LIETUVOS RESPUBLIKOS STATYBOS IR URBANISTIKOS MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
DĖL INŽINERINIŲ GEOLOGINIŲ (GEOTECHNINIŲ) TYRINĖJIMŲ VALSTYBINĖS PRIEŽIŪROS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO IR LIETUVOS GEOLOGIJOS TARNYBOS NUOSTATŲ PAPILDYMO
1997 m. gruodžio 15 d. Nr. 277
Vilnius
1. Patvirtinti Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinės priežiūros nuostatus pagal priedą Nr. 1.
2. Papildyti Lietuvos geologijos tarnybos nuostatų 6.2 punktą sakiniu:
PATVIRTINTA
Statybos ir urbanistikos ministerijos
1997 m. gruodžio 15 d. įsakymu Nr. 277
Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų
valstybinės priežiūros nuostatai
Bendroji dalis
1. Šie nuostatai nustato inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinės priežiūros tvarką Lietuvos Respublikoje.
2. Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų priežiūrą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. balandžio 16 d. nutarimu Nr. 370 (19 p.) vykdo Lietuvos geologijos tarnyba, savo veikloje vadovaudamasi Lietuvos Respublikos statybos, žemės gelmių įstatymais ir kitais teisės aktais, inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus reglamentuojančiais dokumentais ir bendradarbiaudama su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.
3. Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinė priežiūra – tai leidimų vykdyti inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus išdavimas, sustabdymas ir atšaukimas, darbų vykdymo kontrolė, lauko ir laboratorinių tyrimų bei ataskaitinės medžiagos įvertinimas, tyrinėjimų informacijos (ataskaitų) kaupimas.
4. Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinės priežiūros tikslas – užtikrinti inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų duomenų kokybę ir pakankamumą geotechniniam statinių projektavimui, žemės darbų ir inžinerinės saugos priemonių pagrindimui, racionaliam gamtos išteklių naudojimui ir geologinės aplinkos apsaugai.
5. Šių nuostatų reikalavimai privalomi Lietuvos geologijos tarnybai, vykdančiai inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinę priežiūrą, taip pat juridiniams ir fiziniams asmenims, atliekantiems inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus.
Pagrindinės sąvokos
7. Inžineriniai geologiniai (geotechniniai) tyrinėjimai – tai veikla, kurios tikslas ištirti ir įvertinti planuojamos teritorijos statybos sklypo arba trasos inžinerines geologines (geotechnines) sąlygas – geomorfologinę, geologinę ir hidrogeologinę sandarą, gruntų sudėtį, jų fizinę būseną, fizines ir mechanines savybes, geologinius procesus ir reiškinius, gauti patikimus duomenis teritorijų planavimui, geotechniniam statinių projektavimui, racionaliam geologinės aplinkos panaudojimui ir apsaugai, taip pat inžinerinių geologinių (geotechninių) sąlygų galimų pokyčių prognozavimui statybos ir statinių eksploatacijos metu.
8. Inžineriniai geologiniai (geotechniniai) tyrinėjimai skirstomi į žvalgybinius, projektinius ir kontrolinius:
8.1. žvalgybiniai tyrinėjimai – tai veikla, kurios tikslas gauti duomenis bendram vietovės tinkamumo statybai įvertinimui, keleto galimų statybos vietų palyginimui, galimų geologinės aplinkos pokyčių statybos ir statinių eksploatacijos metu įvertinimui bei tolimesnių tyrinėjimo etapų planavimui;
8.2. projektiniai tyrinėjimai – tai veikla, kurios tikslas gauti duomenis geotechniniam statinių projektavimui, ekonomiškų sprendimų suradimui, statybos sukeltų geologinių procesų numatymui;
Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinės priežiūros institucijos funkcijos
10. Lietuvos geologijos tarnyba:
10.2. priima, inventorizuoja ir kaupia atliktų inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų ataskaitas;
10.3. analizuoja inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų trūkumus ir teikia pasiūlymus tyrinėjimų vykdytojams dėl darbų tobulinimo;
Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinės priežiūros institucijos teisės
11. Lietuvos geologijos tarnyba turi teisę iš fizinių ir juridinių asmenų, vykdančių inžinerinius geologinius tyrinėjimus, reikalauti ir gauti susipažinti:
11.1. inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų lauko darbų ir laboratorinių tyrimų duomenis;
12. Lietuvos geologijos tarnybos darbuotojai, vykdantys inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinę priežiūrą, pateikę valdininko pažymėjimą, turi teisę tyrinėjimų darbų vykdymo metu nekliudomai patekti į tyrinėjimo darbų teritorijas nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos ir tikrinti tyrinėjimų kokybę, apimtis ir eigą.
13. Lietuvos geologijos tarnyba turi teisę:
13.1. išaiškinus Geotechninių tyrinėjimų reglamento pažeidimus, reikalauti iš juridinių ir fizinių asmenų, vykdančių darbus, pašalinti trūkumus;
13.3. vertinti inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų programas, darbų rūšių ir apimčių pagrįstumą;
Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų valstybinės priežiūros tvarka
14. Inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus gali vykdyti juridiniai ir fiziniai asmenys, turintys leidimą užsiimti žemės gelmių geologiniu tyrimu, išduotą Lietuvos geologijos tarnybos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
15. Juridiniai ir fiziniai asmenys, atlikę inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus, privalo pateikti ataskaitą Lietuvos geologijos tarnybai ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo jos pateikimo užsakovui. Už ataskaitose pateiktų išvadų pagrįstumą atsako tyrinėjimų vykdytojas.
16. Lietuvos geologijos tarnyba apie atliktų darbų kokybę sprendžia įvertindama gautas ataskaitas, nustatant, ar jose pateikti duomenys tenkina tyrinėjimus reglamentuojančių dokumentų reikalavimus.
17. Inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų darbų ataskaitos kokybės įvertinimui Lietuvos geologijos tarnyba gali tikrinti pirminę lauko ir laboratorinių tyrimų medžiagą.
18. Lietuvos geologijos tarnyba gali tikrinti inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus visuose jų atlikimo etapuose.
19. Patikrinimų ir įvertinimų rezultatai su išvadomis ir rekomendacijomis išdėstomi patikrinimo akte, kurio kopija perduodama tyrinėjimų vykdytojui. Apie nepakankamai, nekokybiškai ar su kitais trūkumais atliktus inžinerinius geologinius (geotechninius) tyrinėjimus Lietuvos geologijos tarnyba praneša jų užsakovui, Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, ir tyrinėjimų vykdytojui.
20. Visus patikrinimo akte nurodytus trūkumus tyrinėjimų vykdytojas turi ištaisyti per akte nurodytą, pakankamą tai atlikti, laiką.
21. Nepašalinus trūkumų, Lietuvos geologijos tarnyba gali sustabdyti arba atšaukti leidimą užsiimti inžineriniais geologiniais (geotechniniais) tyrinėjimais.
22. Ginčai tarp šalių (priežiūros ir vykdytojo) dėl inžinerinių geologinių (geotechninių) tyrinėjimų darbų ir duomenų kokybės gali būti sprendžiami jų susitarimu, nepažeidžiant galiojančių teisės aktų, arba teisme civilinio proceso tvarka.