LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL ŽAISLŲ SAUGOS TECHNINIO REGLAMENTO
1999 m. gruodžio 31 d. Nr. 450
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1076 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir acquis įgyvendinimo priemonių 1999 metų planų patvirtinimo“ patvirtintą Teisės derinimo priemonių planą 1999 metams (Žin., 1999, Nr. 83-2473),
Tvirtinu Žaislų saugos techninį reglamentą (pridedamas). Reglamento įsigaliojimo data – 2003 m. sausio 1 d.
PATVIRTINTA
ūkio ministro 1999 m. gruodžio 31 d.
įsakymu Nr. 450
ŽAISLŲ SAUGOS TECHNINIS REGLAMENTAS
Šis techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) skirtas žaislų saugai ir nustato į Lietuvos bei Europos Bendrijos rinką teikiamų žaislų esminius saugos reikalavimus bei atitikties šiems reikalavimams įvertinimo procedūras. Reglamentas privalomas visiems asmenims, teikiantiems žaislus į Lietuvos rinką, t. y.:
gamintojams;
gamintojų įgaliotiems atstovams;
importuotojams.
Visi į Lietuvos rinką teikiami žaislai, kuriems taikomas Reglamentas, turi būti saugūs ir atitikti jo reikalavimus.
Šiuo Reglamentu įteisinami reikalavimai nustatyti Europos Bendrijos Tarybos direktyvoje 88/378/EEC „Dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su žaislų sauga, derinimo“ ir ją pataisančioje direktyvoje 93/68/EEC bei ES Komisijos rekomendacijose 98/485/EC „Dėl vaikų priežiūros reikmenų ir žaislų, pagamintų iš minkštojo PVC su tam tikrais ftalatais, kuriuos jaunesni kaip trejų metų vaikai gali dėti į burną“.
Įsigaliojimo data ir nuorodos į Reglamentą
Pagrindinės sąvokos
2. Reglamente vartojamos pagrindinės sąvokos:
CE – žymuo, patvirtinantis, kad produktas atitinka jam taikomus ir jo gamintojui privalomus Bendrijos reikalavimus ir kad produktui buvo atliktos atitikties įvertinimo procedūros, nustatytos šiuose reikalavimuose.
Žaislas – bet koks gaminys ar medžiaga, sukonstruotas arba aiškiai skirtas vaikams iki 14 metų naudoti žaidžiant.
Suderintasis standartas – Europos standartas, parengtas pagal bendrą susitarimą tarp Nacionalinių standartizacijos organizacijų, apie kurias valstybė narė praneša Europos Komisijai.
Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga – bandymų laboratorija, sertifikacijos ar kontrolės įstaiga, kurią valstybė narė paskiria atsakinga už atitikties įvertinimą ir apie ją praneša kitoms valstybėms narėms.
Teikimas į rinką – pirminis veiksmas siekiant produkto paskirstymo ir (ar) naudojimo bei sudarantis galimybę jį įsigyti rinkoje ir naudoti pirmą kartą. Įsigyti rinkoje galima už mokestį arba nemokamai.
Bendrosios nuostatos
3. Reglamentas taikomas vaikų žaislams, nesvarbu, ar tai gatavas produktas, ar medžiaga, aiškiai skirtiems jaunesniems kaip 14 metų vaikams naudoti žaidžiant.
Reglamentas netaikomas produktams, kurie pagal Reglamente pateiktą žaislų sąvoką negali būti laikomi žaislais. Tokių produktų sąrašas pateiktas 1 priede.
4. Teikiami į rinką žaislai turi:
nekelti pavojaus juos naudojančių ar trečiųjų asmenų saugai ir sveikatai, jeigu jie naudojami pagal paskirtį ar numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgesį;
atitikti 2 priede pateiktus svarbiausius žaislų saugos reikalavimus;
atitikti Reglamente nustatytus reikalavimus saugai ir sveikatai, atsižvelgiant į numanomą ar įprastą jų vartojimo trukmę.
5. Ne maisto produktų saugos inspekcija (toliau – Inspekcija) prižiūri, ar teikiami į rinką bei rinkoje esantys žaislai atitinka Reglamento reikalavimus.
Žaislų saugos suderintieji standartai
7. Žaislų saugos suderintuosius Europos standartus rengia Europos standartizacijos organizacijos (CEN, CENELEC) Europos Komisijos pavedimu. Jų nuorodos skelbiamos žurnale Official Journal of the European Communities.
