsisako pasiūlyto darbo, kurį jis galėtų dirbti nepakenkdamas savo profesijai, specialybei, kvalifikacijai ir sveikatos būklei, jam mokamas ne mažesnis nei valstybės nustatytas minimalus valandinis atlygis už kiekvieną prastovos valandą.

Darbdavys neturi teisės reikalauti, kad darbuotojas, nedirbantis dėl prastovos, būtų darbovietėje ilgiau kaip vieną valandą per darbo dieną (pamainą). Už buvimą įmonėje šioje nuostatoje nurodytą laiką mokamas šio straipsnio penktojoje dalyje nustatyto dydžio darbo užmokestis. Kolektyvinėje, darbo sutartyje arba šalių susitarimu gali būti numatyti visiško neatvykimo į darbą prastovos metu atvejai.“

 

7 straipsnis. 26 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 26 straipsnio 7 ir 13 punktus ir šį straipsnį išdėstyti taip:

26 straipsnis. Darbo sutarties pasibaigimo pagrindai

Darbo sutartis pasibaigia:

1) šalių susitarimu (27 straipsnis);

2) pasibaigus sutarties terminui, išskyrus atvejį, nurodytą šio įstatymo 11 straipsnyje;

3) darbuotojo pareiškimu (28 straipsnis);

4) darbdavio iniciatyva šio įstatymo numatytais atvejais (29 straipsnis) arba jo valia (30 straipsnis);

5) kai įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo darbuotojas nuteisiamas bausme, dėl kurios jis negali tęsti to darbo;

6) kai darbuotojui įstatymų nustatyta tvarka atimamos specialiosios teisės dirbti tam tikrą darbą;

7) kai įmonė likviduojama dėl bankroto;

8) kai darbuotojas atsisako persikelti su įmone (atskiru jos padaliniu) į kitą vietovę;

9) kai darbuotojas atsisako dirbti pakeitus darbo sąlygas, nurodytas šio įstatymo 22 straipsnyje;

10) kai darbuotojas pagal medicininės ar invalidumą nustatančios komisijos išvadą negali eiti šių pareigų ar dirbti to darbo;

11) kai įstatymų numatytais atvejais į darbą grįžta pirmiau dirbęs darbuotojas;

12) kai darbuotojas pereina į renkamąsias pareigas arba pareigas, užimamas konkurso būdu, taip pat kai darbuotojas neišrenkamas ar nepaskiriamas į tas pareigas naujam terminui ar įstatymo numatytais atvejais atšaukiamas iš jų, arba kai darbdavių susitarimu ir jam sutinkant perkeliamas į kitą įmonę;

13) kai darbuotojo nuo 14 iki 16 metų mokykla, kurioje jis mokosi, vienas iš tėvų arba jį faktiškai auginantis asmuo reikalauja nutraukti darbo sutartį;

14) kai darbo sutartis prieštarauja įstatymų reikalavimams (31 straipsnis);

15) įstatymų įgaliotų organų ar pareigūnų motyvuotu reikalavimu;

16) kai paaiškėja, kad valstybės ar savivaldybių valdininkai yra teisti už sunkius nusikaltimus, nusikaltimus valstybės tarnybai;

17) kai valstybės ar savivaldybių valdininkai įstatymų nustatyta tvarka nedeklaruoja savo turto ir pajamų;

18) kai valstybės ar savivaldybių valdininkai pažeidžia įstatymų nuostatas, draudžiančias jiems dirbti kitose įmonėse, įstaigose, organizacijose, būti jų valdymo organų nariais (jeigu įstatymai nenumato kitaip), eiti kitas renkamas ar skiriamas pareigas, gauti kitą atlyginimą, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą;

19) kai valstybės ar savivaldybių valdininkai pažeidžia įstatymų nuostatą, draudžiančią jiems būti personalinės įmonės savininkais, ūkinės bendrijos tikraisiais nariais arba komanditoriais, įsigyti arba valdyti pagal įgaliojimą daugiau kaip 10 procentų vienos įmonės vertybinių popierių;

20) kai valstybės ar savivaldybių valdininkai nevykdo Lietuvos Respublikos valdininkų įstatymo nuostatos, reikalaujančios, kad jie atsistatydintų iš pareigų.“

 

