LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL AKCIJŲ PARDAVIMO PRIVATIZUOJAMŲ VALSTYBĖS (SAVIVALDYBĖS) KONTROLIUOJAMŲ ĮMONIŲ DARBUOTOJAMS TVARKOS PATVIRTINIMO
1998 m. balandžio 24 d. Nr. 500
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymu (Žin.,1997, Nr. 107-2688), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Akcijų pardavimo privatizuojamų valstybės (savivaldybės) kontroliuojamų įmonių darbuotojams tvarką (pridedama).
2. Nustatyti, kad:
2.1. šis nutarimas taikomas parduodant akcijas valstybės (savivaldybės) kontroliuojamų įmonių darbuotojams, kai vykdomos visos šios sąlygos:
2.1.2. tų įmonių darbuotojai nėra įsigiję įmonės akcijų pagal bent vieną iš šių teisės aktų: Lietuvos Respublikos valstybinių įmonių įstatymą (Žin., 1990, Nr. 30-709), Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos ūkinių bendrijų įstatymo įsigaliojimo ir kitų rūšių įmonių perregistravimo tvarkos“ (Žin., 1990, Nr. 31-748), Lietuvos Respublikos laikinąjį įstatymą „Dėl darbuotojų privataus kapitalo kaupimo valstybinėse įmonėse“ (Žin., 1990, Nr. 35-848) ir Lietuvos Respublikos įstatymą „Dėl darbuotojų pirmenybės įsigyti privatizuojamų įmonių akcijų“ (Žin., 1992, Nr. 12-310);
2.2. pagal šį nutarimą įsigytos akcijos turi darbuotojų akcijų statusą, kai nustatytąja tvarka įregistruojami įmonės įstatų pakeitimai. Įstatų pakeitimai dėl įmonės darbuotojams parduotų akcijų statuso pasikeitimo į darbuotojų akcijas ir disponavimo jomis apribojimų turi būti įregistruoti iki akcijų pirkimo-pardavimo sutarties įsigaliojimo;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1998 m. balandžio 24 d. nutarimu Nr. 500
Akcijų pardavimo privatizuojamų valstybės (savivaldybės) kontroliuojamų įmonių darbuotojams tvarka
Bendroji dalis
1. Ši tvarka reglamentuoja privatizuojamų valstybės (savivaldybės) kontroliuojamų įmonių (toliau vadinama – įmonės) akcijų pardavimą įmonės darbuotojams, kai įmonė privatizuojama viešo konkurso ar tiesioginių derybų būdu.
2. Savivaldybių tarybų įsteigtos savivaldybių turto privatizavimo institucijos savivaldybėms nuosavybės teise priklausančias privatizuojamų įmonių akcijas parduoda tų įmonių darbuotojams taip pat pagal šią tvarką. Savivaldybių turto fondai ar kiti savivaldybių administracijos padaliniai vykdo šioje tvarkoje reglamentuotas Valstybės turto fondo (toliau vadinama – Turto fondas) funkcijas.
3. Savivaldybių tarybų įsteigtos savivaldybių turto privatizavimo komisijos vykdo šioje tvarkoje reglamentuotas Privatizavimo komisijos funkcijas.
4. Sprendimą dėl privatizuojamų valstybės (savivaldybės) kontroliuojamų įmonių akcijų pardavimo įmonės darbuotojams priima Turto fondas, rengdamas šios įmonės privatizavimo programą, arba Lietuvos Respublikos Vyriausybė, kai objekto privatizavimo programai ji turi pritarti.
5. Kai įmonė privatizuojama viešo konkurso ar tiesioginių derybų būdu ir šiame nutarime nustatyta tvarka įmonės akcijos gali būti parduodamos jos darbuotojams, privatizuojamos įmonės administracija kartu su dokumentais objekto privatizavimo programai parengti privalo pateikti Turto fondui pažymą apie akcinio kapitalo, sukaupto iš privačių asmenų įnašų, suformavimą.
