VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gegužės 13 d. įsakymo Nr. 220 „DĖL PAUKŠČIŲ IR PERINTI SKIRTŲ KIAUŠINIŲ PREKYBOS SU EUROPOS SĄJUNGOS ŠALIMIS IR IMPORTO IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“ pakeitimo

 

2011 m. gruodžio 20 d. Nr. B1-798

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo (Žin., 1992, Nr. 2-15; 2010, Nr. 148-7563) 6 straipsnio 3 dalimi, įgyvendindamas 2009 m. lapkričio 30 d. Tarybos direktyvą 2009/158/EB dėl gyvūnų sveikatos reikalavimų, reglamentuojančių Bendrijos vidaus prekybą naminiais paukščiais ir perinti skirtais kiaušiniais ir jų importą iš trečiųjų šalių (OL 2009 L 343, p. 74), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2011 m. balandžio 1 d. Komisijos sprendimu 2011/214/ES (OL 2011 L 90, p. 27),

pakeičiu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gegužės 13 d. įsakymą Nr. 220 „Dėl Paukščių ir perinti skirtų kiaušinių prekybos su Europos Sąjungos šalimis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 52-2029; 2006, Nr. 124-4742; 2009, Nr. 106-4470; 2010, Nr. 50-2469; 2011, Nr. 80-3949) ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NAMINIŲ PAUKŠČIŲ IR PERINIŲ KIAUŠINIŲ PREKYBOS SU VALSTYBĖMIS NARĖMIS IR IMPORTO IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo (Žin., 1992, Nr. 2-15; 2010, Nr. 148-7563) 6 straipsnio 3 dalimi ir įgyvendindamas 2009 m. lapkričio 30 d. Tarybos direktyvą 2009/158/EB dėl gyvūnų sveikatos reikalavimų, reglamentuojančių Bendrijos vidaus prekybą naminiais paukščiais ir perinti skirtais kiaušiniais ir jų importą iš trečiųjų šalių (OL 2009 L 343, p. 74), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2011 m. balandžio 1 d. Komisijos sprendimu 2011/214/ES (OL 2011 L 90, p. 27):

1. Tvirtinu Naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimus (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms;

2.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą sritį ir Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriui.“

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                       Vidmantas Paulauskas


PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir

veterinarijos tarnybos direktoriaus

2002 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. 220

(Valstybinės maisto ir

veterinarijos tarnybos direktoriaus

2011 m. gruodžio 20 d. įsakymo Nr. B1-798 redakcija)

 

NAMINIŲ PAUKŠČIŲ IR PERINIŲ KIAUŠINIŲ PREKYBOS SU VALSTYBĖMIS NARĖMIS IR IMPORTO IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ VETERINARIJOS REIKALAVIMAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių tvarką.

2. Reikalavimai netaikomi paukščiams, skirtiems parodoms, pasirodymams ar varžyboms.

3. Vartojamos sąvokos:

Įgaliotasis veterinarijos gydytojas privatus veterinarijos gydytojas, kuriam pagal sutartį pavesta atlikti kai kurias valstybinės veterinarijos funkcijas.

Karantino patalpos – atskiros ir atskirai eksplotuojamos laikymo vietos patalpos, kuriose be tiesioginio ir netiesioginio kontakto su kitais naminiais paukščiais laikomi, stebimi, tiriami, gydomi tokios pat sveikatos būklės naminiai paukščiai, sudarantys vieną epizootinį vienetą.

Ligos protrūkio vieta vieta ar vietovė, kurioje patvirtinti vienas ar keli privalomai registruojamų paukščių ligų atvejai.

Maistiniai naminiai paukščiai 72 valandų amžiaus arba vyresni naminiai paukščiai, auginami mėsai, maistiniams kiaušiniams gauti arba medžioklės ištekliams atkurti.

Naminiai paukščiai – antys, balandžiai, fazanai, kalakutai, kurapkos, naminės vištos, perlinės vištos, putpelės, žąsys, beketeriai paukščiai, auginami ar laikomi nelaisvėje veislei, mėsai ar kiaušiniams, medžioklės ištekliams atkurti.

Naminių paukščių auginimo ūkis – paukštininkystės ūkis, kuriame iki produkcinio amžiaus auginami veisliniai naminiai paukščiai arba dėslieji naminiai paukščiai iki šie pradeda dėti kiaušinius.

Naminių paukščių periniai kiaušiniai (toliau – periniai kiaušiniai) – perinti skirti naminių paukščių kiaušiniai.

Naminių paukščių perinimo ūkis (toliau – perykla) – paukštininkystės ūkis, kuriame perinami kiaušiniai ir kuris tiekia vienadienius paukščiukus.

Naminių paukščių pulkas – būrys vienodos sveikatos būklės naminių paukščių, kurie laikomi tose pačiose patalpose arba aptvare ir sudaro vieną epizootinį vienetą.

Naminių paukščių veislininkystės ūkis – paukštininkystės ūkis, kuriame laikomi naminiai paukščiai veislinių naminių paukščių perinių kiaušinių gavybai.

Naminių paukščių veisimo ūkis – paukštininkystės ūkis, kuriame laikomi naminiai paukščiai maistinių naminių paukščių perinių kiaušinių gavybai.

Paukštininkystės ūkis ūkis, kuriame pastatai, įrenginiai, inventorius ir kiti reikmenys naudojami kiaušiniams perinti ir (arba) veisliniams ir (arba) maistiniams naminiams paukščiams auginti arba laikyti.

Privalomai registruojamos paukščių ligos paukščių gripas ir Niukaslo liga.

Sanitarinis skerdimas – užkrėstų arba galimai užkrėstų paukščių ir jų produktų sunaikinimas ligos protrūkio vietoje, laikantis visų būtinų sveikatos apsaugos reikalavimų, tarp jų – dezinfekcijos.

Skerstini naminiai paukščiai – iš paukštininkystės ūkio tiesiai į paukščių skerdyklą atvežti ir ne vėliau kaip per 72 valandas skerdžiami naminiai paukščiai.

Sveikatos patikrinimas valstybinio veterinarijos gydytojo arba įgaliotojo veterinarijos gydytojo paukštininkystės ūkyje atliekamas naminių paukščių sveikatos būklės patikrinimas.

Trečiosios šalys – šalys, kaip apibrėžta 2004 m. balandžio 26 d. Tarybos direktyvoje 2004/68/EB, nustatančioje gyvūnų sveikatos taisykles, reglamentuojančias tam tikrų kanopinių gyvūnų importą į ir tranzitą per Bendriją, iš dalies keičiančioje direktyvas 90/426/EEB ir 92/65/EEB ir pakeičiančioje direktyvą 72/462/EEB.

