LIETUVOS BANKAS
N U T A R I M A S
LIETUVOS BANKAS VALDYBA N U T A R I A:
1993 m. liepos 29 d. Nr. 22
Vilnius
2. „Operacijų užsienio valiuta vykdymo Lietuvos bankuose tvarka“ privaloma visiems Lietuvos bankams.
4. „Valiutos supirkimo, pardavimo ir keitimo taisyklių“ 3.1. punkto paskutinėje pastraipoje išbraukti žodžius „klientui pageidaujant“.
Patvirtinta
Lietuvos banko valdybos
posėdyje 1993 liepos 29 d.
protokolas Nr. 25
Operacijų užsienio valiuta vykdymo Lietuvos bankuose
T V A R K A
1. Bendrosios nuostatos
1.1. Operacijas užsienio valiuta atlieka tik Lietuvos banke įregistruoti bankai ir tik tas operacijas, kurioms atlikti turi Lietuvos banko išduotus leidimus.
1.2. Lietuvos bankas išduoda Lietuvos Respublikoje registruotiems bankams, priklausomai nuo jų pasiruošimo lygio, leidimus tokioms operacijoms užsienio valiuta vykdyti:
1.2.2. Atidaryti ir tvarkyti klientų einamąsias sąskaitas, priimti indėlius (depozitus) ir teikti paskolas (kreditus);
1.3. Bankai, turintys šių taisyklių 1.2.2 punkte nurodytą leidimą, tarptautinių atsiskaitymų operacijas atlieka per Lietuvos bankus, turinčius leidimą tiesioginiams korespondentiniams ryšiams su užsienio bankais nustatyti.
2. Leidimų išdavimo tvarka
2.1. Bankai, pageidaujantys gauti leidimus operacijoms užsienio valiuta atlikti, pateikia Lietuvos banko Bankų priežiūros departamentui:
2.1.2. Laisvos formos paaiškinamąjį raštą, kuriame turi būti išdėstyta jau turima patirtis, dirbant su užsienio valiuta, atliekamų ir numatomų operacijų apimtis; darbuotojų, atliekančių ar atliksiančių operacijas užsienio valiuta, kvalifikacija ir patirtis, banko techninis pasiruošimas numatomoms operacijoms atlikti; su kokiais užsienio bankais susitarta dėl tiesioginių korespondentinių ryšių (tik tiems bankams, kurie kreipiasi dėl šio leidimo);
2.2. Bankų priežiūros departamentas, išnagrinėjęs banko pateiktą ir Lietuvos banke sukauptą medžiagą apie šio banko veiklą, per mėnesį nuo paraiškos įregistravimo Lietuvos banke priima sprendimą dėl leidimų, nurodytų 1.2.1. ir 1.2.2. punktuose, išdavimo. Leidimus tiesioginiams korespondentiniams ryšiams su užsienio bankais išduoda Lietuvos Banko Valdyba.
2.3. Paraiška nenagrinėjama, jeigu:
– pateikti ne visi 2.1. punkte nurodyti dokumentai,
– dokumentuose ne pilnai pateikta 2.1 punkte nurodyta informacija, arba jeigu ji neatspindi tikrosios banko darbo su užsienio valiuta būklės.
2.4. Bankų priežiūros departamentas turi teisę pareikalauti papildomos informacijos, reikalingos tikrajai banko darbo su užsienio valiuta būklei įvertinti.
2.5. Leidimas operacijoms užsienio valiuta neišduodamas, jeigu:
– bankas dar nesukaupė Lietuvos banko nustatyto minimalaus akcinio (pagrindinio) kapitalo,
– bankas nepritraukė depozitų ir skolina tik savo nuosavą kapitalą,
– nestabili banko finansinė padėtis arba jeigu jis nuolat pažeidžia Lietuvos banko nustatytus ekonominius normatyvus bei taisykles,
– Lietuvos bankas turi faktų apie nesąžiningą ar nekompetentingą banko veiklą, dirbant su užsienio valiuta,
– banko darbuotojai, kurie vykdys operacijas užsienio valiuta, neturi reikiamos kvalifikacijos ir patirties arba bankas nėra techniškai pasiruošęs atlikti šias operacijas,
– pateikė klaidingus, tikrosios padėties neatspindinčius, duomenis.
2.6. Bankas, kuriam Lietuvos bankas atsisakė išduoti prašomą leidimą, pašalinęs nurodytus trūkumus, gali pakartotinai kreiptis su paraiška leidimui gauti, bet ne anksčiau kaip po 3 mėnesių nuo neigiamo sprendimo priėmimo.
3. Užsienio valiutų supirkimas, pardavimas ir keitimas
4. Einamųjų sąskaitų užsienio valiuta atidarymas ir tvarkymas bei indėlių (depozitų) priėmimas ir kreditavimas užsienio valiuta
4.1. Bankai atidaro Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims einamąsias sąskaitas užsienio valiuta ir tvarko jas, vadovaudamiesi Lietuvos banko patvirtintomis taisyklėmis, reglamentuojančiomis einamųjų sąskaitų atidarymą ir disponavimą jomis.
4.2. Bankai, turintys šį leidimą, gali priimti visų rūšių taupomuosius, iki pareikalavimo ir terminuotus indėlius (depozitus) iš Lietuvos bei užsienio fizinių ir juridinių asmenų bei teikti jiems kreditus užsienio valiuta.
4.3. Mokėjimai ir atsiskaitymai iš šių sąskaitų su Lietuvos Respublikoje esančiais fiziniais ir juridiniais asmenimis gali būti atliekami tik nacionaline valiuta rinkos kursu.
4.4. Bankams draudžiama atlikti mokėjimus ir atsiskaitymus su Lietuvos Respublikoje esančiais fiziniais ir juridiniais asmenimis kliento pavedimu iš jų valiutinių sąskaitų, išskyrus tuos atvejus, kai klientas nori išsiimti iš sąskaitos grynus pinigus arba atsiskaityti su banku, suteikusiu šiam klientui valiutinę paskolą.
4.5. Tarifų už šių sąskaitų atidarymą ir tvarkymą dydį bankai nustato savo nuožiūra. Lietuvos Respublikos fiziniams ir juridiniams asmenims tarifai turi būti pateikiami litais ir centais. Užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims tarifai pateikiami užsienio valiuta.
4.6. Kreditus užsienio valiuta bankai gali teikti tik tarptautiniams atsiskaitymams ir mokėjimams finansuoti.
Kreditai užsienio valiuta privalo būti tiksliniai, t. y., bankas apmoka kliento pateiktas sąskaitas, ar kliento užsienio partnerio pateiktus kitus mokestinius dokumentus suteikto kredito ribose.
4.7. Tarptautinius mokėjimus ir atsiskaitymus iš depozitinių sąskaitų ir kreditavimo užsienio valiuta lėšų bankai, turintys šį leidimą, vykdo per bankus, turinčius teisę palaikyti tiesioginius korespondentinius ryšius su užsienio bankais.
5. Tiesioginiai korespondentiniai ryšiai su užsienio bankais
Priedas Nr. 1
LEIDIMAS
Pilnas ūkinio subjekto pavadinimas:
Juridinis statusas:
Adresas:
Telefonas:
Faksas:
Teleksas:
TURI TEISĘ ATSIDARYTI SĄSKAITĄ UŽSIENIO BANKE
Banko pavadinimas:
Adresas:
Išduota 199.. m............................. mėn..... d.
Registracijos numeris.....
Lietuvos Banko Valdybos Pirmininko pavaduotojas:............................ (Parašas)
A. V.
______________