LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1995 m. sausio 26 d. Nr. I-774

Vilnius

 

Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymą (Žin., 1994, Nr. 3-40, Nr. 25-399, Nr. 28-489, 490, Nr. 58-1136):

1. 4 straipsnį išdėstyti taip:

4 straipsnis.

PVM imamas nuo visų prekių gamybos ir paslaugų teikimo procese sukurtos pridėtinės vertės ir importuotų vidaus vartojimui prekių, išskyrus:

1) medicinos ir stomatologines paslaugas, teikiamas valstybinių sveikatos priežiūros ir veterinarinio aptarnavimo įstaigų, vaistus (įskaitant veterinarinius), medicinos techniką, įrengimus ir žaliavas, naudojamas vaistams gaminti, ir vaistines prekes. Medicinos technikos, įrengimų, naudojamų vaistams gaminti, žaliavų ir vaistinių prekių, už kurias PVM nemokamas, sąrašą sudaro Lietuvos Respublikos Vyriausybė;

2) vaikų darželių ir lopšelių, senelių ir invalidų pensionatų teikiamas socialines paslaugas;

3) švietimo, mokslo ir studijų, taip pat nekomercinių kultūros įstaigų, įregistruotų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, teikiamas mokymo, mokslo, studijų ir kultūros paslaugas;

4) pašto patarnavimus (išskyrus siuntinių persiuntimo ir telekomunikacijų paslaugas bei kolekcijoms skirtus pašto ženklus ir vokus);

5) draudimo, bankų ir kitų kredito įstaigų finansines paslaugas, kurių sąrašus sudaro Lietuvos Respublikos Vyriausybė, vertybinių popierių, loterijų apyvartą;

6) karstus, vainikus, laikinuosius paminklus, laidojimo paslaugas;

7) laikraščių, žurnalų ir knygų spausdinimą, leidybą ir platinimą;

8) paslaugas ir veiksmus, mokestis už kuriuos įskaitomas į biudžetą;

9) privatizuojamą valstybinį turtą;

10) darbus ir paslaugas, atliekamus (apmokamus) už paaukotas lėšas;

11) gyvenamųjų namų ir butų, išnuomotų gyventi ilgiau kaip 2 mėnesius, nuomą;

12) žemės nuomą;

13) tradicinius dailiųjų amatų dirbinius, kuriems tarpžinybinė tradicinių dailiųjų amatų ekspertų komisija nustatyta tvarka suteikė šių dirbinių statusą;

14) maršrutinio keleivinio transporto paslaugas.“

2. 5 straipsnį papildyti antrąja dalimi:

„Ūkininkai, kuriems taikomas PVM kompensacinis tarifas, gauto PVM už realizuotą produkciją ir suteiktas paslaugas į biudžetą nemoka, o sumokėtas PVM už pirktas prekes ir gautas paslaugas iš biudžeto negrąžinamas. Kompensacinis tarifas gali būti taikomas ūkininkams, kurių metinės realizacinės pajamos neviršija 50 tūkst. litų.“

3. 7 straipsnį išdėstyti taip:

7 straipsnis.

Asmenys, kurie pagal 6 straipsnio nuostatas yra PVM mokėtojai, privalo registruotis valstybinėje mokesčių inspekcijoje kaip PVM mokėtojai.

Valstybinė mokesčių inspekcija įregistruoja ir naujai įsisteigusias įmones, numatančias, kad jų realizacinės pajamos viršys 6 straipsnyje nustatytą sumą.

Registruotis valstybinėje mokesčių inspekcijoje taip pat turi ūkininkai, kuriems taikomas PVM kompensacinis tarifas.“

4. 8 straipsnyje po žodžių „(paslaugos gavėjų)“ įrašyti žodžius „išskyrus ūkininkus, kuriems taikomas PVM kompensacinis tarifas“.

5. Iš 12 straipsnio antrosios pastraipos išbraukti žodžius „prekės (paslaugos) apmokamos grynaisiais pinigais ir“.

6. 13 straipsnį pakeisti taip:

1) 1 punkte vietoj žodžio „eksportuojamoms“ įrašyti žodį „eksportuotoms“;

2) papildyti antrąja dalimi:

„Tarifo dydį ūkininkams, kuriems taikomas PVM kompensacinis tarifas, nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Tarifo dydis negali viršyti 9 procentų.“

7. 17 straipsnį išdėstyti taip:

17 straipsnis.

Jeigu per mokesčio laikotarpį atskaitoma PVM suma yra didesnė už parduotų prekių ir suteiktų paslaugų PVM sumą, mokėtojas gali pateikti valstybinei mokesčių inspekcijai nustatytos formos prašymą skirtumą grąžinti. Skirtumas grąžinamas ne vėliau kaip per 10 dienų nuo mokėtojo raštiško prašymo pateikimo dienos tik tuo atveju, jei susidarė dėl:

1) prekių ir paslaugų eksporto;

2) ilgalaikio gamybinės paskirties turto įsigijimo ir kūrimo;

3) žemės ūkio sezoninių žaliavų bei medžiagų apmokestinamosioms prekėms gaminti atsargų sudarymo;

4) paslaugų ir materialinių vertybių panaudojimo apmokestinamosioms prekėms gaminti, jeigu jų gamybos ciklas ilgesnis kaip pusė metų. Tokių gamybos šakų sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė;

5) skirtingų PVM tarifų.