8. Suderintuosius Europos standartus Lietuvos standartais perima ir patvirtina Lietuvos standartizacijos institucija. Tokių standartų žymenys ir pavadinimai turi būti skelbiami Lietuvos standartizacijos institucijos periodiniame leidinyje.
9. Žaislas, atitinkantis suderintųjų standartų saugos reikalavimus, laikomas atitinkančiu ir Reglamento 4 p. reikalavimus.
10. Lietuvai pasirašius Europos atitikties įvertinimo protokolą prie Europos sutarties ar tapus ES nare, Ūkio ministerija turi paskirti atstovą (-us) į Žaislų saugos nuolatinį komitetą (toliau – Nuolatinis komitetas), įsteigtą prie ES Komisijos pagal direktyvos 98/34 EC nuostatas, kurios Lietuvoje įteisintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 617 patvirtintomis Keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras taisyklėmis.
11. Jeigu gamintojas ar Inspekcija mano, kad 8 p. nurodyti suderintieji standartai neatitinka 2 priede pateiktų svarbiausių žaislų saugos reikalavimų, tai jie turi nustatyti tokio neatitikimo priežastis ir, suderinus su Lietuvos standartizacijos institucija, apie tai pranešti Lietuvos atstovui Nuolatiniame komitete, kuris turi pateikti šį klausimą spręsti Komitetui. Nuolatinis komitetas skubos tvarka sprendžia pateiktą klausimą ir išvadas pateikia ES Komisijai. Šią išvadą Komisija praneša valstybėms narėms. Lietuvos atstovas Nuolatiniame komitete ES Komisijos išvadą turi paskelbti Lietuvos standartizacijos institucijos periodiniame leidinyje.
Atitikties Reglamento reikalavimams nustatymas
12. Žaislai, turintys 20 p. nurodytą CE žymėjimą, laikomi atitinkančiais Reglamento reikalavimus, įskaitant ir tai, kad jiems buvo atliktos 15 ir 16 p. nurodytos atitikties įvertinimo procedūros.
13. Žaislų, kuriems gamintojas netaikė 8 p. nurodytų suderintųjų standartų arba juos taikė tik iš dalies, arba kai tokių standartų nėra, atitiktis 2 priede nurodytiems svarbiausiems saugos reikalavimams turi būti patvirtinta CE tipo tyrimo sertifikatu. CE žymėjimas, esantis ant tokių žaislų, reiškia jų atitiktį patvirtintam modeliui.
14. Jeigu žaislams taikomos kitos direktyvos ar jas Lietuvoje įgyvendinantys reglamentai, taip pat nustatantys CE žymėjimo reikalavimus, tuo atveju CE žymėjimas reiškia, kad žaislas atitinka visų jam taikomų direktyvų bei reglamentų reikalavimus.
Tačiau, kai viena ar daugiau minėtų direktyvų leidžia gamintojui pereinamajame laikotarpyje pasirinkti, kokius nurodymus taikyti, tuo atveju CE žymėjimas reiškia žaislų atitiktį tik gamintojo taikytų direktyvų reikalavimams. Tokių direktyvų taikymo ypatumai, paskelbti Official Journal of the European Communities, turi būti perspausdinami lietuvių kalba Lietuvos standartizacijos institucijos periodiniame leidinyje. Gamintojas tokių direktyvų taikymo ypatumus turi pažymėti prie žaislų pridedamuose pranešimuose, instrukcijose, kituose dokumentuose arba ant pakuotės.
15. Žaislai, pagaminti laikantis 8 p. nurodytų suderintųjų standartų, prieš pateikiant juos į rinką, privalo turėti CE žymėjimą, kuriuo gamintojas ar jo Lietuvoje arba Bendrijoje įsteigtas įgaliotas atstovas (toliau – įgaliotas atstovas) patvirtina, kad žaislai atitinka minėtų standartų reikalavimus.
15.1. Gamintojas ar jo įgaliotas atstovas turi saugoti šią tikrinimui reikalingą informaciją:
aprašymą priemonių (atliktų bandymų protokolai, techninių dokumentų komplektai), kuriomis jis užtikrina gaminamų žaislų atitiktį 8 p. nurodytų suderintųjų standartų reikalavimams ir, kai būtina, – CE tipo tyrimo sertifikatą, išduotą paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos, kartu su techninių dokumentų kopijomis, kurias gamintojas pateikė šiai įstaigai, bei aprašymus priemonių, kuriomis gamintojas užtikrina atitiktį patvirtintam modeliui;
gamybos ir sandėlių vietos adresus;
tikslią informaciją apie projektavimą ir gamybą.
