LIETUVOS BANKO VALDYBOS
NUTARIMAS
DĖL KREDITO UNIJŲ MINIMALIŲ PASKOLŲ VERTINIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO
2009 m. kovo 26 d. Nr. 38
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890) 9 straipsniu, Lietuvos banko valdyba nutaria:
1. Patvirtinti:
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2003 m. rugsėjo 4 d. nutarimą Nr. 83 „Dėl Kredito unijų abejotinų aktyvų grupavimo ir specialiųjų atidėjinių (atidėjimų) abejotiniems aktyvams sudarymo bei apskaitos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 88-4009).
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2009 m. kovo 26 d.
nutarimu Nr. 38
KREDITO UNIJŲ MINIMALŪS PASKOLŲ VERTINIMO REIKALAVIMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis dokumentas nustato, kokius minimalius reikalavimus turi taikyti Lietuvos banko licenciją turinčios kredito unijos vertindamos paskolas ir apskaičiuodamos joms specialiuosius atidėjinius. Kredito unijos paskolas vertina vadovaudamosi Lietuvos Respublikos teisės aktais, šiuo dokumentu, kredito unijos paskolų vertinimo taisyklėmis, kredito unijos finansinės skolininko būklės vertinimo tvarka ir Verslo apskaitos standartais.
2. Vartojamos sąvokos:
Paskolos – kredito unijos suteiktos paskolos, lėšos Lietuvos ir užsienio bankuose, Centrinėje kredito unijoje, kitose kredito unijose ir kitas finansinis turtas, kuris vertinamas amortizuota savikaina ir yra susijęs su kredito rizika.
Kredito unijos paskolų vertinimo taisyklės – kredito unijos valdybos patvirtintas dokumentas, nustatantis paskolų vertės sumažėjimo vertinimo reikalavimus: nuostolio įvykių pripažinimo tvarką (išskyrus šiuose reikalavimuose nustatytus nuostolio įvykius); būsimiems pinigų srautams įvertinti naudojamas prielaidas ir metodologiją.
Finansinės skolininko būklės vertinimo tvarka – kredito unijos valdybos patvirtintas dokumentas, nustatantis išsamią finansinės skolininko būklės vertinimo tvarką.
Paskolos pertvarkymas – paskolos sutarties sąlygų pakeitimas.
Rizikos grupė – viena iš penkių rizikos grupių, kurioms priskiriamos paskolos, turinčios panašų kredito rizikos laipsnį.
Vertės sumažėjimas – suma, kuria paskolos apskaitinė vertė yra didesnė už sumą, tikėtiną atgauti už tą paskolą.
Apskaitinė vertė (amortizuota savikaina) – suma, kuria paskola įvertinta pradinio pripažinimo metu (savikaina), atėmus pagrindinės sumos grąžinimo mokėjimus, pripažinus sukauptą savikainos ir išpirkimo sumos skirtumo amortizaciją ir įvertinus paskolos vertės sumažėjimą (specialiuosius atidėjinius). Amortizacija – paskolos savikainos ir jos išpirkimo sumos skirtumo paskirstymas per visą paskolos sutarties galiojimo laikotarpį, tikslinant pajamas.
Nuostolio įvykis – įvykis, objektyviai įrodantis, kad paskolos vertė nuo jos pirminio pripažinimo galėjo sumažėti arba sumažėjo.
Investicinė paskola – ilgalaikė paskola, suteikta fiziniam arba juridiniam asmeniui, skirta ilgalaikiam turtui įsigyti ir rekonstruoti bei verslui finansuoti.
Užtikrinimo priemonė – nekilnojamojo daikto hipoteka, kilnojamojo daikto arba turtinių teisių įkeitimas, laidavimas, garantija.
Užtikrinimo priemonės objektas – nekilnojamojo daikto hipotekos, kilnojamojo daikto arba turtinių teisių įkeitimo objektas.
