LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

 

DĖL DEPUTATŲ, ĮTARIAMŲ SĄMONINGU BENDRADARBIAVIMU SU KITŲ VALSTYBIŲ SPECIALIOSIOMIS TARNYBOMIS, MANDATŲ PATIKRINIMO

 

 

Sovietinio saugumo įstaigos, organizuodamos ardomąją veiklą prieš Lietuvos valstybę ir jos institucijas, sukūrė platų agentų ir kitų slaptų bendradarbių tinklą, į kurį gali būti patekę ir įvairaus lygio tarybų deputatų. Aukščiausioji Taryba yra tos nuomonės, kad išaiškintus deputatų slapto bendradarbiavimo su KGB (MGB) ir kitomis specialiosiomis tarnybomis faktus reikia vertinti kaip pagrindą rinkėjams kelti pasitikėjimo tais deputatais klausimą. Atsižvelgdama į tai, Aukščiausioji Taryba nustato tokiems asmenims šią deputato mandato galiojimo patikrinimo (t.y. patvirtinimo arba anuliavimo) tvarką.

 

1 straipsnis

Po rinkimų iškilusiems viešumon Aukščiausiosios Tarybos ar vietinės tarybos deputato sąmoningo bendradarbiavimo su SSSR ar kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis (saugumo, žvalgybos, kontržvalgybos) faktams patikrinti ir ištirti sudaroma atitinkamos tarybos speciali deputatų komisija, kuri prireikus pasitelkia prokuratūros, vidaus reikalų ir nacionalinio saugumo tarnybos pareigūnus.

 

2 straipsnis

Deputatų komisija apklausia įtariamąjį deputatą, supažindina jį su bendradarbiavimo faktą rodančiais duomenimis, išklauso deputato paaiškinimus ir vertina jo pateikiamus nekaltumo įrodymus, supažindina su galutine komisijos išvada. Jeigu deputatas nepareiškia esminių prieštaravimų dėl komisijos išvados ir po ja pasirašo, komisija šią išvadą nedelsdama perduoda atitinkamai tarybai ir deputatui.

 

3 straipsnis

Tais atvejais, kai įtariamas bendradarbiavimu su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis asmuo nepripažįsta jam teikiamų kaltinimų, deputatų komisija kreipiasi į teismą dėl surinktų faktų bei kitų įrodymų, liudijančių atitinkamo asmens bendradarbiavimo su specialiosiomis tarnybomis faktus, teisinio įvertinimo, t.y. tokių faktų patvirtinimo ar paneigimo.

Deputatų komisija, gavusi bendradarbiavimo faktus patvirtinantį teismo sprendimą, nedelsdama jį perduoda atitinkamai tarybai.

 

4 straipsnis

Deputatų komisijos teikimus teisiškai įvertinti surinktą medžiagą nagrinėja:

1) dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputato – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisminė civilinių bylų kolegija pirmąja instancija;

2) dėl savivaldybės tarybos deputato – rajono, miesto teismas.

Tokius teikimus teismai nagrinėja ypatingosios teisenos tvarka ir neatidėliodami.

 

5 straipsnis

Nustatyti, kad šiame įstatyme vartojama sąvoka „bendradarbiavimas“ apima:

1) asmens įtraukimą į KGB (MGB) ar kitų specialiųjų tarnybų sąrašus ar užverbavimą rezidentu, agentu, įgaliotiniu, patikėtiniu ar informatoriumi ir jo atitinkamos veiklos įrodymus;

2) patalpos suteikimą KGB (specialiųjų tarnybų) konspiracinei veiklai organizuoti ar vykdyti;

3) kitokią sąmoningą ir sistemingą (du ir daugiau kartų) veiklą – žinių KGB ar kitoms specialiosioms tarnyboms teikimą, užduočių davimą ar vykdymą;

4) asmens etatinį darbą saugumo tarnyboje.

 

6 straipsnis

Taryba, gavusi deputatų komisijos išvadą dėl konkretaus deputato bendradarbiavimo su KGB ar kitomis specialiosiomis tarnybomis faktų patvirtinimo arba atitinkamą teismo sprendimą, be svarstymo priima nutarimą pavesti Respublikos arba atitinkamo rajono, miesto rinkiminei komisijai organizuoti konkrečioje rinkiminėje apygardoje rinkėjų balsavimą dėl deputato mandato patvirtinimo ar anuliavimo ir nutarimą dėl tokio asmens deputato įgaliojimų sustabdymo laikotarpiui, kol bus patikrintas jo deputato mandatas.