6. Informaciniame privatizavimo biuletenyje kartu su objekto privatizavimo programa turi būti paskelbta ir apie įmonės darbuotojams numatytą parduoti valstybei (savivaldybei) priklausančių akcijų dalį, jeigu Turto fondas ar Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima tokį sprendimą.
7. Teisę įsigyti privatizuojamos valstybės (savivaldybės) kontroliuojamos įmonės akcijų turi įmonės darbuotojai, sudarę terminuotas ir neterminuotas darbo sutartis ir iki įmonės privatizavimo programos paskelbimo Informaciniame privatizavimo biuletenyje dienos išdirbę įmonėje ne mažiau kaip 12 mėnesių, taip pat asmenys, po 1990 m. kovo 11 d. išėję iš šios įmonės į pensiją, joje dirbdami tapę invalidais arba atleisti dėl darbuotojų skaičiaus mažinimo ir išdirbę toje įmonėje ne mažiau kaip 12 mėnesių (toliau vadinama – įmonės darbuotojai).
8. Privatizuojamos įmonės darbuotojams skirtų parduoti akcijų nominali vertė negali sudaryti daugiau kaip 5 procentus įmonės įstatinio kapitalo. Vienam įmonės darbuotojui negalima parduoti daugiau kaip 10 procentų įmonės darbuotojams skirtų akcijų.
9. Akcijos privatizuojamos įmonės darbuotojams pradedamos parduoti ne anksčiau, nei su privatizuojamos valstybės (savivaldybės) kontroliuojamos įmonės pirkėju – viešo konkurso ar tiesioginių derybų laimėtoju sudaroma pirkimo-pardavimo sutartis.
10. Jeigu privatizuojamos įmonės privatizavimo programoje numatyta parduoti visas valstybei (savivaldybei) priklausančias akcijas, privatizavimo objekto pirkimo-pardavimo sutartyje, sudarytoje su pirkėju – viešo konkurso ar tiesioginių derybų laimėtoju, turi būti numatyta, kad jis privalo išpirkti likusias įmonės darbuotojų neišpirktas akcijas.
12. Lėšos už įmonės darbuotojams parduodamas akcijas kaupiamos ir apskaitomos įmonei atidarytoje specialiojoje sąskaitoje.
Informacijos apie akcijų pardavimą įmonės darbuotojams paskelbimas
13. Turto fondas apie akcijų pardavimą įmonės darbuotojams turi paskelbti Informaciniame privatizavimo biuletenyje, kuriame turi būti nurodyta:
13.3. ketinimų protokolo sudarymo pradžios ir pabaigos laikas. Ketinimų protokolas negali būti sudaromas anksčiau kaip 30 dienų nuo paskelbimo apie akcijų pardavimą įmonės darbuotojams Informaciniame privatizavimo biuletenyje. Ketinimų protokolo sudarymo trukmė negali būti mažesnė kaip 20 darbo dienų;
Įmonės privatizavimo komisijos sudarymas
14. Akcijų pardavimą privatizuojamoje įmonėje organizuoja ir jas parduoda įmonės privatizavimo komisija.
15. Įmonės privatizavimo komisijos narius, suderinusi su Turto fondu, skiria ir atleidžia įmonės valdyba (įmonės administracijos vadovas, jeigu valdyba nesudaryta). Įmonės privatizavimo komisija sudaroma ne mažiau kaip iš 5 narių. Į įmonės privatizavimo komisiją turi įeiti bent po vieną įmonės valdybos ir stebėtojų tarybos, administracijos, darbuotojų, įmonėje veikiančių profesinių sąjungų atstovą. Įmonės privatizavimo komisijos narių sąrašo projektas teikiamas Turto fondui, kai jis su įmonės pirkėju – viešo konkurso ar tiesioginių derybų laimėtoju pasirašo privatizavimo objekto pirkimo-pardavimo sutartį.
