LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2000 M. GRUODŽIO 19 D. ĮSAKYMO NR. 532/742 „DĖL PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ IR PREPARATŲ KLASIFIKAVIMO IR ŽENKLINIMO TVARKOS“ IR JĮ KEITUSIO ĮSAKYMO PAKEITIMO

 

2003 m. rugpjūčio 4 d. Nr. 411/V-460

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo (Žin., 2000, Nr. 36-987) 9 ir 11 straipsniais, taip pat atsižvelgdami į Europos Tarybos direktyvos 67/548/EEB dėl pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų derinimo ir ją pataisančių bei papildančių Europos Komisijos direktyvų nuostatas,

1. Papildome Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymą Nr. 532/742 „Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos“ (Žin. 2001, Nr. 16-509) nauju 4 punktu ir išdėstome jį taip:

4. Nustatome, kad šiuo įsakymu patvirtintos Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimai cheminiams augalų apsaugos preparatams įsigalioja nuo 2004 m. liepos 30 d.“.

2. Pakeičiame 1 punkte nurodytu įsakymu patvirtintą Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką (Žin., 2001, Nr. 16-509; 2002, Nr. 81-3501) (toliau – Tvarka):

2.1. Tvarkos 5 skyriaus „Saugos frazių parinkimas“ pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų saugos frazių (S frazės) S8, S30, S39 ir S50 parinkimo bendruosius kriterijus išdėstome taip:

 

„S8    Pakuotę laikyti sausoje vietoje

- Taikymo sritis

- Medžiagos ir preparatai, kurie gali aktyviai reaguoti su vandeniu.

- Medžiagos ir preparatai, kurie, sąveikaudami su vandeniu, išskiria ypač degias dujas.

- Medžiagos ir preparatai, kurie, sąveikaudami su vandeniu, išskiria labai toksiškas arba toksiškas dujas.

- Naudojimo kriterijai

- Paprastai apsiribojama aukščiau minėtomis taikymo sritimis, kai reikia sugriežtinti įspėjimus, apibūdintus R14, ypač R15, ir R29 frazėmis.

 

S30 Niekada nepilti į šią medžiagą vandens

- Taikymo sritis

- Medžiagos ir preparatai, kurie smarkiai reaguoja su vandeniu.

- Naudojimo kriterijai

- Paprastai apsiribojama specialiaisiais atvejais (pvz.: sieros rūgštis), taip pat gali būti taikoma aiškesnei informacijai pateikti arba įspėjimams, apibūdinamiems R14 fraze, sugriežtinti arba kaip rizikos frazės R14 alternatyva.

 

S39 Naudoti akių (veido) apsaugos priemones

- Taikymo sritis

- Organiniai peroksidai.

- Ardančios (ėsdinančios) medžiagos ir preparatai, turintys dirginančių medžiagų, kurios kelia pavojų sunkiai pažeisti akis.

- Labai toksiškos ir toksiškos medžiagos bei preparatai.

- Naudojimo kriterijai

- Privaloma medžiagoms ir preparatams, kuriems priskirtos rizikos frazės R34, R35 ar R41.

- Privaloma organiniams peroksidams.

- Rekomenduojama, kai būtina atkreipti naudotojo dėmesį dėl galimo poveikio akims, patekus į jas medžiagoms ir preparatams, kuris nebuvo paminėtas priskiriant anksčiau paminėtas rizikos frazes.

- Paprastai apsiribojama specialiaisiais atvejais labai toksiškoms ir toksiškoms medžiagoms bei preparatams, kai egzistuoja pavojus apsitaškyti ir kai yra tikimybė, kad juos lengvai gali sugerti oda.

 

S50    Nemaišyti su(nurodo gamintojas)

- Taikymo sritis

- Medžiagos ir preparatai, kurie gali reaguoti su tiksliai nurodytu produktu, išskirdami labai toksiškas ar toksiškas dujas.

- Organiniai peroksidai.

- Naudojimo kriterijai

Rekomenduojama aukščiau paminėtoms medžiagoms ir preparatams, kai yra tikimybė, kad juos naudos plačioji visuomenė ir kai ši saugos frazė yra geresnė alternatyva nei R31 ar R32.

- Privaloma tam tikriems peroksidams, kurie gali aktyviai reaguoti su katalizatoriais ar aktyvatoriais“.

 

2.2. Tvarkos 7 skyriuje „Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų ženklinimas“:

2.2.1. išdėstome 7.2.1.2 punktą taip:

7.2.1.2. registruoto Lietuvos Respublikoje (Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare – registruoto Europos Bendrijoje) fizinio arba juridinio asmens, atsakingo už cheminės medžiagos tiekimą į rinką, inicialai, pavardė arba pavadinimas ir visas adresas (įskaitant telefono numerį), nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas)“;

2.2.2. išdėstome 7.2.3.2 punktą taip:

7.2.3.2. registruoto Lietuvos Respublikoje (Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare – registruoto Europos Bendrijoje) fizinio arba juridinio asmens, atsakingo už preparato tiekimą į rinką, inicialai, pavardė arba pavadinimas ir visas adresas (įskaitant telefono numerį), nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas)“;

2.2.3. išdėstome 7.3.1 punktą taip:

7.3.1. Informacija, nurodyta 7.2 skyriuje, turi būti tokio dydžio ir tankumo, kad būtų lengvai įskaitoma, turi gerai išsiskirti nuo fono, kuriame ji išspausdinta, turi būti pateikiama gerai pritvirtintoje prie vienos arba kelių pakuotės paviršių etiketėje (įspėjamoji etiketė) taip, kad ši informacija būtų skaitoma (išdėstyta) horizontaliai, kai pakuotė padėta normalioje padėtyje. Įspėjamosios etiketės pateikimo forma bei spalva turi būti tokios, kad pavojingumo simbolis bei jo oranžiniai geltonas fonas aiškiai išsiskirtų etiketės bei pakuotės fone.

Įspėjamoji etiketė gali sudaryti dalį didesnės etiketės su sąlyga, kad bus įvykdyti 7.3.3 bei 7.3.5 punktų reikalavimai. Etiketėje pateikiama kita informacija neturi prieštarauti šios Tvarkos tikslams.“;

2.2.4. išdėstome 7.3.10.2.2.1 punktą taip:

7.3.10.2.2.1. paženklinta etiketėmis pagal tarptautinius pavojingų medžiagų pervežimo reikalavimus ir pagal šios Tvarkos 7.2.3.1, 7.2.3.2, 7.2.3.3, 7.2.3.5, 7.2.3.6 punktų pavojingų preparatų ženklinimo reikalavimus; pavojingų preparatų, kurie klasifikuojami kaip aplinkai pavojingi pagal 4.4 skyrių, etiketėje papildomai turi būti pateikta informacija pagal 7.2.3.4 punkto reikalavimus, jeigu ši preparatų savybė dar nenurodyta etiketėje“;

2.2.5. išdėstome 7.4.1–7.4.3 punktus taip:

7.4.1. Metalų gabalais (masyvios formos) klasifikavimas ir ženklinimas nustatytas Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše arba šios medžiagos turi būti klasifikuojamos ir ženklinamos pagal šios Tvarkos 4 ir šio (7) skyrių reikalavimus. Tačiau kai tokios cheminės medžiagos, nors ir klasifikuojamos kaip pavojingos, tiekiamos į rinką tokios formos, kad nekelia pavojaus žmogaus sveikatai įkvepiant, praryjant arba patenkant ant odos, taip pat nekelia pavojaus vandens organizmams, jų ženklinti nebūtina. Tokiais atvejais atsakingas už šių pavojingų cheminių medžiagų tiekimą į rinką juridinis ar fizinis asmuo privalo suteikti profesionaliam naudotojui visą informaciją (saugos duomenų lape), kuri būtų nurodyta etiketėje taikant klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimus.

