LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ PAMINKLOSAUGOS KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL NEKILNOJAMOJO KARINIO PAVELDO IŠSAUGOJIMO

 

2003 m. lapkričio 21 d. Nr. 97

Vilnius

 

Valstybinė paminklosaugos komisija kartu su VšĮ „Kultūros paveldo akademija“ 2003 m. rugsėjo 26 d. Kaune organizavo tarptautinę konferenciją „Gynybinis paveldas Lietuvoje“. Pateikta išsami istorinė apžvalga, iškeltos kovos už Lietuvos nepriklausomybę aukų įamžinimo problemos, akcentuotos šio paveldo išsaugojimo aktualijos, pritaikymo šiuolaikiniam gyvenimui galimybės. Lenkijos paminklosaugininkų delegacija konferencijoje pasidalijo savo patirtimi.

Karinį paveldą sudaro valstybės gynybiniai objektai nuo seniausių laikų – piliakalniai, piliavietės, pilys, fortai, bunkeriai, partizanų žeminės, kareivinės ir kt., – turintys istorinę, architektūrinę, technologinę ar kraštovaizdinę vertes. Konferencija atskleidė didelę kultūros paveldo objektų ir kompleksų grupę, į kurią iki šiol nekreipta reikalingo dėmesio, parodė karinio paveldo reikšmę ir vietą.

Į paminklinių gynybinių statinių apsaugos svarbą atkreipė dėmesį 2002 m. Madride įvykusi XIII ICOMOS generalinė asamblėja ir tarptautinis simpoziumas. Jų metu buvo pritarta Lenkijos pasiūlymui sudaryti darbo grupę ir Gynybinių įtvirtinimų mokslinį komitetą.

Valstybinė paminklosaugos komisija, vadovaudamasi savo nuostatų 6 ir 7 str., nusprendžia:

1. Pasiūlyti Krašto apsaugos ir Kultūros ministerijoms:

1.1. aktyvinti visuomeninių karinio paveldo globos organizacijų veiklą ir parengti jos teisinio, ekonominio, fiskalinio skatinimo mechanizmą;

1.2. sudaryti saugomo nekilnojamojo karinio paveldo Lietuvoje atlasą;

1.3. įtraukti į karinio paveldo tyrimus ir išsaugojimą Generolo J. Žemaičio Lietuvos karo akademijos dėstytojus ir kariūnus.

2. Siūlyti Kultūros vertybių apsaugos departamentui:

2.1. nustatyti nekilnojamojo karinio paveldo klasifikavimo principus;

2.2. integruoti reikšmingiausius gynybinio paveldo kompleksus į Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų sistemą, papildyti kultūros vertybių registrą naujai išaiškintais Lietuvos nekilnojamojo karinio paveldo objektais.

3. Pasiūlyti Valstybiniam turizmo departamentui:

3.1. parengti turistinius nekilnojamojo karinio paveldo maršrutus;

3.2. kartu su Kultūros vertybių apsaugos departamentu inicijuoti svarbiausių nekilnojamojo karinio paveldo objektų ir kompleksų infrastruktūros gerinimo bei pritaikymo investicinių projektų rengimą ir jų pateikimą Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimui gauti.

4. Rekomenduoti apskritims ir savivaldybėms organizuoti vertingų nekilnojamojo karinio paveldo objektų ir kompleksų panaudojimo – pritaikymo programų rengimą.

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                                                                JONAS GLEMŽA

______________