LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL STUDIJŲ KOKYBĖS EKSPERTŲ TARYBOS NUOSTATŲ IR MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ VERTINIMO TARYBOS IR JOS KOMISIJŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. lapkričio 8 d. Nr. ISAK-1736

Vilnius

 

Vadovaudamasis Mokslo ir studijų institucijų vertinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2001 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. 1055 (Žin., 2001, Nr. 57-2066; 2004, Nr. 159-5806), 8 punktu,

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Studijų kokybės ekspertų tarybos nuostatus;

1.2. Mokslo ir studijų institucijų vertinimo tarybos ir jos komisijų nuostatus.

2. Pripažįstu netekusiais galios:

2.1. Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos direktoriaus 1999 m. liepos 1 d. įsakymą Nr. 200 „Dėl Mokslo ir studijų institucijų veiklos vertinimo ekspertų tarybos reglamento“;

2.2. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2000 m. spalio 18 d. įsakymą Nr. 1280 „Dėl Neuniversitetinių studijų kokybės vertinimo tarybos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 94-2957);

2.3. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2002 m. sausio 16 d. įsakymą Nr. 54 „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2000 m. spalio 18 d. įsakymo Nr. 1280 „Dėl Neuniversitetinių studijų kokybės vertinimo tarybos patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 6-243).

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                            ALGIRDAS MONKEVIČIUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

švietimo ir mokslo ministro

2004 m. lapkričio 8 d.

įsakymu Nr. ISAK-1736

 

studijų kokybės EKSPERTŲ TARYBOS Nuostatai

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Studijų kokybės ekspertų tarybos Nuostatai (toliau vadinama – Nuostatai) nustato Studijų kokybės ekspertų tarybos (toliau vadinama – Ekspertų taryba), veikiančios prie Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – Centras), funkcijas, teises ir pareigas bei sudarymo tvarką.

2. Ekspertų taryba yra kolegiali institucija, patarianti Centrui studijų programų vertinimo, registravimo ir akreditavimo klausimais. Ekspertų taryba šių nuostatų nustatytais atvejais taip pat teikia siūlymus Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai (toliau vadinama – Ministerija).

3. Ekspertų taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu, Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Švietimo ir mokslo ministro įsakymais, kitais teisės aktais ir šiais Nuostatais.

4. Ekspertų taryba bendradarbiauja su Centru, Ministerija, kolegialiomis institucijomis, patariančiomis Ministerijai studijų klausimais, mokslo ir studijų ekspertinėmis institucijomis, mokslo ir studijų institucijomis bei visuomenės interesus studijų srityje atstovaujančiomis organizacijomis.

5. Ekspertų taryba apie savo veiklą informuoja visuomenę.

6. Ekspertų taryba veikia Studijų kokybės vertinimo centro patalpose, adresu: Suvalkų g. 1, LT-03106 Vilnius.

 

II. FUNKCIJOS

 

7. Ekspertų taryba vykdo šias funkcijas:

7.1. išnagrinėjusi ekspertų pateiktas studijų programų vertinimo išvadas, pataria Centrui dėl siūlymų dėl studijų programų akreditavimo teikimo Ministerijai;

7.2. išnagrinėjusi ekspertų pateiktas naujų studijų programų vertinimo išvadas, pataria Centrui dėl siūlymų dėl šių programų įregistravimo Studijų ir mokymo programų registre teikimo Ministerijai;

7.3. apsvarsčiusi siūlomą studijų programų išorinio vertinimo planą, teikia dėl jo siūlymus Centrui;

7.4. teikia Centrui ir Ministerijai siūlymus dėl teisės aktų, reglamentuojančių studijas ir jų organizavimą, studijų programų vertinimą, registravimą ir akreditavimą, tobulinimo.

8. Ekspertų tarybos pirmininkas atlieka šias funkcijas:

8.1. organizuoja Ekspertų tarybos darbą;

8.2. šaukia Ekspertų tarybos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

8.3. atstovauja Ekspertų tarybai arba paveda tai daryti savo pavaduotojui, o kai pavaduotojas to negali atlikti – vienam iš Ekspertų tarybos narių;

8.4. atsako už Ekspertų tarybos darbo kokybės ir veiksmingumo užtikrinimą, informacijos visuomenei apie Ekspertų tarybos veiklą pateikimą.

9. Ekspertų tarybos pirmininkui negalint atlikti savo funkcijų, jas vykdo Ekspertų tarybos pirmininko pavaduotojas.

 

III. teisės ir pareigos

 

10. Ekspertų taryba, vykdydama savo funkcijas, turi teisę:

10.1. savo posėdžiuose išklausyti ekspertų bei mokslo ir studijų institucijų atstovų nuomonę dėl studijų programų vertinimo;

10.2. gauti iš ekspertų, Centro ir Ministerijos informaciją, reikalingą Ekspertų tarybos darbui;

10.3. organizuoti išplėstinius Ekspertų tarybos posėdžius, į kuriuos gali būti kviečiami svarstomu klausimu suinteresuoti specialistai, mokslininkai, mokslo ir studijų institucijų, mokslo ir studijų institucijų socialinių partnerių, valstybės institucijų atstovai.