16. Įmonės privatizavimo komisijos pirmininką skiria ir atleidžia Turto fondas. Įmonės privatizavimo komisijos pirmininkas veikia kaip įgaliotas Turto fondo atstovas, parduodantis valstybei (savivaldybei) priklausančias įmonės akcijas tos įmonės darbuotojams. Turto fondas su įmonės privatizavimo komisijos pirmininku sudaro pavedimo sutartį, kurioje turi būti numatyta atsakomybė už šiuo nutarimu patvirtintos Akcijų pardavimo privatizuojamų valstybės (savivaldybės) kontroliuojamą įmonių darbuotojams tvarkos pažeidimus.
17. Turto fondas turi teisę įpareigoti įmonės valdybą (įmonės administracijos vadovą, jeigu valdyba nesudaryta) keisti įmonės privatizavimo komisijos narius.
18 Įmonės privatizavimo komisijos sprendimai priimami paprastąja visų komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.
Akcijų pardavimas įmonės darbuotojams
19. Turto fondui Informaciniame privatizavimo biuletenyje paskelbus apie akcijų pardavimą įmonės darbuotojams, įmonės privatizavimo komisija surengia įmonės darbuotojų apklausą, sudarydama ketinimų protokolą dėl akcijų pirkimo (pagal 1 priedą).
20. Apie ketinimų protokolo dėl akcijų pirkimo (toliau vadinama – ketinimų protokolas) sudarymą įmonės privatizavimo komisija viešai paskelbia įmonėje, visuose jos filialuose ir kituose struktūriniuose padaliniuose bei viename iš dienraščių, kuriame skelbiami pranešimai apie visuotinius akcininkų susirinkimus, ne vėliau kaip 15 dienų iki ketinimų protokolo sudarymo pradžios. Skelbime turi būti nurodytas bendras parduodamų akcijų skaičius, vienos akcijos nominali vertė ir pardavimo kaina, ketinimų protokolo sudarymo vieta ir laikas, akcijų pardavimo pradžios ir pabaigos laikas, akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projekto sudarymo vieta, banko, į kurį pervedamos lėšos už išperkamas akcijas, pavadinimas, kodas, adresas bei sąskaitos numeris ir informacija apie dokumentus, kuriuos įmonės darbuotojas, perkantis akcijas, turi pateikti. Skelbime taip pat turi būti nurodyta, kad įmonės darbuotojams parduodamas akcijas turi teisę įsigyti 7 punkte nurodyti asmenys ir kad vienam įmonės darbuotojui negalima parduoti daugiau kaip 10 procentų įmonės darbuotojams skirtų akcijų.
21. Kiekvienas įmonės darbuotojas, turintis teisę ir norintis įsigyti parduodamų įmonės akcijų, ketinimų protokole savo parašu turi patvirtinti norimą įsigyti akcijų skaičių, bet ne daugiau kaip 10 procentų visų įmonės darbuotojams skirtų akcijų. Nepasirašęs ketinimų protokole įmonės darbuotojas praranda teisę įsigyti parduodamų akcijų. Įmonės privatizavimo komisija apie apmokėjimo už perkamas akcijas tvarką turi informuoti įmonės darbuotojus, pasirašančius ketinimų protokole.
22. Ketinimų protokolas turi būti baigtas pasirašyti Informaciniame privatizavimo biuletenyje nurodytu laiku.
23. Ketinimų protokolą pasirašo visi įmonės privatizavimo komisijos nariai. Komisijos narys, nesutinkantis pasirašyti, savo pastabas turi išdėstyti raštu ir pasirašyti.
24. Įmonės privatizavimo komisija neturi teisės keisti ketinimų protokole įmonės darbuotojų parašais patvirtinto norimų įsigyti akcijų skaičiaus, jeigu šiame protokole nėra įmonės darbuotojų, pareiškusių norą įsigyti daugiau kaip 10 procentų įmonės darbuotojams skirtų akcijų. Jeigu jame yra tokių darbuotojų, įmonės privatizavimo komisija privalo ketinimų protokole šiems darbuotojams sumažinti norimų pirkti akcijų skaičių iki 10 procentų įmonės darbuotojams skirtų akcijų.