Skolininkas – fizinis ar juridinis asmuo, kuriam kredito unija turi piniginių reikalavimų, parodytų kredito unijos balansiniuose ir (arba) nebalansiniuose straipsniuose, ir (arba) kuriam kredito unija turi piniginių įsipareigojimų, parodytų kredito unijos nebalansiniuose straipsniuose.
Finansinė skolininko būklė – asmens būklė, įvertinta atsižvelgiant į objektyvius (ūkinė ir finansinė veikla, finansinis pajėgumas grąžinti paskolą ir kt.) ir subjektyvius (ekonominės veiklos sąlygos, asmens reputacija ir kt.) kriterijus.
Su skolininku susiję asmenys – ši sąvoka apibrėžta Kredito unijų didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų apskaičiavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos banko valdybos 2008 m. gruodžio 16 d. nutarimu Nr. 202 (Žin., 2008, Nr. 147-5937).
3. Kiekvieno skolininko byloje turi būti saugoma informacija, reikalinga vertinant paskolų riziką. Atsižvelgiant į paskolų pobūdį, byloje turi būti šie dokumentai (originalai arba kopijos):
3.3. jei paskolos gavėjas fizinis asmuo – skolininko asmens dokumento duomenys, dokumentai, įrodantys reguliarių ir (arba) nereguliarių pajamų gavimą (pažyma apie darbo užmokestį, rentą, pensiją ir pan.), informacija apie sumokėtus mokesčius už pajamas, gautas iš kitų šaltinių, turimą privalomą registruoti turtą bei turto ir pajamų mokesčių deklaracijų nuorašai (jei turtą ir pajamas gyventojas deklaravo Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais), o jei paskola skirta Ūkininko ūkio registre įregistruotam ūkiui finansuoti – ūkio įregistravimo pažymėjimas, paskutinių metų prieš paskolos gavimą ir visų ataskaitinių laikotarpių paskolos naudojimo metu finansinės ataskaitos;
3.4. jei paskolos gavėjas juridinis asmuo – registracijos pažymėjimas, įstatai, paskutinių metų prieš paskolos gavimą ir visų ataskaitinių laikotarpių paskolos naudojimo metu finansinės ataskaitos;
3.6. jei skolininkas turėjo paskolų ir (arba) kitų įsipareigojimų kredito unijai – informacija apie šių paskolų grąžinimą ir (ar) įsipareigojimų įvykdymą;
3.7. informacija (balsavimo rezultatai) apie paskolų komiteto sprendimą ir valdybos nutarimą išduoti paskolą, suteikti garantiją, laidavimą ir kt.;
3.11. dokumentai, liudijantys paskolos tikslinį panaudojimą:
3.11.2. kredito unijos vidaus dokumentuose nustatyti dokumentai kitiems tikslams suteiktoms paskoloms. Jei paskolos ar kelių tam pačiam paskolos gavėjui suteiktų paskolų suma neviršija kredito unijos valdybos nustatytos sumos (kuri negali būti didesnė negu 50 000 litų), o paskola grąžinama ir palūkanos mokamos kas mėnesį, dokumentai, liudijantys paskolos tikslinį panaudojimą, gali būti neteikiami;
3.12. visi paskolos užtikrinimo ir kiti su tuo susiję dokumentai: finansinės ataskaitos ir kita informacija apie įkaito davėją, garantą ar laiduotoją, garanto ir laiduotojo ūkinės ir finansinės veiklos vertinimo medžiaga, dokumentai, liudijantys nuosavybės teisę į įkeistą turtą, hipotekos lakštai, įkeisto turto draudimo sutartis, turto vertinimo ataskaita ir kt.;
II. PAGRINDINIAI PASKOLŲ VERTINIMO PRINCIPAI
4. Kredito unija turi nuolat vertinti, ar nebuvo nuostolio įvykių ir ar paskolos vertė nesumažėjo, kol paskola pripažįstama kredito unijos balanse. Atsižvelgus į vertinimo rezultatus, paskola priskiriama atitinkamai paskolų rizikos grupei.
