LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENYJE ĮGYTO IŠSIMOKSLINIMO PRIPAŽINIMO

 

1998 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 1024

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997–2000 metų veiklos programą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Užsienyje įgyto išsimokslinimo dokumentų pripažinimo nuostatus (pridedama).

2. Pavesti Švietimo ir mokslo ministerijai iki 1998 m. spalio 15 d. parengti ir patvirtinti Užsienyje įgyto išsimokslinimo pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatus, taip pat patvirtinti šią komisiją.

 

 

Teisingumo ministras,

pavaduojantis Ministrą Pirmininką                              Vytautas Pakalniškis

 

Aplinkos ministras,

pavaduojantis švietimo ir mokslo ministrą                             Algis Čaplikas

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1998 m. rugpjūčio 12 d. nutarimu Nr. 1024

 

UŽSIENYJE ĮGYTO IŠSIMOKSLINIMO PRIPAŽINIMO NUOSTATAI

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reguliuoja užsienyje įgyto išsimokslinimo, išskyrus įgytus mokslo laipsnius, vertinimą ir pripažinimą Lietuvos Respublikoje. Jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys nustato kitas išsimokslinimo vertinimo ir pripažinimo taisykles, taikomos tarptautinės sutarties taisyklės.

2. Užsienyje įgytas ir Lietuvoje pripažintas išsimokslinimas asmeniui nesuteikia teisių daugiau, negu jis turėjo valstybėje, kurioje įgijo išsimokslinimą, ar trečiojoje valstybėje, taip pat negu Lietuvoje įgytas atitinkamas išsimokslinimas.

 

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

 

3. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos:

išsimokslinimo dokumentas – užsienyje įgyto išsimokslinimo dokumentas (diplomas, atestatas ar pažymėjimas), išduotas užsienio valstybės pripažintos švietimo ar studijų institucijos;

išsimokslinimo lygis – mokymosi ar studijų (toliau vadinama – studijos), kurių baigimas liudijamas išsimokslinimo dokumentu, vertė, priklausanti nuo išsimokslinimo, reikalaujamo priimant į tas studijas, ir nuo tų studijų programos turinio ir trukmės;

išsimokslinimo vertinimas – užsienyje įgyto išsimokslinimo, liudijamo pateiktais dokumentais, lygio nustatymas ir to lygio (prireikus – ir išsimokslinimo turinio) palyginimas su Lietuvos Respublikoje įgyjamo išsimokslinimo lygiu ir turiniu;

išsimokslinimo pripažinimas – raštiškas valstybės įgaliotos institucijos patvirtinimas, kad dokumentais liudijamas užsienyje įgytas išsimokslinimas atitinka reikalavimus, keliamus Lietuvos Respublikoje norintiesiems toliau studijuoti arba imtis profesinės veiklos.

 

INSTITUCIJŲ KOMPETENCIJA

 

4. Išsimokslinimo pripažinimą ir (ar) vertinimą, susijusį su studijų tęsimu ar profesine veikla, kurie neaptarti 5 punkte, vykdo Švietimo ir mokslo ministerija arba jos pavedimu kitos institucijos.

5. Kai įstatymai nustato profesinės kvalifikacijos reikalavimus, keliamus valstybės reguliuojamos atitinkamos profesinės veiklos sritims ir pareigoms, išsimokslinimą pripažinti turi teisę kitos valstybinės institucijos. Prireikus šios valstybinės institucijos gali savo sprendimus pagrįsti Švietimo ir mokslo ministerijos bei jos pavedimu kitų valstybinių institucijų atliktu išsimokslinimo vertinimu, jų informacija ir rekomendacijomis.

 

IŠSIMOKSLINIMO VERTINIMO IR PRIPAŽINIMO BENDROSIOS NUOSTATOS

 

6. Institucijos, nurodytos 4 ir 5 punktuose, išsimokslinimą vertina ir pripažįsta vadovaudamosi šių nuostatų 7–12 punktais bei kitais teisės aktais.

7. Teisę į išsimokslinimo vertinimą ir pripažinimą turi:

7.1. Lietuvos Respublikos piliečiai ir kiti Lietuvoje nuolat gyvenantys asmenys;

7.2. asmenys, ketinantys atvykti į Lietuvą gyventi ir galintys pagrįsti savo ketinimus dirbti ar mokytis.

8. Pareiškėjas institucijai, vertinančiai ar pripažįstančiai išsimokslinimą, pateikia legalizuotus arba notaro patvirtintus šiuos dokumentus:

8.1. išsimokslinimo dokumento originalo nuorašą;

8.2. išsimokslinimo dokumento priedo, jeigu jis yra, originalo nuorašą;

8.3. išsimokslinimo dokumento ir jo priedo vertimą.

Institucija, vertinanti ir (ar) pripažįstanti išsimokslinimą, turi teisę nustatyti, kokius kitus papildomus išsimokslinimui vertinti reikalingus dokumentus turi pateikti pareiškėjas.

9. Išsimokslinimas turi būti įvertintas ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo tos dienos, kurią pateikiami visi dokumentai, nurodyti 8 punkte. Šis laikotarpis gali būti pratęstas (tačiau ne ilgiau kaip iki šešių mėnesių), jeigu stokojama reikiamos informacijos apie valstybės, kurioje įgytas išsimokslinimas, švietimo bei studijų sistemą.

10. Sprendime dėl išsimokslinimo pripažinimo nurodoma, kad išsimokslinimo dokumentais liudijamas užsienyje įgytas išsimokslinimas atitinka reikalavimus, keliamus Lietuvos Respublikoje norintiesiems studijuoti toliau arba imtis profesinės veiklos.

Dėl kurių nors priežasčių pripažinusi, kad užsienyje įgytas išsimokslinimas nėra pakankamas, kad būtų galima Lietuvos Respublikoje studijuoti toliau ar imtis profesinės veiklos, vertinančioji institucija turi nurodyti tas priežastis, taip pat informuoti pareiškėją, ko jis galėtų imtis siekdamas gauti išsimokslinimo pripažinimą vėliau.

 

APELIACIJOS IR JŲ NAGRINĖJIMAS

 

11. Pareiškėjas, nesutinkantis su savo išsimokslinimo įvertinimu, gali per dvi savaites nuo sprendimo gavimo pateikti apeliaciją užsienyje įgyto išsimokslinimo pripažinimo apeliacinei komisijai, kurią sudaro ir patvirtina Švietimo ir mokslo ministerija ir kuri veikia pagal šios ministerijos patvirtintus nuostatus. Ši komisija sprendimą priima per du mėnesius nuo apeliacijos gavimo.

12. Pareiškėjas užsienyje įgyto išsimokslinimo pripažinimo apeliacinės komisijos sprendimą gali apskųsti teismui.

______________