LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL RADIOFONIJOS IR TELEVIZIJOS SIGNALŲ LAIDINIŲ PASKIRSTYMO TINKLŲ TECHNINIŲ PARAMETRŲ REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2006 m. kovo 1 d. Nr. 1V-283

Vilnius

 

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 9 straipsnio 2 punktu ir 27 straipsnio 1 dalimi:

1. Tvirtinu Radiofonijos ir televizijos signalų laidinių paskirstymo tinklų techninių parametrų reikalavimų aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2006 m. balandžio 1 d.

3. Nurodau šį įsakymą paskelbti „Valstybės žiniose“.

 

 

DIREKTORIUS                                                                                       TOMAS BARAKAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo

tarnybos direktoriaus 2006 m. kovo 1 d.

įsakymu Nr. 1V-283

 

RADIOFONIJOS IR TELEVIZIJOS SIGNALŲ LAIDINIŲ PASKIRSTYMO TINKLŲ TECHNINIŲ PARAMETRŲ REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Radiofonijos ir televizijos signalų laidinių paskirstymo tinklų techninių parametrų reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 9 straipsnio 2 punktu ir 27 straipsnio 1 dalimi.

2. Aprašo tikslas yra nustatyti radiofonijos ir televizijos signalų laidinių paskirstymo tinklų techninių parametrų, lemiančių radiofonijos ir televizijos signalų perdavimo kokybę, reikalavimus bei nustatyti jų matavimo metodus ir sąlygas pagal Lietuvos standartą LST EN 50083-7+A1+AC „Televizijos ir garso signalų kabelinės skirstomosios sistemos. 7 dalis. Darbiniai sistemos parametrai“.

3. Aprašas yra taikomas visiems, daugiausia bendraašiais kabeliais nutiestiems, radiofonijos ir televizijos signalų, kurių radijo dažniai yra nuo 30 MHz iki 2150 MHz, paskirstymo tinklams, turintiems bendraašį 75 omų pilnutinės varžos išėjimą (toliau – Tinklas).

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos ir sutrumpinimai:

Abonentinis išėjimas – abonentinio įvado, kartu ir viso Tinklo, elektrinės schemos galinis taškas, esantis abonento patalpose ir skirtas abonento radijo ir (ar) televizijos imtuvui prijungti.

Abonentinis įvadas – kabelis, jungiantis abonentinį šakotuvą su abonentiniu išėjimu.

Abonentinis šakotuvas – įrenginys, kuriame į įėjimo įvadą patenkanti radiofonijos ir televizijos signalų galia lygiomis ar nelygiomis dalimis paskirstoma po išvadus, prie kurių prijungti abonentiniai įvadai.

AM – amplitudės moduliavimas.

Bitų klaidų dažnis – (angl. BER – Bit Error Rate) klaidingai perduodamų ar priimamų bitų skaičiaus santykis su visų ryšio kanalu perduodamų ar priimamų bitų skaičiumi.

Daugiadažnio moduliavimo (sudėtinės mūšos) trukdžių lygis – decibelais išreikštas intermoduliacinių trukdžių efektinės įtampos vertės ir standartinės atskaitos 1 µV įtampos santykis, žymimas dBµV.

DM – dažnio moduliavimas.

Foninis moduliavimas – nešlio signalo moduliavimas kintamosios elektros srovės tinklo dažniu ir (ar) jo harmonikomis.

Intermoduliaciniai trukdžiai – trukdžiai, atsirandantys dėl dviejų ar daugiau nešlių mūšos (moduliavimo).

Nešlio lygis – decibelais išreikštas nešlio signalo efektinės įtampos vertės ir standartinės atskaitos 1 µV įtampos santykis, žymimas dBµV.

Nešlio dažnio nuokrypis – nešlio signalo dažnio nukrypimas nuo nešlio dažnio vardinės vertės.

QAM – kvadratūrinis amplitudžių moduliavimas (angl. Quadrature Amplitude Modulation).

QPSK – kvadratūrinis fazės moduliavimas (angl. Quadrature Phase Shift Keying).

Signalo ir daugiadažnio moduliavimo trukdžių santykis – decibelais išreikštas nešlio lygio ir daugiadažnio moduliavimo (sudėtinės mūšos) trukdžių aukščiausio lygio santykis darbinių dažnių juostoje.

Signalo ir foninių trukdžių santykis – decibelais išreikštas vaizdo signalo nešlio lygio ir vienos iš signalo, atsirandančio dėl foninio moduliavimo, gaubtinės amplitudės santykis.

