LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL HUMANITARINIŲ IR SOCIALINIŲ MOKSLŲ SRIČIŲ PERIODINIŲ MOKSLO LEIDINIŲ FINANSAVIMO VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. lapkričio 10 d. Nr. ISAK-3104

Vilnius

 

Siekdamas užtikrinti reikšmingiausių humanitarinių ir socialinių mokslų sričių periodinių mokslo leidinių finansavimą,

1. Tvirtinu Humanitarinių ir socialinių mokslų sričių periodinių mokslo leidinių finansavimo valstybės biudžeto lėšomis nuostatus (pridedama).

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1 punktu patvirtinti nuostatai netaikomi institucijoms, pateikusioms paraiškas Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. lapkričio 17 d. įsakymu Nr. 2298 „Dėl Humanitarinių ir socialinių mokslų sričių periodinių mokslo leidinių finansavimo valstybės biudžeto lėšomis 2008 metais nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 139-5030; 2007, Nr. 109-4461) nustatyta tvarka.

 

 

ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS                                  ALGIRDAS MONKEVIČIUS

 

_________________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo

ministro 2008 m. lapkričio 10 d.

įsakymu Nr. ISAK-3104

 

HUMANITARINIŲ IR SOCIALINIŲ MOKSLŲ SRIČIŲ PERIODINIŲ MOKSLO LEIDINIŲ FINANSAVIMO VALSTYBĖS BIUDŽETO LĖŠOMIS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai reglamentuoja reikalavimus humanitarinių ir socialinių mokslų sričių (toliau vadinama – HSM) periodiniams mokslo leidiniams, kurių leidybai gali būti skiriama valstybės biudžeto lėšų, paraiškų lėšoms gauti pateikimo, paraiškų vertinimo, lėšų skyrimo ir atsiskaitymo už jų panaudojimą tvarką.

2. Šių nuostatų tikslas – skatinti aukščiausio mokslinio lygio ir reikšmingiausių Lietuvos HSM plėtrai periodinių leidinių leidybą.

3. Šių nuostatų nustatyta tvarka valstybės biudžeto lėšų gali būti skiriama HSM periodiniams mokslo leidiniams (toliau vadinama – periodiniai leidiniai), atitinkantiems šiuos reikalavimus:

3.1. leidinys leidžiamas Lietuvos mokslų akademijos, valstybinių aukštųjų mokyklų ar valstybės mokslo institutų (toliau vadinama – institucijos);

3.2. į leidinio redaktorių kolegiją įeina kelių (ne mažiau kaip trijų) institucijų mokslininkai;

3.3. redaktorių kolegijos sudėtis nurodoma kiekviename leidinio numeryje;

3.4. leidinyje skelbiami aiškiai apibrėžtos mokslo tematikos, atitinkančios humanitarinių ar socialinių mokslų krypties (krypčių) klasifikaciją, patvirtintą Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 1998 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. 30 „Dėl mokslo sričių, krypčių ir šakų klasifikacijos“ (Žin., 1998, Nr. 6-126), mokslo darbai;

3.5. leidinio interneto svetainėje pateikiama išsami informacija apie leidinį (redaktorių kolegijos sudėtis; reikalavimai skelbiamiems mokslo darbams ir šių darbų atrankos kriterijai; visų išleistų numerių turinys bei darbų santraukos; informacija apie planuojamus išleisti numerius (tomus);

3.6. visi leidinyje skelbiami mokslo straipsniai įvertinti ne mažiau kaip dviejų redaktorių kolegijos paskirtų recenzentų, iš kurių ne mažiau kaip vienas – ne redaktorių kolegijos narys. Leidinio gautų mokslo straipsnių recenzijos redakcijoje saugomos ne mažiau kaip dvejus metus;

3.7. leidinyje skelbiami kelių institucijų mokslininkų mokslo darbai;

3.8. leidinys leidžiamas reguliariai ne mažiau kaip dvejus metus, jeigu kasmet išleidžiama du ar daugiau numerių, arba ne mažiau kaip trejus metus, jeigu kasmet išleidžiamas vienas numeris.

