LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GYVŪNINĖS KILMĖS ŠALUTINIŲ PRODUKTŲ, NESKIRTŲ VARTOTI ŽMONĖMS, PERDIRBIMO IR ŠALINIMO SUBSIDIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. balandžio 12 d. Nr. 3D-205

Vilnius

 

Remdamasi Ministerijos vykdomų programų subsidijuojamų priemonių įgyvendinimui skirtų lėšų administravimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 3D-69 (Žin., 2003, Nr. 22-938), bei Ministerijos vykdomų programų subsidijuojamų priemonių įgyvendinimo priežiūros komisijos 2005 m. balandžio 8 d. posėdžio protokolu Nr. 8D-115-(5.50),

tvirtinu Gyvūninės kilmės šalutinių produktų, neskirtų vartoti žmonėms, perdirbimo ir šalinimo subsidijavimo taisykles (pridedama).

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ                                                   KAZIMIRA DANUTĖ PRUNSKIENĖ

 

SUDERINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

2005-03-07 d. raštu Nr. ((1.16-0203)-5K-0505110)-6K-0502347

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2005 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. 3D-205

 

GYVŪNINĖS KILMĖS ŠALUTINIŲ PRODUKTŲ, NESKIRTŲ VARTOTI ŽMONĖMS, PERDIRBIMO IR ŠALINIMO SUBSIDIJAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyvūninės kilmės šalutinių produktų, neskirtų vartoti žmonėms (toliau – šalutiniai gyvūniniai produktai), perdirbimo ir šalinimo subsidijavimo taisyklės, parengtos atsižvelgiant į 2002 m. spalio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1774/2002, nustatančio sveikatos taisykles gyvūninės kilmės šalutiniams produktams, neskirtiems vartoti žmonėms, nuostatas (toliau vadinama – Reglamentas), Bendrijos rekomendacijas dėl valstybės pagalbos atliekant užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų tyrimus bei tvarkant ir šalinant kritusių gyvūnų ir skerdyklų atliekas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 24 d. nutarimą Nr. 64 „Dėl 2005 metų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto patvirtintų asignavimų paskirstymo pagal programas“ (Žin., 2005, Nr. 12-373), Ministerijos vykdomų programų subsidijuojamų priemonių įgyvendinimui skirtų lėšų administravimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. 3D-69 (Žin., 2003, Nr. 22-938).

2. Šios taisyklės nustato šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo ir šalinimo subsidijų iš Kaimo rėmimo programos lėšų teikimo sąlygas, subjektus, kuriems šios lėšos skiriamos, bei atsiskaitymo už panaudotas lėšas tvarką.

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Šalutiniai gyvūniniai produktai (toliau – ŠGP) – gyvūniniai produktai, nurodyti 2002 m. spalio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1774/2002 2 straipsnio 1 dalies „a“ punkte.

Nurodytos pavojingos medžiagos (toliau – NPM) – visų amžiaus grupių galvijų žarnos nuo dvylikapirštės iki tiesiosios, žarnų pasaitai ir migdolinės liaukos, vyresnių kaip 12 mėnesių galvijų kaukolės, išskyrus apatinį žandikaulį, bet įskaitant galvos smegenis ir akis, stuburai, neįskaitant uodegos slankstelių, skersinių krūtinės ir juosmens slankstelių ataugų, kryžkaulio vidurinių keterų ir sparnų, bet įskaitant dorsalinio kamieno ganglijus, stuburo smegenis; avių ir ožkų vyresnių kaip 12 mėnesių ar tų, kurioms yra prasikalę nuolatiniai kapliniai dantys, kaukolės su smegenimis ir akimis, migdolinės liaukos, stuburo smegenys; visų amžiaus grupių avių ir ožkų blužnys ir klubinės žarnos.

