LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL ĮMONIŲ DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS TARNYBŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2002 m. birželio 10 d. Nr. 77/262
Vilnius
Vadovaudamiesi saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, rengimo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. balandžio 20 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl saugos ir sveikatos darbe teisės aktų, įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymą, rengimo plano patvirtinimo ir kai kurių teisės aktų pripažinimo netekusiais galios“ (Žin., 2001, Nr. 35-1196), 6 punktu,
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir
darbo ministro ir Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro
2002 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. 77/262
ĮMONIŲ DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS TARNYBŲ NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos (toliau – įmonės tarnyba) steigimo tvarką, funkcijas, teises, pareigas ir kvalifikacinius reikalavimus įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistams (toliau – įmonės tarnybos specialistai) bei nustato darbdavio ir samdomos darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos (toliau – samdoma tarnyba) ar samdomų šios srities specialistų (ne įmonės darbuotojų) (toliau – samdomas specialistas) įmonės tarnybos funkcijoms atlikti tarpusavio įsipareigojimų principus, samdomos tarnybos ir/ar samdomų specialistų kvalifikacinius reikalavimus. Įmonės šių nuostatų pagrindu parengia ir patvirtina įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos nuostatus.
2. Darbdavys, įgyvendindamas pareigą užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą visais su darbu susijusiais aspektais ir siekdamas sudaryti darbuotojams saugias ir sveikas darbo sąlygas, steigia įmonės tarnybą ar samdo samdomą tarnybą arba vieną ar daugiau samdomų specialistų įmonės tarnybos funkcijoms atlikti.
3. Kai įmonėje steigiama atskira įmonės darbuotojų saugos tarnyba ir atskira darbo medicinos tarnyba, įmonėje, vadovaujantis šiais nuostatais, parengiami ir patvirtinami atskiri tokių tarnybų nuostatai.
4. Šiais nuostatais vadovaujasi įmonės, esančios Lietuvos Respublikos teritorijoje, taip pat:
4.1. laikinųjų ar kilnojamųjų statybviečių (toliau – statybvietės) darbų vadovai ar statinių statytojai, atsakingi už darbų, nurodytų Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatų (Žin., 1999, Nr. 7-155) 1 priede, organizavimą, rengdami įmonės tarnybos nuostatus ir nustatydami darbuotojų saugos ir sveikatos kontrolės tvarką statybvietėse;
4.2. Lietuvos Respublikos jūrinių laivų registre įregistruotų ir su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojančių jūrinių žvejybos laivų, pritaikytų verslinei žvejybai jūroje, savininkai, rengdami laivo įgulos saugos ir sveikatos tarnybos nuostatus ir nustatydami juose laivo įgulos apsaugos nuo traumų ar profesinių ligų organizavimo tvarką, vadovaujasi Bendraisiais saugių ir sveikų darbo sąlygų žvejybos laivuose nuostatais (Žin., 1999, Nr. 59-1940). Laivo kapitonas, organizuodamas ir užtikrindamas laivo įgulos saugų darbą, vadovaujasi laivo savininko patvirtintais laivo įgulos saugos ir sveikatos tarnybos nuostatais.
6. Darbdavio ir samdomų tarnybų ar samdomų specialistų įsipareigojimai atlikti įmonės tarnybos funkcijas ar jų dalį nustatomi sutartyse tarp darbdavio ir samdomos tarnybos ar sutartyse tarp darbdavio ir samdomo specialisto (specialistų).
7. Įmonės tarnyboje dirbančių specialistų, darbdavio samdomos tarnybos specialistų bei darbdavio samdomų specialistų, atsižvelgiant į profesinę riziką įmonėje ir įmonės darbuotojų skaičių, turi būti pakankamas skaičius, kad jie galėtų vykdyti įmonės vidinę darbuotojų saugos ir sveikatos būklės priežiūrą ir kontrolę, nelaimingų atsitikimų ir profesinių susirgimų prevenciją.
8. Įmonės tarnyba, samdoma tarnyba ar samdomi specialistai, vykdydami įmonės tarnybos funkcijas, vadovaujasi Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu (Žin., 1993, Nr. 55-1064; 2000, Nr. 95-2968), kitais darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminiais dokumentais, kolektyvine sutartimi ir įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos nuostatais.