11. Ekspertų tarybos nariai privalo dalyvauti Ekspertų tarybos posėdžiuose, laiku ir tinkamai atlikti pavestus darbus.

12. Ekspertų taryba atsako už kompetentingų ir pagrįstų siūlymų šių Nuostatų nustatytais atvejais parengimą ir pateikimą Centrui.

 

IV. sudarymo tvarka

 

13. Ekspertų taryba susideda iš ne mažiau kaip 9 iki ne daugiau kaip 15 narių. Ekspertų tarybos narius Centro teikimu skiria Ministerija. Ekspertų tarybos narių kadencija yra ne ilgesnė kaip 4 metai (išskyrus studentą, kuris skiriamas 1 metams). Kiekvieno Ekspertų tarybos nario kadencijos trukmę Centro teikimu Ministerija nustato atskirai. Asmuo Ekspertų tarybos nariu gali būti ne ilgiau kaip 8 metus iš eilės.

14. Į Ekspertų tarybos sudėtį įeina:

14.1. ne mažiau kaip po vieną universitetinės ar neuniversitetinės aukštosios mokyklos dėstytoją iš kiekvienos studijų srities;

14.2. ne mažiau kaip vienas aukštosios mokyklos (aukštųjų mokyklų) socialinių partnerių atstovas;

14.3. vienas studentas, Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) valdymo ar kito organo narys;

14.4. kiti asmenys (mokslininkai, kvalifikuotumu ir kūrybiškumu pedagoginėje veikloje pasižymėję specialistai, dėstytojai, turintys ekspertinio vertinimo patirties, valstybės institucijų, įgyvendinančių studijų viešojo administravimo funkcijas, tarnautojai).

15. Ekspertų tarybos pirmininką ir jo pavaduotoją iš Ekspertų tarybos narių Centro teikimu skiria Ministerija.

16. Jei, pasibaigus Ekspertų tarybos nario kadencijai, laiku nepaskiriamas naujas Ekspertų tarybos narys, jo pareigas eina kadenciją baigiantis narys tol, kol bus paskirtas naujas narys.

17. Ekspertų tarybos narį, laiku ir tinkamai neatliekantį savo pareigų (neatvyksta į posėdžius, neatlieka Ekspertų tarybos pirmininko pavestų darbų ar nevykdo kitų šiuose Nuostatuose nustatytų pareigų), Centro teikimu Ministerija atšaukia iš Ekspertų tarybos ir vietoj jo bendra nustatyta tvarka paskiria kitą asmenį.

 

V. darbo organizavimas

 

18. Sąlygas Ekspertų tarybos darbui sudaro Centras. Ekspertų tarybos posėdžiai vyksta Centre. Prireikus gali būti surengti išvažiuojamieji posėdžiai.

19. Ekspertų taryba renkasi ne rečiau kaip 4 kartus per metus. Ekspertų tarybos posėdžius šaukia Ekspertų tarybos pirmininkas savo iniciatyva arba Centro ar ne mažiau kaip trečdalio Ekspertų tarybos narių siūlymu.

20. Posėdžio medžiaga Ekspertų tarybos nariams pateikiama ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki posėdžio. Ypatingais atvejais posėdžio medžiaga gali būti pateikiama vėliau, gavus Ekspertų tarybos pirmininko sutikimą.

21. Ekspertų tarybos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 Ekspertų tarybos narių. Ekspertų tarybos sprendimas priimamas atviru balsavimu, kai už jo priėmimą balsuoja daugiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių Ekspertų tarybos narių. Ekspertų tarybos nariai balsuodami dėl sprendimo priėmimo gali balsuoti „už“ arba „prieš“. Draudžiama balsuojant susilaikyti.

22. Visi Ekspertų tarybos posėdžiai protokoluojami. Ekspertų tarybos sprendimai dėl studijų programų registravimo ir akreditavimo priimami vadovaujantis šiais Nuostatais ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.

23. Negalintys dalyvauti posėdyje Ekspertų tarybos nariai savo nuomonę svarstomais klausimais gali pateikti raštu. Raštu pateikta nuomonė paskelbiama posėdyje.

