LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTIEČIO ŪKIO
1989 m. liepos 4 d. Nr. XI-3066
Vilnius
Šis įstatymas nustato ekonomines, organizacines bei socialines steigiamo valstiečio ūkio veiklos sąlygas ir teisinius pagrindus.
Įstatymas garantuoja Lietuvos Respublikos piliečių teisę savarankiškai ūkininkauti, nustato pagrindinius valstiečio ūkio vystymo ir socialinio teisingumo principus.
Valstybė visakeriopai remia valstiečių ūkius, sudaro palankias sąlygas jiems vystytis, garantuoja jų teises bei teisėtų interesų gynimą.
I. BENDRIEJI NUOSTATAI
1 straipsnis. Valstiečio ūkis
Valstiečio ūkio nariais laikomi sutuoktiniai, vaikai, įvaikiai, tėvai, giminaičiai ir kiti bendrai ūkį tvarkantys asmenys.
Valstiečio ūkio interesams atstovauja tas ūkio narys (ūkininkas), kurio vardu išduotas valstybinis žemės nuosavybės aktas.
2 straipsnis. Valstiečio ūkis kaip ūkininkavimo forma
Valstiečio ūkis, kaip ir valstybinės, kooperatinės, akcinės ir mišrios žemės ūkio įmonės bei organizacijos, yra lygiateisė Lietuvos Respublikos ūkio sistemos dalis.
3 straipsnis. Valstiečio ūkio įstatymai
4 straipsnis. Valstiečio ūkio steigimas
5 straipsnis. Valstiečio ūkio nuosavybė
Valstiečio ūkio nuosavybės objektai yra žemė, pastatai, statiniai, įrenginiai, įrengimai, transporto priemonės, žemės ūkio technika, pasėliai, sodiniai ir želdiniai, gyvuliai, produkcija, prekės, lėšos ir kitas turtas.
Valstiečio ūkis bendrosios nuosavybės teise gali dalyvauti kitų žemės ūkio įmonių ar organizacijų veikloje.
Ūkininkas turtą valdo, juo naudojasi ir disponuoja savarankiškai. Valstiečio ūkio žemė negali būti perkama, parduodama, išnuomojama, įkeičiama.
6 straipsnis. Valstiečio ūkio teisinė apsauga
Valstiečio ūkį ir jo turtą saugo ir gina įstatymas. Valstiečio ūkio turtą, į kurį negali būti nukreiptas išieškojimas pagal kreditorių pretenzijas, nustato Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas.
II. VALSTIEČIO ŪKIS IR ŽEMĖ
7 straipsnis. Žemės suteikimas valstiečio ūkiui
Lietuvos Respublikos piliečiams, norintiems steigti valstiečio ūkį, žemė suteikiama iš valstybinio rezervo, valstybinio miškų fondo, tarybinių ūkių, kolūkių bei kitų įmonių ir organizacijų žemės, paimtos į valstiečių ūkiams skiriamą žemės fondą.
Pilietis, norintis steigti valstiečio ūkį, prašymą skirti žemės sklypą pateikia rajono Deputatų tarybos vykdomajam komitetui. Pirmumo teisė steigiant valstiečio ūkį priklauso teisėtiems žemės paveldėtojams, gyvenantiems ar dirbantiems toje vietovėje.
Prašymą valstiečio ūkiui steigti padavimo ir svarstymo, žemės sklypų suteikimo tvarką, žemės įvertinimą ir žemėtvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Žemės suteikimo valstiečių ūkiams klausimams spręsti sudaroma centrinė ir rajonų žemės skirstymo komisijos. Centrinės žemės skirstymo komisijos sprendimas yra galutinis, pakeičiamas ar panaikinamas tik teismine tvarka.
Valstiečio ūkis negali būti mažesnis kaip 10 ha ir didesnis kaip 50 ha žemės ūkio naudmenų. Specializuotas valstiečio ūkis gali būti steigiamas ir mažesnis.
8 straipsnis. Gamtos išteklių naudojimas
Teisė naudoti valstiečio ūkio žemėje esantį mišką, vandens telkinius ir plačiai paplitusias naudingąsias iškasenas atsiranda kartu su teise naudotis žemės sklypu.
Valstiečių ūkiams skirta žemė melioruojama, privažiuojamieji keliai projektuojami ir tiesiami iš biudžeto asignavimų žemės ūkio įmonėms nustatyta tvarka.
9 straipsnis. Valstiečio ūkio žemėnauda
Ūkininkas, atsisakęs toliau tvarkyti ūkį, turi teisę iš ūkio narių (bendrai gyvenančių ir ūkį tvarkančių sutuoktinio, vaikų, įvaikių, tėvų, giminaičių) paskirti jo teisių perėmėją, įgyjantį pirmumo teisę toliau ūkininkauti.
Ūkininkui mirus pirmumo teisė toliau ūkininkauti priklauso vienam iš ūkio narių, o jeigu jų nėra – vienam iš įpėdinių.
