LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL KAI KURIŲ SOCIALINIŲ GARANTIJŲ TAIKYMO VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS PAREIGŪNAMS
2003 m. vasario 11 d. Nr. 1V-48
Vilnius
Įgyvendindamas Socialinių garantijų teikimo policijos ir kitų vidaus reikalų įstaigų pareigūnams nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 12 d. nutarimu Nr. 127 (Žin., 1991, Nr. 14-377; 1996, Nr. 15-396; 2000, Nr. 56-1663), 2 ir 31 punktus:
1. Tvirtinu Darbo užmokesčio mokėjimo, važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnams instrukciją (pridedama).
2. Nustatau, kad laikinai, iki Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – tarnyba) bus skirti papildomi valstybės biudžeto asignavimai važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimui, šios išlaidos tarnybos pareigūnams nekompensuojamos.
3. Pavedu tarnybos vadui, kai tarnybai bus skirti papildomi valstybės biudžeto asignavimai važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimui, vadovaujantis 1 punkte patvirtinta instrukcija, nustatyti tarnybos pareigūnams šių išlaidų kompensavimo dydžius, neviršijant kasmet tvirtinamų papildomų valstybės biudžeto asignavimų.
4. Pripažįstu netekusiu galios vidaus reikalų ministro 2000 m. rugsėjo 27 d. įsakymą Nr. 368 „Dėl kai kurių socialinių garantijų taikymo pasienio policijos pareigūnams“ (Žin., 2000, Nr. 87-2683).
Patvirtinta
vidaus reikalų ministro
2003 m. vasario 11 d.
įsakymu Nr. 1V-48
DARBO UŽMOKESČIO MOKĖJiMO, važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnams instrukcijA
I. bendrosios nuostatos
1. Ši instrukcija nustato darbo užmokesčio mokėjimo bei važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – tarnyba) pareigūnams tvarką.
II. Darbo užmokesčio mokėjimAS
3. Darbo užmokestis tarnyboje ir jos padaliniuose pareigūnams mokamas du kartus per mėnesį.
Už pirmąją mėnesio pusę mokamas planinis avansas, sudarantis 40 proc. darbo užmokesčio dydžio. Avanso suma apvalinama vadovaujantis bendromis apvalinimo taisyklėmis 10 Lt tikslumu ir išmokama nuo 20 iki 25 kiekvieno mėnesio dienos. Už mėnesio antrąją pusę išmokama likusi suma, gauta atėmus avansą, fizinių asmenų pajamų mokestį, įnašus socialiniam draudimui ir kitas priklausančias išskaitas iš darbo užmokesčio. Ši atlyginimo dalis išmokama iki kito mėnesio 10 dienos.
4. Pasikeitus pareiginės algos ar priedų ir priemokų dydžiui, atlyginimas perskaičiuojamas, apskaičiuojant likusią darbo užmokesčio dalį, iki 10 kito mėnesio dienos.
6. Anksčiau negu pagal 3 punkte nustatytus terminus darbo užmokestis mokamas atleidžiant pareigūną iš tarnybos, suteikus jam mokamas atostogas arba siunčiant į tarnybinę komandiruotę, jeigu komandiruotės ar atostogų laikotarpiu jam turi būti mokamas darbo užmokestis ar jo dalis.
7. Tarnybos ir jos padalinių vadovai gali leisti išmokėti darbo užmokestį avansu anksčiau nei 3 punkte nurodytais terminais dėl pareigūno ar jo šeimos narių ligos, mirties ir kitais ypatingais atvejais, tačiau ne daugiau kaip už einamąjį mėnesį.
8. Remiantis tarnybos ar jos padalinių vadovų pasirašytu įsakymu, pravaikštą padariusiems pareigūnams už nebuvimo tarnyboje laiką darbo užmokestis nemokamas.
9. Išleidžiant pareigūną kasmetinių atostogų, visas jam priklausantis iki atostogų darbo užmokestis mokamas kartu su darbo užmokesčiu už visą atostogų laiką ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki prasidedant atostogoms.
10. Pareigūnams, turintiems teisę į kasmetines pailgintas atostogas (iki 45 dienų), darbo užmokestis gali būti mokamas dalimis. Už pirmąją atostogų dalį (30 kalendorinių dienų) sumokama ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki prasidedant atostogoms, o už likusią atostogų dalį – ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki jų tęsinio.
11. Pakeisti atostogas pinigine kompensacija neleidžiama, išskyrus atvejus, kai atostogų laiko neišnaudoję pareigūnai atleidžiami iš tarnybos.
12. Neišmokėta darbo užmokesčio suma išmokama visa už visą laiką, per kurį pareigūnas turėjo teisę gauti darbo užmokestį, bet ne daugiau kaip už trejus metus nuo neišmokos nustatymo dienos, išskyrus reikalavimus išmokėti pareigūnui vidutinį uždarbį už priverstinės pravaikštos laiką arba uždarbio skirtumą už laiką, kai pareigūnas dirbo mažiau apmokamą darbą. Šiuo atveju išmokamas vidutinis darbo užmokestis už priverstinės pravaikštos laiką arba darbo užmokesčio skirtumas už tą laiką, per kurį dirbtas mažiau apmokamas darbas, bet ne daugiau kaip už 3 mėnesius. Atleidžiant iš tarnybos, piniginė kompensacija už neišnaudotas atostogas išmokama už visas nepanaudotas atostogas.
