LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBĖS PARAMOS PERSIKĖLIMUI IR SOCIALINEI INTEGRACIJAI PRIEMONIŲ TEIKIMO GRĮŽTANTIEMS Į LIETUVĄ NUOLAT GYVENTI POLITINIAMS KALINIAMS IR TREMTINIAMS BEI JŲ ŠEIMŲ NARIAMS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2002 m. lapkričio 21 d. Nr. 151

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 320 „Dėl Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą 2002–2007 metų programos ir Gyvenamųjų patalpų suteikimo nuomos pagrindais grįžtantiems į Lietuvą nuolat gyventi politiniams kaliniams ir tremtiniams bei jų šeimų nariams tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 26-930) ir įgyvendindama nurodytuoju nutarimu patvirtintos Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą 2002–2007 metų programos 30 punktą:

1. Tvirtinu Valstybės paramos persikėlimui ir socialinei integracijai priemonių teikimo grįžtantiems į Lietuvą nuolat gyventi politiniams kaliniams ir tremtiniams bei jų šeimų nariams tvarką (pridedama).

2. Pavedu:

2.1. Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuoti ir koordinuoti šio įsakymo 1 punkte nurodytos tvarkos įgyvendinimą;

2.2. įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretorei Violetai Murauskaitei.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2002 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr. 151

 

VALSTYBĖS PARAMOS PERSIKĖLIMUI IR SOCIALINEI INTEGRACIJAI PRIEMONIŲ TEIKIMO GRĮŽTANTIEMS Į LIETUVĄ NUOLAT GYVENTI POLITINIAMS KALINIAMS IR TREMTINIAMS BEI JŲ ŠEIMŲ NARIAMS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja valstybės paramos teikimą grįžtantiems į Lietuvos Respubliką nuolat gyventi politiniams kaliniams ir tremtiniams bei jų šeimų nariams persikelti ir socialinei integracijai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 19 „Dėl Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą bei aprūpinimo butais ir darbu Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos metmenų“ (Žin., 1992, Nr. 11-286) ir įgyvendinant Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą 2002–2007 metų programą (toliau – programa), patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 320 „Dėl Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą 2002–2007 metų programos ir Gyvenamųjų patalpų suteikimo nuomos pagrindais grįžtantiems į Lietuvą nuolat gyventi politiniams kaliniams ir tremtiniams bei jų šeimų nariams tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 26-930).

2. Programoje numatyta valstybės parama persikėlimo ir socialinės integracijos išlaidoms kompensuoti turi teisę naudotis Lietuvos Respublikos piliečiai ir asmenys, išsaugoję teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę, su savo šeimos nariais grįžtantys ar grįžę po 1990 m. kovo 11 d. nuolat gyventi į Lietuvą iš buvusios SSRS teritorijos (toliau – grįžtantys asmenys):

2.1. politiniai kaliniai ir tremtiniai, kurie pagal Lietuvos Respublikos asmenų, represuotų už pasipriešinimą okupaciniams režimams, teisių atkūrimo įstatymą (Žin., 1990, Nr. 14-386; 1998, Nr. 28-729) yra paskelbti nekaltais Lietuvos Respublikai ir kuriems atkurtos visos jų pilietinės teisės;

2.2. asmenų, nurodytų 2.1 punkte, vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymą (Žin., 1997, Nr. 66-1609) yra pripažintas nuo okupacijų nukentėjusio asmens – tremtinio teisinis statusas.

3. Grįžtančio asmens šeimos nariai yra kartu gyvenantys jo tėvai, sutuoktinis, jų vaikai (įvaikiai) iki 18 metų, taip pat vyresni kaip 18 metų – viengungiai, jeigu jie yra mokymo įstaigų dieninių skyrių moksleiviai ir studentai.

4. Valstybės paramą grįžtančių asmenų persikėlimui ir socialinei integracijai teikia Socialinių įstaigų priežiūros ir audito departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – departamentas). Šios tvarkos įgyvendinimą organizuoja ir koordinuoja departamentas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. sausio 11 d. nutarimo Nr. 19 „Dėl Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų narių sugrįžimo į Lietuvą bei aprūpinimo butais ir darbu Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos metmenų“ (Žin., 1992, Nr. 11-286; 2001, Nr. 20-668) 2 punkte nurodyta nuolatinė komisija (toliau – nuolatinė komisija).

