LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ ĮSTATYMO 2, 6, 8, 27, 28, 29, 30, 32, 34, 36, 40, 45, 46, 47, 52, 56 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

Į S T A T Y M A S

 

1998 m. spalio 22 d. Nr. VIII-905

Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr. 59-1153, Nr. 101-2017; 1995, Nr. 35-860, Nr. 59-1475, Nr. 84-1901; 1996, Nr. 68-1636; 1997, Nr. 38-924, Nr. 119-3077; 1998, Nr. 65-1875)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 1 ir 2 dalių papildymas ir pakeitimas

1. Papildyti 2 straipsnio 1 dalį naujais 9 ir 10 punktais:

9) motina arba tėvas, nedirbantys ir neturintys vaiko priežiūros atostogų, bet auginantys vaiką iki trejų metų;

10) tradicinių ir kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai ir tik vienuolyne dirbantys vienuoliai.“

2. 2 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio ir skaičių „7 ir 8“ įrašyti skaičius „7–10“, po žodžio „lėšomis“ įrašyti žodžius „Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Šio straipsnio pirmosios dalies 7–10 punktuose nurodyti asmenys valstybiniu socialiniu pensijų draudimu privalomai draudžiami valstybės lėšomis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

 

2 straipsnis. 6 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 3 dalį ir išdėstyti taip:

„Pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydžio matas yra valstybinė socialinio draudimo bazinė pensija (12 straipsnis).“

 

3 straipsnis. 8 straipsnio 3 dalies pakeitimas

8 straipsnio 3 dalyje vietoj skaičiaus „8“ įrašyti skaičių „10“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, dirbdami savarankiškai, įgyja asmenys, išvardyti 2 straipsnio pirmosios dalies 5–10 punktuose. Jį sudaro laikas, per kurį šie asmenys moka įstatymo jiems nustatytas privalomas valstybinio socialinio draudimo pensijų įmokas arba per kurį už juos tokios įmokos mokamos.“

 

4 straipsnis. 27 straipsnio papildymas ir pakeitimas

27 straipsnio 1 dalyje po žodžio „kuriam“ įrašyti žodžius „pirmą kartą“, 2 dalį pakeisti, 3 dalį pripažinti netekusia galios, buvusią 4 dalį laikyti 3 dalimi ir šį straipsnį išdėstyti taip:

27 straipsnis. Teisė gauti valstybinę socialinio draudimo invalidumo pensiją

Asmuo, kuriam pirmą kartą nustatomas invalidumas, įgyja teisę gauti valstybinę socialinio draudimo invalidumo pensiją, jeigu invalidumo nustatymo dieną jis atitinka šias sąlygas:

1) turi minimalų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą invalidumo pensijai;

2) yra draustas valstybiniu socialiniu pensijų draudimu ne mažiau kaip vienerius metus per paskutinius penkerius metus

arba turi valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, ne mažesnį kaip 75 procentai skirtumo tarp jo amžiaus ir 23 metų.

Asmuo, neturėjęs teisės gauti valstybinės socialinio draudimo invalidumo pensijos šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytomis sąlygomis, įgyja teisę ją gauti tuo atveju, jei nurodytas sąlygas jis atitinka invalidumo nustatymo pakartotinai jį tikrinant dieną arba kreipimosi dėl pensijos dieną.

 

Pareigūnams ir kariams (2 straipsnio pirmosios dalies 2–4 punktai), išleistiems į atsargą ir įgijusiems teisę gauti valstybinę pareigūnų ir karių pensiją, šio straipsnio pirmosios dalies 2 punkto sąlyga netaikoma.“

 

5 straipsnis. 28 straipsnio 1 dalies papildymas

28 straipsnio 1 dalyje po žodžio „kuriems“ įrašyti žodžius „pirmą kartą“, šią dalį papildyti antru sakiniu ir visą dalį išdėstyti taip:

„Nesukakusiems 23 metų asmenims, kuriems pirmą kartą invalidumas arba sunkesnio invalidumo grupė nustatomi valstybinio socialinio pensijų draudimo laikotarpiu, suteikiama teisė gauti valstybinę socialinio draudimo invalidumo pensiją laikant, kad jie atitinka minimalaus ir būtinojo draudimo stažo invalidumo pensijai reikalavimus, ir netaikant jiems 27 straipsnio pirmosios dalies 1 ir 2 punktų reikalavimų. Kitais atvejais nesukakusieji 23 metų asmenys įgyja teisę gauti valstybinę socialinio draudimo invalidumo pensiją tik tuomet, jeigu jie atitinka 27 straipsnio pirmosios dalies 1 ir 2 punktų reikalavimus ir turi ne mažesnį kaip 1 metų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą.“

 

6 straipsnis. 29 straipsnio papildymas ir pakeitimas

29 straipsnio pavadinime po žodžio „pensijos“ įrašyti žodžius „apskaičiavimas ir“, 1 dalyje išbraukti skaitmenis ir žodžius „I ir II grupės invalidams“, po žodžio „pensiją“ įrašyti žodį „invalidams“, 2 dalį pakeisti, 4 dalyje išbraukti skaitmenį ir žodį „I ir“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

29 straipsnis.     Valstybinės socialinio draudimo invalidumo pensijos apskaičiavimas ir dydis

Valstybinė socialinio draudimo invalidumo pensija turintiems teisę gauti šią pensiją invalidams apskaičiuojama sudedant pagrindinę ir papildomą invalidumo pensijos dalis.

Asmenų, turinčių būtinąjį valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą invalidumo pensijai, pagrindinė I grupės invalidumo pensijos dalis lygi 1,5 bazinės pensijos, pagrindinė II grupės invalidumo pensijos dalis lygi bazinei pensijai. Jei asmuo turi mažesnį nei būtinąjį stažą, pagrindinė jo invalidumo pensijos dalis apskaičiuojama dauginant 1,5 bazinės pensijos dydį I grupės invalidams bei bazinės pensijos dydį II grupės invalidams iš turimo stažo ir dalijant iš būtinojo stažo.

Papildoma invalidumo pensijos dalis apskaičiuojama asmenims, turintiems valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, įgytą dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, taip pat kaip ir papildoma valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos dalis (21 straipsnis), įskaitant į stažą:

1) visą asmens turimą valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, įgytą dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu;

2) asmeniui trūkstamą iki jam nustatyto senatvės pensijos amžiaus (18, 55 straipsniai) metų skaičių. Jei asmens valstybinio socialinio pensijų draudimo stažas, įgytas dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, mažesnis už būtinąjį invalidumo pensijai stažą (28 straipsnis), į stažą įskaitomas ne visas trūkstamas iki senatvės pensijos amžiaus metų skaičius, o proporcingai mažesnė jo dalis, kuri gaunama dauginant trūkstamą iki senatvės pensijos amžiaus metų skaičių iš asmens turimo valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo, įgyto dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, ir dalijant iš būtinojo invalidumo pensijai stažo.

Valstybinė socialinio draudimo invalidumo pensija III grupės invalidams apskaičiuojama taip kaip II grupės invalidams, o po to mažinama 50 procentų.“

 

7 straipsnis. 30 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

30 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

8 straipsnis. 32 straipsnio 2 dalies 1 punkto pakeitimas

32 straipsnio 2 dalies 1 punkte išbraukti žodžius „(be priedo slaugai)“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) I grupės invalidams – visa paskirta invalidumo pensija, nepaisant draudžiamųjų pajamų;“.

 

9 straipsnis. 34 straipsnio 3 dalies papildymas

34 straipsnio 3 dalį papildyti antru sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„Našlei ar našliui, taip pat faktiniam sutuoktiniui, gaunančiam našlių pensiją, pensijos mokėjimas nutraukiamas naujai susituokus. Asmeniui, turinčiam teisę gauti kelias našlių pensijas, jo pasirinkimu skiriama ir mokama tik viena iš jų.“

 

10 straipsnis. 36 straipsnio papildymas ir pakeitimas

36 straipsnio 1 dalies 2 pastraipą papildyti sakiniu, 3 pastraipoje po žodžių „po lygiai“ įrašyti žodžius ir skaičių „bet ne daugiau kaip po 25 procentus“, vietoj skaičiaus „50“ įrašyti skaičių „80“, 3 pastraipos trečiajame sakinyje po žodžių „skiriama po“ įrašyti žodžius „lygiai, bet ne daugiau kaip po“, 2 dalyje išbraukti žodžius „ir neįskaitant į pensijos dydį I grupės invalidumo pensijos priedo“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