 

II. SUBSIDIJAVIMO SĄLYGOS

 

4. Iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto Kaimo rėmimo programai patvirtintų asignavimų subsidijuojama:

4.1. žemės ūkio veikla užsiimantiems fiziniams ir juridiniams asmenims – už nugaišusių, gimusių negyvų ar negimusių (abortuotų), paskerstų dėl užkrečiamųjų ligų, įtariamų užsikrėtusių užkrečiamosiomis spongiforminėmis encefalopatijomis (USE), oficialiai patvirtintų užsikrėtusių USE, vykdant USE likvidavimo priemones eutanizuotų gyvūnų, žemės ūkio krypties mokslo ar mokymo įstaigų numarintų laboratorinių gyvūnų, valstybės institucijų surastų kritusių gyvūnų, kurių turėtojo nustatyti neįmanoma ir dėl kurių gali kilti pavojus žmonių ar gyvūnų sveikatai ir aplinkai, negyvų laukinių gyvūnų, įtariamų sirgus užkrečiamomis žmonėms ar gyvūnams ligomis, perdirbimą ir pašalinimą – iki 100 proc., bet ne daugiau kaip 525 Lt/t;

4.2. juridiniams asmenims – už jų ūkinėje veikloje susidariusių NPM perdirbimą ir pašalinimą – iki 50 proc., bet ne daugiau kaip 210 Lt/t;

4.3. AB „Vilniaus paukštynas“ – už šios įmonės ūkinės veiklos metu nugaišusių paukščių perdirbimą ir pašalinimą – iki 100 proc., bet ne daugiau 244 Lt/t.

5. Siekiant racionaliai naudoti Lietuvos Respublikos biudžeto lėšas, mažinti paramos administravimo išlaidas, subsidijos skiriamos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patvirtintoms ŠGP perdirbančioms, tvarkančioms ir (ar) šalinančioms įmonėms (toliau – ŠGP tvarkymo įmonė), kurios jas naudoja šių taisyklių 3.1 ir 3.2 punktuose nurodytų fizinių ir juridinių asmenų arba, kaip nurodyta šių taisyklių 3.3 punkte, savo turėtiems ŠGP perdirbti ir pašalinti.

 

III. ADMINISTRAVIMO PROCEDŪROS

 

6. ŠGP tvarkymo įmonės Žemės ūkio ministerijai iki kiekvienų metų gruodžio 15 d. pateikia duomenis apie ateinančiais metais planuojamą perdirbti ir pašalinti ŠGP kiekį (tonomis) ir preliminarius duomenis apie per kalendorinius metus perdirbtą ir pašalintą ŠGP kiekį.

7. ŠGP tvarkymo įmonės kiekvienais metais iki sausio 30 d. pateikia duomenis apie praėjusių metų faktines ŠGP perdirbimo ir šalinimo išlaidas.

8. Subsidijuojamos priemonės koordinatorius, atsižvelgdamas į planuojamą perdirbti ir pašalinti ŠGP kiekį bei nustatytą subsidijos dydį už vienos tonos ŠGP perdirbimą ir pašalinimą, pateikia Ministerijos vykdomų programų subsidijuojamų priemonių priežiūros komisijai (toliau – Komisija) pasiūlymus dėl valstybės skiriamo subsidijos dydžio ŠGP tvarkymo įmonėms.

9. Pasikeitus ŠGP tvarkymo įmonių patiriamoms ŠGP perdirbimo ir šalinimo išlaidoms, subsidijuojamos priemonės koordinatorius, remdamasis Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto pateiktomis išvadomis, pateikia Komisijai siūlymus dėl valstybės skiriamos subsidijos dydžio patikslinimo.

10. ŠGP perdirbimo ir šalinimo subsidijos skiriamos vadovaujantis Ministerijos vykdomų programų subsidijuojamų priemonių įgyvendinimui skirtų lėšų administravimo nuostatais.

11. ŠGP perdirbimo ir šalinimo subsidijos skiriamos nuo kiekvienų einamųjų metų sausio 1 d.

 

IV. LĖŠŲ NAUDOJIMO KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ

 

12. ŠGP tvarkymo įmonės ir ŠGP turėtojai apskaitos dokumentus tvarko vadovaudamiesi 2002 m. spalio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1774/2002 9 straipsniu.

13. ŠGP tvarkymo įmonės sutartyse nustatytais terminais ir tvarka teikia Žemės ūkio ministerijai ataskaitas apie įmonėje perdirbtų ir pašalintų ŠGP kiekį.

14. Už ŠGP perdirbimo ir šalinimo subsidijų tikslinį panaudojimą atsako ŠGP tvarkymo įmonės Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

15. Už teisės aktų nuostatų pažeidimus ŠGP turėtojai ir ŠGP tvarkymo įmonės atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________