LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL MAKSIMALIOS PASKOLOS SUMOS VIENAM SKOLININKUI IR DIDELIŲ PASKOLŲ NORMATYVŲ

 

2002 m. liepos 4 d. Nr. 91

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos komercinių bankų įstatymo (Žin., 1995, Nr. 2-33; 2000, Nr. 29-804) 26 straipsniu, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Pakeisti Banko veiklos riziką ribojančius normatyvus, patvirtintus Lietuvos banko valdybos 1996 m. kovo 7 d. nutarimu Nr. 54 „Dėl banko veiklos riziką ribojančių normatyvų“ (Žin., 1996, Nr. 25-638; 2001, Nr. 57-2075) ir išdėstyti 4 punktą taip:

4. Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvas. Paskolų suma vienam skolininkui negali viršyti 25 procentų banko kapitalo. Paskolų suma, banko suteikta jį patronuojančiai įmonei, kitoms šios patronuojančios įmonės dukterinėms įmonėms arba savo paties dukterinėms įmonėms, kiekvienam skolininkui negali viršyti 75 procentų banko kapitalo, jeigu Lietuvos bankas vykdo konsoliduotą visos finansinės grupės priežiūrą. Jeigu Lietuvos bankas nevykdo konsoliduotos visos finansinės grupės priežiūros, paskolos suma, banko suteikta jį patronuojančiai įmonei, kitoms šios patronuojančios įmonės dukterinėms įmonėms arba savo dukterinėms įmonėms, kiekvienam skolininkui negali viršyti 20 procentų banko kapitalo.“

2. Patvirtinti:

2.1. Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų apskaičiavimo taisykles (pridedamos);

2.2. Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų ataskaitos formą 7001 (pridedama).

3. Pripažinti netekusiais galios:

3.1. Lietuvos banko valdybos 1996 m. rugsėjo 12 d. nutarimą Nr. 267 „Dėl bankams nustatomo maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvo“ (Žin., 1996, Nr. 90-2112);

3.2. Lietuvos banko valdybos 1999 m. gruodžio 30 d. nutarimo Nr. 210 „Dėl ataskaitų pateikimo terminų“ (Žin., 2000, Nr. 2-56) 8 ir 9 punktus;

3.3. Lietuvos banko valdybos 2000 m. gegužės 18 d. nutarimą Nr. 76 „Dėl bankams nustatomo maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2000, Nr. 44-1284);

3.4. Lietuvos banko valdybos 2002 m. kovo 28 d. nutarimo Nr. 45 „Dėl Lietuvos banko teisės aktų pakeitimo“ 14 punktą (Žin., 2002, Nr. 35-1338).

4. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja nuo 2002 m. spalio 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                              Reinoldijus Šarkinas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2002 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 91

 

MAKSIMALIOS PASKOLOS SUMOS VIENAM SKOLININKUI IR DIDELIŲ PASKOLŲ APSKAIČIAVIMO TAISYKLĖS

 

I. Bendroji dalis

 

1. Šios taisyklės nustato maksimalios paskolos sumos (pozicijos) vienam skolininkui ir didelių paskolų (pozicijų) apskaičiavimo tvarką. Taisyklės yra parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais ir atsižvelgiant į šias Europos Sąjungos direktyvas: Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/12/EC dėl kredito įstaigų steigimosi ir veiklos, Tarybos direktyvą 93/6/EEC dėl investicinių firmų ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo, Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/31/EC, iš dalies pakeičiančią direktyvą 93/6/EEC dėl investicinių firmų ir kredito įstaigų kapitalo pakankamumo.

2. Šių taisyklių nustatyta tvarka Lietuvos Respublikoje įregistruoti komerciniai bankai ir užsienio bankų skyriai (filialai) (toliau – bankai) teikia duomenis apie paskolų (pozicijų) riziką bankinėje ir prekybos knygose.

3. Šios taisyklės taikomos vykdant tiek atskirų bankų priežiūrą, tiek ir konsoliduotą bankų grupių priežiūrą.

 

II. Taisyklėse vartojamos sąvokos

 

4. Šiose taisyklėse terminas „skolininkas“ reiškia ne tik skolininką, bet ir su juo susijusius asmenis.

5. Skolininkas – tai fizinis arba juridinis asmuo, kuriam bankas turi piniginių reikalavimų, yra įsigijęs jo akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių), parodytų banko balansiniuose ir (ar) nebalansiniuose banko bankinei ir (ar) prekybos knygai priskiriamuose straipsniuose, arba kuriam bankas turi piniginių įsipareigojimų, parodytų banko nebalansiniuose straipsniuose.

