LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL FONDO BANKRUTUOJANČIŲ IR BANKRUTAVUSIŲ ĮMONIŲ DARBUOTOJŲ REIKALAVIMAMS, SUSIJUSIEMS SU DARBO SANTYKIAIS, TENKINTI ĮSTEIGIMO

 

1997 m. rugpjūčio 11 d. Nr. 902

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įsteigti Fondą bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti.

2. Patvirtinti Fondo bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti nuostatus (pridedama).

3. Pavesti Ūkio ministerijai pervesti Sanavimo fonde sukauptas lėšas į Fondo bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti sąskaitą.

4. Įpareigoti Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją:

4.1. iki 1997 m. rugsėjo 1 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei projektą nutarimo dėl komisijos Garantinio fondo bankrutuojančių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti įstatymo projektui parengti sudarymo;

4.2. iki 1998 m. sausio 1 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei Garantinio fondo bankrutuojančių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti įstatymo projektą.

5. Papildyti Privatizavimo fondo lėšų apskaitos ir naudojimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. spalio 2 d. nutarimu Nr. 1294 „Dėl Privatizavimo fondo lėšų apskaitos ir naudojimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 82-1876):

5.1. šiuo 3.8 punktu:

3.8. Fondui bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti“;

5.2. formos „Privatizavimo fondo pajamų ir išlaidų apyskaita“ skyrių „Išlaidos“ pastraipa „Fondui bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti“.

6. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugsėjo 13 d. nutarimą Nr. 694 „Dėl Sanavimo fondo sudarymo ir naudojimo tvarkos“ (Žin., 1993, Nr. 46-919).

7. Šio nutarimo 1, 2, 3 ir 6 punktai įsigalioja nuo 1997 m. spalio 1 dienos.

 

 

Teisingumo ministras,

pavaduojantis Ministrą Pirmininką                              Vytautas Pakalniškis

 

Sveikatos apsaugos ministras,

pavaduojantis socialinės

apsaugos ir darbo ministrą                                                            Juozas Galdikas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1997 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 902

 

Fondo bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų

reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti

nuostatai

 

Bendroji dalis

 

1. Fondas bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti (toliau vadinama – fondas) skirtas teikti grąžintiną finansinę paramą nemokioms įmonėms, kuriose Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka vykdomos bankroto procedūros, darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, ir reikalavimams atlyginti žalą dėl suluošinimo ar kitokio kūno sužalojimo, susirgimo profesine liga arba žuvus nuo nelaimingo atsitikimo darbe (toliau vadinama – reikalavimai) tenkinti. Vykdant išmokas iš fondo darbuotojams, kartu iš fondo vykdomos įmokos į Valstybinį socialinio draudimo fondą (atitinkamai mažinamas pateiktas Valstybinio socialinio draudimo fondo kreditorinis reikalavimas).

2. Fondo steigėja – Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

3. Finansinės paramos dydis negali viršyti 50 procentų įmonės turto rinkos vertės ir sumos, kurios reikia reikalavimams tenkinti. Jeigu įmonė neturi pakankamai turto, kuriuo būtų garantuojamas finansinės paramos grąžinimas, finansinės paramos dydis negali viršyti trijų mėnesių sumos, kurios reikia reikalavimams tenkinti. Likę nepatenkinti darbuotojų reikalavimai tenkinami Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka.

4. Jeigu pardavus visą neįkeistą bankrutavusios įmonės turtą gautų lėšų nepakanka visiškai atsiskaityti su fondu, sprendimą dėl negrąžintos finansinės paramos likučio nurašymo į fondo nuostolius priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė fondo tarybos teikimu.

5. Fondo tarybą sudaro Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Į fondo tarybą įeina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Ūkio ministerijos, Finansų ministerijos bei kitų ministerijų, kurių įtakos sferoje yra bankrutuojančios įmonės, darbuotojų ir darbdavių organizacijų atstovai. Tarybai vadovauja pirmininkas, kurį skiria Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Fondo taryba renkasi ne rečiau kaip kartą per mėnesį tarybos nustatytu laiku.

6. Fondo taryba:

6.1. disponuoja fondo lėšomis;

6.2. priima sprendimus dėl finansinės paramos skyrimo bankrutuojančioms ir bankrutavusioms įmonėms, bet ne didesnės nei numatytoji fondo lėšų sąmatoje (apie sprendimus informuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybę);

6.3. kontroliuoja, kaip naudojamos ir grąžinamos fondo lėšos;

6.4. teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti fondo lėšų sąmatą;

6.5. teikia pasiūlymus fondo veiklos klausimais Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

7. Sprendimą dėl paramos suteikimo įmonėms, kurios neturi pakankamai turto finansinei paramai grąžinti, priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė fondo tarybos teikimu.

8. Fondo taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir šiais nuostatais.

 

Fondo lėšų šaltiniai

 

9. Fondo lėšas sudaro:

9.1. Privatizavimo fondo lėšos;

9.2. Sanavimo fonde sukauptos lėšos;

9.3. palūkanos, mokamos už suteiktą iš fondo finansinę paramą;

9.4. palūkanos, gaunamos už bankuose saugomas fondo lėšas;

9.5. juridinių ir fizinių asmenų savanoriški įnašai.

 

Fondo lėšų naudojimas

 

10. Fondo lėšų sąmatą kas ketvirtį tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

11. Fondo taryba kas ketvirtį teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei fondo lėšų naudojimo ataskaitą.

12. Fondo lėšas fondo tarybos sprendimu tvarko Finansų ministerija atidarytoje atskiroje valstybės iždo sąskaitoje.

13. Finansinė parama iš fondo suteikiama šia tvarka:

13.1. bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės administratorius ar likvidavimo komisijos pirmininkas pateikia fondo tarybai šiuos kreditorių susirinkimo patvirtintus dokumentus:

paraišką gauti finansinę paramą;

finansinės paramos poreikio skaičiavimą;

pažymą apie bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės turto dydį (balansinę ir rinkos vertę), nurodoma ilgalaikio turto, trumpalaikio turto ir įkeisto turto vertė (kiekvieno atskirai);

finansinės paramos grąžinimo fondui garantijas;

13.2. fondo taryba per mėnesį praneša apie savo sprendimą pareiškėjui;

13.3. jeigu sprendimas teigiamas, fondo taryba ir bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės administratorius ar likvidavimo komisijos pirmininkas kreditorių susirinkimo įgaliotas pasirašo finansinės paramos sutartį (2 egzempliorius), kurioje nurodoma finansinės paramos suma, šios sumos pervedimo į bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės sąskaitą terminas, išmokėjimo darbuotojams terminas, finansinės paramos grąžinimo terminas, palūkanų už gautas lėšas dydis ir mokėjimo tvarka, sankcijos už neteisingą finansinės paramos naudojimą. Prie sutarties pridedama 13.1 punkte nurodyta pažyma apie bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės turto dydį (balansinę ir rinkos vertę).

14. Palūkanų už finansinę paramą, gautą iš fondo, norma negali būti didesnė už faktišką infliacijos dydį jos gavimo metais. Palūkanos pradedamos skaičiuoti antraisiais po finansinės paramos gavimo metais.

 

Fondo likvidavimas

 

15. Fondo metinės sąmatos vykdymo ataskaitą tikrina Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė, kurios išvadą fondo taryba teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei kartu su metine ataskaita.

16. Fondas gali būti likviduotas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Likusios likviduoto fondo lėšos grąžinamos į Privatizavimo fondą.

______________