Jeigu nei gamintojas, nei jo įgaliotas atstovas nėra įsteigti nei Lietuvoje, nei Bendrijoje, minėtą informaciją turi saugoti ir ją pateikti tikrinti asmuo, teikiantis žaislus į Lietuvos rinką.
16. Žaislai, pagaminti nesilaikant 8 p. nurodytų suderintųjų standartų ar tik iš dalies jų laikantis, prieš pateikiant į rinką, privalo turėti CE žymėjimą, kuriuo gamintojas ar jo įgaliotas atstovas patvirtina, kad šie žaislai atitinka patvirtintą modelį, kurio CE tipo tyrimas atliktas pagal 19.1 p. nurodytą procedūrą, ir paskelbtoji (notifikuota) įstaiga patvirtino, kad jie atitinka minėtus svarbiausius saugos reikalavimus.
16.1. Gamintojas ar jo įgaliotas atstovas Bendrijoje turi saugoti šią tikrinimui reikalingą informaciją:
tikslų gamybos aprašymą;
aprašymą priemonių (tokių kaip atliktų bandymų protokolai, techninių dokumentų komplektai), kuriomis gamintojas užtikrina gaminamų žaislų atitiktį patvirtintam modeliui;
gamybos ir sandėlių vietos adresus;
kopijas techninių dokumentų, kuriuos gamintojas pateikė paskelbtajai (notifikuotai) įstaigai;
pavyzdžio bandymo sertifikatą ar jo kopiją.
Jeigu nei gamintojas, nei jo įgaliotas atstovas nėra įsteigti nei Lietuvoje, nei Bendrijoje, minėtą informaciją turi saugoti ir ją pateikti tikrinti asmuo, teikiantis žaislus į Lietuvos rinką.
17. Inspekcija turi tikrinti, ar Lietuvos žaislų gamintojai, jų įgalioti atstovai ar asmenys, teikiantys žaislus į rinką ne iš ES valstybių narių, saugo 15.1 ir 16.1 p. nurodytą informaciją. Jeigu šis įpareigojimas nevykdomas, Inspekcija gali pareikalauti, kad šie asmenys savo lėšomis per nustatytą laikotarpį atliktų teikiamų į rinką žaislų bandymus, siekdami patikrinti jų atitiktį suderintiesiems standartams bei 2 priede nurodytiems svarbiausiems žaislų saugos reikalavimams.
CE tipo tyrimas
18. Ūkio ministerija, atsižvelgdama į žaislų gamintojų poreikius, paskiria ir praneša ES Komisijai bei kitoms valstybėms narėms įstaigas, atsakingas už žaislų CE tipo tyrimo vykdymą, t. y. paskelbtąsias (notifikuotas) įstaigas. Minimalūs reikalavimai šioms įstaigoms pateikti 3 priede. Steigiant šias įstaigas turi būti vadovaujamasi „Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklėmis, patvirtintomis 1999 m. birželio 30 d. ūkio ministro įsakymu Nr. 236 (Žin. 1999, Nr. 62-2058).
19. CE tipo tyrimas – tai procedūra, pagal kurią paskelbtoji (notifikuota) įstaiga įsitikina ir patvirtina, kad žaislo modelis atitinka Reglamento 2 priede nurodytus svarbiausius saugos reikalavimus.
19.1. Gamintojas arba jo įgaliotas atstovas pateikia bet kurios valstybės narės paskelbtajai (notifikuotai) įstaigai paraišką atlikti CE tipo tyrimą. Paraišką sudaro:
prašymas atlikti CE tyrimą;
žaislo aprašymas;
gamintojo ar jo įgalioto atstovo Bendrijoje pavadinimas, adresas bei žaislo gamybos vieta;
išsamūs konstrukcijos ir gamybos proceso duomenys bei žaislo modelis.
19.2. Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga žaislų saugos tyrimą atlieka tokiu būdu:
patikrina pareiškėjo pateiktus dokumentus ir nustato, ar jie tinkamai parengti;
patikrina, ar žaislas nekelia pavojaus saugai ir sveikatai, kaip numatyta 4 p.;
atlieka reikalingus tyrimus ir bandymus, kiek įmanoma, taikydama 8 p. nurodytus suderintuosius standartus, tuo siekdama patikrinti, ar žaislo modelis atitinka 2 priede nurodytus svarbiausius žaislų saugos reikalavimus.
Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga gali paprašyti daugiau nagrinėjamo modelio pavyzdžių tyrimams atlikti.
