LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

N U T A R I M A S

DĖL SEIMO IR VYRIAUSYBĖS VEIKLOS PRINCIPŲ ĮGYVENDINANT LIETUVOS 2007–2013 METŲ EUROPOS SĄJUNGOS STRUKTŪRINĖS PARAMOS PANAUDOJIMO STRATEGIJĄ IR VEIKSMŲ PROGRAMAS

 

2006 m. lapkričio 23 d. Nr. X-921

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas,

pripažindamas, kad Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategijos (toliau -Strategija) ir veiksmų programų socialinės ekonominės situacijos analizė yra nuosekli, apima visus svarbius aspektus ir atspindi tikrą Lietuvos padėtį, Strategijos projektas ir veiksmų programų projektai iš esmės yra susieti su Lietuvos ilgalaikės ūkio plėtros strategijoje ir Nacionalinės Lisabonos strategijos įgyvendinimo programoje nustatytais uždaviniais ir atitinka Vyriausybės programoje numatytus tikslus;

įvertindamas, kad Strategijos projektas ir veiksmų programų projektai buvo rengiami vadovaujantis partnerystės principu, atsižvelgiant į socialinių, ekonominių ir regioninių partnerių bei kitų nevyriausybinių organizacijų, taip pat Lietuvos Respublikos Seimo pastabas ir pasiūlymus, nutaria:

 

1 straipsnis.

Pripažinti pačiais svarbiausiais Strategijoje numatytais prioritetais tuos, kurie yra susiję su ilgalaikio Lietuvos ūkio konkurencingumo stiprinimu: investuojant į žinių infrastruktūras, mokslinius tyrimus, inovacijas ir aukštųjų technologijų plėtrą. Šiems prioritetams įgyvendinti Seimas skirs ypatingą dėmesį, todėl prašo Vyriausybės:

1. Įgyvendinant Strategiją, kiekvienais metais pateikti Seimui išsamią ataskaitą apie šalies ūkio konkurencingumo tendencijas (toliau – Konkurencingumo ataskaita). Tokia Konkurencingumo ataskaita turi būti sudėtinė Vyriausybės metinės veiklos ataskaitos dalis.

2. Iki 2007 m. sausio 1 d. parengti ir pateikti Seimui tvirtinti Strategijos įgyvendinimo nuo dešimties iki penkiolikos „sėkmės rodiklių“ (statistinių duomenų) sąrašą; jo duomenys turi būti skelbiami kiekvienais metais kartu su Konkurencingumo ataskaita.

3. Į šalies sėkmės rodiklius galėtų būti įrašyti šie svarbiausi šalies ūkio konkurencingumo ir Lisabonos strategijos įgyvendinimą lemiantys statistiniai duomenys:

1) šalies ūkio produktyvumas;

2) aukštųjų technologijų pramonės dalis šalies ūkyje ir šalies eksporto struktūroje;

3) užsienio kapitalo investicijų dalis, tenkanti vienam gyventojui;

4) lėšų dalis, skiriama mokslo tyrimams;

5) tarptautinių ir europinių patentų skaičius;

6) interneto skverbtis ir kompiuterinis raštingumas;

7) užsienio kalbų (pavyzdžiui, anglų) visuotinis mokėjimas;

8) mokymosi visą gyvenimą parametrai;

9) kita.

Šie duomenys turi būti palyginami su Europos Sąjungos ir kitų konkurencingiausių pasaulio šalių duomenimis.

 

2 straipsnis.

Prašyti Vyriausybę iki 2007 m. kovo 1 d. parengti ir pateikti Seimui tvirtinti Strategijos įgyvendinimui reikalingų Nacionalinės svarbos projektų, susijusių su ilgalaikio Lietuvos ūkio konkurencingumo didinimu, sąrašą. Už projektų įgyvendinimą turėtų būti atsakinga Vyriausybė. Šių projektų įgyvendinimo ataskaita būtų sudėtinė metinės Konkurencingumo ataskaitos dalis.

 

3 straipsnis.

Raginti Vyriausybę priimti visus reikalingus sprendimus ir užtikrinti, kad antrasis Struktūrinių fondų paramos gavimo etapas būtų administruojamas skaidriai, kiek įmanoma supaprastinus biurokratines procedūras ir siekiant pagerinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų panaudojimą, atsisakant nereikalingų apribojimų paramos gavėjams ir siekiant pagrindinio struktūrinės paramos tikslo – užtikrinti Lietuvos ūkio konkurencingumą Europos Sąjungoje ir pasaulyje.

Vyriausybei taip pat siūloma kurti Europos Sąjungos paramos administravimo schemą ir taisykles, laikantis šių principinių nuostatų:

1) prioritetas skiriamas viešosios infrastruktūros, o ne privataus verslo projektams finansuoti;

2) nacionalinės svarbos projektai finansuojami Vyriausybei arba jos įgaliotoms institucijoms prisiimant atsakomybę už tokių projektų parengimą ir įgyvendinimą;

3) tos pačios srities viešosios infrastruktūros (pavyzdžiui, mokyklų ir ligoninių renovacija) finansuojamos ne konkurso tvarka, o regionams apsisprendus dėl jiems svarbių projektų;

4) administravimo schema ir taisyklės priartinamos prie Lietuvoje galiojančių viešojo pirkimo taisyklių, atsisakant perdėto biurokratizmo bei formalizmo ir nuo visuotinės kontrolės pereinant prie atrankinės kontrolės.

Apie šio straipsnio įgyvendinimą informuoti Seimą iki 2007 m. kovo 1 d.

 

 

SEIMO PIRMININKAS                                                                          VIKTORAS MUNTIANAS

______________