6. Bankinė knyga – banko balansinių ir nebalansinių straipsnių pozicijos, kurios pagal Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisykles, patvirtintas 2000 m. gruodžio 21 d. Lietuvos banko valdybos nutarimu Nr. 172 (toliau – Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklės), neįtraukiamos į banko prekybos knygą.

7. Prekybos knyga – banko finansinių priemonių, naudojamų prekybiniais tikslais, balansinės ir nebalansinės pozicijos, apibūdintos Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklių 11 punkte.

8. Su skolininku susijusiais asmenimis laikomi:

8.1. asmenys, kuriuos tiesiogiai ar netiesiogiai (per kitus asmenis) kontroliuoja skolininkas arba kurie tiesiogiai ar netiesiogiai (per kitus asmenis) kontroliuoja skolininką vienu iš šių būdų:

8.1.1. turi akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių), suteikiančių teisę į daugiau kaip 1/4 balsų;

8.1.2. turi teisę skirti (išrinkti) ar atšaukti administracijos vadovą, daugiau negu pusę valdybos ar stebėtojų tarybos narių (juos atitinkančių valdymo organų narių);

8.1.3. yra akcininkai (pajininkai, nariai), iš kurių pagal susitarimą su kitais akcininkais (pajininkais, nariais) vienas turi daugiau kaip 1/4 balsų;

8.1.4. faktiškai kontroliuoja priimamus sprendimus (dėl didesnės negu kitų asmenų tos įmonės akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių) dalies valdymo, sudarytų sutarčių ar kt.);

8.2. kiti asmenys, nesusiję su skolininku tokiais kontrolės santykiais, kurie apibrėžti 8.1 punkte, bet kuriuos reikia laikyti susijusiais dėl bendros rizikos, jeigu jie tarpusavyje susiję taip, kad jeigu vienas iš jų turėtų finansinių problemų, skolininkas ir (ar) visi kiti su juo susiję asmenys taip pat susidurtų su mokėjimo sunkumais;

8.3. jeigu skolininkas neribotos civilinės atsakomybės juridinis arba fizinis asmuo, – skolininko sutuoktinis, tėvai ir vaikai arba įmonės, kuriose minėti asmenys tiesiogiai ar (ir) netiesiogiai yra įsigiję arba valdo daugiau kaip 20 procentų akcijų (pajų ar kitokių kapitalo dalių).

9. Asmenys, susiję dėl valstybės dalyvavimo įmonių kapitale ir valdyme, nelaikomi tarpusavyje susijusiais.

10. Banko kapitalas – tai banko kapitalas, kurio dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklėmis.

11. Paskola (pozicija) – tai visi banko piniginiai reikalavimai skolininkui, įsigytos akcijos (pajai ar kitokios kapitalo dalys), parodyti banko balansiniuose ir nebalansiniuose banko bankinės ir prekybos knygoms priskiriamuose straipsniuose, taip pat piniginiai banko įsipareigojimai skolininkui, parodyti banko nebalansiniuose straipsniuose.

12. Didelė paskola (pozicija) – tai paskola (pozicija), suteikta skolininkui, kurios grynoji vertė lygi arba viršija 10 procentų banko kapitalo.

 

III. Normatyvų dydžiai

 

13. Maksimali paskolos (pozicijos) suma vienam skolininkui negali viršyti 25 procentų banko kapitalo. Paskolų suma, banko suteikta jį patronuojančiai įmonei, kitoms šios patronuojančios įmonės dukterinėms įmonėms arba savo paties dukterinėms įmonėms, kiekvienam skolininkui negali viršyti 75 procentų banko kapitalo, jeigu Lietuvos bankas vykdo konsoliduotą visos finansinės grupės priežiūrą. Jeigu Lietuvos bankas nevykdo konsoliduotos visos finansinės grupės priežiūros, paskolos suma, banko suteikta jį patronuojančiai įmonei, kitoms šios patronuojančios įmonės dukterinėms įmonėms arba savo paties dukterinėms įmonėms, kiekvienam skolininkui negali viršyti 20 procentų banko kapitalo.

14. Banko suteiktų didelių paskolų (pozicijų) bendroji suma neturi viršyti 800 procentų banko kapitalo.

 

IV. Paskolos sumos apskaičiavimas

 

15. Paskolos suma apskaičiuojama:

15.1. Prekybos knygos paskolos (pozicijos) apskaičiuojamos ir vertinamos Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklėse nustatyta tvarka.

15.2. Bankinės knygos paskolos (pozicijos) ir banko piniginiai įsipareigojimai skolininkui apskaičiuojami ir vertinami vadovaujantis šių taisyklių nustatytais reikalavimais:

15.2.1. Skolininkui suteiktos paskolos yra sudedamos į bendrą sumą (toliau – paskolos suma) ir ataskaitų lentelėje pateikiamas susijusių asmenų sąrašas. Paskolos grynoji vertė apskaičiuojama iš paskolos sumos atėmus jai sudarytus specialiuosius atidėjimus.

15.2.2. Banko piniginiai reikalavimai, atsirandantys dėl palūkanų normų ir (ar) valiutos keitimo sandorių (išvestinių finansinių priemonių), į paskolos sumą įtraukiami iki galo įvertinus juos pagal kredito riziką vadovaujantis Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklėmis.

16. Apskaičiuojant paskolos sumą neįtraukiama:

16.1. Paskolos, išduotos Lietuvos Respublikos ir šalių, kurioms pagal Lietuvos banko valdybos 2000 m. kovo 9 d. nutarimo Nr. 28 1 priedo (toliau – 1 priedo) reikalavimus taikoma mažesnė turto rizika, vyriausybėms bei centriniams bankams.

16.2. Paskolos, užtikrintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir šalių, atitinkančių 1 priedo reikalavimus, vyriausybių bei centrinių bankų garantijomis ar laidavimais, kurių garantavimo ar laidavimo terminai dėl paskolos terminų pratęsimo pratęsti ne daugiau kaip 2 kartus. Jeigu paskola tik iš dalies užtikrinama laidavimu ar garantija, susidaręs skirtumas tarp visos paskolos ir paskolos dalies, užtikrintos laidavimu ar garantija, įtraukiamas apskaičiuojant paskolos sumą.

16.3. Paskolos, užtikrintos įkeitus Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei šalių, atitinkančių 1 priedo reikalavimus, vyriausybių bei centrinių bankų vertybinius popierius. Jeigu paskola tik iš dalies užtikrinama įkeitus vertybinius popierius, susidaręs skirtumas tarp visos paskolos ir paskolos dalies, užtikrintos įkeistais vertybiniais popieriais, įtraukiamas apskaičiuojant paskolos sumą.

16.4. Paskolos, užtikrintos įkeitus indėlį, laikomą skolinančiame banke arba kredito įstaigoje, kuri yra skolinančio banko patronuojanti arba dukterinė įmonė. Jeigu paskola užtikrinta įkeistu indėliu tik iš dalies, susidaręs skirtumas tarp visos paskolos ir paskolos dalies, užtikrintos įkeistu indėliu, įtraukiamas apskaičiuojant paskolos sumą.

16.5. 50 proc. paskolų sumos, kurios užtikrintos tik paskolą suteikusiam bankui įkeistomis gyvenamosiomis patalpomis, nuosavybės teise priklausančiomis skolininkui ir išduotos neviršijant įkeisto turto rinkos vertės, jeigu bankas yra tikras, kad šis turtas nesukels ginčų dėl žemės nuosavybės ir (ar) nuomos.

16.6. Paskolos, suteiktos kredito įstaigoms, ir indėliai kredito įstaigose, kurių pradinis terminas ne daugiau kaip 14 kalendorinių dienų, jeigu grąžinimo terminas pagal šiuos sandorius nepratęsiamas, o sudaromi nauji sandoriai nenaudojami ankstesniems refinansuoti.

16.7. Įsigytos draudimo bendrovių akcijos, kurios sudaro ne daugiau kaip 40 proc. akcijas įsigijusio banko pagrindinio kapitalo, jeigu banko ir šios draudimo bendrovės finansinės ataskaitos nėra konsoliduojamos ir nevykdoma jų konsoliduota priežiūra.

16.8. Prekybos ir kiti panašūs vekseliai, išduoti iki 30 darbo dienų laikotarpiui ir akceptuoti šalių, atitinkančių 1 priedo reikalavimus, kredito įstaigų, taip pat analogiški vekseliai, išduoti iki 14 kalendorinių dienų laikotarpiui ir akceptuoti Lietuvos Respublikos kredito įstaigų.