9. Įmonės tarnyba, vadovaudamasi darbdavio nustatyta vidine darbuotojų saugos ir sveikatos būklės priežiūros ir kontrolės tvarka įmonėje, sprendžia nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų prevencijos klausimus, bendradarbiaudama su įmonės struktūrinių padalinių vadovais ir darbuotojais, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komitetu, darbuotojų atstovais.
10. Samdomos tarnybos ar samdomų specialistų bendradarbiavimo tvarka su įmonės struktūriniais padaliniais ir jų vadovais, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komitetu, darbuotojų atstovais nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų prevencijos srityje bei atliekant kitas įmonės tarnybos funkcijas ar jų dalį nustatoma atitinkamai sutartyse tarp darbdavio ir samdomos tarnybos arba sutartyse tarp darbdavio ir samdomo specialisto.
11. Įmonės tarnybos darbuotojams darbdavys skiria pakankamai laiko jų darbinėms funkcijoms atlikti. Įmonės tarnybos darbuotojams netaikoma drausminė atsakomybė dėl veiklos organizuojant, įgyvendinant nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencines priemones, jeigu jie vykdė jam pavestas funkcijas ir jas vykdydami vadovavosi darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminiais dokumentais bei darbdavio nustatyta vidine darbuotojų saugos ir sveikatos būklės priežiūros ir kontrolės tvarka įmonėje. Samdomai tarnybai ar samdomam specialistui darbo laikas nustatomos sutartyje tarp darbdavio ir samdomos tarnybos arba sutartyje tarp darbdavio ir samdomo specialisto.
12. Šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Profesinės sveikatos priežiūros įstatyme (Žin., 1999, Nr. 32-902) vartojamas sąvokas.
II. ĮMONĖS TARNYBOS STEIGIMO TVARKA
13. Įmonės tarnyba yra įmonės struktūrinis padalinys, tiesiogiai pavaldus darbdaviui, ir steigiama darbdavio įsakymu ar kitu darbdavio tvarkomuoju dokumentu.
14. Įmonės tarnybos darbuotojų skaičius, atsižvelgiant į įmonėje dirbančių darbuotojų skaičių ir ekonominės veiklos rūšies profesinę riziką, turi būti pakankamas, kad jie galėtų organizuoti nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencines priemones ir kad vieno darbuotojo priežiūrai šių nuostatų 1 priede nurodytų ekonominės veiklos rūšių įmonėse būtų skiriama ne mažiau kaip 8,0–12,0 įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos specialisto darbo valandų per metus (2,0–3,0 minutės per dieną), 2 priede nurodytų ekonominės veiklos rūšių įmonėse – 4,0–8,0 darbo valandų per metus (1,0–2,0 minutės per dieną), 3 priede nurodytų ekonominės veiklos rūšių įmonėse 2,0–4,0 darbo valandų per metus (0,5–1,0 minutės per dieną).
15. Įmonės tarnybos specialistų skaičius, atsižvelgiant į įmonėje dirbančių darbuotojų skaičių ir ekonominės veiklos rūšies profesinę riziką, pateikiamas šių nuostatų 1, 2 ir 3 prieduose. Darbdavys, įvertindamas 1, 2 ir 3 prieduose nurodytą įmonės tarnybos specialistų skaičių, įmonėje dirbančių darbuotojų skaičių ir ekonominės veiklos rūšies profesinę riziką, nustato konkretų šios tarnybos darbuotojų, iš jų sveikatos priežiūros specialistų, skaičių. Kai įmonė vykdo veiklą, priskiriamą kelioms ekonominės veiklos rūšims, įmonės tarnybos specialistų skaičius nustatomas pagal ekonominės veiklos rūšį, kuri kelia didžiausią, palyginti su kitomis veiklomis rūšimis, riziką.
16. Šių nuostatų 1 ir 2 prieduose nurodytų ekonominės veiklos rūšių įmonėse nepriklausomai nuo to, ar įsteigta įmonės tarnyba, ar darbdavys samdo samdomą tarnybą, ar samdo specialistus, sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių įmonėje, skaičius privalo būti ne mažesnis, kaip nurodyta 1–2 prieduose.
