LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮMONIŲ REJESTRO

Į S T A T Y M A S

 

1990 m. liepos 31 d. Nr. I-440

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis.

Šis įstatymas reglamentuoja Lietuvos Respublikos įmonių rejestro steigimą, tvarkymą, likvidavimą, registravimui rejestre pateikiamus duomenis ir jų naudojimo tvarką.

 

2 straipsnis. Lietuvos Respublikos įmonių rejestras

1. Lietuvos Respublikos įmonių rejestras steigiamas įmonėms,įmonių filialams ir įmonių atstovybėms, taip pat asociacijoms ir kitiems įmonių susivienijimams, neužsiimantiems komercine-ūkine veikla (nesudarantiems komercinių-ūkinių sandorių), registruoti ir informacijai apie juos kaupti. (Šioje dalyje nurodyti registravimo objektai vadinami „įmonėmis“.)

2. Įmonių rejestras yra Lietuvos Respublikos valstybinio rejestro dalis. Įmonių rejestre atskirai registruojamos:

1) įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių;

2) įmonės, turinčios juridinio asmens teises;

3) įmonių asociacijos;

4) įmonių atstovybės.

 

3 straipsnis. Įmonių rejestro steigėjas ir tvarkytojai

1. Įmonių rejestro steigėjas ir vyriausias tvarkytojas yra Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerija. Šį rejestrą taip pat tvarko ir aukštesniosios pakopos vietos savivaldybių valdymo organai.

2. Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerija registruoja tik iš valstybės lėšų įsteigtas įmones, tai pat kaupia bei tvarko visų Lietuvos Respublikos aukštesniosios pakopos vietos savivaldybėse įregistruotų įmonių duomenis.

3. Aukštesniosios pakopos vietos savivaldybių valdymo organai registruoja, kaupia ir tvarko įmonių, įsteigtų jų teritorijose registravimo duomenis, išskyrus įmones, įsteigtas iš valstybės lėšų.

4. Jeigu įmonė registruojama Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerijoje, jos registravimo duomenys turi būti per 5 dienas perduoti aukštesniosios pakopos vietos savivaldybei, kurios teritorijoje yra įmonės buveinė. Jeigu įmonės registruojamos aukštesniosios pakopos vietos savivaldybėje, jų registravimo duomenys turi būti per 5 dienas perduoti Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerijai.

 

4 straipsnis. Registravimo duomenys

1. Rejestre turi būti nurodyti šie registruojamos įmonės duomenys:

1) pavadinimas (firmos vardas);

2) rūšis;

3) buveinė (adresas);

4) veiklos pobūdis;

5) atstovų (įgaliotinių) vardai, pavardės, adresai, taip pat jų įgalinimai;

6) numatomas komercinės-ūkinės veiklos laikotarpis;

7) įregistravimo data.

2. Jeigu registruojamos įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių (individualios įmonės, tikrosios ūkinės bendrijos ir komanditinės ūkinės bendrijos), turi būti papildomai nurodyta:

1) individualios įmonės savininkų, ūkinių bendrijų tikrųjų narių vardai, pavardės ir adresai (firmos vardas ir buveinė);

2) ūkinių bendrijų narių komanditorių vardai ir pavardės (firmų vardai ir buveinės);

3) ūkinės bendrijos narių įnašų suma;

4) likviduojamų ūkinių bendrijų statuso įgijimo data, taip pat likviduojamų ūkinių bendrijų likvidatorių vardai, pavardės ir adresai (pateikiama įgyjant šį statusą).

3. Jeigu registruojamos įmonės, turinčios juridinio asmens teises, akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės, valstybės (vietos savivaldybės) įmonės, turi būti papildomai nurodyta:

1) akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės įstatų (pataisų) registravimo data;

2) valstybės (vietos savivaldybės) įmonės įstatų pataisų tvirtinimo data;

3) įstatinio kapitalo dydis ir jo sudėtis;

4) akcijų nominali vertė ir jų skaičius pagal rūšis ir klases;

5) valdybos narių vardai, pavardės ir adresai;

6) stebėtojų tarybos pirmininko ir jo pavaduotojo vardai, pavardės ir adresai;

7) administracijos vadovo vardas, pavardė ir adresas;

8) likviduojamos įmonės statuso įgijimo data ir jos likvidatorių vardai, pavardės (juridinių asmenų pavadinimai ir buveinės).