24. Kai svarstomas ar sprendžiamas klausimas, kuris gali sukelti kurio nors Ekspertų tarybos nario viešųjų ir privačių interesų konfliktą, tas narys neturi sprendžiamojo balso teisės ir gali dalyvauti tik atsakydamas į kitų narių jam adresuotus klausimus. Nustatant pagal šių Nuostatų 21 punkto nuostatas klausimo svarstymo teisėtumą ir sprendimo priėmimo faktą, laikoma, kad šis narys posėdyje nedalyvauja.

25. Ekspertų tarybos darbą padeda organizuoti Ekspertų tarybos sekretorius, kurį skiria Centras.

26. Ekspertų tarybos sekretorius atlieka šias funkcijas:

26.1. rūpinasi posėdžiams reikalingos medžiagos parengimu;

26.2. suderinęs su Ekspertų tarybos pirmininku, rengia Ekspertų tarybos darbo finansinių išlaidų projektą ir teikia jį tvirtinti Centrui;

26.3. padeda rengti dokumentų projektus, susijusius su Ekspertų tarybos darbu, protokoluoja posėdžius;

26.4. kartu su Ekspertų tarybos pirmininku informuoja Centrą apie Ekspertų tarybos veiklą.

27. Visi dokumentai, susiję su Ekspertų tarybos veikla, saugomi Centro archyve Centro nustatyta tvarka.

 

VI. APELIACIJŲ pateikimo ir nagrinėjimo tvarka

 

28. Mokslo ir studijų institucija, gavusi Ekspertų tarybos sprendimą dėl studijų programos įvertinimo, gali per 10 darbo dienų nuo jo gavimo dienos Centrui pateikti apeliaciją dėl šio sprendimo. Apeliacijoje turi būti aiškiai ir argumentuotai suformuluota mokslo ir studijų institucijos nuomonė apie Ekspertų tarybos sprendimą – kurio teisės akto ir kuri nuostata buvo pažeista ar kurie ekspertų pateiktų išvadų teiginiai buvo klaidingi. Apeliacija dėl konkretaus sprendimo dėl studijų programos įvertinimo pateikiama vieną kartą.

29. Apeliaciją svarsto Studijų programų apeliacinė komisija (toliau vadinama – Apeliacinė komisija) pasibaigus apeliacijos įteikimo laikotarpiui.

30. Į Apeliacinės komisijos sudėtį įeina Centro direktorius, Ekspertų tarybos pirmininkas ir Centro Studijų vertinimo skyriaus vedėjas arba jų funkcijas laikinai vykdantys asmenys. Centro direktorius yra Apeliacinės komisijos primininkas.

31. Apeliacinės komisijos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja visi jos nariai. Apeliacinės komisijos sprendimas priimamas atviru balsavimu, kai už jo priėmimą balsuoja visi jos nariai. Apeliacinės komisijos nariai, balsuodami dėl sprendimo priėmimo gali balsuoti „už“ arba „prieš“. Draudžiama balsuojant susilaikyti. Visi Apeliacinės komisijos posėdžiai protokoluojami.

32. Apeliacinė komisija, išnagrinėjusi apeliaciją, ekspertų pateiktą studijų programos vertinimo išvadą ir Ekspertų tarybos sprendimą, priima vieną iš šių sprendimų:

32.1. pasiūlyti Centrui atlikti papildomą studijų programos vertinimą ir visas išvadas vėl teikti Ekspertų tarybai;

32.2. nurodžius nagrinėtinus apeliacijos teiginius, teikti Ekspertų tarybai pakartotinai svarstyti ekspertų pateiktą studijų programos vertinimo išvadą;

32.3. pritarti Ekspertų tarybos sprendimui.

33. Centras raštu informuoja pareiškėją apie Apeliacinės komisijos priimtą sprendimą.

 

VII. DARBO APMOKĖJIMAS

 

34. Su Ekspertų tarybos nariais (išskyrus valstybės tarnautojus) įstatymų nustatyta tvarka sudaromos darbo sutartys.

35. Už darbą Ekspertų taryboje jos nariams (išskyrus valstybės tarnautojus) apmokama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 8 d. nutarimu Nr. 511 „Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimo“ (Žin., 1993, Nr. 28-655).

36. Ekspertų tarybos narių darbas apmokamas iš Centro išlaidų sąmatoje patvirtintų asignavimų darbo užmokesčiui.

37. Atlyginimas apskaičiuojamas proporcingai Ekspertų tarybos nario faktiškai dirbtam laikui, remiantis Ekspertų tarybos pirmininko pateikto Ekspertų tarybos darbo laiko apskaitos žiniaraščio duomenimis.

38. Ekspertų tarybos pirmininkas kiekvieno mėnesio (jeigu tą mėnesį Ekspertų taryba dirbo) pabaigoje pateikia Centrui užpildytą Ekspertų tarybos darbo laiko apskaitos žiniaraštį.