5. Paskolos vertinamos ne rečiau kaip kartą per mėnesį ir užpildoma Paskolų vertinimo ataskaita (priedas).
6. Įvertinus visus 16 punkte nurodytus nuostolio įvykius, paskola priskiriama didžiausios rizikos grupei (pvz., jei pagal vieną nuostolio įvykį paskola turėtų būti priskiriama II rizikos grupei, o pagal kitą – IV, galutinė paskolos rizikos grupė bus IV). Rizikos grupė turi būti tikslinama 17 punkte numatytais atvejais.
7. Jeigu yra objektyvių įrodymų (nuostolio įvykių), kurie gali pakeisti paskolų vertę ir jų rizikos grupę, šios paskolos nedelsiant turi būti vertinamos iš naujo.
8. Visų vieno skolininko ir su skolininku susijusių asmenų paskolų rizikos grupė turi būti vienoda. Paskolų rizikos grupė nustatoma taip: pirmiausia nustatoma kiekvienos paskolos rizikos grupė, tada nustatoma didžiausią riziką atitinkanti grupė ir jai priskiriamos visos to paties skolininko ir su skolininku susijusių asmenų paskolos.
III. NUOSTOLIO ĮVYKIŲ NUSTATYMAS IR PASKOLŲ GRUPAVIMAS
10. Paskolos, įvertinus riziką, grupuojamos į penkias grupes:
11. Finansinė kiekvieno skolininko būklė vertinama kaip labai gera, gera, patenkinama, nepatenkinama ir bloga. Kredito unijos valdyba, atsižvelgdama į objektyvių ir subjektyvių kriterijų visumą ir savo veiklos specifiką, nustato finansinės skolininko būklės vertinimo tvarką, kurioje turi būti numatyti išsamūs finansinės skolininko būklės vertinimo reikalavimai, procedūros bei periodiškumas. Nustatant finansinę skolininko būklę, objektyvių kriterijų lyginamasis svoris turi sudaryti ne mažiau kaip 70 procentų apskaičiuojamo finansinės skolininko būklės balo.
12. Paskolos ar jos dalies grąžinimo ir (arba) palūkanų mokėjimų pradelsimo laikas skaičiuojamas kalendorinėmis dienomis nuo paskolos sutartyje nustatyto mokėjimo termino.
13. Paskolos vertė sumažėja ir vertės sumažėjimo nuostolis patiriamas tik po paskolos pirminio pripažinimo įvykusio (-ių) vieno ar keleto nuostolio įvykių, nurodytų 16 ir 17 punktuose, kai toks nuostolio įvykis (arba įvykiai) turi įtakos būsimiems paskolos pinigų srautams.
14. Skaičiuojant paskolų, kurių grąžinimas užtikrintas užtikrinimo priemone, vertės sumažėjimą, į paskolos pinigų srautus įtraukiami ir užtikrinimo priemonės pinigų srautai (atėmus su užtikrinimo priemonės objekto realizavimu susijusias išlaidas).
15. Nustatant užtikrinimo priemonės pinigų srautus, turi būti atsižvelgiama į užtikrinimo priemonės objekto likvidumą, užtikrinimo priemonės objekto nusidėvėjimo terminą, palyginti su paskolos terminu, pirmumo teisę realizuojant užtikrinimo priemonės objektą, garanto ar laiduotojo finansinę būklę, užtikrinimo priemonės objekto draudimą ir kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos realizuojant užtikrinimo priemonės objektą. Be to, ne rečiau kaip kartą per metus kredito unijos nustatyta tvarka turi būti atliekama užtikrinimo priemonės vertės peržiūra.
16. Tarp objektyvių įrodymų, kad paskolos vertė sumažėjo, yra stebėjimais (arba istoriniais duomenimis) pagrįsta informacija apie tokius nuostolio įvykius:
16.1. Paskolos sutarties sąlygų pažeidimas: paskolos arba periodinių paskolos įmokų (paskolos dalies arba palūkanų) nemokėjimas:
16.1.1. jei terminai pradelsti iki 30 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama I rizikos grupei;
16.1.2. jei terminai pradelsti nuo 31 iki 60 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama II rizikos grupei;
16.1.3. jei terminai pradelsti nuo 61 iki 90 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama ne mažesnei nei III rizikos grupei;
16.1.4. jei terminai pradelsti nuo 91 iki 180 kalendorinių dienų imtinai, paskola priskiriama ne mažesnei nei IV grupei;
16.2. Finansinės skolininko būklės pablogėjimas: finansiniai skolininko sunkumai, dėl ekonominių arba teisinių priežasčių, susijusių su skolininko finansiniais sunkumais, skolininkui suteikiama nuolaida, kurios kredito unija paprastai nebūtų suteikusi, pradėtas skolininko bankroto procesas ir pan. Nors paskolos sutarties sąlygos nepažeistos, turi būti išsiaiškinta, ar nebuvo kitų nuostolio įvykių. Jei finansinė skolininkų būklė blogėja, paskolų, kurių dauguma įmokų bus mokama artėjant ar suėjus jų terminui, vertė gali būti sumažėjusi ir paskolų termino pradžioje. Jei yra objektyvių įrodymų, kad skolininko finansinė būklė galėjo pasikeisti, ji turi būti įvertinama iš naujo ir, jei reikia, perskaičiuojamas paskolos vertės sumažėjimas bei peržiūrima paskolos rizikos grupė. Paskolos rizikos grupė nustatoma remiantis apskaičiuotu skolininko finansinės būklės balu taip, kaip tai yra nurodyta kredito unijos skolininko finansinės būklės vertinimo tvarkoje.
16.3. Paskolos pertvarkymas:
16.3.1. paskola, pertvarkoma pratęsiant paskolos ar jos dalies grąžinimo ir (arba) palūkanų mokėjimo terminus, visą ar dalį skolos perkeliant kitam asmeniui arba padengiant vieną ar kelias anksčiau išduotas paskolas ar (ir) palūkanas naujai išduota paskola arba kitaip pertvarkant paskolą, turi būti priskirta ne mažesnei kaip prieš pertvarkymą rizikos grupei ir ne mažesnei kaip III rizikos grupei;
16.3.2. paskola, taip pertvarkyta du arba tris kartus, turi būti priskiriama ne mažesnei kaip IV rizikos grupei. Tokios paskolos gali būti perkeltos į mažesnės rizikos grupę (išskyrus I rizikos grupę), jei skolininkas po paskolos pertvarkymo tris paskolos sutartyje nustatytus mokėjimo laikotarpius atsiskaito laiku;
16.3.3. jei paskola buvo pertvarkyta pratęsiant arba pakeičiant paskolos ar jos dalies grąžinimo ir (arba) palūkanų mokėjimo terminus daugiau kaip tris kartus, o skolininko įsiskolinimas per tą laiką nesumažėjo arba padidėjo, paskola priskiriama V rizikos grupei. Tokios paskolos gali būti perkeltos į IV rizikos grupę, jei skolininkas po paskolos pertvarkymo tris paskolos sutartyje nustatytus mokėjimo laikotarpius atsiskaito laiku;
16.4. Skolininkui suteiktos paskolos grąžinamos vienu mokėjimu paskolos termino gale kartu su palūkanomis arba palūkanas mokant paskolos sutartyje numatytais terminais:
16.4.1. paskola, kurios grąžinimo arba palūkanų mokėjimo terminai neįprastai ilgi – ne dažniau kaip vieną kartą per metus, priskiriama ne mažesnei kaip II rizikos grupei;
16.4.2. jei numatyta paskolą grąžinti ir palūkanas sumokėti vienu mokėjimu termino gale, paskola turi būti priskirta ne mažesnei kaip III rizikos grupei;
16.5. jei paskolos gavėjas nepateikė dokumentų, įrodančių pajamų gavimą, paskola priskiriama ne mažesnei kaip II rizikos grupei;
17. Paskolos turi būti priskirtos didesnės rizikos grupei, negu jos gali būti priskirtos pagal 16 punkto reikalavimus, jeigu:
17.3. nėra finansinės skolininko būklės vertinimo medžiagos, įvertinimo išvadų ir (arba) kredito unijos vidaus dokumentuose nustatytu periodiškumu nevertinama finansinė skolininko būklė;
18. Paskola arba kitas turtas, kuris pripažįstamas atitinkamame balansinės ataskaitos turto straipsnyje įvykdžius garantinį ar laidavimo įsipareigojimą trečiajam asmeniui, priskiriamas V rizikos grupei. Tokiam skolininkui prieš tai suteikta paskola po kredito unijos įsipareigojimų trečiajam asmeniui įvykdymo taip pat turi būti priskiriama V rizikos grupei.