36 straipsnis. Našlių ir našlaičių pensijos dydis

Valstybinė socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensija apskaičiuojama taip pat kaip valstybinė socialinio draudimo II grupės invalidumo pensija (29 straipsnis) ir skiriama:

– asmeniui, turinčiam teisę gauti našlių pensiją (34 straipsnis), – 20 procentų jos dydžio. Jeigu pagal 34 straipsnio antrąją dalį teisę gauti našlių pensiją turi keli globėjai, kiekvienam skiriama po lygiai, bet ne daugiau kaip 20 procentų viso apskaičiuotos pensijos dydžio;

– našlaičiui (35 straipsnis) – 25 procentus jos dydžio, jei teisę gauti šią pensiją turi vienas vaikas. Jei tokią teisę turi daugiau vaikų, kiekvienam skiriama po lygiai, bet ne daugiau kaip po 25 procentus ir ne daugiau kaip 80 procentų viso apskaičiuotos pensijos dydžio. Tuo atveju, kai nėra asmenų, turinčių teisę gauti našlių pensiją, kiekvienam našlaičiui skiriama po lygiai, bet ne daugiau kaip po 25 procentus apskaičiuotos pensijos ir ne daugiau kaip 100 procentų šios pensijos dydžio.

Senatvės ar invalidumo pensininkui mirus, valstybinė socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensija apskaičiuojama pagal mirusiojo gautos senatvės ar invalidumo pensijos dydį šio straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta tvarka, netaikant III grupės invalidumo pensijos mažinimo (29 straipsnio ketvirtoji dalis).“

 

11 straipsnis. 40 straipsnio pakeitimas ir papildymas

40 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „nuo kreipimosi momento“, 2 dalį pakeisti ir šį straipsnį išdėstyti taip:

40 straipsnis. Pensijos skyrimas iš naujo

Jei asmuo, kuriam paskirta valstybinė socialinio draudimo senatvės pensija, įgyja papildomą, ne mažesnį kaip 3 metų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą dirbdamas pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, pensija jo prašymu gali būti paskirta iš naujo pagal naujus duomenis. Skiriant pensiją iš naujo, 17 straipsnio pirmosios dalies reikalavimai nebetaikomi.

Jei asmeniui nustatoma sunkesnio invalidumo grupė, valstybinė socialinio draudimo invalidumo pensija jo pageidavimu skiriama iš naujo pagal naujus duomenis arba mokama pagal ankstesnius stažo ir uždarbio duomenis, didinant ją dvigubai (nustačius vietoj III grupės II) arba pradedant mokėti 1,5 bazinės pensijos dydžio pagrindinę pensijos dalį (nustačius vietoj II grupės I). Jei nustatoma lengvesnio invalidumo grupė, valstybinė socialinio draudimo invalidumo pensija (jei ji buvo paskirta anksčiau) neskiriama iš naujo, o mokama pagal ankstesnius stažo ir uždarbio duomenis pradedant mokėti bazinės pensijos dydžio pagrindinę pensijos dalį (nustačius vietoj I grupės II) arba mokama 50 procentų mažesnė pensija (nustačius vietoj II grupės III).“

 

12 straipsnis. 45 straipsnio 2 dalies papildymas

45 straipsnio 2 dalyje po žodžių „valstybinė socialinio draudimo“ įrašyti žodį „senatvės“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Asmenų, kuriems valstybinė socialinio draudimo senatvės pensija buvo paskirta iki šio įstatymo įsigaliojimo ir kuriems po to ne mažiau kaip 3 metais padidėjo valstybinio socialinio pensijų draudimo stažas, pageidavimu pensija gali būti paskirta iš naujo remiantis šio įstatymo nuostatomis dėl naujai skiriamų pensijų.“

 

13 straipsnis. 46 straipsnio pakeitimas

46 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „valstybinei socialinio draudimo bazinei pensijai“ įrašyti žodžius „atitinkamos pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydžiui (20 ir 29 straipsniai)“, 2 dalyje vietoj žodžių „bazinės pensijos“ įrašyti žodžius „atitinkamos pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydžio“ ir vietoj žodžių „valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydį“ įrašyti žodžius „atitinkamos pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydį (20 ir 29 straipsniai)“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

„46 straipsnis. Pagrindinė perskaičiuotos pensijos dalis

Pagrindinė perskaičiuotos valstybinės socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijos dalis laikoma lygia atitinkamos pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydžiui (20 ir 29 straipsniai), jei asmeniui anksčiau buvo paskirta viso dydžio atitinkamos rūšies pensija.