19.3. Jeigu žaislo modelis atitinka 2 priede nurodytus svarbiausius saugos reikalavimus, paskelbtoji (notifikuotoji) įstaiga parengia ir išduoda pareiškėjui CE tipo tyrimo sertifikatą, kuriame pateikiamos tyrimų išvados, nurodant visus žaislo modeliui taikytus bandymus, bei pridedamas žaislo aprašymas ir brėžiniai.
19.4. ES Komisija, kitų valstybių narių paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos bei Inspekcija, garantuodamos slaptumą, jų prašymu gali gauti žaislų CE tipo tyrimo sertifikato kopiją, o esant motyvuotam prašymui – ir brėžinių, gamybos procesų aprašymo bei atliktų bandymų protokolų kopijas.
CE žymėjimas ir kiti ženklinimo duomenys
20. CE žymėjimas, nurodytas 12–16 p., gamintojo ir(ar) jo įgalioto atstovo bei importuotojo pavadinimas ir (ar) firmos vardas, prekės ženklas bei adresas turi būti pateikti ant žaislo ar jo pakuotės matoma, lengvai įskaitoma ir neištrinama forma. Mažam žaislui ar susidedančiam iš smulkių dalių minėti duomenys pateikiami ant pakuotės, etiketėje ar lapelyje. Jeigu šie duomenys pateikiami ne ant žaislo, vartotojui patariama juos saugoti.
22. Draudžiama žaislą žymėti kitais ženklais, reikšme ir forma panašiais į CE žymenį ir galinčiais klaidinti trečiąsias šalis. Tačiau kiti žymenys gali būti pateikti ant žaislo, jo pakuotės ar etiketės, jeigu tai neblogina CE ženklo aiškumo ir įskaitomumo.
23. Duomenys, nurodyti 20 p., gali būti trumpinami, bet tik tiek, kad galima būtų nustatyti gamintoją, jo įgaliotą atstovą arba importuotoją.
Žaislų rinkos priežiūra
25. Inspekcija turi užtikrinti, kad neatitinkantys Reglamento reikalavimų žaislai nebūtų teikiami į rinką, bei imtis priemonių nesaugių žaislų pateikimo į rinką priežastims pašalinti.
26. Vykdydamas rinkos priežiūrą Inspekcijos pareigūnas turi teisę:
gauti leidimą patekti į žaislų gamybos ir sandėliavimo vietas bei susipažinti su 15.1 ir 16.1 p. nurodyta informacija;
prašyti gamintoją, jo įgaliotą atstovą Bendrijoje ar importuotoją per 15 kalendorinių dienų pateikti 15.1 ir 16.1 p. nurodytą informaciją;
pasirinkti žaislo pavyzdį ir paimti jį tyrimui.
27. Kai Inspekcija įsitikina, kad žaislai neteisėtai turi CE žymėjimą, ji įpareigoja gamintoją, jo įgaliotą atstovą ar asmenį, teikiantį žaislus į rinką, imtis priemonių, kad teikiami žaislai atitiktų CE žymėjimo reikalavimus ir Reglamento nuostatos nebūtų pažeidžiamos. Jeigu CE žymėjimo neatitikimas tęsiasi, Inspekcija turi imtis priemonių apriboti ar uždrausti teikti į rinką šiuos žaislus arba pašalinti juos iš rinkos Reglamento 28 p. nustatyta tvarka.
28. Kai inspekcija nustato, kad CE žymėjimą turintys žaislai, naudojami kaip nurodyta 4 p., gali kelti pavojų vartotojų ir (ar) trečiųjų asmenų saugai ir(ar) sveikatai, ji imasi visų tinkamų priemonių tokiems žaislams iš rinkos pašalinti, uždrausti ar apriboti jų teikimą į rinką. Inspekcija nedelsdama turi pranešti ES Komisijai apie taikomas priemones, nurodydama, ar tas neatitikimas susijęs su:
nevykdymu 1 priede nurodytų svarbiausių žaislų saugos reikalavimų;
neteisingu 8 p. nurodytų suderintųjų standartų taikymu;
8 p. nurodytų standartų netikslumais bei trūkumais.
ES Komisija tuoj pat tariasi su suinteresuotomis šalimis bei kartu su Nuolatiniu komitetu sprendžia žaislų saugos reikalavimų neatitikimo problemą.
29. Inspekcija gali priimti sprendimus, ribojančius žaislų teikimą į rinką, tik turėdama tam aiškias priežastis. Ji turi pranešti šias priežastis, kai tik jos atsiranda, susijusiai šaliai, nurodydama priemones, kurių ji turi imtis, kad būtų galima teikti žaislus į rinką.
