LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAŠTO MOKOS ŽENKLŲ IŠLEIDIMO, IŠĖMIMO IŠ APYVARTOS BEI APSKAITOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugsėjo 13 d. Nr. 3-458

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pašto įstatymu (Žin., 1999, Nr. 36-1070; 2004, Nr. 60-2125) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. liepos 7 d. nutarimo Nr. 851 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos pašto įstatymą“ (Žin., 2004, Nr. 107-3990) 1.5 punktu:

1. Tvirtinu Pašto mokos ženklų išleidimo, išėmimo iš apyvartos bei apskaitos taisykles (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2003 m. birželio 9 d. įsakymą Nr. 3-364 „Dėl pašto mokos ženklų leidimo ir apskaitos tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 62-2840).

3. Šis įsakymas įsigalioja nuo 2005 m. sausio 3 d.

 

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                   Zigmantas Balčytis

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2004 m. rugsėjo 13 d. įsakymu Nr. 3-458

 

Pašto mokos ženklų IŠleidimo, IŠĖMIMO IŠ APYVARTOS BEI APSKAITOS TAISYKLĖS

 

I. BendroSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja pašto mokos ženklų leidybą, išėmimą iš apyvartos ir apskaitą.

2. Šiose taisyklėse vartojamos pagrindinės sąvokos:

Pašto mokos ženklai – galiojantys Lietuvos Respublikos pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai ir atvirukai (atvirlaiškiai) bei ženklintos aerogramos, ženklintuvų antspaudai ir specialūs patvirtinti mokėjimo spaudai.

Pašto ženklas nedidelių matmenų, įvairios formos ant pašto siuntos užlipdomas ženklas, kuriame nurodyta jo nominali vertė ir jį išleidusi valstybė, skirtas iš anksto apmokėti už pašto paslaugą. Pašto ženkle papildomai gali būti išspausdintas tekstas, piešinys, ornamentas ir pan.

Pašto blokas – vienas ar keli pašto ženklai dekoratyviniais kraštais, kuriuose išspausdinti tekstai, piešiniai, ornamentai ir pan. Pašto bloke pašto ženklai gali būti perforuoti arba neperforuoti.

Proginis datos antspaudas – tai antspaudas, naudojamas pašto ženklams nuvertinti ir vykstantiems renginiams, istorinėms bei atmintinoms vietoms ir datoms, parodoms ir kitiems svarbiems įvykiams paminėti.

Proginis pirmos dienos datos antspaudas – tai proginis datos antspaudas, skirtas naujo pašto ženklo išleidimo į apyvartą dienai pažymėti.

Proginis vokas tai tam tikra proga išleistas neženklintas vokas.

Pirmos dienos vokas tai neženklintas vokas, kuris išleidžiamas pirmąją pašto ženklų, pašto blokų išleidimo į apyvartą dieną.

Ženklinta aerograma – tai aerograma su ant jos išspausdintu pašto ženklu.

Ženklintas atvirukas – tai atvirukas (atvirlaiškis) su ant jo išspausdintu pašto ženklu.

Ženklintas vokas – tai vokas su ant jo išspausdintu pašto ženklu.

Ženklintuvo antspaudas – tai specialaus įrenginio atspausta žyma, kuria įforminamas pašto paslaugų apmokėjimas, taip pat joje nurodoma apmokėjimo data ir mokėtojo adresas.

 

II. Pašto MOKOS ženklų leidyba

 

3. Pasiūlymai dėl pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų leidybos plano (toliau vadinama – planas) sudarymo turi būti pateikti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai ne vėliau kaip prieš aštuonis mėnesius iki metų pradžios. Šiuos pasiūlymus nagrinėja susisiekimo ministro įsakymu sudaryta pašto mokos ženklų leidybos komisija (toliau vadinama – Leidybos komisija), o gautus pasiūlymus dėl proginių vokų bei proginių datos antspaudų leidybos Respublikos susisiekimo ministerija perduoda nagrinėti valstybės įmonei Lietuvos paštui (toliau vadinama – Lietuvos paštas).

4. Planą, atsižvelgdama į pateiktus pasiūlymus, istorinių ar kalendorinių įvykių datas, žymių asmenybių jubiliejus, visuomeninius politinius įvykius, rengia Leidybos komisija ir ne vėliau kaip prieš septynis mėnesius iki metų pradžios teikia tvirtinti susisiekimo ministrui.

Patvirtintas planas gali būti keičiamas tik susisiekimo ministro sprendimu. Pasiūlymus dėl plano keitimo susisiekimo ministrui teikia Leidybos komisija.

5. Naujų pašto ženklų, pašto blokų ar jų serijų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų projektams sukurti Lietuvos paštas paprastai skelbia konkursą. Jeigu Leidybos komisija pasiūlo naujo pašto ženklo, pašto bloko, ženklinto voko ir atviruko (atvirlaiškių), ženklintos aerogramos projektui sukurti neskelbti konkurso, gali būti kviečiamas autorius ne konkurso tvarka.