Signalo ir triukšmo santykis – decibelais išreikštas nešlio lygio ir triukšmo efektinės įtampos vertės santykis, gautas matuojant atitinkamoje ekvivalentinėje triukšmų juostoje.

Skaitmeninio televizijos signalo nešlio lygis – skaitmeninio televizijos signalo bendroji galia atskirame kanale, išmatuota terminiu galios jutikliu, atsižvelgiant į esamą triukšmų lygį.

Skirtuminis stiprinimas – nepageidaujamas santykinis spalvų signalo vertės pokytis, pakitus akimirkinei ryškio signalo vertei.

Skirtuminė fazė – nepageidaujamas spalvų signalo fazės pokytis, pakitus akimirkinei ryškio signalo vertei.

Vaizdo nešlio lygis – dBµV žymima vaizdo signalo nešlio moduliacijos kreivės viršūnėje išmatuota efektinės įtampos vertė esant 75 omų apkrovai, atitinkanti vaizdo nešlio signalo amplitudę kadrų sinchroimpulso metu.

Šios sąvokos detaliau aprašytos Lietuvos standarte LST EN 50083-7+A1+AC „Televizijos ir garso signalų kabelinės skirstomosios sistemos. 7 dalis. Darbiniai sistemos parametrai“.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme.

 

II. REIKALAVIMAI TINKLO TECHNINIAMS PARAMETRAMS

 

5. Televizijos ir DM radiofonijos signalų nešlių lygiai bet kuriame abonentiniame išėjime (ar šakotuve) turi atitikti Aprašo 1 priede nurodytus reikalavimus.

6. Skirtingų televizijos ir DM radiofonijos nešlių lygių skirtumai bet kuriame abonentiniame išėjime negali būti didesni, nei nurodyta Aprašo 2 priede.

7. Vaizdo nešlio dažnio nuokrypis bet kuriame abonentiniame išėjime negali būti didesnis kaip 75 kHz.

8. Signalo ir triukšmo santykis bet kuriame abonentiniame išėjime negali būti mažesnis negu nurodyta Aprašo 3 priede.

9. Signalo ir foninių trukdžių santykis bet kuriame abonentiniame išėjime negali būti mažesnis kaip 46 dB.

10. Spalvų ir skaisčio signalų perdavimo trukmė vaizdo kanalo dažnių juostoje 0,5–4,43 MHz negali skirtis daugiau nei 100 nanosekundžių esant teletekstui ir 200 nanosekundžių nesant teleteksto.

11. Skirtuminis stiprinimas bet kuriame abonentiniame išėjime negali viršyti 14 procentų.

12. Skirtuminė fazė bet kuriame abonentiniame išėjime negali viršyti 12 laipsnių.

13. Signalo ir daugiadažnio moduliavimosi trukdžių santykis bet kuriame naudojamame televizijos kanale turi atitikti Aprašo 4 priede nurodytus reikalavimus.

 

III. TINKLO TECHNINIŲ PARAMETRŲ MATAVIMŲ METODAI IR SĄLYGOS

 

14. Visi Tinklo techninių parametrų matavimai atliekami esant aplinkos sąlygoms, kurios atitinka matavimo prietaisų ir Tinklo eksploatacijos sąlygas.

15. Matavimo prietaisų įjungimas į Tinklą neturi keisti jo parametrų. Matavimų metu matavimo prietaiso įėjimo ir išėjimo charakteristikos turi būti suderintos su Tinklo išėjimo ir įėjimo charakteristikomis.

16. Tinklo, kuriuo perduodami (priimami) skaitmeninės televizijos signalai, parametrai turi užtikrinti skaitmeninės televizijos signalų nepertraukiamą perdavimą (priėmimą), t. y. bitų klaidų dažnį, ne didesnį kaip 10-4 prieš Rydo-Solomono (angl. Reed-Solomon) klaidų korektorių.

17. Matavimo rezultatai surašomi Tinklo techninių parametrų matavimų protokole kartu su prietaisų tipais bei matavimo paklaidomis.

18. Jeigu matavimo prietaisas prijungtas prie abonentinio šakotuvo, visi nenaudojami abonentinio šakotuvo išėjimai matavimo metu privalo turėti 75 omų apkrovas.