Lydiniai ir preparatai, turintys elastomerų, turi būti klasifikuojami pagal šios tvarkos 4 skyriaus ir ženklinami pagal šio (7) skyriaus reikalavimus. Tačiau tais atvejais, kai tokie preparatai atitinka šio punkto 1 pastraipos sąlygas, jiems taikomos šios pastraipos išlygos.

7.4.2. Kilnojamųjų dujų konteinerių ženklinimo reikalavimai yra įvykdyti, jeigu jų ženklinimas atitinka 7.2, 7.3.1–7.3.7 arba 7.3.10.2 punktų reikalavimus.

Tačiau dujų konteinerius (balionus), kurių vandens tūris mažesnis arba lygus 150 l, leidžiama ženklinti pagal LST ISO 7225:2001 „Dujų balionai. Įspėjamasis žymėjimas“ reikalavimus. Šiuo atveju dujinių preparatų etiketėje gali būti nurodomas bendrinis arba pramoninis (komercinis) preparato pavadinimas su sąlyga, kad pavojingos cheminės medžiagos, įeinančios į preparato sudėtį, bus nurodomos aiškiai ir neišdildomai ant paties baliono.

Ženklinant 2 pastraipoje nurodyto tūrio dujų balionus, leidžiama 7.2 punkte nurodytą informaciją pateikti ilgalaikėje plokštelėje (informacijos diske) arba įspėjamoji etiketė gali būti kitaip pritvirtinta prie baliono.

7.4.3. Propanas, butanas ir suskystintos naftos dujos klasifikuojami Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše. Nors šios cheminės medžiagos arba preparatai, turintys minėtų medžiagų, klasifikuojami pavojingais pagal šią Tvarką, jie nekelia pavojaus žmogaus sveikatai, kai yra tiekiami į rinką sandariuose, daugkartinio naudojimo balionuose arba vienkartiniuose balionėliuose (pagal LST EN 417:1999 „Metaliniai vienkartiniai suskystintųjų naftos dujų balionėliai su vožtuvu arba be jo, naudojami nešiojamuosiuose prietaisuose. Konstravimas, tikrinimas, bandymas ir ženklinimas“) kaip kuras (degalai), kurie išleidžiami iš balionų tik deginti.

Propano, butano arba suskystintų naftos dujų balionus ir balionėlius, taip pat dujų balionus ir balionėlius su preparatais, kurių sudėtyje yra dvokiančių propano, butano arba suskystintų naftos dujų, privaloma ženklinti atitinkamais pavojingumo simboliais, R ir S frazėmis, nurodančiomis juose esančių dujų degumo savybes. Informacija apie poveikį žmogaus sveikatai etiketėje nebūtina. Tačiau atsakingas už šių pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų tiekimą į rinką asmuo privalo perduoti profesionaliam naudotojui informaciją (saugos duomenų lape) apie jų poveikį žmogaus sveikatai, kuri būtų nurodyta etiketėje, taikant klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimus. Pakankama informacija (remiantis saugos duomenų lapo turiniu) turi būti perduota vartotojui, kad šis galėtų imtis būtinų sveikatos apsaugos bei saugos priemonių“;

2.2.6. išdėstome 7.4.6.1, 7.4.6.2, 7.4.6.4, 7.4.6.11, 7.4.6.12 punktus taip:

7.4.6.1. Jeigu dažų ir lakų sudėtyje švino yra daugiau nei 0,15% (perskaičiavus pagal metalo masę) bendros preparato masės, kaip nustatyta pagal standartą LST ISO 6503, jų pakuočių etiketėse privaloma pateikti šią informaciją:

„Sudėtyje yra švino. Neturi būti naudojamas ant paviršių, kurie gali būti vaikų kramtomi arba čiulpiami“.

Tais atvejais, kai pakuotės tūris mažesnis negu 125 ml, galima pateikti šią informaciją:

„Įspėjimas! Sudėtyje yra švino“.

7.4.6.2. Ant klijų, pagamintų naudojant cianoakrilatą, pagrindinės pakuotės turi būti šie užrašai:

„Cianoakrilatas.

Pavojinga.

Staigiai suklijuoja odą ir akis.

Laikyti vaikams neprieinamoje vietoje“.

Atitinkama informacija apie saugą turi būti pateikiama kartu su pakuote.

7.4.6.4. Preparatų, turinčių sudėtyje epoksidinių komponentų, kurių vidutinė molekulinė masė yra lygi arba mažesnė negu 700, pakuočių etiketėse turi būti šie užrašai:

„Sudėtyje yra epoksidinių komponentų.

Žiūrėti gamintojo pateiktą informaciją“.

7.4.6.11. Jeigu į preparato sudėtį įeina viena ar daugiau cheminių medžiagų, kurioms priskirta rizikos frazė R67, ir suminė tokių cheminių medžiagų koncentracija preparate yra 15% ar daugiau, preparato etiketėje turi būti pateikta šios frazės formuluotė, kaip tai numatyta šios tvarkos 2 priede, išskyrus atvejus, kai:

7.4.6.11.1. preparatas suklasifikuotas ir jam priskiriamos rizikos frazės R20, R23, R26, R68/20, R39/23 arba R39/26;

7.4.6.11.2. arba preparato pakuotės turis yra ne didesnis negu 125 ml.

7.4.6.12. Cemento ir cemento turinčių preparatų, kuriuose tirpus chromas (VI) sudaro daugiau kaip 0,0002% bendros sauso cemento masės, pakuotėse turi būti užrašas:

„Sudėtyje yra chromo (VI). Gali sukelti alergiją.“

Šis reikalavimas nebūtinas, jeigu preparatas suklasifikuotas ir ženklinamas kaip alergenas ir jam priskiriama rizikos frazė R43“.“;

2.2.7. išdėstome 7.4.7–7.4.8 punktus taip:

7.4.7. Preparatų, kurie neklasifikuojami kaip pavojingi pagal šios Tvarkos reikalavimus, tačiau sudėtyje turi bent vieną pavojingą cheminę medžiagą, keliančią pavojų žmogaus sveikatai arba aplinkai arba kuriai kitais teisės aktais nustatyta ribinė vertė darbo aplinkos ore, ir kurios koncentracija lygi arba didesnė negu 1% pagal masę nedujinių preparatų atžvilgiu bei lygi arba didesnė negu 0,2% dujinių preparatų tūrio atžvilgiu, pakuočių etiketėse turi būti užrašas:

„Profesionaliems naudotojams saugos duomenų lapas pateikiamas pareikalavus“,

jeigu šie preparatai neparduodami plačiajai visuomenei.

7.4.8. Tam tikros ribojamos tiekti į rinką bei naudoti cheminės medžiagos ir preparatai turi būti papildomai ženklinami pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 05 27 įsakymu Nr. 239 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 36-2002 „Draudžiamos ir ribojamos medžiagos“ (Žin., 2002, Nr. 59-2402) reikalavimus“;

2.2.8. išdėstome 7.5.2 punktą taip:

7.5.2. Išimtys, nurodytos 7.5.1 punkte, netaikomos, jeigu cheminei medžiagai kitais teisės aktais yra nustatyta ribinė vertė“.

2.3. Tvarkos 3 priedo „Saugos frazės“ S30 frazę „Niekada nemaišyti šios medžiagos su vandeniu“ pavadinimą išdėstome taip:

„- Niekada nepilti į šią medžiagą vandens“.