39. Jeigu Ekspertų tarybos nariui ar keliems nariams pavedama parengti studiją, analitinę apžvalgą ar atlikti kitus darbus, kurie įstatymų nustatyta tvarka laikomi autorių teisių objektais, su šių darbų autoriais gali būti sudaromos autorinės sutartys. Autorinio atlyginimo dydį nustato Centras, suderinęs su Ekspertų tarybos pirmininku.

40. Ekspertų tarybos narių kelionės išlaidos į Ekspertų tarybos posėdžių vietą apmokamos vadovaujantis Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 (Žin., 2004, Nr. 74-2555).

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Šie Nuostatai gali būti keičiami Ekspertų tarybos ar Centro siūlymu arba Ministerijos iniciatyva.

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

švietimo ir mokslo ministro

2004 m. lapkričio 8 d.

įsakymu Nr. ISAK-1736

 

MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ VERTINIMO TARYBOS IR JOS KOMISIJŲ NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokslo ir studijų institucijų vertinimo tarybos ir jos komisijų nuostatai (toliau vadinama – Nuostatai) nustato Mokslo ir studijų institucijų vertinimo tarybos (toliau vadinama – Vertinimo taryba), veikiančios prie Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – Centras), ir Tarybos komisijų funkcijas, teises ir pareigas, jų sudarymo tvarką.

2. Tarybos komisijos yra šios – Kolegijų komisija, Universitetų komisija ir Mokslo institutų komisija. Kai Nuostatai taikomi ir Kolegijų komisijai, ir Universitetų komisijai, ir Mokslo institutų komisijai, vartojama „Tarybos komisija“.

3. Vertinimo taryba yra kolegiali institucija, patarianti Centrui dėl leidimų vykdyti studijas išdavimo, mokslo ir studijų institucijų steigimo bei veiklos įvertinimo. Vertinimo taryba šių nuostatų nustatytais atvejais taip pat teikia siūlymus Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai (toliau vadinama – Ministerija).

4. Tarybos komisija yra kolegiali institucija, kuri, remdamasi ekspertų grupės pateiktomis išvadomis, priima įvertinamuosius sprendimus, kurių pagrindu Vertinimo taryba Centrui teikia siūlymus atitinkamai dėl leidimų vykdyti studijas išdavimo, mokslo ir studijų institucijų steigimo bei veiklos įvertinimo. Tarybos komisija taip pat jai priskirtos veiklos srities klausimais konsultuoja Vertinimo tarybą ir teikia siūlymus Centrui.

5. Vertinimo taryba ir Tarybos komisijos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymu, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais ir šiais Nuostatais.

6. Vertinimo taryba ir Tarybos komisijos bendradarbiauja su Centru, Ministerija, kolegialiomis institucijomis, patariančiomis Ministerijai mokslo ir studijų klausimais, mokslo ir studijų ekspertinėmis institucijomis, mokslo ir studijų institucijomis bei visuomenės interesus mokslo ir studijų srityje atstovaujančiomis organizacijomis.

7. Tarybos komisijos yra atskaitingos Vertinimo tarybai, o Vertinimo taryba apie savo veiklą informuoja visuomenę.

8. Vertinimo taryba ir Tarybos komisijos veikia Studijų kokybės vertinimo centro patalpose, adresu: Suvalkų g. 1, LT-03106 Vilnius.

 

II. FUNKCIJOS

 

9. Vertinimo taryba atlieka šias funkcijas:

9.1. teikia Ministerijai siūlymus:

9.1.1. dėl teisės aktų, reglamentuojančių mokslo ir studijų institucijų veiklą ir jos vertinimą, tobulinimo;

9.1.2. dėl mokslo ir studijų institucijų tinklo tobulinimo;

9.2. rengia siūlymus Centrui dėl:

9.2.1. įvertintų mokslo ir studijų institucijų tolesnės veiklos, išnagrinėjusi Tarybos komisijos įvertinamuosius sprendimus, nurodytus šių Nuostatų 10.2, 11.2 ir 12.2 punktuose;

9.2.2. valstybinių aukštųjų mokyklų iniciatyvinių ir steigimo paraiškų įvertinimo, dėl leidimų vykdyti studijas nevalstybinėms aukštosioms mokykloms, leidimų vykdyti studijas pagal kitų valstybių aukštųjų mokyklų studijų programas ir užsiimti kita su studijomis susijusia veikla išdavimo ir papildymo galimybių, išnagrinėjusi Kolegijų komisijos ir Universitetų komisijos įvertinamuosius sprendimus, nurodytus šių Nuostatų 10.3 ir 11.3 punktuose;

9.2.3. mokslinių tyrimų įstaigų steigimo galimybių, išnagrinėjusi Mokslo institutų komisijos įvertinamuosius sprendimus, nurodytus šių Nuostatų 12.3 punkte;

9.3. svarsto mokslo ir studijų institucijų Centrui pateiktas apeliacijas dėl Tarybos komisijų įvertinamųjų sprendimų, nurodytų šių Nuostatų 10.2, 11.2 ir 12.2 punktuose.