 

7 straipsnis

Respublikos, rajono, miesto rinkiminė komisija, gavusi atitinkamos tarybos pavedimą patikrinti deputato mandatą, balsavimą organizuoja ir vykdo remdamasi šiuo, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir vietinių tarybų deputatų rinkimų įstatymais.

 

8 straipsnis

Respublikos, rajono, miesto rinkiminė komisija, gavusi atitinkamos tarybos pavedimą, per 5 dienas skiria balsavimo dėl deputato mandato patikrinimo dieną ir apie tai praneša deputatui bei rinkiminės apygardos rinkėjams.

Balsavimo diena negali būti paskirta vėliau kaip per 30 dienų nuo teikimo gavimo.

 

9 straipsnis

Balsavimams vykdyti Respublikos, rajono, miesto rinkiminė komisija per 7 dienas nuo teikimo gavimo sudaro rinkiminės apygardos komisiją, rinkimines apylinkes ir jų komisijas.

 

10 straipsnis

Balsuojama rinkiminėse apylinkėse pagal patikslintus rinkėjų sąrašus.

Balsavimo dėl deputato mandato patikrinimo biuletenyje nurodomas deputato vardas, pavardė, rinkiminė apygarda ir šis tekstas:

„Paaiškėjus deputato bendradarbiavimo su KGB (kitomis specialiosiomis tarnybomis) faktams, pasisakau, kad šio deputato mandatas būtų:

„Patvirtintas“

„Anuliuotas“

(Nereikalingą žodį išbraukti).“

Balsavimo biuletenių spausdinimą bei komisijų aprūpinimo jais tvarką nustato Respublikos, rajono, miesto rinkiminės komisijos.

 

11 straipsnis

Asmens, dėl kurio buvo balsuojama, deputato mandatas laikomas patvirtintu, jeigu už tai pasisakė daugiau kaip pusė rinkėjų įrašytų į rinkiminės apygardos rinkėjų sąrašus.

Jeigu už deputato mandato patvirtinimą pasisakė mažiau kaip pusė rinkėjų, įrašytų į rinkiminės apygardos rinkėjų sąrašus, taip pat jeigu balsuoti atvyko mažiau negu pusė rinkėjų įrašytų į rinkiminės apygardos rinkėjų sąrašus, deputato mandatas laikomas anuliuotu, t.y. nebegaliojančiu nuo balsavimo dienos.

Balsavimo rezultatus, rinkiminės komisijos teikimu, tvirtina atitinkama taryba.

 

12 straipsnis

Pakartotinis balsavimas dėl deputato mandato patikrinimo neleidžiamas, išskyrus atvejus, kai atitinkama rinkiminė komisija nustato, kad skaičiuojant balsus ar nustatant balsavimo rezultatus, buvo padaryta įstatymų pažeidimų, turėjusių esminės įtakos balsavimo rezultatams. Tais atvejais Respublikos ar rajono, miesto rinkiminė komisija skiria pakartotinį balsavimą dėl deputato mandato patikrinimo.

Skundus ir pareiškimus dėl balsavimo organizavimo ir vykdymo nagrinėja Respublikos rinkiminė komisija.

 

13 straipsnis

Deputatas, dėl kurio galimo bendradarbiavimo su specialiosiomis tarnybomis atliekamas tyrimas, bet kurioje tyrimo stadijoje turi teisę pateikti atitinkamai tarybai pareiškimą, kad jis atsisako deputato įgaliojimų.

Tokį pareiškimą taryba privalo patenkinti be svarstymo, išskyrus atvejus, kai esama pagrindo įtarti, kad tai nėra laisvas deputato valios išreiškimas.

 

14 straipsnis

Šis įstatymas įsigalioja nuo priėmimo dienos ir taikomas šio įstatymo įvardintiems veiksmams, padarytiems po 1940 m. birželio 15 dienos.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

PIRMININKAS                                                                                  VYTAUTAS LANDSBERGIS

 

Vilnius, 1991 m. gruodžio 17 d.

Nr. I-2115