VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. SAUSIO 23 D. ĮSAKYMO NR. VA-8 „DĖL METINĖS PAJAMŲ MOKESČIO DEKLARACIJOS FR0462S FORMOS IR JOS PRIEDŲ UŽPILDYMO, PATEIKIMO IR TIKSLINIMO METODINIŲ NURODYMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2006 m. vasario 21 d. Nr. VA-17

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymu (Žin., 2002, Nr. 73-3085), Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu (Žin., 2004, Nr. 63-2243), atsižvelgdamas į Metinės pajamų mokesčio deklaracijos, jos užpildymo ir pateikimo taisykles, patvirtintas Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-343 (Žin., 2004, Nr. 5-107), ir siekdamas nustatyti vienodą Metinės pajamų mokesčio deklaracijos užpildymo ir pateikimo tvarką,

pakeičiu Metinės pajamų mokesčio deklaracijos FR0462S formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo ir tikslinimo metodinius nurodymus, patvirtintus Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. VA-8 (Žin., 2004, Nr. 17-514; 2005, Nr. 17-560; toliau – metodiniai nurodymai):

1. metodinių nurodymų 1.3 punkto pirmą pastraipą išdėstau taip:

„1.3. ir pajamų toje užsienio valstybėje, kurioje gautos pajamos pagal GPMĮ 37 straipsnį yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu Lietuvos Respublikoje. Pagal GPMĮ 37 straipsnį užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, nuolatinio Lietuvos gyventojo gautos pajamos (išskyrus palūkanas, dividendus ir honorarus), yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu Lietuvos Respublikoje, jeigu pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis nuo šių pajamų buvo sumokėtas toje užsienio valstybėje. Ši nuostata taikoma tik tuo atveju, kai kartu su deklaracija yra pateikiami užsienio valstybėje gautas pajamas ir nuo jų sumokėtą pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį patvirtinantys dokumentai. Sąrašas užsienio valstybių, kuriose gautos pajamos (išskyrus palūkanas, dividendus ir honorarus) pagal GPMĮ 37 straipsnį yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu Lietuvos Respublikoje, yra pateiktas metodinių nurodymų 3 priedo I dalyje.“.

2. Metodinių nurodymų 9 punktą išdėstau taip:

„9. Duomenys į FR0462S deklaraciją gali būti įrašomi remiantis nuolatinio Lietuvos gyventojo turimomis sutartimis, kitais dokumentais, išmokas išmokėjusių asmenų išduotomis pažymomis apie gyventojui išmokėtas išmokas, kita nuolatinio Lietuvos gyventojo turima informacija.“.

3. Metodinių nurodymų 13.1.2 punktą išdėstau taip:

„13.1.2. FR0462N priedas skirtas deklaruoti neapmokestinamąsias pajamas, nurodytas metodinių nurodymų 1 priede, ir pajamas (išskyrus palūkanas, dividendus ir honorarus), gautas toje užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybės narė arba su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, kai kartu su deklaracija nuolatinis Lietuvos gyventojas pateikia toje valstybėje gautas pajamas ir pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumokėjimą patvirtinančius dokumentus;“.

4. Metodinių nurodymų 14.2 punktą išdėstau taip:

„14.2 užsienio valstybėje (t. y. iš užsienio vieneto ne per jo nuolatinę buveinę Lietuvoje, iš nenuolatinio Lietuvos gyventojo ne per jo nuolatinę bazę Lietuvoje, iš Lietuvos vieneto per jo nuolatinę buveinę užsienio valstybėje ar iš nuolatinio Lietuvos gyventojo per jo nuolatinę bazę užsienio valstybėje).

Pinigais ir natūra gautų su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų pavyzdžiai pateikti metodinių nurodymų 2 priede.

FR0462P33 priede turi būti nurodomos nuolatinio Lietuvos gyventojo per mokestinį laikotarpį su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos, pagal GPMĮ 6 straipsnį apmokestinamos taikant 33 proc. mokesčio tarifą, gautos tik tokioje užsienio valstybėje:

– kurioje nuo šių pajamų mokestis nebuvo išskaičiuotas (sumokėtas) arba

– kurioje nuo šių pajamų mokestis buvo išskaičiuotas (sumokėtas), bet pagal GPMĮ 37 straipsnio nuostatas šios pajamos nėra atleidžiamos nuo pajamų mokesčio sumokėjimo Lietuvos Respublikoje (t. y. kai pajamos gautos toje užsienio valstybėje, kuri nėra Europos Sąjungos valstybė narė ir su kuria nėra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis) arba

– kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, ir nuo toje valstybėje gautų pajamų buvo išskaičiuotas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis, tačiau gyventojas neturi mokesčio sumokėjimą patvirtinančių dokumentų.

Metodinių nurodymų 3 priede paaiškinta, kokiais atvejais pagal GPMĮ 37 straipsnio nuostatas iš nuolatinio Lietuvos gyventojo mokėtinos pajamų mokesčio sumos gali būti atskaitytas užsienio valstybėje išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų ar jam tapatus mokestis, taip pat pateiktas sąrašas užsienio valstybių, kuriose gautos pajamos (išskyrus palūkanas, dividendus ir honorarus) yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu Lietuvos Respublikoje.

Nuolatinis Lietuvos gyventojas, per mokestinį laikotarpį gavęs su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių apmokestinamų pajamų tokioje užsienio valstybėje, kurioje nuo tų pajamų išskaičiuotas (sumokėtas) mokestis pagal GPMĮ 37 straipsnio nuostatas gali būti atskaitomas iš nuolatinio Lietuvos gyventojo Lietuvoje mokėtinos pajamų mokesčio sumos, ir yra įvykdytos GPMĮ 37 straipsnyje nustatytos sąlygos, turėtų pildyti metinę pajamų mokesčio deklaraciją FR0462 (su kuria yra teikiamas deklaracijos FR0462U priedas „Lietuvoje atskaitytino užsienio valstybėje išskaičiuoto (sumokėto) mokesčio apskaičiavimas“).“.

5. Metodinių nurodymų 15 punktą išdėstau taip:

„15. Su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos, gautos toje užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, FR0462P33 priede nenurodomos, jeigu gyventojas kartu su deklaracija pateikia gautas pajamas ir nuo jų sumokėtą pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumą patvirtinančius dokumentus. Tokios pajamos turi būti nurodomos FR0462N priede.“.

6. Metodinių nurodymų 27 punkto antrą pastraipą išdėstau taip:

„Kai nuolatinis Lietuvos gyventojas duomenis į FR0462P33 priedą įrašo iš mokestį išskaičiuojančio asmens jam išduotos pažymos apie išmokėtas išmokas ir išskaičiuotą pajamų mokestį (toliau – pažyma), tai P4 laukelyje jis turi įrašyti su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų sumą iš pažymos laukelio, skirto įrašyti išmokėtoms išmokoms.“.

7. Metodinių nurodymų 29 punkto antrą pastraipą išdėstau taip:

„Kai nuolatinis Lietuvos gyventojas duomenis į FR0462P33 priedą įrašo iš mokestį išskaičiuojančio asmens jam išduotos pažymos, tai P5 laukelyje jis turi įrašyti sumą iš pažymos laukelio, skirto įrašyti išskaičiuotam pajamų mokesčiui. Mokesčio suma turi būti nurodoma tik sveikais skaičiais.“.

8. Metodinių nurodymų 32 punkto antrą pastraipą išdėstau taip:

„Kai nuolatinis Lietuvos gyventojas duomenis į FR0462P33 priedą įrašo iš mokestį išskaičiuojančio asmens išduotos pažymos, o mokestis nuo šioje pažymoje nurodytų su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų už nuolatinį Lietuvos gyventoją buvo sumokėtas šio asmens lėšomis, tai P8 laukelyje nuolatinis Lietuvos gyventojas turi įrašyti pajamų sumą iš pažymos laukelio, skirto įrašyti iš mokestį išskaičiuojančiojo asmens lėšų į biudžetą sumokėtam pajamų mokesčiui. Mokesčio suma nurodoma tik sveikais skaičiais.“.

