LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2003 M. GEGUŽĖS 20 D. ĮSAKYMO NR. 248 „DĖL VEIKSMŲ YPATINGŲJŲ EKOLOGINIŲ IR KITŲ EKSTREMALIŲ SITUACIJŲ BEI AVARIJŲ ATVEJAIS IR JŲ PADARINIŲ LIKVIDAVIMO VALDYMO“ PAPILDYMO IR PAKEITIMO
2004 m. gruodžio 29 d. Nr. D1-704
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. spalio 13 d. nutarimo Nr. 972 „Dėl prisijungimo prie 1986 metų Konvencijos dėl operatyvios informacijos apie branduolinę avariją“ (Žin., 1994, Nr. 81-1529) 2.2. punktu,
1. Papildau Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gegužės 20 d. įsakymą Nr. 248 „Dėl veiksmų ypatingųjų ekologinių ir kitų ekstremalių situacijų bei avarijų atvejais ir jų padarinių likvidavimo valdymo“ (Žin., 2003, Nr. 56-2504) 1.11 punktu ir jį išdėstau taip:
2. Pakeičiu šio įsakymo 1 punkte nurodytu įsakymu patvirtintą Aplinkos ministerijos administracijos padalinių bei ministerijai pavaldžių ir jos reguliavimo sričiai priklausančių institucijų veiksmų ypatingųjų ekologinių ir kitų ekstremalių situacijų bei avarijų atvejais ir jų padarinių likvidavimo tvarką:
2.1. išdėstau 8 punktą taip:
„8. Atsižvelgdama į YES pobūdį, teikia informaciją ministerijos vadovybei, informacijos atstovui, savivaldos institucijoms, visuomenei, visuomenės informavimo priemonėms. Ypatingų radiacinių situacijų atvejais nustatyta tvarka teikia Aplinkos ministerijos administracijos padaliniams, pavaldžioms ir kitoms institucijoms informaciją apie ypatingas radiacines situacijas“;
2.2. išdėstau 15 punktą taip:
„15. Aplinkos apsaugos agentūra (toliau – AAA), gavusi informaciją apie YES, kurios metu teršiama aplinka arba naikinami gamtos ištekliai, ar įvykį, galintį sukelti tokias pasekmes, praneša turimą informaciją VAAI, o ypatingų radiacinių situacijų atvejais – atsakingoms institucijoms pagal Aplinkos ministerijos administracijos padalinių, pavaldžių ir kitų institucijų informavimo apie ypatingas radiacines situacijas tvarkos aprašą“.
3. Pakeičiu šio įsakymo l punkte nurodytu įsakymu patvirtinto Aplinkos ministerijos ekstremalių situacijų valdymo centro sudėtį:
4. Laikau netekusiais galios:
4.1. aplinkos ministro 1999 m. spalio l d. įsakymą Nr. 312 „Dėl veiksmų ypatingųjų ekologinių ir kitų ekstremalių situacijų bei avarijų atvejais ir jų padarinių likvidavimo valdymo“ (Žin., 1999, Nr. 84-2508);
4.2. aplinkos ministro 2000 m. spalio 18 d. įsakymą Nr. 446 „Dėl 1999 m. spalio l d. įsakymo Nr. 312 „Dėl veiksmų ypatingųjų ekologinių ir kitų ekstremalių situacijų bei avarijų atvejais ir jų padarinių likvidavimo valdymo“ papildymo“ (Žin., 2000, Nr. 94-2949).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2004 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-704
APLINKOS MINISTERIJOS ADMINISTRACIJOS PADALINIŲ, PAVALDŽIŲ IR KITŲ INSTITUCIJŲ INFORMAVIMO APIE YPATINGAS RADIACINES SITUACIJAS TVARKOS APRAŠAS
I. TAIKYMO SRITIS
1. Šis Tvarkos aprašas reglamentuoja pasikeitimą informacija bei duomenimis tarp Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos administracijos padalinių, pavaldžių ir kitų institucijų (toliau – Atsakingų institucijų), nurodytų 1 priede, ypatingų radiacinių situacijų Lietuvoje ar kitose šalyse atvejais.
2. Ypatinga radiacinė situacija – yra ekstremali situacija, tokia kaip jonizuojančiosios spinduliuotės gama dozės galios padidėjimas (9 punktas), radiacinė avarija, incidentas branduoliniame objekte ar branduolinės veiklos metu, dėl kurių įvyko arba gali įvykti radioaktyviųjų medžiagų išmetimas į aplinką, galintis turėti neigiamą radiacinį poveikį gyventojams bei aplinkai.
