LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL TECHNIŠKAI SUGEDUSIŲ GINKLŲ REALIZAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

1998 m. birželio 5 d. Nr. 235

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo Nr. I-1423 (Žin., 1996, Nr. 69-1665) 30 straipsnio 2 dalimi,

ĮSAKAU:

Patvirtinti Techniškai sugedusių ginklų realizavimo taisykles (pridedama).

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                                 STASYS ŠEDBARAS

______________


PATVIRTINTA

Vidaus reikalų ministerijos

1998 06 05 įsakymu Nr. 235

 

Techniškai sugedusių ginklų realizavimo taisyklės

 

Bendroji dalis

 

1. Šios taisyklės nustato teisėtai laikomų techniškai sugedusių ribotos civilinės apyvartos tarnybinių, civilinių ir vardinių ginklų techninės būklės, vertės nustatymo ir realizavimo tvarką bei reikalavimus, kurių privalo laikytis policijos įstaigos ir kitos įstatymų įgaliotos valstybės institucijos, turinčios teisę paimti ginklus, nustatančios jų vertę, bei subjektai, turintys teisę realizuoti ginklus.

2. Techniškai sugedę ginklai – tai ginklai, turintys gamybos defektų, mechaninio ar cheminio poveikio pažeidimų ginkluose ar jų pagrindinėse dalyse, skirtose šūviui atlikti.

3. Šių taisyklių nustatyta tvarka taikoma ir techniškai sugedusių neribotos civilinės apyvartos ginklų (dujinių pistoletų (revolverių), iki 4,5 mm kalibro pneumatinių ginklų) techninei būklei, vertei nustatyti ir realizuoti.

4. Šių taisyklių nustatyta tvarka realizuojami tik techniškai sugedę, nepataisomi ginklai, kurie yra netinkami toliau naudoti. Tinkamų naudoti ginklų realizavimo tvarką nustato kiti teisės aktai.

5. Šios taisyklės netaikomos Vidaus reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Lietuvos Respublikos ginklų fondo, Generalinės prokuratūros bei jų padalinių techniškai sugedusių ginklų (tarp jų ir vardinių) techninei būklei ir vertei nustatyti bei realizuoti.

 

Ginklų techninės būklės ir vertės nustatymo tvarka. Ginklų realizavimas

 

6. Policijos įstaigos pareigūnas, vizualiai nustatęs, kad ginklas yra techniškai sugedęs ir netinkamas toliau naudoti, ginklą pateikia teritorinio policijos komisariato ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai arba tam tikrais atvejais – Kriminalistinių ekspertizių departamento padaliniams (toliau – komisija). Teritorinio policijos komisariato ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sudėtį nustato kiti teisės aktai.

7. Komisija, vadovaudamasi šių taisyklių 18–24 punktais, atlieka ginklo techninės būklės įvertinimą ir ne vėliau kaip per 10 dienų nuo ginklo pateikimo apžiūrai priima sprendimą dėl ginklo tolesnio tinkamumo naudoti.

8. Nustačiusi, kad ginklas turi defektų ar pažeidimų, kuriuos pašalinus jis bus tinkamas naudoti, komisija privalo:

8.1. surašyti aktą dėl ginklo tinkamumo naudoti (toliau – aktas) (akte turi būti nurodyti trūkumai, ginklo defektai ir pažeidimai, jų pašalinimo būdai bei terminas, per kurį turi būti pašalinti ginklo defektai);

8.2. apie priimtą sprendimą per 5 dienas nuo sprendimo priėmimo informuoti ginklo savininką ir ginklą pateikusią policijos įstaigą;

8.3. vieną akto egzempliorių ir ginklą grąžinti jį pateikusiai policijos įstaigai (šį aktą ir ginklą grąžina ginklo savininkui, o akto kopiją įsega į ginklo savininko asmens bylą).

9. Komisija, nustačiusi, kad ginklas techniškai sugedęs ir jo remontas techniškai neįmanomas ar sudėtingas, siunčia ginklą ir aktą policijos įstaigai, kurios įskaitoje įregistruotas ginklas (ar policijos įstaigai, kurios aptarnaujamoje teritorijoje nuolat gyvena neribotos civilinės apyvartos ginklo savininkas).

10. Policijos įstaiga, gavusi aktą, kad ginklas techniškai sugedęs ir jo remontas techniškai neįmanomas ar sudėtingas, siunčia ginklą (kartu su pridedama akto kopija) Ginklų techninės būklės ir vertės nustatymo komisijai prie Lietuvos Respublikos ginklų fondo (toliau – Ginklų techninės būklės ir vertės nustatymo komisija) sprendimui priimti dėl ginklo sunaikinimo ar tolesnio panaudojimo. Komisijos sudėtį nustato kiti teisės aktai.

11. Ginklų techninės būklės ir vertės nustatymo komisija per 60 dienų nuo ginklo pateikimo nustato vertę ir priima sprendimą dėl ginklo tolesnio panaudojimo.

12. Ginklus, netinkamus naudoti, išskyrus ginklus, turinčius istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, Ginklų fondas sunaikina arba tinkamas naudoti detales gali realizuoti įmonėms, turinčioms licenciją taisyti ginklus, taip pat subjektams, turintiems teisę taisyti ginklus.

13. Ginklai, turintys istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, perduodami Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įstaigoms ar kitoms institucijoms, turinčioms teisę kolekcionuoti ginklus kriminalistiniais ir moksliniais tikslais.

14. Institucija, priėmusi istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę turinčius ginklus, jų savininkams per 30 dienų nuo ginklo perdavimo sumoka nustatyto dydžio piniginę vertę (jeigu jinai yra).

15. Ginklų techninės būklės ir vertės nustatymo komisijai nutarus ginklus ar jų dalis, turinčias istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, perduoti Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įstaigoms ar kitoms institucijoms, apie tai pažymima komisijos posėdžio protokole, nurodant numatomų perduoti ginklų identifikacinius požymius (rūšį, modelį, kalibrą, numerį, nurodomi ir pagaminimo metai, jeigu galima tai nustatyti), komisijos nustatytą ginklų rinkos kainą, panaudojimo paskirtį ir įstaigos ar institucijos, kuriai numatoma perduoti ginklus ar jų dalis, pavadinimą.

16. Ginklų perdavimas įforminamas perdavimo – priėmimo aktu, kuriame nurodoma perduodančioji ir priimančioji institucijos, perduodamo ginklo ar jo dalių identifikaciniai požymiai, komisijos nustatyta ginklo ar jo dalių rinkos kaina bei jų panaudojimo paskirtis. Perdavimo – priėmimo aktą pasirašo komisijos pirmininkas ar jo įgaliotas asmuo ir įstaigos, institucijos, kuriai perduodamas ginklas ar jo dalys, įgaliotas atstovas.

 

Netinkamų naudoti ginklų išregistravimas iš policijos įstaigos įskaitos

 

17. Policijos įstaiga ginklą iš įskaitos išregistruoja, kai ginklas perduodamas Ginklų fondui sunaikinti ar toliau panaudoti. Ginklo išregistravimo pagrindas – dokumento, patvirtinančio ginklo perdavimą, kopija. Policijos įstaiga, gavusi šią kopiją, ginklą išregistruoja nedelsdama.

 

Pagrindiniai defektai, dėl kurių ginklai gali būti pripažįstami techniškai sugedusiais ir netinkamais toliau naudoti

 

18. Ginklo dalių išdilimas, kuriam pataisyti reikia galvaninio padengimo.

19. Ginklo automatikos išdilimas, kuriam pašalinti būtinas aplydymas ir tolesnis mechaninis apdirbimas.

20. Detalių, sujungiamų su įvarža, pažeidimai, dujų kameros, kryptuko, kaladėlės ir kitų dalių, gaminamų kartu su vamzdžiu, pažeidimai.

21. Ginklo dalių pažeidimai bei gedimai, reikalaujantys pakeisti netinkamas dalis, po kurių pakeitimo reikalingas ginklo mazgų sudėtingas mechaninis ar terminis apdirbimas.

22. Defektai, susiję su ginklo perdirbimu ar modernizavimu, kuriam reikalingas sudėtingas mechaninis apdirbimas, detalių parinkimas.

23. Pagrindinių ginklo metalinių detalių stipri korozija.

24. Ginklo dalių, skirtų šūviui atlikti, deformacijos.

 

Baigiamoji dalis

 

25. Šių taisyklių nustatytos tvarkos ir reikalavimų laikymosi priežiūrą atlieka ir kontroliuoja Vidaus reikalų ministerija, Ginklų fondas ir kitos valstybės institucijos pagal savo kompetenciją.

 

 

VIEŠOSIOS POLICIJOS TARNYBOS

VYRIAUSIASIS KOMISARAS                                                                                V. NAVICKAS

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos ginklų fondo

direktorius

R. Rudžionis

1998 m. gegužės 29 d.

______________