9. Metodinių nurodymų 35.1 punktą išdėstau taip:

„35.1. savo, sutuoktinio arba savo nepilnamečių vaikų (įvaikių) naudai, taip pat vyresnių neįgaliųjų vaikų (įvaikių), kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (iki 18 metų ir vyresnių vaikų (įvaikių), kuriems iki 2005-06-30 buvo nustatyta visiška negalia), naudai nuo 2004-10-30 gyvybės draudimo įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui (žr. metodinių nurodymų 12 priedo „Klausimai ir atsakymai dėl išlaidų, mažinančių nuolatinio Lietuvos gyventojo apmokestinamąsias pajamas“ 1 punktą);“.

10. Metodinių nurodymų 35.4 punktą išdėstau taip:

„35.4. savo ir sutuoktinio naudai, taip pat vyresnių neįgaliųjų vaikų (įvaikių), kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (iki 18 metų ir vyresnių vaikų (įvaikių), kuriems iki 2005-06-30 buvo nustatyta visiška negalia), naudai nuo 2004-10-30 pensijų įmokas į pensijų fondus (žr. metodinių nurodymų 12 priedo „Klausimai ir atsakymai dėl išlaidų, mažinančių nuolatinio Lietuvos gyventojo apmokestinamąsias pajamas“ 2 punktą);“.

11. Metodinių nurodymų 40.3 punktą išdėstau taip:

„40.3. tos pačios rūšies išlaidų sumos, sumokėtos skirtingoms įstaigoms (įmonėms).“.

12. Metodinių nurodymų 41 punkto trečią pastraipą išdėstau taip:

L2 laukelyje įrašoma gyventojo patirtų išlaidų, susijusių su kompiuterio įsigijimu ir (arba) interneto prieigos įsigijimu, suma per tris (2004–2006 m.) mokestinius laikotarpius neturi būti didesnė kaip 4000 Lt. Kai kompiuteris ir (arba) interneto prieiga yra įsigyti pagal išperkamosios nuomos (lizingo) sutartį, per mokestinį laikotarpį patirtų išlaidų suma L2 laukelyje turi būti nurodoma be sumokėtų palūkanų.“.

13. Metodinių nurodymų 41 punktą papildau šešta nauja pastraipa, šeštą pastraipą laikau septinta, ir šeštą pastraipą išdėstau taip:

„Kai nuolatinis Lietuvos gyventojas už visus iš skirtingų šaltinių įsigytus Sąraše nurodytus kompiuterio elementus ir (ar) interneto prieigą per 2004-2006 m. mokestinius laikotarpius sumokėjo daugiau kaip 4000 Lt, kiekvienam šaltiniui sumokėtas sumas L2 laukelyje turi įrašyti taip, kad bendra tokių išlaidų suma nebūtų didesnė už 4000 Lt.“.

14. Metodinių nurodymų 41 punkto pavyzdžių 4 punktą išdėstau taip:

„4. Tarkime, kad nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį už savo studijas aukštojoje mokykloje sumokėjo 4000 Lt. Jis iš savo metinių apmokestinamųjų pajamų gali atimti 1000 Lt už studijas sumokėtos sumos, nes jo maksimaliai leidžiama atimti patirtų išlaidų suma yra 1000 Lt. Šio gyventojo nepasinaudotą už studijas sumokėtą sumą iš savo apmokestinamųjų pajamų gali atimti tėvai (įtėviai), globėjai, brolis, sesuo ir (arba) sutuoktinis (sugyventinis). Šiuo atveju, tėvų tarpusavio susitarimu, sūnaus nepasinaudotą 3000 Lt už studijas sumokėtą sumą atims motina, nes jai užtenka apmokestinamųjų pajamų. Studijuojantysis savo FR0462L priedo L2 laukelyje turi įrašyti 1000 Lt, o motina savo FR0462L priedo L2 laukelyje – 3000 Lt.“.