Valstybė narė – bet kuri Europos Sąjungos valstybė narė ar kita Europos ekonominės erdvės valstybė.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.

Valstybinis veterinarijos gydytojas – veterinarijos gydytojas, pagal veterinarijos veiklą reglamentuojančius teisės aktus atliekantis valstybinės veterinarijos funkciją.

Veisliniai naminiai paukščiai – 72 valandų arba vyresni naminiai paukščiai, auginami periniams kiaušiniams dėti.

Vienadieniai paukščiukai – ne vyresni kaip 72 valandų nelesinti paukščių jaunikliai (paprastųjų muskusinių ančių (Cairina moschata) ar jų mišrūnų jaunikliai gali būti palesinti).

 

II. PREKYBOS SU VALSTYBĖMIS NARĖMIS REIKALAVIMAI

 

4. Su valstybėmis narėmis leidžiama prekiauti:

4.1. periniais kiaušiniais, vienadieniais paukščiukais, veisliniais ir maistiniais naminiais paukščiais, kurie atitinka Reikalavimų 5, 16, 17, 19–31 ir 33 punktų reikalavimus ir šiuos reikalavimus:

4.1.1. periniais kiaušiniais, kurie atitinka Reikalavimų 6–7 punktus,

4.1.2. vienadieniais paukščiukais, kurie atitinka Reikalavimų 8 punktą,

4.1.3. veisliniais ir maistiniais naminiais paukščiais, kurie atitinka Reikalavimų 9 punktą;

4.2. skerstinais naminiais paukščiais, kurie atitinka Reikalavimų 10, 16, 17, 19– 31 ir 33 punktus;

4.3. naminiais paukščiais (įskaitant vienadienius paukščiukus), skirtais atkurti medžioklės išteklius, kurie atitinka Reikalavimų 11, 12, 16, 17, 19–31 ir 33 punktus;

4.4. Suomijai ir Švedijai skirtais naminiais paukščiais, kurie salmoneliozės atžvilgiu atitinka Reikalavimų 17–18 punktuose nustatytas sąlygas.

5. Periniai kiaušiniai, vienadieniai paukščiukai, veisliniai ir maistiniai naminiai paukščiai turi būti iš:

5.1. paukštininkystės ūkių:

5.1.1. kurie pagal Reikalavimų 42–43 punktus yra patvirtinti VMVT ir turi veterinarinio patvirtinimo numerį,

5.1.2. kuriems siuntos išsiuntimo metu netaikomi jokie apribojimai dėl paukščių sveikatos,

5.1.3. kurie yra teritorijoje, kuriai netaikomi apribojimai dėl užkrečiamųjų paukščių ligų protrūkių;

5.2. naminių paukščių pulko, kuris siuntos išsiuntimo metu neturi klinikinių užkrečiamosios paukščių ligos požymių.

6. Valstybėms narėms siunčiami periniai kiaušiniai turi:

6.1. būti iš naminių paukščių pulko:

6.1.1. kuris ne mažiau kaip 6 savaites buvo laikomas viename arba daugiau paukštininkystės ūkių, atitinkančių Reikalavimų 5.1.1 punktą;

6.1.2. kurio paukščiai nevakcinuoti arba vakcinuoti pagal Reikalavimų 77 punktą;

6.1.3. kuris likus 72 valandoms iki siuntos išsiuntimo buvo patikrintas valstybinio veterinarijos gydytojo ir kuriam nebuvo nustatyta jokių klinikinių užkrečiamųjų ligų požymių arba kurio sveikatos patikrinimą kas mėnesį atliko įgaliotasis veterinarijos gydytojas, o paskutinis sveikatos patikrinimas buvo atliktas likus ne daugiau kaip 31 dienai iki siuntos išsiuntimo. Tuo atveju, kai sveikatos patikrinimas buvo atliktas likus ne daugiau kaip 31 dienai iki siuntos išsiuntimo, valstybinis veterinarijos gydytojas turi pagal atsakingo už naminių paukščių pulką asmens pateiktus registracijos žurnalus patikrinti duomenis apie paukščių pulko sveikatos būklę per 72 valandas iki siuntos išsiuntimo ir įvertinti dabartinę naminių paukščių pulko sveikatos būklę. Jeigu pagal registracijos žurnaluose esančius duomenis arba kitą suteiktą informaciją įtariama liga, valstybinis veterinarijos gydytojas turi patikrinti naminių paukščių sveikatą, kad nustatytų, ar naminiai paukščiai yra sveiki;

6.2. būti suženklinti pagal 2008 m. birželio 27 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 617/2008, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (EB) Nr. 1234/2007 taikymo taisyklės dėl prekybos perinti skirtais kiaušiniais ir ūkiuose auginamais paukščių jaunikliais standartų (OL 2008 L 168, p. 5), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2011 m. rugsėjo 23 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 939/2011 (OL 2011 L 248, p. 1), reikalavimus;

6.3. būti dezinfekuoti laikantis valstybinio veterinarijos gydytojo nurodymų.

7. Kilus užkrečiamosios paukščių ligos, kuri gali išplisti per kiaušinius, protrūkiui naminių paukščių pulke, iš kurio tiekiami kiaušiniai į peryklą, kiaušinių perinimo laikotarpiu, apie tai turi būti pranešta VMVT, peryklai ir naminių paukščių veisimo ir veislininkystės ūkiams.

8. Vienadieniai paukščiukai turi:

8.1. būti išperinti iš perinių kiaušinių, atitinkančių Reikalavimų 5–7 punktus;

8.2. būti nevakcinuoti arba vakcinuoti pagal Reikalavimų 77 punktą;

8.3. siuntos išsiuntimo metu nekelti jokio įtarimo dėl paukščių užkrečiamųjų ligų.

9. Valstybėms narėms siunčiami veisliniai ir maistiniai naminiai paukščiai turi atitikti šiuos reikalavimus:

9.1. nuo išperinimo pradžios arba daugiau kaip 6 savaites turi būti laikyti viename arba daugiau paukštininkystės ūkių, atitinkančių Reikalavimų 5.1.1 punktą;

9.2. turi būti nevakcinuoti arba vakcinuoti pagal Reikalavimų77 punktą;

9.3. turi būti patikrinti valstybinio veterinarijos gydytojo likus 48 valandoms iki siuntos išsiuntimo ir neturėti jokių klinikinių užkrečiamųjų ligų požymių.