17. Ekonominės veiklos rūšių įmonėse, nurodytose šių nuostatų 3 priede, darbdavys, įvertinęs darbo (gamybos) pobūdį įmonėje ir su tuo susijusią profesinę riziką bei įmonės darbuotojų skaičių, savarankiškai sprendžia, ar steigti įmonės tarnybą. Neįsteigęs įmonės tarnybos, jos funkcijas privalo vykdyti pats darbdavys.
III. ĮMONĖS TARNYBOS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS
19. Įmonės tarnybos uždaviniai:
19.1. konsultuoti darbdavį, padalinių vadovus, darbuotojus ir darbuotojų atstovus darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais įmonėje;
19.2. darbdavio nustatyta tvarka organizuoti nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencijos priemonių rengimą;
19.3. vykdyti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų laikymosi įmonėje priežiūrą ir kontrolę;
19.4. avarijos ar kito pavojaus atveju kartu su darbdaviu vykdyti pavojaus likvidavimo priemones galimoms pasekmėms išvengti;
20. Įmonės tarnyba, įgyvendindama šių nuostatų 19 punkte nurodytus uždavinius, atlieka šias funkcijas:
20.1. konsultuoja darbuotojų saugos ir sveikatos srityje darbdavį, padalinių vadovus, darbuotojus ir darbuotojų atstovus:
20.1.1. darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų taikymo, darbo ir poilsio laiko nustatymo, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų rengimo klausimais;
20.1.2. užsakant projektus statiniams bei technologiniams procesams, projektuojant darbo vietas bei įsigyjant naujas darbo priemones, jas pritaikant darbo vietoje pagal darbuotojo fiziologines galimybes, įsigyjant ir parenkant asmenines apsaugines priemones;
20.1.3. pradedant naudoti naujas darbo vietas, darbo priemones, technologinius procesus, kolektyvines ir asmenines apsaugines priemones, jei reikia, konsultuoja, kaip jas naudoti;
20.2. organizuodama nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencijos priemonių rengimą:
20.2.1. instruktuoja darbuotojus darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų ir įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų nustatyta tvarka, jei reikia, moko darbuotojus saugių darbo metodų arba dalyvauja mokyme;
20.2.2. sudaro darbuotojų, kuriems privalomai tikrinama sveikata, sąrašus, organizuoja tokius sveikatos patikrinimus, analizuoja privalomų sveikatos patikrinimų (priimant į darbą ir periodiškai) rezultatus ir apie juos informuoja darbdavį;
20.2.3. darbdavio pavedimu organizuoja ir koordinuoja profesinės rizikos vertinimą įmonėje, taip pat ir konsultuoja padalinių vadovus, koordinuoja jų veiklą šioje srityje, sudaro darbo vietų ar kitų rizikos objektų, kur turi būti vertinama rizika, iš jų darbo vietų, kur atliekamas darbo vietų higieninis įvertinimas, sąrašus, organizuoja rizikos veiksnių tyrimus, pagal tyrimus nustato darbo vietas, kuriose privalo būti įgyvendinamos prevencijos priemonės, ir, jei reikia, kartu su padalinių vadovais rengia prevencijos priemones. Konkrečias įmonės tarnybos funkcijas vertinant profesinę riziką ar organizuojant jos vertinimą įmonėje nustato darbdavys;
20.2.4. siūlo ir darbdavio pavedimu rengia nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencijos priemones ir organizuoja jų įgyvendinimą bei vykdo jų įgyvendinimo kontrolę;
20.2.5. darbdavio pavedimu dalyvauja nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų tyrime, dalyvauja padalinių vadovams rengiant priemones panašiems nelaimingiems atsitikimams darbe ir profesinėms ligoms išvengti;
20.3. vadovaudamasi darbdavio nustatyta vidine darbuotojų saugos ir sveikatos būklės priežiūros ir kontrolės įmonėje tvarka, prižiūri ir kontroliuoja darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų laikymąsi įmonėje ir, jei reikia, informuoja darbdavį apie tai, kaip:
20.3.1. įmonės padalinių vadovai vykdo darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų bei įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų reikalavimus ir saugiai organizuoja padalinių darbą;
20.3.2. darbuotojai instruktuoti, apmokyti ir kaip vykdo darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų reikalavimus;
20.4. teisės aktų nustatyta tvarka vykdo darbuotojų sveikatos priežiūrą, teikia medicinos (darbuotojų sveikatos priežiūros) paslaugas, organizuoja ir teikia neatidėliotiną medicinos pagalbą susirgimų ir nelaimingų atsitikimų darbe atvejais;
20.5. įmonės tarnyba iškilusio pavojaus darbuotojų saugai ar sveikatai atvejais apie tai informuoja darbdavį ir gavusi darbdavio nurodymus:
20.5.1. kaip galima greičiau informuoja darbuotojus, kuriems gali kilti pavojus, taip pat apie tai informuoja kitus įmonės darbuotojus ir nurodo, kokios priemonės bus panaudotos pavojaus atveju darbuotojų saugai ir sveikatai apsaugoti ir kokių veiksmų privalo imtis patys darbuotojai;
20.5.3. nurodo darbuotojams palikti darbo vietas ir išeiti iš darbo patalpų ir pereiti į saugias vietas;
20.5.4. informuoja apie kilusį pavojų įmonės darbuotojus, kurie yra darbdavio paskirti ir apmokyti teikti pagalbą darbuotojams pavojaus atveju (iki įmonei bus suteikta išorės sveikatos priežiūros įstaigos (įstaigų) pagalba, teikia pirmąją neatidėliotiną medicinios pagalbą traumuotiems darbuotojams);
20.6. darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų nustatyta tvarka registruoja įmonėje nelaimingus atsitikimus darbe, profesines ligas bei incidentus, kaupia kitus duomenis, susijusius su darbuotojų sauga ir sveikata darbe, darbdavio pavedimu pildo įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos būklės pasą bei įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos būklės statistinę ataskaitą;
20.7. nagrinėja darbuotojų skundus ir prašymus darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais ir teikia dėl jų pasiūlymus darbdaviui;
20.8. teikia informaciją įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komitetui apie darbuotojų saugos ir sveikatos būklę ir darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų laikymąsi įmonėje;
20.11. dalyvauja rengiant ir įgyvendinant darbuotojų profesinės reabilitacijos bei neįgaliųjų integravimo į darbo procesą priemones;
IV. KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI ĮMONĖS TARNYBOS SPECIALISTAMS
21. Įmonės tarnyboje priklausomai nuo įmonės ekonominės veiklos rūšies profesinės rizikos gali dirbti technikos, ergonomikos, chemijos ir kitų techninių sričių inžinieriai ar technikai, turintys aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą, įgiję žinių darbuotojų saugos ir sveikatos srityje bei darbo įgūdžių atitinkamos ekonominės veiklos rūšies įmonėje (darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai bei sveikatos priežiūros specialistai).
22. Įmonės tarnybos specialistams – darbdavio paskirtiems darbuotojams arba darbdavio samdomos tarnybos specialistams ar samdytam specialistui keliami šie išsilavinimo ir kompetencijos reikalavimai:
22.1. įmonės tarnybos specialistai, turintys aukštąjį ar aukštesnįjį inžinerinį išsilavinimą ir įgiję žinių darbuotojų saugos ir sveikatos srityje bei darbo įgūdžių atitinkamos ekonominės veiklos įmonėje, privalo būti apmokyti ir atestuoti Instruktavimo, mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatų nustatyta tvarka. Atestuojant tarnybos specialistą privalo būti įvertinamos jo žinios bei jo parengtas praktinis darbas, kurie patvirtintų, kad specialistas pasirengęs vykdyti įmonės tarnybos funkcijas, nurodytas 20 punkte, jo pareiginėje instrukcijoje (valstybės tarnautojo pareigybės aprašyme) pagal nustatytą apimtį;
23. Jeigu įmonės tarnybos funkcijas atlieka pats darbdavys, jo kompetencijai darbuotojų saugos ir sveikatos srityje keliami tie patys reikalavimai kaip tarnybos specialistui ir jo kompetencija turi būti patvirtinta vadovaujantis 22.1 punkte nurodytų nuostatų nustatyta tvarka. Toks darbdavys, jei reikia, įmonės darbuotojų sveikatos priežiūros funkcijoms atlikti samdo samdomos tarnybos sveikatos priežiūros specialistus, išskyrus atvejį, kai darbdavys turi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotą licenciją sveikatos priežiūros veiklai.