5. Valstybės parama grįžtantiems asmenims persikėlimo ir socialinės integracijos išlaidoms kompensuoti teikiama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, kasmet numatomų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos biudžete Politinių kalinių ir tremtinių bei jų šeimų aprūpinimo butais ir darbu programai vykdyti.

 

II. VALSTYBĖS PARAMA PERSIKĖLIMUI IR SOCIALINEI INTEGRACIJAI

 

6. Persikėlimo išlaidos padengiamos pateikus jas patvirtinančius dokumentus pagal oficialų Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių valiutų kursą, galiojusį išlaidų padarymo dieną. Persikėlimo išlaidos padengiamos vieną kartą, persikėlus nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką visai grįžtančio asmens šeimai. Prie persikėlimo išlaidų priskiriama: kelionės keleiviniu traukiniu, lėktuvu ar autotransporto priemone bilietų kaina (tiesiu maršrutu nuo paskutinės nuolatinės gyvenamosios vietos už Lietuvos Respublikos ribų iki gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje); asmeninių buities daiktų gabenimo krovininiais traukiniais arba autotransporto priemonėmis išlaidos (jeigu persikelia vienas asmuo, apmokama už pervežimą daiktų, kurių svoris iki 5 tonų, jeigu šeima – iki 10 tonų); kitos persikėlimo išlaidos (mokestis už vizų, asmens dokumentų išdavimą, vertėjo paslaugas). Asmeninių daiktų draudimo išlaidos neatlyginamos.

7. Vienkartinės įsikūrimo pašalpos skiriamos grįžtančių asmenų šeimoms persikėlus nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką. Pašalpų dydis nustatomas:

7.1. grįžtančių asmenų šeimų nariams, sukakusiems 50 metų, neatsižvelgiant į amžių vienišoms motinoms (tėvams), jeigu augina nepilnamečius vaikus (įvaikius) iki 18 metų, taip pat vyresniems kaip 18 metų viengungiams moksleiviams ir studentams, besimokantiems mokymo įstaigų dieniniuose skyriuose, ir asmenims su negalia – 3500 litų;

7.2. grįžtančių asmenų šeimų nariams, kurių amžius nuo 18 iki 50 metų – 3000 litų;

7.3. grįžtančių asmenų vaikams iki 18 metų amžiaus – 2000 litų.

Įsikūrimo pašalpos grįžusiųjų šeimoms gali būti padidintos ligos, invalidumo atveju, pensinio amžiaus asmenims, pateikusiems tai įrodančius dokumentus – 500 litų.

Konkretus vienkartinės įsikūrimo pašalpos dydis gali būti tikslinamas (neviršijant šios tvarkos 7.1 punkte nurodyto dydžio) priklausomai nuo socialinei paramai skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

8. Lietuvių kalbos kursų išlaidos bei egzaminų laikymo išlaidos kompensuojamos pagal sudarytas sutartis, pateiktus pažymėjimus apie egzaminų laikymą.

Valstybinės kalbos mokymas bei supažindinimas su Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindais organizuojamas visiems grįžtantiems asmenims bei jų šeimų nariams, taip pat gali būti mokomi ir grįžtančių asmenų vaikai, jeigu jie nesimoko bendrojo lavinimo vidurinėse mokyklose. Mokymą visuose šalies miestuose ir rajonuose vykdo Švietimo ir mokslo ministerijos Lietuvos pedagogų kvalifikacijos instituto Lietuvių kalbos centras.

Grįžtantys asmenys mokomi pagal I arba II valstybinės kalbos mokėjimo kvalifikacinės kategorijos reikalavimų lygį. Pagal I ir II valstybinės kalbos mokėjimo kvalifikacinės kategorijos reikalavimų lygį mokomi grįžtantys darbingo amžiaus darbingi asmenys.