Lietuvos pašto parengtos konkurso sąlygos (toliau vadinama – konkurso sąlygos), prieš paskelbiant konkursą, svarstomos Leidybos komisijoje. Leidybos komisijos pasiūlymu konkurso sąlygas savo įsakymu tvirtina Lietuvos pašto generalinis direktorius. Konkurso sąlygos skelbiamos Lietuvos Respublikos dienraštyje bei Lietuvos pašto interneto tinklalapyje.

6. Leidybos komisija nagrinėja, vertina konkursui pateiktus pašto ženklų, pašto blokų ar jų serijų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų projektus ir teikia Lietuvos paštui siūlymus dėl konkurso pirmosios, antrosios, trečiosios vietų laimėtojų. Galutinį sprendimą dėl konkurso laimėtojų priima Lietuvos paštas. Konkursų laimėtojus Lietuvos paštas informuoja raštu.

Jeigu Leidybos komisijai nagrinėjant ir vertinant pašto ženklų, pašto blokų ar jų serijų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų projektus kyla neaiškumų dėl projektuose pavaizduotų istorinių įvykių, meno kūrinių autentiškumo ir t. t., Lietuvos paštas į kitą posėdį pakviečia atitinkamų sričių ekspertus arba pateikia kompetentingų institucijų išvadas.

7. Su pirmosios vietos laimėtoju Lietuvos paštas sudaro sutartį dėl pašto ženklo, pašto bloko, ženklinto voko ir atviruko (atvirlaiškio), ženklintos aerogramos projekto galutinio parengimo spausdinti ir pirmos dienos voko bei proginio pirmos dienos datos antspaudo projekto parengimo. Jeigu pašto ženklui, pašto blokui, ženklintam vokui ir atvirukui (atvirlaiškiui), ženklintai aerogramai sukurti nebuvo skelbtas konkursas, Lietuvos paštas pasirenka autorių, su kuriuo sudaro analogišką sutartį.

8. Leidybos komisija nagrinėja ir vertina parengtus spausdinti pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų, pirmos dienos vokų bei proginių pirmos dienos datos antspaudų, išskyrus ženklintuvų antspaudų ir specialių patvirtintų mokėjimo spaudų, projektus ir, ne vėliau kaip likus trims mėnesiams iki plane numatytos jų išleidimo į apyvartą dienos, teikia Lietuvos paštui siūlymus dėl jų išleidimo. Lietuvos paštas priima galutinį sprendimą dėl pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų, pirmos dienos vokų spausdinimo ir proginių pirmos dienos datos antspaudų gaminimo.

9. Lietuvos paštas atsako už pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų, pirmos dienos vokų, proginių pirmos dienos datos antspaudų išleidimą į apyvartą laiku bei jų kokybę.

10. Pirmąją pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų išleidimo į apyvartą dieną jie antspauduojami proginiais pirmos dienos datos antspaudais. Pirmąją pašto ženklų ir pašto blokų išleidimo į apyvartą dieną išleidžiami pirmos dienos vokai.

11. Pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai ir atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos gyviems asmenims įamžinti neleidžiami.

12. Leidybos komisija, svarstydama pasiūlymus dėl pašto ženklo, pašto bloko, ženklinto voko ir atviruko (atvirlaiškio), ženklintos aerogramos išleidimo jubiliejaus proga, atsižvelgia į šiuos kriterijus:

12.1. Lietuvos Respublikos įmonei, įstaigai, organizacijai ar įžymiai asmenybei sukanka 100 ir daugiau metų (kas 25 metai);

12.2. miestams sukanka 200 ir daugiau metų (kas 25 metai).

13. Išimtiniais atvejais Leidybos komisija, atsižvelgusi į valstybės institucijų, įmonių, įstaigų, organizacijų bei gyventojų pasiūlymus išleisti pašto ženklą įžymiai asmenybei bei įvertinusi šios asmenybės nuopelnus, gali teikti pasiūlymus išleisti pašto ženklą ir ne jubiliejaus proga.

14. Lietuvos paštas spausdinamų pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų nominalus ir tiražus nustato atsižvelgdamas į realius pašto paslaugų naudotojų poreikius. Kiekvienais leidybiniais metais išleidžiami 20–25 nauji pašto ženklai/pašto blokai.

15. Lietuvos paštas dėl pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų ir spausdinimo sudaro sutartis su spaustuvėmis. Sudaromose sutartyse Lietuvos paštas privalo numatyti, kad spaustuvės jam turi pateikti bandomuosius pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų pavyzdžius (toliau vadinama – bandomieji pavyzdžiai). Bandomųjų pavyzdžių ekspertizę atlieka Lietuvos pašto generalinio direktoriaus įsakymu paskirta komisija. Komisija surašo aktą, kuriame pateikia išvadas, kaip bandomieji pavyzdžiai atitinka pateiktus spausdinti pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų projektus. Aktą kartu su bandomaisiais pavyzdžiais komisija pateikia Lietuvos pašto generaliniam direktoriui. Lietuvos pašto generalinis direktorius priima galutinį sprendimą dėl jų spausdinimo. Lietuvos paštas bandomuosius pavyzdžius kartu su aktu arba jo vertimu į reikiamą užsienio kalbą siunčia spaustuvei. Atspausdinti pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai ir atvirukai (atvirlaiškiai) bei ženklintos aerogramos turi atitikti Lietuvos pašto spaustuvei grąžintus bandomuosius pavyzdžius. Kiekvieną atspausdintų pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų tiražą atrankos būdu tikrina komisija, kuri atliko bandomųjų pavyzdžių ekspertizę ir teikia Lietuvos pašto generaliniam direktoriui pasiūlymus dėl jų išleidimo į apyvartą. Lietuvos pašto generalinis direktorius priima galutinį sprendimą dėl atspausdintų pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų išleidimo į apyvartą. Apyvartoje turi būti tiek pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų, kiek jų reikia pašto paslaugoms apmokėti.

16. Bandomieji pavyzdžiai, pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų, projektų originalai saugomi Lietuvos pašte. Saugojimo sąlygos tvirtinamos Lietuvos pašto generalinio direktoriaus įsakymu. Pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų projektų originalai rengiant parodas arba pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų autoriui pageidaujant, gali būti laikinai iš saugyklos skolinami jų autoriui arba perduodami parodų rengėjo įgaliotam asmeniui, prieš tai su juo pasirašius sutartį dėl projektų originalų panaudojimo ir grąžinimo Lietuvos paštui.

17. Lietuvos pašte turi būti sudarytas saugomų pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų fondas (toliau vadinama – fondas). Fonde neterminuotai saugoti turi būti paliekama po 100 vnt. kiekvieno pašto ženklo ar pašto bloko ir po 10 vnt. kiekvieno ženklinto voko, atviruko (atvirlaiškio) ar ženklintos aerogramos. Paliktų pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų, atvirukų (atvirlaiškių) ar ženklintų aerogramų saugojimo sąlygos tvirtinamos Lietuvos pašto generalinio direktoriaus įsakymu. Išimti iš fondo paliktus saugoti pašto ženklus, pašto blokus, ženklintus vokus, atvirukus (atvirlaiškius) ar ženklintas aerogramas galima tik susisiekimo ministro leidimu.

18. Pašto paslaugoms apmokėti naudojamus specialius mokėjimo spaudus tvirtina Lietuvos pašto generalinis direktorius savo įsakymu. Ženklintuvų antspaudų ir specialių patvirtintų mokėjimo spaudų naudojimo tvarką Lietuvos paštas nustato sutartyse su pašto paslaugų naudotojais.

 

III. PAŠTO MOKOS ŽENKLŲ IŠĖMIMAS IŠ APYVARTOS

 

19. Jei dėl įvairių priežasčių esantys apyvartoje pašto ženklai, pašto blokai negali būti naudojami pašto paslaugoms apmokėti (yra nustatyta masinių padirbinėjimo atvejų, negalima užklijuoti ant pašto siuntos, nesilaiko ar lengvai gali būti pašalinami datos antspaudų dažai, pasikeitus šalies piniginiam vienetui ir kt.), jie, pasiūlius Lietuvos paštui, gali būti išimami iš apyvartos susisiekimo ministro įsakymu.

20. Informaciją apie pašto ženklų, pašto blokų išėmimą iš apyvartos Lietuvos paštas turi paskelbti viešai ne vėliau kaip prieš šešiasdešimt dienų iki numatytos jų išėmimo iš apyvartos dienos.

21. Ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos gali būti apyvartoje tol, kol tinka pašto paslaugoms apmokėti.

22. Ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos išimami iš apyvartos taip pat kaip ir pašto ženklai, pašto blokai.

23. Išimti iš apyvartos pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos gali būti panaudojami filatelinei produkcijai gaminti Lietuvos pašto generalinio direktoriaus sprendimu.

Pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai, atvirukai (atvirlaiškiai), ženklintos aerogramos, kurių negalima panaudoti filatelinei produkcijai gaminti, nurašomi ir likviduojami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Pasiūlymus dėl išimtų iš apyvartos pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų nurašymo ir likvidavimo Lietuvos pašto generaliniam direktoriui teikia jo įsakymu sudaryta komisija. Galutinį sprendimą dėl pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių) bei ženklintų aerogramų nurašymo ir likvidavimo priima Lietuvos pašto generalinis direktorius.

 

IV. Pašto ženklų, PAŠTO BLOKŲ, ŽENKLINTŲ VOKŲ IR ATVIRUKŲ (atvirlaiškių), ŽENKLINTŲ AEROGRAMŲ apskaita

 

24. Pašto ženklai, pašto blokai, ženklinti vokai ir atvirukai (atvirlaiškiai) bei ženklintos aerogramos Lietuvos pašte apskaitomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Žin., 2001, Nr. 99-3515; 2003, Nr. 123-5586) 8 straipsnio ir 9 straipsnio 2 dalies nuostatomis.

______________