LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIASIS VALSTYBINIS DARBO INSPEKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL EKSPERTIZIŲ SKYRIMO TIRIANT NELAIMINGUS ATSITIKIMUS DARBE IR PROFESINES LIGAS TVARKOS

 

2004 m. sausio 13 d. Nr. 1-12

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170) 41 straipsnio 4 dalimi ir Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 102-4585) 8 straipsnio 2 dalies 3 ir 7 punktais:

Tvirtinu Ekspertizių skyrimo tiriant nelaimingus atsitikimus darbe ir profesines ligas tvarką (pridedama).

 

 

Vyriausiasis valstybinis

darbo inspektorius                                                                        Mindaugas Pluktas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vyriausiojo

valstybinio darbo inspektoriaus

2004 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. 1-12

 

EKSPERTIZIŲ SKYRIMO TIRIANT NELAIMINGUS ATSITIKIMUS DARBE IR PROFESINES LIGAS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios tvarkos tikslas – nustatyti ekspertizių skyrimo tvarką Valstybinėje darbo inspekcijoje, kai tiriant nelaimingus atsitikimus darbe ir profesines ligas būtinos specialios žinios arba kai Valstybinės darbo inspekcijos turimomis techninėmis priemonėmis neįmanoma atlikti reikalingų tyrimų.

2. Tvarka parengta vadovaujantis Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170) 41 straipsnio 4 dalimi, 44 straipsnio 15 dalimi ir Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 102-4585) 9 straipsnio 1 dalies 5 punktu ir reglamentuoja organizacinius ekspertizių, tiriant nelaimingus atsitikimus darbe ir profesines ligas, skyrimo aspektus.

 

II. EKSPERTIZIŲ SKYRIMAS

 

3. Ekspertizė skiriama, siekiant nustatyti:

3.1. ar statinių ir technologijų projektai, steigiamos, rekonstruojamos bei eksploatuojamos įmonės ir jų padaliniai atitiko darbuotojų saugos ir sveikatos bei kitų teisės aktų numatytus reikalavimus;

3.2. ar asmeninės apsaugos bei darbo priemonės atitiko joms keliamus saugos ir sveikatos reikalavimus;

3.3. ar technologiniame procese buvo naudojami saugūs produktai;

3.4. ar laikytasi cheminių medžiagų gamybos, sandėliavimo, ženklinimo ir naudojimo reikalavimų;

3.5. ar darbo sąlygos ir organizacinės bei techninės darbo priemonės atitiko darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimus ir vykdomų darbų pobūdį;

3.6. kokios nelaimingo atsitikimo ar profesinės ligos priežastys ir atsiradimo aplinkybės.

4. Sprendimo skirti ekspertizę ar ekspertą projektas, parengtas darbo inspektoriaus, bei ekspertizei atlikti paraiškos projektas pateikiami Lietuvos Respublikos vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui. Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus parašu patvirtinta paraiška ir ekspertizę skiriančio darbo inspektoriaus parašu patvirtintas sprendimas skirti ekspertizę pateikiami ekspertizės įstaigai ar ekspertui ir yra suprantami kaip pasiūlymas ekspertizės atlikimo sutarčiai sudaryti.

5. Tarp Valstybinės darbo inspekcijos ir ekspertizės vykdytojo konkretiems darbams atlikti pasirašoma sutartis. Prie sutarties pridedama vykdytojo parengta ir užsakovo suderinta darbų atlikimo programa ir sąmata.

 

III. SPRENDIMO SKIRTI EKSPERTIZĘ AR EKSPERTĄ ĮFORMINIMO REIKALAVIMAI

 

6. Sprendimas skirti ekspertizę ar ekspertą yra įforminamas Valstybinės darbo inspekcijos darbo reglamento nustatyta tvarka.

7. Sprendime skirti ekspertizę (ekspertą) turi būti nurodyta:

7.1. darbo inspektoriaus, priėmusio sprendimą, vardas, pavardė, skyriaus pavadinimas, pareigos;

7.2. ekspertizės skyrimo data ir vieta;

7.3. nuoroda, kad ekspertizė skiriama, vadovaujantis Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 9 straipsnio 1 d. 5 p., kuriuo suteikiama teisė skirti ekspertizę;

7.4. nelaimingo atsitikimo darbe akto ar profesinės ligos tyrimo bylos numeris (pildoma, jeigu atliekamas pakartotinis arba papildomas tyrimas), įvykio data, darbdavys (įmonė, įstaiga, organizacija ar kitokia organizacinė struktūra);

7.5. ekspertizės objektas (-ai);

7.6. aplinkybės, dėl kurių reikia išvados, ir pateikiamos medžiagos sąrašas bei pateikiamų objektų būklės aprašymas;

7.7. ekspertizės trumpas pagrindimas, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų punktai, kurių reikalavimai, inspektoriaus nuomone, gali būti pažeisti;

7.8. ekspertizės tikslas – tikslūs klausimai, į kuriuos reikia atsakyti, konkretūs parametrai, kuriuos reikia patikrinti;

7.9. ekspertizės vykdytojas;

7.10. ekspertizės atlikimo terminas;

7.11. ekspertizės organizavimo sąlygos ir kokiais dokumentais vadovaujantis ji turi būti atliekama.

8. Sprendimą skirti ekspertizę (ekspertą) pasirašo jį priėmęs darbo inspektorius.

9. Kai negali būti vertinama vietoje, ekspertizės objektai, bandiniai paimami tirti laboratorijoje. Jie turi būti atitinkamai supakuoti, ant pakuotės uždėtas darbų saugos eksperto ir (arba) darbo inspektoriaus spaudai, ant pakuotės nurodoma jame esančio objekto pavadinimas, kur, kada ir kas jį paėmė, ir su savininkais turi būti surašomas jų paėmimo aktas trimis egzemplioriais. Jis įteikiamas objekto savininkui, darbo inspektoriui ir ekspertizės vykdytojui.

10. Po ekspertizės jos objektas, jeigu ekspertizės metu jis nėra sunaikinamas, taip pat jeigu per vieną mėnesį nuo bandinio paėmimo nėra priimtas sprendimas skirti ekspertizę, grąžinamas savininkui pasirašant atitinkamą aktą. Paėmimo-grąžinimo aktai įforminami Valstybinės darbo inspekcijos darbo reglamento nustatyta tvarka.

 

IV. EKSPERTIZIŲ APMOKĖJIMAS IR IŠLAIDŲ EKSPERTAMS ATLYGINIMAS

 

11. Konkretūs išmokėtinų sumų dydžiai nurodomi sutartyje dėl ekspertizės atlikimo ir detalizuojami sąmatoje prie sutarties. Atsiradus naujoms aplinkybėms, kurios reikalauja papildomų išlaidų, sąmata turi būti patikslinta sutartyje nustatyta tvarka. Sutartyje nustatomi konkretūs apmokėjimo ir galutinio atsiskaitymo terminai.

12. Preliminariai apskaičiuotos išlaidos ekspertizei atlikti nurodomos preliminarioje ekspertizės atlikimo sąmatoje. Preliminarių ekspertizės atlikimo sąmatų teikimą ir derinimą nustato Valstybinės darbo inspekcijos darbo reglamentas.

13. Ekspertizės išlaidų pagrįstumą kontroliuoja darbo inspektorius, kurio iniciatyva vykdoma ekspertizė. Išlaidos atlyginamos tik pateikus dokumentus, įrodančius turėtas išlaidas, esant darbo inspektoriaus bei atsakingo už išankstinę finansinę kontrolę darbuotojo patvirtinimui ir vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus ar jo įgalioto asmens sutikimui.

14. Ekspertizės išlaidas pagrindžiantys dokumentai (ar jų nuorašai) pridedami prie nelaimingo atsitikimo ar profesinės ligos tyrimo bylos, siekiant užtikrinti galimą proceso išlaidų išieškojimą įstatymų nustatyta tvarka.

15. Ekspertizės, kurias atlieka ne valstybinės įstaigos, apmokamos Valstybinei darbo inspekcijai šiam tikslui skirtomis lėšomis.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Darbo inspektorius, kurio iniciatyva vykdoma ekspertizė, turi sekti jos eigą ir Valstybinės darbo inspekcijos darbo reglamento nustatyta tvarka įforminti sprendimą apie jos baigtį.

______________