Skirtumas, susidaręs ne dėl šio straipsnio pirmosios dalies 1-5 punktuose nurodytų priežasčių, įskaitomas eilinėms PVM įmokoms į biudžetą padengti. Jeigu toks skirtumas susidaro tris mokesčio laikotarpius iš eilės, valstybinė mokesčių inspekcija privalo patikrinti tokį mokėtoją ir, nustačiusi pažeidimus, gali panaikinti mokėtojo registraciją. Nenustačiusi pažeidimų, valstybinė mokesčių inspekcija grąžina PVM skirtumą per penkias dienas po patikrinimo dienos.

Jeigu pakeičiama gamybinio ilgalaikio turto paskirtis ir dėl to netenkama teisės atskaityti PVM, įmonė likviduojama arba išregistruojama kaip PVM mokėtoja, atskaityta PVM suma Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka grąžinama į biudžetą. Ši nuostata taikoma tik tais atvejais, kai nuo atskaitymo už nekilnojamąjį turtą yra praėję ne daugiau kaip 10 metų, o už kitą ilgalaikį turtą – 5 metai.“

8. 18 straipsnį išdėstyti taip:

18 straipsnis.

Atskaityti kitiems PVM mokėtojams priklausančias sumokėti mokesčio sumas galima tik tuo atveju, kai jos išskirtos sąskaitose-faktūrose. Už importuotas prekes PVM sumos gali būti atskaitomos tik tuomet, kai prekių įvežimo dokumentuose yra atitinkama muitinės žyma apie mokesčio apskaičiavimą ir šis mokestis sumokėtas į biudžetą.

Specialios parduotuvės, pardavusios supirktus naudotus daiktus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka gali pagal supirktų daiktų kainą apskaičiuoti ir atskaityti PVM.“

9. 21 straipsnį išdėstyti taip:

21 straipsnis.

Sumokėtas PVM grąžinamas:

1) Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka užsienio valstybių piliečiams, specialiose parduotuvėse įsigijusiems prekių daugiau negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės leista įvežti be muitų į Lietuvos Respubliką ir jas išvežusiems iš Lietuvos Respublikos;

2) paritetiniais pagrindais užsienio šalių diplomatinėms ir konsulinėms atstovybėms už Lietuvos Respublikoje įsigytas prekes ir gautas paslaugas, skirtas oficialiai misijos veiklai, taip pat šių atstovybių pareigūnams ir jų šeimų nariams už asmeniniam naudojimui įsigytas prekes;

3) tarptautinėms organizacijoms už Lietuvos Respublikoje įsigytas prekes ir gautas paslaugas, skirtas oficialiai misijos veiklai, šių organizacijų pareigūnams ir jų šeimos nariams už asmeniniam naudojimui įsigytas prekes, jeigu šių organizacijų sutartyse su Lietuvos Respublika numatyta neimti PVM ar jam tapačių mokesčių arba numatyta juos grąžinti;

4) Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka už prekes ir paslaugas, apmokamas pagal techninės bei humanitarinės pagalbos programas užsienio valstybių, tarptautinių organizacijų ir fondų bei valstybei skirtų paskolų lėšomis. Jeigu importo PVM mokėjimo terminas nesuėjęs ir mokestis nesumokėtas, jis gali būti panaikintas.“

10. 22 straipsnį išdėstyti taip:

22 straipsnis.

Nuo importuojamų prekių vertės imamas šio įstatymo 13 straipsnio pirmosios dalies 2 punkte nustatyto dydžio PVM, kuris sumokamas į biudžetą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta muitams mokėti tvarka.“

11. 23 straipsnį išdėstyti taip:

23 straipsnis.

PVM neapmokestinamos šios importuojamos prekės:

1) gaunamos kaip labdara ir humanitarinė pagalba;

2) įvežamos fizinių asmenų, jeigu prekių įvežama ne daugiau kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės leista jiems įvežti be muitų;

3) įvežamos užsienio šalių diplomatinių ir konsulinių atstovybių bei tarptautinių organizacijų;

4) grąžintos garantiniam taisymui ar išbrokuotos eksportuotos prekės;

5) išvardytos šio įstatymo 4 ir 38 straipsniuose.“

12. 26 straipsnį papildyti antrąja dalimi:

„Sąskaitas-faktūras produkcijai ir suteiktoms paslaugoms, gautoms iš ūkininkų, kuriems taikomas PVM kompensacinis tarifas, išrašo prekių ir paslaugų gavėjas.“

13. 30 straipsnį papildyti antrąja dalimi:

„Ūkininkai, kuriems taikomas PVM kompensacinis tarifas, tvarko parduotos produkcijos ir suteiktų paslaugų su PVM apskaitos žurnalą ir saugo sąskaitas-faktūras Buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymo nustatytą laiką.“

14. 34 straipsnyje po žodžių „praėjusio mokesčio laikotarpio“ įrašyti žodžius „per kurį buvo priskaičiuotas mokėtinas PVM,“.

