LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ KONTROLĖS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2003 m. gruodžio 24 d. Nr. 3D-555
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo (Žin., 1995, Nr. 90-2013; 2003, Nr. 102-4583) 27 straipsnio 2 dalimi bei vykdydamas Teisės derinimo priemonių 2003 m. plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 (Žin., 2003, Nr. 25-1019) 3.7.4.2.4.-T 32 priemonę:
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro
2003 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 3D-555
AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ KONTROLĖS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Augalų apsaugos produktų kontrolės taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymu (Žin., 1995, Nr. 90-2013; 2003, Nr. 102-4583).
2. Šios taisyklės reglamentuoja Valstybinės augalų apsaugos tarnybos (toliau –Tarnyba) valstybinių augalų apsaugos inspektorių (toliau – inspektoriai) vykdomą teisės aktais nustatytų augalų apsaugos produktų (toliau – produktai) sandėliavimo, prekybos, pakavimo, ženklinimo ir naudojimo kontrolės tvarką, siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo produktų kenksmingo poveikio.
3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Leidimas – valstybės institucijos patvirtintas raštiškas sutikimas, suteikiantis teisę atlikti tam tikrus darbus.
Naudotojas – bet kuris fizinis ar juridinis asmuo, naudojantis produktus komercinėje-ūkinėje veikloje arba vartotojų asmeniniams ūkio poreikiams tenkinti.
Prekyba – ūkinė veikla, susijusi su produktų pirkimu ir pardavimu.
Pakuotė – bet kurios formos tara, į kurią tiesiogiai pakuojami produktai.
Pavojingumo simbolis – standartinis grafinis ženklas su atitinkamu įrašu, nurodantis produkto pavojingumo klasę.
Platintojas – fizinis ar juridinis asmuo, tiekiantis produktus į rinką, kurio veikla neturi poveikio produkto saugos ypatybėms.
Saugos duomenų lapas – nustatyti privalomi produktų gabenimo, laikymo ir naudojimo duomenys, darbuotojų saugos ir sveikatos, aplinkos apsaugos ir priešgaisrinės saugos aspektais.
Kitos taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Augalų apsaugos įstatyme vartojamas sąvokas.
II. PRODUKTŲ KONTROLĖS PRINCIPAI
4. Produktų kontrolė grindžiama šiais principais:
4.1. prevencijos – užkirsti kelią produktų sandėliavimo, prekybos, pakavimo, ženklinimo ir naudojimo pažeidimams, siekiant išvengti neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai;
4.2. sprendimų priėmimo savarankiškumo ir asmeninės atsakomybės už priimtus sprendimus – inspektoriai, neviršydami jiems teisės aktais suteiktų galių, priima sprendimus savarankiškai ir asmeniškai už juos atsako;
4.3. atsakomybės neišvengiamumo – inspektoriai turi siekti, kad teisės aktais nustatytų produktų sandėliavimo, prekybos, pakavimo, ženklinimo ir naudojimo reikalavimų pažeidimai ir juos padarę asmenys būtų išaiškinti, pažeidimai ištaisyti, o, esant reikalui, pažeidėjai laiku ir teisingai nubausti;
4.4. objektyvumo – sprendimų priėmimas ir kiti inspektorių veiksmai turi būti nešališki ir objektyvūs, be asmeninio išankstinio nusistatymo bei nepažeidžiantys žmogaus teisių;
4.5. nepiktnaudžiavimo suteikta teise – inspektoriams draudžiama vykdyti veiklą neturint tam suteiktų galių arba priimti sprendimus pagal savo kompetenciją siekiant kitų tikslų, negu teisės aktais nustatyta;
4.6. pavyzdingumo – inspektoriai privalo būti mandagūs, tvarkingi, savo pareigas atlikti atidžiai ir profesionaliai, nuolat tobulintis;
III. PRODUKTŲ KONTROLĖS ORGANIZAVIMAS, VYKDYMAS IR PRIEŽIŪRA
IV. PRODUKTŲ KONTROLĖS PRIEŽIŪRĄ VYKDANČIOS INSTITUCIJOS PAGRINDINĖS FUNKCIJOS
8. Tarnybos Augalų apsaugos skyrius vykdo šias funkcijas:
8.1. tikrina, ar atliekant savo pareigas inspektoriai laikosi jų veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų;
8.6. organizuoja informacijos ir ataskaitų apie produktų kontrolę rinkimą, kaupia ir analizuoja rezultatus, teikia informaciją Žemės ūkio ministerijai, kitoms suinteresuotoms institucijoms ir Europos Komisijai;
V. PRODUKTŲ KONTROLĘ VYKDANČIŲ INSPEKTORIŲ TEISĖS IR PAREIGOS
9. Inspektoriai, pateikę tarnybinį pažymėjimą ir pavedimą, turi šias teises:
9.1. netrukdomi patekti į visų įmonių, įstaigų, organizacijų, ūkininkų ūkių ūkinės ir komercinės paskirties pastatus bei sklypus, kuriuose auginami augalai, ir tikrinti, ar juose laikomasi produktų įvežimo, prekybos, sandėliavimo, naudojimo bei aplinkos apsaugos ir higienos reikalavimų;
9.3. neatlygintinai paimti produktų pavyzdžius kokybei nustatyti ir juos pristatyti į laboratoriją teisės aktų nustatyta tvarka;
9.4. gauti informaciją apie augalų ligų, kenkėjų, piktžolių paplitimą ir naikinimą naudojant produktus;
9.5. sustabdyti arba uždrausti produktų prekybą ir naudojimą, jei pažeidžiami teisės aktų nustatyti reikalavimai;
10. Inspektorių pareigos:
10.2. kartu su kitomis institucijomis pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintas programas mokyti augalų apsaugos produktų naudotojus ir prekiautojus;
10.3. teisės aktų nustatyta tvarka surašyti patikrinimo kontrolės lapus, protokolus, kitokius nustatytos formos dokumentus;
VI. PRODUKTŲ SANDĖLIAVIMO, PREKYBOS, PAKAVIMO, ŽENKLINIMO IR NAUDOJIMO KONTROLĖS TVARKA
Teisės aktais nustatyti produktų sandėliavimo reikalavimai
11. Fiziniams ir juridiniams asmenims produktus iki 0,5 tonos leidžiama laikyti ūkiniame pastate užrakinamoje dėžėje. Draudžiama produktus laikyti lauke, stoginėse, rūsiuose.
12. Parduotuvėse produktai iki 0,5 tonos saugomi užrakinamoje patalpoje arba užrakinamoje spintoje, o prekiavimo vietoje –informaciniame stende.
13. Didesni kaip 0,5 tonos produktų kiekiai privalomi sandėliuoti specialiuose sandėliuose turint šiai veiklai išduotus leidimus.
14. Sandėliai turi būti erdvūs, sausi, betoninėmis grindimis, tvarkingais stogais, užrakinti, su natūralia arba dirbtine ventiliacija.
15. Produktai sandėliuose turi būti laikomi lentynose arba ant padėklų ir išdėstyti pagal fizinį būvį bei paskirtį.
16. Produktai ir mineralinės trąšos gali būti laikomos viename pastate, jei juos skiria nedegių medžiagų siena.
17. Prie sandėlių turi būti įrengtos buitinės patalpos, kuriose reikia laikyti asmenines apsaugos priemones, vandenį, muilą, rankšluostį bei produktų nukenksminimo priemones.
18. Sandėliai turi būti paženklinti įspėjamaisiais ženklais, kurie pritvirtinami prie sandėlio durų, o priešgaisrinis inventorius sukomplektuotas pagal apyrašą.
19. Visi į sandėlį priimami ir išduodami produktai turi būti registruojami, ne rečiau kaip kartą per metus produktų sandėliuose privaloma daryti inventorizaciją bei surašyti atitinkamą aktą.
20. Už produktų saugojimą yra atsakingas savininkas, įmonės vadovas arba vadovo įsakymu paskirtas asmuo.
21. Produktų sandėliuose leidžiama dirbti ne jaunesniems kaip 18 metų asmenims, turintiems sveikatos patikrinimo pažymėjimą.
22. Produktų saugos duomenų lapai, susegti į aplanką, laikomi sandėlyje metalinėje nerakinamoje spintelėje, pakabintoje prie pagrindinių lauko durų kairėje pusėje.
24. Atsiradus naujos informacijos apie produktą, tiekėjas privalo iš naujo pateikti atitinkamai papildytą ir pataisytą saugos duomenų lapą asmenims, kurie produktus įsigijo ne anksčiau kaip prieš metus iki informacijos pataisymo.
Teisės aktais nustatyti produktų prekybos reikalavimai
26. Fiziniams ir juridiniams asmenims leidžiama prekiauti produktais, kurie įregistruoti Lietuvos Respublikoje, tinkamai įpakuoti, paženklinti ir turint išduotus leidimus.
27. Atsakingais už produktų saugojimą bei pardavėjais gali būti asmenys, turintys agronomo išsilavinimą arba augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimus.
29. Atsakingi už produktų saugojimą bei jų pardavėjai privalo būti nemokamai aprūpinti reikiamomis asmeninės apsaugos priemonėmis.
30. Darbdaviai privalo užtikrinti, kad produktų prekiavimo vietose būtų produktų nukenksminimo bei pirmosios pagalbos priemonės.
31. Profesionaliam naudojimui skirtų produktų pirkėjas, pardavėjui prašant, privalo pateikti agronomo specialybės diplomą arba augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimą.
32. Visus profesionaliam naudojimui skirtų produktų pirkėjus pardavėjas privalo įrašyti žurnale, kuris nurodytas žemės ūkio ministro patvirtintose Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklėse.
33. Pardavėjas privalo pateikti inspektoriams visą reikiamą informaciją, susijusią su produktų prekyba.
34. Už produktų prekybos reikalavimų laikymąsi atsakingas savininkas, įmonės vadovas ar vadovo įsakymu paskirtas atsakingas už prekybą produktais asmuo.
Teisės aktais nustatyti produktų pakavimo reikalavimai
36. Leidžiama tiekti šalies rinkai ir naudoti produktus, kurie supakuoti pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų pakuotės reikalavimų bei pakavimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. 599 (Žin., 2002, Nr. 115-5161).
37. Už tinkamą produktų supakavimą atsakingas gamintojas, importuotojas, platintojas ar perpakuotojas, tiekiantis produktus į rinką.
38. Produktų perpakuotojai turi turėti Aplinkos ministerijos ar jos įgaliotos institucijos išduotus leidimus.
39. Pakuotė turi būti tokia, kad produktai nepatektų į aplinką – neišbyrėtų, neišsilietų, neišgaruotų.
40. Pakuotė turi būti saugi visą numatomą saugojimo ir naudojimo laikotarpį numatytomis laikymo sąlygomis.
42. Jei pakuotės yra plombuojamos, tai pirmą kartą atidarius, plomba turi būti nepataisomai pažeista.
43. Jei pakuotė daugiau negali būti panaudota pagal paskirtį, ji tampa pakuotės atlieka ir iki sunaikinimo turi būti laikoma produktų sandėlyje arba tam skirtoje vietoje, kitiems tikslams ją naudoti draudžiama.
44. Pakuotės turi būti neatidaromos vaikams, jei parduodami produktai:
44.2. sukeliantys pavojų prarijus (Xn, R65) ir ženklinami kaip kenksmingi, išskyrus produktus, tiekiamus į rinką aerozolių pavidalu arba pakuotėse su hermetišku purškimo įtaisu;
Teisės aktais nustatyti produktų ženklinimo reikalavimai
45. Ant kiekvienos pakuotės turi būti lengvai įskaitoma etiketė lietuvių kalba, kurioje nenuplaunamai įrašyta privaloma informacija, atitinkanti Augalų apsaugos įstatymo 17 straipsnio reikalavimus ir patvirtinta Tarnybos.
46. Prie pakuotės turi būti pritvirtinta visa etiketė ir taip, kad ji išliktų ant pakuotės iki visiško produkto sunaudojimo.
47. Etikečių dydžiai priklauso nuo produkto kiekio ir turi būti tokie:
48. Pavojingumo simbolis turi užimti ne mažiau kaip dešimtadalį etiketės, bet ne mažesnį negu 1cm2 plotą, o jo oranžiniai geltonas fonas turi aiškiai išsiskirti etiketės bei pakuotės fone.
49. Jeigu etiketėje, ne mažesnėje negu 52 x 74 mm dydžio, visa privaloma informacija netelpa, Tarnybai leidus prie pakuočių pridedami informaciniai lapeliai, kuriuose nurodoma Augalų apsaugos įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 12, 13 ir 14 punktuose numatyta informacija.
50. Jeigu pakuotė yra labai maža ir joje yra tokie maži produkto kiekiai, kad nėra pavojaus produktus tvarkantiems ar kitiems asmenims, visa informacija, privaloma rašyti etiketėje, gali būti pateikiama kartu su produktu atskirame informaciniame lapelyje, bet produkto pavadinimas, pavojingumo simbolis ir pavojingumo nuoroda bei nuoroda į pridedamą informacijos lapelį turi būti nenuplaunamai pažymėta ant pakuotės;
51. Jeigu produktas turi išorinę ir vidinę pakuotes, privaloma informacija pateikiama ant abiejų pakuočių.
52. Inspektorius etiketės atitikties įvertinimą atlieka pagal Tarnybos patvirtintas produktų etikečių kopijas.
Teisės aktais nustatyti produktų naudojimo reikalavimai
54. Leidžiama naudoti produktus, kurie įregistruoti Lietuvos Respublikoje, tinkamai supakuoti ir paženklinti.
55. Profesionaliam naudojimui skirtų produktų naudotojai privalo turėti agronominį išsimokslinimą arba augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimą.
57. Profesionalūs naudotojai, panaudoję produktus, per 24 val. privalo apie tai pažymėti naudotų augalų apsaugos produktų apskaitos žurnale, kuris nurodytas žemes ūkio ministro patvirtintose Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklėse.
58. Inspektorius turi teisę pareikalauti, o profesionalus naudotojas privalo pateikti 5 paskutiniųjų metų naudotų produktų apskaitos žurnalus bei jų įsigijimo dokumentus.
59. Dėl produktų purkštuvų turi būti išduoti nustatytos formos pažymėjimai, kuriuos inspektorius tikrina purškimo metu.
60. Inspektorius privalo tikrinti, ar produktai naudojami laikantis geros augalų apsaugos praktikos taisyklių bei pagal etiketėse nurodytus reikalavimus.
61. Inspektorius, nustatęs, kad naudojami neregistruoti produktai ar nesilaikoma nustatytų normų, apie tai raštu privalo informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą dėl produktų likučių nustatymo augaluose bei augaliniuose produktuose.
62. Produktų tirpalai turi būti ruošiami vietose, atitinkančiose higienos ir aplinkos apsaugos reikalavimus.
64. Naudotojas, ruošdamasis apdoroti pasėlius produktais, privalo ne vėliau kaip prieš dvi dienas apie tai raštu pranešti asmenims, kurie turi bites 1 km atstumu nuo numatyto apdoroti ploto, bei užtikrinti, kad purškiamo tirpalo dulksna nepatektų ant gretimo lauko ar sodybų.
66. Draudžiama purkšti produktus:
66.1. ventiliatoriniais purkštuvais smulkialašiu būdu, kai vėjo greitis didesnis kaip 3 m/s, stambialašiu – kai vėjo greitis didesnis kaip 4 m/s;
66.2. hidrauliniais (su purškimo vamzdžiu) purkštuvais smulkialašiu būdu, kai vėjo greitis didesnis kaip 4 m/s, o stambialašiu – didesnis kaip 5 m/s;
70. Su produktais šiltnamiuose gali dirbti apmokyti ir aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis asmenys.
71. Šiltnamių purškimui tirpalas turi būti ruošiamas patalpose su aktyviąją ventiliacija arba aikštelėse, kuriose privalo būti plaunamosios ir nukenksminamosios priemonės, vaistinėlė, o aikštelių danga bei patalpų vidaus apdaila įrengta iš lengvai nuplaunamų medžiagų.
73. Po apdorojimo produktais darbai šiltnamiuose leidžiami atsižvelgiant į panaudoto produkto apdorojimo terminą, normą bei leistiną maksimalią jų koncentraciją darbo zonos ore.
74. Fumigantų naudojimui sandėliuose reikalingas leidimas iš Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
75. Darbuotojai ir vadovaujantys asmenys, vykdantys sandėlių fumigavimą, turi būti apmokyti pagal specialią mokymo programą dirbti su labai toksiškais ir toksiškais produktais, o jų augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimuose turi būti pažymėta apie specialios mokymo programos išklausymą.
76. Atlikus fumigavimo darbus, sandėlių durys turi būti užrakintos ir pakabinti įspėjamieji ženklai.
80. Beicuotas sėklas leidžiama vežti sėjamųjų piltuvuose su sandariais dangčiais arba tankaus audinio maišuose, ant kurių turi būti nenuplaunamai užrašyta „Beicuota“ ir produkto pavadinimas.
81. Draudžiama beicuotus grūdus naudoti maistui ir pašarui, plauti, maišyti su nebeicuotais ar kitaip juos apdoroti.
83. Baigus beicavimo darbus, privaloma išvalyti ir nukenksminti beicavimo patalpą, aparatus, sėjamąsias, pakuotę.
84. Beicuotos sėklos likučiai turi būti sandėliuojami tankaus audeklo maišuose su užrašu „Beicuota“ ir produkto pavadinimu atskiroje sėklų sandėlio patalpoje.
86. Dirbti su produktais leidžiama ne ilgiau kaip 6 valandas, o naudojant labai toksiškus ir toksiškus produktus – 4 valandas per dieną; dirbantieji su produktais privalo naudotis asmeninėmis apsaugos priemonėmis.
87. Ant augalų apsaugos mašinų privalo būti užrašai, perspėjantys apie pavojingumą dirbant be asmeninių apsaugos priemonių, ir ne mažesni kaip 5 l talpos bakeliai su vandeniu rankoms plauti.
88. Darbdaviai privalo nemokamai aprūpinti darbuotojus asmeninės apsaugos priemonėmis, atitinkančiomis produktų pavojingumo laipsnį, ir kontroliuoti, kaip jos naudojamos, bei organizuoti jų laikymą, priežiūrą ir nukenksminimą.
90. Savininkai, įmonių vadovai arba vadovų įsakymais paskirti asmenys yra atsakingi už higienos normų, aplinkos apsaugos ir priešgaisrinių reikalavimų, darbų saugos taisyklių laikymąsi naudojant produktus.
Produktų kontrolės tvarka
92. Inspektorius, atlikęs produktų kontrolę ir nustatęs pažeidimus, apie tai įrašo kontrolės lape ir nurodo terminą pažeidimams ištaisyti.
93. Per nustatytą terminą nepašalinus kontrolės metu rastų trūkumų, inspektorius surašo administracinių teisės pažeidimų protokolą, nagrinėja pažeidimą ir taiko administracines nuobaudas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka.
94. Inspektorius gali neduoti termino pažeidimams ištaisyti, o taikyti administracines nuobaudas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka, jeigu:
94.3. nėra fizinių ir juridinių asmenų, perkančių profesionaliam naudojimui skirtus produktus registracijos žurnalo;
VII. PRODUKTŲ PREKYBOS IR NAUDOJIMO VEIKLOS SUSTABDYMAS ARBA UŽDRAUDIMAS
Produktų prekybos ir naudojimo veiklos sustabdymas
95. Produktų prekybos ir naudojimo veikla sustabdoma, jeigu pažeidėjui buvo skirtos dvi administracinės nuobaudos už produktų prekybos ir naudojimo teisės aktų pažeidimus.
96. Produktų prekybos ir naudojimo veikla sustabdoma Tarnybos viršininko įsakymu, gavus iš inspektoriaus motyvuotą teikimą raštu.
97. Teikime turi būti šie duomenys:
98. Terminai dėl veiklos sustabdymo, ne ilgesni kaip 3 mėnesiai, nustatomi inspektoriaus teikimu, kuris atsižvelgia į objektyvias aplinkybes, reikalingas nustatytiems reikalavimams įgyvendinti.
99. Įsakymas dėl veiklos sustabdymo įteikiamas pasirašytinai juridinio asmens atstovui ar fiziniam asmeniui arba išsiunčiamas registruotu laišku.
100. Fizinis ar juridinis asmuo, įvykdęs nustatytus reikalavimus, apie tai raštu informuoja inspektorių, kuris ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos privalo patikrinti ir raštu informuoti Tarnybą apie nustatytų reikalavimų įvykdymą.
101. Tarnybos viršininko įsakymu veiklos sustabdymas panaikinamas, jei įvykdyti nustatyti reikalavimai.
Produktų prekybos ir naudojimo veiklos uždraudimas
103. Produktų prekybos ir naudojimo veiklą galima uždrausti panaikinant šiai veiklai išduotus leidimus.
104. Inspektorius, pasibaigus nustatytiems terminams dėl veiklos sustabdymo, patikrinęs ir nustatęs, kad reikalavimai neįvykdyti, apie tai raštu informuoja Tarnybos viršininką.
105. Tarnybos viršininko įsakymu panaikinamas prekybos augalų apsaugos produktais leidimo ar augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimo galiojimas.
106. Šis įsakymas nedelsiant įteikiamas pasirašytinai arba išsiunčiamas registruotu laišku fiziniam ar juridiniam asmeniui, kurio veikla uždraudžiama, bei perduodamas Tarnybos Augalų apsaugos skyriui.
107. Įsakymą uždrausti prekybos ar naudojimo veiklą vykdo juridinio asmens, kurio veikla uždraudžiama, vadovas arba fizinis asmuo, kurio atžvilgiu jis priimtas.
108. Inspektorius, jei reikia užtikrinti įsakymo dėl prekybos ar naudojimo veiklos uždraudimo vykdymą, gali Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka užplombuoti patalpas, įrenginius ir kt.
VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
110. Fiziniai ir juridiniai asmenys įstatymų nustatyta tvarka turi teisę apskųsti produktų sandėliavimo, prekybos, pakuotės, ženklinimo ir naudojimo valstybinę kontrolę vykdančios institucijos bei inspektorių veiksmus (neveikimą).
111. Fiziniai ir juridiniai asmenys privalo sudaryti sąlygas, būtinas inspektoriams produktų valstybinei kontrolei vykdyti bei paklusti jų teisėtiems reikalavimams.
Augalų apsaugos produktų kontrolės taisyklių
1 priedas
(Kontrolės lapo formos pavyzdys)
AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ SANDĖLIAVIMO
KONTROLĖS LAPAS
200_______________Nr.
(vieta ir laikas)
________________________________________________________________________________
(inspektoriaus vardas, pavardė)
vykdydamas (-a)________________________________________________________ , dalyvaujant
(nurodyti tikrinimo pagrindą)
________________________________________________________________________________
(atsakingo už saugojimą ar kitų atsakingų asmenų vardai, pavardės)
patikrino, ar______________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas, ūkininko vardas, pavardė, produktų sandėliavimo vietos adresas)
________________________________________________________________________________
atitinka teisės aktuose nustatytus privalomuosius reikalavimus.
Anksčiau tikrinta
________________________________________________________________________________
(jei buvo tikrinta, nurodyti tikrinimo datą ir kontrolės lapo numerį)
Patikrinimo duomenys
1. Sandėliuojant iki 0,5 t produktų:
Sandėliavimo vieta_________________________________________________________________
(nurodyti konkrečią laikymo vietą, dėžių ar patalpų
________________________________________________________________________________
užrakinimą, kitus laikomus produktus ar daiktus)
Laikomi produktai_________________________________________________________________
(nurodyti produktų pavadinimus, pakuočių talpą, ar yra patvirtintos formos etiketės)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Tuščių pakuočių laikymas___________________________________________________________
(nurodyti laikymo vietą ir kiekį)
________________________________________________________________________________
2. Sandėliuojant per 0,5 t produktų:
2.1. Leidimas-higienos pasas produktams sandėliuoti______________________________________
(nurodyti jo išdavimo datą)
2.2. Sandėliuojamų produktų registravimas _____________________________________________
(nurodyti neregistruotų produktų pavadinimus, etiketes, pakuotę)
________________________________________________________________________________
2.3. Į sandėlį priimamų ir išduodamų produktų registravimas________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyt, ar produktai išduodami originalioje pakuotėje su lietuviška etikete)
2.4. Produktų saugos duomenų lapai __________________________________________________
(nurodyti, kur jie saugomi)
2.5. Atsakingo asmens už produktų sandėliavimą atitikimas pareigybės reikalavimus_____________
(nurodyti, ar turi agronominį išsimokslinimą arba augalų apsaugos kursų baigimo
________________________________________________________________________________
bei sveikatos patikrinimo pažymėjimus)
2.6. Sandėlio atitikimas higienos, aplinkos apsaugos ir priešgaisrinius reikalavimus:
erdvus, tvarkingu stogu, betoninėmis aukščiau žemės paviršiaus grindimis,
užrakintas _______________________________________________________________________
(taip, o jei ne, nurodyti pažeidimą)
________________________________________________________________________________
įrengta ventiliacija, lentynos _________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyti, ar yra padėklai, ar medinės konstrukcijos padengtos ugniai atspariais mišiniais)
produktai laikomi atskirai nuo mineralinių trąšų__________________________________________
________________________________________________________________________________
(jei kartu, ar yra nedegių medžiagų pertvara)
produktai sukrauti pagal fizinį būvį ir paskirtį____________________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyti kaip)
2.7. Sandėlio inventorizavimas _______________________________________________________
(nurodyti, kaip dažnai atliekamas, ar surašomas aktas)
________________________________________________________________________________
2.8. Buitinės patalpos prie sandėlio įrengimas ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyti, ar yra asmeninės apsaugos priemonės, muilas, rankšluostis, vaistinėlė, nukenksminimo priemonės)
________________________________________________________________________________
2.11. Tuščių pakuočių laikymas_______________________________________________________
(nurodyti vietą ir kiekį)
Nustatyti pažeidimai:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Nurodymai:______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Išvados: _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Tikrino
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Dalyvavo
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
Su kontrolės lapu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:
____________________________________________________
(pareigų pavadinimas)
_____________________________________________________
(parašas)
_____________________________________
(data)
______________
Augalų apsaugos produktų kontrolės taisyklių
2 priedas
(Kontrolės lapo formos pavyzdys)
AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ PREKYBOS
KONTROLĖS LAPAS
200_______________Nr.______________
(vieta ir laikas)
________________________________________________________________________________
(inspektoriaus vardas, pavardė)
vykdydamas (-a)________________________________________________________ , dalyvaujant
(nurodyti tikrinimo pagrindą)
________________________________________________________________________________
(atsakingo už prekybą ar kitų atsakingų asmenų vardai, pavardės)
patikrino, ar______________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas ir kodas arba vardas, pavardė, produktų prekiavimo vietos adresas)
________________________________________________________________________________
atitinka teisės aktuose nustatytus privalomuosius reikalavimus.
Anksčiau tikrinta:
________________________________________________________________________________
(jei buvo tikrinta, nurodyti tikrinimo datą ir kontrolės lapo numerį)
Patikrinimo duomenys
1. Leidimas prekiauti augalų apsaugos produktais_________________________________________
(nurodyti leidimo galiojimo laiką)
2. Už prekybą atsakingo asmens paskyrimas ____________________________________________
(nurodyti įsakymo numerį ir datą)
3. Augalų apsaugos produktų pardavėjas _______________________________________________
(nurodyti vardą, pavardę ir augalų apsaugos kursų baigimo
________________________________________________________________________________
pažymėjimo galiojimo laiką arba agronomo specialybės diplomo numerį)
4. Registruotų produktų prekyba______________________________________________________
(nurodyti, kokiam naudojimui skirti produktai, jų
________________________________________________________________________________
etiketes, pakuotes, galiojimo laiką)
5. Neregistruotų produktų prekyba____________________________________________________
(nurodyti jų pavadinimus)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Asmenų, perkančių profesionaliam naudojimui skirtus produktus, registravimas ______________
(jei taip, nurodyti, ar teisingai pildomas registracijos žurnalas
________________________________________________________________________________
ir ar pardavėjas reikalauja iš pirkėjo pateikti agronomo specialybės diplomą arba augalų apsaugos
________________________________________________________________________________
kursų baigimo pažymėjimą)
8. Prekiaujančio produktais asmeninių apsaugos priemonių naudojimas________________________
(nurodyti, kokios ir
________________________________________________________________________________
jų laikymo vietą)
9. Produktų sandėliavimo atitikimas šių taisyklių 12 punkto reikalavimus ______________________
(nurodyti,
________________________________________________________________________________
kur produktai laikomi, ar yra jų nukenksminimo priemonės)
Nustatyti pažeidimai:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Nurodymai:______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Tikrino
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Dalyvavo
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Su kontrolės lapu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:
_____________________________________
(pareigų pavadinimas)
_____________________________________
(parašas)
_____________________________________
(data)
______________
Augalų apsaugos produktų kontrolės taisyklių
3 priedas
(Kontrolės lapo formos pavyzdys)
AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ PAKUOTĖS IR ŽENKLINIMO
KONTROLĖS LAPAS
200_______________Nr.______________
(vieta ir laikas)
________________________________________________________________________________
(inspektoriaus vardas, pavardė)
vykdydamas (-a)________________________________________________________ , dalyvaujant
(nurodyti tikrinimo pagrindą)
________________________________________________________________________________
(atsakingo už prekybą ar kitų atsakingų asmenų vardai, pavardės)
patikrino, ar______________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas ir kodas arba vardas, pavardė)
________________________________________________________________________________
(produktų prekiavimo ar sandėliavimo vietos adresas)
atitinka teisės aktuose nustatytus privalomuosius reikalavimus.
Anksčiau tikrinta:
________________________________________________________________________________
(jei buvo tikrinta, nurodyti tikrinimo datą ir kontrolės lapo numerį)
Patikrinimo duomenys
2. Produktų pakuotė________________________________________________________________
(nurodyti, ar pakuotė originali, saugi, sandariai uždaryta, jei ne, nurodyti pažeidimus
________________________________________________________________________________
pagal produktus)
________________________________________________________________________________
3. Etiketės ant produktų pakuočių_____________________________________________________
(nurodyti, ar etiketėje pateikta informacija lietuvių kalba, ar
________________________________________________________________________________
užrašas nenuplaunamas, ar etiketės tvirtai laikosi ant pakuotės)
4. Etikečių dydžio atitikimas nustatytus reikalavimus______________________________________
(jei ne, nurodyti pažeidimus pagal produktus)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Privalomoji informacija produkto etiketėje (žymėti yra/ nėra arba + /-):
Produktų pavadinimas
Etiketės
privalomoji informacija |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
Produkto pavadinimas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Registravusios įmonės ar gamintojo pavadinimas, registracijos numeris |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Platintojo, atstovo pavadinimas, adresas ir tel. Nr. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Veiklioji medžiaga ir kiekis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Produkto kiekis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Siuntos numeris |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pavojaus ženklai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rizikos frazės |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saugos frazės |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Asmeninės apsaugos priemonės |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pirmosios pagalbos priemonės |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Produkto veikimo grupė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Produkto forma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kuriems augalams ar jų produktams skirtas naudoti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naudojimo rekomendacijos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Naudojimo normos |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jei reikia, saugus laikotarpis iki: -augalų sėjos ar sodinimo; -vėliau sėjamų ar sodinamų augalų; -derliaus nuėmimo; -naudojimo maistui ir pašarui; -žmonių ar gyvulių įėjimo į nupurkštus plotus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Informacija apie fitotoksiškumą, veislių jautrumą ir kitus neigiamus poveikius augalams ir augaliniams produktams |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nuoroda dėl informacinio lapelio |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nurodymai dėl nepanaudoto produkto ir pakuotės sunaikinimo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Produkto galiojimo laikas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nurodymas dėl profesionalaus ar individualaus naudojimo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. Privalomosios informacijos etiketėse atitikimas Tarnybos patvirtintų etikečių pavyzdžius________
________________________________________________________________________________
(jei ne, nurodyti konkrečius pažeidimus)
________________________________________________________________________________
7. Informaciniai lapeliai prie pakuočių__________________________________________________
(ar juose nurodytos produkto naudojimo
________________________________________________________________________________
rekomendacijos, jei reikia, saugus laikotarpis tarp produkto naudojimo ir augalų sėjos, žmonių ar gyvulių patekimo
________________________________________________________________________________
į apdorotus plotus, derliaus nuėmimo, naudojimo maistui ir pašarui -sąlygos)
8. Produktų platintojas______________________________________________________________
(vardas, pavardė, adresas)
Nustatyti pažeidimai:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Nurodymai: _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Išvados: _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Tikrino
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Dalyvavo
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Su kontrolės lapu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:
_____________________________________
(pareigų pavadinimas)
_____________________________________
(parašas)
_____________________________________
(data)
______________
Augalų apsaugos produktų kontrolės taisyklių
4 priedas
(Kontrolės lapo formos pavyzdys)
AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ NAUDOJIMO
KONTROLĖS LAPAS
200_______________Nr.______________
_______________
(vieta ir laikas)
________________________________________________________________________________
(inspektoriaus vardas, pavardė)
vykdydamas (-a)________________________________________________________ , dalyvaujant
(nurodyti tikrinimo pagrindą)
________________________________________________________________________________
(augalų apsaugos produktų naudotojo arba atsakingo asmens vardas, pavardė)
patikrino, ar______________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas ir kodas arba naudotojo vardas, pavardė, adresas)
________________________________________________________________________________
atitinka teisės aktuose nustatytus privalomuosius reikalavimus.
Anksčiau tikrinta:
________________________________________________________________________________
(jei buvo tikrinta, nurodyti tikrinimo datą ir kontrolės lapo numerį)
Patikrinimo duomenys
1. Profesionaliam naudojimui skirtų produktų naudotojo agronominio mokslo
diplomas arba augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimas_________________________________
________________________________________________________________________________
(nurodyti Nr. ir išdavimo datą)
2. Naudojamų produktų registravimas__________________________________________________
(nurodyti neregistruotų produktų pavadinimus)
________________________________________________________________________________
4. Produktų naudojimas pagal paskirtį__________________________________________________
(nurodyti, ar atsižvelgiama į paskutinį apdorojimo
________________________________________________________________________________
terminą iki derliaus nuėmimo, leidžiamą didžiausią apdorojimų skaičių, apdorojamus augalus ir naudojimo
________________________________________________________________________________
laiką bei žalingus organizmus)
5. Pažymėjimas dėl purkštuvo________________________________________________________
(tikrinti purkštuvą naudojimo metu ir nurodyti pažymėjimo išdavimo datą)
6. Purkštuvo konstrukcijos atitikimas reikalavimus _______________________________________
(nurodyti, ar nesulankstytos purkštuvo sijos,
________________________________________________________________________________
ar purkštuvo dalys sandarios, ar purškiama tolygiai, ar yra bakelis su vandeniu bei perspėjamieji užrašai dėl
________________________________________________________________________________
asmeninių apsaugos priemonių naudojimo)
7. Tirpalų ruošimo ir purškimo atitikimas naudojimo reikalavimus:
7.1. Produktų tirpalai ruošiami specialiose vietose_________________________________________
(nurodyti ruošimo vietą)
7.2. Produktų tirpalais ruošiami tik tos dienos darbui______________________________________
(taip, ne)
7.4. Žydintys augalai nepurškiami_____________________________________________________
(jei purškia, nurodyti produkto pavadinimą)
7.5. Atsižvelgiama į oro temperatūrą ir vėjo greitį_________________________________________
(nurodyti temperatūrą ir vėjo greitį
________________________________________________________________________________
purškimo metu)
8. Aerozolių naudojimas____________________________________________________________
(tikrinant naudojimo metu nurodyti vėjo greitį ir oro temperatūrą ir ar augalų
________________________________________________________________________________
apsaugos mašinų su aerozoliniu generatoriumi kabina sandari, o kėbulas metalinis su įrengtu spec. paskirties gesintuvu)
9. Sėklos beicavimas_______________________________________________________________
(nurodyti, ar yra apskaičiuotas sėklos poreikis, beico pavadinimą, kokiu aparatu
________________________________________________________________________________
ir kur beicuojama)
10. Beicuotos sėklos vežimo, sėjos ir laikymo atitikimas reikalavimus_________________________
(jei veža maišuose,
________________________________________________________________________________
nurodyti, ar yra užrašai ant jų, nurodyti kur laiko sėklų likučių laikymo vietą, ar aparatūros ir beicavimo bei sėklų
________________________________________________________________________________
likučių laikymo vietos nukenksmintos)
11. Augalų apsaugos produktų naudojimas šiltnamiuose___________________________________
(nurodyti tirpalo ruošimo vietą,
________________________________________________________________________________
aikštelės dangą, naudojamus produktus, ar panaudojus produktus šiltnamiai užrakinami, ar pažymėti
________________________________________________________________________________
įspėjamaisiais ženklais, ar laikosi nustatytų naudojimo normų, apdorojimo dažnumo, terminų iki derliaus nuėmimo)
________________________________________________________________________________
12. Sanitarinių apsaugos zonų iki vandens telkinių išlaikymas _______________________________
________________________________________________________________________________
(jei ne, nurodyti pažeidimus)
13. Produkto etiketėje nurodytų reikalavimų laikymasis____________________________________
________________________________________________________________________________
(jei nesilaikoma, nurodyti pažeidimus)
________________________________________________________________________________
14. Darbuotojų aprūpinimas asmeninėmis apsaugos priemonėmis_____________________________
________________________________________________________________________________
(jei taip, nurodyti jų tinkamumą darbui, laikymo vietą bei nukenksminimą)
15. Produktų saugojimas____________________________________________________________
(nurodyti vietą)
16. Tuščių pakuočių laikymas________________________________________________________
(nurodyti laikymo vietą ir kiekį)
Nustatyti pažeidimai:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Nurodymai: _____________________________________________________________________
____________________ ____________________________________________________________
Išvados: _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Tikrino
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Dalyvavo
________________________ ______________________ ___________________________
(pareigų pavadinimas) (parašas) (vardas, pavardė)
Su kontrolės lapu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:
_____________________________________
(pareigų pavadinimas)
_____________________________________
(parašas)
_____________________________________
(data)
______________