VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBA
I Š A I Š K I N I M A S
DĖL PRIVALOMOJO VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO IR SVEIKATOS DRAUDIMO ĮMOKŲ SKAIČIAVIMO
1999 m. balandžio 2 d. Nr.
Vilnius
Atsižvelgdama į gaunamus paklausimus dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 34 straipsnio papildymo ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. 743 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ 2 punktu, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba išaiškina:
1. Draudėjai privalomojo valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokas nuo 1999 m. sausio 1 d. skaičiuoja nuo kiekvienam apdraustajam privalomo apskaičiuoti atlyginimo už darbą (nepriklausomai nuo išmokėjimo šaltinių) nuo ne didesnės kaip trijų su puse Statistikos departamento skelbiamo užpraeito mėnesio Lietuvos Respublikos ūkio vidutinio darbo užmokesčio dydžio sumos, o nuo 2000 m. sausio 1 d. valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos ir mokamos nuo privalomo priskaičiuoti atlyginimo sumos, neviršijančios trijų Statistikos departamento skelbiamo užpraeito mėnesio Lietuvos Respublikos ūkio vidutinio darbo užmokesčio dydžių.
2. Vidutinis Statistikos departamento skelbiamas darbo užmokestis įmokoms skaičiuoti apvalinamas aritmetiškai (pvz.: 1033.70 Lt = 1034 Lt).
3. Atlyginimas už darbą, nuo kurio skaičiuojamos privalomosios valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos, taip pat priskaičiuotos įmokos neapvalinamos, imamos su centais.
4. Jeigu apdraustasis dirba ne visą mėnesį, maksimali suma, nuo kurios skaičiuojamos privalomosios valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos, proporcingai dirbtam laikui – neperskaičiuojamos.
5. Jeigu apdraustajam apskaičiuojamas atlyginimas už mėnesį ir mėnesinė premija ar vienkartinė išmoka, jų suma valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų skaičiavimui ribojama nuo 1999 m. sausio 1 dienos trijų su puse, o nuo 2000 m. sausio 1 d. – trijų Statistikos departamento skelbiamo užpraeito mėnesio Lietuvos Respublikos ūkio vidutinio darbo užmokesčio dydžių (pvz.: sausio mėn. atlyginimas 4000 Lt ir materialinė pašalpa 500 Lt, iš viso 4500 Lt. Užpraeito mėnesio, t. y. 1998 m. lapkričio mėnesio Statistikos departamento skelbiamas vidutinio atlyginimo dydis 1034 Lt. Tokiu būdu Valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos tik nuo 3619 Lt (1034 Lt x 3,5)).
6. Jeigu apdraustajam atlyginimas už darbą skaičiuojamas už ilgesnį kaip vieno kalendorinio mėnesio laikotarpį, maksimali suma valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokoms skaičiuoti ribojama dydžiu, gautu padauginus trijų su puse (nuo 2000 m. sausio 1 d. – trijų) vidutinių darbo užmokesčių dydžių sumą iš mėnesių, už kuriuos skaičiuojamos apdraustojo pajamos, skaičiaus.
7. Jeigu apskaičiuojamas atlyginimas už sausio mėnesį ir premija už 3 mėnesius ar metus, tai maksimalus dydis, nuo kurio skaičiuojamos įmokos, nustatomas kiekvienai išmokai atskirai (pvz.: įmokos nuo darbo užmokesčio ribojamos 3619 Lt (1034 x 3, 5), t. y. jei darbo užmokestis viršija 3619 Lt, įmokos skaičiuojamos tik nuo 3619 Lt. Įmokos nuo ketvirtinės premijos ribojamos 10857 Lt (1034 x 3,5 x 3), t. y. valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos nuo sumos, ne didesnės kaip 10857 Lt, ir metinė išmoka ribojama 43428 Lt (1034 x 3,5 x 12), t. y. jeigu metinė premija viršija 43428 Lt, įmokos skaičiuojamos nuo 43428 Lt).
8. Apdraustajam priskaičiavus atlyginimą už atostogas, jų suma išdėstoma pagal priklausomumą atskiriems mėnesiams.
Išeitinės pašalpos, apskaičiuotos pagal Lietuvos Respublikos darbo sutarties įstatymo 40 straipsnio 1 dalį, suma išdėstoma pagal priklausomumą atskiriems mėnesiams į priekį priklausomai nuo to, kelių mėnesių dydžio buvo išeitinė pašalpa. Valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų skaičiavimui taikomas apribojimas, buvęs išeitinės pašalpos skaičiavimo mėnesyje.