10. Kolegijų komisija atlieka šias funkcijas:

10.1. apsvarsčiusi Centro pasiūlytus ekspertų grupės, vertinsiančios kolegijos veiklą, sudarymo principus, teikia dėl jų siūlymus;

10.2. priima įvertinamuosius sprendimus dėl kolegijų veiklos, išnagrinėjusi ekspertų grupės pateiktas kolegijų veiklos vertinimo išvadas;

10.3. priima įvertinamuosius sprendimus dėl valstybinių kolegijų steigimo ir leidimų vykdyti studijas nevalstybinėms kolegijoms išdavimo ir papildymo, išnagrinėjusi ekspertų grupių pateiktas išvadas;

10.4. teikia Vertinimo tarybai rekomendacijas dėl kolegijų veiklos tobulinimo;

10.5. svarsto kolegijų veiklos kokybės savianalizės ir išorinio vertinimo metodikas, teikia Centrui siūlymus joms tobulinti.

11. Universitetų komisija atlieka šias funkcijas:

11.1. apsvarsčiusi Centro pasiūlytus ekspertų grupės, vertinsiančios universiteto veiklą, sudarymo principus, teikia dėl jų siūlymus;

11.2. priima įvertinamuosius sprendimus dėl universitetų veiklos, išnagrinėjusi ekspertų grupės pateiktas universitetų veiklos vertinimo išvadas;

11.3. priima įvertinamuosius sprendimus dėl valstybinių universitetų steigimo ir leidimų vykdyti studijas nevalstybiniams universitetams išdavimo ir papildymo, išnagrinėjusi ekspertų grupių pateiktas išvadas;

11.4. teikia Vertinimo tarybai rekomendacijas dėl universitetų veiklos tobulinimo;

11.5. svarsto universitetų veiklos kokybės savianalizės ir išorinio vertinimo metodikas, teikia Centrui siūlymus joms tobulinti.

12. Mokslo institutų komisija atlieka šias funkcijas:

12.1. apsvarsčiusi Centro pasiūlytus ekspertų grupės, vertinsiančios mokslinių tyrimų įstaigos veiklą, sudarymo principus, teikia dėl jų siūlymus;

12.2. priima įvertinamuosius sprendimus dėl mokslinių tyrimų įstaigų veiklos, išnagrinėjusi ekspertų grupės pateiktas mokslinių tyrimų įstaigų visos veiklos vertinimo išvadas;

12.3. priima įvertinamuosius sprendimus dėl mokslinių tyrimų įstaigos steigimo, išnagrinėjusi ekspertų grupių pateiktas išvadas;

12.4. teikia Vertinimo tarybai rekomendacijas dėl mokslinių tyrimų įstaigų veiklos tobulinimo;

12.5. svarsto mokslinių tyrimų įstaigų veiklos vertinimo metodikas, teikia pasiūlymus Centrui dėl mokslinių tyrimų įstaigų veiklos vertinimo metodikos tobulinimo.

13. Vertinimo tarybos pirmininkas atlieka šias funkcijas:

13.1. organizuoja Vertinimo tarybos darbą;

13.2. šaukia Vertinimo tarybos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

13.3. atstovauja Vertinimo tarybai arba paveda tai daryti savo pavaduotojui, o kai pavaduotojas to negali atlikti – vienam iš Vertinimo tarybos narių;

13.4. atsako už Vertinimo tarybos darbo kokybės ir veiksmingumo užtikrinimą, informacijos visuomenei apie Vertinimo tarybos veiklą pateikimą.

14. Vertinimo tarybos pirmininkui negalint atlikti savo funkcijų, jas atlieka Vertinimo tarybos pirmininko pavaduotojas.

15. Tarybos komisijos pirmininkas atlieka šias funkcijas:

15.1. organizuoja Tarybos komisijos darbą;

15.2. šaukia Tarybos komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

15.3. atstovauja Tarybos komisijai arba paveda tai daryti savo pavaduotojui, o kai pavaduotojas to negali atlikti – vienam iš Tarybos komisijos narių;

15.4. atsako už Tarybos komisijos darbo kokybės ir veiksmingumo užtikrinimą.

