LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL UŽSIENIEČIŲ IŠSIUNTIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1993 m. gegužės 7 d. Nr. 311
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1993 m. gegužės 7 d. nutarimu
Nr. 311
Užsieniečių išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos taisyklės
1. Šios taisyklės nustato užsienio valstybių piliečių ir asmenų be pilietybės (toliau vadinama – užsieniečiai), pažeidusių Lietuvos Respublikos Konstituciją, Lietuvos Respublikos įstatymą „Dėl užsieniečių teisinės padėties Lietuvos Respublikoje“, Lietuvos Respublikos imigracijos įstatymą ir kitus Lietuvos Respublikos įstatymus, užsiimančių veikla, nukreipta prieš Lietuvos Respubliką, arba atliekančių veiksmus, kurie gresia Lietuvos valstybės saugumui ar viešajai tvarkai, piliečių teisėms, laisvėms ir turtui, išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos sąlygas bei tvarką.
2. Užsienietis gali būti išsiųstas iš Lietuvos Respublikos, jeigu:
2.1. pažeidžia užsieniečių įvažiavimo į Lietuvos Respubliką, buvimo joje ir tranzito per jos teritoriją tvarką arba nereaguoja į taikomas administracinio poveikio priemones;
2.2. yra Lietuvos Respublikoje be galiojančio paso arba jam prilygstančio dokumento, vizos (kai to reikalaujama), taip pat leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje, atsisako pateikti dokumentus, patvirtinančius jo asmens tapatybę, arba pateikia suklastotus dokumentus;
2.3. yra Lietuvos Respublikoje ir nustatoma, kad jo viza arba leidimas apsigyventi Lietuvos Respublikoje (per 10 metų nuo šio leidimo gavimo dienos) gauti neteisėtu būdu;
2.4. padaro tyčinį nusikaltimą, už kurį nuteisiamas laisvės atėmimu.
Šiuo atveju užsienietis išsiunčiamas po bausmės atlikimo arba atleidimo nuo bausmės atlikimo;
2.5. būdamas Lietuvos Respublikoje, nepajėgia išsilaikyti arba turi nelegalų gyvenimo šaltinį.
Ši nuostata netaikoma užsieniečiams, turintiems leidimus gyventi Lietuvos Respublikoje;
2.6. piktnaudžiauja narkotinėmis, nuodingosiomis medžiagomis, jam buvo taikytos administracinio poveikio priemonės už alkoholio gėrimą viešoje vietoje arba už tai, kad neblaivus pasirodė viešoje vietoje, jis serga pavojinga užkrečiama liga, yra protiškai atsilikęs arba psichiškai nesveikas, kelia pavojų kitų asmenų dorovei ar sveikatai;
3. Sprendžiant užsieniečio išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos klausimą, būtina atsižvelgti į priežastis, dėl kurių pažeista užsieniečių įvažiavimo į Lietuvos Respubliką ir buvimo joje bei tranzito per jos teritoriją tvarka.
Užsieniečiui, kuris patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn už įvykdytą nusikaltimą, apribojama teisė išvykti iš Lietuvos Respublikos iki bylos nagrinėjimo ar bausmės atlikimo pabaigos.
4. Užsienietis, atsižvelgiant į konkrečias pažeidimo priežastis ir kitas aplinkybes, rajono, miesto policijos komisaro gali būti įpareigotas:
5. Užsieniečiui, pažeidusiam Lietuvos Respublikos Konstituciją, Lietuvos Respublikos įstatymus arba atliekančiam veiksmus, kurie gresia Lietuvos valstybės saugumui ar viešajai tvarkai, piliečių teisėms, laisvėms ir turtui, Vidaus reikalų ministerijos vardu rajonų, miestų policijos komisariatų vadovai, remdamiesi surinkta medžiaga, ne vėliau kaip per 30 dienų pasiūlo išvykti iš Lietuvos Respublikos.
Pasiūlymas išvykti iš Lietuvos Respublikos įforminamas policijos komisaro nutarimu.
6. Užsieniečiui atsisakius išvykti iš Lietuvos Respublikos arba neišvykus per pasiūlytą laiką, surinkta medžiaga nedelsiant pateikiama Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos. Sprendimą dėl užsieniečio išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos priima vidaus reikalų ministras.
7. Jeigu iš surinktos medžiagos yra pagrindo manyti, kad užsienietis slapstysis, iki sprendimo dėl jo išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos priėmimo nenutrauks veiksmų, nurodytų 2 punkte, jis gali būti sulaikytas rajono, miesto policijos komisaro nutarimu.
Krašto apsaugos ministerijos pareigūnų sulaikytas užsienietis perduodamas rajono, miesto policijos komisariatui.
Sulaikytas užsienietis gali būti laikomas policijos komisariato skirstymo punkte arba areštinėje atskirai nuo kitų asmenų ne ilgiau kaip 10 parų.
Policijos komisariatas privalo ne vėliau kaip per 24 valandas nuo užsieniečio sulaikymo nustatytąja tvarka pranešti apie tai rajono, miesto prokuratūrai ir Vidaus reikalų ministerijai.
8. Užsienietis turi būti nedelsiant jam suprantama kalba informuotas apie pateiktus kaltinimus (jeigu tokių yra) ir sulaikymo priežastis.
Jeigu užsienietis nemoka valstybinės kalbos, nurodytoji informacija išverčiama į vieną iš jam suprantamų kalbų – anglų, vokiečių, prancūzų arba rusų. Apie tai įrašoma sulaikymo arba suėmimo protokole.
9. Kiekvienam užsieniečiui, sulaikytam Lietuvos Respublikoje, suteikiama galimybė susisiekti su valstybės, kurios pilietybę jis turi, diplomatine, konsuline atstovybe ar kita įstaiga, atstovaujančia Lietuvos Respublikoje tos valstybės interesams, o jeigu tokios įstaigos nėra – su kitos valstybės diplomatine ar konsuline atstovybe, įgaliota ginti valstybės, kurios pilietis yra sulaikytas užsienietis, piliečių teises ir teisėtus interesus.
10. Sprendimą išsiųsti užsienietį iš Lietuvos Respublikos vykdo jo buvimo vietos rajonų, miestų policijos komisariatai.
11. Užsienietį, išsiunčiamą iš Lietuvos Respublikos, policijos komisariato pareigūnai lydi iki Lietuvos Respublikos valstybės sienos.
Užsieniečio pase arba jam prilygstančiame asmens dokumente išsiuntimas įforminamas atitinkamu spaudu.
12. Užsienietis gali būti išsiųstas į valstybę:
13. Užsienietis negali būti išsiųstas į valstybę, kurioje jis bus persekiojamas dėl rasės, odos spalvos, lyties, kalbos, tikėjimo, politinių ar kitų pažiūrų, nacionalinės ar socialinės kilmės ir dėl to neturės galimybės naudotis šios valstybės teisine pagalba.
15. Užsienietis iš Lietuvos Respublikos išsiunčiamas:
15.2. lėšomis fizinių ir juridinių asmenų, kurie atsivežė užsienietį be paso ir vizos (kai to reikalaujama), jeigu jis neturi pinigų grįžti.
Šiuo atveju padengiamos ir išlaidos, susijusios su užsieniečio lydėjimu iki sienos;
16. Nutarime dėl užsieniečio išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos gali būti nurodytas laikas, kurį jam draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką (tačiau ne ilgiau kaip 5 metai).
17. Nutarimas dėl užsieniečio išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos skundžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.