VALSTYBINĖ LOŠIMŲ PRIEŽIŪROS KOMISIJA

 

NUTARIMAS

DĖL REIKALAVIMŲ LOŠIMŲ AUTOMATAMS IR KITIEMS LOŠIMŲ ĮRENGINIAMS PATVIRTINIMO

 

2001 m. spalio 5 d. Nr. 9

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymu (Žin., 2001, Nr. 43-1495, Nr. 56-1984), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 739 „Dėl Valstybinės lošimų priežiūros komisijos įsteigimo ir jos nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 53-1875) ir Valstybinės lošimų priežiūros komisijos darbo reglamentu, patvirtintu Valstybinės lošimų priežiūros komisijos 2001 m. rugpjūčio 24 d. nutarimu Nr. 1 „Dėl Valstybinės lošimų priežiūros komisijos darbo reglamento patvirtinimo“, Valstybinė lošimų priežiūros komisija nutaria:

Patvirtinti Reikalavimus lošimų automatams ir kitiems lošimų įrenginiams (pridedama).

 

 

 

KOMISIJOS PIRMININKAS                                              ČESLOVAS KAZIMIERAS BLAŽYS


PATVIRTINTA

Valstybinės lošimų priežiūros komisijos

2001 m. spalio 5 d. nutarimu Nr. 9

 

REIKALAVIMAI LOŠIMŲ AUTOMATAMS IR KITIEMS LOŠIMŲ ĮRENGINIAMS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Reikalavimai lošimų automatams ir kitiems lošimų įrenginiams (toliau – reikalavimai) nustato techninius ir kitus reikalavimus lošimų įrenginiams, eksploatuojamiems Lietuvos Respublikoje. Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatyme.

2. Pagrindinės šiuose reikalavimuose vartojamos sąvokos:

2.1. vienas lošimas – užbaigtas vienas automato darbo ciklas, kurio pradžia yra automato įjungimas lošti (klavišo paspaudimas), o pabaiga – lošimo rezultato pateikimas automato ekrane;

2.2. atsitiktinių skaičių generatorius (RNG)automato programinės įrangos sudedamoji dalis, kuri užtikrina lošimų atsitiktinumą;

2.3. „chi-square“ testas – statistinis testas, naudojamas tikrinti atsitiktinių skaičių generatoriaus pateikiamų skaičių atsitiktinumą;

2.4. kreditassąlyginis kainos vienetų skaičius, nustatantis mokėjimo sumą.

3. Lietuvos Respublikoje leidžiama pradėti eksploatuoti tik naujus ir tiesiogine paskirtimi bei mokymo tikslais nenaudotus lošimų įrenginius bei lošimų automatus (toliau – lošimų įrenginiai), jeigu jie yra pagaminti atitinkamą licenciją (sertifikatą) turinčio gamintojo ir įsigyti tiesiogiai iš gamintojo ar jo įgalioto atstovo.

4. Lošimų įrenginiai turi būti pagaminti iki prašymo gauti leidimą atidaryti automatų saloną ar lošimo namus (kazino) pateikimo dienos ne anksčiau kaip:

4.1. lošimų automatai – prieš vienerius metus;

4.2. kiti lošimų įrenginiai – prieš penkerius metus.

5. Kiekvienas lošimo įrenginys turi turėti Nacionaliniame akreditacijos biure akredituotos įstaigos išduotą sertifikatą.

6. Lošimų įrenginiai turi būti paženklinti gamintojo etikete, kurioje nurodomas gamintojas, modelio pavadinimas, gamyklos serijos numeris, pagaminimo data bei kiti valstybės ir/ar įrenginio standartuose nustatyti duomenys.

7. Kiekvienas lošimo įrenginys, turintis sertifikatą, privalo būti paženklintas specialiu ženklu aiškiai matomoje ir nuo galimo pažeidimo apsaugotoje vietoje Priežiūros komisijos nustatyta tvarka.

8. Visi lošimų įrenginiai turi būti lošimus organizuojančios bendrovės nuosavybė arba gali būti įsigyjami išperkamosios nuomos (lizingo) būdu.

9. Lošimų įrenginiuose naudojami užrašai turi atitikti Valstybinės kalbos įstatymo nustatytus reikalavimus.

10. Lošimų įrenginius remontuoti gali tik atitinkamą licenciją (sertifikatą) turinčio gamintojo ar jo įgalioto atstovo serviso specialistai, turintys gamintojo išduotus techninio aptarnavimo sertifikatus. Sertifikatai turi būti įregistruoti Priežiūros komisijoje.

11. Visų lošimų įrenginių techninės charakteristikos turi atitikti šiuos ir licenciją (sertifikatą) lošimų įrenginiams gaminti turinčio gamintojo pateikto dokumento, nustatančio įrenginio charakteristikas, reikalavimus.