10. Valstybėms narėms siunčiami skerstini naminiai paukščiai turi būti iš paukštininkystės ūkių:

10.1. kuriuose jie buvo laikomi nuo išperinimo arba ilgiau kaip 21 dieną;

10.2. kuriems siuntos išsiuntimo metu netaikomi jokie apribojimai dėl paukščių sveikatos;

10.3. kuriuose valstybinis veterinarijos gydytojas likus 5 dienoms iki siuntos išsiuntimo patikrino naminius paukščius ir nenustatė jokių klinikinių užkrečiamųjų ligų požymių;

10.4. kurie yra teritorijoje, kuriai netaikomi apribojimai dėl paukščių užkrečiamųjų ligų protrūkių.

11. Valstybėms narėms siunčiami vyresni nei 72 valandų amžiaus naminiai paukščiai, skirti medžioklės išteklių atkūrimui, turi būti gauti iš paukštininkystės ūkių:

11.1. kuriuose jie buvo laikomi nuo išperinimo arba ne trumpiau kaip 21 dieną ir dvi savaites iki siuntos išsiuntimo neturėjo kontakto su naujai įvežtais į paukštininkystės ūkį naminiais paukščiais;

11.2. kuriems siuntos išsiuntimo metu netaikomi jokie apribojimai dėl paukščių sveikatos;

11.3. kuriuose valstybinis veterinarijos gydytojas ne anksčiau kaip likus 48 valandoms iki siuntos išsiuntimo patikrino naminių paukščių pulką, iš kurio formuojama siunta, ir nenustatė jokių klinikinių užkrečiamųjų ligų požymių;

11.4. kurie yra teritorijoje, kuriai netaikomi apribojimai dėl paukščių užkrečiamųjų ligų protrūkių.

12. Reikalavimų 11 punkte nurodytiems naminiams paukščiams netaikomas Reikalavimų 5 punktas.

13. Reikalavimų 4–10 ir 23–31 punktai netaikomi siuntoms, kuriose yra mažiau negu 20 naminių paukščių arba 20 perinių kiaušinių, atitinkančių Reikalavimų 14 ir 15 punktus.

14. Reikalavimų 13 punkte nurodyti naminiai paukščiai ir periniai kiaušiniai, siunčiami valstybėms narėms, turi būti iš naminių paukščių pulkų:

14.1. kurie buvo laikomi valstybių narių paukštininkystės ūkiuose nuo jų išperinimo pradžios arba ne trumpiau kaip tris mėnesius;

14.2. kurie išsiuntimo metu neturėjo jokių klinikinių paukščių užkrečiamųjų ligų požymių;

14.3. kurie nevakcinuoti arba vakcinuoti pagal Reikalavimų 77 punktą;

14.4. kuriems siuntos išsiuntimo metu netaikomi jokie apribojimai dėl paukščių sveikatos;

14.5. kurie yra teritorijoje, kuriai netaikomi apribojimai dėl paukščių užkrečiamųjų ligų protrūkių.

15. Visi Reikalavimų 14 punkte nurodytos siuntos naminiai paukščiai likus vienam mėnesiui iki siuntos išsiuntimo turi būti serologiškai ištirti dėl antikūnų, neutralizuojančių Salmonella pullorum ir Salmonella gallinarum, nustatymo ir gauti neigiami tyrimo rezultatai. Naminių paukščių pulkas, iš kurio sudaryta perinių kiaušinių ar vienadienių paukščiukų siunta, likus trims mėnesiams iki siuntos išsiuntimo turi būti serologiškai ištirtas dėl Salmonella pullorum ir Salmonella gallinarum 95 % patikimumu, siekiant nustatyti 5 % infekcijos paplitimą.

Reikalavimų 13, 14 ir šis punktai netaikomi stručių ir stručių perinių kiaušinių siuntoms.

16. Jeigu siunta, sudaryta iš naminių paukščių ir perinių kiaušinių iš valstybių narių ar jų regionų, kuriuose naminiai paukščiai vakcinuojami nuo Niukaslo ligos, yra siunčiama į valstybę narę, kuriai Europos Komisija yra suteikusi tam tikrą statusą dėl vakcinavimo nuo Niukaslo ligos, taikomi šie reikalavimai:

16.1. periniai kiaušiniai turi būti iš tokio naminių paukščių pulko, kurio naminiai paukščiai:

16.1.1. nevakcinuoti, arba

16.1.2. vakcinuoti, naudojant inaktyvuotą vakciną, arba

16.1.3. vakcinuoti, naudojant gyvą vakciną, užtikrinant, kad vakcinacija buvo atlikta likus ne mažiau kaip 30 dienų iki perinių kiaušinių surinkimo;

16.2. vienadieniai paukščiukai (taip pat vienadieniai paukščiukai, skirti medžioklės išteklių atkūrimui) turi būti nevakcinuoti nuo Niukaslo ligos ir:

16.2.1. išsiritę iš perinių kiaušinių, kurie atitinka Reikalavimų 16.1 punktą,

16.2.2. iš peryklos, kurioje užtikrinama, kad tokie kiaušiniai buvo inkubuojami atskirai nuo kiaušinių, kurie neatitinka Reikalavimų 16.1 punkto;

16.3. veisliniai ir maistiniai naminiai paukščiai turi būti:

16.3.1. nevakcinuoti nuo Niukaslo ligos,

16.3.2. 14 dienų iki siuntos išsiuntimo laikomi paukštininkystės ūkyje ar karantino patalpose valstybiniam veterinarijos gydytojui prižiūrint. Naminiai paukščiai kilmės paukštininkystės ūkyje arba karantino patalpose negali būti vakcinuojami nuo Niukaslo ligos likus 21 dienai iki siuntos išsiuntimo, ir per tą laikotarpį jokie paukščiai, kurie neskirti šiai siuntai, neturi patekti į tokį paukštininkystės ūkį ar karantino patalpas. Karantinuojamus naminius paukščius vakcinuoti draudžiama,

16.3.3. per 14 dienų laikotarpį iki siuntos išsiuntimo dienos serologiškai ištirti dėl Niukaslo ligos ir gauti neigiami tyrimų rezultatai;

16.4. skerstini naminiai paukščiai turi būti iš naminių paukščių pulkų, kurie:

16.4.1. jeigu nevakcinuoti nuo Niukaslo ligos, atitinka Reikalavimų 16.3.3 punktą,

16.4.2. jeigu vakcinuoti nuo Niukaslo ligos, per 14 dienų laikotarpį iki siuntos išsiuntimo turi būti ištirti dėl Niukaslo ligos viruso išskyrimo.