8 straipsnis. 29 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas

Pakeisti 29 straipsnio pirmosios dalies 1 punktą ir šią dalį išdėstyti taip:

„Darbo sutarties nutraukimo darbdavio iniciatyva pagrindai:

1) kai įmonė likviduojama;

2) kai sumažinamas darbuotojų skaičius dėl gamybos ar darbo organizavimo pakeitimų;

3) kai paaiškėja, jog darbuotojas negali tinkamai atlikti jam pavesto darbo dėl pablogėjusios sveikatos arba dėl to, kad jis neturi reikiamos kvalifikacijos;

4) kai darbuotojas dėl laikinojo nedarbingumo neatvyksta į darbą daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų iš eilės arba daugiau kaip šimtą keturiasdešimt kalendorinių dienų per paskutiniuosius dvylika mėnesių, jei įstatymuose nenustatyta, kad tam tikros ligos atveju darbo vieta (pareigos) paliekama ilgesnį laiką. Darbuotojams, netekusiems darbingumo dėl suluošinimo darbe ar profesinės ligos, darbo vieta (pareigos) paliekama, kol bus atgautas darbingumas arba nustatytas invalidumas;

5) kai darbuotojas, atleistas iš krašto apsaugos tarnybos, daugiau kaip du mėnesius po atleidimo negrįžo į darbą;

6) kai darbuotojas nerūpestingai atliko pareigas ar kitaip pažeidė darbo drausmę, jei prieš tai jam nors vieną kartą per paskutiniuosius dvylika mėnesių buvo taikytos drausminės nuobaudos;

7) kai darbuotojas įvykdo turto grobimą darbovietėje arba kai darbuotojas tyčine neteisėta veika padaro darbdaviui nuostolių;

8) kai įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo darbuotojas nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą;

9) kai darbuotojas darbo metu darbe yra neblaivus, apsvaigęs nuo narkotikų ar toksinių medžiagų;

10) kai darbuotojas neatvyksta į darbą be svarbių priežasčių per visą darbo dieną (pamainą);

11) kai darbuotojas atskleidžia įmonės komercines bei technologines paslaptis arba jas praneša konkuruojančiai įmonei;

12) kai darbuotojai, turintys įgalinimus duoti privalomus vykdyti patvarkymus (nurodymus), vieną kartą šiurkščiai pažeidžia darbo pareigas.“

 

9 straipsnis. 30 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas

Pakeisti 30 straipsnio pirmąją dalį ir ją išdėstyti taip:

„Darbdavys, išskyrus valstybinę (vietos savivaldybės) įmonę, įstaigą, organizaciją, turi teisę nutraukti darbo sutartį ne šio įstatymo 26 ir 29 straipsniuose numatytais pagrindais, o remdamasis kitomis svarbiomis aplinkybėmis, sumokėdamas atleidžiamajam darbuotojui kompensaciją, kai darbuotojo darbo stažas šioje įmonėje:

1) iki 1 metų – 6 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio;

2) nuo 1 iki 5 metų – 12 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio;

3) nuo 5 iki 10 metų – 18 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio;

4) nuo 10 iki 20 metų – 24 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio;

5) per 20 metų – 36 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio.“

 

10 straipsnis. 32 straipsnio antrosios dalies pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnio antrąją dalį ir ją išdėstyti taip:

„Įmonėms susijungus, įmonę padalijus, prijungus prie jos kitą ar pakeitus įmonės rūšį, darbuotojo darbo santykiai tęsiasi.“

 

11 straipsnis. 41 straipsnio pirmosios dalies pakeitimas

Pakeisti 41 straipsnio pirmąją dalį ir ją išdėstyti taip:

„Darbdavys privalo visiškai atsiskaityti su atleidžiamu iš darbo darbuotoju jo atleidimo dieną, išskyrus išeitinės pašalpos išmokėjimą, kai darbo sutartis nutraukiama šio įstatymo 281 straipsnyje nurodytais atvejais. Ši išeitinė pašalpa išmokama šio įstatymo 40 straipsnio trečiojoje dalyje nurodyta tvarka.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________


Lietuvos Respublikos

1996 m. balandžio 17 d. įstatymo Nr. I-1285

priedėlis

 

DARBO SUTARTIS Nr.                                         

 

                                                                         199_ m. ____________ d.