25. Įmonės privatizavimo komisija, nustačiusi, kad akcijų paklausa viršija bendrą parduodamų akcijų skaičių, turi teisę riboti parduodamų akcijų skaičių – nustatyti akcijų kvotas ketinimų protokolą pasirašiusiems įmonės darbuotojams, atsižvelgdama į darbo stažą įmonėje.
26. Privatizavimo komisija turi užtikrinti, kad visiems įmonės darbuotojams, pareiškusiems ketinimą įsigyti parduodamų akcijų, turi būti sudarytos vienodos sąlygos.
27. Parduodamų akcijų kvotos apskaičiuojamos šia tvarka:
27.1. įmonės darbuotojams, išdirbusiems įmonėje nuo 1 iki 5 metų, taikomas koeficientas 1. Už kiekvienus kitus 5 įmonėje išdirbtus metus pridedama po 0,1, bet ne daugiau kaip 0,5;
27.2. asmenims, po 1990 m. kovo 11 d. išėjusiems į pensiją iš šios įmonės arba tapusiems jose invalidais arba atleistiems dėl darbuotojų skaičiaus mažinimo ir išdirbusiems toje įmonėje ne mažiau kaip 12 mėnesių, taikomas koeficientas, nurodantis darbo stažą įmonėje. Šiems asmenims, išdirbusiems įmonėje 25 ir daugiau metų, taikomas koeficientas 1, kuris mažinamas po 0,05 kas kiekvienus 5 metus, tačiau jis negali būti mažesnis kaip 0,75;
27.3. apskaičiuojama visų įmonės darbuotojų, pareiškusių ketinimą įsigyti parduodamų įmonės akcijų, koeficientų, nurodančių darbo stažą įmonėje, suma. Bendras parduodamų įmonės darbuotojams akcijų skaičius dalijamas iš šios sumos, – taip apskaičiuojama, kiek akcijų tenka vienam darbuotojui, kuriam taikomas koeficientas 1. Jeigu įmonės darbuotojui taikomas koeficientas nėra 1, jam tenkantis parduodamų akcijų skaičius apskaičiuojamas taip: vienam darbuotojui, kuriam taikomas koeficientas 1, tenkančių akcijų skaičius dauginamas iš šiam darbuotojui taikomo koeficiento.
28. Kai įmonės darbuotojas pageidauja įsigyti akcijų mažiau, nei jam tenka pagal nustatytą kvotą, likusios akcijos negali būti paskirstomos kitiems ketinimų protokole pasirašiusiems įmonės darbuotojams.
29. Kai įmonės privatizavimo komisija parduodamų akcijų skaičių riboja, ji turi sudaryti įmonės darbuotojų, norinčių pirkti įmonės akcijų, sąrašą, kuriame turi būti nurodytas darbuotojo vardas, pavardė, asmens kodas ir adresas, socialinio draudimo (pensininko ar invalido) pažymėjimo numeris, darbo stažas įmonėje, šiam darbuotojui taikomas koeficientas, ketinimų protokole nurodytas pageidaujamų įsigyti akcijų skaičius, įmonės privatizavimo komisijos nustatytas parduodamų akcijų skaičius ir privaloma mokėti suma.
30. Sąrašą pasirašo visi įmonės privatizavimo komisijos nariai, įmonės administracijos vadovas ir vyriausiasis finansininkas. Komisijos narys, nesutinkantis pasirašyti, savo pastabas turi išdėstyti raštu ir pasirašyti.
31. Įmonės privatizavimo komisijos sudarytas sąrašas viešai paskelbiamas įmonėje, visuose jos filialuose ir kituose struktūriniuose padaliniuose. Šis sąrašas turi būti pakabintas skelbimų lentoje ir gali būti išspausdintas įmonės laikraštyje, jeigu jis leidžiamas.
32. Pagrindas sudaryti akcijų pirkimo-pardavimo sutartį yra:
33. Asmuo neturi teisės įsigyti akcijų daugiau, negu jam skirta įmonės privatizavimo komisijos sudarytame sąraše, kai parduodamų akcijų skaičius ribojamas, arba jo pasirašytame ketinimų protokole, kai parduodamų akcijų skaičius neribojamas (bet abiem atvejais ne daugiau kaip 10 procentų įmonės darbuotojams skirtų akcijų).