24. Samdomų tarnybų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams taikomi 22.1 punkte nustatyti išsilavinimo, žinių, darbo įgūdžių, mokymo ir atestavimo reikalavimai. Samdomų tarnybų sveikatos priežiūros specialistas privalo turėti aukštąjį ar aukštesnįjį medicininį išsilavinimą ir Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka išduotą licenciją sveikatos priežiūros veiklai.
25. Sutartyje tarp darbdavio ir samdomos tarnybos dėl samdomos tarnybos įsipareigojimo vykdyti įmonės tarnybos funkcijas ar jų dalį privalo būti nurodomas konkrečias funkcijas atlikti samdomos tarnybos specialisto išsilavinimas ir kompetencijos patvirtinimas (atestavimas) 22.1 punkte nurodytų nuostatų nustatyta tvarka (pridedant specialisto atestacijos pažymėjimo kopiją), nurodomas sveikatos priežiūros specialisto išsilavinimas ir pridedama licencijos sveikatos priežiūros veiklai kopija.
26. Konkretūs kompetencijos reikalavimai darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, įvertinant profesinę riziką atskirose ekonominės veiklos rūšies įmonėse, nustatomi šių specialistų mokymo programose ir jų žinios patikrinamos 22.1 punkte nurodytų nuostatų nustatyta tvarka, sveikatos priežiūros specialistams kompetencijos reikalavimus nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
V. ĮMONĖS TARNYBOS SPECIALISTŲ TEISĖS IR PAREIGOS
27. Tarnybos specialistai turi teisę:
27.1. gauti informaciją, reikalingą savo pareigoms vykdyti, bei informaciją iš padalinio vadovų apie darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų ir įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų laikymąsi, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių susirgimų prevencinių priemonių įgyvendinimą padalinyje;
27.2. gauti informaciją iš padalinių vadovų apie darbuotojų susirgimų ir neatvykimų į darbą dėl traumos ar ligos atvejus, tikrinti neatvykimo į darbą priežastis;
27.3. tikrinti įmonėje bei jos padaliniuose bet kuriuo paros metu darbuotojų saugos ir sveikatos būklę ir reikalauti, kad padalinių vadovai ir darbuotojai vykdytų darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus, laikytųsi įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminiais dokumentais nustatyto darbo ir poilsio laiko. Darbdavio pavedimu įpareigoti įmonės padalinių vadovus pašalinti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų pažeidimus, surašant įpareigojimą (4 priedas);
27.4. siūlyti darbdaviui skirti drausmines nuobaudas įmonės darbuotojams, kurie savo veiksmais ar neveiklumu pažeidžia įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų reikalavimus;
27.5. dalyvauti komisijų, tiriančių nelaimingus atsitikimus darbe, profesinių ligų darbe bei dalyvauti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos komisijos posėdžiuose;
27.6. dalyvauti Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija) vykdomuose įmonės patikrinimuose, susipažinti su patikrinimų medžiaga ir kontroliuoti, kaip vykdomi jos nurodymai;
27.7. jei reikia, siūlyti darbdaviui kviesti specialistus konsultuoti konkrečiais darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais;
27.8. gauti informaciją iš įmonės personalo tarnybos, nesant tokios tarnybos, – iš darbdavio apie įmonėje naujai priimtus į darbą bei darbuotojus, pasiųstus į įmonę iš kitų įmonių laikinai dirbti įmonėje;
27.10. mokytis ir kelti profesinę kvalifikaciją mokymo kursuose, seminaruose įmonėje ar kituose renginiuose. Įmonės tarnybos specialistų kvalifikacijos kėlimo išlaidos apmokamos darbdavio lėšomis;
28. Įmonės tarnybos specialistai privalo:
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
29. Nuostatų 20.4 punkte nurodytų įmonės darbuotojų sveikatos priežiūros, iš jų ir medicinos paslaugų teikimo darbuotojams, tvarką nustato Sveikatos apsaugos ministerija.