1 priedas
REGLAMENTE ŽAISLAIS NELAIKOMI ŠIE PRODUKTAI:
10. Fejerverkų reikmenys, įskaitant sprogstamąsias kapsules, išskyrus sprogstamąsias kapsules, skirtas specialiai žaislams, nepažeidžiant kai kuriose valstybėse narėse esamų griežtesnių nuostatų.
2 priedas
PAGRINDINIAI ŽAISLŲ SAUGOS REIKALAVIMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pagal Reglamento 4 punkto reikalavimus žaislų vartotojai ir tretieji asmenys turi būti apsaugoti nuo galimų pavojų sveikatai ir rizikos susižeisti ir (arba) sužeisti, kada tie žaislai naudojami pagal paskirtį ar numanomu būdu, atsižvelgiant į įprastą vaikų elgesį. Tokie pavojai yra:
2. a) Su žaislo vartojimu susijęs rizikos laipsnis turi būti siejamas su vartotojų ir atitinkamais atvejais juos prižiūrinčių asmenų gebėjimais šios rizikos išvengti. Tai ypač pasakytina apie žaislus, kurie pagal funkcijas, matmenis ir savybes skirti vaikams iki 36 mėnesių;
II. PAGRINDINIAI PAVOJAI
1. Fizinės ir mechaninės savybės:
a) žaislai bei jų dalys, o surenkamų žaislų atveju – jų tvirtinimo detalės turi būti reikiamo mechaninio stiprumo ir, jeigu reikia, tinkamo stabilumo, kad žaidžiant atlaikytų veikiančias žaidimo metu apkrovas, nesulūžtų ir nesideformuotų taip, kad kiltų pavojus susižeisti;
b) pasiekiamos briaunos, kyšuliai, virvės, kabeliai ir žaislo tvirtinimo detalės turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad kiek įmanoma būtų sumažintas pavojus susižeisti dėl kontakto su jais;
c) žaislai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad būtų sumažintas pavojus susižeisti dėl dalių judėjimo;
d) žaislai, kurie aiškiai skirti vaikams iki 36 mėnesių, bei jų sudedamosios dalys ir jų nuimamos detalės turi būti tokių matmenų, kad jų nebūtų galima praryti ir (arba) įkvėpti;
e) žaislai bei jų dalys ir pakuotė, kurioje jie laikomi mažmeninėje prekyboje, neturi kelti pavojaus pasismaugti arba uždusti;
f) žaislai, skirti naudoti sekliame vandenyje, galintys plukdyti ir išlaikyti vaiką vandens paviršiuje, turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad, naudojant žaislą rekomenduojamu būdu, kiek įmanoma būtų sumažintas pavojus tam žaislui prarasti plūdrumą, o vaikui – teikiamą atramą;
g) žaislai, į kurių vidų galima patekti ir kurie ten patekusiems sudaro uždarą erdvę, privalo turėti tokį išėjimą, kuris būtų lengvai atidaromas iš vidaus;
h) žaislai, teikiantys vartotojui mobilumą, turi turėti, jei tik įmanoma, stabdžių sistemą, pritaikytą to žaislo tipui ir atitinkančią jo pasiekiamą kinetinę energiją. Ši sistema privalo būti vartotojo lengvai valdoma, nerizikuojant jam iškristi, susižeisti ar sužeisti trečiuosius asmenis;
i) svaidinių forma, sudėtis bei kinetinė energija, kurią jie gali pasiekti iššaunami iš tam tikslui skirto žaislo, turi būti tokie, kad, atsižvelgiant į žaislo tipą, nepagrįstai nekeltų pavojaus susižeisti ar sužeisti trečiuosius asmenis;
j) žaislai su kaitinimo elementais turi būti sukonstruoti taip, kad būtų užtikrinta jog:
bet kokių pasiekiamų paviršių maksimali temperatūra, juos palietus, nesukeltų nudegimų;
žaisluose esančių skysčių, dujų ir garų temperatūra arba slėgis nepakiltų taip, kad išsiverždami iš žaislo dėl priežasčių, nesusijusių su tinkamu žaislo funkcionavimu, apdegintų ar kitaip sužeistų.
