LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINIO PAŠTO IR DIPLOMATINIO KROVINIO GABENIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2000 m. liepos 28 d. Nr. 883
Vilnius
1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos diplomatinio pašto ir diplomatinio krovinio gabenimo tvarką (pridedama).
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 23 d. nutarimą Nr. 181 „Dėl Lietuvos Respublikos diplomatinio kurjerio lakšto“;
2.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. liepos 14 d. nutarimą Nr. 539 „Dėl Lietuvos Respublikos diplomatinių ir konsulinių kurjerių tarnybos bei diplomatinio ir konsulinio pašto gabenimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin.,1992, Nr. 27-787).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2000 m. liepos 28 d. nutarimu Nr. 883
LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINIO PAŠTO IR DIPLOMATINIO KROVINIO gabenimo TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
2. Diplomatinio pašto ir diplomatinio krovinio gabenimą organizuoja Lietuvos Respublikos diplomatinio pašto tarnyba (toliau vadinama – tarnyba) – struktūrinis Užsienio reikalų ministerijos padalinys.
4. Diplomatinis paštas ir diplomatinis krovinys gabenami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, 1961 metų Vienos konvencija dėl diplomatinių santykių, kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais ir šia tvarka.
II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS
5. Diplomatinis paštas yra dokumentai ir kiti tik oficialiai veiklai skirti daiktai, gabenami iš Užsienio reikalų ministerijos į Lietuvos Respublikos diplomatines atstovybes, konsulines įstaigas, atstovybes prie tarptautinių organizacijų, specialiąsias misijas (toliau vadinama – atstovybės) ir atgal arba iš atstovybės į atstovybę plombuojamuose diplomatinio pašto maišuose arba kitoje plombuojamoje taroje ir turintys diplomatinio pašto sertifikatą, kurio formą tvirtina užsienio reikalų ministras.
6. Diplomatinis krovinys yra ir kiti, nenurodyti 5 punkte daiktai, gabenami iš Užsienio reikalų ministerijos į atstovybes ir atgal arba iš atstovybės į atstovybę, arba persikeliančio atstovybės darbuotojo ar jo šeimos narių asmeniniai ir įsikurti skirti daiktai, turintys diplomatinio krovinio sertifikatą, kurio formą tvirtina užsienio reikalų ministras.
III. DIPLOMATINIS PAŠTAS IR JO GABENIMAS
8. Diplomatinis paštas yra neliečiamas, jo negalima nei sulaikyti, nei atidaryti. Turi būti sudarytos visos sąlygos greitai jį gabenti.
9. Diplomatinis paštas neapmokestinamas muitais ir mokesčiais, diplomatinio pašto muitinis tikrinimas ir įforminimas neatliekami.
10. Diplomatinio pašto siuntą turi lydėti diplomatinio pašto statusą patvirtinantis dokumentas – diplomatinio pašto sertifikatas.
11. Sertifikatus diplomatiniam paštui gabenti iš Lietuvos Respublikos pasirašo užsienio reikalų ministras ar jo įgalioti asmenys. Sertifikatus diplomatiniam paštui gabenti iš atstovybės pasirašo atstovybės vadovas arba jo įgaliotas asmuo.
12. Ant diplomatinio pašto sertifikatų dedamas Užsienio reikalų ministerijos ar atstovybės herbinis spaudas. Diplomatinio pašto sertifikatas pateikiamas muitinei, kad muitinės pareigūnui būtų aiškus gabenamos siuntos statusas.
15. Diplomatinį paštą turi teisę gabenti:
15.2. užsienio reikalų ministro, jo įgalioto asmens ar atstovybės vadovo paskirti laikinieji diplomatiniai kurjeriai vienkartinėms užduotims atlikti;
16. Įslaptintą informaciją turi teisę gabenti tik asmenys, turinys leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.
18. Kurjeriai ir laikinieji diplomatiniai kurjeriai, vykdydami pareigas, naudojasi asmens neliečiamybe ir negali būti niekaip sulaikomi.