15. Išbraukiu metodinių nurodymų 42 punkto antrą pastraipą.

16. Metodinių nurodymų 43 punktą išdėstau taip:

„43. FR0462L priedo L4 laukelyje turi būti nurodomas banko, kredito įstaigos, draudimo įmonės, pensijų fondo valdymo įmonės, juridinio asmens ar aukštosios mokyklos, kuriai buvo sumokėta atitinkama suma, identifikacinis numeris (kodas), – kai įmoka sumokėta Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvoje įregistruotam bankui, kredito įstaigai, draudimo įmonei, pensijų fondo valdymo įmonei, juridiniam asmeniui, aukštajai mokyklai arba Lietuvoje įregistruotiems šių įstaigų filialams. L4 laukelis nepildomas tuo atveju, jei įmoka sumokėta užsienio valstybės draudimo įmonei, užsienio valstybės finansinei institucijai, juridiniam asmeniui ar užsienio valstybės aukštajai mokyklai ir nuolatinis Lietuvos gyventojas nežino jų identifikacinių numerių (kodų).

Kai deklaruojama kredito įstaigai grąžinta studijų apmokėjimo paskola (jos dalis), L4 laukelyje turi būti įrašomas kredito įstaigos (bet ne aukštosios mokyklos, kuriai sumokėta už studijas) identifikacinis numeris.

Deklaruojant iš skirtingų šaltinių įsigytų Sąraše nurodytų kompiuterio elementų ir (ar) interneto prieigos įrengimo išlaidas, skirtingų eilučių L4 laukeliuose turi būti nurodomi visų šaltinių, t. y. visų juridinių asmenų, kuriems sumokėtos sumos, identifikaciniai numeriai.

Kompiuterio įsigijimo iš gyventojo atveju L4 laukelis nepildomas“.

17. Metodinių nurodymų 44 punkto pirmą pastraipą išdėstau taip:

„44. FR0462L priedo L5 laukelyje turi būti įrašomas pavadinimas banko ar kitos kredito įstaigos, draudimo įmonės, pensijų fondo valdymo įmonės, aukštosios mokyklos, juridinio asmens, kuriam buvo sumokėtos atitinkamos sumos ir kurio identifikacinis numeris yra nurodytas tos eilutės L4 laukelyje. Kai sumos už įsigytą kompiuterį yra sumokėtos tiek nuolatiniam, tiek nenuolatiniam Lietuvos gyventojui, L5 laukelyje turi būti nurodoma gyventojo asmens kodas (jo asmens tapatybę patvirtinančiame dokumente nurodytas identifikacinis numeris, – kai gyventojas neturi asmens kodo), vardas ir pavardė. Rašant pavadinimą tarp žodžių paliekamas vieno langelio tarpas, o žodžio iš vienos eilutės į kitą perkėlimo atveju kėlimo ženklas nededamas. Užsienio valstybės juridinio asmens pavadinimas įrašomas lotyniškomis raidėmis.“.

18. Metodinių nurodymų 46 punkto 3 pavyzdį išdėstau taip:

„3 pavyzdys

 

Tarkime, kad nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį patyrė tokių išlaidų:

4500 Lt sumokėjo už kompiuterį su programine įranga, įsigytą iš akcinės bendrovės X, o 500 Lt – už interneto prieigos įvedimą. 500 Lt sumokėta akcinei bendrovei Y.

Duomenys apie patirtas išlaidas įrašomi dviejose eilutėse:

pirmoje eilutėje:

L1 laukelyje – 6 (šioms išlaidoms žymėti skirtas kodas),

L2 laukelyje – 3500 Lt, nesvarbu, kad tokių išlaidų suma buvo didesnė,

L3 laukelis nepildomas,

L4 laukelyje – 222333444,

L5 laukelyje – AB X;

antroje eilutėje:

L1 laukelyje – 6,

L2 laukelyje – 500 Lt,

L3 laukelis nepildomas,

L4 laukelyje – 222111444

L5 laukelyje – AB Y.

L6 laukelyje įrašoma 4000.“.

 

19. Metodinių nurodymų 48 punktą išdėstau taip:

„48. Į FR0462N priedą taip pat turi būti įrašytos pajamos, kurios pagal GPMĮ 37 straipsnį yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu Lietuvos Respublikoje (t. y. gautos užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, kai kartu su deklaracija pateikiami gautas pajamas ir nuo jų sumokėtą pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumą patvirtinantys dokumentai).“.