4. Periodinių leidinių vertinimo kriterijai yra šie:

4.1. tarptautinis pobūdis ir pripažinimas (rodikliai: registravimas ir referavimas tarptautinėse mokslinės informacijos duomenų bazėse, cituojamumas tarptautiniuose mokslo leidiniuose, platinimas ir prenumerata užsienyje, užsienio mokslininkų publikacijų kiekis, dokumentuotas užsienio mokslininkų dalyvavimas redaktorių kolegijoje, referavimas ir recenzavimas tarptautiniuose mokslo leidiniuose, tarptautinis skelbiamų mokslo publikacijų recenzavimas);

4.2. nacionalinis pobūdis ir pripažinimas (rodikliai: platinimas ir prenumerata Lietuvoje, ne savos institucijos mokslininkų publikacijų kiekis, dokumentuotas kitų institucijų mokslininkų dalyvavimas redaktorių kolegijoje, referavimas kituose Lietuvos mokslo leidiniuose, skelbiamų mokslo publikacijų recenzavimas Lietuvoje, tos krypties, šakos mokslininkų apklausų rezultatai);

4.3. redakcijos portfelio apimtis (rodikliai: gautų ir atmestų straipsnių santykis atsižvelgiant į leidinio apimtį ir periodiškumą);

4.4. leidinio atitiktis Lietuvos humanitarinių ir socialinių mokslų plėtros strategijos nuostatoms, kuriomis pavedama vadovautis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2004 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. ISAK-1475 „Dėl Lietuvos humanitarinių ir socialinių mokslų plėtros strategijos“.

5. Finansavimas skiriamas ne mažiau kaip vienam kiekvienos HSM mokslo krypties periodiniam leidiniui, atitinkančiam šių nuostatų 3 punkto reikalavimus ir geriausiai atitinkančiam šių nuostatų 4 punkte nurodytus vertinimo kriterijus. Papildomas finansavimas gali būti skiriamas šių nuostatų 4 punkte nurodytus kriterijus geriausiai atitinkantiems lituanistikos periodiniams mokslo leidiniams.

6. Institucijos rengia leidinius spaudai savo lėšomis. Lėšos periodinių leidinių leidybai skiriamos iš valstybės biudžeto asignavimų, skirtų mokslo ir studijų sistemos tobulinimui.

7. Finansavimas neskiriamas leidiniams, jau gavusiems pakankamai lėšų leidybai iš kitų valstybės biudžeto lėšų šaltinių.

 

II. PARAIŠKŲ TEIKIMAS

 

8. Paraiškas valstybės biudžeto lėšoms periodinių leidinių leidybai pagal šiuos nuostatus ateinantiems metams gauti institucijos teikia Lietuvos mokslo tarybai kiekvienais metais iki gruodžio 23 dienos pagal formą, nurodytą šių nuostatų 1 priede. Prie paraiškos pridedama:

8.1. institucijos, atsakingos už leidinio išleidimą, vadovo patvirtinta detali leidinio leidybos sąmata;

8.2. informacinė anketa, užpildyta pagal šių nuostatų 2 priede nurodytą formą;

8.3. du naujausi periodinio leidinio egzemplioriai.

9. Institucijų pateiktas paraiškas vertina Lietuvos mokslo tarybos sudaryta ekspertų komisija (toliau vadinama – ekspertų komisija) pagal savo nustatytą paraiškų vertinimo tvarką.

10. Ekspertų komisijos prašymu leidinio redaktorių kolegija turi pateikti ir kitą ekspertizei reikalingą informaciją (redaktorių kolegijos posėdžių protokolus, straipsnių recenzijas, leidinio platinimo dokumentaciją ir kt.).

 

III. PARAIŠKŲ VERTINIMAS

 

11. Institucijų paraiškas valstybės biudžeto lėšoms periodinių leidinių leidybai gauti ekspertų komisija įvertina per du mėnesius po paraiškų valstybės biudžeto lėšoms periodinių leidinių leidybai gauti pateikimo dienos.

12. Ekspertų komisijos darbą organizuoja Lietuvos mokslo tarybos paskirtas komisijos pirmininkas. Ekspertų komisijos pirmininkas kviečia komisijos posėdžius ir jiems vadovauja, skiria komisijos nariams užduotis, prireikus kviečia ekspertus.

13. Ekspertų komisijos sprendimai priimami paprasta posėdyje dalyvaujančių komisijos narių balsų dauguma, dalyvaujant ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, galutinį sprendimą priima ekspertų komisijos pirmininkas.

14. Ekspertų komisijos posėdžiai yra uždari. Ekspertų komisijos pirmininko kvietimu juose gali dalyvauti leidiniams vertinti papildomai pasitelkti ekspertai ar leidinių redaktorių kolegijų atstovai.

15. Ekspertų komisijos funkcijos:

15.1. nustatyti paraiškų vertinimo tvarką atsižvelgiant į šių nuostatų 3 punkte nurodytus reikalavimus bei 4 punkte nurodytus kriterijus;

15.2. periodiškai, ne rečiau kaip kas 3 metus, teikti išvadas dėl periodinių leidinių kokybinio vertinimo;

15.3. teikti siūlymus dėl periodinių leidinių, kuriems tikslinga skirti valstybės biudžeto lėšų, sąrašo ir dėl jiems skirtinos lėšų sumos.

16. Ekspertų komisijos pirmininkas, gavęs institucijų pateiktas paraiškas, kviečia pirmąjį komisijos posėdį, kuriame supažindina komisijos narius su paraiškų vertinimo tvarka, pateiktais dokumentais, paskirsto užduotis komisijos nariams.

17. Ekspertų komisijos nariai ir ekspertai po užduoties įvykdymo pateikia komisijos pirmininkui argumentuotas apibendrinamąsias išvadas apie periodinio leidinio atitiktį šių nuostatų 3 punkte nurodytiems reikalavimams bei šių nuostatų 4 ir 5 punktuose nurodytiems kriterijams.

18. Ekspertų komisija, apibendrinusi komisijos narių ir ekspertų išvadas, baigiamajame posėdyje priima siūlymą dėl periodinių leidinių, kuriems ateinančiais metais tikslinga skirti valstybės biudžeto lėšų, sąrašo ir dėl jiems skirtinos lėšų sumos.

19. Siūlymus dėl periodinių leidinių, kuriems ateinančiais metais tikslinga skirti valstybės biudžeto lėšų, ir dėl jiems skirtinos lėšų sumos Lietuvos mokslo taryba, atsižvelgusi į ekspertų komisijos siūlymą, teikia švietimo ir mokslo ministrui.

 

IV. LĖŠŲ SKYRIMO IR ATSISKAITYMO UŽ LĖŠŲ PANAUDOJIMĄ TVARKA

 

20. Švietimo ir mokslo ministras, atsižvelgdamas į Lietuvos mokslo tarybos siūlymus ir įvertinęs kiekvienų metų biudžeto galimybes, skiria lėšų periodinių leidinių leidybai. Lėšos pervedamos už periodinių leidinių leidybą atsakingoms institucijoms.

21. Valstybės biudžeto lėšų teikiama tik periodinio leidinio leidybai (leidinio redagavimui, maketavimui, spausdinimui).

22. Institucijos, gavusios lėšų periodinių leidinių leidybai, teikia Švietimo ir mokslo ministerijai:

22.1. biudžeto išlaidų sąmatos įvykdymo ataskaitą, parengtą pagal formą Nr. 2, patvirtintą Lietuvos Respublikos finansų ministro 2004 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 1K-413 (Žin., 2005, Nr. 2-21; 2006, Nr. 19-661), Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytais terminais;

22.2. pavedimo įvykdymo ataskaitą, parengtą pagal pavyzdinę Pavedimo įvykdymo ataskaitos formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. vasario 15 d. įsakymu Nr. ISAK-223 (Žin., 2007, Nr. 23-891; 2008, Nr. 57-2159), kasmet iki vasario 15 dienos.

23. Institucijoms, neatsiskaičiusioms už gautų lėšų periodinių leidinių leidybai panaudojimą šių nuostatų 22 punkto nustatyta tvarka, lėšų leidinių leidybai neskiriama.

 

_________________


Humanitarinių ir socialinių mokslų sričių

periodinių mokslo leidinių finansavimo

valstybės biudžeto lėšomis nuostatų

1 priedas

 

PARAIŠKA PERIODINIŲ MOKSLO LEIDINIŲ LEIDYBOS PARAMAI GAUTI

 

1. Pažymėti, kuriai leidinių grupei teikiama paraiška:

1.1. humanitarinių mokslų srities periodinių leidinių;

1.2. socialinių mokslų srities periodinių leidinių

1.3. tarpdalykinių periodinių leidinių.

 

Atsakinga už leidinio išleidimą mokslo ir studijų institucija

Leidinio pavadinimas, ateinančiais metais numatomas išleisti leidinio numerių skaičius

Leidinio numerio  tiražas (egz. sk.)

Leidinio numerio apimtis (sp. lank.)

