LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS FIZINIŲ ASMENŲ PAJAMŲ MOKESČIO LAIKINOJO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO
1993 m. liepos 13 d. Nr. I-211
Vilnius
Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinąjį įstatymą (Žin., 1990, Nr. 31-742; 1991, Nr. 6-170, Nr. 19-501, Nr. 22-569; 1992, Nr. 7-150, Nr. 14-388):
1. 2 straipsnio 2 punktą išdėstyti taip:
3. 4 straipsnį išdėstyti taip:
„4 straipsnis.
Pagrindinėje darbovietėje gaunamos pajamos, susijusios su darbo santykiais, taip pat pajamos už kitą įmonės įstatuose numatytą veiklą (išskyrus tas, kurių apmokestinimą reguliuoja šio įstatymo III ir IV skyriai), atskaičiavus iš jų neapmokestinamąjį minimumą, apmokestinamos pagal šio įstatymo 1 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.“
5. 6 straipsnį išdėstyti taip:
„6 straipsnis.
Į apmokestinamąsias pajamas įskaitomos visos pagrindinėje darbovietėje per mėnesį gautos pajamos pinigais ir natūra:
Įmonių, įstaigų ir organizacijų išmokėtos uždarbio sumos už darbus, kurių trukmė viršijo vieną mėnesį ir yra užfiksuotas darbo laikas, nemokant per šį laikotarpį kas mėnesį darbo užmokesčio arba mokant darbo užmokesčio dalį, paskirstomos proporcingai dirbtų mėnesių skaičiui (bet ne daugiau kaip 12 mėnesių);
2) vienkartinės premijos, priklausančios apmokestinti pašalpos ir kitos išmokos - išmokėtos per mėnesį sumos;
3) premijos ir kitos skatinamosios išmokos už ilgesnio kaip vieno mėnesio laikotarpio darbo rezultatus paskirstomos proporcingai užfiksuoto laikotarpio mėnesių skaičiui (bet ne daugiau kaip 12 mėnesių) ir apmokestinamos pagal šio įstatymo 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus, galiojusius tą mėnesį, kurį šios išmokos apskaičiuotos išmokėti. Šia tvarka apmokestinamas ir papildomas atlyginimas (tantjemos). Jei per mėnesį išmokamos kelios tokios premijos ar kitos skatinamosios išmokos, kiekviena iš jų apmokestinama atskirai;
4) atleidžiant darbuotoją iš darbo išmokamos Darbo sutarties įstatymo 30 ir 42 straipsnių nustatyto dydžio kompensacijos, taip pat kompensacijos už nepanaudotas atostogas bei išeitinės pašalpos, priteistos sumos žalai atlyginti už priverstinę pravaikštą dėl neteisėto atleidimo iš darbo, skaičiuojant pajamų mokestį nuo šių išmokų, turi būti padalintos į tiek dalių, kiek vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių sudaro atitinkamų išmokų suma, ir apmokestinamos kiekviena atskirai pagal šio įstatymo 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.“
6. 7 straipsnyje:
1) pirmosios dalies 1 punkte po žodžių „mirus darbuotojui ar jo šeimos nariui“ įrašyti žodžius „taip pat stichinių nelaimių bei gaisrų atvejais“;
2 punktą išdėstyti taip:
2) antrąją dalį išdėstyti taip: „Apmokestinamosios pajamos sumažinamos lėšų suma, kuri duota labdaros ar paramos gavėjui Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka“;
7. 8 straipsnį išdėstyti taip:
„8 straipsnis.
Ne pagrindinėje darbovietėje gaunamos pajamos, nurodytos šio įstatymo 6 straipsnyje, apmokestinamos 6 straipsnio nustatyta tvarka pagal 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.
Jeigu darbuotojas dirba keliose darbovietėse, pagrindine darboviete mokesčiams išskaityti laikoma ta, kurią pasirenka darbuotojas ir nurodo darbo sutartyje arba nurodo papildomame pareiškime, rašomame pagrindinei darbovietei.
