LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2001 M. GEGUŽĖS 9 D. ĮSAKYMO NR. 146 „DĖL PIENO SUPIRKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2003 m. lapkričio 26 d. Nr. 3D-500

Vilnius

 

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 20 d. nutarimo Nr. 1439 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. birželio 4 d. nutarimo Nr. 726 „Dėl tipinių pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygų patvirtinimo“ pakeitimo“ 2 punktą (Žin., 2003, Nr. 111-4948):

1. Pakeičiu Pieno supirkimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 146 „Dėl Pieno supirkimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 40-1406; 2003, Nr. 60-2739, Nr. 83-3814):

1.1. Išdėstau 3 punkto 14 pastraipą taip:

Privalomieji tyrimai – riebalų, baltymų, somatinių ląstelių, bakterinio užterštumo, inhibitorinių medžiagų – 2 kartus per mėnesį, bet ne rečiau kaip kartą per 15 kalendorinių dienų (įskaitinį tiekimo laikotarpį), o pieno užšalimo temperatūros – kartą per mėnesį.“

1.2. Išdėstau 6 punktą taip:

6. Gamintojas, prieš pradėdamas tiekti pieną pardavimui (t. y. gamintojas, anksčiau nepardavinėjęs pieno arba jo pardavimą nutraukęs ilgiau kaip 2 mėnesius, arba pradėjęs tiekti pieną į kitą supirkimo įmonę), privalo pateikti supirkėjui Gyvūno sveikatos pažymėjimą, išduotą VMVT. Mėginiai visiems privalomiems (pagal LST 1137 ir šių taisyklių 8 punktą) pieno sudėties ir kokybės rodikliams nustatyti imami iš pirmos pristatytos pardavimui pieno siuntos.“

1.3. Įrašau 8 punkto lentelės antrojoje eilutėje po žodžių „per 15 kalendorinių dienų“ žodžius „(įskaitinį tiekimo laikotarpį)“.

1.4. Įrašau 10 punkte po žodžio „greitaisiais“ žodį „standartizuotais“.

1.5. Pripažįstu netekusiu galios 10.1 punktą (ankstesniuosius 10.2 ir 10.3 punktus laikau atitinkamai 10.1 ir 10.2 punktais).

1.6. Išdėstau 13 punktą taip:

13. Pieno riebalų ir baltymų tyrimo rodikliai taikomi įskaitiniam tiekimo laikotarpiui.

Pieno kiekis pagal bazinius riebalų ir baltymų rodiklius perskaičiuojamas vadovaujantis Žalio pieno kiekio perskaičiavimo pagal bazinius sudėties rodiklius (riebumą ir baltymingumą) į bazinį pieno kiekį metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos žemės ir miškų ministerijos 1998 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 67 (Žin., 1998, Nr. 18-440). Faktinis pieno kiekis perskaičiuojamas į bazinį pagal laboratorijos pateiktą perskaičiavimo (dauginimo) koeficientą.

Perskaičiavimo koeficientas nustatomas vertinant pieno sudėties tyrimo rezultatų šimtąsias procento dalis.

Vidutinis per įskaitinį tiekimo laikotarpį supirkto pieno riebalų ir baltymų kiekis apskaičiuojamas pagal per šį laikotarpį atliktų tyrimų rodiklių aritmetinį vidurkį, išskyrus šių taisyklių 30 ir 31 punktuose numatytus atvejus.“

1.7. Išdėstau 16 punktą taip:

16. Pieno bakterinis užterštumas įvertinamas pagal per du mėnesius atliktų visų tyrimų geometrinį vidurkį. Somatinių ląstelių skaičius įvertinamas pagal per tris mėnesius atliktų visų tyrimų geometrinį vidurkį. Geometriniam vidurkiui apskaičiuoti naudojami visų per nustatytą laikotarpį atliktų kokybės tyrimų duomenys pagal VMVT gamintojui suteiktą gyvūnų laikymo vietos kodą. Atsiskaitymui už pieną taikomas paskutinis įskaitinį tiekimo laikotarpį apskaičiuotas kokybės tyrimų geometrinis vidurkis.

Jeigu apskaičiuotas pieno bakterinio užterštumo ar somatinių ląstelių geometrinis vidurkis yra didesnis nei nustatytas antros rūšies pienui, pienas iš šio gamintojo neperkamas, kaip nurodyta šių taisyklių 23 punkte.“

1.8. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Atnaujinus pieno pirkimą, kokybės rodiklių, dėl kurių buvo nustatytas nerūšinis pienas, geometriniai vidurkiai pradedami skaičiuoti iš naujo.“

1.9. Išdėstau 18 punktą taip:

18. Pieno kokybę pagal geometrinį vidurkį vertina laboratorija. Jei geometriniam vidurkiui apskaičiuoti atlikta nepakankamai tyrimų, pieno kokybė įvertinama pagal turimų tyrimų rezultatus.“

1.10. Pripažįstu netekusiu galios 19 punktą.

1.11. Išdėstau 21.3 punktą taip:

21.3. jei tiriant kontrolinį mėginį nustatoma, kad piene yra pašalinio vandens, arba į VMVT nesikreipiama, už pieną apmokama pirkimo-pardavimo sutartyse aptartomis sąlygomis (10 proc. nuoskaita nuo nustatytos pieno rūšies kainos, bet ne ilgiau kaip tą įskaitinį tiekimo laikotarpį). Antrą kartą iš eilės nustačius, kad piene yra pašalinio vandens, jis iš šio gamintojo neperkamas, kaip nurodyta šių taisyklių 23 punkte.“

1.12. Išdėstau 22 punktą taip:

22. Laboratorijoje nustačius, kad piene yra inhibitorinių medžiagų, jis iš šio gamintojo neperkamas, kaip nurodyta šių taisyklių 23 punkte.