IV. NEBALANSINIŲ ĮSIPAREIGOJIMŲ GRUPAVIMAS
19. Kredito unijos suteiktos garantijos, laidavimai ir kiti nebalansiniai įsipareigojimai, susiję su kredito rizika (toliau – nebalansiniai įsipareigojimai), turi būti vertinami ir atidėjiniai jiems sudaromi atsižvelgiant į sandorio įvykdymo tikimybę, vadovaujantis 19-uoju verslo apskaitos standartu „Atidėjiniai, neapibrėžtieji įsipareigojimai ir turtas bei pobalansiniai įvykiai“, patvirtintu viešosios įstaigos Lietuvos Respublikos apskaitos instituto standartų tarybos 2003 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1 (Žin., 2004, Nr. 20-616).
20. Nebalansiniai įsipareigojimai, suteikiami asmenims, jau turintiems paskolų toje pačioje kredito unijoje, priskiriami tai pačiai rizikos grupei kaip ir suteiktos paskolos.
V. PASKOLOS VERTĖS SUMAŽĖJIMO APSKAIČIAVIMAS
22. Paskolų vertės sumažėjimas skaičiuojamas atsižvelgiant į paskolų rizikos grupę (tikėtiną atgauti paskolos apskaitinės vertės dalį) ir užtikrinimo priemonę (užtikrinimo priemonės pinigų srautą).
23. Atsižvelgus į paskolos rizikos grupę, tikėtina, kad nebus atgauta paskolos apskaitinės vertės dalis (t. y. jos vertė sumažės):
24. I–IV rizikos grupei priskirtų paskolų apskaitinės vertės dalis, kurios nesitikima atgauti, gali būti padengiama užtikrinimo priemonės verte ar dalimi vertės kredito unijos paskolų vertinimo taisyklėse numatyta tvarka. Likusi nepadengta dalis laikoma paskolos vertės sumažėjimu ir įtraukiama į specialiųjų atidėjinių sąskaitą. Į paskolos užtikrinimo priemonę neatsižvelgiama, jei paskola yra priskirta V rizikos grupei.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Kredito unijoje turi būti nustatytos vidaus kontrolės procedūros, kad periodiškai būtų vertinama:
25.1. ar kredito unijos valdybos patvirtintų dokumentų nuostatos, susijusios su paskolų vertinimu, atitinka šio dokumento reikalavimus;
Kredito unijų minimalių paskolų vertinimo reikalavimų
priedas
PASKOLŲ VERTINIMO ATASKAITA
tūkst. Lt
A lentelė
Eil. Nr. |
Paskolos |
Nebalansiniai įsipareigojimai |
||||||||||||||
Skolininkas |
Sutarties sudarymo data |
Paskolos grąžinimo data |
Išduotos paskolos suma |
Paskolos apskaitinė vertė |
Rizikos grupė atsižvelgiant į |
Galutinė rizikos grupė |
Užtikrinimo priemonės |
Specialieji atidėjimai |
Suma |
Rizikos grupė |
Atidėjimai |
|||||
Mokėjimo terminus |
Skolininko būklę |
Pertvarkymo faktus |
Kitus veiksnius |
Pavadinimas |
Vertė |
|||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B lentelė
|
Paskolų rizikos grupės |
Iš viso |
1 grupė |
Standartinė |
|
|
Pokytis per ataskaitinį laikotarpį (+,–) |
|
|
Padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį (+) |
|
|
Sumažėjimas per ataskaitinį laikotarpį (–) |
|
2 grupė |
Galimos rizikos |
|
|
Pokytis per ataskaitinį laikotarpį (+,–) |
|
|
Padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį (+) |
|
|
Sumažėjimas per ataskaitinį laikotarpį (–) |
|
3 grupė |
Padidintos rizikos |
|
|