2. Degumas:
a) žaislai vaiko aplinkoje neturi tapti pavojingais degiais daiktais. Todėl turi būti padaryti iš medžiagų, kurios:
tiesiogiai nuo liepsnos, kibirkšties ar kitokio ugnies šaltinio neužsidega;
nėra labai degios (išnykus liepsnos priežasčiai, ugnis tuojau pat užgęsta);
jei jos ir užsidega, dega labai lėtai ir liepsna sklinda nedideliu greičiu;
apdorotos taip, kad nepriklausomai nuo žaislų cheminės sudėties stabdytų degimo procesą.
Tokios degiosios medžiagos neturi kelti pavojaus, kad užsidegs kitos tam žaislui panaudotos medžiagos;
b) žaisluose, kuriuose dėl svarbių jiems funkcionuoti priežasčių pagal Lietuvos teisės akto, įteisinančio Tarybos direktyvą 67/548/EEC, apibrėžimą, yra pavojingų medžiagų ar preparatų, ypač reikmenyse ir įrenginiuose, skirtuose chemijos bandymams, modeliams surinkti, plastiko ir keramikos lipdybai, emaliavimui, fotografijai ir panašioms veiklos rūšims, neturi būti tokių medžiagų ir preparatų, kurie gali tapti degiais, netekę nedegių lakiųjų komponentų;
c) žaislai neturi būti sprogstamieji ir juose neturi būti elementų ar medžiagų, galinčių sprogti, naudojant juos kaip nurodyta Reglamento 4 punkto 1 pastraipoje. Ši nuostata nėra taikoma sprogstamoms kapsulėms, paminėtoms 1 priedo 10 p.;
d) žaisluose, ir ypač cheminiuose žaidimuose bei žaisluose, neturi būti tokių medžiagų arba preparatų:
kurie maišomi gali sprogti:
dėl cheminės reakcijos arba pakaitinti,
sumaišyti su oksiduojančiomis medžiagomis;
kurie turi degių ore lakiųjų komponentų, galinčių sudaryti degiuosius arba sprogstamuosius garų-oro mišinius.
3. Cheminės savybės:
1. Žaislai turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad naudojami kaip nurodyta Reglamento 4 punkto 1 pastraipoje nekeltų pavojaus sveikatai ar rizikos susižeisti juos nurijus, įkvėpus ar jais palietus odą, gleivinę ar akis. Visais atvejais jie turi atitikti Lietuvos teisinius aktus, reglamentuojančius tam tikrų kategorijų produktų arba tam tikrų pavojingų medžiagų ir preparatų uždraudimą, naudojimo apribojimą arba ženklinimą.
2. Kad būtų apsaugota vaikų sveikata, ypač svarbu siekti, kad išvardytų elementų kiekis organizme, atsirandantis naudojant žaislus, per parą neviršytų:
0,2 μg stibio;
0,1 μg arseno;
25,0 μg bario;
0,6 μg kadmio;
0,3 μg chromo;
0,7 μg švino;
0,5 μg gyvsidabrio;
5,0 μg seleno
arba kitų reikšmių, kurios šioms arba kitoms medžiagoms gali būti nustatytos Lietuvos Respublikos teisės aktuose ir moksliškai pagrįstos.
Kalbant apie šių medžiagų buvimą organizme, turima omenyje tirpus ekstraktas, pasižymintis toksikologiniu poveikiu.
3. Žaisluose neturi būti pavojingų (pagal Lietuvos teisės aktus, įgyvendinančius direktyvas 67/548/EEC ir 88/379/EEC) medžiagų ir preparatų tokiais kiekiais, kurie gali pakenkti su žaislais žaidžiančių vaikų sveikatai. Visais atvejais tai yra pagrindas griežtai drausti įtraukti į žaislus pavojingas medžiagas ir preparatus, jeigu šios medžiagos ir preparatai skirti naudoti žaidimo metu.
Tačiau, jeigu kai kuriems žaislams veikti yra būtinos tam tikros medžiagos ar preparatai, pvz., reikmenims ir įrenginiams, skirtiems chemijos bandymams, modeliams surinkti, lipdybai iš plastiko ar keramikos, juos leidžiama naudoti, neviršijant kiekvienai iš šių medžiagų ar preparatų leistinos didžiausios koncentracijos, nustatytos Europos standartizacijos komiteto (CEN) pagal Nuolatinio komiteto, įsteigto, remiantis direktyva 98/34/EC, nustatytą procedūrą, su sąlyga, kad leidžiamų naudoti medžiagų ir preparatų ženklinimas atitiktų Bendrijoje nustatytas taisykles, nepažeidžiant 4 priedo 4 punkto nuostatų.