Inhibitorinės medžiagos piene tiriamos LPT testu. Jeigu supirkėjas pageidauja (kreipiasi raštu į laboratoriją), inhibitorinių medžiagų tyrimas gali būti atliktas papildomai kitais testais.“

1.13. Išdėstau 23 punktą taip:

23. Supirkėjas, gavęs informaciją iš laboratorijos, kad piene rasta inhibitorinių medžiagų arba nustatytas nerūšinis pienas pagal kitus rodiklius (pienas, kurio paskutinis apskaičiuotas bakterinio užterštumo ir/ar somatinių ląstelių skaičiaus rodiklių geometrinis vidurkis viršija antros rūšies pieno reikalavimus, taip pat pienas, kuriame antrą kartą paeiliui rasta pašalinio vandens), ne vėliau kaip kitą supirkimo dieną jo supirkimą nutraukia. Iki pieno supirkimo nutraukimo apmokama pagal paskutinius pieno sudėties ir kokybės tyrimo rodiklius, nustatytus prieš nerūšinio pieno nustatymą.

Dėl leidimo atnaujinti pieno supirkimą gavimo gamintojas kreipiasi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

Gamintojas turi teisę raštu kreiptis į supirkėją dėl papildomo inhibitorinių medžiagų tyrimo laboratorijoje atlikimo. Jeigu papildomu tyrimu inhibitorinių medžiagų nerasta, pieno pirkimas atnaujinamas, gavus informaciją iš laboratorijos ir pateikus VMVT išvadas (leidimą). Jeigu papildomo tyrimo po pieno supirkimo nutraukimo rezultatai parodo, kad piene yra inhibitorinių medžiagų, pieno supirkimas gali būti atnaujintas ne greičiau kaip po 15 kalendorinių dienų nuo šio papildomo tyrimo rezultato gavimo, gavus VMVT leidimą.

Jeigu per trijų mėnesių laikotarpį to paties gamintojo parduotame piene antrą kartą randama inhibitorinių medžiagų ir VMVT nustato, kad jos rastos dėl gamintojo aplaidumo ar piktnaudžiavimo, pieno supirkimas nutraukiamas 15 kalendorinių dienų. Praėjus šiam laikotarpiui, Pieno supirkimas gali būti atnaujintas, gamintojui pateikus VMVT leidimą.“

1.14. Įrašau 24 punkte po skaitmens „22“ skaitmenį „23“.

1.15. Išdėstau 27 punktą taip:

27. Gamintojui raštu kreipiantis į supirkėją dėl papildomų pieno sudėties ar kokybės tyrimų atlikimo, supirkėjas privalo per 2 kalendorines dienas paimti, paruošti ir perduoti mėginius laboratorijos atstovui arba, pageidaujant gamintojui, perduoti mėginius jam pačiam pristatyti į laboratoriją.“

1.16. Išdėstau 29 punktą taip:

29. Bakterinio užterštumo ir somatinių ląstelių skaičiaus papildomų tyrimų duomenys įtraukiami į geometrinio vidurkio apskaičiavimą bendra tvarka (išskyrus šių taisyklių 30 ir 31 punktuose numatytus atvejus). Pieno sudėties papildomų tyrimų rezultatai (išskyrus šių taisyklių 30 ir 31 punktuose numatytus atvejus) taikomi įskaitiniam laikotarpiui, kaip nurodyta 13 punkte. Atliekant užšalimo temperatūros papildomą tyrimą, už pieną atsiskaitoma pagal šio tyrimo rezultatą nuo mėginio paėmimo tyrimui datos iki įskaitinio tiekimo laikotarpio pabaigos.“

1.17. Išdėstau 30 punktą taip:

30. Kai abejojama dėl pieno kokybės ar sudėties rodiklių, gamintojas gali raštu kreiptis į VMVT dėl tyrimo rezultato anuliavimo. VMVT ne vėliau kaip per 15 darbo dienų raštu informuoja laboratoriją ir supirkėją apie priimtą sprendimą. Jei tyrimų duomenys anuliuojami, už pieną turi būti atsiskaityta pagal perskaičiuotus rezultatus.“

1.18. Išdėstau 31 punktą taip:

31. Pagal raštišką VMVT pranešimą laboratorijai ir supirkėjui, nurodžius pagrįstą tyrimų anuliavimo priežastį, prieš tai buvę pieno sudėties ir kokybės tyrimų duomenys anuliuojami ir bendro bakterijų bei somatinių ląstelių skaičiaus rodikliai neįtraukiami į geometrinio vidurkio apskaičiavimą.“

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2003 m. gruodžio 1 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS