LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL BIOMEDICINOS IR BIOTECHNOLOGIJOS JUNGTINĖS TYRIMŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2009 m. lapkričio 19 d. Nr. ISAK-2364

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. kovo 21 d. nutarimą Nr. 321 „Dėl Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepcijos patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 40-1489), Bendrąją nacionalinę kompleksinę programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. ISAK-2336 (Žin., 2008, Nr. 7-262, Nr. 122-4641), vadovaudamasis Jungtinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. ISAK-1475 (Žin., 2009, Nr. 87-3732), 34 punktu ir atsižvelgdamas į Jungtinių tyrimų programų vertinimo komisijos, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. rugpjūčio 20 d. įsakymu Nr. ISAK-1730 „Dėl jungtinių tyrimų programų vertinimo“ (Žin., 2009, Nr. 102-4270), 2009 m. lapkričio 11 d. posėdžio protokolą Nr. TE-21 ir Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtros programų įgyvendinimo priežiūros tarybos, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2009 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. ISAK-1366/4-324 „Dėl Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) priežiūros tarybos sudarymo“ (Žin., 2009, Nr. 81-3403), 2009 m. lapkričio 16 d. posėdžio protokolą Nr. TE-22:

1. Tvirtinu Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinę tyrimų programą (pridedama)*.

2. Nustatau, kad:

2.1. Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos rengėjai įgyvendina Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinę tyrimų programą vadovaudamiesi Jungtinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo aprašo nuostatomis;

2.2. iki 2010 m. gruodžio 15 d. Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) priežiūros taryba pakartotinai įvertins Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinę tyrimų programą bei pradinius jos įgyvendinimo rezultatus ir pateiks siūlymus švietimo ir mokslo ministrui dėl galimo jos koregavimo.

 

 

Švietimo ir mokslo ministras                               Gintaras Steponavičius


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2009 m. lapkričio 19 d.

įsakymu Nr. ISAK-2364

 

BIOMEDICINOS IR BIOTECHNOLOGIJOS JUNGTININĖ TYRIMŲ PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinė tyrimų programa parengta atsižvelgiant į Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepcijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. kovo 21 d. nutarimu Nr. 321 (Žin., 2007, Nr. 40-1489), ir Bendrosios nacionalinės kompleksinės programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. ISAK-2336 (Žin., 2008, Nr. 7-262, Nr. 122-4641), įgyvendinimo metu kilusias problemas, susijusias su integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) (toliau – slėniai) ir nacionalinių kompleksinių programų įgyvendinimo koordinavimu bei vadovaujantis Jungtinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. ISAK-1475 (Žin., 2009, Nr. 87-3732).

2. Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinė tyrimų programa (toliau – Programa) – tai rezultatų, kuriuos numatoma pasiekti plėtojant biomedicinos ir biotechnologijos sektoriaus mokslinius tyrimus ir ekonominę veiklą ir įgyvendinant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) infrastruktūros ir žmogiškųjų išteklių vystymo projektus, finansuojamus Europos Sąjungos (tolau – ES) struktūrinių fondų ir nacionalinių biudžeto ar fondų bei privačių ūkio subjektų lėšomis, visuma.

3. Programos rengėjai – mokslo ir studijų institucijos ir kiti juridiniai asmenys, vykdantys biomedicinos ir biotechnologijos MTEP darbus: Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Kauno medicinos universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Biochemijos institutas, Biotechnologijos institutas, Fizikos institutas, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas , Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos institutas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Kauno medicinos universiteto klinikos, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Valstybinis patologijos centras, Vilniaus kolegija; verslo įmonės: akcinė bendrovė „Amilina“, uždaroji akcinė bendrovė Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“, uždaroji akcinė bendrovė „Fermentas“, uždaroji akcinė bendrovė „Profarma“, uždaroji akcinė bendrovė „Sicor Biotech“, uždaroji akcinė bendrovė „Sorpo“, viešoji įstaiga „Vilties klinika“, uždaroji akcinė bendrovė „Vittamed“, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechnologijų parkas“, uždaroji akcinė bendrovė „Medelkom“, uždaroji akcinė bendrovė „PMC Kardivita“; biomedicinos ir biotechnologijos sektoriaus plėtra suinteresuotos asociacijos: Lietuvos farmacijos pramonės įmonių asociacija, Santariškių medicinos įstaigų asociacija, Lietuvos biotechnologų asociacija, Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos asociacija (atstovaujančios integruotą mokslo, studijų ir verslo centrą (slėnį) „Santara“), asociacija „Santakos slėnis“.

4. Programa rengiama siekiant koordinuoti biomedicinos ir biotechnologijos MTEP infrastruktūros bei žmogiškųjų išteklių plėtros projektų, finansuojamų Europos Sąjungos (toliau – ES) struktūrinės paramos ir kitų šaltinių lėšomis, įgyvendinimą ir veiksmingai panaudoti jų rezultatus.

5. Programos įgyvendinimo laikotarpis – 2010–2018 metai.

 

II. APLINKOS ANALIZĖ

 

6. Ilgalaikį ekonomikos augimą bei žinių visuomenės plėtrą gali užtikrinti tik aukštųjų technologijų gamybos, t. y. mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatams imlios gamybos, dalies didėjimas bendrajame vidaus produkte (toliau – BVP). Dabartiniu metu ši dalis Lietuvoje sudaro apie 6 procentus BVP ir yra daugiau nei perpus mažesnė už ES vidurkį. Bendra aukštųjų technologijų sektoriaus sukurta pridedamoji vertė (gamybos sąnaudomis) 2008 metais sudarė 506 mln. litų.

7. Vienas iš svarbesnių Lietuvos aukštųjų technologijų sektorių yra biotechnologijos pramonė. Šis sektorius išsiskiria iš kitų Rytų ir Vidurio Europos valstybių ir turi itin geras plėtros perspektyvas. Lietuvos biotechnologijos pramonė sukurta kryptingai plėtojant mokslinius tyrimus, jų rezultatus nuosekliai paverčiant paklausiais produktais. Šiuolaikinės biotechnologijos pramonės įmonės yra uždaroji akcinė bendrovė „Fermentas“ (biologiniai produktai genų inžinerijai, molekulinei biologijai, medicininei diagnostikai), uždaroji akcinė bendrovė „Sicor Biotech“ (baltyminės kilmės vaistų kūrimas ir gamyba; šiuolaikinė biofarmacijos įmonė, pastatyta ir užsienio investicijomis), uždaroji akcinė bendrovė „Biocentras“ (mikroorganizmų naudojimas teršalams šalinti). Rengiami uždarosios akcinės bendrovės „Biotechpharma“ ir uždarosios akcinės bendrovės „Biota“ plėtros planai išryškina jų biotechnologinį profilį. Šalies biotechnologijos įmonėse dirba per 400 darbuotojų, apyvarta sudaro apie 100 mln. litų. Didžioji šių įmonių produkcijos dalis yra eksportuojama į 86 valstybes. Pajamos iš eksporto sudaro apie 80 procentų visų šių įmonių pajamų.

8. Lietuvoje taip pat sėkmingai veikia kitos farmacijos įmonės, kurių pagrindinė veikla susijusi su naujų vaistinių medžiagų paieška, vaistų formų kūrimu ir tyrimais, naudojant tiek naujas vaistines medžiagas, tiek jau žinomas, siekiant optimizuoti jų tiekimą organizmui. 2009 metais Lietuvoje buvo 15 farmacijos pramonei priskiriamų įmonių (pavyzdžiui, „Sanitas“, „Valentis“, „Aconitum“ ir kitos), kurių pardavimai sudarė beveik 90 mln. litų (apie 50 procentų produkcijos eksportuojama). Tolesnį šio sektoriaus augimą gali garantuoti tik mokslinių tyrimų rezultatai, paversti produktais ir šiuolaikinėmis gamybos technologijomis.

9. Siekiant sustiprinti ilgalaikius Lietuvos ūkio konkurencingumo pagrindus, buvo parengtos slėnių plėtros programos, skirtos atitinkamų sričių mokslinių tyrimų, studijų ir žinioms imlaus verslo potencialui (subjektų visumai) sutelkti. Šis potencialas turėtų bendrą ir tinklinę mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros infrastruktūrą ir kryptingai prisidėtų prie susijusio ūkio sektoriaus plėtros, žinių ekonomikos kūrimo, Lietuvos ūkio konkurencingumo didinimo.

10. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. Nr. 1170 (Žin., 2008, Nr. 134-5201) patvirtinta Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santaka“ plėtros programa skirta mokslinių tyrimų, studijų ir imlaus žinioms verslo potencialui sutelkti, bendro naudojimo ir tinklinei mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros infrastruktūrai sukurti ir Lietuvos ūkiui svarbiems šių krypčių MTEP darbams, tokiems kaip darnioji chemija (taip pat ir biofarmacija); mechatronika ir susijusios elektroninės technologijos; ateities energetika (taip pat ir aplinkos inžineriją); informacinės ir telekomunikacinės technologijos, kryptingai vykdyti. Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santaka“ plėtros programoje numatyta įkurti Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centrą, kuris sieks atlikti natūralių, biotechnologiniais ir cheminės sintezės metodais gautų biologiškai aktyvių junginių biomolekulinius, farmakologinius ir farmacinius tyrimus ir inicijuoti ir plėtoti platesnį šių junginių praktinį taikymą.

11. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 24 d. nutarimu Nr. 1263 (Žin., 2008, Nr. 140-5561) patvirtinta Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programa skirta žinių ekonomikos branduoliui Vilniaus Santariškių–Visorių rajone sukurti. Tai padės sutelkti potencialą ir sudaryti sąlygas glaudesnei biotechnologijos, biofarmacijos, molekulinės medicinos, informatikos, ekosistemų ir saugios aplinkos tyrimų, studijų ir verslo sąveikai. Siekiama sukurti šiuolaikinę infrastruktūrą biotechnologijos, biofarmacijos, molekulinės medicinos mokslinių tyrimų, studijų ir technologinės plėtros reikmėms, aktyviau taikyti mokslo rezultatus gamyboje ir versle, skatinti naujų technologinės pakraipos ir orientuotų į mokslo rezultatų taikymą ūkio subjektų kūrimąsi, sudaryti sąlygas žinioms imlaus verslo įmonėms bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis, tyrėjų grupėmis, pritraukti daugiau užsienio investicijų į Lietuvos sektoriaus verslą ir mokslą, didinti Lietuvos mokslo ir technologijų konkurencingumą tarptautinėje rinkoje.

12. Siekiant kompleksiškai (tiesioginėmis ir netiesioginėmis priemonėmis) padidinti moksliniams tyrimams bei taikomajai veiklai imlių ūkio sektorių lyginamąją dalį, užtikrinti mokslui imlių ūkio subsektorių teminių strategijų įgyvendinimą, kompleksiškai derinant specialistų rengimą, MTEP vystymą, atitinkamos infrastruktūros plėtrą, mokslo verslo bendradarbiavimą plėtojančias priemones bei taikyti nustatytus kriterijus mokslui imlių ūkio subsektorių veiklai ir jų teminėms strategijoms įgyvendinti, rengiamos nacionalinės kompleksinės programos.

13. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. ISAK-2336 (Žin., 2008, Nr. 7-262, Nr. 122-4641) patvirtintos Bendrosios nacionalinės kompleksinės programos pagrindu rengiamos atskirų sektorių nacionalinės kompleksinės programos. Iš jų su Biomedicinos ir biotechnologijos jungtine tyrimų programa yra susiję:

13.1. Biotechnologijos ir biofarmacijos nacionalinė kompleksinė programa (Nacionalinių kompleksinių programų sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 1 d. įsakymu ISAK–1368 „Dėl nacionalinių kompleksinių programų lėšų paskirstymo“), skirta biotechnologijos ir biofarmacijos studijų programoms tobulinti, šios srities dėstytojų ir tyrėjų kvalifikacijai kelti, kompetencijoms ugdyti bei mobilumui skatinti, su biotechnologija ir biofarmacija susijusiems MTEP darbams vykdyti.

13.2. Medicinos mokslų nacionalinė kompleksinė programa, skirta medicinos mokslų studijų programoms tobulinti, šios srities dėstytojų ir tyrėjų kvalifikacijai kelti, kompetencijoms ugdyti, mobilumui skatinti ir MTEP darbams vykdyti.

14. Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programai, Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santaka“ plėtros programai, Biotechnologijos ir biofarmacijos nacionalinei kompleksinei programai ir Medicinos mokslų nacionalinei kompleksinei programai įgyvendinti skiriamų lėšų pagrindą sudaro Europos Sąjungos struktūrinių fondų (Europos regioninės plėtros fondo ir Europos socialinio fondo) lėšos.

15. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. ISAK-2335 (Žin., 2008, Nr. 7-261; 2009, Nr. 32-1252) patvirtintos Tyrėjų karjeros programos dauguma priemonių skirtos tyrėjų veiklai viešajame ir ūkio sektoriuose skatinti. Šios programos įgyvendinimas finansuojamas iš ES struktūrinių fondų lėšų.

16. Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programa ir Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santaka“ plėtros programa, Biotechnologijos ir biofarmacijos nacionalinė kompleksinė programa, Medicinos mokslų nacionalinė kompleksinė programa (Nacionalinių kompleksinių programų sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 1 d. įsakymu ISAK–1368 „Dėl nacionalinių kompleksinių programų lėšų paskirstymo“) ir Tyrėjų karjeros programa buvo rengiamos siekiant paspartinti žinių visuomenės kūrimą ir sustiprinti ilgalaikius Lietuvos ūkio konkurencingumo pagrindus naudojant ES struktūrinių fondų lėšas. Siekiant koordinuoti minėtų programų projektų įgyvendinimą ir racionaliai naudoti skiriamas lėšas, parengta Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinė tyrimų programa.

 

III. Programos Tikslas ir uždaviniai

 

17. Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos tikslas – sutelkti biomedicinos ir biotechnologijos mokslinį potencialą, pagrįsti ES struktūrinių fondų lėšų, skirtų biomedicinos ir biotechnologijos mokslinių tyrimų ir ekonominės veiklos sektoriaus plėtrai, naudojimo veiksmingumą, sukurti mokslo, studijų ir verslo bendradarbiavimo mechanizmus ir susieti planuojamus įgyvendinti projektus su biomedicinos ir biotechnologijos mokslinių tyrimų ir ekonominės veiklos sektoriaus tobulinimu.

18. Siekiant 17 punkte nurodyto tikslo, ketinama įgyvendinti šiuos uždavinius:

18.1. sukurti stiprų tarptautiniame kontekste pastebimą biomedicinos ir biotechnologijos sektoriaus mokslinės kompetencijos centrą;

18.2. keliamam tikslui įgyvendinti sutelkti geriausius mokslininkus, tyrėjus ir kitus specialistus;

18.3. sukurti realius partnerystės ryšius tarp pasaulinio lygio bendrovių ir slėnių mokslo centrų;

18.4. sudaryti sąlygas sparčiam naujų tarptautiniu mastu konkurencingų įmonių radimuisi;

18.5. užtikrinti inovacijų ir aukštųjų technologijų diegimą biomedicinos ir biotechnologijų ūkio sektoriuje.

 

IV. Programos tematikos, projektai ir finansavimas

 

19. Programa skirta biomedicinos ir biotechnologijos moksliniams tyrimams ir susijusios ekonominės veiklos sektoriui plėtoti. Programą sudarančios tematikos:

19.1. Medicininės molekulinės diagnostikos, transkriptomikos, RNR–omikos ir genomikos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai;

19.2. Rekombinantinių baltymų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai;

19.3. Eukariotų ląstelių technologijų ir regeneracinių procesų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (klinikinės) plėtros darbai;

19.4. Biokatalizinių procesų ir produktų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai;

19.5. Gyvųjų audinių, ląstelių ir sistemų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (klinikinės) plėtros darbai (taip pat ir fundamentinės kardiologijos, neuromokslų, virškinimo sistemos ligų, žmogaus genomikos ir fenomikos, medžiagų apykaitos, fiziologijos ir patologijos ląstelinių mechanizmų MTEP darbai);

19.6. Inovatyvių medicinos technologijų kūrimas bei taikymas, taip pat ir nanopluoštų pritaikymas infekcinių ligų prevencijai chirurginėse operacijose;

19.7. Farmaciniai moksliniai tyrimai ir eksperimentinės (klinikinės) plėtros darbai.

20. Programos įgyvendinimo metu ketinama išplėtoti numatytoms tematikoms skirtą MTEP ir susijusią infrastruktūrą. Kuriami atviros prieigos centrai, bus aprūpinami šiuolaikine MTEP įranga. Pasinaudodami sukurta nauja aukšto lygio MTEP infrastruktūra, ketinama įgyvendinti Lietuvos ūkio plėtrai aktualius biomedicinos ir biotechnologijos fundamentinius, taikomuosius mokslinius tyrimus, eksperimentinės plėtros darbus, finansuojamus nacionalinių bei tarptautinių MTEP programų, privačių ūkio subjektų lėšomis.

21. Siekiant konsoliduoti biomedicinos ir biotechnologijos srityje dirbančius mokslininkus ir tyrėjus, bus vykdoma institucijų integracija: „Santaros“ slėnyje į Jungtinį inovatyvios medicinos centrą bus integruoti Vilniaus universiteto Imunologijos institutas ir Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, o į Jungtinį gyvybės mokslų centrą – Biochemijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto atitinkamo profilio katedros, mokslinės laboratorijos. Tai leis sutelkti turimus žmogiškuosius išteklius, spręsti mokslo ir studijų potencialo išskaidymo, kritinės masės nebuvimo problemas. Todėl MTEP infrastruktūra bus kuriama ten, kur dirbs kompetentingiausi šios srities tyrėjai, įranga bus naudojama veiksmingiausiai ir bus užtikrintas biomedicinos ir biotechnologijos MTEP veiklos koordinavimas.

22. Planuojama pasitelkti mokslininkus ir kitus tyrėjus, dirbančius verslo įmonėse, skatinti tyrėjų mobilumą. Mokslinio potencialo augimą laiduos užsienyje dirbančių Lietuvos mokslininkų integracija, užsienio mokslininkų pritraukimas, doktorantų rengimas.

23. Siekiant užtikrinti tinkamą Programos tematikų plėtojimą ir tęstinumą, ketinama atkreipti dėmesį į studijų proceso tobulinimą, naujų tyrėjų rengimą. Bus plėtojamos bendradalykinės ir bendrakryptinės magistrantūros ir doktorantūros studijos, rengiamos naujos ir tobulinamos esamos studijų programos, siekiant aukštesnės būsimųjų specialistų, tyrėjų kvalifikacijos ir kompetencijos.

24. Siekiant išplėtoti numatytas Programos tematikas, ketinama įgyvendinti:

24.1. MTEP ir susijusios infrastruktūros plėtros projektus, finansuojamus Europos regioninės plėtros fondo ir nacionalinėmis lėšomis (išsamesnė informacija pateikiama 1 ir 2 prieduose):

24.1.1. Jungtinio gyvybės mokslų centro sukūrimas – bus sukurta biotechnologijos, biomolekulių struktūros, bioinformatikos, biokatalizės, proteomikos, molekulinės medicinos ir fiziologijos, žmogaus, augalų ir mikroorganizmų genominių tyrimų, medicininės nanofotonikos ir vaizdinimo MTEP infrastruktūra. Šiame mokslų centre planuoja dirbti Vilniaus universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, dabartinių valstybės mokslo institutų Biochemijos instituto, Biotechnologijos instituto ir Vilniaus universiteto Onkologijos instituto mokslo darbuotojai.

24.1.2. Jungtinio inovatyvios medicinos centro įsteigimas – bus sukurta imunotechnologinių, ligų biožymenų, biofarmacijos procesų, biomodelių, ikiklinikinių, kamieninių ląstelių bei jų terapinio naudojimo, skaitmeninės ir molekulinės patologijos, vaizdinimo, branduolinės medicinos, inovatyvių medicinos technologijų MTEP infrastruktūra. Šiame mokslų centre planuoja dirbti Vilniaus universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, valstybės mokslinių tyrimų instituto „Inovatyvios medicinos centras“ (sudarytas iš sujungtų Vilniaus universiteto Imunologijos instituto ir Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto), Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų, Valstybinio patologijos centro mokslo darbuotojai.

24.1.3. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro sukūrimas – bus sukurta fitofarmacijos, vaistinių medžiagų ikiklinikinių, vaistų taikinių histopatologijos, patologinių procesų farmakologinės reguliacijos ir vaistų metabolizmo, farmacinių technologijų, vaistų technologijos ir klinikinės farmacijos, farmakognozijos, vaistų chemijos MTEP bazė. Šiame mokslų centre planuoja dirbti Kauno medicinos universiteto, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų instituto, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto, Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos instituto, Kauno medicinos universiteto klinikų, Kauno technologijos universiteto mokslo darbuotojai. Numatomi bendri projektai su Biochemijos instituto ir Biotechnologijos instituto darbuotojais.

24.1.4. Nacionalinio MTEP atviros prieigos centro sukūrimas Kauno technologijos universitete: bus sukurta neinvazinių fiziologinių ir pramoninių matavimų technologijų MTEP infrastruktūra (telematikos laboratorija), ląstelių elektroporacijos ir sonoporacios, nuotolinės bevielės stebėsenos, elektroninės sveikatos, klinikinių sprendimų palaikymo, medicininių duomenų apdorojimo ir telemedicinos technologijų infrastruktūra. Šioje kryptyje planuoja dirbti Kauno technologijos universiteto Biomedicininės inžinerijos instituto bei telematikos mokslo darbuotojai.

24.2. Žmogiškųjų išteklių plėtros, studijų infrastruktūros ir studijų kokybės gerinimo, mobilumo skatinimo projektus, finansuojamus Europos regioninės plėtros fondo bei Europos socialinio fondo ir nacionalinėmis lėšomis (išsamesnė informacija pateikiama 3 priede):

24.2.1. biotechnologijos ir biofarmacijos studijų programų tobulinimas, šios srities dėstytojų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas bei kompetencijų ugdymas;

24.2.2. medicinos mokslų studijų programų tobulinimas, šios srities dėstytojų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas bei kompetencijų ugdymas.

24.2.3. Mokomųjų laboratorijų ir susijusios infrastruktūros atnaujinimas.

24.3. Ketinama teikti konkursinius projektus dėl 2007–2013 metų ES struktūrinės paramos gavimo studijų programoms atnaujinti ar naujoms rengti. Be to, plėtojant Programos 19 punkte numatytas tematikas ir naudojantis sukurta nauja aukšto lygio MTEP infrastruktūra ketinama įgyvendinti įvairius fundamentinius, taikomuosius mokslinius tyrimus, eksperimentinės plėtros darbus, finansuojamus nacionalinių ir tarptautinių MTEP programų, privačių ūkio subjektų lėšomis. Preliminarūs konkursiniai projektai ir projektai, finansuojami iš kitų finansavimo šaltinių, pateikiami 4 priede.

25. Programos MTEP ir susijusios infrastruktūros, žmogiškųjų išteklių plėtros, mobilumo skatinimo, studijų tobulinimo projektams skirtų lėšų pagrindą sudaro Europos Sąjungos struktūrinių fondų (Europos regioninės plėtros bei Europos socialinio fondų) ir nacionalinės lėšos. Lėšų pasiskirstymas pateikiamas 1 lentelėje.

 

1 lentelė. Programos finansavimas (valstybės projektų planavimas)

 

Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) MTEP infrastruktūros plėtra (Europos regioninės plėtros fondas), mln. litų

Nacionalinės kompleksinės programos (maksimalios tikėtinos sumos)

Iš viso,

mln. litų (įskaitant maksimalias tikėtinas sumas nacionalinėms kompleksinėms programoms)

(Europos regioninės plėtros fondas), mln. litų

(Europos socialinio fondas), mln. litų

235,5205

28,97

22,93

287,4205

 

26. Programa tiesiogiai susijusi su Lietuvos biotechnologijų ir biofarmacijos pramonės bei šių sričių MTEP darbų, atliekamų versle, plėtra. Programoje numatytos investicijos į viešojo sektoriaus atliekamus taikomuosius tyrimus ir žmogiškojo kapitalo plėtrą prisidės prie egzistuojančios aukštųjų technologijų pramonės konkurencingumo kėlimo. Programos partnerių numatomi vykdyti ES struktūrinių fondų finansuojami konkursiniai projektai, išvardyti 4 priede, padės „Santaros“ slėnyje sukurti palankią aplinką aukštųjų technologijų „plyno lauko“ investicijoms pritraukti bei inovacijoms ir aukštos pridedamosios vertės paslaugų ir produktų kūrimui bei eksportui plėtoti.