13. Permokėtas dėl gavėjo kaltės darbo užmokestis išieškomas iš kalto asmens teisės aktų nustatyta tvarka.
14. Permokėtas darbo užmokestis dėl kitų tarnybos ar jos padalinių valstybės tarnautojų ar darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kaltės išieškomas iš jų teisės aktų nustatyta tvarka.
15. Pareigūnų darbo užmokestis, įskaitant priemokas už darbą poilsio bei švenčių dienomis ir nakties metu, už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ir pavojingomis darbo sąlygomis, už papildomų užduočių, atliekamų viršijant nustatytą darbo laiko trukmę, apskaičiuojamas pagal padalinio vidinio struktūros vieneto vadovo pasirašytus, tarnybos ar jos padalinių vadovų patvirtintus darbo laiko apskaitos žiniaraščius vadovaujantis Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 12 22 įsakymu Nr. 103 „Dėl darbo laiko apskaitos žiniaraščių patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 118-3076) bei tarnybos vado nustatyta tvarka. Įforminti ir vadovo patvirtinti darbo laiko apskaitos žiniaraščiai ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 dienos pateikiami tarnybos ar jos padalinių buhalterijoms darbo užmokesčiui apskaičiuoti.
16. Darbas poilsio ir švenčių dienomis, jeigu jis nenumatytas pagal grafiką, veikla, viršijanti įprastą darbo krūvį, ir papildomos užduotys, atliekamos viršijant nustatytą darbo trukmę pagal rašytinį pavedimą, pareigūnams kompensuojamos skiriant priemoką. Priemokos skyrimas įforminamas tarnybos ar jos padalinio vadovo įsakymu, vadovaujantis tarnybiniu pranešimu dėl darbo poilsio ir švenčių dienomis, jeigu jis nebuvo numatytas pagal grafiką, veiklos, viršijančios įprastą darbo krūvį, ir papildomų užduočių, atliekamų viršijant nustatytą darbo trukmę, vykdymo. Įsakyme turi būti nurodyta priemokos skyrimo pagrindas, dydis bei mokėjimo trukmė.
17. Priemoka už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą ar papildomų užduočių, atliekamų viršijant nustatytą darbo trukmę, negali būti mokama ilgiau kaip vienerius metus nuo jos paskyrimo. Visos priemokos negali viršyti 60 procentų pareiginės algos.
18. Tarnyba ir jos padaliniai privalo visiškai atsiskaityti su atleidžiamu iš tarnybos pareigūnu jo atleidimo dieną. Kai atleidžiamas pareigūnas, kuris atleidimo dieną nedirba, atsiskaitoma per vieną dieną nuo tos dienos, kurią atleistasis iš tarnybos pareigūnas pareikalavo atsiskaityti.
19. Pareigūno laikinojo nedarbingumo metu dėl ligos ar kito sveikatos pakenkimo, pateikus laikinojo nedarbingumo pažymėjimą, mokama 100 procentų jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio, apskaičiuoto pagal paskutiniųjų trijų mėnesių darbo užmokestį, pašalpa iš darbo užmokesčiui skirtų lėšų.
20. Pareigūnams atostogų metu mokamas vidutinis darbo užmokestis, kurio apskaičiavimo tvarka patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. sausio 17 d. nutarimu Nr. 100 „Dėl darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 7-181). Taip pat ši tvarka taikoma skaičiuojant kompensaciją už nepanaudotas atostogas, išeitinę pašalpą ir kitas teisės aktų nustatytas išmokas.
III. Važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidų kompensavimo tvarka
22. Važiavimo keleiviniu transportu, išskyrus taksi, išlaidos tarnybos pareigūnams kompensuojamos taikant vieną iš šių būdų:
22.1. nustatoma mėnesio piniginė kompensacija, kurios maksimalus dydis negali viršyti galiojančios bazinės mėnesio algos. Tokių kompensacijų dydžiai nustatomi atsižvelgiant į realias pareigūnų važiavimo išlaidas (nuolatinių bilietų vertę, priemiestinių (tarpmiestinių) transporto bilietų vertę ir kt.). Šiuo atveju pateisinamų dokumentų pateikti nereikia.
Šiems tikslams skirti valstybės biudžeto asignavimai panaudojami kompensacijoms mokėti pareigūnams, kurie pagal darbo pobūdį važinėja keleiviniu transportu tarnybiniais tikslais, taip pat važiavimo išlaidoms į darbą ir iš darbo apmokėti. Konkretus mėnesio kompensacijos dydis kiekvienam pareigūnui nustatomas padalinio vadovo teikimu ir tarnybos vado įsakymu, tačiau ne ilgiau kaip vieną ketvirtį. Ši kompensacija mokama iš padaliniui tam tikslui skirtų valstybės biudžeto asignavimų kartu su darbo užmokesčiu;
22.2. kompensuojamos faktinės važiavimo išlaidos, kai jos yra didesnės nei bazinė mėnesio alga. Šiuo atveju kompensacija apskaičiuojama pagal pateiktus važiavimo bilietus, kurie saugomi kaip ir kiti buhalteriniai dokumentai. Faktinės važiavimo išlaidos pagal pateiktus važiavimo bilietus kompensuojamos vieną kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos. Šis važiavimo išlaidų kompensavimo būdas gali būti taikomas išimtiniais atvejais. Sprendimas dėl važiavimo išlaidų kompensavimo priimamas padalinio vadovo, gavus pareigūno raštišką prašymą bei esant tiesioginio viršininko tarpininkavimui, ir tvirtinamas tarnybos vado įsakymu.