4. Jeigu registruojamos įmonių asociacijos, į kurias įeina 2 ar daugiau įmonių, turi būti papildomai nurodyta:

1) įmonių asociacijos narių sąrašas (firmų vardai);

2) įmonių asociacijos narių vienkartinių įnašų dydis, jeigu juos pagal asociacijos sutartį numatoma grąžinti iš asociacijos išstojančiam nariui;

3) įmonių asociacijos narių einamųjų įnašų dydis;

4) įmonių asociacijos vadovų vardai, pavardės ir adresai.

5. Jeigu registruojamos įmonių atstovybės arba įmonių filialai, turi būti papildomai nurodyta:

1) valstybės (vietos savivaldybės) įmonės, akcinės bendrovės ar ūkinės bendrijos pavadinimas (firmos vardas) ir buveinė;

2) jos vadovų (valdybos pirmininko, prezidento arba visiško atstovavimo teisę turinčių ūkinės bendrijos narių ar įgaliotų asmenų) vardai, pavardės ir adresai.

 

5 straipsnis. Registravimo dokumentai

Rejestro tvarkytojui turi būti pateikti šie dokumentai:

1) pareiškimas įregistruoti įmonę;

2) valstybės (vietos savivaldybės) įmonės steigimo aktas;

3) akcinės bendrovės, uždarosios akcinės bendrovės, valstybinės-akcinės įmonės, įmonių asociacijos ir ūkinės bendrijos steigimo sutartys arba jų nuorašai;

4) akcinės bendrovės steigimo ataskaita ir akcinės bendrovės revizoriaus išvada dėl šios ataskaitos;

5) akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės buhalteriniai balansai, jeigu tai Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta;

6) akcinės bendrovės, uždarosios akcinės bendrovės,valstybės (vietos savivaldybės) įmonės, jų filialų ir atstovybių įstatai (įstatų pakeitimai) arba jų nuorašai;

7) pažyma apie šio įstatymo 10 straipsnyje nurodyto registravimo mokesčio sumokėjimą;

8) leidimas (licenzija) užsiimti komercine-ūkine veikla, ekologinis pasas-leidimas, jei tai Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta;

9) vietos savivaldybės leidimas užsiimti komercine-ūkine veikla, jei įmonė registruojama Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerijoje;

10) žemės sklypo suteikimo aktas, jei pagal įmonės veiklos pobūdį jai tokio sklypo reikia.

 

6 straipsnis. Rejestro standartas

Rejestre naudojamos dokumentų klasifikacijos ir duomenų kodai turi atitikti Lietuvos Respublikos standartus.

 

7 straipsnis. Rejestro dokumentų ir duomenų naudojimas

1. Rejestro duomenimis ir dokumentais turi teisę atlygintinai naudotis visi juridiniai ir fiziniai asmenys.

2. Apie naujai įsteigtų įmonių įregistravimą arba išregistravimą vietos savivaldybių spaudoje kartą per mėnesį praneša aukštesniosios pakopos savivaldybės, o respublikinėje spaudoje (išskyrus individualias įmones ir ūkines bendrijas) Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerija. Tokiame skelbime turi būti nurodyta įmonės pavadinimas, jos veiklos pobūdis, steigėjai ir įstatinis kapitalas. Skelbimo išlaidas apmoka rejestro tvarkytojas.

3. Jeigu apie įmonių įregistravimą (išregistravimą) paskelbta viešai, tai nagrinėjant bylas teisme, asmenys negali nežinojimu apie įmonės įregistravimą (išregistravimą) grįsti savo reikalavimų ar atsikirtimų.

4. Rejestro tvarkytojas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka pateikia duomenis atitinkamo miesto ar rajono Valstybinei mokesčių inspekcijai.

 

8 straipsnis. Registravimo pažymėjimas

Rejestre įregistruotai įmonei išduodamas Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerijos nustatytos formos pažymėjimas ir suteikiamas rejestro numeris (kodas). Šį pažymėjimą per pirmuosius 2 metus po įstatymo priėmimo pasirašo Ekonomikos ministras ar jo pavaduotojas – ministerijoje įregistruotoms įmonėms. Rajono (apskrities) valdytojas, respublikos miesto meras ar jų pavaduotojai  pasirašo pažymėjimus ir suteikia rejestro numerį (kodą) savivaldybėje įregistruotoms įmonėms. Praėjus 2 metams po įstatymo priėmimo, teisė išduoti šiuos pažymėjimus ir skirti rejestro numerį (kodą) suteikiama rejestro tvarkytojui.

