LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL UŽSIENIEČIŲ ATVYKIMO, BUVIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE IR VYKIMO PER JĄ TRANZITU TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1993 m. spalio 21 d. Nr. 796

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Užsieniečių atvykimo, buvimo Lietuvos Respublikoje ir vykimo per ją tranzitu taisykles (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                                                   POVILAS GYLYS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1993 m. spalio 21 d. nutarimu Nr. 796

 

Užsieniečių atvykimo, buvimo Lietuvos Respublikoje ir

vykimo per ją tranzitu taisyklės

 

Bendroji dalis

 

1. Šios taisyklės nustato dokumentų, įteisinančių laikinai atvykstančių užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės (toliau vadinama – užsieniečiai) buvimą Lietuvos Respublikoje, įforminimo ir išdavimo, leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje joje nuolat gyvenantiems užsieniečiams įforminimo ir išdavimo, užsieniečių gyvenamosios vietos pasirinkimo, vykimo tranzitu per Lietuvos Respubliką, užsieniečių apskaitos tvarką, taip pat šių taisyklių vykdymo kontrolę.

2. Užsieniečiai gali atvykti į Lietuvos Respubliką laikinai arba nuolat gyventi, turėdami galiojantį užsienio pasą ar kitą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir Lietuvos Respublikos kompetentingų įstaigų išduotą vizą, leidimą ar kitą jiems prilyginamą dokumentą.

3. Užsienio valstybių, su kuriomis susitarta dėl važiavimo be vizų, piliečiai gali atvykti į Lietuvos Respubliką be vizų.

Užsieniečiai, turintys teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimą, kartu su šeimos nariais gali atvykti į Lietuvos Respubliką be vizų ir gyventi joje.

4. Nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką užsieniečiai gali atvykti:

4.1. Lietuvos Respublikos imigracijos įstatymo nustatyta tvarka;

4.2. gavę pažymėjimą, patvirtinantį jų teisę į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimą Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo nustatyta tvarka.

5. Užsieniečiai, praradę pasą ar jam prilyginamą dokumentą, praneša apie tai miesto (rajono) policijos komisariatui, kuris privalo išduoti pažymą, patvirtinančią šį faktą.

 

Dokumentų, įteisinančių laikiną užsieniečio buvimą

Lietuvos Respublikoje, įforminimas

 

6. Užsieniečiams leidžiama būti Lietuvos Respublikoje:

6.1. atvykusiems dirbti – sutarties galiojimo laiką (su specialiąja viza);

6.2. atvykusiems mokytis bei stažuotis – mokymosi, stažuotės laiką (su specialiąja viza);

6.3. atvykusiems aplankyti giminių, draugų, pažįstamų, taip pat kitais tikslais – iki 90 parų (su paprastąja viza);

6.4. užsienio valstybių diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir prekybos atstovybių personalui, tarptautinių organizacijų atstovams ir užsienio masinės informacijos priemonių atstovams – akreditacijos ar darbo laiką (su diplomatine, tarnybine viza);

6.5. vykstantiems tranzitu – iki 2 parų (su tranzitine viza);

6.6. atvykusiems iš valstybių, su kuriomis susitarta dėl vykimo be vizų, – 90 parų, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse nenumatyta kitaip.

7. Lietuvos Respublikos vizų išdavimo tvarka nustatoma atskiru dokumentu.

8. Pasibaigus vizos galiojimo laikui (arba nustatytajam buvimo laikui, jeigu atvykstama iš valstybės, su kuria susitarta dėl vykimo be vizų), užsieniečiai privalo išvykti iš Lietuvos Respublikos.

Pasikeitus buvimo Lietuvos Respublikoje tikslui (mokslas, darbas, kitas ilgalaikis buvimas), ne vėliau kaip prieš 3 paras iki teisėto buvimo Lietuvos Respublikoje pabaigos užsienietis privalo įforminti atitinkamą vizą.