16. Tarybos komisijos pirmininkui negalint atlikti savo funkcijų, jas atlieka Tarybos komisijos pirmininko pavaduotojas.

 

III. TEISĖS IR PAREIGOS

 

17. Vertinimo taryba, vykdydama savo funkcijas, turi teisę:

17.1. savo posėdžiuose išklausyti ekspertų bei mokslo ir studijų institucijų atstovų nuomonę dėl šių institucijų veiklos įvertinimo;

17.2. gauti iš ekspertų, Tarybos komisijos, Centro ir Ministerijos informaciją, reikalingą Vertinimo tarybos darbui;

17.3. organizuoti išplėstinius Vertinimo tarybos posėdžius, į kuriuos gali būti kviečiami Tarybos komisijos nariai, svarstomu klausimu suinteresuoti specialistai, mokslininkai, mokslo ir studijų institucijų, mokslo ir studijų institucijų socialinių partnerių, valstybės institucijų atstovai.

18. Tarybos komisija, vykdydama savo funkcijas, turi teisę:

18.1. savo posėdžiuose išklausyti ekspertų bei mokslo ir studijų institucijų atstovų nuomonę dėl šių institucijų veiklos įvertinimo;

18.2. gauti iš ekspertų, Vertinimo tarybos, kitų Tarybos komisijų, Centro, Ministerijos informaciją, reikalingą Tarybos komisijos darbui;

18.3. organizuoti išplėstinius Tarybos komisijos posėdžius, į kuriuos gali būti kviečiami kitų Tarybos komisijų nariai, svarstomu klausimu suinteresuoti specialistai, mokslininkai, mokslo ir studijų institucijų, mokslo ir studijų institucijų socialinių partnerių, valstybės institucijų atstovai.

19. Vertinimo tarybos nariai privalo dalyvauti Vertinimo tarybos posėdžiuose, laiku ir tinkamai atlikti pavestus darbus.

20. Tarybos komisijos nariai privalo dalyvauti Tarybos komisijos posėdžiuose, laiku ir tinkamai atlikti pavestus darbus.

21. Vertinimo taryba atsako už kompetentingų ir pagrįstų šių Nuostatų 9.2–9.5 punktuose nurodytų siūlymų pateikimą Centrui.

22. Tarybos komisija atsako už kompetentingų ir pagrįstų šiuose Nuostatuose nurodytų įvertinamųjų sprendimų priėmimą ir pateikimą Vertinimo tarybai.

 

IV. sudarymo tvarka

 

23. Vertinimo taryba susideda iš ne mažiau kaip 9 ir ne daugiau kaip 15 narių. Į Vertinimo tarybos sudėtį įeina: Tarybos komisijų pirmininkai ir Centro teikimu Ministerijos paskirti asmenys (toliau vadinama – paskirtieji nariai). Paskirtųjų narių kadencija yra ne ilgesnė kaip 6 metai (išskyrus studentą, kuris skiriamas 1 metams). Kiekvieno paskirtojo nario kadencijos trukmę Centro teikimu Ministerija nustato atskirai. Asmuo, kuris buvo Vertinimo tarybos narys, kitai kadencijai gali būti skiriamas ne anksčiau kaip po 3 metų nuo jo kadencijos pabaigos.

24. Vertinimo tarybos pirmininką ir jo pavaduotoją Centro teikimu skiria Ministerija. Vertinimo tarybos pirmininku ar jo pavaduotoju gali būti tik paskirtasis narys.

25. Vertinimo tarybos nariais gali būti skiriami mokslininkai, kvalifikuotumu ir kūrybiškumu pasižymėję atitinkamos srities specialistai, žymūs visuomenės veikėjai, mokslo ir studijų institucijų administracijos ir kiti tarnautojai, dėstytojai, turintys ekspertinio vertinimo patirties, studentai, mokslo ir studijų institucijų socialinių partnerių atstovai ir valstybės institucijų, įgyvendinančių mokslo ir studijų viešojo administravimo funkcijas, tarnautojai. Vienas iš paskirtųjų narių turi būti Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) valdymo ar kito organo narys.

26. Tarybos komisija susideda iš 9 narių. Tarybos komisijos narius Centro teikimu skiria Ministerija. Tarybos komisijos narių kadencija yra ne ilgesnė kaip 5 metai (išskyrus studentą, kuris skiriamas 1 metams). Kiekvieno Tarybos komisijos nario kadencijos trukmę Centro teikimu Ministerija nustato atskirai. Asmuo Tarybos komisijos nariu gali būti ne ilgiau kaip 8 metus iš eilės.

27. Į Tarybos komisijos sudėtį įeina:

27.1. vienas asmuo, turintis kolegijos administravimo ar valdymo patirties;

27.2. vienas asmuo, turintis universiteto administravimo ar valdymo patirties;

27.3. vienas asmuo, turintis mokslinių tyrimų įstaigos administravimo ar valdymo patirties;

27.4. du asmenys – mokslo ir studijų institucijų socialinių partnerių atstovai;

27.5. priklausomai nuo vertinamos mokslo ir studijų institucijų rūšies – vienas Lietuvos universitetų rektorių konferencijos, Lietuvos mokslo institutų direktorių konferencijos arba Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos atstovas;

27.6. vienas studentas, Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų atstovybių sąjungos (sąjungų) valdymo ar kito organo narys;

27.7. vienas valstybės institucijos, įgyvendinančios mokslo ir studijų viešojo administravimo funkcijas, valstybės tarnautojas;

27.8. institucijos, organizuojančios vertinimą (Centro arba Profesinio mokymo metodikos centro), darbuotojas.

