LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR APLINKOS MINISTRO 2007 M. VASARIO 12 D. ĮSAKYMO NR. 3D-58/D1-82 „DĖL Į DIRVĄ PATEKUSIO AZOTO KIEKIO IR GYVULIŲ TANKIO ŽEMĖS ŪKIO VALDOJE NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2008 m. rugsėjo 25 d. Nr. 3D-523/D1-499
Vilnius
Pakeičiame Į dirvą patekusio azoto kiekio ir sutartinių gyvulių tankio žemės ūkio valdoje nustatymo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 3D-58/D1-82 „Dėl Į dirvą patekusio azoto kiekio ir gyvulių tankio žemės ūkio valdoje nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 21-808), ir išdėstome jį nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2007 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 3D-58/D1-82
(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2008 m. rugsėjo 25 d.
įsakymo Nr. 3D-523/D1-499 redakcija)
Į DIRVĄ PATEKUSIO AZOTO KIEKIO IR SUTARTINIŲ GYVULIŲ TANKIO ŽEMĖS ŪKIO VALDOJE NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS
1. Į dirvą patekusio azoto kiekio ir sutartinių gyvulių (toliau – SG) tankio žemės ūkio valdoje nustatymo tvarkos aprašo (toliau – tvarkos aprašas) tikslas – nustatyti azoto, patenkančio į dirvą su mėšlu ir srutomis, kiekio ir SG tankio žemės ūkio valdose (toliau – valda) apskaitos metodus.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
Sutartinis gyvulys – sutartinis vienetas, kuriuo nusakomas mėšlo šaltinis. Laikoma, kad vieno sutartinio gyvulio per metus išskiriamame mėšle yra 100 kg bendrojo azoto.
Ūkinis gyvūnas – gyvūnas, laikomas ar veisiamas maistui, kailiams, vaistams ir kitai produkcijai gauti, darbo ir kitais tikslais.
Žemės ūkio valda – žemės ūkio veiklos ar alternatyviosios veiklos subjekto plėtojimas žemės ūkio veiklos ir (ar) alternatyviosios veiklos gamybos vienetų visuma, susijusi bendrais teisiniais, technologiniais ir ekonominiais santykiais.
Žemės ūkio naudmenos (toliau – ŽŪN) – dirbamoji žemė, sodai, pievos, ganyklos, naudojamos arba tinkamos naudoti žemės ūkio augalams auginti.
3. Tvarkos aprašas taikomas vertinant, ar pretenduojančių į finansinę paramą asmenų valdose tręšiant ŽŪN mėšlu ir (ar) srutomis bei ganant ūkinius gyvūnus į dirvožemį nepatenka daugiau kaip 170 kg/ha azoto ir ūkyje laikomų ūkinių gyvūnų kiekis neviršija 1,7 SG vienam hektarui ŽŪN.
4. Azoto patekimo į dirvą normų ir (arba) SG tankio normų laikymasis vertinamas pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro (toliau – Valdų registras ) ir Ūkinių gyvūnų registro duomenis apie vertinamą valdą.
5. Vertinama vadovaujantis šiomis prielaidomis:
6. Azoto, per metus patenkančio į dirvą su mėšlu ir (ar) srutomis, kiekis (toliau – NK) apskaičiuojamas valdoje laikomų sutartinių gyvulių skaičių (toliau – SGS) dalijant iš vertinamuoju metu valdomų žemės ūkio naudmenų plotų registruotų Valdų registre ir dauginant iš 100.
7. Sutartinių gyvulių tankis valdoje (toliau – SGT) apskaičiuojamas SGS dalijant iš vertinamuoju metu valdomų žemės ūkio naudmenų plotų, registruotų Valdų registre.
8. SGS skaičius valdoje gaunamas faktinį vidutinį praėjusiais metais valdoje laikytų kiekvienos rūšies ūkinių gyvūnų skaičių, pagal Aplinkosaugos reikalavimus mėšlui tvarkyti, patvirtintus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. liepos 14 d. įsakymo Nr. 1D-367/3D-342 (Žin., 2005, Nr. 92-3434) priedą „Sutartinių gyvulių“ (SG) skaičiaus ir mėšlo skleidimo ploto nustatymas (vienai gyvūno vietai)“ perskaičiuojant į SGS ir gautus SGS (kiekvienos rūšies gyvūnams) susumuojant.
9. Faktinis vidutinis praėjusiais metais valdoje laikytų unikaliais numeriais ženklinamų ūkinių gyvūnų skaičius nustatomas skaičiuojant paskutinių keturių ketvirčių pirmą dieną valdoje buvusių ūkinių gyvūnų skaičiaus aritmetinį vidurkį. Skaičiuojant naudojamasi Ūkinių gyvūnų registro duomenimis.
10. Faktinis vidutinis praėjusiais metais valdoje laikytų unikaliais numeriais neženklinamų ūkinių gyvūnų skaičius prilyginamas paskutinei Ūkinių gyvūnų registre registruotai informacijai.
11. Jeigu pagal šio tvarkos aprašo 4–7 punktus atliktų skaičiavimų rezultatai viršija tvarkos aprašo 3 punkte nurodytas normas, atliekamas detalesnis žemės ūkio valdos naudmenose taikomų mėšlo ir srutų panaudojimo ir tvarkymo būdų vertinimas.