Planuojama leidinio numerio sąmatinė kaina (tūkst. litų)

Lėšų suma, kurią institucija skiria leidiniui išleisti iš savo lėšų (tūkst. litų)

Lėšų suma, kurią institucija skiria leidiniui išleisti iš rėmėjų ir kitų lėšų (tūkst. litų)

Prašoma papildoma biudžeto lėšų suma leidybos paramai (tūkst. litų)

1

2

3

4

5

6

7

8

 

2. Paraiškos priedai:

2.1. institucijos vadovo patvirtintos periodinių leidinių, išvardytų paraiškoje, detalios leidybos sąmatos;

2.2. informacinės anketos, užpildytos pagal Humanitarinių ir socialinių mokslų sričių periodinių mokslo leidinių finansavimo valstybės biudžeto lėšomis nuostatų 2 priede nurodytą formą

2.3. du naujausi periodinių leidinių, išvardytų paraiškoje, egzemplioriai.

 

Institucijos vadovas___________________________________________

(vardas, pavardė, tel., parašas)

Paraišką rengė_______________________________________________

(vardas, pavardė, pareigos, tel., el. pašto adresas, parašas)

 

Paraiškos pateikimo data:______________________________________

 

_________________


Humanitarinių ir socialinių mokslų sričių

periodinių mokslo leidinių finansavimo

valstybės biudžeto lėšomis nuostatų

2 priedas

 

INFORMACIJA APIE PERIODINĮ MOKSLO LEIDINĮ

 

_________________________________________

(periodinio mokslo leidinio pavadinimas)

 

1. Leidinio afiliacija (leidžianti institucija)

2. Leidinys priskiriamas mokslo sričiai (-tims), mokslo krypčiai (-tims)

3. Leidinio periodiškumas ir apimtis

4. Leidinys išeina nuo

5. Kalbos, kuriomis publikuojami straipsniai

6. Procentinė leidinio publikacijų dalis, tenkanti moksliniams straipsniams

7. Reikalavimai teikiamiems publikuoti straipsniams, straipsnių recenzavimo tvarka

8. Informacija apie mokslo straipsnių išorinį (ne leidinį leidžiančios institucijos mokslininkų) recenzavimą

9. Informacija apie tarptautinį mokslo publikacijų recenzavimą

10. Leidinio interneto puslapio adresas

11. Redaktorių kolegijos sudėtis (kolegijos nario vardas, pavardė, darbovietė, atstovaujama mokslo kryptis, darbo baras kolegijoje, paskelbtos svarbiausios publikacijos)

12. Informacija apie užsienio mokslininkų dalyvavimą redaktorių kolegijos veikloje

13. Procentinė mokslinių straipsnių dalis, tenkanti ne institucijos (leidinio leidėjos) mokslininkų straipsniams

14. Procentinė užsienio mokslininkų mokslinių publikacijų dalis

15. Informacija apie leidinio platinimą Lietuvoje ir užsienyje

16. Informacija apie gautų ir atmestų straipsnių santykį

17. Informacija apie prenumeratą Lietuvoje ir užsienyje

18. Informacija apie registravimą ir referavimą tarptautinėse mokslinės informacijos duomenų bazėse (bazių pavadinimai ir interneto adresai)

19. Informacija apie einamaisiais metais išleistų leidinio numerių tiražą ir jų apimtį spaudos lankais

20. Informacija apie einamaisiais metais skirtą lėšų sumą leidiniui išleisti, nurodant lėšų sumą kurią skyrė leidinį leidžianti institucija

21. Informacija apie numatomą leidinio finansavimą iš kitų šaltinių ateinančiais metais.

 

Vyriausiasis redaktorius __________________________________________

(vardas, pavardė, tel., parašas)

Informaciją rengė _______________________________________________

(vardas, pavardė, pareigos, tel., el. pašto adresas, parašas)

 

Informacijos pateikimo data_______________________________________

 

Pastabos:

1) 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14-18 skiltyse pateikiama paskutinių dviejų metų informacija;

2) 8, 9, 12, 15, 16, 17 skiltyse pateikiama tik redakcijose saugoma dokumentacija, pagrįsta informacija. Leidinius vertinančiai ekspertų komisijai paprašius, leidinio redaktorių kolegija turi pateikti šiuos dokumentus ir kitą ekspertizei reikalingą dokumentaciją (redaktorių kolegijos posėdžių protokolus, straipsnių recenzijas, leidinio platinimo dokumentaciją ir kt.).

_________________