20. Metodinių nurodymų 54.2 punktą išdėstau taip:

„54.2. toje pačioje užsienio valstybėje, kuri yra Europos Sąjungos valstybė narė arba su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis;“.

21. Metodinių nurodymų 47.3, 47.4, 49, 56 punktuose po skaičiaus „2004“ įrašau skaičių „2005“.

22. Metodinių nurodymų 72 punktą išdėstau taip:

„72. FR0462S deklaracijos 14 laukelyje turi būti įrašomas prie pateikiamos FR0462S deklaracijos ir jos priedų pridėtų dokumentų (dokumentai apie užsienio valstybėje gautas pajamas ir nuo jų išskaičiuotą (sumokėtą) pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį, arba įgaliojimo) lapų skaičius.

14 laukelis nepildomas, jeigu prie FR0462S deklaracijos dokumentų nepridedama.“.

23. Metodinių nurodymų 75 punkto antroje pastraipoje išbraukiu žodžius „FR0466 formos“.

24. Metodinių nurodymų 85 punktą išdėstau taip:

„85. AVMI turi būti pateikti tinkamai užpildyti spaustuviniu būdu pagaminti FR0462S deklaracija ir jos priedai arba VMI prie FM interneto svetainėje (adresu: www. vmi. lt) skelbiami FR0462S deklaracijos ir jos priedų variantai, skirti pildyti kompiuteriu.“.

25. Metodinių nurodymų 87 punktą papildau tokia trečia pastraipa:

„Kai deklaracijos FR0462N priede deklaruojamos užsienio valstybėje gautos pajamos, kurios pagal GPMĮ 37 straipsnį yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu Lietuvos Respublikoje, prie deklaracijos privaloma pridėti dokumentus apie toje užsienio valstybėje gautų pajamų sumą ir nuo jų sumokėtą pajamų mokesčio sumą.“.

26. Metodinių nurodymų 1 priedo Neapmokestinamųjų pajamų sąrašo 55 punktą išdėstau taip:

„55. premijos, gautos nugalėjus profesionalaus meno konkursuose, remiantis meno kūrėjų organizacijų sprendimais iš šių organizacijų lėšų*, taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio premijos sportininkams ir jų treneriams, gydytojams, masažuotojams ir mokslininkams, išmokamos iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų Kūno kultūros ir sporto departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (nuo 2005-06-18);“.

27. Metodinių nurodymų 1 priedą Neapmokestinamųjų pajamų sąrašą papildau tokiu 261 punktu:

„261. išmokos, mokamos įvykus draudiminiam įvykiui (kitam negu sutarties galiojimo termino pabaiga ar jos nutraukimas nepasibaigus terminui) pagal gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui;“.

28. Metodinių nurodymų 1 priedo Neapmokestinamųjų pajamų sąrašo 27–30 punktus išdėstau taip:

„27. pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui gauta gyvybės draudimo išmokų dalis, viršijanti gyvybės draudimo įmokas, sumokėtas pagal iki 2004 m. balandžio 30 d. sudarytas gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jei gyvybės draudimo sutarties terminas yra ne trumpesnis kaip 10 metų arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjas yra sulaukęs pensinio amžiaus pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo nuostatas arba jam yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir I grupės invalidai) ar 30–40 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir II grupės invalidai), arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (ir iki 18 metų vaikams, kuriems iki 2005 m. birželio 30 d. buvo nustatyta visiška negalia);

28. nutraukus gyvybės draudimo sutartį gauta gyvybės draudimo išmokamos sumos dalis, viršijanti sumokėtas draudimo įmokas pagal iki 2004 m. balandžio 30 d. sudarytas gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jeigu sutartis nutraukta ne anksčiau kaip praėjus 10 metų nuo jos sudarymo dienos arba gyventojas yra sulaukęs pensinio amžiaus pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo nuostatas, arba jam yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir I grupės invalidai) ar 30–40 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir II grupės invalidai);*

29. Pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui gauta gyvybės draudimo išmokų dalis, viršijanti gyvybės draudimo įmokas, sumokėtas pagal nuo 2004 m. gegužės 1 d. ir vėliau su Europos ekonominės erdvės valstybių draudimo įmonėmis sudarytas gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jei gyvybės draudimo sutarties terminas yra ne trumpesnis kaip 10 metų arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjas yra sulaukęs pensinio amžiaus pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo nuostatas, arba jam yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir I grupės invalidai) ar 30–40 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir II grupės invalidai), arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (ir iki 18 metų vaikams, kuriems iki 2005 m. birželio 30 d. buvo nustatyta visiška negalia);

30. nutraukus gyvybės draudimo sutartį gauta gyvybės draudimo išmokamos sumos dalis, viršijanti sumokėtas draudimo įmokas pagal nuo 2004 m. gegužės 1 d. ir vėliau su Europos ekonominės erdvės valstybių draudimo įmonėmis sudarytas gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jeigu sutartis nutraukta ne anksčiau kaip praėjus 10 metų nuo jos sudarymo dienos arba gyventojas yra sulaukęs pensinio amžiaus pagal Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo nuostatas, arba jam yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir I grupės invalidai) ar 30–40 procentų darbingumo lygis (iki 2007 m. birželio 30 d. – ir II grupės invalidai);“.

29. Metodinių nurodymų 1 priedą Neapmokestinamųjų pajamų sąrašą papildau tokiu 341 punktu:

„341. išmokos pagal po 2004 m. balandžio 30 d. sudarytas gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatyta, kad draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudiminiam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, taip pat nutraukus tokias sutartis gyventojui mokamos sumos, jeigu pagal tokias sutartis įmokas mokėjo tik gyventojai ir jos nebuvo atimamos iš pajamų GPMĮ nustatyta tvarka;“.

30. Metodinių nurodymų 1 priedą Neapmokestinamųjų pajamų sąrašą papildau tokiu 75 punktu:

„75. įstatymų nustatyto dydžio delspinigiai už išmokų, susijusių su darbo santykiais, pavėluotą mokėjimą (nuo 2005-06-30).“.

31. Metodinių nurodymų 3 priedą išdėstau nauja redakcija.

32. Metodinių nurodymų 4 priedo Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų sąrašo 27 punktą išdėstau taip:

„27. Premijos, skirtos konkurso tvarka iš Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybių biudžetų, iš užsienio valstybės, jos politinio ar teritorijos administracinio padalinio, vietos valdžios biudžetų, taip pat premijos, skirtos Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar savivaldybių tarybų sprendimais, bei premijos profesionalaus meno konkursų nugalėtojams, skiriamos meno kūrėjų organizacijų sprendimais iš šių organizacijų lėšų.“.

34. Metodinių nurodymo 6 priedo Pavyzdžių, kada gali būti pildoma FR0462S deklaracija, 4 ir 5 punktus išdėstau taip:

„4. Nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį iš Danijos įmonės gavo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų (B klasės pajamos), nuo kurių mokestis Danijoje nebuvo išskaičiuotas (sumokėtas). Šios pajamos turi būti deklaruojamos FR0462P33 priede. Deklaracija turi būti pateikta, neatsižvelgiant į tai, ar gyventojas pageidauja pasinaudoti teise iš savo mokestinio laikotarpio pajamų atimti MNPD, MPNPD ir/ar GMPĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas, ar nepageidauja.

5. Nuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį iš Ukrainos įmonės gavo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų (B klasės pajamos), nuo kurių mokestis Ukrainoje buvo išskaičiuotas (sumokėtas), ir gyventojas turi darbdavio išduotą dokumentą apie tokias gautas pajamas ir nuo jų išskaičiuotą mokestį. Tokios pajamos turi būti deklaruojamos FR0462N priede. Deklaracija turi būti pateikta neatsižvelgiant į tai, ar gyventojas pageidauja pasinaudoti teise iš savo mokestinio laikotarpio pajamų atimti MNPD, MPNPD ir/ar GMPĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas, ar nepageidauja.“.

35. Metodinių nurodymų 7 priedo Gyventojų, kuriems GPMĮ 27 straipsnyje nustatyta prievolė pateikti deklaraciją, sąrašo 1.1 ir 1.6.5 punktuose po skaičiaus „2004“ įrašau skaičių „2005“.