II. ATSAKINGŲ INSTITUCIJŲ FUNKCIJOS
3. Aplinkos apsaugos agentūra (toliau – AAA) vykdo automatizuotą jonizuojančiosios spinduliuotės gama dozės galios monitoringą (toliau – Monitoringą), yra atsakinga už nuolat veikiančią radiacinio pavojaus perspėjimo ir monitoringo informacinę sistemą (RADIS), kaupia bei analizuoja Monitoringo duomenis ir atlieka radionuklidų pernašos prognozę (jei ypatinga radiacinė situacija įvyko Lietuvos Respublikos teritorijoje arba ne toliau kaip 200 km nuo valstybinės sienos visomis kryptimis). Radionuklidų pernašos prognozė atliekama naudojantis sprendimų paramos sistema ARGOS, pagal meteorologinius duomenis ir iš Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) gautą informaciją apie radionuklidų išmetimą į aplinkos orą. AAA atsakinga už nuolat veikiančią ARGOS duomenų bazę ir ryšį su darbo stotimis ir suteikia galimybę VATESI, Civilinės saugos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos Radiacinės saugos centrui savarankiškai atlikti radionuklidų pernašos aplinkos ore prognozę (naudojantis jų įstaigose įrengtomis ARGOS darbo stotimis ir ryšiu su pagrindine ARGOS duomenų baze, esančia AAA). AAA ypatingų radiacinių situacijų atvejais teikia Atsakingoms institucijoms informaciją apie jonizuojančiosios spinduliuotės gama dozės galios lygį bei prognozuojamą radionuklidų pernašą aplinkos ore.
4. Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija (toliau – VAAI) teikia informaciją Atsakingoms institucijoms bei kitoms institucijoms pagal Aplinkos ministerijos administracijos padalinių bei ministerijai pavaldžių ir jos reguliavimo sričiai priklausančių institucijų veiksmų ypatingųjų ekologinių ir kitų ekstremalių situacijų bei avarijų atvejais ir jų padarinių likvidavimo tvarką.
5. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – Hidrometeorologijos tarnyba) teikia hidrometeorologinę informaciją ir prognozes ypatingų radiacinių situacijų atvejais AAA, VAAI ir VATESI.
6. Aplinkos ministerijos informacijos atstovas teikia Aplinkos ministerijos vadovybei, administracijos padaliniams bei atsakingoms pavaldžioms institucijoms visą žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie galimą radiacinį pavojų bei teikia iš VAAI gautą informaciją apie ypatingas radiacines situacijas visuomenei ir žiniasklaidai.
III. MONITORINGO DUOMENŲ TEIKIMO TVARKA
7. Radiacinio pavojaus perspėjimo ir monitoringo informacinę sistemą (RADIS) sudaro:
8. AAA periodiškai analizuoja Monitoringo duomenis, kurie pateikiami ir nuolat automatiškai atnaujinami interneto tinklalapyje: http://radis.gamta.lt.
9. AAA monitoringo stočiai ar stotims išmatavus jonizuojančios spinduliuotės gama dozės galią, viršijančią 300 nSv/h (nanosivertų per valandą), RADIS sistema automatiškai siunčia perspėjimo signalą – tekstinį pranešimą į RADIS specialistų mobiliuosius telefonus-komunikatorius su trumpu priežasties aprašymu.
10. AAA specialistai patikrina RADIS sistemos būklę ir, įsitikinę perspėjimo signalo pagrįstumu, įjungia dažnesnį monitoringo stočių apklausos režimą – ne rečiau nei kas vieną valandą. AAA nedelsdama telefonu informuoja Atsakingas institucijas (1 priedas). Monitoringo duomenis AAA kas valandą pagal nustatytą formą (2 priedas) siunčia Atsakingoms institucijoms.
11. Jei susidarius ypatingai radiacinei situacijai yra pasiekiami ar viršijami kriterijai, patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 216 „Dėl ekstremalių įvykių kriterijų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 18-439), VAAI nedelsdama informuoja Aplinkos ministerijos vadovybę bei Ekstremalių situacijų valdymo centro vadovą.
12. Gavus neoficialią ar anoniminę informaciją apie galimą radiacinį pavojų, AAA sprendimu monitoringo stotys gali būti pradedamos apklausti dažnesniu apklausos režimu – kas valandą. Apie tai telefonu nedelsiant informuojamos Atsakingos institucijos (1 priedas). Esant jų prašymui, Atsakingoms institucijoms kas valandą pagal nustatytą formą (2 priedas) teikiami Monitoringo duomenys.
13. Gavusi oficialią informaciją apie ypatingas radiacines situacijas iš kitų Atsakingų institucijų VAAI nedelsdama apie tai informuoja Aplinkos ministerijos vadovybę, informacijos atstovą, AAA, Aplinkos ministerijos Ekstremalių situacijų valdymo centro koordinatorių bei Hidrometeorologijos tarnybą, taip pat kitas Atsakingas institucijas (1 priedas), o, esant būtinybei, – kitas institucijas pagal Aplinkos ministerijos administracijos padalinių bei ministerijai pavaldžių ir jos reguliavimo sričiai priklausančių institucijų veiksmų ypatingų ekologinių ir kitų ekstremalių situacijų bei avarijų atvejais ir jų padarinių likvidavimo tvarką.
14. Gavusi pranešimą apie ypatingą radiacinę situaciją ir įsitikinusi jo pagrįstumu, AAA per 1 val. (po to – kas valandą) turi pateikti Monitoringo duomenis pagal nustatytą formą (2 priedas) Atsakingoms institucijoms (1 priedas) bei pagal gautus duomenis atlikti ir pateikti Atsakingoms institucijoms radionuklidų pernašos prognozę.