27. Biotechnologijų ir biofarmacijos verslo projektai, įvardyti Programoje ir jos prieduose, bus vykdomi „Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parko plėtros kontekste: tai 1-os bei 2-os inovatyvių medicinos technologijų ir farmacijos technologijų inkubatoriaus sekcijų įrengimas, uždarosios akcinės bendrovės Biotechnologinės farmacijos centro „Biotechpharma“ kuriamo privataus mokslinio centro pastatymas ir įrengimas, biofarmacinės gamybos plėtros projektai. Šie „Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parko plėtros projektai yra neatsiejama bendros projektų grupės, įvardytos Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 24 d. nutarimu Nr. 1263, priedo „ Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programos pagrindimo ir įgyvendinimo aprašas“ (Žin., 2008, Nr. 140-5561) 5 uždavinyje: „5. Sudaryti sąlygas verslo įmonėms bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis, taip pat mokslinių tyrimų rezultatų komercializavimo pagrindu formuotis žinioms imlaus verslo įmonių pradmenims, didinti verslo galimybes konkuruoti pasaulinėje rinkoje“, dalis, todėl „Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parko plėtros projektai bus vykdomi kartu su informacinių ir komunikacinių technologijų sektoriaus partneriais, bendradarbiaujant su viešąja įstaiga „Visorių informacinių technologijų parkas“ ir siekiant „Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parkui suteikti valstybei svarbaus ekonominio projekto statusą.

28. Programos administravimas finansuojamas ES struktūrinių fondų lėšomis, numatytomis Tyrėjų karjeros programos 5.2 priemonėje „Tematinių tinklų, asociacijų, mokslo organizacijų veiklos stiprinimo priemonė“.

 

V. Programos Poveikis

 

29. Programos įgyvendinimo metu bus išplėtota MTEP ir susijusi infrastruktūra bei sukurtos reikiamos prielaidos aktyviau plėtoti taikomąjį pobūdį turinčius mokslo darbus, kurti ir diegti technologines inovacijas. Savo ruožtu inovacijomis pagrįstas Lietuvos įmonių konkurencingumas leis aktyviau ir sėkmingiau konkuruoti tarptautinėje rinkoje.

30. Programos įgyvendinimo rezultatai ir numatytų tematikų plėtojimas prisidės prie aktyvesnės aukštųjų technologijų sektoriaus plėtros, aktyvesnio inovacijų, pažangių naujovių taikymo, aukštesnės pridedamosios vertės produktų kūrimo. Prognozuojama, kad Programoje numatytų tematikų plėtojimas bus aktualiausias biotechnologijos, farmacijos, medicininės įrangos gamybos, sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems Lietuvos ūkio sektoriams.

31. Išskirtinis mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdys bus kuriamų MTEP centrų ir universitetinių ligoninių bendradarbiavimas. Sukurta MTEP infrastruktūra ir intelektiniais ištekliais naudosis ne tik farmacijos pramonės, kiti verslo dalyviai, bet ir didžiausios Lietuvos ligoninės – Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos, Kauno medicinos universiteto klinikos. Nauji MTEP rezultatai, naudojami klinikinėje praktikoje, teiks galimybių diegti naujus diagnostinius metodus, tobulinti esamus metodus ir pasitelkti naujus medikamentus efektyvesniam gydymui.

32. Plėtojant Programos tematikas, ketinama sukurti konkurencingas technologijas fermentams su programuojamomis savybėmis ir patogenų diagnostikos priemonėms gauti ir transgenines patogenams atsparias augalų veisles. Išplėtus vėžinių ląstelių paviršinių žymenų spektrą, bus pasiūlyti metodai, leidžiantys tiksliau ir greičiau identifikuoti piktybinį procesą organizme. Pasitelkus šiuolaikines ląstelės molekulinės biologijos žinias, bus sukurtos metodikos, leisiančios gaminti naujos kartos vaistus, skirtus vėžiui individualizuotai gydyti. Naujos diagnostikos ir gydymo strategijos metodikos leis farmacijos pramonei papildyti produkcijos asortimentą naujais gaminiais. Analizuojant kamieninių ląstelių terapines galimybes, bus atkreiptas dėmesys į suaugusio individo kamieninių ląstelių tyrimą ir jų taikymą gydymo tikslams, atsiras glaudus ryšys tarp mokslo, sveikatos apsaugos sistemos ir biotechnologinių įmonių.

33. Prognozuojama, kad nuo 2013 metų dėl išvystytos MTEP veiklos šiame sektoriuje kasmet bus sukuriama apie 50–100 naujų darbo vietų, pritraukiama 100–200 mln. litų užsienio investicijų, o aukštųjų technologijų sektoriaus sukuriama pridedamoji vertė (gamybos sąnaudomis) padidės apie 70–80 mln. litų (13–15 procentų). Jau šiuo metu vedamos derybos su rekombinantinių baltymų medicinai gamybos augaluose įmone „Icon Genetics GmbH“ (Vokietija). Tikimasi, kad įgyvendinus Programą ir išplėtojus numatytas MTEP tematikas, bus sukurta bendra šios pasaulinės kompanijos ir Biotechnologijos instituto įmonė.

 

VI. Atviros prieigos užtikrinimas

 

34. Įgyvendinant Programą, bus sukurta atviros prieigos infrastruktūra – mokslo infrastruktūra (MTEP įranga, įrangos kompleksai), prie kurios atvira prieiga bus suteikiama suinteresuotiems mokslo, studijų ir verslo subjektams, vadovaujantis lygiateisiškumo, skaidrumo, atvirumo ir veiksmingumo principais. MTEP ir atviros prieigos paslaugos privatiems ūkio subjektams bus teikiamos už nustatytą kainą, konkretūs ūkio subjektai nebus diskriminuojami, jiems nebus sudaromos išskirtinės sąlygos, vadinasi nebus iškreipiama konkurencinė padėties rinkoje.

35. Atviros prieigos centras formuojamas kaip institucijos, valdančios atviros prieigos infrastruktūrą, padalinys. Atviros prieigos centro valdytoja yra jį įsteigusi institucija.

36. Atviros prieigos centro valdytojas vadovaujasi Tipiniu atviros prieigos centrų valdymo reglamentu, pagal kurį parengia Atviros prieigos centro administravimo taisykles. Tipinį atviros prieigos centrų valdymo reglamentą tvirtina švietimo ir mokslo ministras.

 

VII. Programos valdymas

 

37. Sprendimus dėl Programoje vykdomų projektų finansavimo priima už ES struktūrinių fondų ir nacionalinio biudžeto administravimą atsakingos ministerijos. Strateginius klausimus dėl Programos įgyvendinimo priima ir siūlymus atsakingoms ministerijoms teikia Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtros programų įgyvendinimo priežiūros taryba, sudaryta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2009 m. liepos 1 d įsakymu Nr. ISAK-1366/4-324 (Žin., 2009, Nr. 81-3403) (toliau – Slėnių priežiūros taryba).

38. Informaciją, reikalingą sprendimams dėl slėnių plėtros primti, Slėnių priežiūros tarybai teikia Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) stebėsenos grupė (toliau – Slėnių stebėsenos grupė). Slėnių stebėsenos grupė vykdo Programos, su ja susijusių nacionalinių kompleksinių programų projektų ir slėnių projektų stebėseną bei konsultuoja jų vykdytojus.

39. Programos valdymą ir administravimą užtikrina Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos koordinavimo taryba (toliau – Koordinavimo taryba).

40. Dėl Koordinavimo tarybos sudėties sutaria Programos dalyviai. Vieną Koordinavimo tarybos narį deleguoja švietimo ir mokslo ministras. Koordinavimo tarybos sprendimų įgyvendinimą koordinuoja ir veiklos efektyvumą užtikrina Programos administratorius. Koordinavimo taryba paskirdama administratorių gali nuspręsti jam deleguoti dalį Koordinavimo tarybos funkcijų.

41. Koordinavimo tarybos funkcijos:

41.1. koordinuoti, prižiūrėti ir vertinti Programos įgyvendinimo eigą;

41.2. planuoti naujas Programos tematikas, projektus ir teikti siūlymus Slėnių priežiūros tarybai dėl naujų tematikų ar projektų įrašymo į Programą;

41.3. analizuoti Programos įgyvendinimo pažangą ir teikti rekomendacijas Programos projektų vykdytojams ir dalyviams bei už projekto finansavimą atsakingai ministerijai;

41.4. stebėti užsibrėžtų Programos įgyvendinimo rezultatų siekimą, kitimą pagal atskirus Programos įgyvendinimo etapus;

41.5. rengti Programos įgyvendinimo ataskaitas ir kas pusmetį teikti jas Slėnių priežiūros tarybai;

41.6. teikti siūlymus Slėnių priežiūros tarybai dėl strateginių sprendimų, susijusių su Programos įgyvendinimu;

41.7. analizuoti Programos projektų vykdytojų siūlymus ir teikti atsakingai ministerijai siūlymus dėl jų finansavimo korekcijų;

41.8. užtikrinti Tipinio atviros prieigos centro reglamento principų laikymąsi;

41.9. teikti siūlymus Atviros prieigos infrastruktūros valdytojams dėl atviros prieigos infrastruktūros naudojimo, administravimo bei administravimo taisyklių korekcijų;

41.10. nagrinėti suinteresuotų asmenų ginčus, kylančius dėl Atviros prieigos centrui priskirtos įrangos naudojimo, intelektinės nuosavybės apsaugos principų pažeidimų ar ginčus, kylančius kitu pagrindu, tačiau tiesiogiai susijusių su Atviros prieigos centru;

41.11. teikti siūlymus, kuriuos įgyvendinus būtų galima sukurti realius partnerystės ryšius tarp pasaulinio lygio bendrovių ir integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių), paskatinti spartų naujų tarptautiniu mastu konkurencingų įmonių radimąsi, užtikrinti inovacijų ir aukštųjų technologijų diegimą įvairiuose ūkio sektoriuose.

42. Koordinavimo tarybos veiklą reglamentuoja Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos koordinavimo tarybos darbo reglamentas.

43. Už atskirų Programos projektų įgyvendinimą atsakingi tų projektų vykdytojai (pareiškėjas ir partneriai). Projektų vykdytojai atsako už tinkamą Programoje numatytų projektų įgyvendinimą, reikiamos informacijos apie Programos projektų įgyvendinimą ir pasiektus rezultatus pateikimą.

44. Projektų vykdytojai gali teikti pasiūlymus Koordinavimo tarybai dėl Programos įgyvendinimo, projektų, rodiklių, rezultatų, dalyvauti rengiant Programos įgyvendinimo ataskaitą.

 

VIII. Programos įgyvendinimas ir vertinimas

 

45. Vadovaujantis Jungtinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo aprašo 26 punktu Programa bus įgyvendinama 3 etapais:

45.1. nuo 2010 m. sausio 1 d. iki 2011 m. gruodžio 31 d.;

45.2. nuo 2012 m. sausio 1 d. iki 2013 m. gruodžio 31 d.;

45.3. nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2015 m. gruodžio 31 d.

46. Po kiekvieno etapo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija organizuoja tarpinių Programos rezultatų vertinimą, atsižvelgdama į 6 priede pateiktus rodiklius (planuojami Programos įgyvendinimo rezultatai pagal numatytus rodiklius ir prognozuojama rezultatų dinamika (santykiniai rodikliai) pagal atskirus Programos įgyvendinimo etapus). Esamą būklę apibūdinantys rodikliai pateikiami 5 priede.

 

IX. Baigiamosios nuostatos

 

47. Priklausomai nuo atliktos Programos įgyvendinimo tarpinių rezultatų analizės Programa gali būti koreguojama.

_________________

 

 

Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos

1 priedas

 

Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos (toliau – JTP) MTEP infrastruktūros plėtros investicinių projektų, finansuojamų 2007–2013 metų ES struktūrinių fondų paramos lėšomis (valstybės projektų planavimas), suvestinė

 

Nr.

Pavadinimas

Biudžetas, mln. litų

Lėšos iš privačių projekto partnerių, mln. litų

Projekto dalyviai, partneriai

Įgyvendinimo pradžia

Įgyvendinimo pabaiga

Rezultatai

Projekto tikslas

1.

Jungtinis gyvybės mokslų centras

125,37

Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Biotechnologijos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas

2010 metai

2013 metai

1 sukurtas ir veikiantis mokslinių tyrimų centras; sukurta 100 bendrų darbo vietų MTEP srityje; pasirašytos 5 bendradarbiavimo sutartys tarp tyrimų institucijų ir smulkių ir vidutinių įmonių;

sukurta, atnaujinta ir (arba) įranga aprūpinta 18 mokomųjų laboratorijų; sukurtos, atnaujintos ir (arba) įranga aprūpintos 23 mokslinės laboratorijos.

Sukurti Jungtinį Gyvybės mokslų centrą skirtą biotechnologijos ir molekulinės medicinos mokslinių tyrimų, studijų ir technologinės plėtros reikmėms

2.

Jungtinis inovatyvios medicinos centras

51,2505

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniau universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Valstybinis patologijos centras, Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos asociacija

2010 metai

2013 metai

1 sukurtas ir veikiantis mokslinių tyrimų centras; sukurtos 75 bendros darbo vietos mokslinių tyrimų srityje; pasirašytos 5 bendradarbiavimo sutartys tarp mokslinių tyrimų institucijų ir labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių; sukurtos, atnaujintos ir (arba) įranga aprūpintos 8 mokslinės laboratorijos.

Sukurti šiuolaikinę mokslinių tyrimų infrastruktūrą inovatyvių medicinos technologijų, molekulinės medicinos ir biofarmacijos mokslinių tyrimų, studijų ir technologinės plėtros reikmėms

3.

„Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras

53

Kauno medicinos universitetas,

Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas,

Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos institutas,

Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas,

Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas, Kauno medicinos universiteto klinikos, Kauno technologijos universitetas, asociacija „Santakos slėnis“

2010 metai

2013 metai

Sukurtas ir veikiantis 1 mokslinių tyrimų centras (bendras pastato plotas pagal projektą – 11244,85 kv.metrai); sukurtos 24 bendros darbo vietos mokslinių tyrimų srityje; pasirašytos 8 bendradarbiavimo sutartys tarp tyrimų institucijų ir labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių; sukurtos, atnaujintos ir (arba) įranga aprūpintos 5 mokslinės laboratorijos

Sukurti Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centrą

4.

Nacionalinis MTEP atviros prieigos centras Kauno technologijos universitete

Iš šio investicinio projekto su JTP susiję:

Telematikos laboratorija

KTU Biomedicininės inžinerijos institutas

5,9

0,1

uždaroji akcinė bendrovė „Medelkom“,

uždaroji akcinė bendrovė „Vittamed“,

uždaroji akcinė bendrovė „Vittamed technologijos“

Kauno technologijos universitetas, Kauno technologijos universiteto Biomedicininės inžinerijos institutas, Kauno medicinos universitetas, asociacija „Santakos slėnis“

2010 metai

2011 metai

Įrengtos bei įranga aprūpintos 278 kv. metrų bei 185 kv. metrų laboratorijos, sudarytos sąlygos aparatūros kūrimui, adaptavimui ir naudojimui

Sukurti infrastruktūrą inovacinių technologijų panaudojimui Programoje vykdomiems tyrimams bei tolimesniam išvystymui

5.

„Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parko plėtra:

BIO technologijų parko verslo inkubatoriaus

1 sekcijos pastatymas ir įrengimas

3,3

0,2

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniau universiteto ligoninės Santariškių klinikos

2009 metai

2012 metai

Pastatyta verslo inkubatoriaus 1–a sekcija (apie 1000 kv. metrų) inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos verslo MTEP pumpurinėms įmonėms.

Inkubuoti naujas, paslaugas eksportuojančias įmones. Sudaryti sąlygas aukštųjų technologijų

įmonėms bendradarbiauti su klinikinės praktikos, mokslo ir studijų

institucijomis MTEP srityje.

6.

„Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parko plėtra:

BIO technologijų parko verslo inkubatoriaus

2 sekcijos pastatymas ir įrengimas

6,6

0,33

Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, uždaroji akcinė bendrovė Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“, bendradarbiaujant su viešoji įstaiga „Visorių informacinių technologijų parkas“

2009 metai

2012 metai

Pastatyta verslo inkubatoriaus 2-a sekcija (apie 2000 kv. metrų) biofarmacijos verslo, ikiklinikinių tyrimų MTEP pumpurinėms įmonėms.

Pritrauktos „plyno lauko“ investicijos į „Santaros“ slėnio mokslo ir technologijų parko teritoriją: 7 mln. litų

Inkubuoti naujas, paslaugas eksportuojančias įmones. Sudaryti sąlygas aukštųjų technologijų įmonėms bendradarbiauti su klinikinės praktikos, mokslo ir studijų

institucijomis MTEP srityje.

Iš viso su Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos tematika susijusios MTEP infrastruktūros plėtrai:

245,4205

 

 

_________________


Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos

2 priedas

 

Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos (toliau – JTP) planuojamos vykdyti tematikos sukurtuose MTEP infrastruktūros objektuose

 

Nr.

JTP tematika

JTP įgyvendinimo metu planuojamas sukurti objektas, kuriame bus vystoma numatyta tematika

Dalyvaujančios mokslo ir studijų institucijos

1.

Medicininės molekulinės diagnostikos, transkriptomikos, RNR-omikos ir genomikos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai

1. Jungtinis gyvybės mokslų centras;

2. Jungtinis Inovatyvios medicinos centras;

3. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras;

Biotechnologijos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

2.

Rekombinantinių baltymų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai

1. Jungtinis gyvybės mokslų centras;

2. Jungtinis Inovatyvios medicinos centras;

3. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras;

Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Kauno medicinos universitetas, Biochemijos institutas

3.

Eukariotų ląstelių technologijų ir regeneracinių procesų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (klinikinės) plėtros darbai

1. Jungtinis gyvybės mokslų centras;

2. Jungtinis inovatyvios medicinos centras;

3. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras;

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas, Fizikos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

4.

Biokatalizinių procesų ir produktų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai

Jungtinis gyvybės mokslų centras

Biochemijos institutas, Vilniaus universitetas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas

5.

Gyvųjų audinių, ląstelių ir sistemų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (klinikinės) plėtros darbai (įskaitant fundamentinės kardiologijos, neuromokslų, virškinimo sistemos ligų, žmoguas genomikos ir fenomikos, medžiagų apykaitos, fiziologijos ir patologijos ląstelinių mechanizmų MTEP darbus)

1. Jungtinis inovatyvios medicinos centras,

2. Jungtinis gyvybės mokslų centras,

3. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras,

4. Nacionalinio MTEP atviros prieigos centro Kauno technologijos universitete dalis

Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Kauno technologijos universitetas, Biotechnologijos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Kauno medicinos universiteto klinikos, Valstybinis patologijos centras

6.

Inovatyvių medicinos technologijų kūrimas bei taikymas, įskaitant nanopluoštų pritaikymą infekcinių ligų prevencijai chirurginėse operacijose

1. Jungtinis Inovatyvios medicinos centras,

2. Jungtinis gyvybės mokslų centras,

3. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras,

4. Nacionalinio MTEP atviros prieigos centro Kauno technologijos universitete dalis

Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Valstybinis patologijos centras, Vilniaus universitetas, Kauno technologijos universitetas, Kauno medicinos universitetas

7.

Farmaciniai moksliniai tyrimai ir eksperimentinės (klinikinės) plėtros darbai

1. „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras

2. Nacionalinio MTEP atviros prieigos centro Kauno technologijos universitete dalis

Kauno medicinos universitetas, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas, Kauno medicinos universiteto klinikos, Kauno technologijos universitetas

 

_________________


Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos

3 priedas

 

Planuojamų Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos (toliau – JTP) žmogiškųjų išteklių plėtros, studijų kokybės bei infrastruktūros gerinimo projektų, finansuojamų 2007–2013 metų ES struktūrinių fondų paramos lėšomis (valstybės projektų planavimas), suvestinė

 

Nr.

Projekto pavadinimas

Preliminarus projekto biudžetas, mln. litų

Lėšos iš privačių projekto partnerių, mln. litų

Projekto dalyviai, partneriai

Įgyvendinimo pradžia

Įgyvendinimo pabaiga

Projekto rodikliai

Projekto tikslai

1.

Biotechnologijos ir biofarmacijos nacionalinė kompleksinė programa:

34,9

Biotechnologijos institutas, Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno medicinos universitetas, Vilniaus kolegija, Biochemijos institutas, Fizikos institutas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, viešoji įstaiga „Vilties klinika“, uždaroji akcinė bendrovė Fermentas, uždaroji akcinė bendrovė Sorpo, uždaroji akcinė bendrovė Sicor Biotech, uždaroji akcinė bendrovė Biotechpharma, uždaroji akcinė bendrovė Profarma, akcinė bendrovė Amilina

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

Atnaujintos ar parengtos naujos studijų programos ir doktorantūros studijos, įsigytos mokymo priemonės, organizuojamos stažuotės, sukuriama studijų programoms reikalinga infrastruktūra, vykdoma specializuota MTEP veikla ir su tuo susijusios MTEP įrangos įsigijimas.

Pagerinti su biotechnologijos ir biofarmacijos kryptimis susijusių studijų kokybę, kelti dėstytojų ir tyrėjų kvalifikaciją, pasirengti įgyvendinti MTEP veiklą

Iš Biotechnologijos ir biofarmacijos nacionalinės kompleksinės programos:

1.1.

A01. Biochemijos, chemijos, molekulinės biologijos, mikrobiologijos, genetikos, bioinformatikos, biofizikos ir medicininės biologijos I ir II studijų pakopos specialistų rengimo tobulinimas, dėstytojų kvalifikacijos tobulinimas bei mobilumo skatinimas

4,2

(I etapas: 3

II etapas: 1,2)

Vilniaus universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujintos studijų programos – 8.

• Nauji moduliai – 7.

• Atnaujinti moduliai lietuvių k. – 35.

• Anglų k. parengti moduliai – 10.

• Nuotolinio mokymo moduliai lietuvių k. – 12.

• Nuotolinio mokymo moduliai anglų k. – 3.

• Kompiuterinio egzaminavimo testai (dalykai) – 20.

• Įsigyta naujų vadovėlių – 400 egz.

• Parašyta naujų vadovėlių ir metodinių knygų – 10.

• Dėstytojų stažuotės ir išvykos į konferencijas – 150.

• Sertifikuotų dėstytojų su aukštesne dalykine ir edukologine kvalifikacija – 30.

• Studentai, kurie mokysis pagal atnaujinamas programas – 220 vienoje laidoje.

Tobulinti II ir II pakopos studentų rengimą, gerinti dėstytojų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.2.

A02. Bioinžinerijos I ir II studijų pakopos specialistų rengimo tobulinimas, dėstytojų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

1,4

(I etapas: 0,8

II etapas: 0,6)

Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Fizikos institutas, Biochemijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Naujos II studijų pakopos programos – Nanobiotechnologija, Ląstelių technologijos.

• Nauji I studijų pakopos programos Bioinžinerija moduliai – Nanobiotechnologijos įvadas, Bioduomenų gavimas.

• Dėstytojų stažuotės užsienio mokslo centruose.

• Dalyvavimas mokslo konferencijose užsienyje.

• Vadovėlių naujiems dėstomiems dalykams įsigijimas.

• Studentų dalyvavimas mokomosiose gamybinėse praktikose ir MTEP veikloje.

• Gamybinės praktikos atlikimas verslo įmonėse Lietuvoje ir užsienyje.

Tobulinti II ir II pakopos studentų rengimą, gerinti dėstytojų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.3.

A03. Cheminės analizės bei Molekulinės biologijos ir biotechnologijos specialistų rengimo tobulinimas, dėstytojų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

1,25

(I etapas: 0,95

II etapas: 0,3)

Vytauto Didžiojo universitetas, Biochemijos institutas, Kauno technologijos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujintos studijų programos – 2. Atnaujinti moduliai – 12.

• Nauji moduliai – 9.

• Anglų kalba parengti moduliai – 21.

• Studentai, kurie mokysis pagal atnaujinamas programas – 26 per metus.

• Įsigyta naujų vadovėlių – 30 vnt.

• Parašyta naujų mokomųjų knygų – 8 vnt.

• Studijų medžiaga pateikiama

• internete ir įdiegiamos interaktyvių pratybų užduotys.

• Dėstytojų stažuotės – 14 (2 metai po 7 dėstytojus).

• Į konferencijas išvykstantys dėstytojai – 15.

Tobulinti studentų rengimą, gerinti dėstytojų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.4.

A04. Farmacijos specialistų rengimo tobulinimas, dėstytojų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

0,7

(I etapas: 0,54

II etapas: 0,16)

Kauno medicinos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujinti Farmacijos vientisųjų studijų programos 2 biotechnologijos dalykai.

• Paruošti Farmacijos vientisųjų studijų programos 2 biotechnologijos dalykai anglų k.

• Programinės įrangos biofarmacijos ir farmacinių biotechnologijų studijoms vykdyti kūrimas ir adaptavimas – 2 vnt.

• Vadovėlių užsienio kalbomis įsigijimas – 25 vnt.

• Parašyta naujų vadovėlių – 5 vnt.

• Parašyta mokomųjų knygų – 4 vnt.

• Dėstytojų stažuotės užsienio biotechnologijos mokslo centruose – 12 (vidutinė trukmė 3 mėn.)

• Dėstytojų dalyvavimas mokslinėse ir metodinėse konferencijose – 18 (trukmė iki 2 savaičių).

• Dėstytojų bendrųjų gebėjimų ugdymas intelektinės nuosavybės valdymo, mokslo ir studijų projektų vadybos, verslumo ir produktų komercinimo srityse.

Tobulinti studentų rengimą, gerinti dėstytojų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.5.

A05. Cheminės analizės technologijos specialistų rengimo tobulinimas, dėstytojų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

0,63

(I etapas: 0,3

II etapas: 0,33)

Vilniaus kolegija, uždaroji akcinė bendrovė Fermentas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujinta 1 koleginė studijų programa ir 2 šakos.

• Parengti šakos 6 studijų moduliai anglų k.

• Išleista laboratorinių darbų aprašymų – 8 vnt.

• Nauji moduliai – 4 vnt.

• Įsigyta naujų vadovėlių – 10 vnt.

• Dėstytojų stažuotės – 4 vnt. (2 metai po 2 dėstytojus)

• Dėstytojų dalyvavimas konferencijose – 8 dėstytojai.

Tobulinti studentų rengimą, gerinti dėstytojų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.6.

B01. Biochemijos, biologijos ir biofizikos doktorantūros studijų kūrimas bei atnaujinimas, doktorantų ir tyrėjų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

5,2

(I etapas: 3,2

II etapas: 2)

Vilniaus universitetas, Biotechnologijos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vytauto Didžiojo universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Doktorantūros sandai liet. k. – 75 / anglų k. – 75.

• Doktorantų stažuotės – 60.

• Doktorantų išvykos į konferencijas – 160.

• Doktorantų vadovų ir konsultantų iš užsienio vizitai – 20.

• Jungtinės biochemijos doktorantūros studijų internetinis puslapis - 1.

• Doktorantų konferencijos – 2.

• Tyrėjų stažuotės – 40.

• Tyrėjų išvykos į konferencijas – 160.

• Kursai ir/ar konsultacijos naujiems metodams diegti – 10.

• Įsisavinami ir palaikomi įrangos centrai – 8.

Tobulinti doktorantų rengimą, gerinti tyrėjų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.7.

B02. Biotechnologijos doktorantūros studijų atnaujinimas, doktorantų ir tyrėjų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

1,8

(I etapas: 1

II etapas: 0,8)

Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, uždaroji akcinė bendrovė „Fermentas“, viešoji įstaiga „Vilties klinika“

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Biotechnologijos doktorantūros Ląstelių ir audinių inžinerija, Antikūnų inžinerija, Biocheminė inžinerija.

• Podiplominės bioinžinierių studijos.

• Stažuotės užsienio centruose, užsienio mokslininkų dalyvavimas doktorantų rengime.

• Dalyvavimas tarptautinėse mokslinėse konferencijose, mokyklose ir kt.

• Tikslinės iki 1 metų doktorantų ir tyrėjų stažuotės užsienio mokslo centruose.

• Naujai įsigytos įrangos eksploatavimo kursų ir užsienio mokslininkų konsultacijos.

Tobulinti doktorantų rengimą, gerinti tyrėjų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.8.

B03. Biochemijos ir chemijos doktorantūros studijų atnaujinimas, doktorantų ir tyrėjų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

1,1

(I etapas: 0,8

II etapas: 0,3)

Vytauto Didžiojo universitetas, Biochemijos institutas, Kauno technologijos universitetas, Chemijos institutas, Vilniaus universitetas,

Biotechnologijos institutas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Nauji ir atnaujinti doktorantūros studijų moduliai.

• Tarptautinėse konferencijose dalyvausiantys doktorantai – 15.

• Tarptautinėse mokyklose dalyvausiantys doktorantai – 12.

• Į tikslines stažuotes išvyksiantys doktorantai – 8.

• Suorganizuota tarptautinė mokslinė konferencija – 1.

Tobulinti doktorantų rengimą, gerinti tyrėjų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.9.

B04. Farmacijos doktorantūros studijų atnaujinimas, doktorantų ir tyrėjų kvalifikacijos gerinimas bei mobilumo skatinimas

0,85

(I etapas: 0,65

II etapas: 0,2)

Kauno medicinos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Doktorantų ir tyrėjų stažuotės užsienio biotechnologijų mokslo centruose: 8

• Apmokyti doktorantai ir tyrėjai, dirbti su naujai įsigyta įranga: 12

• Darbo metodikų su nauja įranga įsisavinimas: 12 (doktorantų ir tyrėjų).

• Doktorantų ir tyrėjų, dalyvaujančių mokslinėse konferencijose, kursuose, mokyklose: 16

• Farmacijos doktorantūros studijų modulių parengimas anglų k.: 2

• Jungtinės su kitų šalių institucijomis doktorantūros parengimas: 1

Tobulinti doktorantų rengimą, gerinti tyrėjų kvalifikaciją bei skatinti mobilumą

1.10.

C01. Biochemijos, chemijos, molekulinės biologijos, genetikos, mikrobiologijos, biofizikos ir bioinformatikos studijoms reikalingos infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

3

(I etapas: 3

II etapas: 0)

Vilniaus universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Nauja mokomoji laboratorija – 1.

• Atnaujintos mokomosios laboratorijos – 8.

• Atnaujintos kompiuterinės klasės – 2.

• Įsigyti specialių kompiuterinių programų paketai – 10.

Atnaujinti studijoms reikalingą infrastruktūrą

1.11.

C02. Bioinžinerijos studijoms reikalingos infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

1,3

(I etapas: 1,2

II etapas: 0,1)

Vilniaus Gedimino technikos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Mokomosios kompleksinės biopolimerų gavimo ir gryninimo laboratorijos įrengimas.

• Mokomosios eukariotinių ląstelių technologijų laboratorijos įrengimas

Atnaujinti studijoms reikalingą infrastruktūrą

1.12.

C03. Cheminės analizės bei Molekulinės biologijos ir biotechnologijos studijoms reikalingos infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

0,42

(I etapas: 0,35

II etapas: 0,07)

Vytauto Didžiojo universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• 3 atnaujintos laboratorijos studijų programos Molekulinė biologija ir biotechnologija vykdymui.

• 2 atnaujintos laboratorijos Cheminės analizės studijų programos vykdymui.

• Įsigyti 3 kompiuterinių programų paketai.

Atnaujinti studijoms reikalingą infrastruktūrą

1.13.

C04. Farmacijos studijoms reikalingos infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

0,4

(I etapas: 0,36

II etapas: 0,04)

Kauno medicinos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

Farmacinių technologijų laboratorijos atnaujinimas aprūpinant:

a) technologine įranga biologinės kilmės vaistinių medžiagų ir vaistų formų gamybai;

b) analitine įranga biotechnologijos metodais gaminamų vaistinių medžiagų ir farmacinių preparatų charakterizavimui.

Atnaujinti studijoms reikalingą infrastruktūrą

1.14.

C05. Cheminės analizės technologijos studijoms reikalingos infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

0,4

(I etapas: 0,3

II etapas: 0,1)

Vilniaus kolegija

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Įrengta mokomoji chromatografijos laboratorija.

• Įsigytos 2 HPLC sistemos Biocheminės analizės technologijos šakos studijų vykdymui.

Atnaujinti studijoms reikalingą infrastruktūrą

1.15.

D01. Medicininės molekulinės diagnostikos, transkriptomi-kos, RNR–omikos MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

4,27

(I etapas: 3,57

II etapas: 0,7)

Biotechnologijos institutas,

Biochemijos institutas,

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, uždaroji akcinė bendrovė „Fermentas“, uždaroji akcinė bendrovė „Sorpo“

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

1. Nacionaliniu lygiu konsoliduoti vedančių tyrimo laboratorijų, gydymo įstaigų ir biotechnologijos kompanijų ekspertiniai ir techniniai pajėgumai; sukurta ir įtvirtinta infrastruktūra ir MTEP kompetencija kertinėse molekulinės medicininės diagnostikos srityse.

2. Fundamentinės žinios apie molekulinių veiksnių vaidmenį onkogenezės, kitų ligų, bei atsparumo vaistams mechanizmuose; nauji molekuliniai žymenys, tinkami diagnostikos priemonių bei individualizuotų terapijų kūrimui.

3. Naujų diagnostikos priemonių įdiegimas biotechnologijos įmonėse, naujos priemonės/metodai diagnostinėje ir klinikinėje praktikoje, potencialiai – naujų įmonių atsiradimas.

Vykdyti medicininės molekulinės diagnostikos, transkriptomi-

kos, RNR–omikos MTEP darbus

1.16.

D02. Medicininės paskirties rekombinantinių baltymų MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

2,58

(I etapas: 1,8

II etapas: 0,78)

Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

Biotechnologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Kauno medicinos universitetas, Biochemijos institutas, UAB Sicor Biotech, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“, uždaroji akcinė bendrovė „Profarma“

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

1. Suformuota integruota terapinių baltyminių preparatų kūrimo grandinė, susidedanti iš trijų pagrindinių elementų: (a) rekombinantinių baltymų bei jų fragmentų biosintezės bei gryninimo procesų kūrimo ir optimizavimo darbų ir jiems reikalingos infrastruktūros (VGTU, BTI, BChI); (b) baltymų ir jų preparatų ikiklinikinių tyrimų infrastruktūros bei atitinkamų MTEP (VU IMI); (c) fundamentinių ir taikomųjų tyrimų biotechnologinių vaistų charakterizavimo ir pateikimo srityse (VGTU, KMU FF). Bus siekiama sukurti darnią ir pažangią MTEP sistemą, skirtą gamybos technologijų rengimui „nuo idėjos iki vaistinės medžiagos“ ir diegimui į klinikinius tyrimus.

2. Planuojami trys nauji biofarmaciniai preparatai, sėkmingai praėję ikiklinikinius bandymus.

Vykdyti medicininės paskirties rekombinantinių baltymų MTEP darbus

1.17.

D03. Ląstelių technologijų MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

3,66

(I etapas: 2,5

II etapas: 1,16)

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas, Fizikos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, viešoji įstaiga „Vilties klinika“, uždaroji akcinė bendrovė „Sicor Biotech“, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

Bus gautos fundamentinės žinios apie užląstelinių, bei tarpląstelinių sąveikų indukuojamus signalus įvairių tipų kamieninėse ląstelėse. Atlikti tyrimai inicijuos naujos disciplinos – audinių inžinerijos ir citoterapijos – plėtrą Lietuvoje.

Bus sukurtos biologiškai suderinamų, tinkamų transplantacijai inžinerinių konstruktų technologijos, optimizuotos skirtingų tipų kamieninėms ląstelėms ir tinkamos inicijuoti ikiklinikinius ir klinikinius tyrimus įvairių jungiamojo audinių patologijų gydymui (kremzlės, kaulo, odos ir kt.). Bus sukurtos adoptyvinės imunoterapijos technologijos, ląstelių kultūrose vykstančių baltymų potransliacinių modifikacijų analizės technologijos, kurių naudotojais bus gydymo įstaigos, Lietuvos ir užsienio biotechnologijos įmonės.

Vykdyti ląstelių technologijų MTEP darbus

1.18.

D04. Biokatalizinių procesų ir produktų MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

1,74

(I etapas: 1,07

II etapas: 0,67)

Biochemijos institutas, Vilniaus universitetas,

Biotechnologijos institutas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, akcinė bendrovė „Amilina“, uždaroji akcinė bendrovė “Biocentras“

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Nauji molekuliniai instrumentai biokatalizatorių inžinerijai.

• Biokatalizatoriai ir polimeriniai nešikliai su naujomis savybėmis.

• Naujos biokonversijos technologijos polisacharidų ir glicerolio perdirbimui į aukštesnę pridedamąją vertę turinčius produktus.

• Naujos kartos biotechnologinių procesų kontrolės sistemos, panaudojant biokatalizatorių gardeles ir multiparametrinius biojutiklius.

Vykdyti biokatalizinių procesų ir produktų MTEP darbus

2.

Medicinos mokslų nacionalinė kompleksinė programa:

17

Kauno medicinos universitetas,

Kauno technologijos universitetas,

Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas, Kauno medicinos universiteto klinikos, Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos institutas, Biochemijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Valstybinis patologijos centras

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

Atnaujintos ar parengtos naujos studijų programos ir doktorantūros studijos, įsigytos mokymo priemonės, organizuojamos stažuotės, sukuriama studijų programoms reikalinga infrastruktūra, vykdoma specializuota MTEP veikla ir su tuo susijusios MTEP įrangos įsigijimas.

Pagerinti su medicinos mokslu susijusių studijų kokybę, kelti dėstytojų ir tyrėjų kvalifikaciją, pasirengti įgyvendinti MTEP veiklą

Iš Medicinos mokslų nacionalinė kompleksinė programos:

2.1.

A01. Vientisųjų medicinos studijų programos atnaujinimas ir įgyvendinimas, studijų personalo (dėstytojų) kompetencijų ugdymas ir mobilumo skatinimas

1,54

(I etapas: 0,924

II etapas: 0,616)

Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujintų modulių skaičius / anglų k.: 6 / 6;

• Studentų, kurie mokėsi pagal atnaujintus modulius, skaičius: 700 per metus;

• Užsienyje studijavusių studentų skaičių: 70 per metus;

• Dėstytojai, kurie mokėsi kompetencijos ugdymo programose: 50 per metus;

• Stažuotės dėstytojams: 6 per metus;

• Dėstytojai, vykstantys į konferencijas: 50 per metus.

• Parengta ir išleista vadovėlių: 3.

Atnaujinti medicinos programos vientisųjų studijų modulius, ugdyti dėstytojų kompetenciją, skatinti mobilumą

2.2.

II studijų pakopos programų kūrimas ir atnaujinimas, naujų modulių vientisųjų studijų programai ir II studijų pakopai kūrimas, perkvalifikavimo kursų parengimas, studijų personalo (dėstytojų) kompetencijų ugdymas ir mobilumo skatinimas

1,26

(I etapas: 0,785

II etapas: 0,475)

Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Parengtos arba atnaujintos studijų programos: 2;

• Parengtų arba atnaujintų modulių, tarp jų ir anglų kalba, skaičius: 8;

• Parengti perkvalifikavimo kursai: 1;

• Studentų, kurie mokėsi pagal sukurtas ar atnaujintus modulius, skaičius: >200 per metus;

• Dėstytojų stažuočių skaičius: 5 per metus

Atnaujinti II pakopos studijų programas, ugdyti dėstytojų kompetenciją ir skatinti mobilumą

2.3.

B01. Medicinos krypties rezidentūros studijų programų ir doktorantūros studijų sukūrimas, atnaujinimas bei įgyvendinimas, doktorantų ir tyrėjų kvalifikacijos tobulinimas ir kompetencijų ugdymas, mobilumo skatinimas

1,65

(I etapas: 0,99

II etapas: 0,66)

Kauno medicinos universitetas, Vilniaus universitetas, Biotechnologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Psichofiziologijos ir reabilitacijos institutas, Kauno medicinos universiteto klinikos, Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos institutas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Sukurtų / atnaujintų rezidentūros programų skaičius: 1 / 9;

• Baigusiųjų atnaujintas ir naujai parengtas rezidentūros studijų programas skaičius: 20 per metus;

• Apmokytų rezidentūros vadovų skaičius: 20 per metus;

• Sukurtų doktorantūros studijų dalykų skaičius: 1;

• Atnaujintų doktorantūros studijų dalykų skaičius: 4;

• Apmokyta tyrėjų: 30 per metus;

• Tarptautinėse konferencijose ir mokyklose dalyvausiančių doktorantų ir kitų tyrėjų skaičius: 30 per metus.

Atnaujinti rezidentūros programas, tobulinti rezidentų vadovų, tyrėjų kvalifikaciją, skatinti mobilumą

2.4.

B02. Medicinos krypties klinikinės genetikos doktorantūros studijų atnaujinimas, klinikinės imunologijos ir vėžio biologijos modulių atnaujinimas ir papildymas, doktorantų ir tyrėjų kvalifikacijos tobulinimas ir kompetencijų ugdymas, mobilumo skatinimas

1,35

(I etapas: 0,875

II etapas: 0,475)

Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biochemijos institutas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujintų doktorantūros studijų dalykų skaičius: 6;

• Apmokytų doktorantų ir tyrėjų skaičius: 30 per metus;

• Stažuočių skaičius: 6 per metus;

• Tarptautinėse konferencijose ir mokyklose dalyvausiančių doktorantų ir kitų tyrėjų skaičius: 20 per metus.

Atnaujinti doktorantūros studijas, klinikinės imunologijos ir vėžio biologijos modulius, rengti medicinos biologų kvalifikacijos kėlimo kursus, kelti tyrėjų kvalifikaciją, skatinti mobilumą

2.5.

C01. Atnaujintų vientisųjų medicinos studijų programos modulių, doktorantūros ir rezidentūros studijoms reikalingos infrastruktūros plėtra

1,76

(I etapas: 1,584

II etapas: 0,176)

Kauno medicinos universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujintų patalpų studijoms skaičius: 2;

• Studijų poreikiams pritaikytų patalpų plotas: >100;

• Atnaujintos, sukurtos studentams skirtos darbo vietos: >100

Atnaujinti vientisųjų medicinos studijų programos doktorantūros ir rezidentūros studijoms reikalingą infrastruktūrą

2.6.

C02. Žmogaus genomo tyrimų, medicinos biologijos laboratorijų, prozektoriumo, neurofiziologijos, klinikinės farmakologijos studijų infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas

1,44

(I etapas: 1,14

II etapas: 0,3)

Vilniaus universitetas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Atnaujintos (rekonstruotos) laboratorijos: 6;

• Studijų poreikiams pritaikytų patalpų plotas: >200 kv.metrų;

• Atnaujintos, sukurtos studentams skirtos darbo vietos: >100

Atnaujinti studijų ir mokomųjų laboratorijų infrastruktūrą

2.7.

D01. Fundamentinės kardiologijos MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

1,8

(I etapas: 1,5

II etapas: 0,3)

Kauno medicinos universitetas, Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institutas, Biotechnologijos institutas

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Doktorantų, dalyvaujančių MTEP veikloje skaičius: 10;

• Paskelbtų mokslinių publikacijų svarbiausiuose tarptautiniuose mokslo žurnaluose skaičius: 5;

• MTEP įrangos komplektų: 3

Vykdyti kardiologijos MTEP darbus

2.8.

D02. Neuromokslų MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

1,75

(I etapas: 1,37

II etapas: 0,38)

Kauno medicinos universitetas, Vilniaus universitetas, Biochemijos institutas, Biotechnologijos institutas, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas,

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Kauno medicinos universiteto klinikos

 

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Įkurtas neurodegeneracinių ligų ir smegenų navikų biobankas;

• Įsisavintos elektroencefalografinių tyrimų metodikos;

• Surinkti normos grupių elektroencefalografiniai duomenys, reikalingi diagnostinių parametrų paieškai;

• Paskelbtų mokslinių publikacijų svarbiausiuose tarptautiniuose mokslo žurnaluose skaičius: 9;

• Doktorantų, dalyvaujančių MTEP veikloje skaičius: 14;

• MTEP įrangos skaičius: 5

Vykdyti neuromokslų MTEP darbus

2.9.

D03. Virškinimo sistemos ligų klinikinių ir molekulinių tyrimų MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

0,8

(I etapas: 0,5

II etapas: 0,3)

Kauno medicinos universitetas, Kauno medicinos universiteto klinikos, Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas, Vilniaus universitetas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Įkurtas Lietuvos uždegiminių žarnyno ligų biobankas;

• Paskelbtų mokslinių publikacijų svarbiausiuose tarptautiniuose mokslo žurnaluose skaičius: 7;

• Doktorantų, dalyvaujančių MTEP veikloje skaičius: 6;

• Pateiktas pasiūlymas diagnostikos priemonių kūrimui.

Vykdyti virškinimo sistemos ligų klinikinių ir molekulinių tyrimų MTEP darbus

2.10.

D04. Nanopluoštų pritaikymas infekcinių ligų prevencijai chirurginėse operacijose: MTEP darbai ir reikalingos infrastruktūros kūrimas bei atnaujinimas

0,5

(I etapas: 0,3

II etapas: 0,2)

Kauno technologijos universitetas,

Kauno medicinos universitetas,

Kauno medicinos universiteto klinikos

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Doktorantų, dalyvausiančių MTEP veikloje skaičius: 3;

• Paskelbtų mokslinių publikacijų svarbiausiuose tarptautiniuose mokslo žurnaluose skaičius: 8 per 2 metus;

• MTEP įrangos skaičius: 4;

• Planuojama inicijuoti 1 tarptautinį projektą, sukurti produktą, palengvinantį pacientų savijautą bei gyvenimo kokybę, inicijuoti tarpdisciplininius tyrimus.

Vykdyti nanopluoštų pritaikymo infekcinių ligų prevencijai chirurginėse operacijose MTEP darbus

2.11.

D05. Genomika ir fenomika: fiziologija ir patologija nuo ląstelės iki organizmo (reikalingos infrastruktūros atnaujinimas, kūrimas bei MTEP darbai, apimantys genomiką, medžiagų apykaitos fiziologiją ir patologiją, ląstelių mechanizmus – adaptacines galimybes, reakciją aplinkoje, regeneraciją)

3,15

(I etapas: 1,55

II etapas: 1,6)

Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

I etapas: 2010 metai

II etapas: 2012 metai

I etapas: 2011 metai

II etapas: 2013 metai

• Sukurtas Lietuvos populiacijos genominių tyrimų tinklas.

• Patobulinti arba sukurti nauji diagnostikos, gydymo ir ligų prevencijos metodai.

• Sukurta įvairiapusė diagnostinė ir informacinė sistema apie žiedadulkių keliamą alergiją Lietuvos visuomenei.

• Ištirtos regeneracijos galimybės įvairių audinių ir sistemų modeliuose (išeminės kardiomiopatijos, autoimuninių ligų) bei, remiantis nustatytais mechanizmais, detalizuotos galimos gydymo strategijos (kardiomiopatijų, autoimuninių, degeneracinių ir onkologinių ligų).

Vykdyti genomikos, fenomikos ir regeneracinės medicinos MTEP darbus

 

_________________


Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos

4 priedas

 

Kiti, su Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos įgyvendinimu susiję projektai, kuriems planuojama prašyti 2007–2013 metų ES struktūrinių fondų paramos (konkursiniai projektai), bei projektai, kurie numatomi finansuoti iš kitų šaltinių

 

Nr.

Pavadinimas

Preliminarus biudžetas, mln. litų (be PVM)

Lėšos iš privačių projekto partnerių, mln. litų

Projekto dalyviai, partneriai

Įgyvendinimo pradžia

Įgyvendinimo pabaiga

Galimi rezultatai (bus pasiekti tik užtikrinus projektų finansavimą)

Tikslas

Planuojami teikti konkursiniai projektai pagal priemonę VP1-2.2-ŠMM-07-K „Studijų kokybės gerinimas, tarptautiškumo didinimas“

1.

Bioinžinerijos I pakopos studentų praktikų organizavimas Lietuvos biotechnologinėse ir farmacinėse įmonėse

1,9

0,2

Lietuvos farmacijos pramonės įmonių asociacija (pareiškėjas), Vilniaus Gedimino technikos universitetas, uždaroji akcinė bendrovė „Sicor Biotech“, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“

2010 metai

2012 metai

Parengtų praktikos sistemų skaičius: 1; studentų, atlikusių praktikas biotechnologinėse įmonėse skaičius: 12; studentų praktikų mentorių bei tutorių, dalyvavusių neformaliojo mokymo programose skaičius: 5

Parengti bioinžinerijos studentų praktikos sistemą bei paruošti tam reikalingą infrastruktūrą, bei kvalifikuotus praktikos mentorius ir tutorius

2.

Visuomenės sveikatos, slaugos, kineziterapijos ir ergoterapijos I pakopos studijų programų atnaujinimas, plėtojant studentų savarankišką mokymąsi ir diegiant į problemą orientuoto mokymosi metodus

1

Kauno medicinos universitetas

2010 metai

2011 metai

Atnaujintos visuomenės sveikatos, slaugos, kineziterapijos ir ergoterapijos pirmos pakopos studijų programos, parengta metodinė medžiaga ir pradėtos studijos pagal atnaujintas programas.

Atnaujinti visuomenės sveikatos, slaugos, kineziterapijos ir ergoterapijos pirmos pakopos studijų programas

3.

Studijų programų atnaujinimas Kauno medicinos universitete, diegiant mokymosi pasiekimų vertinimą

1

Kauno medicinos universitetas

2010 metai

2011 metai

Atnaujintos pasirinktos studijų programos, parengta metodinė medžiaga ir pradėtos studijos pagal atnaujintas programas ir įdiegtus metodus.

Diegiant mokymosi pasiekimų vertinimą, atnaujinti pasirinktas studijų programas

4.

Slaugos, reabilitacijos ir visuomenės sveikatos imitacinio centro praktiniam mokymui sukūrimas

2

Kauno medicinos universitetas, Lietuvos visuomenės sveikatos asociacija, Lietuvos slaugos specialistų organizacija, Kauno medicinos universiteto klinikos

2010 metai

2011 metai

Sukurtas imitacinis centras, parengta metodinė medžiaga.

Sukurti imitacinį visuomenės sveikatos, slaugos ir reabilitacijos praktinio mokymo centrą

Planuojami teikti konkursiniai projektai pagal priemonę VP1-3.1-ŠMM-05-K „MTTP tematinių tinklų, asociacijų veiklos stiprinimas“

5.

Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos asociacijos veiklos stiprinimas

1,5

Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos asociacija

2009 metai

2011 metai

Mokslininkų, tyrėjų bei kitų asociacijos narių darbuotojų, dalyvavusių neformaliojo mokymo programose: 30

Atliktos studijos ir kiti tyrimai, skirti „Santaros“ slėnio plėtros programos įgyvendinimui: 4

 

Parengi „Santaros“ slėnio programos projektų, susijusių su Asociacijos narių veikla, įgyvendinimui reikalingas studijas;

Stiprinti asociacijos narių darbuotojų gebėjimus reikalingus „Santaros“ slėnio plėtrai

6.

Asociacijos „Santakos slėnis“ veiklos stiprinimas

1,5

Asociacija Santakos slėnis

2010 metai

2011 metai

Parengtas valorizacijos planas, pagerinta asociacijos narių darbuotojų kompetencija

Parengti ir įgyvendinti valorizacijos planą, pagerinti asociacijos narių darbuotojų gebėjimus

Planuojami teikti konkursiniai projektai pagal priemonę VP2-1.3-ŪM-03-K „Intelektas LT +“

7.

Biotechnologinės farmacijos mokslinių tyrimų centro įkūrimas

23

7

Uždaroji akcinė bendrovė Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“

2010 metai

2013 metai

Bendras MTEP veiklai įrengtų laboratorijų ir kitų patalpų plotas: 3125 kv. metrai

Sukurtos tyrėjų ir pagalbinio personalo darbo vietos: 20

Pastatyti ir įrengti MTEP centrą,

Didinti įmonės MTEP darbų apimtis bei aukštos pridedamosios vertės paslaugų eksportą.

Planuojami teikti konkursiniai projektai pagal priemonę VP2-2.1-ŪM-01-K „Lydėris LT“

8.

Geros gamybos praktikos reikalavimus atitinkančios biofarmacinių preparatų bandomosios gamybos linijos įrengimas

35

17

Uždaroji akcinė bendrovė Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“

2010 metai

2013 metai

Įdiegtų naujų gamybinių linijų skaičius: 1,

Bendras įrengtų pagal GGP reikalavimus švarių patalpų skaičius: 10,

Padidėjusios įmonės eksporto apimtys: 30–40 procentų

Pastatyti ir įrengti bandomąją gamybos liniją,

Didinti įmonės produktyvumą bei eksportą

Planuojami teikti konkursiniai projektai pagal priemonę VP2-1.4-ŪM-01-K „Inoklaster LT“

9.

Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos klasterio veiklos plėtra

1,5

1,5

Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos asociacija, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biotechnologijų parkas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Valstybinis patologijos centras, uždaroji akcinė bendrovė „Sicor“, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“, uždaroji akcinė bendrovė „Biota“, uždaroji akcinė bendrovė „Biocentras“, uždaroji akcinė bendrovė „Medelkom“, uždaroji akcinė bendrovė „PMC Kardivita“

2010 metai

2013 metai

Klasterio plėtros ir bendradarbiavimo stiprinimo projektų skaičius: 3

Klasterio veiklos rezultatų diegimo įmonėse atvejų skaičius: 3

Didinti klasterio mokslo ir verslo atstovų partnerystę bei skatinti bendrus klasterio MTEP darbus.

Kiti, MTEP projektai bei projektų idėjos:

10.

Biologinių išteklių centras

4,76

 

Valstybinis patologijos centras, Vilniaus universitetas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universiteto Vaikų ligoninė, Vilniaus universiteto Žalgirio klinikos, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas

2010 metai

2016 metai

Sukurta skystų ir solidinių audinių apdorojimo, užšaldymo, saugojimo, bei išdavimo funkcijas atliekanti infrastruktūra kartu su informacine sistema

 

11.

Inovacinių žmogaus fiziologinės stebėsenos neinvazinių technologijų taikomieji moksliniai tyrimai ir technologijų plėtra

Nėra duomenų1

0,05

Uždaroji akcinė bendrovė „Medelkom“

Uždaroji akcinė bendrovė „Vittamed“

Uždaroji akcinė bendrovė „Vittamed technologijos“

Kauno technologijos universitetas, Biomedicininės inžinerijos instituto Biomedicininės inžinerijos institutas

2010 metai

2016 metai

Naujos produktyviosios žinios bei inovacinės technologijos, skirtos susirgimų predikcijai, profilaktikai bei sveikatos paslaugų personalizacijai

Sukurti naujas patentabilias produktyvias žinias bei technologijas, skirtas pasaulinei rinkai

12.

Naujų cMUT pagrindu technologijų taikomieji moksliniai tyrimai ir technologijų plėtra

Nėra duomenų

0,04

UAB Medelkom

UAB Minatech

Kauno technologijos universitetas

2010 metai

2016 metai

Naujos produktyviosios žinios bei inovacinės technologijos

Sukurti naujas patentabilias produktyvias žinias bei technologijas, skirtas pasaulinei rinkai

13.

Mažagabaritinio baterinio ultragarsinio skysčio srauto ir šilumos kiekio matuoklio taikomieji moksliniai tyrimai ir technologijų plėtra

Nėra duomenų

0,05

UAB Axis Industries

Kauno technologijos universitetas

2010 metai

2016 metai

Gaminiai skirti eksportui į pasaulinę rinką

Gaminiai skirti eksportui į pasaulinę rinką

14.

Kamieninių ląstelių panaudojimo audinių inžinerijoje tyrimai

2,8

0,1

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universitetas, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas

2010 metai

2013 metai

Sukurtos metodikos, perduotos ikiklinikiniams tyrimams

15.

Inovatyvių medicininių nanotechnologijų reumatinių ligų diagnostikai ir terapijai tyrimai ir kūrimas

3,9

0,2

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universitetas, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“

2010 metai

2013 metai

Sukurtos bandomosios technologijos

Naujų, inovatyvių nanotechnologijų pritaikymo reumatologijoje sukūrimas

16.

Tarpląstelinio ryšio tyrimai – plyšinių jungčių formavimosi ir elektrinių ir pralaidumo savybių tyrimai

Nėra duomenų

Kauno medicinos universitetas

2009 metai

2013 metai

17.

Effect of CSF from subarachnoid hemorrhage-patients with of without vasospasm on ET–1 sensitivity and production in basilar artery

Nėra duomenų

Kauno medicinos universitetas, Turino universitetas

2009 metai

2013 metai

18.

Cheminių junginių sintezė, įvairių biologiškai aktyvių junginių, pasižyminčių priešgrybeliniu, antibakteriniu, priešvirusiniu veikimu paieška

1,5

Kauno medicinos universitetas

2010 metai

2013 metai

19.

Molekulinių miokardo uždegimo diagnostikos ir ligos prognozės kriterijų ir jų nustatymo metodų, kaip galimų šiuolaikinio gydymo taikinių, tyrimai

0,2

0,2

Kauno medicinos universitetas

2010 metai

2013 metai

20.

Tikslinio vaistų ir genų įvedimo metodai bei technologinės priemonės taikant membranų elektrosonoporaciją

4,1

0,2

Kauno technologijos universiteto Biomedicininės inžinerijos institutas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno medicinos universitetas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas

2010 metai

2015 metai

Sukurtas ir įdiegtas naujas ląstelių dinaminės poracijos būdas bei įranga

Kartu su užsienio partneriais pasiūlyti rinkai naują elektrosonoporatorių biomecinai ir biotechnologijoms

21.

Auglių diferencinės diagnostikos metodų, ir technologijų panaudojant nano ir mikro daleles tyrimai

2,8

0,1

Kauno technologijos universiteto Biomedicininės inžinerijos institutas,

Kauno medicinos universiteto Biomedicininių tyrimų institutas Vilniaus universiteto Onkologijos institutas

2010 metai

2016 metai

Sukurtas naujas audinių diferencijavimo metodas ir priemonės panaudojant netiesines ultragarsines ir optines sąveikas bei taikymai diagnostikoje ir terapijoje

Metodikos ir priemonių sukūrimas bei diegimas

22.

Medicininio vaizdinimo ir bioinformatikos technologijų tyrimai ir kūrimas

4,8

0,1

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Valstybinis patologijos centras, uždaroji akcinė bendrovė „Medelkom“, uždaroji akcinė bendrovė „Biotechpharma“

2010 metai

2013 metai

Sukurtos bandomosios technologijos

Naujų, inovatyvių vaizdinimo technologijų pritaikymo medicinoje sukūrimas

23.

Kraujagyslių senėjimo ankstyvos diagnostikos žymenų paieška, tyrimo metodikų ir technologijų, diegimo klinikinėje praktikoje kūrimas

3,5

0,1

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Valstybinis patologijos centras, uždaroji akcinė bendrovė „Medelkom“, uždaroji akcinė bendrovė „PMC Kardivita“

2010 metai

2013 metai

Sukurtos bandomosios technologijos, metodikos, perduotos ikiklinikiniams tyrimams

Naujų, inovatyvių technologijų, klinikinių metodikų medicinoje sukūrimas

24.

Eksperimentinių gyvūnų mokslinių tyrimų infrastruktūra

„Ikiklinikinių tyrimų centras“

19

Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, BchI, Vilniaus universitetas, Kauno medicinos universitetas, Lietuvos veterinarijos akademija, Inovatyvių medicinos technologijų ir biofarmacijos asociacija

2009 metai

2013 metai

Modernizuotas laboratorinių gyvūnų veislynas, turintis materialinį ir mokslinį potencialą dalyvauti naujų vaistų ikiklinikiniai tyrimuose, vakcinų komponentų imunogeniškumo tyrimuose, diagnostinių sistemų kūrime, įskaitant nano ir vizualizacijos technologijas, kamieninių ląstelių regeneracinio potencialo tyrimuose ir terapijos technologijų kūrime.

Sukurti GLP (geros laboratorinės praktikos) reikalavimus atitinkančią eksperimentinių gyvūnų mokslinių tyrimų infrastruktūrą.

25.

Adoptyvinės imunoterapijos technologijų kūrimas

2,8

0,1

Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universitetas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas

2010 metai

2013 metai

Sukurtos ir komercializuotos technologijos

Adoptyvinės imunoterapijos technologijos onkologinių, autoimininių ir infekcinių ligų gydymui

26.

Ligų biožymenų tyrimai personalizuotai medicinai

2,8

0,1

Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biotechnologijos institutas, Vilniaus universitetas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Biochemijos institutas

2010 metai

2013 metai

Nustatyti ir perduoti validavimui nauji biožymenys

Biožymenų personalizuotai medicinai nustatymas

27.