30. Samdomų tarnybų specialistai negali būti samdomi vykdyti statybos saugos ir sveikatos darbe koordinatoriaus funkcijų (4.1. punktas). Samdomų tarnybų specialistai, turintys reikiamą kompetenciją saugaus darbo organizavimo žvejybos laivuose srityje, gali teikti konsultacines paslaugas žvejų saugos ir sveikatos apsaugos srityje žvejybos laivų savininkams ir laivų kapitonams, išskyrus laivo įgulos saugos ir sveikatos tarnybos paslaugas ar jų dalį, kai laivas išplaukė iš uosto.
31. Įmonės tarnybos specialistams turi būti sudarytos reikiamos darbo sąlygos: jie turi būti aprūpinti darbo patalpomis, atitinkančiomis darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus, būtinu inventoriumi, prietaisais, medikamentais, literatūra ir kitomis darbo priemonėmis.
32. Įmonės tarnybų darbuotojams už šiais nuostatais nustatytų funkcijų nevykdymą arba netinkamą vykdymą darbdavys gali taikyti drausmines nuobaudas.
33. Darbdaviai, įsteigę įmonės tarnybą ar patys atliekantys tarnybos funkcijas arba apie samdomą tarnybą ar samdomus specialistus apie tai praneša Valstybinei darbo inspekcijai. Pranešimas (5 priedas) taip pat turi būti pateiktas apie naujai įsteigtą tarnybą ar apie samdomą arba apie jau esamą, jeigu apie tai nebuvo pranešta anksčiau.
34. Samdoma tarnyba ar samdomas specialistas už savo darbą atsiskaito darbdaviui. Ginčai dėl sutartinių įsipareigojimų tarp samdomos tarnybos ir darbdavio arba tarp darbdavio ir samdomo specialisto dėl samdomos tarnybos funkcijų nevykdymo ar netinkamo vykdymo sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.
______________
Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos
tarnybų nuostatų
1 priedas
ĮMONĖS TARNYBŲ SPECIALISTŲ, IŠ JŲ IR SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTŲ, SKAIČIUS
Ekonominės veiklos rūšys (kodas ir veiklos aprašymas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (Žin.,1999, Nr. 87-2582) |
|
A 01 Žemės ūkis, medžioklė ir miškininkystė ir susijusių paslaugų teikimas*, išskyrus AA 01 12.60, AA 0112.70, AA01.25.30 veiklas. B Žuvininkystė*. C Kasyba ir karjerų eksploatavimas*. DA 16 Tabako gaminių gamyba. DC Odos ir jos dirbinių gamyba. DD Medienos ir medienos gaminių gamyba. DF Kokso, rafinuotų naftos produktų ir branduolinio kuro gamyba. DG Chemikalų, chemijos pramonės gaminių ir cheminių pluoštų gamyba. DJ 27 Pagrindinių metalų gamyba. DH Guminių ir plastikinių gaminių gamyba. DI Kitų ne metalo mineralinių produktų gamyba. DJ 28 Metalo gaminių gamyba. DK 29 Kitų, niekur kitur nepriskirtų, mašinų ir įrangos gamyba. DL Elektrinės ir optinės įrangos gamyba. DM Transporto priemonių gamyba. DN 36.1 Baldų gamyba. E Elektros, dujų ir vandens tiekimas. GG 50.20.10 Variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas. GG 50.40.50 Motociklų techninė priežiūra ir remontas. F Statyba*. OO 90 Nuotekų ir atliekų šalinimo, sanitarinių sąlygų užtikrinimo ir panaši veikla*. |
|
Darbuotojų skaičius įmonėje nuo iki |
Įmonės tarnybos specialistų skaičius, iš jų sveikatos priežiūros specialistų skaičius |
0-9 |
darbdavys |
10-19 |
darbdavys |
20-49 |
0,1-0,35 |
50-99 |
0,25-0,75 |
100-199 |
0,35-1,25 (1**) |
200-499 |
0,75- 3 (1**) |
500-999 |
2-6 (1**; 1***) |
1000 ir daugiau |
4-6 ir daugiau (1**; 2*** ir daugiau) |