28. Tarybos komisijos pirmininką ir jo pavaduotoją iš Tarybos komisijos narių Centro teikimu skiria Ministerija.

29. Vienos Tarybos komisijos narys negali būti kitos Tarybos komisijos nariu ar Vertinimo tarybos nariu, išskyrus Tarybos komisijos pirmininką, kuris Vertinimo tarybos nariu yra pagal pareigas. Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nariu negali būti skiriamas asmuo, esantis mokslo ir studijų institucijos, kurios institucijos veikla yra vertinama, arba jos veiklą numatyta vertinti Ministerijos patvirtintame mokslo ir studijų institucijų veiklos vertinimo plane, administracijos ir kitu tarnautoju.

30. Jeigu patvirtintame mokslo ir studijų institucijų veiklos vertinimo plane yra mokslo ir studijų institucija, kurią planuojama vertinti, ir jos administracijos ar kitas tarnautojas yra Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos narys, tokį asmenį Centro teikimu Ministerija ne vėliau kaip per vieną mėnesį pakeičia kitu asmeniu.

31. Jei, pasibaigus Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nario kadencijai, laiku nepaskiriamas naujas Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos narys, jo pareigas eina kadenciją baigiantis narys tol, kol bus paskirtas naujas narys.

32. Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos narys, laiku ir tinkamai neatliekantis savo pareigų (neatvyksta į posėdžius, neatlieka pirmininko pavestų darbų ar nevykdo kitų šiuose Nuostatuose nustatytų pareigų), Centro teikimu Ministerijos atšaukiamas iš Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos ir vietoj jo bendra nustatyta tvarka skiriamas kitas asmuo.

 

V. DARBO ORGANIZAVIMAS

 

33. Sąlygas Vertinimo tarybos ir Tarybos komisijos darbui sudaro Centras. Vertinimo tarybos ir Tarybos komisijos posėdžiai organizuojami Centre. Prireikus gali būti surengti išvažiuojamieji posėdžiai.

34. Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos posėdžius šaukia atitinkamai Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos pirmininkas savo iniciatyva arba Centro ar ne mažiau kaip trečdalio Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos narių siūlymu.

35. Strateginiams mokslo ir studijų institucijų veiklos institucinio vertinimo klausimams svarstyti Tarybos komisijų pirmininkų susitarimu gali būti šaukiamas bendras dviejų ar trijų Tarybos komisijų posėdis.

36. Posėdžio medžiaga Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nariams pateikiama ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki posėdžio. Ypatingais atvejais medžiaga gali būti pateikiama vėliau, gavus atitinkamai Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos pirmininko sutikimą.

37. Vertinimo tarybos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip 3/5 Vertinimo tarybos narių. Vertinimo tarybos sprendimas priimamas atviru balsavimu, kai už jo priėmimą balsuoja ne mažiau kaip pusė visų Vertinimo tarybos narių.

38. Tarybos komisijos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip šeši Tarybos nariai. Tarybos komisijos sprendimas priimamas atviru balsavimu, kai už jo priėmimą balsuoja ne mažiau kaip penki Tarybos nariai.

39. Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nariai balsuodami dėl sprendimo priėmimo gali balsuoti „už“ arba „prieš“. Draudžiama balsuojant susilaikyti.

40. Visi Vertinimo tarybos ir Tarybos komisijos posėdžiai protokoluojami.

41. Negalintys dalyvauti posėdyje Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nariai savo nuomonę svarstomais klausimais gali pateikti raštu. Raštu pateikta nuomonė paskelbiama posėdyje.

42. Kai svarstomas ar sprendžiamas klausimas, kuris gali sukelti kurio nors Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nario viešųjų ir privačių interesų konfliktą, tas narys neturi sprendžiamojo balso teisės ir gali dalyvauti tik atsakydamas į kitų narių jam adresuotus klausimus. Nustatant pagal šių Nuostatų 37 ir 38 punktų nuostatas klausimo svarstymo teisėtumą ir sprendimo priėmimo faktą, laikoma, kad šis narys posėdyje nedalyvauja.