Mokymo įstaigų studentų ir moksleivių uždarbis, gaunamas gamybinės praktikos ir talkų metu, gydymo ir darbo profilaktoriumų pacientams, pensionatų globotiniams mokamas darbo užmokestis, taip pat visuomeninių organizacijų (sąjungų, draugijų, profsąjungų, judėjimų) ir politinių partijų nariams iš šių organizacijų lėšų teikiamų dovanų vertė bei mokamų pašalpų sumos, viršijančios nustatytą neapmokestinamąjį minimumą (jeigu nebuvo gauta subsidijų arba dotacijų iš valstybės biudžeto), apmokestinami šio įstatymo 4 ir 6 straipsniuose nustatyta tvarka.“
8. 10 straipsnio pirmojoje dalyje po pirmojo sakinio įrašyti: „Apskaičiuojant išmokėtinas 6 straipsnio 3 punkte nurodytas išmokas, iš jų išskaitytas pajamų mokestis turi būti pervestas į biudžetą gaunant iš banko įstaigų pinigus šioms išmokoms.“
9. 13 straipsnyje:
1) po pirmojo sakinio įrašyti: „Biudžeto išlaikomos įstaigos ir organizacijos baudų už per mažai išskaitytas pajamų mokesčio sumas nemoka.“;
10. 16 straipsnyje žodžius „neapmokestinamasis minimumas – 1000 rublių“ pakeisti žodžiais „neapmokestinamasis minimumas – 8 MGL“.
11. 24 straipsnyje:
1) antrąją dalį išdėstyti taip:
12. 25 straipsnį išdėstyti taip:
„25 straipsnis.
Juridinio asmens teisių neturinčioms individualioms (personalinėms) įmonėms ir ūkinėms bendrijoms gali būti nustatytas patento mokestis. Patentą įsigijusios įmonės už pajamas, gautas iš patente nurodytos veiklos, pajamų mokesčio nemoka.
13. 26 straipsnyje:
1) 2, 6 ir 7 punktus išdėstyti taip:
„6) mokesčius už valstybinius gamtos išteklius ir aplinkos teršimą, neviršijant nustatytų normatyvų ir limitų, mokesčius už licencijas, žemės ir žemės nuomos mokesčius, akcizus ir pridėtosios vertės mokesčius;
14. 27 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:
15. 28 straipsnyje išbraukti žodžius „ir šiltnamių produkciją“ ir įrašyti tokią antrąją dalį:
„Kūrybinių sąjungų (architektų, dailininkų, dizainerių, fotomenininkų, kompozitorių, kinematografininkų, mokslininkų, rašytojų, tautodailininkų, teatro, žurnalistų) individualioms (personalinėms) įmonėms, neturinčioms juridinio asmens teisių, teikiama Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 8 straipsnyje numatyta mokesčio lengvata.“
16. 29 straipsnį papildyti tokia antrąja dalimi:
17. 32 straipsnį išdėstyti taip:
„32 straipsnis.
Jeigu valstybinei mokesčių inspekcijai nepateikta pajamų deklaracija arba pateiktoje deklaracijoje nurodytos ne visos gautos pajamos, iš įmonės išieškoma nuo nedeklaruotų pajamų, neatsižvelgiant į išlaidas, apskaičiuota neteikiant šio įstatymo nustatytų lengvatų pajamų mokesčio suma ir dvigubo jos dydžio bauda.
18. 34 straipsnį išdėstyti taip:
19. 35 straipsnyje:
1) 2 punktą išdėstyti taip:
20. Papildyti įstatymą tokiu 401 straipsniu:
„401 straipsnis.
Bendrosios įplaukos už gyventojų parduotą turtą, išskyrus nurodytą šio įstatymo 35 straipsnio 11 punkte, apmokestinamos taikant 5% mokesčio tarifą. Mokestį apskaičiuoja ir sumoka įmonė, pardavusi šį turtą ne vėliau kaip per 10 dienų pasibaigus mėnesiui, per kurį šis turtas parduotas. Už nelaiku sumokėtą mokestį imami delspinigiai po 0,5% už kiekvieną pavėluotą dieną.“
21. 41 straipsnio pirmosios dalies pirmąjį sakinį išdėstyti taip:
22. Įstatymo 1 ir 2 priedėlius išdėstyti taip:
„Lietuvos Respublikos fizinių asmenų
pajamų mokesčio laikinojo įstatymo
1 priedėlis
PAJAMŲ MOKESČIO TARIFAI, PAGAL KURIUOS APSKAIČIUOJAMAS
MOKESTIS NUO PAGRINDINĖJE DARBOVIETĖJE PER MĖNESĮ
GAUTŲ APMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ
2. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 0,7 MGL, bet ne didesnei kaip 1,2 MGL, taikomas 18% tarifas.
3. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 1,2 MGL, bet ne didesnei kaip 2 MGL, taikomas 24% tarifas.
4. Apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 2 MGL, bet ne didesnei kaip 3,8 MGL, taikomas 28% tarifas.
Lietuvos Respublikos fizinių asmenų
pajamų mokesčio laikinojo įstatymo
2 priedėlis
PAJAMŲ MOKESČIO TARIFAI, PAGAL KURIUOS APSKAIČIUOJAMAS
MOKESTIS NUO NE PAGRINDINĖJE DARBOVIETĖJE
PER MĖNESĮ GAUTŲ PAJAMŲ