34. Akcijų pirkimo-pardavimo sutarties (pagal 2 priedą) projektą 2 egzemplioriais parengia įmonės privatizavimo komisija. Visi sutarties projekto lapai turi būti susegti, sunumeruoti ir antspauduoti įmonės antspaudu. Akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektas gali būti sudaromas atskiruose įmonės filialuose ar kituose struktūriniuose padaliniuose.
35. Prieš atvykdamas įsigyti akcijų, asmuo turi į įmonės privatizavimo komisijos skelbime nurodytą sąskaitą įmokėti pinigus už visas perkamas akcijas.
36. Atvykęs pasirašyti akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projekte, asmuo įmonės privatizavimo komisijos įgaliotam darbuotojui turi pateikti:
36.4. banko įstaigos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad sumokėta visa perkamų akcijų kaina, ar šio dokumento kopiją;
37. Pasirašiusio akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projekte asmens pageidavimu įmonės privatizavimo komisijos įgaliotas darbuotojas jam turi išduoti pažymą, joje nurodydamas šio asmens eilės numerį, perkamų akcijų skaičių ir įmokėtą sumą.
38. Kol akcijų pardavimo laikas nepasibaigęs, asmuo turi teisę atsisakyti visų ar dalies akcijų, už kurias jo sumokėta. Akcijų atsisakantis asmuo apie tai turi raštu pranešti įmonės privatizavimo komisijos pirmininkui. Įmonės privatizavimo komisijos įgaliotas darbuotojas, atsakingas už akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projekto sudarymą, sumažina perkamų akcijų skaičių, nurodo sumažinimo priežastį, pasirašo ir uždeda įmonės antspaudą. Visi raštiški atsisakymai pridedami prie akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projekto. Įmokėtos už atsisakytas akcijas lėšos grąžinamos į asmens nurodytą sąskaitą be jokių atskaitymų. Įmonės privatizavimo komisija per 3 darbo dienas nuo atsisakymo gavimo parengia pažymą, kurioje nurodoma asmens, kuriam reikia grąžinti lėšas, pavardė, vardas, įmokėta lėšų suma, banko dokumento numeris ir data, grąžintina suma, sąskaitos, į kurią grąžinamos lėšos, rekvizitai (banko pavadinimas, kodas ir sąskaitos numeris), ir pateikia ją įmonės administracijai. Įmokėtas už atsisakytas akcijas lėšas įmonės administracija grąžina per 5 darbo dienas nuo nurodytos pažymos gavimo.
40. Pasibaigus Informaciniame privatizavimo biuletenyje paskelbtam akcijų par-davimo laikui, įmonės privatizavimo komisija per 5 darbo dienas Turto fondui pateikia:
40.2. pažymą apie likusias neišpirktas valstybei (savivaldybei) nuosavybės teise priklausančias akcijas;
41. Akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektą Turto fondas turi pateikti Privatizavimo komisijai. Turto fondas, prieš pateikdamas Privatizavimo komisijai akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektą ir kitus įmonės privatizavimo komisijos pateiktus dokumentus, turi juos patikrinti.
42. Privatizavimo komisija, atsisakiusi pritarti akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektui, turi raštu nurodyti Turto fondui šio sprendimo priežastis.
43. Kai Privatizavimo komisija nepritaria akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektui, Turto fondas turi teisę:
43.1. įpareigoti įmonės privatizavimo komisiją ištaisyti Privatizavimo komisijos nurodytus trūkumus;
44. Privatizavimo komisijai (Lietuvos Respublikos Vyriausybei, jeigu į ją kreiptasi) nepritarus akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektui, įmokėtas lėšas įmonės administracija per 10 darbo dienų nuo šio sprendimo priėmimo grąžina įmonės darbuotojams be jokių atskaitymų.