17. Siunčiami iš paukštininkystės ūkio į Suomiją ir Švediją skerstini naminiai paukščiai turi būti mikrobiologiškai ištirti dėl salmoneliozės ir Reikalavimų 70 punkte nepaminėtų serotipų pagal 1995 m. birželio 22 d. Tarybos sprendimą 1995/410/EB, nustatantį Suomijai ir Švedijai skirtų skerstinų naminių paukščių mikrobiologinio tyrimo, imant mėginius jų kilmės įmonėse, taisykles (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 18 tomas, p. 239).

18. Reikalavimų 17 punkte nurodyti tyrimai neatliekami skerstiniems naminiams paukščiams iš paukštininkystės ūkio, kuriam taikoma Europos Komisijos patvirtinta veiklos programa, lygiavertė salmonelių kontrolės programai, kurią Europos Komisijai privalo pateikti Suomija ir Švedija.

19. Lietuvos Respublika ar jos regionas, siekiantys įgyti nevakcinuojančios nuo Niukaslo ligos naminių paukščių šalies ar teritorijos statusą, Europos Komisijai turi pateikti:

19.1. programą, kuri nurodyta Reikalavimų 20 punkte;

19.2. prašymą statusui įgyti.

20. VMVT turi teisę pateikti Europos Komisijai savanoriškai ar privalomai vykdomą naminių paukščių ligų kontrolės programą, kurioje turi būti nurodyta:

20.1. ligos paplitimas šalies teritorijoje;

20.2. programos sudarymo priežastys, atsižvelgiant į ligos svarbumą ir ekonominį pagrįstumą;

20.3. geografinė teritorija, kurioje turi būti įgyvendinta ši programa;

20.4. skirtingos statuso kategorijos, kurios turi būti taikomos paukštininkystės ūkiams, standartai, kuriuos turi atitikti įvairių kategorijų paukštininkystės ūkiai, ir tyrimų atlikimo tvarka;

20.5. programos įgyvendinimo stebėsenos tvarka;

20.6. veiksmai, kurių turi būti imtasi, jei paukštininkystės ūkis praranda įgytą statusą;

20.7. priemonės, kurių turi būti imtasi, jei tyrimų, atliktų laikantis programos nuostatų, rezultatai būtų teigiami.

21. Kai Lietuvos Respublikoje ar tam tikrame jos regione nėra ligų, kurioms imlūs naminiai paukščiai, VMVT pateikia Europos Komisijai atitinkamus patvirtinančius dokumentus, kuriuose turi būti nurodyta:

21.1. ligos kilmė ir jos atsiradimo šalyje istorija;

21.2. stebėsenos tikslais atliktų serologinių, mikrobiologinių arba patologinių tyrimų rezultatai, apie kuriuos pagal paukščių užkrečiamųjų ligų kontrolę reglamentuojančius teisės aktus turi būti pranešta VMVT;

21.3. stebėsenos trukmė;

21.4. jei reikia, laikotarpis, kurio metu buvo draudžiama naminių paukščių vakcinacija nuo atitinkamos ligos, ir geografinė teritorija, kurioje toks draudimas buvo taikomas;

21.5. priemonės, kuriomis būtų galima įsitikinti, kad tokioje teritorijoje šios ligos tikrai nebėra.

22. VMVT praneša Europos Komisijai apie bet kokius Reikalavimų 21 punkte nurodytų duomenų pasikeitimus.

 

III. NAMINIŲ PAUKŠČIŲ, PERINIŲ KIAUŠINIŲ VEŽIMO REIKALAVIMAI

 

23. Vienadieniai paukščiukai ir periniai kiaušiniai turi būti vežami specialiose vienkartinio naudojimo dėžese, kurios po panaudojimo nedelsiant sunaikinamos.

24. Vienadieniai paukščiukai ir periniai kiaušiniai gali būti vežami daugkartinio naudojimo dėžėse, kurios po panaudojimo turi būti išvalomos ir išdezinfekuojamos.

25. Reikalavimų 23 ir 24 punktuose nurodytose dėžėse turi būti vežami tik tos pačios naminių paukščių rūšies, kategorijos ir tipo vienadieniai paukščiukai arba periniai kiaušiniai, kurie gauti iš to paties paukštininkystės ūkio. Ant dėžių turi būti nurodyta ši informacija:

25.1. kilmės šalies ar regiono pavadinimas;

25.2. kilmės paukštininkystės ūkio veterinarinio patvirtinimo numeris;

25.3. vienadienių paukščiukų arba perinių kiaušinių skaičius kiekvienoje dėžėje;

25.4. naminių paukščių rūšis, kuriai priskiriami vienadieniai paukščiukai arba periniai kiaušiniai.

26. Dėžės su vienadieniais paukščiukais arba periniais kiaušiniais gali būti vežamos atitinkamuose konteineriuose partijomis. Ant šių konteinerių turi būti nurodytas toje partijoje esančių dėžių skaičius ir Reikalavimų 25.1–25.4 punktuose nurodyta informacija.

27. Veisliniai ir maistiniai naminiai paukščiai vežami specialiose dėžėse arba narveliuose:

27.1. kuriuose turi būti tik tos pačios rūšies, kategorijos ir tipo naminiai paukščiai, gauti iš vieno paukštininkystės ūkio;

27.2. ant kurių turi būti nurodytas naminių paukščių kilmės paukštininkystės ūkio veterinarinio patvirtinimo numeris.

28. Veisliniai ir maistiniai naminiai paukščiai, vienadieniai paukščiukai, naminiai paukščiai, skirti medžioklės ištekliams atkurti, į paskirties paukštininkytės ūkį turi būti atvežti kaip galima greičiau ir neturėti kontaktų su kitais naminiais paukščiais, išskyrus tos pačios paskirties paukščius, atitinkančius Reikalavimų nuostatas.

29. Skerstini naminiai paukščiai turi būti nedelsiant pristatyti į paskirties skerdyklą ir neturėti kontaktų su kitais naminiais paukščiais, išskyrus skerstinus naminius paukščius, atitinkančius Reikalavimų nuostatas.

30. Dėžės, narveliai ir transporto priemonės turi būti tokios konstrukcijos, kad:

30.1. ekskrementai liktų viduje, o vežimo metu naminiai paukščiai netektų kuo mažiau plunksnų;

30.2. naminiai paukščiai būtų gerai matomi;

30.3. jas galima būtų išvalyti ir išdezinfekuoti.