 

9 straipsnis. Rejestro tvarkytojo įgaliojimai

1. Jeigu po registravimo atsirado aplinkybės, dėl kurių įmonę įregistruoti negalima, rejestro tvarkytojas turi teisę nustatyti laiką, ne trumpesnį kaip 15 dienų, per kurį steigėjas (įmonininkas) privalo pašalinti aplinkybes, trukdančias ją įregistruoti. Jeigu per nustatytą laiką trūkumai nepašalinami, rejestro tvarkytojas turi teisę įregistravimą panaikinti.

2. Jeigu į rejestrą buvo įrašytas klaidingas įrašas, rejestro tvarkytojas turi teisę tokį įrašą pakeisti.

3. Rejestro tvarkytojas, pakeitęs įrašą, apie tai per 3 dienas privalo pranešti steigėjui (įmonininkui).

4. Rejestro tvarkytojui draudžiama koreguoti pateikiamus duomenis ir dokumentus arba reikalauti to iš jų pateikėjo, jei įmonės įstatai ar steigimo sutartis (aktas) neprieštarauja įstatymams.

5. Ginčai dėl įregistravimo įrašo atšaukimo ar pakeitimo žinybingi teismui.

 

10 straipsnis. Registravimo mokesčiai

1. Už įregistravimą steigėjas (įmonininkas) moka tokius mokesčius:

1) individualios (personalinės) įmonės, jų filialai, įmonių atstovybės – 100 rublių;

2) tikrosios ir komanditinės (pasitikėjimo) ūkinės bendrijos ir jų filialai – 200 rublių;

3) akcinės bendrovės, uždarosios akcinės bendrovės ir valstybinės akcinės įmonės, taip pat jų filialai – 0,1 procento įstatinio kapitalo sumos, bet ne mažiau kaip 200 rublių;

4) įmonių asociacijos ir kiti susivienijimai – 400 rublių;

5) akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės, valstybinės akcinės įmonės už įstatų, o ūkinės bendrijos už steigimo sutarčių įregistravimą (duomenų pakeitimą) – 100 (20)rublių.

2. Už užsienio įmonės įregistravimą (išskyrus TSR Sąjungos įmones) bei jos įstatų (steigimo sutarties) įregistravimą (perregistravimą) steigėjas (įmonininkas) moka atitinkamai 100 ir 50 (10) JAV dolerių (arba kita konvertuojama valiuta pagal registravimo metu galiojantį kursą).

3. Už bendros su užsienio kapitalu įmonės (išskyrus TSR Sąjungą) įregistravimą steigėjas (įmonininkas) moka atitinkamai 50 procentų šio straipsnio 2 ir 1 dalyse nurodytų mokesčių.

4. Už įmonių registruojamų duomenų ar steigimo sutarties pakeitimą mokama 20 procentų nustatyto registravimo mokesčio. Už įmonės perregistravimą mokamas visas registravimo mokestis.

5. Lietuvos Respublikos finansų ministerija registravimo mokesčius perskaičiuoja pagal oficialų kainų indeksą.

6. Lietuvos Respublikos juridiniai ir fiziniai asmenys už mėnesinį (vienkartinį) įmonių rejestro duomenų naudojimą moka 25 (5) rublių mokestį, o užsienio piliečiai (išskyrus TSR Sąjungos)– 10 (3) JAV dolerių (arba kita konvertuojama valiuta pagal duomenų naudojimo metu galiojantį kursą).

7. Rejestro steigimo, tvarkymo ir likvidavimo išlaidas įstatyme nustatytų funkcijų įgyvendinimui savivaldybių teritorijoje iš savo biudžeto dengia aukštesniosios pakopos vietos savivaldybės, o Respublikos – iš Lietuvos Valstybės biudžeto.

 

11 straipsnis. Rejestro likvidavimas

1. Rejestras likviduojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

2. Jei rejestras likviduojamas, jo duomenys nustatyta tvarka perduodami valstybiniam archyvui ar naujam rejestro tvarkytojui.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                                          V. LANDSBERGIS

______________