2.4. Tvarkos 4 priedą „Ryšys tarp klasifikavimo ir ženklinimo“ išdėstome taip:

 

„4 priedas

 

Ryšys tarp klasifikavimo ir ženklinimo

 

Žemiau pateikiamas ryšys tarp klasifikavimo pagal pavojingumo kategorijas su atitinkamomis rizikos frazėmis ir ženklinimo, nurodant etiketėje pavojingumo simbolius ir pavojingumo nuorodas. Simbolio raidė naudojama tik pavojingumo simboliui ir pavojingumo nuorodai įvardyti. Simbolio raidė nėra ženklinimo sudedamoji dalis.

 

Cheminės medžiagos, pavojingos dėl jų fizikinių cheminių savybių

 

Pavojingumo kategorija

Simbolio raidė

Pavojingumo simbolis

Pavojingumo nuoroda

Sprogstamoji

E

Sprogimo simbolis

Sprogstamoji

Oksiduojanti

O

Liepsna ir apskritimas

Oksiduojanti

Ypač degi

F+

Liepsna

Ypač degi

Labai degi

F

Liepsna

Labai degi

Degi

Nėra pavojingumo simbolio

Nėra pavojingumo nuorodos

 

 

Cheminės medžiagos, pavojingos sveikatai

 

Pavojingumo kategorija

Simbolio raidė

Pavojingumo simbolis

Pavojingumo nuoroda

Labai toksiška

 

 

 

(R26, R27, R28 ir R39)

T+

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Labai toksiška

Toksiška

 

 

 

(R23, R24, R25, R39 ir R48)

T

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Toksiška

 

 

 

 

Kenksminga

 

 

 

(R20, R21, R22, R65,

 

 

 

R68 ir R48)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

 

 

 

 

Ardanti (ėsdinanti)

 

 

 

(R34 ir R35)

C

Korozijos simbolis

Ardanti (ėsdinanti)

 

 

 

 

Dirginanti

 

 

 

(R36, R37, R38 ir R41)

Xi

Šv. Andrejaus kryžius

Dirginanti

 

 

 

 

Jautrinanti (sensibilizuojanti)

 

 

 

(R42)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

(R43)

Xi

Šv. Andrejaus kryžius

Dirginanti

 

 

 

 

Kancerogeninė

 

 

 

(1 ir 2 kategorijos; R45 ir R49) T Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai Toksiška

 

 

 

(3 kategorijos; R40) Xn Šv. Andrejaus kryžius Kenksminga

 

 

 

 

 

 

 

Mutageninė

 

 

 

(1 ir 2 kategorijos; R46)

T

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Toksiška

(3 kategorijos; R68)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

 

 

 

 

Toksiška reprodukcijai

 

 

 

(1 ir 2 kategorijos; R60 ir R61)

T

Kaukolė ir sukryžiuoti kaulai

Toksiška

(3 kategorijos; R62 ir R63)

Xn

Šv. Andrejaus kryžius

Kenksminga

 

Aplinkai pavojingos cheminės medžiagos

 

Pavojingumo kategorija

Simbolio raidė

Pavojingumo simbolis

Pavojingumo nuoroda

 

 

 

 

Aplinkai pavojinga

 

 

 

(R50, R50/R53, R51/R53,

 

 

 

R54, R55, R56, R57, R58

 

 

 

ir tam tikrais atvejais R59)

N

Pavojaus aplinkai simbolis

Aplinkai pavojinga

 

 

 

 

(R52/R53, R52, R53 ir tam tikrais atvejais R59) nuorodos

Nėra pavojingumo simbolio

Nėra pavojingumo

 

2.5. Tvarkos 5 priedo „Rekomendacijos pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo reikalavimams įgyvendinti“ 19 punktą išdėstome taip:

19. Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos reikalavimų laikymasis privalomas visiems gamintojams, importuotojams, skirstytojams (platintojams) tiekiant į rinką ar kitaip tvarkant, taip pat laikinai įvežant į Lietuvos Respublikos teritoriją perdirbimui pavojingas chemines medžiagas bei preparatus, išskyrus cheminius augalų apsaugos preparatus, kuriems šios Tvarkos reikalavimai bus privalomi nuo 2004 m. liepos 30 d.“.

2.6. Tvarkos 6 priede „Rekomendacijos dėl pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų ženklinimo reikalavimų taikymo“:

2.6.1. išdėstome 1 punkto 5 pastraipos c papunktį taip:

„(c) asmens, atsakingo už cheminės medžiagos ar preparato tiekimą į rinką, inicialai, pavardė arba pavadinimas ir visas adresas (įskaitant telefono numerį), nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas)“;

2.6.2. išdėstome 1 punkto 5 pastraipos h papunktį taip:

„(h) preparatų, kuriuos numatoma siūlyti arba parduoti plačiajai visuomenei, etiketėje arba pakuotėje nurodomas nominalus preparato kiekis“;

2.6.3. išdėstome 1.1 punktą taip:

1.1. Tam tikri preparatai, nurodyti šios Tvarkos 7.2.6, 7.4.5–7.4.8 punktuose, turi būti papildomai paženklinti pagal minėtų punktų reikalavimus. Augalų apsaugos preparatai ir biocidai taip pat turi būti papildomai ženklinami, jeigu tai nustato šiuos preparatus reglamentuojantys teisės aktai“;

2.6.4. išdėstome 5 punktą taip:

5. Saugos frazės.

S frazių formuluotė turi atitikti 3 priede išdėstytus reikalavimus. 3 priede nurodytos kombinuotos S frazės turi būti vartojamos tada, kai tinka:

5.1. Cheminėms medžiagoms, kurios išvardytos Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše, turi būti taikomos S frazės, nurodytos šiame sąraše. Jeigu S frazės nenurodytos, gamintojas (importuotojas) gali pasirinkti bet kurią tinkamą S frazę (-es). Neišvardytoms šiame sąraše cheminėms medžiagoms ir preparatams S frazės turi būti parenkamos pagal Tvarkos 5 skyriaus reikalavimus.

5.2. Saugos frazių parinkimas.

Galutinis saugos frazių parinkimas priklauso nuo rizikos frazių, nurodytų etiketėje, ir nuo numatomo cheminės medžiagos ar preparato naudojimo:

5.2.1. galioja bendra taisyklė, kad tinkamiausiam preparatų saugos patarimui suformuluoti užtenka šešių S frazių; šiam tikslui kiekviena iš kombinuotų saugos frazių, išvardytų 3 priede, turi būti laikoma viena fraze,

5.2.2. vieną saugos frazę, nurodančią tuščios pakuotės ir cheminės medžiagos (preparato) atliekų šalinimo patarimus, būtina nurodyti visais atvejais, išskyrus atvejus, kai žinoma, kad cheminės medžiagos (preparato) atliekų bei jos pakuotės šalinimas nesukeltų pavojaus žmogaus sveikatai bei aplinkai. Saugos patarimas dėl atliekų šalinimo yra svarbus toms cheminėms medžiagos ir preparatams, kurie parduodami plačiajai visuomenei;

5.2.3. kai kurios R frazės yra nebūtinos, jeigu S frazės kruopščiai parenkamos ir jų pakanka nustatyti galimam pavojui, ir atvirkščiai. Susietos su R frazėmis S frazės nurodomos etiketėje tik tada, jeigu būtina įspėti apie galimą ypatingą pavojų;

5.2.4. ypač kruopščiai saugos frazes reikia parinkti tais atvejais, kai numatomos tam tikros cheminių medžiagų ir preparatų naudojimo sąlygos, pvz., purškimo ar kitas aerozolių naudojimo poveikis; saugos frazės parenkamos atsižvelgiant į numatomas cheminės medžiagos ar preparato naudojimo sąlygas;

5.2.5. visoms labai toksiškoms, toksiškoms ir ardančioms cheminėms medžiagoms bei preparatams, kurie parduodami plačiajai visuomenei, privalomos saugos frazės S1, S2 ir S45;

5.2.6. saugos frazės S2 ir S46 yra privalomos visoms kitoms pavojingoms cheminėms medžiagoms ir preparatams (išskyrus tuos, kurie klasifikuojami kaip aplinkai pavojingi), parduodamiems visuomenei; cheminėms medžiagoms ir preparatams, kurie įkvepiant jautrina (sensibilizuoja), taip pat privaloma saugos frazė S45.