16.9. Skolos vertybiniai popieriai, kurių emitentui yra suteiktas ne mažesnis negu Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisyklių 1 priede nurodytas vertybinių popierių investicinis reitingas arba panašus reitingas pinigų rinkoje ir nėra jokios informacijos apie jokius žemesnius (ne investicinius) reitingus.

16.10. Paskolos, užtikrintos įkeitus skolinančios kredito įstaigos ar kredito įstaigos, kuri yra skolinančios įstaigos patronuojanti ar dukterinė įmonė, išleistus indėlių sertifikatus, saugomus kurioje nors iš šių įmonių.

16.11. Banko piniginiai reikalavimai, atsirandantys dėl valiutų pirkimo ir pardavimo neatidėliotinų sandorių (spot), jei atsiskaitymas pagal šiuos sandorius turi įvykti per 2 darbo dienas, atsiskaitymo terminas nepratęsiamas, o sudaromi nauji sandoriai nenaudojami ankstesniems refinansuoti.

16.12. Banko piniginiai reikalavimai, atsirandantys vertybinių popierių pirkimo ir pardavimo atveju, kai atsiskaitymas įvyksta per penkias darbo dienas.

16.13. Banko kreditavimo įsipareigojimai (suteikti paskolą, pirkti vertybinius popierius, suteikti garantiją ar laidavimą arba akceptuoti vekselius), kurių sutartyje numatytas grąžinimo terminas yra vieneri metai ir mažiau ir kurie gali būti anuliuoti bet kuriuo metu neįspėjus.

16.14. Banko išleisti akredityvai, kurie gali būti atšaukiami bet kuriuo metu be įspėjimo.

16.15. Vienkartiniai banko laidavimo raštai muitinei dėl laiduojamos sumos deponavimo kaip užstato.

16.16. Turtas, kuriuo mažinamas banko kapitalas pagal Kapitalo pakankamumo skaičiavimo taisykles.

 

V. Atskaitomybė

 

17. Kiekvieną mėnesį bankai Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamentui pateikia Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų ataskaitą (7001 forma). Į Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų ataskaitą įtraukiamos didelės paskolos (pozicijos), kurių kiekvienos grynoji vertė yra lygi arba viršija 10 proc. banko kapitalo, bei kiekviena atskira paskola (pozicija), kuri yra mažesnė negu 10 proc. banko kapitalo, bet bendra paskolų (grynąja verte) suma skolininkui ir su juo susijusiems asmenims lygi arba viršija 10 procentų banko kapitalo.

18. Į Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui ir didelių paskolų ataskaitą įtraukiamos didelės paskolos, apskaičiuotos pagal IV skyriuje nurodytus reikalavimus.

______________

 

 

Pateikėjo kodas

 

Pavadinimas                                                                                      Maksimalios paskolos sumos vienam skolininkui

                                                                                                                                             ir didelių paskolų ataskaita

ir adresas                                                                                                                                                         7001 forma

 

                                                                                                                             200___ m. __________________mėn.

Gavėjo kodas                   1 2 0 0

 

Lietuvos bankas                                                                          patvirtinta Lietuvos banko valdybos

Kredito įstaigų priežiūros departamentas                                                  2002 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 91

pateikimo data

pateikimo terminas                                                                                                                  per 11 dienų mėnesiui pasibaigus

Jogailos g. 14, Vilnius                                                                   periodiškumas                                                                                                                  mėnesinė

mato vienetas, tikslumas                                                                                                                  tūkst. Lt

 

Banko kapitalas_________________

 

 

Eil. Nr.

Paskolos gavėjo ir su juo susijusių asmenų pavadinimas

Paskolos gavėjo ir su juo susijusių asmenų kodas

Sandorio galiojimo pradžia

Sandorio galiojimo pabaiga

Paskolos bendroji vertė

Specialiųjų atidėjimų suma

Grynoji paskolos vertė (12-13)

Paskolos grynosios vertės ir banko kapitalo santykis

turto straipsniai

nebalansiniai straipsniai

iš viso

bankinė knyga

prekybos knyga

bankinė knyga

prekybos knyga

bankinė knyga

prekybos knyga

bankinė knyga ir Prekybos knyga

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paskolos suma vienam skolininkui iš viso

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso didelių paskolų

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso paskolų

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vadovas     _____________________________________          Vyriausiasis buhalteris        __________________                      

                                     (pavardė)                                         (parašas)                                                                                                   (pavardė)   (parašas)

Vykdytojas_____________________________________               

                                     (pavardė)                                         (parašas)

telefonas_________________

______________