LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
Ministerijoms ir valstybinėms tarnyboms
miestų ir rajonų valdyboms (pagal sąrašą)
Prašau vadovautis Statybos ir urbanistikos ministerijos, Teisingumo ministerijos ir Žemės ūkio ministerijos 1992 m. rugsėjo 22 d. raštu Nr. 1-110-697, S-151, 1000-1-629.
LIETUVOS RESPUBLIKOS |
LIETUVOS RESPUBLIKOS |
LIETUVOS RESPUBLIKOS |
STATYBOS IR URBANITIKOS |
TEISINGUMO MINISTERIJA |
ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA |
MINISTERIJA |
|
|
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1992 M. BALANDŽIO 2 D. NUTARIMO NR. 229 TAIKYMO TVARKOS
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ 12 straipsnio 4 punktą Valstybė išperka žemę, jeigu ji šio įstatymo įsigaliojimo dieną, tai yra 1991 m. rugpjūčio 1 d., priklausė miestams, miesto tipo gyvenvietėms ir miesteliams arba pagal užstatymo projektus buvo numatyta plėsti šias gyvenamąsias vietoves. Kadangi miestų priemesčių statymo kontrolės zonų teritorijos yra žymiai didesnės negu reikia miestų pirmaeilės statybos reikmėms, Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1991 metų gruodžio 31 d. patvirtino miestų pirmaeilės statybos teritorijas, o 1992 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 229 nustatė lengvatas asmenims turėjusiems šiose teritorijose žemę nuosavybės teise.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. gruodžio 31 dieną patvirtintos Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus, Druskininkų, Marijampolės ir Alytaus miestų plėtimo pirmaeilės statybos teritorijų schemos neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymui „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“, kadangi šios pirmaeilės statybos teritorijos yra 1970 metais (Marijampolės 1978 metais, Alytaus 1982 metais) Lietuvos Vyriausybės patvirtintose šių miestų priemesčių statymo kontrolės zonų ribose. Žemės Kodekso 114 straipsnis nustato, kad priemestinės zonos yra žemės už miesto ribų, kuri yra rezervas miesto teritorijai plėsti. Todėl, jeigu savininko žemės sklypas iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. buvo priskirtas miestų ar miesto tipo gyvenviečių plėtimo teritorijoms, nuosavybės teisė į žemę turėtų būti atstatoma Lietsuvos Respublikos įstatymo „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ 5 straipsnio 2 punktu nustatyta tvarka.
Vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. balandžio 2 d. nutarimą Nr. 229 reikėtų vadovautis tokia tvarka:
1. Vietovėse, kurios iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. buvo miestų ir miesto tipo gyvenviečių administracinėse ribose, buvusiems savininkams, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymą „Dėl piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atstatymo tvarkos ir sąlygų“ atstatoma nuosavybės teisė į žemes suteikiant neatlygintinai žemės sklypus individualiai statybai, bet ne didesnius kaip po 0,2 ha Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Druskininkuose, Palangoje ir Birštone ir ne didesnius kaip po 0,3 ha kituose miestuose.
2. Vietovėse, kurios iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. neįėjo į miestų administracines ribas, tačiau yra patvirtintose miestų pirmaeilės statybos išplanuotose teritorijose, kurios yra miestų priemiesčių statymo kontrolės zonose, tai asmeniui, kuriam atstatoma nuosavybės teisė į žemę, suteikiama neatlygintinai pirmaeilės statybos neišplanuotoje teritorijoje pagal parengtus funkcinio zonavimo projektus pusė turėtos žemės. Už likusį turėtos žemės plotą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išmokama kompensacija. Asmeniui pageidaujant jam gali būti suteiktas neatlygintinai vienas arba, esant galimybei, keli sklypai išplanuotoje pirmaeilės statybos teritorijoje, tačiau bendras jų plotas neturi viršyti jo turėto žemės ploto ir nedidesnį kaip 0,2 ha Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje, Druskininkuose ir Palangoje. Suteikus žemės sklypą išplanuotoje teritorijoje, atitinkamai sumažinamas skirtas žemės plotas neišplanuotoje teritorijoje.
Turintiems privačių namų valdas išplanuotose pirmaeilės statybos teritorijose grąžinamas faktiškai jų užimtas plotas, bet ne didesnis kaip 0,2 ha neįskaitant pastatų užimamos žemės, o didesnis už nurodytą dydį – jeigu tai numatyta miesto išplanavimo projektuose.
3. Miestų neišplanuotose pirmaeilės statybos teritorijose, kurios yra miestų priemiesčių statybos kontrolės zonose, grąžinama pagal funkcinio zonavimo projektus, pusė turėtos žemės. Už likusį turėtos žemės plotą nustatyta tvarka išmokama kompensacija.
4. Vietovėse, kurios yra už pirmaeilės statybos teritorijų ribų, tačiau patenka į miestų priemiesčių statymo kontrolės zonas, tai asmenims, kuriems šiose teritorijose atstatoma nuosavybės teisė į žemę, grąžinamas visas turėtos žemės plotas.
5. Miestų ir miesto tipo gyvenviečių, kurių priemiesčio statymo kontrolės zonos nepatvirtintos, tai iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. parengtų generalinių planų ribose ir išplanuotose pirmaeilės statybos teritorijose arba paskirtose miesto plėtimui teritorijose asmenims, kuriems atstatoma nuosavybės teisė į žemę, suteikiama neatlygintinai pirmaeilės statybos neišplanuotoje teritorijoje pagal parengtus funkcinio zonavimo projektus pusė turėtos žemės. Už likusį turėtos žemės plotą nustatyta tvarka išmokama kompensacija. Asmeniui pageidaujant jam gali būti suteiktas neatlygintinai vienas arba, esant galimybei, keli sklypai išplanuotoje miesto pirmaeilės statybos teritorijoje, tačiau bendras jų plotas neturi viršyti 0,2 ha Birštone ir 0,3 ha kituose miestuose. Suteikus žemės sklypą išplanuotoje teritorijoje atitinkamai sumažinamas skirtas žemės plotas neišplanuotoje teritorijoje.
Turintiems privačių namų valdas šiose teritorijose grąžinamas faktiškai jų užimtas plotas, bet ne didesnis 0,2 ha Birštone ir 0,3 ha kituose miestuose; neįskaitant pastatų užimamos žemės, o didesnis už nurodytą dydį – jeigu tai numatyta miesto išplanavimo projektuose.
Miestų ir miesto tipo gyvenviečių pirmaeilės statybos teritorijos, kurios iki 1991 m. rugpjūčio 1 d. neįėjo į miesto generalinio plano ribas ir nebuvo išplanuotos arba priskirtos miesto plėtimui grąžinama visa turėta žemė.
Ministras |
L. e. p. ministro p. |
Ministras |
A. Nasvytis |
Z Juknevičius |
R. Survila |