4. Elektrinės savybės:
a) elektriniai žaislai negali būti maitinami elektra, kurios vardinė įtampa viršija 24 V, ir jokios žaislo dalies įtampa negali viršyti 24 V;
b) žaislo dalys, sujungtos su elektros šaltiniu arba galinčios turėti kontaktą su tokiu elektros šaltiniu, kuris gali sukelti elektros šoką, privalo būti gerai izoliuotos ir taip mechaniškai apsaugotos kartu su laidais ir kitais laidininkais, per kuriuos elektra praeina į šias dalis, kad būtų galima išvengti tokio šoko pavojaus;
5. Higienos reikalavimai
Žaislai privalo būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad atitiktų visus higienos ir švaros reikalavimus ir kad galima būtų išvengti bet kokio pavojaus užsikrėsti, susirgti ir apsinuodyti.
6. Radioaktyvumas
Žaislai neturi turėti radioaktyviųjų elementų ir medžiagų tokio pavidalo ar tokiais kiekiais, kurie galėtų būti pavojingi vaiko sveikatai. Privaloma taikyti Lietuvos teisės aktus, įteisinančius Tarybos direktyvą 80/836/Euratom.
7. Kai kurių ftalatų migracijos ribinės reikšmės
Apsaugant vaikų sveikatą nuo poveikio ftalatų, esančių iš minkštojo PVC pagamintuose vaikų priežiūros reikmenyse ir žaisluose, kuriuos jaunesni kaip trejų metų vaikai gali dėti į burną, ftalatų, nurodytų žemiau pateiktoje lentelėje, migracijos ribinės reikšmės neturi viršyti lentelėje nurodytų dydžių.
Medžiaga |
Maksimalus leistinas išsiskiriantis kiekis* (mg) |
DINP (diizononil ftalatas) |
1,2 |
DNOP (di-n-oktilftalatas) |
3,0 |
DEHP (di (2-etilheksil) ftalatas) |
0,4 |
DIDP (diizodecilftalatas) |
2,0 |
BBP (butilbenzilftalatas) |
6,8 |
DBP (dibutilftalatas) |
0,8 |
*Šie kiekiai nustatyti 8 kg svorio vaikui, 6 valandas tiriant 10 cm² ploto pavyzdį.
3 priedas
PASKELBTOSIOMS (NOTIFIKUOTOMS) INSTITUCIJOMS KELIAMI REIKALAVIMAI
Paskelbtosios (notifikuotos) institucijos privalo atitikti šiuos minimalius reikalavimus:
3. Atlikdami tyrimus, ruošdami ataskaitas, išduodami sertifikatus ir atlikdami kitas Reglamente numatytas funkcijas, darbuotojai ir techninis personalas turi būti nepriklausomi nuo tiesiogiai ar netiesiogiai su žaislais susijusių visuomenės grupių ar asmenų.
5. Turėti civilinės atsakomybės draudimą.
Ūkio ministerija periodiškai turi tikrinti, kaip vykdomi 1 ir 2 punktuose nurodyti reikalavimai.
4 priedas
ĮSPĖJIMAI IR NURODYMAI APIE ATSARGUMO PRIEMONES, KURIŲ REIKIA LAIKYTIS NAUDOJANT ŽAISLUS
Kad būtų sumažinta su žaislų vartojimu susijusi rizika, kaip nurodyta svarbiausiuose saugos reikalavimuose, prie žaislų turi būti pridedami atitinkami, aiškiai įskaitomi įspėjimai.
1. Žaislai, neskirti jaunesniems kaip 36 mėnesių vaikams.
Žaislai, kurie gali būti pavojingi jaunesniems kaip 36 mėnesių vaikams, privalo turėti, pavyzdžiui, tokį įspėjimą: „Netinka jaunesniems kaip 36 mėnesių vaikams“ arba „Netinka jaunesniems kaip 3 metų vaikams“, kartu turi būti trumpai apibūdintas konkretus pavojus, kuris gali būti nurodytas ir naudojimo instrukcijoje, dėl kurio reikalingas toks apribojimas.
Ši nuostata netaikoma žaislams, kurie pagal savo paskirtį, matmenis, charakteristikas, savybes ar dėl kitų akivaizdžių priežasčių netinkami jaunesniems kaip 36 mėnesių vaikams.
2. Slidynės, pakabinamos sūpuoklės ir žiedai, trapecijos, virvės ir panašūs prie skersinio tvirtinami žaislai.
Tokie žaislai privalo turėti instrukcijas, kuriose turi būti atkreiptas dėmesys į tai, kad pagrindines dalis (pakabinimo priemones, tvirtinimo detales, įtvirtinimus) būtina reguliariai tikrinti ir prižiūrėti, kartu pabrėžiant, kad jei tikrinama nebus, žaislas gali apvirsti ar nukristi.