5.3. Jei frazės, parinktos laikantis griežtų Tvarkos 5 skyriaus reikalavimų, pasižymi daugiažodiškumu ar dviprasmybe arba konkretaus produkto (pakuotės) atveju jos yra aiškiai nereikalingos, kai kurios frazės gali būti pašalintos“;

2.6.5. išdėstome 8 punktą taip:

8. Jeigu preparatas (toliau – Naujas preparatas) susideda iš kitų preparatų (toliau – Pirminis preparatas) arba medžiagų, turinčių daugiau, nei nurodyta 1 lentelėje, priemaišų, priedų ar sudedamųjų dalių (toliau – Pirminė cheminė medžiaga), jis turi būti ženklinamas pagal šios Tvarkos 7 skyriaus reikalavimus bei šio priedo nuostatas. Tačiau kai kuriais atvejais informacija, pateikta naujo preparato sudedamųjų dalių pakuočių etiketėse, yra nepakankama jam paženklinti.

Tokiais atvejais atsakingas už pirminių preparatų arba pirminių cheminių medžiagų tiekimą į Lietuvos Respublikos rinką (Lietuvos Respublikai tapus Europos Sąjungos nare – į Europos Bendrijos rinką) fizinis arba juridinis asmuo – nesvarbu, ar tai būtų gamintojas, importuotojas, ar skirstytojas (platintojas), vadovaudamasis naujo preparato gamintojo pagrįsta paraiška, nedelsdamas privalo pateikti šiam visą informaciją apie pavojingas chemines medžiagas, esančias jo gaminamo (importuojamo) pirminio preparato (cheminės medžiagos) sudėtyje, kad gamintojas galėtų teisingai suklasifikuoti ir paženklinti naują preparatą“.

3. I š d ė s t o m e nauja redakcija 1 punkte nurodytu įsakymu patvirtintą Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą (pridedama).

4. P r i p a ž į s t a m e netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. birželio 27 d. įsakymo Nr. 345/313 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymo Nr. 532/742 „Dėl Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos“ pakeitimo“ (Žin. 2002, Nr. 81-3501) 2 punktą.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                            JUOZAS OLEKAS

______________


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu

Nr. 532/742 (Lietuvos Respublikos aplinkos

ministro ir Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministro

2003 m. rugpjūčio 4 d.

įsakymo Nr. 411/V-460 redakcija)

 

SUKLASIFIKUOTŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

 

1. Parengė Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento Cheminių medžiagų skyrius pagal šiuos 1967 m. birželio 27 d. Tarybos direktyvos 67/548/EEB dėl pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų derinimo pataisymus ir papildymus: 93/72/EEB, 93/101/EEB, 94/69/EB, 96/54/EB, 97/69/EB, 98/73/EB, 98/98/EB, direktyvos 98/73/EB klaidų sąrašą, direktyvos 98/98/EB klaidų sąrašą, 2000/32/ETB, 2001/59/EB.

2. Patvirtino ir nustatė įsigaliojimo datą Lietuvos Respublikos aplinkos ir sveikatos apsaugos ministrai 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. rugpjūčio 4 d. įsakymo Nr. 411/V-460 redakcija).

 

ĮVADAS

 

Įžanga

 

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašas – tai pavojingų cheminių medžiagų, dėl kurių suderinto klasifikavimo ir ženklinimo pagal Tarybos direktyvoje 67/548/EEB dėl pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų derinimo nustatytą tvarką yra susitarta visoje Europos Bendrijoje, sąrašas.

 

Įrašų numeravimas

 

Įrašai Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše yra pateikiami pagal medžiagų savybes labiausiai lemiančio elemento atominį skaičių. Cheminių elementų sąrašas, sudarytas pagal atominį skaičių, pateikiamas A lentelėje. Dėl organinių medžiagų įvairovės jos yra priskirtos klasėms, nurodytoms B lentelėje.

Kiekvienos medžiagos numeris (indeksas) pateikiamas ABC-RST-VW-Y skaitmenų sekos forma, kur:

- ABC yra arba charakteringiausio cheminio elemento atominis skaičius (prieš kurį rašomi vienas arba du nuliai, kad susidarytų visa seka), arba nustatytas organinių medžiagų klasės numeris,

- RST – tai ABC sekoje esančios medžiagos eilės numeris,

- VW žymi formą, kurioje medžiaga yra gaminama arba tiekiama į rinką, ir

- Y – tai kontrolinis skaitmuo, apskaičiuotas pagal ISBN (Tarptautinio standartinio knygos numerio) metodą.

Pavyzdžiui, natrio chlorato cheminės medžiagos numeris (indeksas) yra 017-005-00-9.

Prie pavojingų cheminių medžiagų, įrašytų į Europos esamų komercinių cheminių medžiagų sąrašą (Einecs), rašomas Einecs numeris. Šis numeris susideda iš septynių skaitmenų, išdėstytų tokia tvarka: XXX-XXX-X, ir prasideda numeriu 200-001-8.

Prie pavojingų cheminių medžiagų, apie kurias pranešta nustatyta tvarka, rašomas Europos naujų cheminių medžiagų sąrašo (Elincs) numeris. Šis numeris susideda iš septynių skaitmenų, išdėstytų tokia tvarka: XXX-XXX-X, ir prasideda numeriu 400-010-9.

Prie pavojingų medžiagų, įrašytų į Cheminių medžiagų, nepriskiriamų polimerams, sąrašą, rašomas tų medžiagų numeris šiame sąraše. Šis numeris susideda iš septynių skaitmenų, išdėstytų tokia tvarka: XXX-XXX-X, ir prasideda numeriu 500-001-0.

Kad būtų lengviau atpažinti įrašą, rašomas ir Chemines medžiagas registruojančios tarnybos (CAS) suteiktas medžiagos registracijos numeris (CAS numeris). Reikia pažymėti, kad Einecs numeris suteikiamas ir bevandenei, ir hidratinei medžiagos formai. CAS numeriai, suteikiami bevandenėms ir hidratinėms formoms, dažnai skiriasi. Visais atvejais Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše pateiktas CAS numeris nurodytas tik bevandenei formai, todėl jis ne visada apibrėžia įrašą taip tiksliai, kaip Einecs numeris.

Einecs, Elincs, Cheminių medžiagų, nepriskiriamų polimerams, sąrašo ar CAS numeriai paprastai nepateikiami prie įrašų, sudarytų iš daugiau kaip keturių atskirų medžiagų.

 

Nomenklatūra

 

Jei tik įmanoma, pateikiami pavojingų medžiagų pavadinimai, nurodyti Einecs, Elincs ar Cheminių medžiagų, nepriskiriamų polimerams, sąraše. Toms medžiagoms, kurių nėra Einecs, Elincs ar Cheminių medžiagų, nepriskiriamų polimerams, sąraše, nurodomas tarptautinis pripažintas cheminis pavadinimas (pvz., ISO, IUPAC). Kai kuriais atvejais papildomai rašomas įprastas pavadinimas.