43. Vertinimo tarybos darbą padeda organizuoti Vertinimo tarybos sekretorius, kurį skiria Centras.

44. Vertinimo tarybos sekretorius atlieka šias funkcijas:

44.1. rūpinasi posėdžiams reikalingos medžiagos parengimu;

44.2. suderinęs su Vertinimo tarybos pirmininku, rengia Vertinimo tarybos darbo finansinių išlaidų projektą ir teikia jį tvirtinti Centrui;

44.3. padeda Vertinimo tarybos pirmininkui rengti dokumentų, susijusių su Vertinimo tarybos darbu, projektus, protokoluoja posėdžius;

44.4. kartu su Vertinimo tarybos pirmininku informuoja Centrą apie Tarybos komisijų veiklą.

45. Tarybos komisijos darbą padeda organizuoti Tarybos komisijos sekretorius, kurį skiria Centras.

46. Tarybos komisijos sekretorius Tarybos komisijos atžvilgiu atlieka šių Nuostatų 44 punkte nurodytas funkcijas.

47. Visi dokumentai, susiję su Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos veikla, saugomi Centro archyve Centro nustatyta tvarka.

 

VI. APELIACIJŲ pateikimo ir nagrinėjimo tvarka

 

48. Mokslo ir studijų institucija, gavusi Tarybos komisijos įvertinamąjį sprendimą dėl mokslo ir studijų institucijos veiklos, gali per 10 darbo dienų nuo jo gavimo dienos Centrui pateikti apeliaciją dėl šio įvertinamojo sprendimo. Apeliacijoje turi būti aiškiai ir argumentuotai suformuluota mokslo ir studijų institucijos nuomonė apie Tarybos komisijos įvertinamąjį sprendimą – kurio teisės akto ir kuri nuostata buvo pažeista ar kurie ekspertų grupės pateikti mokslo ir studijų institucijos veiklos vertinimo išvadų teiginiai buvo klaidingi.

49. Pasibaigus apeliacijos įteikimo terminui, gauta apeliacija svarstoma Vertinimo tarybos posėdyje, išnagrinėjus ekspertų grupės mokslo ir studijų institucijos veiklos vertinimo išvadą ir Tarybos komisijos įvertinamąjį sprendimą dėl mokslo ir studijų institucijos veiklos. Tokiais atvejais Tarybos komisijos priimtą įvertinamąjį sprendimą dėl mokslo ir studijų institucijos veiklos Vertinimo tarybos posėdyje pristato Tarybos komisijos pirmininkas.

50. Taryba, išnagrinėjusi mokslo ir studijų institucijos apeliaciją, priima vieną iš šių sprendimų:

50.1. apeliaciją tenkinti arba tenkinti iš dalies ir pataisyti Tarybos komisijos įvertinamąjį sprendimą dėl mokslo ir studijų institucijos veiklos;

50.2. siūlyti atlikti pakartotinį veiklos kokybės vertinimą ir tik po to priimti sprendimą dėl apeliacijos tenkinimo;

50.3. apeliacijos netenkinti ir pritarti Tarybos komisijos įvertinamajam sprendimui dėl mokslo ir studijų institucijos veiklos.

 

VII. DARBO APMOKĖJIMAS

 

51. Su Vertinimo tarybos ir Tarybos komisijos nariais (išskyrus valstybės tarnautojus) įstatymų nustatyta tvarka sudaromos darbo sutartys.

52. Už darbą Vertinimo taryboje ir Tarybos komisijose jų nariams (išskyrus valstybės tarnautojus) apmokama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 8 d. nutarimu Nr. 511 „Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimo“ (Žin., 1993, Nr. 28-655).

53. Vertinimo tarybos ir Tarybos komisijos narių darbas apmokamas iš Centro išlaidų sąmatoje patvirtintų asignavimų darbo užmokesčiui.

54. Atlyginimas apskaičiuojamas proporcingai Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nario faktiškai dirbtam laikui, remiantis atitinkamai Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos pirmininko pateikto Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos darbo laiko apskaitos žiniaraščio duomenimis.

55. Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos primininkas kiekvieno mėnesio (jeigu tą mėnesį Vertinimo taryba ar Tarybos komisija dirbo) pabaigoje pateikia Centrui užpildytą atitinkamai Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos darbo laiko apskaitos žiniaraštį.

56. Jeigu Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos nariui ar keliems nariams pavedama parengti studiją, analitinę apžvalgą ar atlikti kitus darbus, kurie įstatymų nustatyta tvarka laikomi autorių teisių objektais, su šių darbų autoriais gali būti sudaromos autorinės sutartys. Autorinio atlyginimo dydį nustato Centras, suderinęs atitinkamai su Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos pirmininku.

57. Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos narių kelionės išlaidos į Vertinimo tarybos ar Tarybos komisijos posėdžių vietą apmokamos vadovaujantis Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 (Žin., 2004, Nr. 74-2555).

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

58. Šie Nuostatai gali būti keičiami Vertinimo tarybos, Tarybos komisijos ar Centro siūlymu arba Ministerijos iniciatyva.

______________