Instrukcijose taip pat turi būti paaiškinta, kaip teisingai surinkti žaislą, nurodytos tos dalys, kurios, neteisingai surinkus, gali kelti pavojų.
3. Funkciniai žaislai.
Ant funkcinių žaislų arba jų pakuotės turi būti toks ženklinimas: „Dėmesio: naudoti tik tiesiogiai prižiūrint suaugusiesiems“. Be to, prie tokių žaislų privalo būti pridėti paaiškinimai, kaip jie veikia, ir nurodymai, kokių atsargumo priemonių turi imtis vartotojas, įspėjant, kad nesilaikant šių atsargumo priemonių gali kilti pavojus vartotojui – konkrečiai turi būti nurodomi pavojai, paprastai susiję su prietaisu ar gaminiu, kurio sumažintas modelis ar imitacija yra šis žaislas. Taip pat turi būti nurodyta, kad toks žaislas turi būti laikomas mažiems vaikams neprieinamoje vietoje. „Funkciniai žaislai“ reiškia žaislus, kurie yra vartojami tokiu pat būdu, kaip ir suaugusiesiems skirti prietaisai ar įrenginiai, kurių sumažinti modeliai jie dažnai yra.
4. Žaislai, turintys būdingų pavojingų medžiagų ir preparatų.
Cheminiai žaislai:
a) nepažeidžiant Lietuvos teisės aktų, įgyvendinančių Bendrijos direktyvas dėl pavojingų medžiagų ar preparatų klasifikavimo, pakavimo ir ženklinimo, žaislų, turinčių būdingų pavojingų medžiagų ir preparatų, naudojimo instrukcijose privalo būti įspėjimas apie šių medžiagų ar preparatų pavojingą pobūdį ir nurodyta, kokių atsargumo priemonių turi imtis vartotojas, kad išvengtų su jais susijusių pavojų, kurie privalo būti trumpai ir konkrečiai nusakyti tam žaislo tipui. Reikia nurodyti pirmosios pagalbos priemones, kurios turi būti suteiktos, atsitikus nelaimingam atsitikimui naudojant šį žaislą. Taip pat privalo būti nurodyta, kad šie žaislai turi būti laikomi mažiems vaikams neprieinamoje vietoje;
b) be nurodymų, pateiktų a) papunktyje, cheminių žaislų pakuotė privalo turėti tokį užrašą: „Dėmesio: tik vyresniems kaip…. metų* vaikams. Naudoti suaugusiesiems prižiūrint.“ Cheminiais žaislais konkrečiai yra laikomi: rinkiniai cheminiams bandymams, preparatų rinkiniai plastikiniuose indeliuose, keramikos, emaliavimo ar fotografijos darbų miniatiūrinės dirbtuvėlės ir panašūs žaislai.
*Amžius paliekamas gamintojui nustatyti.
5. Riedučiai ir riedlentės.
Jei šie gaminiai siūlomi parduoti kaip žaislai, jie privalo turėti tokį užrašą:“Dėmesio: būtina naudoti apsaugos priemones“. Be to, vartojimo instrukcijose yra primenama, kad su tuo žaislu reikia būti atsargiam, nes jis reikalauja gerų įgūdžių, kad nenukristum ar nesusidurtum ir kad dėl to nesusižeistum ar nesužeistum trečiųjų asmenų, taip pat pateikiami nurodymai dėl rekomenduotinų apsaugos reikmenų (šalmų, pirštinių, antkelių, alkūnių apsaugos ir pan.).
6. Žaislai, skirti naudoti vandenyje.
Žaislai, skirti naudoti vandenyje, apibūdinti 2 priedo II dalies 1 f punkte, privalo turėti įspėjimą remiantis CEN išvada dėl EN/71 serijos standartų 1 ir 2 dalies taikymo.
„Dėmesio! Naudoti tokiame gylyje, kur vaikas gali stovėti ir prižiūrint suaugusiajam“.
5 priedas
CE ATITIKTIES ŽYMĖJIMAS
CE atitikties žymėjimą turi sudaryti didžiosios CE raidės, pateiktos žemiau nurodyta forma. Didinant arba mažinant CE ženklą turi būti išlaikytos tinklelio proporcijos.
Įvairios CE ženklo sudedamosios dalys privalo turėti iš esmės vienodą, ne mažesnį kaip 5 mm vertikalųjį matmenį.