Priemaišos, priedai ir smulkūs komponentai paprastai neminimi, jei jie iš esmės nėra svarbūs medžiagos klasifikacijai.

Kai kurios cheminės medžiagos yra apibūdinamos kaip A ir B mišinys. Šie įrašai simbolizuoja vieną konkretų mišinį. Kai kuriais atvejais, kai reikia apibūdinti tiekiamą į rinką cheminę medžiagą, nurodomos pagrindinių mišinį sudarančių medžiagų santykis.

Kai kurios medžiagos yra apibūdinamos pateikiant konkretų procentinį grynumą. Medžiagos, kurių sudėtyje yra aktyvioji medžiaga su didesne koncentracija (pvz., organinis peroksidas), nėra įrašytos į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą ir gali turėti kitų pavojingų savybių (pvz., sprogstamųjų). Jeigu įraše yra nurodytos konkrečios ribinės koncentracijos, tai jos taikomos įraše nurodytai medžiagai ar medžiagoms. Ypač tuose įrašuose, kur nurodyti medžiagų mišiniai arba medžiagos, apibūdintos konkrečiu procentiniu grynumu; šios ribinės koncentracijos taikomos Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše nurodytai, o ne grynai medžiagai.

Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos (toliau – tvarkos) 7.2.2.1 punkte reikalaujama, kad ženklinant Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše esančias medžiagas, etiketėje būtų rašomas vienas iš šiame sąraše nurodytų pavadinimų. Šalia kai kurių medžiagų pridedama papildoma informacija, kad būtų lengviau identifikuoti šią medžiagą. Šios papildomos informacijos etiketėje pateikti nebūtina.

0,1 % akrilamido). Tokiais atvejais nuoroda skliausteliuose yra pavadinimo dalis ir turi būti pateikta etiketėje.Kai kuriuose įrašuose yra nuoroda į priemaišas. Pavyzdžiui: cheminės medžiagos numeris (indeksas) Nr. 607-190-00-X: metil-akrilamidometoksiacetatas (kuriame yra

Kai kuriuose įrašuose pateikiamos medžiagų grupės. Pavyzdžiui, cheminės medžiagos numeris (indeksas) Nr. 006-007-00-5: „vandenilio cianidas (... druskos), išskyrus kompleksinius cianidus, pavyzdžiui, kompleksinius geležies (II) cianidus, kompleksinius geležies (III) cianidus ir gyvsidabrio oksidą-cianidą“. Šiuose įrašuose pateikiamoms medžiagoms įvardyti turi būti naudojamas Einecs pavadinimas ar kitas tarptautinis pripažįstamas pavadinimas.

 

Įrašų forma

 

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše pateikiama tokia informacija apie kiekvieną cheminę medžiagą:

a) klasifikacija:

1) klasifikavimas – tai cheminės medžiagos priskyrimas vienai ar daugiau pavojingumo kategorijų (kaip apibrėžta Cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo 3 straipsnyje) bei priskyrimas rizikos frazių, detalizuojančių cheminės medžiagos keliamą pavojų. Klasifikavimas turi įtakos ne tik ženklinimui, bet ir kitiems pavojingas medžiagas reglamentuojantiems teisės aktams bei reguliavimo priemonėms;

2) klasifikacija paprastai pateikiama pavojingumo kategorijos santrumpa ir atitinkama rizikos fraze (-ėmis). Tačiau kai kuriais atvejais (pvz., kai cheminės medžiagos, priskirtos degių, jautrinančių (sensibilizuojančių) kategorijoms, ir kai kuriais atvejais, kai cheminės medžiagos priskirtos aplinkai pavojingų medžiagų kategorijai) pateikiama tik rizikos frazė;

3) pavojingumo kategorijos yra tokios:

- sprogstamoji: E

- oksiduojanti: O

- ypač degi: F+

- labai degi: F

- degi: R 10

- labai toksiška: T+

- toksiška: T

- kenksminga: Xn

- ardanti (ėsdinanti): C

- dirginanti: Xi

- jautrinanti (sensibilizuojanti): R42 ir (arba) R43

- kancerogeninė: Carc. Cat. 1

- mutageninė: Mut. Cat1

- toksiška reprodukcijai: Repr. Cat [3]

- aplinkai pavojinga: N ir (arba) R 52, R 53, R 59.

 

4) papildomos rizikos frazės, skirtos kitoms savybėms apibūdinti (žr. Tvarkos 4.2.2.6 ir 4.3.2.8 punktus), taip pat pateikiamos, nors formaliai jos nėra klasifikacijos dalis;

b) etiketė (ženklinimas), kurioje pateikiama:

1) medžiagai priskirta pavojingumo simbolio raidė pagal Tvarkos 1 priedą (taip pat žr. Tvarkos 7.2.1.3 punktą). Tai atitinka simbolio (jeigu jis priskiriamas) santrumpą ir pavojingumo nuorodą;

2) rizikos frazės, pateikiamos kaip skaičių seka, prasidedanti raide R, nurodančia ypatingųjų rizikos veiksnių pobūdį pagal Tvarkos 2 priedą (taip pat žr. Tvarkos 7.2.1.4 punktą). Numeriai atskiriami:

- brūkšniu (-), žyminčiu atskirus teiginius apie ypatingųjų rizikos veiksnių pobūdį (R); arba

- įžambiu brūkšniu (/), žyminčiu jungtinį teiginį viename sakinyje apie ypatingųjų rizikos veiksnių pobūdį, nustatytą Tvarkos 2 priede;

3) saugos frazės, pateikiamos kaip skaičių seka, prieš kurią rašoma raidė S, rodanti rekomenduojamus saugos patarimus pagal Tvarkos 3 priedą (taip pat žr. Tvarkos 7.2.1.5 punktą). Šie numeriai taip pat atskiriami brūkšniu arba įžambiu brūkšniu. Rekomenduojamų saugos patarimų reikšmės išaiškintos Tvarkos 3 priede. Šiame sąraše nurodytos saugos frazės taikomos tik medžiagoms; saugos frazės preparatams parenkamos vadovaujantis Tvarkos 5 skyriuje nustatytomis taisyklėmis.

Reikia pabrėžti, kad prie tam tikrų pavojingų medžiagų ir preparatų, parduodamų plačiajai visuomenei, kai kurios S frazės yra privalomos.

S1, S2 ir S45 privalomos visoms labai toksiškoms, toksiškoms ir ardančioms (ėsdinančioms) medžiagoms ir preparatams, parduodamiems plačiajai visuomenei.

S2 ir S46 privalomos visoms kitoms pavojingoms medžiagoms ir preparatams, parduodamiems plačiajai visuomenei, išskyrus tuos, kurie buvo priskirti tik aplinkai pavojingų kategorijai.

Saugos frazės S1 ir S2 Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše pateikiamos skliaustuose ir etiketėje jų galima nerašyti tik tada, kai medžiaga ar preparatas parduodamas tik naudoti profesionaliam naudotojui;

c) ribinė koncentracija ir su ja susijusios klasifikacijos, reikalingos klasifikuoti pavojingus preparatus, kuriuose yra šios medžiagos, pagal Tvarkos 4.3.3 ir 4.4.3 skyrius.

Jei nenurodyta kitaip, ribinė koncentracija yra išreikšta masės procentais ir rodo medžiagos masės santykį su visa preparato mase.

Tuo atveju, kai ribinė koncentracija nenurodyta, klasifikuojant preparatą pagal pavojingumą sveikatai ir aplinkai taikant bendrai priimtą preparatų klasifikavimo metodą (skaičiavimo metodą), reikia naudoti tvarkos 4.3.3 ir 4.4.3 skyriuose nurodytą ribinę koncentraciją.