19. Laikinieji diplomatiniai kurjeriai nuo diplomatinio pašto pristatymo momento netenka visų tarptautinės teisės numatytų diplomatinio kurjerio imunitetų.
20. Diplomatinis paštas gabenamas pagal užsienio reikalų ministro nustatytus reikalavimus paruoštuose siųsti specialiuose diplomatinio pašto maišuose ar kitoje pažymėtoje etiketėmis plombuojamoje taroje.
21. Diplomatinio pašto maišai turi būti su aiškiai matomais skiriamaisiais ženklais, nurodančiais oficialų siuntos pobūdį.
IV. DIPLOMATINIS KROVINYS IR JO GABENIMAS
24. Diplomatinis krovinys neliečiamas: jo negalima sulaikyti ar atidaryti, būtina sudaryti visas sąlygas greitai jį gabenti. Diplomatinis krovinys gali būti tikrinamas tik pagrįstai įtarus, kad jame yra daiktų, susijusių su nusikalstama veikla. Tikrinti diplomatinį krovinį galima tik dalyvaujant tarnybos vadovui arba jo įgaliotam asmeniui.
25. Diplomatiniai kroviniai deklaruojami ir jų muitinis įforminimas atliekamas paprastesne Muitinės departamento prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka. Jeigu diplomatiniame krovinyje yra daiktų, kurių įvežimui ar išvežimui taikomi nustatyti Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių, Lietuvos Respublikos įstatymų ar kitų teisės aktų draudimai ar apribojimai, susiję su valstybės suvereniteto, valstybės saugumo, viešosios tvarkos, visuomenės dorovės, žmonių gyvybės ar sveikatos, gyvūnų, augalų ar aplinkos apsaugos, kultūros paveldo vertybių, privačios ar valstybinės nuosavybės apsaugos reikalavimais, juos leidžiama gabenti tik teisės aktų nustatyta tvarka, gavus įgaliotos valstybinės institucijos leidimą.
26. Išvežami iš Lietuvos Respublikos diplomatiniai kroviniai, kuriuos numatoma grąžinti į Lietuvos Respubliką, deklaruojami laikinojo išvežimo muitinės procedūrai.
27. Diplomatiniai kroviniai importo ir eksporto muitais neapmokestinami, jeigu jiems buvo įforminta laikinojo išvežimo muitinės procedūra. Už muitinės procedūrų įforminimą žyminis mokestis neimamas.
30. Jeigu diplomatiniu kroviniu gabenami atstovybės darbuotojo ar jo šeimos narių asmeniniai ir įsikurti skirti daiktai, diplomatinio krovinio siuntėjas (gavėjas) yra atstovybės darbuotojas. Diplomatinio krovinio sertifikate nurodoma, iš kur ir kur vyksta persikeliantis atstovybės darbuotojas.
31. Diplomatinį krovinį turi lydėti diplomatinio krovinio statusą patvirtinantis dokumentas – diplomatinio krovinio sertifikatas.
32. Sertifikatus diplomatiniam kroviniui gabenti iš Lietuvos Respublikos pasirašo užsienio reikalų ministras ar jo įgalioti asmenys. Sertifikatus diplomatiniam kroviniui gabenti iš atstovybės pasirašo atstovybės vadovas arba jo įgaliotas asmuo.
33. Ant diplomatinio krovinio sertifikatų dedamas Užsienio reikalų ministerijos ar atstovybės herbinis spaudas.
34. Diplomatinio krovinio sertifikatas pateikiamas muitinei diplomatinio krovinio muitinio įforminimo metu. Muitinės pažymėta sertifikato kopija paliekama muitinėje.
35. Diplomatinį krovinį turi teisę gabenti:
35.2. užsienio reikalų ministro, jo įgalioto asmens ar atstovybės vadovo paskirti laikinieji diplomatiniai kurjeriai vienkartinėms užduotims atlikti;