LIETUVOS RESPUBLIKOS

PARAMOS ŠEIMAI VALSTYBINIŲ PAŠALPŲ

 

Į S T A T Y M A S

 

1991 m. birželio 11 d. Nr. I-1431

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas reglamentuoja valstybinių pašalpų moterims ir vaikus auginančioms šeimoms mokėjimą iš savivaldybių biudžetų lėšų.

Įstatymo numatytos pašalpos mokamos Lietuvos Respublikos piliečiams, taip pat Lietuvoje nuolat gyvenantiems užsienio piliečiams ir asmenims be pilietybės, jeigu kitaip nenumatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose ir tarpvalstybinėse sutartyse.

 

2 straipsnis. Nėštumo ir gimdymo pašalpa

1. Nėštumo ir gimdymo pašalpa mokama moterims, besimokančioms pasitraukus nuo darbo valstybinėse aukštosiose, aukštesniosiose, specialiosiose vidurinėse, profesinėse technikos mokyklose, aspirantūroje, klinikinėje ordinatūroje, rezidentūroje, kvalifikacijos kėlimo, persikvalifikavimo ir kadrų rengimo mokyklose bei kursuose, – 0,8 minimalaus gyvenimo lygio (toliau tekste – MGL) per mėnesį.

2. Nėštumo ir gimdymo pašalpa mokama moterims, besimokančioms pasitraukus nuo darbo, pagal medicinos įstaigos išduotą pažymėjimą per laikotarpį, kuris Lietuvos Respublikos atostogų įstatyme numatytas dirbančių moterų nėštumo ir gimdymo atostogoms. Moterims, kurios mokosi pasitraukusios nuo darbo, nurodytajam laikotarpiui suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos.

3. Nėštumo ir gimdymo pašalpa mokama už visą nėštumo ir gimdymo atostogoms nustatytą laikotarpį nepriklausomai nuo faktiško iki gimdymo praėjusių dienų skaičiaus.

 

3 straipsnis. Vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa

1. Visoms motinoms, gimus kūdikiui, mokama 3 MGL dydžio vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa. Ji mokama už kiekvieną gimusį kūdikį. Motinoms neauginančioms savo vaikų, vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa neskiriama.

2. Motinai mirus, atėmus motinystės teises, arba dėl sveikatos būklės, jeigu yra medicininė išvada, ir kitų svarbių priežasčių motina negali prižiūrėti vaiko, vienkartinė kūdikio gimimo pašalpa išmokama tėvui arba kitam asmeniui faktiškai auginančiam kūdikį.

 

4 straipsnis. Vaiko priežiūros pašalpa

1. Vaiko priežiūros pašalpa mokama moterims, nurodytosioms šio įstatymo 2 straipsnio 1 punkte – 0,7 MGL per mėnesį iki vaikui sueis pusantrų metų ir 0,35 MGL per mėnesį – kai vaikas yra nuo pusantrų iki trejų metų, jei nustatyto dydžio valstybinio socialinio draudimo pašalpa nemokama vaiko tėvui.

2. Moterims, kurios mokosi pasitraukusios nuo darbo, jeigu pageidauja, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti iki jam sueis treji metai.

Moterims, tęsiančioms mokslą laikotarpiu iki vaikui sueis treji metai, paliekama teisė gauti stipendiją ir vaiko priežiūros pašalpą.

3. Vaiko priežiūros pašalpa mokama už kiekvieną vaiką. Jeigu vaikas auga be motinos (jai mirus, atėmus motinystės teises, arba dėl sveikatos būklės, jeigu yra medicininė išvada, ir kitų svarbių priežasčių motina negali prižiūrėti vaiko), šio straipsnio 1 ir 2 punktuose numatytos garantijos teikiamos besimokančiam pasitraukus nuo darbo vaiko tėvui.

 

5 straipsnis.         Socialinė pašalpa nedirbančioms motinoms, turinčioms iki trejų metų vaikų

1. Mažai aprūpintų šeimų nedirbančioms motinoms, auginančioms iki trejų metų vaikus be tėvo arba kai tėvas dėl svarbių priežasčių nedirba (yra studentas, moksleivis, pensininkas, bedarbis, ligonis, jeigu yra medicininė išvada, arba nuteistas laisvės atėmimu), mokama Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų garantijų įstatymo nustatyta socialinė pašalpa. Ši pašalpa nurodytosioms motinoms mokama ir tuo atveju, kai jos globoja iki trejų metų našlaičius ir likusius be tėvų globos vaikus.