9. Užsieniečių, atvykusių į Lietuvos Respubliką iki 90 parų laikotarpiui, dokumentai neregistruojami, išskyrus tuos, kurie atvyko su specialiąja viza.

10. Užsieniečių, atvykusių į Lietuvos Respubliką ilgesniam kaip 90 parų laikui, dokumentai turi būti įregistruoti per 3 paras.

11. Užsieniečių dokumentus įregistruoja migracijos tarnybos. Užsienio valstybių diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir prekybos atstovybių personalas, taip pat tarptautinių organizacijų atstovai nuo registracijos atleidžiami.

12. Įmonės, organizacijos bei mokymo įstaigos, į kurias atvyksta užsieniečiai dirbti ar mokytis, privalo per 3 dienas pateikti registracijai reikalingus dokumentus miesto (rajono) policijos komisariato migracijos tarnybai pagal organizacijos, mokymo įstaigos buvimo vietą.

13. Esant atvykimo be vizų tvarkai, baigiantis užsieniečio teisėto buvimo laikui, išimties būdu, jam gali būti įforminta paprastoji viza.

14. Užsieniečių, kurių dokumentai yra įregistruoti migracijos tarnybose, pasuose arba jiems prilygintuose dokumentuose dedama registracijos žyma.

15. Užsieniečiai, atvykę nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką, privalo gauti leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.

 

Leidimų nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje išdavimas nuolat

Lietuvos Respublikoje gyvenantiems užsieniečiams

 

16. Leidimus nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje (toliau vadinama – leidimai) turi teisę gauti užsieniečiai:

16.1. kurie teisėtai nuolat gyveno Lietuvos Respublikoje iki 1991 m. gruodžio 31 d. ir gyvena šiuo metu;

16.2. kuriems leista atvykti į Lietuvos Respubliką nuolat gyventi pagal sprendimą, priimtą Lietuvos Respublikos imigracijos įstatymo nustatyta tvarka;

16.3. kurie turi pažymėjimą, patvirtinantį jų teisę į Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimą Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo nustatyta tvarka, ir atvyko į Lietuvos Respubliką nuolat gyventi kartu su šeimos nariais.

17. Leidimai išduodami ir buvusiems Lietuvos Respublikos piliečiams (jų prašymu), kurie:

17.1. atsisakė Lietuvos Respublikos pilietybės, ir yra pateiktas šį faktą patvirtinantis dokumentas;

17.2. įgijo kitos valstybės pilietybę, ir yra pateiktas šį faktą patvirtinantis dokumentas;

17.3. pripažinti netekusiais Lietuvos Respublikos pilietybės, nustačius, kad jie stojo kitos valstybės karinėn tarnybon ar pareigūnu valstybinėn tarnybon be Lietuvos Respublikos kompetentingų įstaigų leidimo;

17.4. neteko Lietuvos Respublikos pilietybės, pripažinus Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo aktą negaliojančiu;

17.5. neteko pilietybės Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių numatytais atvejais.

Netekus Lietuvos Respublikos pilietybės, leidimai gali būti išduodami, jeigu asmuo nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje.

18. Leidimus nuolat gyvenantiems Lietuvos Respublikoje užsieniečiams išduoda:

18.1. teisėtai nuolat gyvenusiems Lietuvos Respublikoje iki 1991 m. gruodžio 31 d. ir gyvenantiems šiuo metu – jų nuolatinės gyvenamosios vietos migracijos tarnybos;

18.2. kitais atvejais – Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.

Leidimas išduodamas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo pateikimo dienos.

19. Leidimai išduodami užsieniečiams, sukakusiems 18 metų, ir galioja:

19.1. užsienio valstybių piliečiams – užsienio paso galiojimo laiką;

19.2. asmenims be pilietybės – 5 metus.

Kai kuriais atvejais leidimai gali būti išduodami užsieniečiams, sukakusiems 14 metų. Šie leidimai galioja, iki užsieniečiui sukanka 18 metų, po to keičiami.

20. Užsieniečiai, atvykę nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką, privalo per 7 dienas pateikti dokumentus, kurių reikia leidimui gauti.

21. Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantiems užsieniečiams migracijos tarnybos pase deda žymą apie tai, kad jie nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje.

 

Užsieniečių gyvenamosios vietos pasirinkimas

 

22. Užsieniečiai gali lankytis visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Ši teisė jiems gali būti apribota tik valstybės saugumo ir viešosios tvarkos sumetimais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

23. Vietovėse, kuriose nustatyti asmenų gyvenamosios vietos pasirinkimo apribojimai, užsieniečiai nuolat apsigyventi gali tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

24. Užsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, keisdami nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, per 7 dienas privalo apie tai pranešti naujos nuolatinės gyvenamosios vietos migracijos tarnybai.

 

Užsieniečių vykimas tranzitu per Lietuvos Respubliką

 

25. Vykti tranzitu per Lietuvos Respubliką užsieniečiai gali tik turėdami galiojantį pasą ar kitą jam prilygintą dokumentą, tranzitinę vizą, išduotą Lietuvos Respublikos diplomatinių arba konsulinių atstovybių, ir dokumentus, suteikiančius teisę įvažiuoti į gretimą valstybę, jeigu ko kita nenumatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose arba tarptautinėse sutartyse.

26. Be tranzitinės vizos tranzitu per Lietuvos Respubliką turi teisę vykti:

26.1. užsienio valstybių, su kuriomis nustatyta vykimo be vizų tvarka, piliečiai;

26.2. užsieniečiai, skrendantys orlaiviu ir pasiliekantys aerouosto tranzitinėje zonoje jo nutūpimo, keitimo ir keleivių persėdimo laiku.

27. Užsieniečiams, vykstantiems tranzitu per Lietuvos Respubliką, leidžiama būti joje iki 2 parų.

28. Užsieniečiai, vykstantys tranzitu per Lietuvos Respubliką, priverstinio apsistojimo atveju turi teisę pratęsti vizą migracijos tarnyboje, pateikę prašymą ir dokumentą, patvirtinantį priverstinį sustojimą.

 

Užsieniečių apskaita

 

29. Atvykstančių nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką užsieniečių apskaitą tvarko Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.

30. Atvykstančių į Lietuvos Respubliką kitais tikslais užsieniečių statistinė apskaita vykdoma atskirai Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

Taisyklių vykdymo kontrolė

 

31. Užsieniečiai apie teisinę jų padėtį Lietuvos Respublikoje supažindinami Vidaus reikalų ministerijos ir Užsienio reikalų ministerijos nustatyta tvarka.

32. Užsieniečių buvimo Lietuvos Respublikoje teisėtumo kontrolę vykdo miestų (rajonų) policijos komisariatai.

33. Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys negali apgyvendinti užsieniečių, kurie neturi Lietuvos Respublikos kompetentingų įstaigų išduotos vizos (jeigu jos reikia) arba pateikia dokumentus, neatitinkančius šių taisyklių reikalavimų.

34. Aerouostų ir uostų, geležinkelio bei autobusų stočių kasos neparduoda bilietų vykti į užsienį užsieniečiams, kurie nepateikia galiojančio užsienio paso ar kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, taip pat Lietuvos Respublikos kompetentingų įstaigų išduotos vizos ar kito jai prilyginto dokumento (jeigu jų reikia).

35. Organizacijos, kurios priima užsieniečius, atvykstančius dirbti, mokytis arba stažuotis, apie jų atleidimą iš darbo arba mokslo pabaigą privalo pranešti migracijos tarnybai.

 

Baigiamosios nuostatos

 

36. Asmenys, nesilaikantys šių taisyklių, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

37. Organizacijų, priimančių užsieniečius, atsakingi asmenys ir fiziniai asmenys, taip pat organizacijų, aptarnaujančių užsieniečius, atsakingi asmenys už šių taisyklių nevykdymą atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

38. Šių taisyklių reikalavimai netaikomi užsienio valstybių diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir prekybos atstovybių darbuotojams bei tarptautinių organizacijų atstovams.

______________