III. VALSTIEČIO ŪKIO VEIKLOS PAGRINDAI
10 straipsnis. Darbas valstiečio ūkyje
Darbams ūkyje gali būti priimami asmenys pagal sutartį sutinkamai su Lietuvos Respublikos įstatymais. Valstiečio ūkio nariams ir asmenims, dirbantiems ūkyje pagal sutartis, teikiamas socialinis draudimas ir socialinis aprūpinimas.
Socialinio draudimo įnašų dydį, dokumentų, patvirtinančių darbo valstiečio ūkyje laiką, formas ir tvarkymo taisykles nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
11 straipsnis. Valstiečio ūkio veiklos sąlygos
Ūkininko gamybiniai, komerciniai ir kiti santykiai su valstybinėmis, kooperatinėmis ir kitokiomis įmonėmis, įstaigomis, organizacijomis, valstiečių ūkiais ir piliečiais grindžiami sutartimis.
12 straipsnis. Valstiečio ūkio produkcijos realizavimas
13 straipsnis. Valstiečio ūkio aprūpinimas
Technines priemones, įrankius, įrengimus, žaliavas, medžiagas ir kitą turtą ūkis įgyja (perka, maino, skolina, nuomoja) iš valstybinių, kooperatinių įmonių bei organizacijų, didmeninėje prekyboje ir kitur.
Ūkio technika, įrengimai remontuojami ir aptarnaujami, statybos, montavimo ir kiti darbai atliekami visose tam tikrose valstybinėse, kooperatinėse ir kitokiose įmonėse bei organizacijose.
Valstiečio ūkiui parduodamos produkcijos, prekių ir turto, darbų ir paslaugų kainos negali būti didesnės už valstybinėms ir kooperatinėms žemės ūkio įmonėms nustatytas analogiškas kainas.
14 straipsnis. Valstiečio ūkio lėšos ir atsiskaitymai
Valstiečio ūkis turi teisę atidaryti bankų skyriuose sąskaitas piniginėms operacijoms tvarkyti ir lėšoms saugoti.
Ūkis disponuoja lėšomis savo nuožiūra: čekiais, akredityvais arba grynaisiais pinigais be apribojimų.
15 straipsnis. Valstiečio ūkio apmokestinimas
Valstiečio ūkis moka žemės ūkio mokestį tokia pat tvarka ir tokio dydžio, kuris nustatytas kolūkiečiams, tarybinių ūkių darbuotojams ir kitiems gyventojams, turintiems žemės sklypus kaimo vietovėje.
16 straipsnis. Valstiečio ūkio kreditavimas ir draudimas
Valstybinės ir kooperatinės organizacijos turi teisę kredituoti valstiečių ūkius pagal sudarytas su jais sutartis.
17 straipsnis. Valstiečių ūkių bendra veikla
Valstiečių ūkiai savanoriškai vienijasi į kooperatyvus, draugijas, sąjungas ir kt. Valstiečių ūkiai gali dalyvauti kooperatinių ir kitokių organizacijų veikloje ir gauti sutartą pajamų dalį.
18 straipsnis. Valstiečio ūkio veiklos kontrolė
Valstybiniai organai kontroliuoja, kaip valstiečio ūkis laikosi darbo apsaugos, priešgaisrinės apsaugos, kovos su gyvulių ir augalų ligomis bei kenkėjais, gamtos apsaugos įstatymų ir kaip moka mokesčius.
19 straipsnis. Valstiečio ūkio veiklos nutraukimas
Valstiečio ūkio veikla nutrūksta nelikus nė vieno ūkio nario, įpėdinio ar kito asmens, norinčio toliau ūkininkauti, taip pat nutraukus nuosavybės teisę į žemę.
Valstiečio ūkio nuosavybės teisė į žemę nutraukiama visiškai ar iš dalies šiais atvejais:
Žemė gali būti išperkama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Nuosavybės teisė į žemę šio straipsnio antrosios dalies antrajame ir trečiajame punktuose numatytais atvejais nutraukiama žemės sklypą suteikusio rajono Deputatų tarybos vykdomojo komiteto sprendimu.
Jei valstybės ar visuomenės reikalams paimamas visas valstiečio ūkio žemės sklypas arba jo dalis, rajono Deputatų tarybos vykdomasis komitetas privalo užtikrinti, kad valstiečio ūkiui būtų suteiktas lygiavertis žemės sklypas kitoje vietoje. Žemės sklypas paimamas tik po to, kai įmonė ar organizacija, kuriai suteikiamas žemės sklypas, atlygina valstiečio ūkiui nuostolius, taip pat pastato gyvenamuosius ir gamybinius pastatus vietoj paimamų.
Nutraukus valstiečio ūkio nuosavybės teisę į žemę, valstiečio šeimai išlieka nuosavybės teisė į gyvenamąjį namą bei kitą turtą ir teisė naudotis prie statinio esančia žemės sklypo dalimi (jeigu statiniai nenugriaunami) sutinkamai su įstatymais.
Valstiečio ūkio turtas, patenkinus kreditorių reikalavimus, tarp jo narių padalijamas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.