 

Įmonė, įstaiga, organizacija (toliau – įmonė) _____________________________________________

                                                                                                      (pavadinimas)

________________________________________________________________________________

                                                                           (adresas)

________________________________________________________________________________

Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo (toliau – darbdavys) _____________________________________

________________________________________________________________________________

                                 (pareigos, jeigu įgaliotas asmuo – taip pat nurodyti, vardas ir pavardė)

________________________________________________________________________________

Priimamas į darbą asmuo ____________________________________________________________

                                                                                       (vardas, pavardė)

________________________________________________________________________________

          (paso duomenys – gimimo metai, asmens kodas, paso nesant, duomenys pagal kitą asmens dokumentą)

________________________________________________________________________________

                                                       (gyvenamoji vieta)

Sudarė šią darbo sutartį:

1. _____________________________________________  (toliau – darbuotojas) priimamas dirbti

                         (priimamojo į darbą vardas ir pavardė)

1.1. ____________________________________________________________________________

                                                                            (nurodyti padalinį)

1.2. ____________________________________________________________________________

                  (tiksliai nusakyti darbo, pareigų pavadinimą, kvalifikacinę kategoriją; jeigu priimamas mokiniu, taip pat nurodyti)

1.3. pagal neterminuotą, terminuotą darbo sutartį (nereikalingą žodį išbraukti)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

                      (jeigu terminuota sutartis, nurodyti terminą pagal Darbo sutarties įstatymo 10 straipsnį)

________________________________________________________________________________

2. Nustatomas išbandymo laikotarpis __________________________________________________

                                                                                                     (nurodyti terminą)

3. Nustatomas sutrumpintas darbo laikas _______________________________________________

________________________________________________________________________________

                       (nurodyti, kas sutrumpinama – darbo savaitė, darbo diena, ir sutrumpinimo trukmę)

4. Darbdavys įsipareigoja mokėti darbuotojui darbo užmokestį______________________________

________________________________________________________________________________

(nurodyti sumą, valandinį tarifinį atlygį, mėnesinę algą, priemokas ir kt.; kiek kartų per mėnesį, kuriomis dienomis)

 

________________________________________________________________________________

5. Kiti darbdavio įsipareigojimai, kurie neprivalomi pagal teisės aktus, bet jiems neprieštarauja ir kurių nereglamentuoja kolektyvinis susitarimas arba kolektyvinė sutartis___________________________

                                                                                                  (papildomos garantijos, kompensacijos ir kt.)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

6. Darbuotojo įsipareigojimai, kurių nereglamentuoja kolektyvinis susitarimas, kolektyvinė sutartis ir kurie neprivalomi pagal teisės aktus, bet jiems neprieštarauja_____________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

7. Ši darbo sutartis įsigalioja_________________________________________________________

                                                                                                (nurodyti datą)

8. Darbuotojas pradeda dirbti________________________________________________________

                                                                                                  (nurodyti datą)

9. Ginčai dėl šios darbo sutarties nagrinėjami darbo ginčų nagrinėjimo tvarka.

10. Ši darbo sutartis gali būti nutraukta įstatymų nustatytais pagrindais.

11. Darbo sutartis sudaryta dviem egzemplioriais – vienas jų saugomas įmonėje, kitas išduodamas darbuotojui.

 

Darbo sutarties šalių parašai:

Darbdavys                                                                            Darbuotojas

 

(Vardas ir pavardė)           (Parašas)                                      (Vardas ir pavardė)        (Parašas)

A. V.

 

Darbo sutartis pakeista _____________________________________________________________

                                                 (nurodyti, kokios pirminės šios darbo sutarties sąlygos pakeistos, ir datą)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Šalių parašai:

Darbdavys                                                                            Darbuotojas

 

(Vardas ir pavardė)                      (Parašas)                          (Vardas ir pavardė)        (Parašas)

A. V.

 

Darbo sutartis nutraukta ____________________________________________________________

                                                                                (nurodyti datą ir pagrindą)

________________________________________________________________________________

 

Šalių parašai:

Darbdavys                                                                            Darbuotojas

 

(Vardas ir pavardė)           (Parašas)                                      (Vardas ir pavardė)        (Parašas)

A. V.

______________