** sveikatos priežiūros specialistas, turintis licenciją visuomenės sveikatos priežiūros veiklai
***sveikatos priežiūros specialistas (darbo medicinos, bendrosios praktikos ar bendruomenės slaugytojas, turintys aukštesnįjį medicinos išsilavinimą, arba darbo medicinos gydytojas, bendrosios praktikos gydytojas, turintys licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai) kiekvienoje pamainoje, išskyrus ekonominės veiklos rūšių įmones, pažymėtas *
____________
Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų
Nuostatų
2 priedas
ĮMONĖS TARNYBŲ SPECIALISTŲ, IŠ JŲ IR SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTŲ, SKAIČIUS
Ekonominės veiklos rūšys (kodas ir veiklos aprašymas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (Žin.,1999, Nr. 87-2582) |
|
DA Maisto produktų, gėrimų gamyba (išskyrus tabako gamybą). DB Tekstilės ir tekstilės gaminių gamyba. DE Plaušienos, popieriaus ir popieriaus gaminių gamyba, leidyba, spausdinimas. G Didmeninė ir mažmeninė prekyba; variklinių transporto priemonių, motociklų remontas, asmeninių ir buitinių daiktų taisymas, išskyrus: variklinių transporto priemonių remontą (kodas G 50.2): motociklų remontą (kodas G 50.4)*. II Transportas, sandėliavimas ir nuotoliniai ryšiai (telekomunikacijos), išskyrus: kelionių agentūrų ir kelionių organizatorių veiklą; kitas niekur nepriskirtas veiklas, turistams teikiamas paslaugas (kodas II 63.3)* NN 85.1 Su žmonių sveikata susijusi veikla.* NN 85.2 Veterinarinė veikla*. P Privačių namų ūkių, turinčių samdininkų, veikla*.
|
|
Darbuotojų skaičius įmonėje nuo iki |
Įmonės tarnybos specialistų skaičius, iš jų sveikatos priežiūros specialistų skaičius |
0-9 |
darbdavys |
10-19 |
darbdavys |
20-49 |
darbdavys |
50-99 |
0,1-0,35 |
100-199 |
0,25-0,75 |
200-499 |
0,35-2 (1**) |
500-999 |
1-4 (1**; 1***) |
1000 ir daugiau |
2-4 ir daugiau (1**; 1*** ir daugiau) |
** sveikatos priežiūros specialistas, turintis licenciją visuomenės sveikatos priežiūros veiklai.
***sveikatos priežiūros specialistas (darbo medicinos, bendrosios praktikos ar bendruomenės slaugytojas, turintys aukštesnįjį medicinos išsilavinimą, ar darbo medicinos gydytojas arba bendrosios praktikos gydytojas, turintys licenciją asmens sveikatos priežiūros veiklai) kiekvienoje pamainoje, išskyrus ekonominės veiklos rūšių įmones, pažymėtas *
______________
Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų
Nuostatų
3 priedas
ĮMONĖS TARNYBŲ SPECIALISTŲ SKAIČIUS
Ekonominės veiklos rūšys (kodas ir veiklos aprašymas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (Žin.,1999, Nr. 87-2582) |
|
|
H Viešbučiai ir restoranai. II 63.3 Kelionių agentūrų ir kelionių organizatorių veikla; kitos niekur nepriskirtos veiklos, turistams teikiamos paslaugos. J Finansinis tarpininkavimas. K Nekilnojamas turtas, nuoma ir kita verslo veikla. L75.1 Valstybės valdymas ir bendroji ekonominė bei socialinė bendruomenės politika. L75.21 Užsienio reikalai. L75.3 Privalomojo (valstybinio) socialinio draudimo veikla. M Švietimas. NN 85.3 Socialinio darbo veikla. O. Kita komunalinė, socialinė ir asmeninė aptarnavimo veikla, išskyrus: zoologijos sodų veiklą (kodas OO 92.53.10); kitų paslaugų veiklą (kodas OO 93). Q Tarptautinių organizacijų ir jų padalinių veikla.