Jei asmeniui buvo paskirta dalinė pensija, tai pagrindine perskaičiuotos pensijos dalimi laikoma atitinkamos pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydžio dalis, kuri gaunama dauginant atitinkamos pagrindinės valstybinės socialinio draudimo pensijos dalies dydį (20 ir 29 straipsniai) iš pensijos byloje fiksuoto įrodyto stažo ir dalijant iš pensijos skyrimo metu reikalauto stažo viso dydžio pensijai skirti.“

 

14 straipsnis. 47 straipsnio 3 dalies papildymas

47 straipsnio 3 dalį papildyti sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„Perskaičiuojant invalidumo pensiją, į stažą įskaitomas laikotarpis, nurodytas 29 straipsnio trečiosios dalies 2 punkte. Jeigu asmens turimas valstybinio socialinio pensijų draudimo stažas, įgytas dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu iki šio įstatymo įsigaliojimo, yra didesnis už apskaičiuotąjį pagal 29 straipsnio 3 dalies nuostatas, papildoma pensijos dalis apskaičiuojama atsižvelgiant į visą faktinį asmens turimą stažą.“

 

15 straipsnis. 52 straipsnio 2 dalies 5 punkto pakeitimas ir 4 dalies papildymas

1. Iš 52 straipsnio 2 dalies 5 punkto išbraukti paskutinį sakinį ir šį punktą išdėstyti taip:

5) faktinis karinės, pasienio bei vidaus reikalų tarnybos laikas (išskyrus tarnybą naikintojų būriuose ir batalionuose), neįskaitant tikrosios karinės tarnybos prievolininkų (būtinosios tarnybos karių) tarnybos laiko.“

2. 52 straipsnio 4 dalyje po žodžių „nustatyta tvarka“ įrašyti žodžius „ir tik tuo atveju, jei už juos asmuo negauna kitos valstybės pensijos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Šiame straipsnyje išvardyti laikotarpiai į valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą įskaitomi Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nustatyta tvarka ir tik tuo atveju, jei už juos asmuo negauna kitos valstybės pensijos.“

 

16 straipsnis. 56 straipsnio 1 dalies papildymas

56 straipsnio 1 dalyje po žodžių „ar personalinė pensija“ įrašyti žodžius „arba po šio įstatymo įsigaliojimo – kitų teisės aktų nustatyta nuolatinė kompensacinė išmoka už ypatingas darbo sąlygas“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Asmenims, kuriems iki šio įstatymo įsigaliojimo nebuvo paskirta valstybinė socialinio draudimo senatvės ar ištarnauto laiko pensija, Lietuvos Respublikos ar personalinė pensija, arba po šio įstatymo įsigaliojimo – kitų teisės aktų nustatyta nuolatinė kompensacinė išmoka už ypatingas darbo sąlygas ir kurie dirbo šiame straipsnyje nustatytą laiką šiame straipsnyje nustatytomis ypatingomis sąlygomis, suteikiama teisė gauti kas mėnesį mokamas kompensacijas. Teisė gauti valstybinę socialinio draudimo pensiją tokiems asmenims suteikiama bendra šio įstatymo nustatyta tvarka.“

 

17 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Šis įstatymas įsigalioja nuo 1999 m. sausio l d.

2. Iki šio įstatymo įsigaliojimo paskirtos valstybinės socialinio draudimo invalidumo, našlių ir našlaičių pensijos bei kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas perskaičiuojamos pagal šio įstatymo nuostatas nuo 1999 m. sausio 1 d.

3. Tais atvejais, kai perskaičiavus valstybinę socialinio draudimo pensiją pagal šio įstatymo nuostatas jos dydis, palyginti su ankstesniu dydžiu, sumažėja, pensininkui mokama anksčiau paskirta pensija, toliau indeksuojant ją Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________