31. Transporto priemonės ir daugkartinio naudojimo konteineriai, dėžės ir narveliai prieš juos pakraunant ir iškraunant turi būti valomi ir dezinfekuojami laikantis VMVT nurodymų.

32. Naminius paukščius, nurodytus Reikalavimų 28 ir 29 punktuose, draudžiama vežti teritorijomis, kuriose nustatytas paukščių gripas arba Niukaslo liga, nebent jie būtų vežami greitkeliu arba geležinkeliu.

33. Į kitoje valstybėje narėje esančią paskirties vietą vežamus naminius paukščius ir perinius kaušinius turi lydėti atitinkamos formos veterinarijos sertifikatas, nurodytas 2011 m. balandžio 1 d. Komisijos sprendimo 2011/214/ES, kuriuo iš dalies keičiami Tarybos direktyvos 2009/158/EB dėl gyvūnų sveikatos reikalavimų, reglamentuojančių Bendrijos vidaus prekybą naminiais paukščiais ir perinti skirtais kiaušiniais ir jų importą iš trečiųjų šalių, II–IV priedai 2011/214/ES (OL 2011 L 90, p. 27), priede, kuris turi:

33.1. būti pasirašytas valstybinio veterinarijos gydytojo;

33.2. būti išduotas pakrovimo dieną ir parašytas kalba arba kalbomis, kurios vartojamos siuntos išsiuntimo valstybėje narėje, ir oficialia kalba arba kalbomis, kurios vartojamos paskirties valstybėje narėje;

33.3. galioti penkias dienas;

33.4. būti surašytas viename lape;

33.5. būti skirtas vienam gavėjui;

33.6. turėti skirtingos spalvos negu pats veterinarijos sertifikatas spaudą ir parašą.

34. VMVT, laikydamasi bendrųjų Europos Sąjungos sutarties nuostatų, turi teisę valstybėms narėms, iš kurių siunčiama siunta, išduoti bendruosius leidimus arba leidimus tam tikrais atvejais įvežti naminius paukščius ir perinius kiaušinius be Reikalavimų 33 punkte nurodyto veterinarijos sertifikato.

 

IV. IMPORTO IŠ TREČIŲJŲ ŠALIŲ REIKALAVIMAI

 

35. Naminiai paukščiai ir periniai kiaušiniai, importuojami į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, turi atitikti Reikalavimų 36–40 punktus.

36. Naminiai paukščiai ir periniai kiaušiniai turi būti kilę iš trečiosios šalies arba jos dalies, įtrauktos į Europos Komisijos sudarytą sąrašą.

37. Reikalavimų 36 punkte nurodytas trečiųjų šalių ar jų dalių sąrašas ir jo pakeitimai skelbiami Europos Sąjungos oficialiame leidinyje.

38. Naminiai paukščiai ir periniai kiaušiniai turi būti vežami iš trečiųjų šalių, kuriose:

38.1. paukščių gripo ir Niukaslo ligos privaloma registracija yra juridiškai įteisinta;

38.2. nėra paukščių gripo ir Niukaslo ligos arba, jeigu jose yra šios ligos, taikomos kontrolės priemonės, lygiavertės nurodytoms 2005 m. gruodžio 20 d. Tarybos direktyvoje 2005/94/EB dėl paukščių gripo kontrolės Bendrijoje priemonių ir panaikinančioje direktyvą 92/40/EEB (OL 2005 L 10, p. 16), ir 1992 m. liepos 14 d. Tarybos direktyvoje 92/66/EEB, nustatančioje Bendrijos Niukaslio ligos kontrolės priemones (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 13 tomas, p. 83).

39. Naminius paukščius ir perinius kiaušinius leidžiama importuoti iš trečiosios šalies arba jos teritorijos, kuri įtraukta į sąrašą, nurodytą Reikalavimų 36 punkte, tik tuo atveju, jeigu naminiai paukščiai yra iš tokio naminių paukščių pulko, kuris:

39.1. iki išsiuntimo buvo laikomas tos šalies teritorijoje arba jos dalyje tam tikrą Europos Komisijos nustatytą laiko tarpą;

39.2. atitinka Europos Komisijos nustatytus gyvūnų sveikatos reikalavimus, taikomus naminių paukščių ir perinių kiaušinių importui iš tos šalies.

40. Naminių paukščių ir perinių kiaušinių siuntos turi būti lydimos veterinarijos sertifikato, sudaryto ir pasirašyto eksportuojančios šalies valstybinio veterinarijos gydytojo. Šis sertifikatas turi:

40.1. būti išduotas siuntos, skirtos paskirties valstybei narei, pakrovimo dieną;

40.2. būti surašytas oficialia kalba arba kalbomis, kurios vartojamos paskirties valstybėje narėje;

40.3. būti originalas;

40.4. turėti įrašą apie tai, kad naminiai paukščiai arba periniai kiaušiniai atitinka reikalavimus dėl importo iš trečiųjų šalių, išdėstytus Reikalavimuose;

40.5. galioti penkias dienas;

40.6. būti surašytas viename lape;

40.7. būti išrašytas vienam gavėjui;

40.8. turėti skirtingos spalvos negu pats veterinarijos sertifikatas spaudą ir parašą;

40.9. atitikti sertifikato formą, nurodytą 2008 m. rugpjūčio 8 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 798/2008, kuriuo nustatomas trečiųjų šalių, teritorijų, zonų ar skyrių, iš kurių galima importuoti į Bendriją ir vežti tranzitu per Bendriją naminius paukščius ir naminių paukščių produktus, sąrašas ir veterinarijos sertifikatų reikalavimai (OL 2008 L 226, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2011 m. lapkričio 8 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 1132/2011 (OL 2011 L 290, p. 1).

41. Skerstini naminiai paukščiai, importuoti į Lietuvos Respubliką, turi būti vežami tiesiai į skerdyklą ir ten nedelsiant skerdžiami. VMVT, atsižvelgdama į epizootinę situaciją, gali nurodyti skerdyklą, į kurią turi būti vežami importuoti skerstini naminiai paukščiai.