36. Metodinių nurodymų 11 priede Lietuvos aukštųjų mokyklų sąraše vietoj žodžių „Telšių kunigų seminarija“ įrašau žodžius „Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarija“, o vietoj žodžių „Vilniaus vadybos kolegija“ „Vilniaus vadybos aukštoji mokykla“.

37. Metodinių nurodymų 11 priede Lietuvos aukštųjų mokyklų sąraše po žodžių „Vakarų Lietuvos verslo kolegija“ įrašau žodžius „Vilniaus dizaino kolegija“.

38. Metodinių nurodymų 12 priedo 1.7 punkte vietoj žodžių „visiškos negalios invalidu“ įrašau žodį „neįgaliuoju“.

39. Metodinių nurodymų 12 priedą Klausimai ir atsakymai dėl išlaidų, mažinančių gyventojo apmokestinamąsias pajamas, papildau tokiais 3.7–3.9 punktais:

„3.7. Ar galėsiu atimti palūkanas už paimtą kreditą gyvenamajam būstui įsigyti, jeigu jos buvo sumokėtos užsienio valstybės bankui?

Taip.

3.8. Ar taikoma lengvata, kai gautas kreditas panaudotas gyvenamajam būstui įsigyti, tačiau įsigytas butas (namas) netrukus parduodamas?

Nuo gyvenamojo būsto pardavimo datos lengvata netaikoma.

3.9. Ar bus taikoma lengvata, jei palūkanos mokėtos už įsigytą gyvenamąjį būstą, esantį užsienio valstybėje?

Ne. Lengvata taikoma, kai gyvenamasis būstas įsigyjamas sau (savo reikmėms) Lietuvoje.“.

40. Metodinių nurodymų 12 priedo Klausimų ir atsakymų dėl išlaidų, mažinančių gyventojo apmokestinamąsias pajamas, 4.4 punktą išdėstau taip:

„4.4. Ar gali sutuoktinis, sumokėjęs už savo žmonos studijas aukštojoje mokykloje, sumažinti savo metines apmokestinamąsias pajamas?

Taip, gali. Šia teise gali pasinaudoti tėvai (įtėviai) arba globėjai, brolis, sesuo ir (arba) sutuoktinis, sugyventinis (kai partnerystė yra įregistruota teisės aktų nustatyta tvarka), jei studijuojantysis nėra pajamų mokesčio mokėtojas arba neturi galimybių pasinaudoti teise iš pajamų atimti studijų išlaidas.“.

41. Metodinių nurodymų 12 priedo 4.6 punktą išdėstau taip:

„4.6. Ar nuolatinio Lietuvos gyventojo nepasinaudota už studijas sumokėta išlaidų dalimi galės pasinaudoti jo vienas iš tėvų (įtėvių) ar globėjų?

Taip, galės. Jei išlaidos yra patirtos iki 2004-12-31, šia teise gali pasinaudoti tėvai (įtėviai) arba globėjai, brolis, sesuo ir (arba) sutuoktinis (sugyventinis), kai studijuojantysis nėra vyresnis kaip 26 metų. Jei išlaidos yra patirtos 2005 m., minėti asmenys šia teise gali pasinaudoti, neatsižvelgiant į studijuojančiojo amžių.“.

42. Išbraukiu metodinių nurodymų 12 priedo 4.7 punktą.

43. Išdėstau nauja redakcija metodinių nurodymų 14 priedą Neapmokestinamųjų pajamų dydžių (NPD) taikymo lentelę.

44. Metodinių nurodymų 14 priede pateiktame MNPD ir MPNPD apskaičiavimo pavyzdyje po žodžių „II invalidumo grupės“ įrašau žodžius „(nustatyto 30–40 proc. darbingumo lygio ar vidutinių specialiųjų poreikių lygio)“.

45. Išdėstau nauja redakcija metodinių nurodymų 16 priedą Metinės pajamų mokesčio deklaracijos užpildymo pavyzdį.

 

 

VIRŠININKAS                                                                                MODESTAS KASELIAUSKAS