Pokytis per ataskaitinį laikotarpį (+,–) |
|
|
Padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį (+) |
|
|
Sumažėjimas per ataskaitinį laikotarpį (–) |
|
4 grupė |
Abejotina |
|
|
Pokytis per ataskaitinį laikotarpį (+,–) |
|
|
Padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį (+) |
|
|
Sumažėjimas per ataskaitinį laikotarpį (–) |
|
5 grupė |
Nuostolinga |
|
|
Pokytis per ataskaitinį laikotarpį (+,–) |
|
|
Padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį (+) |
|
|
Sumažėjimas per ataskaitinį laikotarpį (–) |
|
Paskolų vertės sumažėjimas (specialieji atidėjiniai) |
|
|
Iš viso paskolų pokyčio per ataskaitinį laikotarpį (+,-) |
|
................................................................... .................................
(asmens, atsakingo už paskolų grupavimą, (parašas)
pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)
Vyriausiasis buhalteris (buhalteris) .................................
(vardas ir pavardė) (parašas)
_________________
7011 forma patvirtinta
Lietuvos banko valdybos 2009 m. kovo 26 d. nutarimu Nr. 38
____________________________________
(kredito unijos pavadinimas)
____________________________________
(kodas, kredito unijos adresas, tel., faks.)
Lietuvos banko
Kredito įstaigų priežiūros departamentui
kodas 1200
Jogailos g. 14, LT-2001 Vilnius
Pateikimo terminas iki mėnesio 7 d.
Periodiškumas kas ketvirtį
PASKOLŲ VERTĖS POKYČIŲ ATASKAITA
_____________ Nr. _________
(data)
tūkst. Lt
Eil. Nr. |
Rizikos grupė |
Skolininkų skaičius* |
Paskolos |
Nebalansiniai įsipareigojimai |
Specialieji atidėjiniai |
Atidėjiniai nebalansiniams įsipareigojimams |
Specialiųjų atidėjimų ir atidėjimų nebalansiniams įsipareigojimams |
||||||||
Paskolos |
Lėšos kredito įstaigose |
Kitas finansinis turtas |
Iš viso (2+3+4) |
Paskoloms |
Lėšoms kredito įstaigose |
Kitam finansiniam turtui |
Iš viso (7+8+9) |
Pokytis per ataskaitinį laikotarpį (+,–) |
Padidėjimas per ataskaitinį laikotarpį (+) |
Sumažėjimas per ataskaitinį laikotarpį (–) |
|||||
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
1. |
Standartinė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
Galimos rizikos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
Padidintos rizikos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
4. |
Abejotina |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
Nuostolinga |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
Iš viso |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Be garantijų ir laidavimų gavėjų.
................................................. ........................... .....................................
(vadovo pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas ir pavardė)
........................... .....................................
Vyriausiasis buhalteris (buhalteris) (parašas) (vardas ir pavardė)
...............................................................
(vykdytojo vardas ir pavardė, telefonas)