 

V. VETERINARINIO PATVIRTINIMO PAUKŠTININKYSTĖS ŪKIAMS SUTEIKIMAS, SUSTABDYMAS, PANAIKINIMAS

 

42. Paukštininkystės ūkiai, siekiantys prekiauti su valstybėmis narėmis ir gauti veterinarinį patvirtinimą, turi:

42.1. atitikti Reikalavimų 47–68 punktus;

42.2. taikyti ir laikytis paukščių užkrečiamųjų ligų stebėsenos programos, kurią VMVT tvirtina atsižvelgusi į Reikalavimų 69–73 punktų nuostatas;

42.3. sudaryti sąlygas Reikalavimų 42.4 punkte nurodytiems veiksmams atlikti;

42.4. būti kontroliuojami VMVT, siekiant užtikrinti, kad:

42.4.1. bent kartą per metus paukštininkystės ūkį patikrins valstybinis veterinarijos gydytojas, kuris įvertintų, ar paukštininkystės ūkyje taikomos higienos priemonės ir ar jis laikosi Reikalavimų 47–68 punktų,

42.4.2. naminių paukščių laikytojai registruotų ir pateiktų visą informaciją, kuri reikalinga VMVT, kad galima būtų nuolat stebėti naminių paukščių sveikatos būklę;

42.5. laikyti tik naminius paukščius.

43. Paukštininkystės ūkiams, kurie atitinka Reikalavimų 42 punktą, veterinarinis patvirtinimas suteikiamas vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės objektų, išskyrus maisto tvarkymą, veterinarinio patvirtinimo reikalavimais, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 (Žin., 2005, Nr. 31-1025; 2010, Nr. 27-1300).

Paukštininkystės ūkiai, kurie veiklą vykdo keliose naminių paukščių laikymo vietose, turi gauti veterinarinį patvirtinimą kiekvienai veiklos vietai ir kiekvienai veiklos rūšiai atskirai.

VMVT sudaro ir nuolat atnaujina patvirtintų paukštininkystės ūkių sąrašą, kuriame nurodomi paukštininkystės ūkiams suteikti veterinarinio patvirtinimo numeriai ir kuris skelbiamas VMVT interneto svetainėje.

44. Paukštininkystės ūkiams suteiktas veterinarinis patvirtinimas laikinai sustabdomas:

44.1. jei nesilaikoma Reikalavimų 47–68 punktų, kol bus pašalinti trūkumai;

44.2. iki tam tikros ligos tyrimo pabaigos, jeigu:

44.2.1. įtariama, kad paukštininkystės ūkyje gali būti paukščių gripo arba Niukaslo ligos protrūkis,

44.2.2. naminiai paukščiai arba periniai kiaušiniai į paukštininkystės ūkį pristatyti iš kito paukštininkystės ūkio, kuris yra arba galėjo būti užkrėstas paukščių gripu arba Niukaslo liga,

44.2.3. iškyla infekcijos pavojus dėl kontakto tarp paukštininkystės ūkio ir paukščių gripo arba Niukaslo ligos protrūkio vietos;

44.3. kol bus atlikti nauji tyrimai, jeigu tikrinimo, atlikto laikantis Reikalavimų 47–73 punktuose nurodytos tvarkos, rezultatai rodo, kad gali būti infekcijos, kurią sukelia Salmonella pullorum, Salmonella gallinarum, Salmonella arizonae, Mycoplasma gallisepticum arba Mycoplasma meleagridis, protrūkis;

44.4. kol bus baigtos taikyti valstybinio veterinarijos gydytojo nurodytos priemonės, jeigu paukštininkystės ūkis nesilaiko Reikalavimų 42.1–42.3 punktų.

45. Paukštininkystės ūkiams suteiktas veterinarinis patvirtinimas panaikinamas, jeigu:

45.1. paukštininkystės ūkyje pasireiškia paukščių gripas arba Niukaslo liga;

45.2. pakartotinio tyrimo metu paukštininkystės ūkyje pasitvirtina infekcija, kurią sukelia Salmonella pullorum, Salmonella gallinarum, Salmonella arizonae, Mycoplasma gallisepticum arba Mycoplasma meleagridis;

45.3. paukštininkystės ūkis po antrojo valstybinio veterinarijos gydytojo įspėjimo nesiimama jokių veiksmų, kad paukštininkystės ūkyje būtų laikomasi Reikalavimų 42.1–42.3 punktų.

46. Veterinarinis patvirtinimas paukštininkystės ūkiui, kuriam veterinarinis patvirtinimas buvo panaikintas dėl:

46.1. paukščių gripo arba Niukaslo ligos, iš naujo gali būti suteiktas praėjus 21 dienai po paukščių sanitarinio skerdimo ir patalpų išvalymo ir išdezinfekavimo;

46.2. infekcijos, kurią sukėlė Salmonella pullorum, Salmonella gallinarum ar Salmonella arizonae, iš naujo gali būti suteiktas, jeigu po paukščių sanitarinio skerdimo ir patalpų išdezinfekavimo paskutinių dviejų tyrimų, atliktų ne dažniau kaip kas 21 dieną, rezultatai yra neigiami;

46.3. infekcijos, kurią sukėlė Mycoplasma gallisepticum arba Mycoplasma meleagridis, iš naujo gali būti suteiktas, jeigu paskutinių dviejų tyrimų, atliktų kas 60 dienų visam paukščių pulkui, rezultatai yra neigiami arba jeigu po paukščių sanitarinio skerdimo ir patalpų išdezinfekavimo paskutinių dviejų tyrimų, atliktų ne dažniau kaip kas 21 dieną, rezultatai yra neigiami.

 

VI. REIKALAVIMAI PAUKŠTININKYSTĖS ŪKIAMS

 

47. Naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkių pastatai, įrenginiai ir inventorius turi atitikti šiuos reikalavimus:

47.1. pastatų, įrenginių ir inventoriaus išdėstymas ir vieta turi būti pritaikyta tam tikrai naminių paukščių ar kiaušinių rūšiai ir užtikrinti apsaugą nuo ligų patekimo ir išplitimo, jei tokia grėsmė kiltų. Skirtingų rūšių naminiai paukščiai tame pačiame paukštininkystės ūkyje turi būti laikomi atskirai;

47.2. pastatai, įrenginiai ir inventorius turi atitikti higienos reikalavimus ir būti pritaikyti stebėti naminių paukščių sveikatą;

47.3. įrenginiai turi būti pritaikyti tam tikrai naminių paukščių ar kiaušinių rūšiai, o inventorius ir transporto priemonės, kuriomis naminiai paukščiai ir kiaušiniai vežami į jiems skirtą vietą, turi būti tokie, kad juos būtų galima lengvai išvalyti ir išdezinfekuoti.

48. Naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkiuose taikomi naminių paukščių auginimo metodai turi būti kaip galima saugesni ir remtis principu, kad visas pastatas turi būti užpildytas naminiais paukščiais arba visiškai tuščias. Valymo ir dezinfekavimo darbai ir naminių paukščių skaičiaus mažinimas turi būti atliekami tarp siuntų pristatymo.

49. Naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkiuose turi būti laikomi tik tie naminiai paukščiai, kurie yra iš to pačio paukštininkystės ūkio ir / arba iš kitų Lietuvos Respublikos ar valstybių narių veterinarinį patvirtinimą turinčių naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkių ir / arba importuoti iš trečiosios šalies laikantis Reikalavimų.

50. Naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkių higienos taisykles nustato jų administracija.

51. Naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkių:

51.1. personalas privalo dėvėti atitinkamus darbo drabužius, o lankytojai – apsaugos priemones;

51.2. pastatai, įrenginiai, inventorius ir kiti reikmenys turi būti suremontuoti.

52. Naminių paukščių veislininkystės ir veisimo ūkiuose kiaušiniai turi būti:

52.1. surenkami ne rečiau kaip kartą per dieną;

52.2. kuo skubiau nuvalomi ir išdezinfekuojami, jeigu jie nedezinfekuojami perykloje toje pačioje valstybėje narėje;

52.3. sudedami į naują arba išvalytą ir išdezinfekuotą pakuotę.

53. Asmenys, atsakingi už naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkių naminių paukščių priežiūrą, turi pranešti valstybiniam veterinarijos gydytojui apie bet kokius naminių paukščių sveikatos būklės pakitimus, pagal kuriuos galima įtarti užkrečiamąją naminių paukščių ligą. Įtarus ligą, valstybinis veterinarijos gydytojas turi paimti ir nusiųsti mėginius į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą diagnozei nustatyti arba patvirtinti.

54. Naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkiuose turi būti rašoma naminių paukščių pulko istorija, vedamas registracijos arba duomenų informacijos žurnalas, kurie turi būti saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus po to, kai naminių paukščių pulko nebelieka, kuriuose turi būti įrašyti:

54.1. naminių paukščių atvežimo ir išvežimo datos;

54.2. naminių paukščių gamybos rodikliai;

54.3. duomenys apie naminių paukščių sergamumą ir mirtingumą, nurodant priežastis;

54.4. laboratoriniai tyrimai ir jų rezultatai;

54.5. naminių paukščių kilmės vieta;

54.6. kiaušinių paskyrimo vieta.

55. Jeigu naminių paukščių veislininkystės, veisimo ir auginimo ūkiuose nustatoma užkrečiamoji naminių paukščių liga, laboratorinių tyrimų rezultatai turi būti nedelsiant pateikiami valstybiniam veterinarijos gydytojui.

 

VII. REIKALAVIMAI PERYKLOMS

 

56. Perykla turi būti įrengta ir veikti atskirai nuo naminių paukščių auginimo patalpų.

57. Perykloje turi būti atskirtos patalpos, kuriose:

57.1. laikomi ir rūšiuojami kiaušiniai;

57.2. dezinfekuojami kiaušiniai;

57.3. laikomi kiaušiniai iki perinimo;

57.4. perinami kiaušiniai;

57.5. vienadieniai paukščiukai pakuojami ir ruošiami išsiuntimui.

58. Peryklos pastatai iš išorės turi būti apsaugoti nuo kitų paukščių ir graužikų. Jų grindys ir sienos turi būti iš tvirtos, atsparios ir lengvai plaunamos medžiagos. Pastatuose turi būti įrengtos natūralaus arba dirbtinio apšvietimo, temperatūros reguliavimo ir ventiliacijos sistemos. Peryklos turi užtikrinti higienišką atliekų (kiaušinių ir vienadienių paukščiukų) tvarkymą.

59. Perykloje esančių įrenginių paviršius turi būti lygus ir nelaidus vandeniui.

60. Perykloje visi procesai, susiję su kiaušinių, mobilių įrenginių ir personalo judėjimu, turi vykti viena kryptimi.

61. Periniai kiaušiniai turi būti iš veterinarinį patvirtinimą turinčių Lietuvos Respublikos arba valstybių narių naminių paukščių veislininkystės, veisimo ūkių ir (arba) importuoti iš trečiųjų šalių laikantis šių Reikalavimų.

62. Peryklos higienos taisykles nustato peryklos administracija. Perykloje dirbantis personalas turi dėvėti atitinkamus darbo drabužius, o lankytojai – apsaugos priemones.

63. Peryklos pastatai, inventorius ir įrenginiai privalo būti suremontuoti.

64. Perykloje turi būti dezinfekuojami:

64.1. periniai kiaušiniai nuo jų atvežimo į peryklą iki inkubavimo arba juos išsiunčiant kitai valstybei narei arba eksportuojant į trečiąsias šalis, jeigu jie nebuvo išdezinfekuoti anksčiau kilmės naminių paukščių veisimo ūkyje;

64.2. inkubatoriai – reguliariai;

64.3. perėjimo spintos ir įrenginiai – po kiekvienos perinių kiaušinių siuntos išperinimo.

65. Peryklos sanitarinei higieninei būklei nustatyti turi būti vadovaujamasi mikrobiologinės kokybės kontrolės programa.

66. Asmenys, atsakingi už peryklos priežiūrą, turi pranešti valstybiniam veterinarijos gydytojui apie bet kokius produkcijos gamybos rodiklių pakitimus arba požymius, pagal kuriuos galima įtarti užkrečiamąją paukščių ligą. Įtarus ligą, valstybinis veterinarijos gydytojas privalo paimti ir nusiųsti mėginius į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą diagnozei nustatyti arba patvirtinti ir informuoti VMVT, kuri sprendžia, kokių reikėtų imtis priemonių.

67. Perykloje turi būti rašoma naminių paukščių pulko istorija, vedamas registracijos arba duomenų informacijos žurnalas, kurie turi būti saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus ir kuriuose, jei įmanoma, turi būti įrašyta tokia informacija apie kiekvieną naminių paukščių pulką:

67.1. kiaušinių kilmė ir jų atvežimo data;

67.2. išperintų kiaušinių skaičius;

67.3. laboratoriniai tyrimai ir jų rezultatai;

67.4. informacija apie bet kokias vakcinacijos programas;

67.5. inkubuotų, tačiau neišperintų kiaušinių skaičius ir patalpinimo vieta;

67.6. vienadienių paukščiukų patalpinimo vieta.

68. Jeigu perykloje nustatoma užkrečiamoji paukščių liga, laboratorinių tyrimų rezultatai nedelsiant turi būti pateikiami valstybiniam veterinarijos gydytojui.