 

II. SPECIALIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI LOŠIMŲ AUTOMATAMS

 

12. Lošimų automatų (toliau – automatai) tipai turi būti patvirtinti ir įrašyti į Lietuvos matavimo priemonių registrą Metrologijos įstatymo nustatyta tvarka.

13. Automato programinė įranga privalo užtikrinti, kad laimėjimų fondas sudarytų ne mažiau kaip 80 ir ne daugiau kaip 100 procentų visos įmokų sumos per ne didesnį kaip 100 000 lošimų skaičių.

14. Automate privalo būti įdiegtas atsitiktinių skaičių generatorius (RNG), kuris yra ne mažiau kaip 95 procentų tikslumo, tikrinant jį „chi-square“ testu.

15. Automato konstrukcija turi būti pritaikyta priimti ir išduoti tik žetonus, o pasibaigus kiekvienam lošimui turi suteikti lošėjui galimybę atsiimti laimėjimą ir/arba įmokėtos sumos likutį. Didelio laimėjimo atveju, kai automate nėra pakankamo žetonų kiekio, neišmokėta iš automato suma išduodama kasoje grynais pinigais.

16. Automate turi būti įrengta chronologinė duomenų registravimo sistema, kuri fiksuotų automato darbo programos įrašymo (perrašymo) atminties įrenginyje, korpuso atidarymo bei laimėjimų fondo procentinio dydžio pakeitimo datą ir laiką. Lošimo algoritmo programa turi būti įrašyta automato elektroniniame pastovios atminties įrenginyje, kuris montuojamas pagrindinėje plokštėje ir apsaugotas nuo neteisėto koregavimo ar pakeitimo.

17. Automato vieno lošimo trukmė turi būti ilgesnė negu viena sekundė.

18. Automate turi būti įrengtos dvi nepanaikinamos skaitiklių sistemos – elektromechaninė ir elektroninė. Kiekvienoje sistemoje turi būti ne mažiau šešių skaitiklių (šešių ir daugiau skilčių), kurie lygiagrečiai ir didėjančia tvarka turi fiksuoti:

18.1. už dalyvavimą lošime įmokėtus kredito vienetus;

18.2. laimėtus kredito vienetus;

18.3. įmestų žetonų kiekį;

18.4. išmokėtų žetonų kiekį;

18.5. kasoje apmokėtus kredito vienetus;

18.6. automatu laimėto „kaupiamojo fondo“ kredito vienetus.

19. Nepanaikinama elektromechaninė skaitiklių sistema turi užtikrinti duomenų saugumą ir patikimumą, o ją atjungus/jai atsijungus automato darbas turi būti savaime blokuojamas.

20. Nepanaikinamos elektroninės sistemos skaitiklių duomenų išsaugojimui turi būti nereikalingas maitinimo šaltinis.

21. Skaitiklių sistemos montuojamos taip, kad būtų galima aiškiai nuskaityti jų duomenis neatidarius automato korpuso.

22. Automato korpusas privalo būti patikimai apsaugotas nuo neteisėto jo atidarymo, o pagrindinė plokštė, elektromechaniniai skaitikliai, visų rūšių skaitiklių valdymo blokai bei laimėjimų fondo procentinės reikšmės keitimo jungikliai turi būti plombuojami Valstybinės metrologijos tarnybos nustatyta tvarka.

23. Automato darbas turi būti savaime blokuojamas, jei jis atidaromas, atjungiama/atsijungia pagrindinė plokštė, darbo programos atmintis, skaitikliai ar jų valdymo blokai, įvyksta automato atminties įrenginių gedimas ar darbo programos klaida.

24. Jei automatai tarpusavyje sujungiami į „kaupiamojo fondo“ sistemą, tai automatų tinklą turi sudaryti pagrindinis kompiuteris ir su juo sujungti lošimo automatai. Pagrindinio kompiuterio atmintyje turi būti kaupiami ir saugomi visų automatų sistemos bei „kaupiamojo fondo“ suminiai duomenys, kurių nebūtų galima koreguoti ar panaikinti.

25. Tuo atveju, kai „kaupiamasis fondas“ laimimas keliais sujungtais automatais, lošėjams matomoje vietoje turi būti:

25.1. nurodytas sujungtų lošimų automatų skaičius ir vieta, kurioje jie eksploatuojami;

25.2. įrengtas specialus ekranas, kuriame nuolat rodoma suma, esanti „kaupiamajame fonde“;

25.3. nurodytas procentas, kuris bus atskaitomas nuo kiekvieno lošimo į „kaupiamąjį fondą“.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Lošimus organizuojančiai bendrovei draudžiama gaminti, taip pat rinkti iš dalių lošimų įrenginius, juos remontuoti, kurti naujas ar keisti esamas lošimo algoritmo programas.

27. Draudžiama eksploatuoti neturinčius sertifikato ir nepaženklintus atitinkamais specialiais ženklais lošimų įrenginius.

______________