9. Neįgalių (senų, vienišų ir ligotų) grįžtančių asmenų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidos padengiamos pagal pateiktus jas patvirtinančius dokumentus. Papildomai apmokomos ne daugiau kaip vieno lydinčio asmens kelionės išlaidos.

10. Buvusios SSRS teritorijoje nuolat gyvenantiems Lietuvos Respublikos piliečiams, norintiems grįžti į Lietuvos Respubliką ir įrašytiems į savivaldybių sudaromus grįžtančių asmenų sąrašus butui išsinuomoti, gali būti skiriama iki 1000 litų vienkartinė pašalpa, kai jie laikinai atvyksta į Lietuvos Respubliką spręsti klausimų, susijusių su buto nuoma, pensiniu aprūpinimu, gydymu. Ši pašalpa skiriama pensinio amžiaus asmenims ir asmenims su negalia.

11. Valstybės parama teikiama grįžtančių asmenų mokyklinio amžiaus vaikams, gyvenantiems už Lietuvos Respublikos ribų arba besimokantiems Vilniaus vidurinėje mokykloje „Lietuvių namai“, vasaros poilsio stovykloms Lietuvos Respublikoje. Departamentas, nuolatinei komisijai pateikus pasiūlymą, gali teikti valstybės paramą Vilniaus vidurinės mokyklos „Lietuvių namai“ besimokančių tremtinių vaikų tinkamoms gyvenimo, buities ir mokymo sąlygoms sudaryti. Valstybės parama taip pat teikiama grįžtančių tremtinių laikino apgyvendinimo punkte gyvenančių ir besimokančių mokyklinio amžiaus vaikų vežiojimui mokslo metais į Vilniaus vidurinę mokyklą „Lietuvių namai“. Šiame punkte numatyta valstybės parama teikiama pagal departamento sudarytas sutartis su atitinkamas paslaugas teikiančiomis ar darbus atliekančiomis įmonėmis bei jų pateiktas sąmatas. Sąmatų projektai turi būti suderinti nuolatinės komisijos posėdyje.

12. Valstybės parama teikiama buvusios SSRS teritorijoje veikiančioms lietuvių bendruomenėms, tremtinių organizacijoms rengiant suvažiavimus, konferencijas, kurių tikslas – skleisti informaciją neteisėtai represuotiems asmenims grįžimo, pensinio aprūpinimo, įdarbinimo, Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo ir kitais klausimais. Siekiant užtikrinti, kad informacija apie valstybės teikiamą paramą ir galiojančius teisės aktus grįžtantiems asmenims pasiektų tremtinių organizacijas, valstybės parama, nuolatinei komisijai pateikus pasiūlymą, teikiama priemonėms, padedančioms skleisti informaciją apie programą, jos įgyvendinimo eigą ir perspektyvas (informaciniai leidiniai, internetinis puslapis ir kitos priemonės). Sąmatų projektai turi būti suderinti nuolatinės komisijos posėdyje.

13. Politinių kalinių ir tremtinių palaikų parvežimo iš buvusios SSRS teritorijos į Lietuvą išlaidos apmokamos pagal pateiktus jas patvirtinančius dokumentus. Papildomai apmokamos ne daugiau kaip dviejų lydinčių asmenų kelionės išlaidos.

14. Grįžtančių tremtinių laikino apgyvendinimo punkto šilumos energijos išlaidos iš dalies padengiamos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. rugpjūčio 1 d. įsakymo Nr. 102 „Dėl Grįžtančių tremtinių laikino apgyvendinimo punkto nuostatų ir Grįžtančių tremtinių laikino apgyvendinimo punkto gyvenamųjų patalpų terminuotos nuomos sutarties formos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 79-3360) nustatyta tvarka. Atlyginama 50 procentų šalto vandens pašildymo ir patalpų šildymo (šildymo sezono metu) išlaidų. Grįžtančių tremtinių laikino apgyvendinimo punkto gyventojai apmoka pusę šilumos energijos ir šalto vandens pašildymo išlaidų.