 

VIII. NAMINIŲ PAUKŠČIŲ UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ

STEBĖSENOS PROGRAMOS REIKALAVIMAI

 

69. Nepažeidžiant Reikalavimų 20–22 punktų, naminių paukščių užkrečiamųjų ligų stebėsenos programoje turi būti numatyta užkrečiamųjų ligų, kuriomis gali susirgti Reikalavimų 70–73 punktuose nurodytos naminių paukščių rūšys, stebėsena.

70. Vykdant užkrečiamųjų ligų, kurias sukelia Salmonella pullorum ir Salmonella gallinarum bakterijos ir kuriomis serga vištos, gaidžiai, kalakutai, perlinės vištos, putpelės, fazanai, kurapkos ir antys, ir užkrečiamosios ligos, kurią sukelia Salmonella arizonae bakterijos ir kuria serga kalakutai, stebėsenos programą, užkrečiamųjų ligų sukėlėjai turi būti nustatomi serologiniais ir (arba) bakteriologiniais tyrimais:

70.1. jei reikia, turi būti imami kraujo, neišperintų embrionų (t. y. negyvų neišsiritusių embrionų), antros rūšies vienadienių paukščiukų, fekalijų (mekonijaus), post mortem audinių, visų pirma kepenų, blužnies, kiaušidžių (kiaušintakių) ir klubinės žarnų jungties mėginiai;

70.2. fekalijų (mekonijaus) ir žarnyno mėginiams turi būti naudojamas tiesioginis gausinimas naudojant selenito sultinį su cistinu. Mėginiams (tokiems kaip negyvų neišsiritusių embrionų), kai tikimasi, kad antrinė flora bus minimali, galima naudoti pirminį neselektyvų gausinimą, o po to – selektyvų gausinimą naudojant Rappaport-Vassiliadis sojos sultinį (RVS) arba Mueller-Kauffmann tetrationato-novobiocino sultinį;

70.3. atliekant serologinius kraujo tyrimus dėl užkrečiamųjų ligų, kurias sukelia Salmonella pullorum ir Salmonella gallinarum arba Salmonella arizonae bakterijos, mėginių skaičius turi būti nustatomas atsižvelgiant į ligos paplitimą šalyje ir į tai, koks buvo sergamumas ta liga konkrečiame paukštininkystės ūkyje. Serologiniams ir (arba) bakteriologiniams tyrimams, kuriais siekiama nustatyti užkrečiamosios ligos sukėlėją, visada turi būti imamas statistiškai patikimas mėginių skaičius;

70.4. naminių paukščių pulkai turi būti tiriami kiaušinių dėjimo laikotarpiu;

70.5. mėginiai bakteriologiniams tyrimams neturi būti imami iš naminių paukščių ar kiaušinių, kurie atitinkamai buvo gydyti ar apdoroti antimikrobiniais vaistais likus 2–3 savaitėms iki mėginių ėmimo;

70.6. užkrečiamųjų ligų sukėlėjų nustatymo metodai turi būti tinkami atskirti Salmonella pullorum ir Salmonella gallinarum serologines reakcijas nuo serologinių reakcijų, kurias sukelia Salmonella enteritidis vakcinos naudojimas, jei naudojama ši vakcina. Jeigu naminiai paukščiai buvo vakcinuojami, turi būti atliekami bakteriologiniai tyrimai naudojant patvirtinimo metodą, atskiriantį gyvas vakcinines padermes nuo lauko padermių.

71. Vykdant užkrečiamosios ligos, kurią sukelia Mycoplasma gallisepticum bakterijos ir kuria serga vištos, gaidžiai ir kalakutai, ir užkrečiamosios ligos, kurią sukelia Mycoplasma meleagridis bakterijos ir kuria serga kalakutai, stebėsenos programą:

71.1. užkrečiamųjų ligų sukėlėjai turi būti nustatomi serologiniais, bakteriologiniais ir (arba) molekuliniais tyrimais. Vienadienių paukščiukų oro maišų pažeidimai rodo, kad gali būti Mycoplasma sukėlėjų;

71.2. Mycoplasma sukėlėjams nustatyti, jei reikia, turi būti imami kraujo, vienadienių paukščiukų, spermos mėginiai arba tepinėliai iš trachėjos, choanų, kloakos arba oro maišų, o mėginiai Mycoplasma meleagridis sukėlėjams nustatyti turi būti imami iš kiaušintakio ir kalakutų varpų;

71.3. Mycoplasma gallisepticum ar Mycoplasma meleagridis sukėlėjams nustatyti turi būti imami ir tiriami kontroliniai mėginiai naminių paukščių auginimo ir kiaušinių dėjimo metu (prieš pat kiaušinių dėjimą ir tris mėnesius po to).

72. Jeigu naminių paukščių užkrečiamųjų ligų stebėsenos metu nenustatomi teigiamai reaguojantys naminiai paukščiai, tyrimas yra neigiamas, o jeigu nustatomi teigiamai reaguojantys naminiai paukščiai, naminių paukščių pulkas gali būti užkrėstas ir jam turi būti taikomos Reikalavimų 44–46 punktuose nurodytos priemonės.

73. Paukštininkystės ūkyje, kurį sudaro du ar daugiau pastatų, VMVT gali leisti nenaudoti priemonių, nurodytų Reikalavimų 46.2–46.3 punktuose, užkrėsto paukštininkystės ūkio neužkrėstiems pastatams dėl veterinarinio patvirtinimo, jeigu valstybinis veterinarijos gydytojas patvirtina, kad toks pastatas savo struktūra, dydžiu bei veikimo principu sudaro atskirą padalinį kiaušiniams talpinti, naminiams paukščiams laikyti ir lesinti ir kad liga iš vieno pastato negali persimesti į kitą.

 

IX. REFERENTINĖS LABORATORIJOS

 

74. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas yra Lietuvos Respublikos referentinė laboratorija, kuri atlieka ir šiuose Reikalavimuose nurodytus laboratorinius paukščių ligų tyrimus.

75. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas atsako už Reikalavimuose nurodytų laboratorinių tyrimų metodų koordinavimą ir jų naudojimą Lietuvos Respublikoje esančiose patvirtintose laboratorijose ir periodiškai organizuoja lyginamuosius tyrimus.

76. VMVT interneto svetainėje teikiama išsami informacija apie nacionalinę referentinę laboratoriją ir jos veiklos pasikeitimus.

 

X. NAMINIŲ PAUKŠČIŲ VAKCINAVIMAS

 

77. Naminių paukščių vakcinavimas atliekamas vadovaujantis sprendimo 2011/214/ES priedo nuostatomis.

 

XI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

78. VMVT sprendimai ir VMVT pareigūnų veiksmai skundžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

79. Asmenys, pažeidę šiuos Reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________