45. Turto fondas pasirašo akcijų pirkimo-pardavimo sutartį, Privatizavimo komisijai (Lietuvos Respublikos Vyriausybei) pritarus šios sutarties projektui. Vieną pasirašytos sutarties egzempliorių Turto fondas perduoda įmonei, kitas lieka Turto fonde. Kai privatizuojamas valstybei nuosavybės teise priklausantis turtas, Turto fondas pateikia Finansų ministerijai pažymą apie įmonės darbuotojams parduotas akcijas ir įmokėtas lėšas. Kai Turto fondas parduoda savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą pagal savivaldybės mero sudarytą su Turto fondu sutartį, akcijų pirkimo-pardavimo sutarties kopija perduodama privatizavimo objekto valdytojui.
Nuosavybės teisės perdavimas
47. Teisė valdyti, naudoti įsigytas akcijas ir jomis disponuoti įmonės darbuotojui pereina, kai:
47.1. įmonės darbuotojo vardu atidaroma vertybinių popierių sąskaita, kurioje įrašomos pagal pirkimo-pardavimo sutartį įsigytos įmonės akcijos, – jeigu parduodamos nematerialiosios akcijos;
Akcijų pardavimo privatizuojamų
valstybės (savivaldybės)kontroliuojamų
įmonių darbuotojams tvarkos
1 priedas
_______________________________ (įmonės pavadinimas, kodas įmonių registre) ______________________________ (adresas) _______________________________ (įmonės padalinys) |
KETINIMŲ PROTOKOLAS _________ Nr. _____ (data) _____________________ (sudarymo vieta)
|
Dėl akcijų pirkimo
Sudarymo pradžia _____________, pabaiga _____________.
Vienos akcijos nominali kaina______________________ Lt.
Eilės Nr. |
Darbuotojo vardas, pavardė |
Gyvenamoji vieta |
Darbo stažas įmonėje (metais) |
Norimų įsigyti akcijų skaičius |
Darbuotojo parašas |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso |
x |
|
x |
Įmonės privatizavimo komisija
Pirmininkas (parašas) (vardo raidė, pavardė)
Nariai: (parašai) (vardų raidės, pavardės)
______________
Akcijų pardavimo privatizuojamų valstybės
(savivaldybės) kontroliuojamų įmonių
darbuotojams tvarkos
2 priedas
SUTARTIS
199 _ m. _______________ d.
_________________________
(sudarymo vieta)
Dėl akcijų pirkimo-pardavimo
Vienas tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimt ____ metų ______________________________ d.
_______________________________________________________________________________ ,
(įmonės pavadinimas ir kodas įmonių registre)
kurios buveinė___________________________________________________________________ .
(adresas)
Įmonės darbuotojams skirta parduoti ____________________________________________ akcijų.
Vienos akcijos nominali kaina – ___________________________________________________ Lt.
Akcijų pardavimo pradžia,________________________________ pabaiga ___________________.
(data) (data)
1. Sutarties šalys:
1.1. pardavėjas-___________________________________________________________________
(valstybės įmonė Valstybės turto fondas ar savivaldybės institucija,
_______________________________________________________________________________ ,
vykdanti savivaldybės turto privatizavimą)
kurios buveinė, atstovaujama
________________________________________________________________________________
(adresas)
________________________________________________________________________________
(pareigos, vardas, pavardė)
veikiančio pagal__________________________________________________________________ ;
(dokumento, kuris reglamentuoja institucijos veiklą, pavadinimas)
2. Įsigaliojus šiai sutarčiai, parduotos akcijos įgyja darbuotojų akcijų statusą. Disponavimą šiomis akcijomis nustato įmonės įstatai.
Sutartį užpildęs įmonės įgaliotas atstovas (parašas) (vardo raidė, pavardė)
Privatizavimo komisijos pirmininkas (parašas) (vardo raidė, pavardė)
Pardavėjas (parašas) (vardo raidė, pavardė)
A. V.
199__m._____________________d.
______________