15. Hidrometeorologijos tarnyba teikia hidrometeorologinę informaciją ir prognozes AAA, VATESI bei VAAI.
16. Dažnesnė monitoringo stočių apklausa ir duomenų teikimas nutraukiamas AAA sprendimu, jeigu jonizuojančiosios spinduliuotės gama dozės galios lygis neviršija foninio lygio ir nenumatomas jo padidėjimas, ir apie tai informuojamos Atsakingos institucijos. Duomenys gali būti tebeteikiami esant Atsakingų institucijų prašymui.
Aplinkos ministerijos administracijos
padalinių, pavaldžių ir kitų institucijų
informavimo apie ypatingas radiacines
situacijas tvarkos aprašo
1 priedas
INSTITUCIJŲ SĄRAŠAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJA
Ekstremalių situacijų valdymo centro koordinatorius
tel. 266 34 91; mob. tel. 8-686 12225; faks. 266 36 63
VALSTYBINĖ APLINKOS APSAUGOS INSPEKCIJA
tel./faks. 273 29 95 (24 val); mob. tel.: 8-698 81837; 8-698 35906
LIETUVOS HIDROMETEOROLOGIJOS TARNYBA PRIE APLINKOS MINISTERIJOS
tel.: 275 11 94; 271 50 65; faks. 272 69 12
CIVILINĖS SAUGOS DEPARTAMENTAS PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS
tel.: 262 40 21; (24 val.) 278 53 04; 261 67 81; faks. 212 06 35
Aplinkos ministerijos administracijos
padalinių, pavaldžių ir kitų institucijų
informavimo apie ypatingas radiacines
situacijas tvarkos aprašo
2 priedas
PRANEŠIMAS
JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS GAMA DOZĖS GALIOS MONITORINGO DUOMENYS
Pranešimo data ir laikas (metai, mėnuo, diena, val., min. (vietos laiku): |
|
||||||||
KAM: |
Aplinkos ministerija faks. 266 36 63 Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija faks. 266 15 87 Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija faks. 273 29 95 Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba faks. 272 69 12 Civilinės saugos departamentas faks. 212 06 35 Radiacinės saugos centras faks. 264 47 21 |
|
|||||||
RENGĖ: |
Aplinkos apsaugos agentūra tel./faks. 266 28 35 mob. tel.: 8-686 17489, 8-686 84717 |
|
|||||||
1. Įvykio aprašymas (data, laikas, vieta):
Jeigu prieš tai buvo gautas VATESI pranešimas, - nurodoma tik įvykio vieta ir data. Kitais atvejais pildoma. |
|
||||||||
2. Atliekami veiksniai:
Nurodoma informacija apie monitoringo sistemos būklę, matavimo režimą. |
|
||||||||
3. Jonizuojančiosios spinduliuotės gama dozės galios monitoringo duomenys: (6 grafa pildoma tik gavus pranešimą apie įvykį branduoliniame objekte) |
|||||||||
Dozės galia, nSv/h |
Vietos laikas, val., min. |
Stotis |
Atstumas nuo Ignalinos atominės elektrinės, km |
Kryptis, laipsniais |
Debesyje, taip (ne) (jei yra duomenys) |
Temperatūra, OC (jei yra duomenys) |
Krituliai, mm/h (jei yra duomenys) |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
||
|
|
Vilnius |
128 |
220 |
|
|
|
||
|
|
Kaunas |
188 |
246 |
|
|
|
||
|
|
Klaipėda |
336 |
273 |
|
|
|
||
|
|
Šiauliai |
204 |
281 |
|
|
|
||
|
|
Alytus |
204 |
231 |
|
|
|
||
|
|
Turmantas |
12 |
330 |
|
|
|
||
|
|
Visaginas |
8 |
263 |
|
|
|
||
|
|
Rimšė |
10 |
220 |
|
|
|
||
|
|
Mačionys |
3 |
104 |
|
|
|
||
|
|
Biržai |
128 |
302 |
|
|
|
||
|
|
Dotnuva |
168 |
265 |
|
|
|
||
|
|
Dūkštas |
20 |
241 |
|
|
|
||
|
|
Kybartai |
260 |
247 |
|
|
|
||
|
|
Lazdijai |
244 |
233 |
|
|
|
||
|
|
Panevėžys |
136 |
276 |
|
|
|
||
|
|
Raseiniai |
216 |
265 |
|
|
|
||
|
|
Šilutė |
320 |
266 |
|
|
|
||
|
|
Ukmergė |
120 |
253 |
|
|
|
||
|
|
Utena |
60 |
259 |
|
|
|
||
|
|
Tilžė |
8 |
13 |
|
|
|
||
|
|
Rūgšteliškės |
40 |
262 |
|
|
|
||
4. Kito pranešimo laikas:
Nurodyti, kada ir dėl kokios priežasties duomenų siuntimas bus nutrauktas. |
|||||||||
5. Pranešimą rengė:
(pareigos) (vardas, pavardė) (parašas) |
|||||||||