 

Bendrosios aiškinamosios pastabos

 

Medžiagų grupės

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše yra nemažai grupinių įrašų. Šiais atvejais klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimai taikomi visoms įraše apibūdinamoms į Einecs arba Elincs įtrauktoms medžiagoms, jei jos tiekiamos į rinką. Kai medžiaga iš grupinio įrašo randama kaip priemaiša kitoje medžiagoje, tada, ženklinant tokią medžiagą, atsižvelgiama į grupiniame įraše aprašytus klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimus.

Kai kuriais atvejais yra nustatyti klasifikavimo ir ženklinimo reikalavimai konkrečioms medžiagoms, kurios būtų įtrauktos į grupinį įrašą. Šiais atvejais Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše bus specialus įrašas apie tokią medžiagą, o grupiniame įraše bus frazė „išskyrus tas, kurios yra nurodytos kitur šiame sąraše“.

Kai kuriais atvejais atskiras medžiagas gali apimti daugiau negu vienos grupės įrašas. Pavyzdžiui, švino oksalatą (Einecs Nr. 212-413-5) apima įrašas apie švino junginius (indekso Nr. 082-001-00-6) ir oksalo rūgšties druskas (607-007-00-3). Šiais atvejais medžiagos ženklinimas nurodytas kombinuojant abiejų grupių įrašus. Tais atvejais, kai nurodomos to paties pavojaus skirtingos klasifikacijos, tos medžiagos etiketėje naudojama klasifikacija, atitinkanti pačią griežčiausią klasifikaciją (žr. A pastabą toliau tekste).

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašo įrašai apie druskas (bet kokios kategorijos) apima bevandenes ir hidratines formas, jei nėra aiškiai nurodyta kitaip.

Medžiagos, turinčios Elincs numerį

Apie Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše esančias medžiagas, turinčias Elincs numerį, yra pranešta nustatyta tvarka. Gamintojas arba importuotojas, kuris anksčiau nepranešė apie šias medžiagas, privalo nustatyta tvarka tai padaryti, jeigu jis ketina šias medžiagas tiekti į rinką.

 

Pastabų dėl medžiagų tapatybės, klasifikavimo ir ženklinimo aiškinimas

 

A pastaba

 

Etiketėje medžiagos pavadinimas turi būti pateikiamas viena iš Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše nurodytų formų (žr. Tvarkos 7.2.1.1 punktą):

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše kartais vartojamas bendras pavadinimas, pavyzdžiui: „... junginiai“ arba „... druskos“. Šiuo atveju gamintojas ar kitas asmuo, tiekiantis tokią medžiagą į rinką, turi etiketėje nurodyti teisingą cheminį pavadinimą, atsižvelgdamas į šio įvado skyrių „Nomenklatūra“:

 

Pavyzdys:

BeCl2 (Einecs Nr. 232-116-4): berilio chloridas.

 

Tvarkoje taip pat reikalaujama, kad kiekvienai Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše esančiai medžiagai ženklinti turi būti naudojami šiame sąraše nurodyti pavojingumo simboliai ir nuorodos, R ir S frazės (Tvarkos 7.2.1.3–7.2.1.5 punktai).

Kiekvienai medžiagai, priklausančiai vienai konkrečiai Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašo medžiagų grupei, turi būti taikomi pavojingumo simboliai ir nuorodos, R ir S frazės tokie, kaip nurodyti atitinkamame Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašo įraše.

Kiekvienai medžiagai, kuri priklauso daugiau negu vienai Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašo medžiagų grupei, turi būti taikomi pavojingumo simboliai ir nuorodos, R ir S frazės, nurodyti abiejuose atitinkamuose Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašo įrašuose. Tais atvejais, kai dviejuose to paties pavojingumo įrašuose pateikiamos dvi skirtingos klasifikacijos, naudojama daug didesnį pavojų atspindinti klasifikacija.

 

Pavyzdys:

Medžiagai AB nėra atskiro įrašo Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše:

A junginiai priklauso šiam grupiniam įrašui:

Repr. Cat. 1; R61

Repr. Cat. 3; R62

Xn; R20/22 R33

N; R 50-53

B junginiai priklauso šiam grupiniam įrašui:

Carc. Cat. 1; R45

T; R23/25

N; R 51-53

Atsižvelgiant į abu grupinius įrašus, medžiaga AB klasifikuojama taip:

Carc. Cat.1; R45

Repr. Cat. 1; R61

Repr. Cat. 3; R62

T; R23/25 R33

N; R50-53

 

B pastaba

 

Kai kurios medžiagos (rūgštys, bazės ir kt.) tiekiamos į rinką įvairių koncentracijų vandens tirpaluose, todėl joms reikia kitokio ženklinimo, nes, esant skirtingoms koncentracijoms, skiriasi jų keliamas pavojus.

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše įrašai su B pastaba turi tokį bendrą pavadinimą: „...% azoto rūgštis“.

Šiuo atveju gamintojas ar bet kuris kitas vandeninį medžiagos tirpalą tiekiantis į rinką asmuo etiketėje privalo nurodyti procentinę tirpalo koncentraciją.

 

Pavyzdys:

45 % azoto rūgštis

 

Jei nenurodyta kitaip, daroma prielaida, kad procentinė koncentracija skaičiuojama kaip masės/masės santykis.

Taip pat galima pateikti papildomus duomenis (pvz.: konkreti masė, Baume laipsniai) arba aprašomąsias frazes (pvz., garuojantis arba kristalinis).

C pastaba

 

Kai kurias organines medžiagas galima tiekti į rinką arba konkrečioje izomerų formoje, arba kaip kelių izomerų mišinį.

Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše kartais vartojamas bendras tokios rūšies pavadinimas: „ksilenolis“.

Šiuo atveju gamintojas ar bet kuris kitas asmuo, tiekiantis tokią medžiagą į rinką, etiketėje privalo nurodyti, ar medžiaga yra konkretus izomeras (a), ar izomerų mišinys (b).

 

Pavyzdys:      a) 2,4-dimetilfenolis

b) ksilenolis (izomerų mišinys).

 

D pastaba

 

Kai kurios medžiagos, galinčios greitai polimerizuotis arba irti, paprastai tiekiamos į rinką stabilizuotoje formoje. Būtent šia forma jos įrašytos į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą.

Tačiau kartais tokios medžiagos tiekiamos į rinką nestabilizuotoje formoje. Tokiu atveju gamintojas ar bet kuris kitas asmuo, tiekiantis tokią medžiagą į rinką, privalo etiketėje nurodyti medžiagos pavadinimą ir šalia jo parašyti žodį „nestabilizuota“.

 

Pavyzdys: metakrilo rūgštis (nestabilizuota).

 

E pastaba

 

E pastaba rašoma prie medžiagų, keliančių ypatingą poveikį žmogaus sveikatai (žr. Tvarkos 4.3.2 skyrių) ir kurios priskirtos kancerogeninių, mutageninių ir (ar) toksiškų reprodukcijai medžiagų 1 ar 2 kategorijai, jei šios medžiagos taip pat klasifikuojamos kaip labai toksiškos (T+), toksiškos (T) arba kenksmingos (Xn). Kai prie šių medžiagų rašomos riziką apibūdinančios frazės R 20, R 21, R 22, R 23, R 24, R 25, R 26, R 27, R 28, R 39, R 68 (kenksminga), R 48 ir R 65 bei visų šių rizikos frazių deriniai, prieš pastaruosius rašomas žodis „taip pat“.

 

Pavyzdžiai:              R 45-23               „Gali sukelti vėžį.

Taip pat toksiška įkvėpus“.

 

R 46-27/28          „Gali sukelti paveldimus genetinius pakenkimus.