19. Aprašo 5–13 punktuose nurodyti Tinklo techniniai parametrai gali būti matuojami pagal metodiką, kuri pateikta Lietuvos standarte LST EN 50083-7+A1+AC „Televizijos ir garso signalų kabelinės skirstomosios sistemos. 7 dalis. Darbiniai sistemos parametrai“.

20. Tinklas neatitinka Aprašo, jei jis neatitinka bent vieno Apraše ar jo prieduose nurodyto techninių parametrų reikalavimo.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos veiksmai ir neveikimas, susijęs su Aprašo reikalavimų laikymusi ir įgyvendinimu, gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka ir sąlygomis.

22. Už šio Aprašo nesilaikymą ūkio subjektai atsako teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis.

______________


Radiofonijos ir televizijos signalų laidinių

paskirstymo tinklų techninių parametrų

reikalavimų aprašo

1 priedas

 

TELEVIZIJOS IR DM RADIOFONIJOS SIGNALŲ NEŠLIŲ LYGIŲ ABONENTINIAME IŠĖJIME REIKALAVIMAI

 

Signalas

Žemiausias leistinas nešlio lygis*, dBµV

Aukščiausias leistinas nešlio lygis*, dBµV

Televizijos

AM vaizdo

57

80**

DM

47

77

64 QAM

47

67

QPSK

47

77

DM radiofonijos

mono

40

70

stereo

50

70

* Nešlio lygį matuojant abonentiniame šakotuve, žemiausias ir aukščiausias leistini nešlio lygiai padidinami 2 dB.

** Jei televizijos kanalų daugiau kaip 20, aukščiausias leistinas vaizdo nešlio lygis sumažinamas iki 77 dBµV.

______________


Radiofonijos ir televizijos signalų laidinių

paskirstymo tinklų techninių parametrų

reikalavimų aprašo

2 priedas

 

DIDŽIAUSIŲ LEISTINŲ SKIRTINGŲ TELEVIZIJOS IR DM RADIOFONIJOS SIGNALŲ NEŠLIŲ LYGIŲ SKIRTUMŲ REIKALAVIMAI

 

Radijo dažnių juosta

Televizijos signalų moduliavimo (nešlio) tipas

Didžiausias leistinas nešlių lygių skirtumas, dB

Nuo 47 MHz iki 862 MHz

AM (vaizdo)

12

Bet kuri 60 MHz pločio

AM (vaizdo)

6

Gretimi televizijos kanalai

AM (vaizdo)

3

Nuo 950 MHz iki 2150 MHz

DM

15

Iki 470 MHz

DM

15

Gretimi televizijos kanalai

64 QAM

3

Gretimi televizijos kanalai

AM (vaizdo) ir 64 QAM*

13

Jei Tinklu perduodami ir AM televizijos, ir DM radiofonijos signalai, tai bet kurio DM radiofonijos signalo nešlio lygis turi būti bent 3 dB žemesnis už žemiausiąjį vaizdo nešlio lygį.

Jei Tinklu perduodami ir AM televizijos, ir DM televizijos signalai, tai bet kurio DM televizijos signalo nešlio lygis turi būti 0-10 dB žemesnis už arčiausiai esančio AM televizijos kanalo vaizdo nešlio lygį.

* Skaitmeninio televizijos signalo nešlio lygis negali būti didesnis už gretimojo AM televizijos kanalo vaizdo nešlio lygį.

______________


Radiofonijos ir televizijos signalų laidinių

paskirstymo tinklų techninių parametrų

reikalavimų aprašo

3 priedas

 

SIGNALO IR TRIUKŠMO SANTYKIO REIKALAVIMAI

 

Signalo rūšis

Mažiausias leistinas signalo ir triukšmo santykis, dB

Ekvivalentinis triukšmų juostos plotis, MHz

AM televizijos

43

5

DM televizijos

15

27

DM radiofonijos (mono)

38

0,2

DM radiofonijos (stereo)

48

0,2

QPSK

11

Nepriklausomai nuo juostos pločio

64 QAM

31

Nepriklausomai nuo juostos pločio

______________


Radiofonijos ir televizijos signalų laidinių

paskirstymo tinklų techninių parametrų

reikalavimų aprašo

4 priedas

 

SIGNALO IR DAUGIADAŽNIO MODULIAVIMO TRUKDŽIŲ SANTYKIO REIKALAVIMAI

 

Televizijos signalo rūšis

Mažiausias leistinas signalo ir daugiadažnio moduliavimo trukdžių santykis, dB

AM televizijos

57

QPSK

13

64 QAM

37

______________