15. 35 straipsnį išdėstyti taip:

35 straipsnis.

Apskaičiuota mokėtina PVM suma turi būti sumokėta į biudžetą per 10 dienų nuo šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyto deklaracijos pateikimo termino. Apskaičiuota grąžintina PVM suma turi būti grąžinta iš biudžeto šio įstatymo 17 straipsnyje nustatyta tvarka ir terminais.

Nustatytu laiku PVM nesumokėjus (negrąžinus), imama 0,3 procento delspinigių už kiekvieną pradelstą dieną, įskaitant mokesčio sumokėjimo į biudžetą dieną. Delspinigiai imami ir už mokėtojui prašant nepagrįstai jam grąžintas PVM sumas nuo grąžinimo iš biudžeto dienos.

Nesumokėtas PVM išieškomas už einamuosius ir 5 praėjusius metus.“

16. 36 straipsnį išdėstyti taip:

36 straipsnis.

Jeigu tikrinant nustatoma, kad asmenys, nurodyti šio įstatymo 6 straipsnio trečiojoje dalyje ir 8 straipsnyje, nesumokėjo PVM, o mokėtojai deklaracijoje sumažino apskaičiuotą PVM sumą arba per daug šio mokesčio atskaitė ir dėl to per mažai jo sumokėjo į biudžetą, apskaičiuotą papildomą mokesčio sumą ir jos dydžio baudą privalo per penkias dienas po pažeidimo nustatymo dienos sumokėti į biudžetą.

Laiku nesumokėtas mokesčių ir baudų sumas išieško valstybinės mokesčių inspekcijos, o laiku nesumokėtas importo PVM sumas, baudas ir delspinigius – muitinės įstaigos. Šios sumos iš įmonių, įstaigų ir organizacijų išieškomos ne ginčo tvarka, o iš fizinių asmenų – per teismą.“

17. 38 straipsnį išdėstyti taip:

38 straipsnis.

Iki 1996 m. sausio 1 d. laikinu 9 procentų (o įstatymo 14 straipsnio antrojoje dalyje numatytais atvejais – 8,26 procento) PVM tarifu apmokestinama Lietuvos Respublikos gamintojų pagaminti kombinuotieji pašarai, žuvis ir žemės ūkio produkcija, išskyrus mėsėdžius švelniaplaukius žvėrelius, nutrijas ir jų kailiukus, iš šios produkcijos pagamintos maisto prekės, kurios iki įvedant PVM nebuvo apmokestinamos bendruoju akcizu. Šių prekių sąrašą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Iki 1996 m. sausio 1 d. neapmokestinama:

1) akmens anglis, suskystintos ir gamtinės dujos, nafta, krosnims kuras, mazutas, malkos, branduolinis kuras;

2) gyvenamiesiems namams ir butų ūkiui tiekiamas vanduo, elektros ir šiluminė energija bei jų išleidžiamas kanalizacinis vanduo;

3) žemės ūkio bendrovių ir žemės ūkio kooperatyvų paslaugos jų nariams;

4) medicinos paslaugos, kurias teikia privačios sveikatos priežiūros ir veterinarinio aptarnavimo įstaigos.“

18. 381 straipsnio pirmąją dalį išdėstyti taip:

381 straipsnis.

Gamybinės įmonės, kuriose dirba riboto darbingumo asmenų, 1995 ir 1996 metais apskaičiuotą į biudžetą mokėtiną skirtumą tarp PVM sumos už parduotas prekes bei suteiktas paslaugas ir atskaitomos sumos sumažina taip:

riboto darbingumo asmenų dalis tarp visų dirbančiųjų

PVM suma sumažinama

daugiau kaip 50 proc

100 proc.

 

daugiau kaip 45 proc.,

bet mažiau kaip 50 proc.

90 proc.

nuo 40 iki 45 proc.

70 proc.“

19. 39 straipsnį išdėstyti taip:

39 straipsnis.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė:

1) nustato, nuo kada, kokioms prekių grupėms ir kokiomis sąlygomis taikoma šio įstatymo 21 straipsnio 1 punkto nuostata;

2) iki 1995 m. balandžio 15 d. nustato PVM kompensacinį tarifą ir jo taikymo tvarką ūkininkams, kurių metinės pajamos neviršija 50 tūkst. litų. Ši tvarka pradedama taikyti realizuotai produkcijai ir suteiktoms paslaugoms nuo 1995 m. liepos 1 dienos.“

20. 41 straipsnyje vietoj žodžių „1994 metams“ įrašyti žodžius „1995 metams“.

21. Šis įstatymas įsigalioja nuo 1995 m. kovo 1 dienos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________