Terapinės paskirties fermentinių preparatų ir biokatalizės produktų gamybos technologijų kūrimas ir taikymas

5,8

Uždaroji akcinė bendrovė "Biocentras", Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Biotechnologijos institutas, Kauno technologijos universitetas, Kauno medicinos universitetas

2010 metai

2013 metai

Sukurtos ir komercializuotos technologijos

fermentinių preparatų skirtų nekrotinių žaizdų gydymui, kūrimas; virškinimą gerinančių fermentų komplekso kūrimas; lizuojančių fermentų technologijų kūrimas; fermentinių preparatų prailginto veikimo technologijų kūrimas

 

1 11,12,13,16 ir 17 projektų finansavimui numatoma konkursiniu būdu pritraukti lėšas pagal 2007–2013 metų Ekonomikos augimo veiksmų programos įgyvendinimo priemonę „Inogeb LT-1“

_________________


Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų

programos

5 priedas

 

Prognozuojami Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos (toliau – JTP) dalyvių (rengėjų) MTEP veiklos rezultatai

 

Rodikliai

2008 metai

2010–2011 metai

2012–2013 metai

2014–2015 metai

1. Mokslininkai, tyrėjai ir kiti specialistai

927

981

1.056

1.152

Doktorantai:

339

375

420

471

Daktarai:

491

507

532

569

Profesoriai:

97

99

104

112

2. Mokslininkai ir tyrėjai, įdarbinti verslo įmonėse

5

9

23

49

3. Absolventų skaičius:

 

 

 

 

I, II pakopa ir vientisosios studijos

715

773

793

822

Apsigynusių daktaro disertaciją

34

37

41

46

4. Gautos lėšos iš įmonių užsakomųjų ir tarptautinių MTEP darbų, tūkst. litų

6 403

7 453

9 913

14 233

5. Bendrų projektų su įmonėmis skaičius. Iš jų:

5

8

15

27

Su užsienio kapitalo įmonėmis

3

4

6

9

Su Lietuvoje veikiančiomis užsienio kapitalo įmonėmis

2

3

6

12

Su užsienyje veikiančiomis Lietuvos kapitalo įmonėmis

-

1

3

6

6. Pumpurinių, naujai įsikūrusių (angl. k. „spin of“, „start up“) žinioms imlių įmonių, susijusių su JTP tematika, skaičius

1

2

4

10

7. Paskelbtų mokslinių publikacijų svarbiausiuose tarptautiniuose mokslo žurnaluose skaičius

376

406

455

523

8. Užregistruotų tarptautinių paraiškų ir patentų Europos patentų biure, Jungtinių Amerikos valstijų patentų ir prekybos ženklų biure ir Japonijos patentų biure skaičius

4

7

10

16

9. Sukurtų naujų produktų ir paslaugų skaičius

5

11

19

31

10. Dalyvauta tarptautinių mugių, konferencijų ir parodų

96

115

132

157

 

_________________


Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų

programos

6 priedas

 

Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos (toliau – JTP) santykinių įgyvendinimo rezultatų lentelė

 

Programos pavadinimas

Programos įgyvendinimo etapai

2010 01 01–2011 12 31

2012 01 01–2013 12 31

2014 01 01–2015 12 31

Rodikliai

Numatomi rezultatai

Komentarai

Numatomi rezultatai

Komentarai

Numatomi rezultatai

Komentarai

1. JTP ir jų sudedamosioms dalims (Slėniams, dalyvaujančioms institucijoms ir kt.) valdyti pritrauktų panašaus masto projektų sėkmingo įgyvendinimo užsienyje patirtį turinčių mokslo specialistų skaičius

2

Per šį laikotarpį MTEP projektams, laboratorijoms valdyti pritrauktų mokslo specialistų, įgavusių analogišką patirtį užsienyje, skaičius

4

Per šį laikotarpį MTEP projektams, laboratorijoms valdyti pritrauktų mokslo specialistų, įgavusių analogišką patirtį užsienyje, skaičius

2. naujai įdarbintų mokslininkų, kitų tyrėjų ir kitų specialistų, dirbančių JTP plėtojamose mokslinių tyrimų kryptyse, skaičius

Naujai įdarbinta per šį laikotarpį:

Mokslininkų ir tyrėjų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Naujai įdarbinta per šį laikotarpį

Mokslininkų ir tyrėjų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Naujai įdarbinta per šį laikotarpį

Mokslininkų ir tyrėjų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Profesoriai: 2

2 procentai

Profesoriai: 5

7 procentai

Profesoriai: 8

15 procentų

Daktarai: 16

3 procentai

Daktarai: 25

8 procentai

Daktarai: 37

16 procentų

Doktorantai: 36

11 procentų

Doktorantai: 45

24 procentai

Doktorantai: 51

39 procentai

3. mokslininkų, naujai įdarbintų verslo įmonėse, dirbančiose JTP plėtojamose mokslinių tyrimų kryptyse, skaičius

Mokslininkų, naujai įdarbintų įmonėse, skaičius per šį laikotarpį:

Mokslininkų, dirbančių įmonėse, skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Mokslininkų, naujai įdarbintų įmonėse, skaičius per šį laikotarpį:

Mokslininkų, dirbančių įmonėse, skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Mokslininkų, naujai įdarbintų įmonėse, skaičius per šį laikotarpį:

Mokslininkų, dirbančių įmonėse, skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

4

80 procentų

14

360 procentų

26

880 procentų

4. mokslininkų iš kitų institucijų (nedalyvaujančių įgyvendinant JTP), taip pat verslo įmonėse dirbančių tyrėjų, pasinaudojusių JTP atviros prieigos laboratorijų paslaugomis, skaičius

67 mokslininkai / tyrėjai

86 mokslininkai / tyrėjai

115 mokslininkų / tyrėjų

5. JTP vykdyti sutelktų žmogiškųjų išteklių tarptautiškumo lygis, t. y. užsienio šalių piliečių lyginamasis skaičius 1–5 rodikliuose

2 procentai

4 procentai

6 procentai

6. studentų, baigusių pagal JTP plėtojamo mokslinių tyrimų ir ekonominės veiklos sektoriaus krypties studijų programas ir dirbančių įgyvendinant šios JTP projektus, skaičius

Susijusias studijų programas baigusių studentų skaičius:

Susijusias studijų programas baigusių studentų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Susijusias studijų programas baigusių studentų skaičiaus padidėjimas per šį laikotarpį:

Susijusias studijų programas baigusių studentų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

Susijusias studijų programas baigusių studentų skaičiaus padidėjimas per šį laikotarpį:

Susijusias studijų programas baigusių studentų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais:

I, II pakopa ir vientisosios studijos: 773

apsigynusių daktaro disertaciją: 37

8 procentai

 

 

9 procentai

I, II pakopa ir vientisosios studijos: 793

apsigynusių daktaro disertaciją: 41

11 procentų

 

 

21 procentas

I, II pakopa ir vientisosios studijos: 822

apsigynusių daktaro disertaciją: 46

15 procentai

 

 

35 procentai

Iš jų (III pakopa) dirbantys įgyvendinant šios JTP projektus: 18

 

Iš jų (III pakopa), dirbantys įgyvendinant šios JTP projektus: 23

 

Iš jų (III pakopa), dirbantys įgyvendinant šios JTP projektus: 31

 

7. pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, vykdžius MTEP užsakymus, pokytis, palyginti su pastarųjų 4–5 metų laikotarpio vidurkiu (vertinamos absoliučios ir santykinės vienam tyrėjui tenkančios vertės)

Pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, pokytis:

Pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, pokytis procentais, lyginant su 2008 metais:

Pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, pokytis:

Pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, pokytis procentais, lyginant su 2008 metais:

Pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, pokytis:

Pritrauktų lėšų iš įmonių ir tarptautinių MTEP programų, pokytis procentais, lyginant su 2008 metais:

1 050 tūkst. litų

16 procentų

2 460 tūkst. litų

55 procentai

4 320 tūkst. litų

122 procentai

Pokytis vienam tyrėjui: 1,4 tūkst. litų

13 procentų

Pokytis vienam tyrėjui: 3,3 tūkst. litų

43 procentai

Pokytis vienam tyrėjui: 5,3 tūkst. litų

92 procentai

8. bendrų projektų su įmonėmis (išskiriant užsienio kapitalo įmones / Lietuvoje veikiančias užsienio kapitalo / užsienyje veikiančias Lietuvos kapitalo įmones), kurios įsitraukė į JTP jos įgyvendinimo metu, t. y. nuo 2010 m. sausio 1 d., skaičius ir iš jų pritrauktos lėšos

Užsienio kapitalo įmonės: 1;

Lietuvoje veikiančios užsienio kapitalo įmonės: 1;

Užsienyje veikiančios Lietuvos kapitalo įmonės: 1;

Iš viso: 3

Iš jų pritrauktos lėšos: 900 tūkst. litų.

Užsienio kapitalo įmonės: 2;

Lietuvoje veikiančios užsienio kapitalo įmonės: 3;

Užsienyje veikiančios Lietuvos kapitalo įmonės: 2.

Iš viso: 7

Iš jų pritrauktos lėšos: 1700 tūkst. Lt

Užsienio kapitalo įmonės: 3;

Lietuvoje veikiančios užsienio kapitalo įmonės: 6;

Užsienyje veikiančios Lietuvos kapitalo įmonės: 3;

Iš viso: 12

Iš jų pritrauktos lėšos: 3400 tūkst. Lt

MTEP įranga bus pilnai įsigyta ir sukomplektuota tik 2013 metais, todėl tik po to numatoma projekto įtaka rezultatams

9. sukurtų naujų žinioms imlių įmonių skaičius

Per šį laikotarpį sukurtų naujų, žinioms imlių įmonių skaičius: 1

Prognozuojama, kad bus sukurtos naujos, žinioms imlios įmonės, susijusios su šios JTP tematika.

Per šį laikotarpį sukurtų naujų, žinioms imlių įmonių skaičius: 2

Prognozuojama, kad bus sukurtos naujos, žinioms imlios įmonės, susijusios su šios JTP tematika.

Per šį laikotarpį sukurtų naujų, žinioms imlių įmonių skaičius: 6

Prognozuojama, kad bus sukurtos naujos, žinioms imlios įmonės, susijusios su šios JTP tematika.

10. paskelbtų mokslinių publikacijų svarbiausiuose tarptautiniuose mokslo žurnaluose skaičius

406

Iš jų: 20 procentų su svorio koeficientu didesniu už vidurkį;

Paskelbtų mokslinių publikacijų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 8 procentai

455

Iš jų: 20 procentų su svorio koeficientu didesniu už vidurkį;

Paskelbtų mokslinių publikacijų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 21 procentas

523

Iš jų: 25 procentai su svorio koeficientu didesniu už vidurkį;

Paskelbtų mokslinių publikacijų skaičiaus padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 39 procentai

11. užregistruotų tarptautinių paraiškų ir patentų Europos patentų biure, Jungtinių Amerikos valstijų patentų ir prekybos ženklų biure ir Japonijos patentų biure skaičius po 2009 metų

Per šį laikotarpį užregistruota naujų paraiškų ir patentų:

3

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 75 procentai

Per šį laikotarpį užregistruota naujų paraiškų ir patentų:

3

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 150 procentų

Per šį laikotarpį užregistruota naujų paraiškų ir patentų:

6

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 300 procentų

12. sukurtų naujų produktų ir paslaugų, įdiegiamų Lietuvos įmonėse, pagal pasirašytas atitinkamas technologijų ir produktų prototipų perdavimo sutartis, skaičius

Per šį laikotarpį sukurta naujų produktų: 6

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 120 procentų

Baltymai medicininei diagnostikai, platforminės (bazinės) technologijos biofarmacijai

Per šį laikotarpį sukurta naujų produktų: 8

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 280 procentų

Baltymai medicininei diagnostikai, platforminės (bazinės) technologijos biofarmacijai, terapiniai rekombinantiniai baltymai ir jų producentai, medicininės technologijos ir prietaisų elementai

Per šį laikotarpį sukurta naujų produktų: 12

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 520 procentų

Baltymai medicininei diagnostikai, platforminės (bazinės) technologijos biofarmacijai, terapiniai rekombinantiniai baltymai ir jų producentai, medicininės technologijos ir prietaisų elementai

13. JTP dalyvaujančių institucijų organizuotų tarptautinių mugių, skirtų JTP rezultatams pristatyti, dalyvavimo svarbiausiose tarptautinėse konferencijose ir parodose, kuriose buvo pristatoma JTP, skaičius ir kiti programų rezultatų viešinimo būdai

115

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 20 procentų

132

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 38 procentai

157

Padidėjimas procentais, lyginant su 2008 metais: 64 procentai

 

_________________


Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinės tyrimų programos

7 priedas

 

Laboratorinės įrangos įsigijimo grafikas

 

Eil. Nr.

Projektas

 

Metai

2009

2010

2011

2012

2013

Ketvirtis

III

IV

I

II

III

IV

I

II

III

IV

I

II

III

IV

I

II

III

IV

1.

Jungtinis gyvybės mokslų centras (Vilniaus universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Biotechnologijos institutas, Biochemijos institutas, Vilniaus universiteto Onkologijos institutas)

 

 

 

 

X

X

 

 

X

X

 

 

X

X

 

 

X

X

2.

Jungtinis inovatyvios medicinos centras (Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Vilniaus universiteto Imunologijos institutas, Vilniaus universitetinė ligoninė Santariškių klinikos, Valstybinis patologijos centras)

 

 

 

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 

 

 

 

 

3.

„Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras (Kauno medicinos universitetas)

 

 

 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 

 

 

 

4.

Nacionalinis MTEP atviros prieigos centras Kauno technologijos universitete: Telematikos laboratorija; KTU Biomedicininės inžinerijos institutas (Kauno technologijos universitetas)

 

 

 

 

X

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________

 



* Biomedicinos ir biotechnologijos jungtinė tyrimų programa skelbiama „Valstybės žinių“ tinklalapyje www.valstybes-zinios.lt.