Taip pat labai toksiška susilietus su oda ir prarijus“.

 

F pastaba

 

Šioje medžiagoje gali būti stabilizatoriaus. Jei stabilizatorius pakeičia pavojingas medžiagos savybes, nurodytas etiketėje Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše, etiketė turi būti pateikta vadovaujantis pavojingų preparatų ženklinimo reikalavimais.

 

G pastaba

 

Ši medžiaga gali būti tiekiama į rinką sprogstamoje formoje. Šiuo atveju ji turi būti įvertinta atliekant atitinkamus bandymus bei turi būti pateikta etiketė, atspindinti jos sprogstamąsias savybes.

 

H pastaba

 

Nurodyta šios medžiagos klasifikacija ir etiketė taikoma tik pavojingai (-oms) savybei (-ėms), įvardytai (-oms) riziką apibūdinančia (-iomis) fraze (-ėmis) kartu su pavojingumo kategorija (-omis). Tvarkos 4.1 skyriuje išdėstyti reikalavimai šios medžiagos gamintojus, skirstytojus (platintojus) ir importuotojus įpareigoja klasifikuoti bei ženklinti šią medžiagą visais kitais aspektais. Galutinė etiketė turi būti pateikta vadovaujantis Tvarkos 7 skyriuje ir 6 priede nustatytais reikalavimais.

Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą įrašytoms iš akmens anglių ir naftos pagamintoms medžiagoms ir tam tikroms medžiagų grupėms.

 

J pastaba

 

Cheminę medžiagą nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jei galima parodyti, kad medžiagoje yra mažiau nei 0,1% benzeno (masės %) (Einecs Nr. 200-753-7). Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų įrašytoms iš akmens anglių ir naftos pagamintoms sudėtingoms medžiagoms.

 

K pastaba

 

Cheminę medžiagą nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jei galima parodyti, kad medžiagoje yra mažiau nei 0,1% 1,3-butadieno (masės %) (Einecs Nr. 203-450-8). Jei medžiaga nepriskirta kancerogeninių medžiagų kategorijai, turi būti rašomos bent saugos frazės S (2-)9-16. Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą įrašytoms iš naftos pagamintoms sudėtingoms medžiagoms.

 

L pastaba

 

Cheminę medžiagą nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jei galima parodyti, kad medžiagoje yra mažiau nei 3% DMSO ekstrakto, kaip išmatuota IP 346. Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą įrašytoms iš naftos pagamintoms sudėtingoms medžiagoms.

 

M pastaba

 

Cheminę medžiagą nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jei galima parodyti, kad medžiagoje yra mažiau nei 0,005% benzpireno (masės %) (Einecs Nr. 200-028-5). Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų įrašytoms iš akmens anglių pagamintoms sudėtingoms medžiagoms.

 

N pastaba

 

Cheminę medžiagą nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jei yra žinomas visas medžiagos rafinavimo procesas ir galima įrodyti, kad pradinė medžiaga, iš kurios pagaminta klasifikuotina medžiaga, nėra kancerogeninė. Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą įrašytoms iš naftos pagamintoms sudėtingoms medžiagoms.

 

P pastaba

 

Cheminę medžiagą nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jei galima parodyti, kad medžiagoje yra mažiau nei 0,1% benzeno (masės %) (Einecs Nr. 200-753-7).

Kai medžiaga klasifikuojama kancerogenine, taip pat galioja E pastaba.

Kai medžiaga neklasifikuojama kancerogenine, rašomos bent S frazės (2-)23-24-62.

Ši pastaba taikoma tik tam tikroms į Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąrašą įrašytoms iš naftos pagamintoms sudėtingoms medžiagoms.

Q pastaba

 

Cheminę medžiagą (skaidulas) nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jeigu gali būti įrodyta, kad ji tenkina vieną iš šių sąlygų:

m skaidulų vidutinis gyvavimo periodas, nustatytas ūminiu inhaliaciniu biopersistencijos bandymu, yra trumpesnis nei 10 dienų,- ilgesnių nei 20

m skaidulų vidutinis gyvavimo periodas, nustatytas ūminiu intratrachėjinio instiliato biopersistencijos bandymu, yra trumpesnis nei 40 dienų,- ilgesnių nei 20

- atitinkamo bandymo duomenys rodo, kad intraperitoninis įvedimas nepadidina medžiagos kancerogeniškumo,

- atitinkamu lėtiniu bandymu nenustatyta svarbių patogeninių ar neoplastinių pakitimų.

 

R pastaba

 

m ir jų skersmuo mažesnis už dvi vidutines geometrines paklaidas.Cheminę medžiagą (skaidulas) nebūtina klasifikuoti kaip kancerogeninę, jeigu jos ilgesnės nei 6

 

S pastaba

 

Šioms medžiagoms nebūtinas ženklinimas pagal Tvarkos 7.2 skyrių (žr. Tvarkos 7.4.1–7.4.4 punktus).

* Tais atvejais, kai prie S5 pažymėta žvaigždutė (*):

S5 nereikalaujama nurodyti, jeigu naudojama alternatyvi saugi pakuotė.

______________

 


Su preparatų ženklinimu susijusių pastabų aiškinimas

 

1 pastaba

 

Nurodytoji koncentracija, arba jei koncentracija nenurodyta – tai Tvarkos 4.3.3 ir 4.4.3 skyriuose pateiktos koncentracijos, yra metališko elemento masės santykis su viso preparato mase.

 

2 pastaba

 

Nurodyta izocianato koncentracija – tai laisvojo monomero masės santykis su viso preparato mase.

 

3 pastaba

 

Nurodyta koncentracija – tai vandenyje ištirpintų chromato jonų masės santykis su viso preparato mase.

 

4 pastaba

 

Preparatai, kuriuose yra šių medžiagų, turi būti klasifikuojami kenksmingais su R 65, jei jie atitinka Tvarkos 4.3.2.4 punkto kriterijus.

 

5 pastaba

 

Dujinių preparatų ribinė koncentracija išreiškiama tūrio/tūrio santykiu.

 

A LENTELĖ

 

Cheminių elementų, išdėstytų pagal atominį skaičių (Z), sąrašas

 

Atominis skaičius

Elemento simbolis

Pilnas lietuviškas elemento pavadinimas

1

H

Vandenilis

2

He

Helis

3

Li

Litis

4

Be

Berilis

5

B

Boras

6

C

Anglis

7

N

Azotas

8

O

Deguonis

9

F

Fluoras

10

Ne

Neonas

11

Na

Natris

12

Mg

Magnis

13

Al

Aliuminis

14

Si

Silicis

15

P

Fosforas

16

S

Siera

17

Cl

Chloras

18

Ar

Argonas

19

K

Kalis

20

Ca

Kalcis

21

Sc

Skandis

22

Ti

Titanas

23

V

Vanadis

24

Cr

Chromas

25

Mn

Manganas

26

Fe

Geležis

27

Co

Kobaltas

28

Ni

Nikelis

29

Cu

Varis

30

Zn

Cinkas

31

Ga

Galis

32

Ge

Germanis

33

As

Arsenas

34

Se

Selenas

35

Br

Bromas

36

Kr

Kriptonas

37

Rb

Rubidis

38

Sr

Stroncis

39

Y

Itris

40

Zr

Cirkonis

41

Nb

Niobis

42

Mo

Molibdenas

43

Tc

Technecis

44

Ru

Rutenis

45

Rh

Rodis

46

Pd

Paladis

47

Ag

Sidabras

48

Cd

Kadmis

49

In

Indis

50

Sn

Alavas

51

Sb

Stibis

52

Te

Telūras

53

I

Jodas

54

Xe

Ksenonas

55

Cs

Cezis

56

Ba

Baris

57

La

Lantanas

58

Ce

Ceris

59

Pr

Prazeodimis

60

Nd

Neodimis

61

Pm

Prometis

62

Sm

Samaris

63

Eu

Europis

64

Gd

Gadolinis

65

Tb

Terbis

66

Dy

Disprozis

67

Ho

Holmis

68

Er

Erbis

69

Tm

Tulis

70

Yb

Iterbis

71

Lu

Liutecis

72

Hf

Hafnis

73

Ta

Tantalas

74

W

Volframas

75

Re

Renis

76

Os

Osmis

77

Ir

Iridis

78

Pt

Platina

79

Au

Auksas

80

Hg

Gyvsidabris

81

Tl

Talis

82

Pb

Švinas

83

Bi

Bismutas

84

Po

Polonis

85

At

Astatinas

86

Rn

Radonas

87

Fr

Francis

88

Ra

Radis

89

Ac

Aktinis

90

Th

Toris

91

Pa

Protaktinis

92

U

Uranas

93

Np

Neptūnis

94

Pu

Plutonis

95

Am

Americis

96

Cm

Kiuris

97

Bk

Berklis

98

Cf

Kalifornis

99

Es

Einšteinis

100

Fm

Fermis

101

Md

Mendelevis

102

No

Nobelis

103

Lr

Lorensis

 

B LENTELĖ

 

Speciali organinių medžiagų klasifikacija

 

601 Angliavandeniliai

602 Halogeninti angliavandeniliai

603 Alkoholiai ir jų dariniai

604 Fenoliai ir jų dariniai

605 Aldehidai ir jų dariniai

606 Ketonai ir jų dariniai

607 Organinės rūgštys ir jų dariniai

608 Nitrilai

609 Nitrojunginiai

610 Chlornitrojunginiai

611 Azoksijunginiai ir azojunginiai

612 Aminojunginiai

613 Heterociklinės bazės ir jų dariniai

614 Glikozidai ir alkaloidai

615 Cianatai ir izocianatai

616 Amidai ir jų dariniai

617 Organiniai peroksidai

647 Enzimai

648 Iš akmens anglių pagamintos sudėtingos medžiagos

649 Iš naftos pagamintos sudėtingos medžiagos

650 Įvairios medžiagos

______________

 

 

 

 

Cheminės medžiagos pavadinimas

EB Nr

CAS Nr

Indeksas Nr

 

Klasifikacija

Ženklinimas

Ribinės

koncentracijos

Klasifikavimas pagal koncentraciją

Pastaba

((4-fenilbutil)hidroksifosforil)acto rūgštis

412-170-7

83623-61-4

015-177-00-X

Xn; R48/22 Xi; R41-R43

Symb.: Xn R: 41-43-48/22

S: (2-)22-26-36/37/39

 

 

 

(-)-trans-4-(4'-fluorfenil)-3-hidroksi-metil-Nmetilpiperidinas

406-030-4

105812-81-5

603-147-00-4

 

Xn; R22 Xi; R41 N;

R51-53

Symb.: Xn; N R: 22-41-

51/53 S: (2-)22-24-26-37/39-

61

 

 

 

(+)-R-2-(2,4-dichlorfenoksi)propiono rūgštis

403-980-1

15165-67-0

607-218-00-0

 

Xn; R22 Xi; R38-41-R43

 

Symb.: Xn R: 22-38-41-43

S: (2-)24-26-37/39

 

 

 

(+/-) 2-(2,4-dichlorfenil)-3-(1H-1,2,4-triazol-1-

il)propil-1,1,2,2-tetrafluoretileteris

407-760-7

112281-77-3

613-174-00-3

 

Carc. Cat. 3; R40

Xn; R20/22 N; R51-53

 

Symb.: Xn; N R: 20/22-40-

51/53 S: (2-)36/37-41-61

 

 

 

(+/-)-2-(2,4-dichlorfenil)-3-(1H-1,2,4-triazol-1-il) propan-1-olis

413-570-4

 

603-151-00-6

R52-53

R: 52/53 S: 61

 

 

 

(+/-)tetrahidrofurfuril-(R)-2-[4-(6-

chlorchinoksalin-2-iloksi)feniloksi] propionatas

414-200-4

119738-06-6

607-373-00-4

 

Muta. Cat. 3; R68

Repr. Cat. 2; R61

Repr. Cat. 3; R62

Xn; R22-48/22 N;

R50-53

Symb.: T; N R: 61-22-48/22-

62-68-50/53 S: 53-45-60-61

 

 

E

(+/-)trans-3,3-dimetil-5-(2,2,3-trimetil-ciklopent-

3-en-1-il)-pent-4-en-2-olis

411-580-3

107898-54-4

603-150-00-0

Xi; R38 N; R50-53

Symb.: Xi; N R: 38-50/53

S:(2-)24/25-37-60-61

 

 

 

(1a,4a,4ab,5b,8b,8ab)-1,2,3,4,10,10-

heksachlor-1,4,4a,5,8,8a-heksahidro-1,4:5,8-

dimetanonaftalenas; izodrinas C12H8Cl6

207-366-2

465-73-6

602-050-00-4

T+; R26/27/28 N;

R50-53

Symb.: T+,N R: 26/27/28-

50/53 S: (1/2-)13-28-45-60-

61

 

 

 

(1-metil-1,2-etandiil)bi[oksi(metil-2,1-etandiil)]diakrilatas; tripropilenglikolio diakrilatas; TPGDA C15H24O6

256-032-2

42978-66-5

607-249-00-X

Xi; R 36/37/38; R

43; N; R 51-53

Symb.: Xi; N R: 36/37/38-

43-51/53 S: (2-)24-37-61

C>=10 %

1%=<C<10%

Xi; R 36/37/38-43

Xi; R 43

 

(1S)-2-metil-2,5-

diazobiciklo[2.2.1]heptandihidrobromidas

BrC6HH12N2

411-000-9

125224-62-6

613-160-00-7

R43

Symb.: Xi R: 43 S: (2-)24-37

 

 

 

(1S,3S,5R,6R)-(4-nitrofenilmetil)-1-diokso-6- fenilacetamido-penam-3-karboksilatas

412-670-5

54275-93-3

607-358-00-2

R42

Symb.: Xn R: 42 S: (2-)22

 

 

 

(1S,4R,6R,7R)-(4-nitrofenilmetil)3-metilen-1-okso-7-fenilacetamido-cefam-4-karboksilatas

412-800-0

76109-32-5

607-359-00-8

R42

Symb.: Xn R: 42 S: (2-)22

 

 

 

(2-(1,3-dioksolan-2-il)etil)trifenilfosfonio

bromidas

404-940-6

86608-70-0

015-150-00-2

 

Xn; R22 Xi; R41

R33 R52-53

 

Symb.: Xn R: 22-33-41-

52/53 S: (2-)22-26-39-61

 

 

 

(2,2'-(3,3'-dioksidobifenil-4,4'-diildiazo)bis(6-(4-

(3-(dietilamino)propilamino)-6-(3-

(dietilamonio)propilamino)-1,3,5-triazin-2-

ilamino)-3-sulfonat-1-naftolat)) divario (II)

acetatlaktatas

407-240-9

159604-94-1

611-078-00-6

 

R43 N; R51-53

Symb.: Xi; N R: 43-51/53

S: (2-)22-24-37-61

 

 

 

 

(Tęsinys Nr. 81(2))

__________

 



1 Nurodoma atitinkama kancerogeninės, mutageninės ar toksiškos reprodukcijai medžiagos kategorija (pvz., 1, 2 ar 3).