15. Departamentas, nuolatinei komisijai pateikus pasiūlymą, teikia valstybės paramą Grįžtančių tremtinių laikino apgyvendinimo punktui išlaikyti, administravimo ir komunalinių paslaugų teikimo išlaidoms apmokėti pagal departamento sudarytas sutartis su atitinkamas paslaugas teikiančiomis ar darbus atliekančiomis įmonėmis bei jų pateiktas sąmatas. Sąmatų projektai turi būti suderinti nuolatinės komisijos posėdyje.

16. Siekiant grįžtančius asmenis aprūpinti darbu, vykdomas jų mokymas ir perkvalifikavimas bei finansuojamos darbo vietos. Ši valstybės parama teikiama pasiūlius nuolatinei komisijai.

Grįžę darbingo amžiaus asmenys gali būti siunčiami mokytis profesijos (supažindinant su profesine terminologija lietuvių kalba), atitinkančios vietos darbo rinkos poreikius, taip pat jiems gali būti organizuojamas kvalifikacijos tobulinimas.

Teritorinė darbo birža, sutarusi su darbdaviu dėl grįžtančio asmens įdarbinimo, arba grįžtančiam asmeniui pačiam susitarus su darbdaviu, pateikia pasiūlymą departamentui sudaryti sutartį dėl finansavimo. Departamentas gali sudaryti sutartį su darbdaviu dėl įdarbinimo, pagal kurią kas mėnesį iki pusės metų kompensuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimalios mėnesinės algos ir nuo šios sumos apskaičiuotų socialinio draudimo įmokų dydžio išlaidas.

 

III. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS IR VALSTYBĖS PARAMOS SKYRIMAS

 

17. Grįžtantis asmuo, pageidaujantis gauti valstybės paramą, turi pateikti departamentui prašymą ir šiuos dokumentus:

17.1. politiniai kaliniai ir tremtiniai – Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijų išduotą dokumentą (reabilitacijos pažymėjimą), patvirtinantį jų teisių atkūrimą, arba Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išduotą nuo okupacijų nukentėjusio asmens – politinio kalinio ar tremtinio teisinio statuso pažymėjimą;

17.2. politinių kalinių ir tremtinių vaikai – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išduotą nuo okupacijų nukentėjusio asmens – tremtinio teisinio statuso pažymėjimą ar Lietuvos Respublikos teisėsaugos institucijų vienam iš jo tėvų išduotą reabilitacijos pažymėjimą ir giminystės ryšį įrodančius dokumentus;

17.3. grįžtančio asmens visų šeimos narių, kurie grįžo nuolat gyventi į Lietuvą, asmens tapatybę patvirtinančius ir giminystės ryšį įrodančius dokumentus;

17.4. išlaidas patvirtinančius atitinkamus dokumentus, teikiant valstybės paramą pagal šios tvarkos 6, 8, 9, 11–16 punktus.

18. Departamento direktorius tvirtina nuolatinės komisijos sprendimą dėl valstybės paramos teikimo persikėlimo bei socialinės integracijos išlaidoms kompensuoti. Prašymas turi būti išnagrinėtas ir sprendimas dėl valstybės paramos priimtas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo prašymo gavimo dienos.

19. Priėmus sprendimą skirti valstybės paramą, lėšos pervedamos į nurodytą asmens sąskaitą bet kokiame Lietuvos banke ir per 5 darbo dienas pranešama prašymą pateikusiam asmeniui.

Priėmus sprendimą neskirti paramos, pareiškėjui pranešama raštu per 5 darbo dienas.

20. Grįžtančių asmenų skundai dėl departamento direktoriaus sprendimų nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Už valstybės paramos grįžtantiems asmenims persikelti ir socialinei integracijai teikimą bei paramos priemonių finansavimo apskaitą ir atskaitomybę atsakingas departamentas.

22. Kasmet, iki sausio 15 d., departamento direktorius, suderinęs su nuolatine komisija, tvirtina valstybės paramos persikėlimui ir socialinei integracijai išlaidų sąmatą. Per metus nepanaudojus lėšų sąmatoje nurodytos priemonės vykdymui, prireikus jos gali būti panaudojamos kitų priemonių vykdymui, neviršijant bendros sąmatos sumos. Konkrečios priemonės sąmatos projektas teikiamas svarstyti nuolatinės komisijos posėdžiui.

 

_________________