2. Kai iki trejų metų vaikas auga be motinos (jai mirus, atėmus motinystės teises, arba dėl sveikatos būklės, jeigu yra medicininė išvada, ir kitų svarbių priežasčių motina neaugina vaiko), socialinė pašalpa skiriama nedirbančiam vaiko tėvui.

 

6 straipsnis.         Ikimokyklinio auklėjimo išlaidų kompensacija šeimoms, auginančioms vaikus namuose

1. Šeimoms, turinčioms ikimokyklinio amžiaus vaikų ir auginančioms juos namuose, mokama 70 procentų valstybės išlaidų, vidutiniškai tenkančių vieno vaiko išlaikymui bei ugdymui ikimokyklinėje įstaigoje, kompensacija. Ji mokama už kiekvieną nuo pusantrų metų valstybinės ikimokyklinės įstaigos nelankantį vaiką per laikotarpį iki jis pradės lankyti mokyklą, bet ne ilgiau, kaip iki jam sueis septyneri metai.

2. Vaikų išlaikymo ikimokyklinėse įstaigose valstybinių išlaidų kompensacija gali būti išduodama laidavimais.

Laidavimas:

– finansinis (vertybinis) dokumentas, išduodamas kiekvienai ikimokyklinio amžiaus vaikus auginančiai šeimai ir suteikiantis teisę į valstybės garantuojamą ikimokyklinę priežiūrą, į vaikams skirtų prekių pirkimą arba į kompensacijos gavimą grynais pinigais;

– suteikia teisę laisvai nepriklausomai nuo šeimos gyvenamosios vietos pasirinkti nustatyta tvarka akredituotą valstybinę, privačią, kooperatinę, visuomeninei organizacijai ar kitai institucijai priklausančią ikimokyklinės vaikų priežiūros įstaigą;

– garantuoja ikimokyklinės vaikų priežiūros įstaigų finansavimą, atitinkantį surinktus laidavimus.

 

7 straipsnis. Pašalpa įvaikintiems ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams

Įvaikintiems ir paimtiems į globą (rūpybą) našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams mokama MGL dydžio pašalpa per mėnesį. Ji mokama kiekvienam įvaikintam ir globojamam vaikui iki jam sueis šešiolika (moksleiviui – aštuoniolika) metų, jeigu šiam vaikui gaunamos pašalpos, alimentai ir pensijos neviršija MGL dydžio. Tuo atveju vaikui paskirtos pašalpos ir pensijos nemokamos.

 

8 straipsnis. Įsikūrimo pašalpa našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams

1. Vaikų namų (šeimyninių vaikų namų) auklėtiniams, taip pat našlaičiams ir likusiems be tėvų globos vaikams, tarp jų paimtiems į globą arba rūpybą, kurie mokėsi bendrojo lavinimo mokyklose, visų tipų mokyklose-internatuose, vidurinėse profesinėse technikos, aukštesniosiose ir aukštosiose mokyklose, išeinant į savarankišką gyvenimą (kai toliau nebeteikiamas valstybės išlaikymas bei kita parama), išmokama 12 MGL dydžio pašalpa.

2. Pašalpų sumos pervedamos į našlaičių ir likusių be tėvų globos vaikų asmenines sąskaitas taupomajame banke.

 

9 straipsnis. Pašalpa vienišoms motinoms

1. Vienišoms motinoms vaikui išlaikyti ir auklėti mokama 0,4 MGL dydžio pašalpa per mėnesį.

2. Vienišoms motinoms pašalpa skiriama ir mokama iki vaikui sueina šešiolika (moksleiviui – aštuoniolika) metų.

 

10 straipsnis. Atsakomybė už žinių, reikalingų pašalpoms skirti, teisingumą

Asmenims už žinomai neteisingų žinių pateikimą, dėl ko jiems buvo neteisėtai išmokėtos pašalpos, tenka Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta atsakomybė. Jeigu žinios buvo nuslėptos ar pateiktos neteisingos, permokėtosios pašalpų sumos ir išmokėtos pašalpos trigubo dydžio bauda išieškoma teismine tvarka pagal savivaldybių ieškinį ir pervedama į savivaldybių biudžetus.

 

Lietuvos Respublikos

Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko Pavaduotojas                                                         K. MOTIEKA