|
|
|
Darbuotojų skaičius įmonėje nuo iki |
Įmonės tarnybos specialistų skaičius |
|
0-9 |
darbdavys |
|
10-19 |
darbdavys |
|
20-49 |
darbdavys |
|
50-99 |
darbdavys |
|
100-199 |
0,1-0,35 |
|
200-499 |
0,25-1 |
|
500-999 |
0,5-2 |
|
1000 ir daugiau |
1-2 ir daugiau |
|
______________
Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų
Nuostatų
4 priedas
(Įpareigojimo formos pavyzdys)
_____________________________________
(įmonės pavadinimas, kodas)
_____________________________
(padalinio pavadinimas,
_________________________________
_________________________________
padalinio vadovo vardas ir pavardė)
ĮPAREIGOJIMAS
__________________ Nr. ____
(data)
Vadovaudamasis įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos nuostatais, įpareigoju pašalinti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos norminių dokumentų reikalavimų pažeidimus ir atlikti šiuos darbus:
Įrašų eil. Nr. |
Įpareigojimo pagrindas (įstatymo, teisės akto, norminio dokumento pavadinimas, straipsnis, punktas) |
Pažeidimo vieta, apibūdinimas
|
Įpareigojimo turinys arba darbai |
Įpareigojimo įvykdymo terminai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Darbdavys _______________________________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos ___________ ________________
tarnybos specialistas (parašas) (vardas ir pavardė)
Įpareigojimą gavau ______ m._______________ ____ d. __________________________
(padalinio vadovo parašas)
PASTABOS:
1. Vienas įpareigojimo egzempliorius įteikiamas padalinio vadovui, kitas lieka įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos specialistui.
Įmonių darbuotojų saugos ir
sveikatos tarnybų nuostatų
5 priedas
(Pranešimo formos pavyzdys)
____________________________________
(įmonės pavadinimas, kodas)
Valstybinės darbo inspekcijos Nr.
_________________________________________ (data)
(teritoriniam skyriui)
PRANEŠIMAS
APIE ĮMONĖS DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS TARNYBOS STEIGIMĄ
Pranešame, kad _____ m.____________ ___ d. __________________________ Nr. ______
(įmonės dokumento pavadinimas)
įmonėje įsteigta _____________________________________________________________
(įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba; darbuotojų saugos tarnyba; darbo medicinos tarnyba;
__________________________________________________________________________
neįsteigta tarnyba (tarnybos funkcijas vykdys įmonės vadovas – darbdavys)
Įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba neįsteigta ir jos funkcijas (jų dalį) įmonėje vykdo ši samdoma darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba (specialistai):
__________________________________
(pavadinimas, kodas, adresas, telefonas, jos veikla,
__________________________________________________________________________
funkcijos, kurias ar jų dalį vykdo samdoma tarnyba (prireikus funkcijų dalis, kurias vykdo samdoma tarnyba, nurodomos priede prie pranešimo)
Įmonėje dirba _________ darbuotojų, yra _________ potencialiai pavojingų įrenginių, naudojama_______ rūšių pavojingų medžiagų.
Duomenys apie įmonės tarnybos ar samdomos tarnybos specialistus
Eil. Nr. |
Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistų, sveikatos priežiūros specialistų vardai, pavardės, darbo telefonai |
Išsilavinimas, specialybė |
Bendras darbo stažas |
Darbo stažas pagal įmonės veiklos rūšį |
Darbo stažas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje* |
Darbuotojų saugos ir sveikatos atestacijos pažymėjimas, išdavimo data, numeris, išdavusi įstaiga* arba sveikatos priežiūros specialisto licencijos išdavimo data, numeris, išdavusi įstaiga |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* sveikatos priežiūros specialistams – nurodomi atitinkami duomenys apie sveikatos priežiūros specialistą (specialistus)
Įmonės vadovas _____________________________________ (vardas, pavardė)
A. V.
______________